Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Podawanie azotanów



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



24 mar 2007, 09:11   (#41)  

Dzięki Kekon :wink: Post wiele wnoszący co do K. Myślę, że temat palenia stożków przez potas możemy zamknąć. :idea: Obecnie mam pewnie z 30 ppm K i jest OK. Zastanawiam się tylko jaka górna jest granica potasu?
Co do siarczanów to również się zgodzę, nie zauważyłem żadnych zmian stsosując węglany, jak i siarczany, z tym że balansowałem w wielkościach ok. 10-60 ppm, a to niewiele.
U mnie palenie stożków zaczęło się po przejściu na RO+kran, czyli zmiękczeniu wody. Ograniczanie K tylko pogarszało sytuację.
Zawsze, mimo dobrego stosunku Ca:Mg w kranie (2,5-4:1) podawałem sporo Mg (nie wiem właściwie po co) i było OK. Przy twardej wodzie (gH-12-16) raczej nie mogłem zmienić znacząco proporcji między wapniem i magnezem podając 3 ppm Mg. Jednak po obniżeniu twardości do gH-8, podawanie 3 ppm Mg zmieniało już te proporcje znaczniej. Tak samo było jeszcze bez RO, przy wiosennej wodzie, gdzie Ca miałem 30, a Mg 15 mg/l. Dodatkowe dawki magnezu okazały się zabójcze dla roślin. Teraz to widzę, ale potrzebowałem niestety trochę czasu i eksperymemtów. Zmienność składu wody z ujęcia powierzchniowego nie ułatwia prowadzenia akwarium rośinnego. Jestem zwolennikiem wysokiego poziomu magnezu (małej proporcji Ca:Mg), ale jest też jest jakaś granica. :idea:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

26 mar 2007, 20:59   (#42)  

Witam po przerwie.
Cieszę się, że wątek nadal żyje, szkoda tylko, że rozwiązania nadal nie widać. Kiedy pisałem poprzednie posty miałem beznadziejne testy na NO3 JBL. Po podmianie sporej ilości wody test Sery pokazał mi 40ppm. Z obliczeń miałem ponad 100ppm NO3, więc równie dobrze mogłem popalić stożki azotanami a nie Mg jak podejrzewałem.
Przede wszystkim odstawiłem preparowanie wody RO minerałami, bo jakiekolwiek stężenia Ca, Mg, K, NO3, SO4, CO3 itd u mnie się nie sprawdzały. Rośliny nie rosły a glony miałem takie dziwne, że mógłbym stronę www otworzyć z ich nietypową kolekcją.
Nie wiem co jest takiego w kranówie, że musi ona być, a z uwagi na rosnącą kolekcję słoiczków z solami, odpuściłem to sobie całkowicie. A uogólniając, im bardziej chemicznie się doszkalam tym gorzej akwa wygląda. :)
Teraz mieszam wodę RO z kranówą i jest lepiej ale rewelacji nadal nie ma. Niby parametry wzorcowe ale to nie jest to co kiedyś. Potas podaję już dodatkowo z K2SO4 bo z KNO3 już jest go za mało. Przez moment podejrzewałem żelazo ale po czyszczeniu akwa węglem aktywnym już wiem co to silny deficyt żelaza. Swoją drogą żelazo jest b. niestabilne u mnie w akwa bo wychodzi mi prawie 0,05ppm dziennie zapotrzebowania, a przecież to absurd. Krąże wokół jakiegoś pierwiastka ale jak dochodzi do wniosków to nadal podejrzenia okazują się klapą. Samo życie, ech.
Pozdro
P.S. Kekon, zrób w końcu ten doktorach ze stożków i napisz, w końcu co i jak, bo Ci swoim akwa drzwi w chałupie zastawię. :D

Gość


26 mar 2007, 21:32   (#43)  

P.S. Kekon, zrób w końcu ten doktorach ze stożków i napisz, w końcu co i jak, bo Ci swoim akwa drzwi w chałupie zastawię.


No chyba raczej zrobi na mnie doktorat jakiś psycholog badając jak to możliwe, że jeszcze się w tym grzebię i nie wyrzuciłem wszystkiego przez okno. Nawet gdybym zrobił z tego doktorat, to by się pewnie okazało, że trzeba robić habilitacje a potem kolejny tytuł :D

Wiem jedno, skoro kiedys nie miałem z tym problemów - to w końcu musi być jakas przyczyna - nie ma cudów. Oglądając w necie dziesiątki zbiorników w których nie występują rozważane problemy, da się zauważyć pewną prawidłość w nawożeniu:

1. dużo K
2. nie za dużo N (jak wywnioskowaliśmy - dopasować do Ca)
3. dużo mikro (duże dawki np. PMDD gdzie jest mnóstwo boru)

np. tu:

http://www.plantedtank.net/tankgallery/ ... tiezer/21/

Gdy warunek 1 i 2 jest spełniony - wyraźnie poprawia się sytuacja większości roślin. Warunku 3 jeszcze nie sprawdzałem - bo do tej pory dość ostrożnie dawkuję mikro po tym jak kilkakrotnie przedawkowałem (jedynie Fe i Mn czasem przywalam więcej bo chelaty Fe które można dostac w Polsce nie są tak dobre jak w TMG). Kiedyś jednak jak już chyba pisałem, nawoziłem pełną linią PGP w której nawozy są bardzo stężone i nie występowała blokada wywołana chociażby nadmiarem boru czy innego mikroelementu. Jednak gdy jest dużo N, mało K (max. 10 ppm), dużo PO4 to wtedy widać wyraźnie mniejsze zapotrzebowanie na mikro (teoretycznie powinno być odwrotnie). Jednym słowem im bardziej zblizam się do warunków podanych powyżej (1, 2, 3), tym jest lepiej. To ze na wodzie kran + RO jest lepiej wynika zapewne z tego że jest wtedy pewna ilość mikro już w samej kranówie - są to pierwiastki w postaci nieschelatowanej więc mogą być łatwiej przyswajalne. Osobiście zawsze miałem najlepsze efekty tylko na RO - i to na bardzo miękkiej wodzie GH = 2.
Deformacje stożków mogą byc wywołane:

- nadmiar K
- niedobór K
- nadmiar N
- nadmiar Mg
- niedobór Mg
- niedobór B
- nadmiar B

Kombinacji jest jak widać sporo :o
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

27 mar 2007, 17:43   (#44)  

No tak, obserwacje to jedno, a wyciąganie z nich odpowiednich wniosków to zupełnie inna sprawa. W pewnym momencie brakło mi pomysłów jeśli chodzi o eksperymentowanie ze "spalonymi stożkami" i w jednym ze zbiorników postanowiłem przestać robić jakiekolwiek zmiany. Ustaliłem pewien poziom składników i po prostu obserwowałem. I co? Rośliny rosły raz dobrze, potem pojawiał się problem stożków, potem znów wszystko samoistnie wracało do normy ...i tak w kółko. Glony raz były, potem zanikały. Gdybym robił jakieś zmiany w nawożeniu pewno bym to zinterpretował że to ta zmiana spowowala poprawę lub pogorszenie kondycji roślin.
Na dzień dzisiejszy - konstruktywnych wniosków nie będzie.
Krzysiek

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

27 mar 2007, 18:04   (#45)  

Ja nadal jednak sądzę że problem jest w nadmiarze azotu a przy wysokim K - tym bardziej. Moim zdaniem niska zawartość N w PG Macro jest celowym zabiegiem (chociaż zbyt mało jest tam N) aby właśnie nie "zaazotować" roślin powodując ich deformację i problemy ze stozkami. Dlatego raz jest lepiej, raz gorzej bo ilość N może się szybko zmieniać w czasie. Nadmierne nawożenie saletrą wapniową w uprawach rolniczych również powoduje deformację i spalone stożki. Zmniejszenie PO4 pomaga zmniejszyc ten problem.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

27 mar 2007, 21:51   (#46)  

kekon7 napisał(a):... Nadmierne nawożenie saletrą wapniową w uprawach rolniczych również powoduje deformację i spalone stożki...


Saletra potasowa również powoduje takie objawy przy przenawożeniu. Takie info dostałem od znajomego sadownika wiśni.

Kekon, jako człowiek dociekliwy, znalazłeś może gdzieś w necie szczegółowe informacje na temat potasu i jego funkcji "transportera jonów"? Zmierzam do tego czy potas odpowiada za transport wszystkich jonów czy tylko NO3? No bo jeżeli transportuje wszystkie to jego brak może powodować jakiekolwiek objawy na roślince. To gdybanie na razie ale też próbuje dociec prawdy.

Gdyby ktoś inny znalazł takie info, niech też wklei.

Pozdro chemiomaniacy:)

Gość


27 mar 2007, 22:20   (#47)  

Naczytałem się tego mnóstwo o transportach jonów, kationów, xylemów, chloroplastów i mnóstwa innych rzeczy ale prawdę mówiąc takie uszczegółowienie własciwie nic nie pomogło mi w zbiorniku. Wystarczy wpisać w Google: potassium +"Tom Barr" i będzie mnóstwo linków do "wypracowań" T.Barra na temat roli potasu w roślinach napisanych w naukowy sposób. On sporo pisze na ten temat ale dla akwarysty te informacje są dość niestrawne. Jego metoda na każdy problem brzmi: "Add more KNO3 and CO2" :lol:
Zresztą on chyba zamawia tirami KNO3 do swoich zbiorników sądząc po liczbach jakie podaje przy parametrach wody w swoich akwariach

Najlepsze materiały jakie mi się udało znaleźć i które najbardziej mi pomogły są pod linkami:

http://4e.plantphys.net/article.php?ch=t&id=289
http://www.adonline.id.au/flowers/potassium.shtml

Generalnie najlepsza metoda na szukanie info o danym pierwiastku w roślinie to wpisywanie w Google: "magnesium deficiency" +plants, "potassium deficiency" +plants itp. Ważne jest wpisanie "+plants" bo wtedy znajduje informacje dotyczące roślin.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

28 mar 2007, 16:01   (#48)  

Dzięki za linki. Po pobieżnym przejrzeniu wyszło mi, że mam niedobór ...............
wiedzy. :D

Pozdro

Gość


28 mar 2007, 19:11   (#49)  

oldmike napisał(a):Dzięki za linki. Po pobieżnym przejrzeniu wyszło mi, że mam niedobór ...............
wiedzy. :D


Nie przejmuj się, każdy tutaj to ma. :D Szukaj, a znajdziesz... :wink:

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

28 mar 2007, 22:08   (#50)  

Nigdy nie będzie idelanie... Muzyk nigdy nie jest zadowolony do końca z brzmienia swego instrumentu, malarz nigdy nie będzie do końca zadowolony ze swoich obrazów a akwarysta ze swoich roślin :)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

30 mar 2007, 17:16   (#51)  

kekon7 napisał(a):Ja nadal jednak sądzę że problem jest w nadmiarze azotu a przy wysokim K - tym bardziej. Moim zdaniem niska zawartość N w PG Macro jest celowym zabiegiem (chociaż zbyt mało jest tam N) aby właśnie nie "zaazotować" roślin powodując ich deformację i problemy ze stozkami.


Też uważam że niskie stężenia N są celowym zabiegiem producenta. I jesto to z punktu logiki bardzo dobry zabieg. W końcu zarówno w akwarium świeżym z kiepsko funkcjonującym cyklem azotowym jak i w akwarium high-tech z dobrą filtracją przy założeniu docelowej i sporej obsady ryb spotkamy się z wykrywalnymi formami azotu. W związku z czym z punktu widzenia producnta lepiej jest konstruować nawóz, który będzie się sprawdzał w większości akwariów. Obieg azotu w akwarium jest tak samo ważny jak obieg węgla np. w środowisku lądowym. Problem w tym że przeprowadzenie badań, które definitywnie wyjaśnily by wpływ i relacje pomiędzy poszczególnymi formami azotu są trudne w realizacji m.in. ze względu na różnorodność flory bekteryjnej biorącej udział w cyklu azotowym czy tak jak napisał Kekon wpływu nadmiarów/niedoborów oraz stężęn innych pierwiastków. Nie należy też pominąc wpływu stężenia tlenu w wodzie i jego oddzaływania na warunki w akwarium :)
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

30 mar 2007, 20:57   (#52)  

kekon7 napisał(a):Najlepsze materiały ......


Pewnie już widziałeś tą stronę (może innym się przyda?) ale tutaj o "tomato" po polsku

http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =niedobory

Ciekawe spostrzeżenia i wnioski np. utrudnione pobieranie boru przy wysokich stężeniach azotu i fosforu.

Pozdrawiam

Gość


30 mar 2007, 22:41   (#53)  

Super stronka, może nawet lepsza niż o pomidorze w tej wersji co podałem w linku :)
To jest świetne info.
Po zwiększeniu dawek K mam notoryczne zielono-żółte liście. Na początku podejrzewałem Mg albo Fe. Dodanie Mg nieznacznie pomogło ale Fe nawet w ilościach 1 ppm / tydzień nic dawało. Teraz stawiam na problemy z borem przy wysokim poziomie potasu. Na tej stronce są informacje które to potwierdzają...
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

30 mar 2007, 23:21   (#54)  

Super strona, bo poparta zdjęciami, ale możliwości i kombinacji co do niedoborów jest tyle, że głowa boli. Życzę powodzenia w diagnozowaniu niedoborów na podstawie tych zdjęć. :?
Często szukamy niedoborów, a stronka ta dowodzi, że najczęstszą przyczyną są nadmiary powodujące blokowanie pobierania konkretnych pierwiastków. Często przewija się nadmiar fosforu, azotu, potasu i magnezu.
Na razie potwierdzają się moje domysły o przenawożeniu, ale u mnie - magnezu.

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

31 mar 2007, 10:42   (#55)  

GP napisał(a):...ale możliwości i kombinacji co do niedoborów jest tyle, że głowa boli. Życzę powodzenia w diagnozowaniu niedoborów na podstawie tych zdjęć. :?


Ponieważ nie masz uprawnień moderatora, z lekkim sercem pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. :D
Nikt nie zamierza porównywać zdjęć. Bądź co bądź, na zdjęciach mamy roslinę ziemną a środowisko wodne nijak się do tego ma. Chodzi raczej o wnioski zawarte w tekstach poniżej, co sam zauważyłeś. My operujemy w środowisku wodnym więc podejrzewam, że gdybyś pryskał non-stop liście rośliny w doniczce popalił byś ją w pare dni. Wchłanianie pierwiastków przez roślinę w akwa odbywa się całą jej powierzchnią a nie tylko systemem korzeniowym, więc może naprawdę walimy za dużo tych nawozów? Poniekąd wpływ na to, może mieć zmiękczanie wody dziś na porządku dziennym a kiedyś dla nas technologia kosmiczna. Zmniejszanie twardości może powodować, że nas nie obowiązują przyjęte reguły poziomów poszczególnych pierwiastków a poziomy krytyczne stężeń zeszły do minimów niemierzalnych za pomocą testów kropelkowych. To był daleko posunięty wniosek ale coś w tym musi być.
Na razie zjadę z poziomem NO3 do 10ppm (stale mi rośnie bo wzrost jest b. słaby) a poziom potasu będę starał się utrzymywać koło 20ppm (z wyliczeń arkusza).
Pozdrawiam
Michał

Gość


31 mar 2007, 12:31   (#56)  

Ponieważ nie masz uprawnień moderatora, z lekkim sercem pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą

Jakaż to byłaby dyskusja gdyby się wszyscy zgadzali ze sobą :lol:
Na razie zjadę z poziomem NO3 do 10ppm (stale mi rośnie bo wzrost jest b. słaby) a poziom potasu będę starał się utrzymywać koło 20ppm (z wyliczeń arkusza).

Te poziomy wcale nie są takie niskie :wink: Kekon pisał o problemach z żółknięciem roślin, po zwiększeniu potasu właśnie do 20 ppm.
Ten sam problem dotyczy mnie. Po podwyższeniu poziomu K do wspomnianych 20 ppm i dawki dzienne 1,5 ppm na całe akwa, rośliny mocno przyspieszyły i mam te same problemy. Przy takim nawożeniu potasem trzeba również zwiększyć poziomy innych pierwiastków. Zwiększone dawki Fe i N nic nie dały, a tylko dorobiłem się zielenic, pozostaje więc mikro. Obecnie tygodniowa dawka boru (zwiększona 2x) to 0,023 ppm, Zn- 0,012 (w kranie ok. 0,01-0,03), Cu-0,017 (w karanie <0,01), Mo-0,006, Fe-0,25, Mn-0,17.
Oldmike, czy Twój poziom K=20 ppm to tylko woda na podmianę, czy dodatkowo nawozisz potasem w dawkach dziennych, bo to różnica? Ustalanie potasu tylko na podmianę nie sprawdziło się u mnie i brakowało do następnej podmiany, ale to specyfika każdego akwa, zmiennych jak wiemy jest wiele :idea:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

31 mar 2007, 13:11   (#57)  

GP napisał(a):Oldmike, czy Twój poziom K=20 ppm to tylko woda na podmianę, czy dodatkowo nawozisz potasem w dawkach dziennych, bo to różnica? Ustalanie potasu tylko na podmianę nie sprawdziło się u mnie i brakowało do następnej podmiany, ale to specyfika każdego akwa, zmiennych jak wiemy jest wiele :idea:


Potas podaje przy następującym założeniu, że nie mam produkcji potasu w akwa i nic mi potasu nie ubywa. Niby absurd ale zmierzam do tego, że jeżeli podmieniam wodę w ilości 50% pozbywam się 10ppm potasu, więc dokładam 10ppm ale całej objętości. Moja łódzka kranówa prawie nie zawiera potasu, więc ją pomijam w obliczeniach. Uzupełnianie potasu do poziomu 20ppm jedynie w podmienianej wodzie może mieć rację bytu przy dużych podmianach a ja najwięcej podmieniam 25-30% więc takie założenie wysokiego poziomu K rzędu 20ppm (dopisane, bo nie było logiki w zdaniu) sobie przyjąłem.
Z uwagi na rosnący poziom NO3, dawno nie dozowałem KNO3, więc potas dostaje mi się na razie jedynie z podmian opisanych jak wyżej. Jednakże podanie makro o proporcji NO3/K jak 1/1 wiąże się ścisle z podaniem potasu więc zgodnie z z obliczeniami w arkuszu przy podmianie podam tyle potasu by było nadal 20ppm.
Dla przykładu: jeżeli podam 5ppm NO3 (bo z pomiaru wyjdzie NO3=0) i przy okazji 5ppm potasu, mam teoretycznie 25ppm potasu. Przy podmianie 30% (zejdzie mi 7,5ppm K) i podam jedynie 2,5ppm K.

Trochę zamieszany opis ale trudniej się nie da. :D

Jeżeli chodzi o mikro kiedyś korzystałem z mikrovitu-1 (intermag) i chelatu żelaża. Jedynie udało mi się stworzyć mikro na bazie TMG gdzie przy jednakowych proporcjach Fe, TMG/do podróbki TMG, boru miałem 3,4 razy więcej, Cu 4,5, a Zn 13 razy!. Ale nawet z tymi proporcjami naprawdę było rewelacyjnie. Teraz z pTMG wyrzuciłem potas i magnez, dawkując je osobno przy podmianach.

Pozdrawiam
Michał

Gość


31 mar 2007, 19:14   (#58)  

Robiłem swoje mikro dając własne proporcje peirwiastków i powoli zbliżyłem się do składu w którym jest 3x więcej Zn niż w TMG. Szczerze mówiąc nawóz ten działał lepiej niż TMG gdyż trzeba go lac dużo przy akwarium typu high-tech. Jako że używam wyłącznie RO dodałem do nawozu inne pierwiastki (skopiowałem to trochę z nawozów niemieckiej firmy "Drak"). Jest jednak pewna prawidłowowość - przy wysokim NO3 i PO4 i niskim K (max. 10 ppm) zużycie mikro jest małe i wystarczały 200% dawki TMG (jak na TMG to i tak mało). Każda próba zwiększenia szczególnie boru i cynku powyżej 0,03 ppm (wartość teoretyczna, bo nie wiadomo ile pobierają rośliny) skutkowało niemal natychmiastowym zatrzymaniem wzrostu i zaniku bąblowania. Do tego oczywiście brak spadku NO3 i... palenie stożków.
Gdy jednak mam teraz K conajmniej 20 ppm widać wyraźnie większe zapotrzebowanie na mikro.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

31 mar 2007, 22:33   (#59)  

Coś w tym musi być, bo od tygodnia testuję Mikro Intermagu. Przy stosowaniu PMDD, PG czy PA ziele rosło bo rosło ale jakby z łaski. Kombinowałem z czym się da, żeby trafić co jest nie tak. Kiedy dorwałem to Mikro założyłem sobie, że jego dawka tygodniowa będzie wynosiła około 0,2 ppm Fe. Nie zagłębiałem się w resztę jego pierwiastków, chociaż kekon7 pisał mi, że trochę inaczej go przygotowuje. Ja zdałem się po prostu na recepturę Intermagików. K podaję do podmian 20 ppm plus codziennie 1,5-2 ppm z KNO3 i KH2PO4. I co się dzieje? Zioło rośnie po prostu w oczach :!: Nigdy nie widziałem, że rośliny mogą rosnąć tak szybko! :shock: I mam nadzieję, że tak im zostanie. Wszystko wskazuje na to, że obieramy właściwy kierunek w dojściu do doskonałości. :wink:
Chwała Ci Panie za to forum i za Was chłopaki! :D Jeszcze trochę a posadziłbym w baniaku ziemniaki z tej niemocy. Dzięki Wam zostawiam w nim całe dotychczasowe towarzystwo. 8)

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

31 mar 2007, 23:01   (#60)  

armek napisał(a):Chwała Ci Panie za to forum i za Was chłopaki! Very Happy Jeszcze trochę a posadziłbym w baniaku ziemniaki z tej niemocy. Dzięki Wam zostawiam w nim całe dotychczasowe towarzystwo.

Widzę, że nie tylko ja mam emocjonalne podejście do akwa :D Widok doskonale rosnących roślin naprawdę przynosi wiele radości, ale przychodzą też chwile zwątpienia, gdy nic nie idzie i chce się w diabły rzucić to, spuścić wodę i przerzucić się na inne hobby, np. na.... chomiki :lol: :lol: Mnie szczególnie dała się we znaki wojna z glonami, trwająca kilka miesięcy i właśnie wtedy miałem juz wylać wodę. Rady kolegów z tego forum pozwoliły mi przetrwać te trudne chwile. Kurcze, piszę jak o załamaniu nerwowym i depresji :lol: :lol: :lol:
Tak trzymaj Armek :wink:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno











Powiązane tematy
  • Czas reakcji na podawanie nawozów

    Jakie macie doświadczenia z czasem reakcji odbudowy chlorofilu od rozpoczęcia podawania nawozów? Zapewne jest to zależne od gatunku, warunków itd. Czy można ogólnie powiedzieć jak to się w akwarysty...

    Wyświetlenia: 1319 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Podawanie Fe

    Witam, Jakie sa wasze doswiadczenia z podawaniem Fe? Czy podawanie Fe jest konieczne? Zauwazylem u siebie, że podając regualrnie Fe rośliny dostaly jakis glonów. Tygodniowo sumarycznie podawalem ok 0...

    Wyświetlenia: 2901 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Podawanie mikroelementów

    Witam, gdzieś na filmiku usłyszałem że mikro powinno się podawać gdy światło jest wyłączone. Rzeczywiście tak jest, czy po prostu jest to jakaś bzdura? Pozdrawiam.

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podawanie płynnych nawozów do podłoża

    Może temat zbyt przekombinowany, ale... W moim 30l jest podłoże soil Tropica, które ma już blisko 5 lat. Akwarium po kilku (chyba 3) restartach. Oczywiście stosowałem różne nawozy do podłoża: Ferka, V...

    Wyświetlenia: 2145 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jaki test do pomiaru ilości azotynów i azotanów.

    Witam Jaki test polecacie do pomiaru ilości azotynów i azotanów. Jest tego trochę, pewnie ktoś ma już sprawdzone produkty. Dzięki :idea:

    Wyświetlenia: 708 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Podawanie mikro przy metodzie EI

    Zastanawiam się jak podawać mikro EI. czy lepiej dawki co dzienne czy dwa razy w tygodniu?

    Wyświetlenia: 6166 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Sposób na podawanie nawozów

    Chciałem zapytać, czy macie jakiś sprawdzony sposób podawania nawozów płynnych do akwarium. Chodzi mi o to, czy wlewanie nawozów prosto z dozownika do akwarium jest bezpieczne i czy nie szkodzi rybom...

    Wyświetlenia: 4091 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Podawanie soli (EI)

    Witam. Uczę się metody EI. Czy poszczególne składniki: potas, magnez, fosfor itp. podawać jako suchy proszek wprost do zbiornika czy rozrobić w butelce z wodą RO, oczywiście wg. jednego z kalkulatorów...

    Wyświetlenia: 2144 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Kiedy rozpocząć podawanie ECA

    Witam Jako że wybrałem system nawozów ADA staram się przeczytać to co jest dostępne na jego temat. Znalazłem pewną nieścisłość odnośnie rozpoczęcia podawania ADA ECA. Na stronie http://www....

    Wyświetlenia: 332 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawożenie a poziom azotanów

    Mam problem z wysokim poziomem NO3(ostatnio przynajmniej 50ppm). Czy nawożenie może mieć na to wpływ?Nawożę codziennie nawozami PG macro 4ml,potas 4ml,micro -nie nawożę.Akwarium 112l.Rybek kilkanaś...

    Wyświetlenia: 959 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 379 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.