Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Ogólne wytyczne co do nawożenia



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witajcie :D
Pozwoliłem sobie :oops: zacytować w osobnym poscie wypowiedź Marcina Baranowskiego, która IMHO jest kwintesencją tego co powinien na początku dowiedzić sie początkujący adept nawozenia (czyli np. ja :D ) Nie ma tu mowy o konkretnych nawozach i dodatkach, a zawarte są jedynie ogólne wytyczne,które pozwalają w sposób świadomy podejść do tematu :idea:

Marcin Baranowski napisał(a):Co do testów to najważniejsze są na pH i KH. Przydatne są jeszcze na NO3 i PO4 ale do wyników trzeba podchodzić dosyć krytycznie i nie wolno ufać im ślepo. Na twoim miejscu zaczął bym od uzyskania właściwego poziomu CO2 (20-30ppm przez cały dzień). Potem doprowadz poziom NO3 do 5-10ppm a PO4 do 0,5-1. Następnie zacznij zwiększać dawkę mikroelementów, kontrolując jednocześnie zawartość azotanów i fosforanów. Jeżeli dojdziesz do 3x zalecanej dawki mikroelementów i dalej nie będziesz zadowolony z efektów, będziesz musiał pokombinować z poszczególnymi mikroelementami. Robi się to w ten sposób: podwajasz dawkę jednego z nich i czekasz 2-3 tygodnie, jeżeli nie ma pozytywnych edektów przechodzisz do następnego i tak dalej.

Jan Poświata


Marcin Baranowski napisał(a): Robi się to w ten sposób: podwajasz dawkę jednego z nich i czekasz 2-3 tygodnie, jeżeli nie ma pozytywnych edektów przechodzisz do następnego i tak dalej.


Może jeszcze jedno, drobne wyjaśnienie. Oczywiście jeżeli podwojenie dawki mikroelementu nie pomoże należy powrócić do wyjsciowej ilości.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

04 lut 2005, 01:35   (#3)  

Jesli admin uzna ten post za zbedny to prosze o usuniecie...

Ogolnie pomyslalem sobie,ze przydalby sie taki temat (ktory bylby przyklejony np. w tym miejscu), w ktorym bylyby wytyczne co do stosowania nawozow, ale tylko tych najbardziej popularnych. Tzn. PGC, Symfonia, TMG...

Bo duzo powstaje watkow z pyaniami, jak zaczac stosowac, na co zwracac uwage przy starcie, itd. Np. duzo osob, nie dokonca wie jak najlepiej zaczac przygode z PG Pro, od jakich dawek i na co patrzec, np. wzrost zielenic to przychamowac Makro czy tez Ferro+ itp.

Mysle,ze przydalby sie taki temat z bardziej popularnymi nawozami,gdzie mozna zebrac wszystko i opisac... moze nawet mozna by bylo to umiescic na samej stronie? Najpierw zrobic dyskucje na Forum, a potem zebrac wszystkie informacje i opisac dokladnie co i jak.

Przyszlo mi takie os na mysl, dlatego,ze chocby sam mam taka potrzebe patrzac na siebie, jak i co chwila widze,ze powstaja tematy,ze ktos prosi o pomoc przy rozpoczynaniu z jakimis nawozami, duzo mozna znalezc w opcji Szukaj,ale tak naprawde nie wszystko i w kazdym temacie po trochu, i w efekcje mozna sie pogubic...

Co o tym myslicie,czy tez mysla/li admin Forum... ?
Pozdrawiam
Borys

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

18 maja 2005, 20:20   (#4)  

No i temat się urwał !!!
A ja właśnie szukam - Co zrobić gdy zacząłem nawozić baniaczek nawozem PG i zaobserwowałem duży wzrost glonów ( zielenic i takich czarnych nitek na liściach )
Obrazek

Avatar użytkownika
tom.pol
Poznaje temat

Posty: 116
Dołączył: 16 mar 2005, 11:50
Miasto: Lublin / Bruxela

19 maja 2005, 21:57   (#5)  

tom.pol napisał(a):No i temat się urwał !!!
A ja właśnie szukam - Co zrobić gdy zacząłem nawozić baniaczek nawozem PG i zaobserwowałem duży wzrost glonów ( zielenic i takich czarnych nitek na liściach )


A próbowałeś wykorzystać opcję szukaj i przewałkować to co już było napisane :?: Naprawdę polecam tą funkcję o PG bardzo dużo było pisane ok rok temu gdy wchodził do użycia. :idea:

Jan Poświata


Marcin Baranowski napisał(a): Robi się to w ten sposób: podwajasz dawkę jednego z nich i czekasz 2-3 tygodnie, jeżeli nie ma pozytywnych edektów przechodzisz do następnego i tak dalej.


Moim zdaniem stosowanie się do powyższego zalecenia ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy woda w kranie ma niezmienne parametry... albo stosuje się wyłącznie wodę z filtra RO. Poza tym w akwarium zachodzi szereg dynamicznych zmian zależnie od wieku zbiornika oraz czasu jaki upłynął od czyszczenia wkładów filtra, a także przyrostu roślin i wzrostu ryb itd. Chodzi mi o to, że akwarium jest środowiskiem zmiennym i dopracowana dawka nawozów, która była optymalna w maju i czerwcu, w lipcu może powodować zakwit glonów lub też być niewystarczająca.
Oczywiście osoba doświadczona, zauważy zmiany zachodzące w swoim zbiorniku i odpowiednio do nich zareaguje ale początkujący będzie się sztywno stosował do zaleceń i niewiele zyska.

Na marginesie dodam, że miałam ostatnio akwa do likwidacji 45 l bez filtra, grzałki, co2 i nawozów. W akwa było tylko światło (36W) i zwierzęta: 3 piskorki i 2 krewetki Atya oraz trochę blyxy, glossi, microsorium oraz spory kłąb mchu. Przez dwa miesiące zbiorniczek czekał aż znajdę czas, by go zlikwidować i nie pojawiły się nawet skrawek glonów. Co więcej rośliny rosły ładnie, choć bardzo wolno i nie zdradzały objawów niedoborów.

Aktinidia


20 cze 2006, 12:10   (#7)  

ja też jestem za stworzeniem osobnego czegos na temat
początków nawożenia a to co już jest to na ogół wypowiedzi doświadczonych
naważaczy :wink: bardzo skomplikowane i nic z tego nie pojmuję
moje próby z pg skończyły się mega zakwitem i zmianą całej wody w zbiorniku
łącznie z roślinami bo wszystko szlag trafił w związku z czym nie nawożę niczym
oprócz co2 zresztą jak można sensownie nawozić mchy i microzoria...

ula


20 cze 2006, 12:18   (#8)  

ula napisał(a):oprócz co2 zresztą jak można sensownie nawozić mchy i microzoria...


Oj można można. Mam mcharium, i gdy nawoziłem je tylko Co2, mchy rosły ładnie, ale bardzo wolno. Teraz zwiększyłem oświetlenie, poprawiłem dyfuzję Co2 i zacząłem nawozić i efekty są dużo dużo lepsze :D

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

21 cze 2006, 14:08   (#9)  

ale mi mech i microsorium rośnie jak wściekłe w zasadzie co 1-2 tyg wywalam do kibla po 2 garście... no i krasnorosty jak malowane tyż rosną :lol: ale to wina chwilowej "awarii"
butli i teraz sie pozbyć nie mogę glonisk paskudnych... a na marginesie może jaka lampka uv by pomogła...? ps:to jak nawozisz te mchy? i czym?

ula


21 cze 2006, 18:31   (#10)  

ula napisał(a):to jak nawozisz te mchy? i czym?


Nawoże nawozem Roślinex według dawki zalecanej przez producenta

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

21 cze 2006, 23:31   (#11)  

ula napisał(a):ale mi mech i microsorium rośnie jak wściekłe w zasadzie co 1-2 tyg wywalam do kibla po 2 garście... no i krasnorosty jak malowane tyż rosną :lol: ale to wina chwilowej "awarii"
butli i teraz sie pozbyć nie mogę glonisk paskudnych... a na marginesie może jaka lampka uv by pomogła...? ps:to jak nawozisz te mchy? i czym?

Lampka UV nie pomoże na krasnorosty tylko na zakwit. Poprostu wznów nawożenie CO2.

Mchy również mają wymagania i nic dziwnego że nawożenie i dobre światło dobrze na nie wpływa. Charakteryzują się njednak większą odpornością na niedobory.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

22 cze 2006, 13:56   (#12)  

Proponuje o przeniesienie dyskusji nt indywidualnych spraw odnoszących się do nawożenia waszych baniaków do nowego wątku. To przyklejony temat zawierający konkretną informację dla początkujących osób które tu zajrzą. Nie rozwadniajmy go :idea:

Jan Poświata


03 lis 2006, 19:58 nawożenie  (#13)  

witam.Moje akwa ma się coraz lepiej więc poistanowiłem że dożucę do podłoza nawóz. Tylko pojawia sie pytanie jaki. Czy ważny jest rodzaj nawozów do podłoża czyli czy liczy się firma albo cena czy wszystki sa raczej podobne. Mam na myśli te ze sklepów akwarystycznych typu JBL, firmy tetra i innych. Które wybrac. Do tej pory używałem tylko nawozów w płynie typu Ferro-aktiv [ tropical ] lub sera florena.
[i], i wielu innych.

Gość


05 lis 2006, 19:21   (#14)  

Jan Poświata napisał(a):Proponuje o przeniesienie dyskusji nt indywidualnych spraw odnoszących się do nawożenia waszych baniaków do nowego wątku. To przyklejony temat zawierający konkretną informację dla początkujących osób które tu zajrzą. Nie rozwadniajmy go :idea:


Co by tu napisać,aby sie nie powtórzyć :?

Jan Poświata


02 sty 2007, 16:41   (#15)  

Moze ktos doswiadczony moglby napisac jaki sa optymalne stezenia pierwiastkow w akwa. Duzo jest tego na forum, ale wszedzie po troszke. Przydala by sie taka pomoc dla poczatkujacych.

Avatar użytkownika
dimmus
Stały bywalec

Posty: 461
Dołączył: 09 lis 2006, 23:26
Miasto: okolice Opola

03 sty 2007, 20:11   (#16)  

jestem za, też się nie chce powtarzać
ale to co jest na forum odnośnie nawożenia
to albo zbyt ogólne informacje albo zbyt zaawansowane
nic konkretnego dla początkujących inaczej :wink:
wiem że to obciach, ja mam akwarium z roślinkami ponad rok
i dalej nie wiem jak to robić, bo każdy ma inną teorię
jedno akwarium (aranżacja) dostało już od tego zawału
a drugie zaczyna wyglądać kiepsko
złe nawożenie to jeszcze gorsze jak żadne
dlatego też popieram utworzenie takiego wątku
i nie z jakimiś sypanymi mieszankami chemicznymi które niewiadomo skąd brać
i w ogóle no....

ula


Nie ma uniwersalnej metody - bo każdy zbiornik to osobny mini ekosystem.

Na tym właśnie polega piękno tego hobby :idea:

Do równowagi możecie dojść tylko i wyłącznie sami - metodą prób i błedów.

Marcin Baranowski kiedyś napisał najmądrzejsze słowa które powtórzę bo mam wrażenie że dokładnie ich nie czytaliście.. To nie jest dokładny przepis, ale to naprawdę cenne wskazówki - źródło - warto nad nimi pomyśleć.


Co do testów to najważniejsze są na pH i KH. Przydatne są jeszcze na NO3 i PO4 ale do wyników trzeba podchodzić dosyć krytycznie i nie wolno ufać im ślepo. Na twoim miejscu zaczął bym od uzyskania właściwego poziomu CO2 (20-30ppm przez cały dzień). Potem doprowadz poziom NO3 do 5-10ppm a PO4 do 0,5-1. Następnie zacznij zwiększać dawkę mikroelementów, kontrolując jednocześnie zawartość azotanów i fosforanów. Jeżeli dojdziesz do 3x zalecanej dawki mikroelementów i dalej nie będziesz zadowolony z efektów, będziesz musiał pokombinować z poszczególnymi mikroelementami. Robi się to w ten sposób: podwajasz dawkę jednego z nich i czekasz 2-3 tygodnie, jeżeli nie ma pozytywnych efektów przechodzisz do następnego i tak dalej.


I próbujcie, testujcie i najważniejsze obserwujcie swoje baniaki. Nie ma czarodziejskiej różdzki która to sprawi.

Jan Poświata


21 sty 2007, 03:13   (#18)  

przydalaby sie informacja na temat pogladowej ilosci macro/microelementow jaka powinna byc w akwa.



NO3 : 5-10ppm
PO4: 0,5-1ppm
K : ~15ppm
Fe : 0,1 ppm
Ca do Mg 2:1

Avatar użytkownika
Agencik
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 03 paź 2005, 16:58

12 sie 2008, 18:22   (#19)  

Od jakich ilości rozpocząć nawożenie w akwarium roślinnym o współczynniku oświetlenia 0,74W/L wody?? Mam PG Macro, Ferro+ i Classic. Myślałem, żeby Macro używać 1ml na 105L wody codziennie, Ferro+ tak samo jak Macro, a Classic 1ml na 10L podmienianej wody.
Woda ma parametry:
GH= 7
KH= 4
pH= 6
Bardzo proszę o pomoc, bo nie chcę mieć odrazu problemu z gloniskami :wink:

Avatar użytkownika
markus383
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 28 cze 2007, 18:59
Miasto: Otwock Mały

Marcin Baranowski napisał(a):Na twoim miejscu zaczął bym od uzyskania właściwego poziomu CO2 (20-30ppm przez cały dzień). Potem doprowadz poziom NO3 do 5-10ppm a PO4 do 0,5-1. Następnie zacznij zwiększać dawkę mikroelementów, kontrolując jednocześnie zawartość azotanów i fosforanów.

Szybkie pytanie, bo niestety moje zaawansowanie w temacie nawożenia jest wciąż marne.
No więc doszedłem do tych poziomów NO3 i PO4 i musze przyznać, że efekt jest zadawalający, ale chcę zrobić krok dalej.
Co to znaczy zacząć zwiększać dawkę mikroelementów (nie podaję jeszcze nic) i jaki produkt byście polecili?
Ja "przywiązałem się" do produktów EasyLife, więc chętnie podawałbym coś z ich oferty (pewnie Profito).

Pierrot
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 05 lis 2010, 09:06











Powiązane tematy
  • Jaki mineralizator RO? Dobór nawożenia po mineralizacji.

    Cześć, Po kilku dziwnych przygodach z glonami i niepewną kranówką postanowiłem kupić filtr RO. W związku z tym mam masę pytań, ale najpierw opis akwarium: 27l - kostka 30cm Oświetlenie led 5630 12W...

    Wyświetlenia: 3042 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Rezygnacja z nawożenia Makro

    Leję do akwarium kranówkę. W kranówce mam NO3 – 20 mg/l ; PO4 – 1,5 mg/l. Oprócz tego podaję 1 ml dziennie nawozu NPK oraz 1 ml K. Zastanawiam się czy przy takich parametrach wody z kranu jest potrzeb...

    Wyświetlenia: 987 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w ustaleniu nawożenia

    Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w dobraniu właściwych dawek nawozów. Przegapiłem pojawienie się niedoborów i trochę się nakomplikowało w zbiorniku. Akwarium: 130x60x65cm ok. 400l netto. Oświetlenie:...

    Wyświetlenia: 1708 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nawożenia solami

    Witam co oznacza nawożenie solami CSM+B od nawożenia solami mikroelementami ?

    Wyświetlenia: 748 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pora nawożenia na podłożu aktywnym.

    Witam . Pytanie czysto teoretyczne . Czy macie jakieś określone pory nawożenia NPK na podłożu aktywnym. Pytam się gdyż wychodzę z domu o 6 rano a światło odpala się o 10 tak więc nawozy podaje przed...

    Wyświetlenia: 1945 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nadmiar żelaza bez nawożenia

    Cześć, tydzień temu pojawił się w moim akwarium problem z żelazem. Testy aktualnie wskazują na ok. 1,25 mg/l, co jest bardzo dziwną sytuacją, bo praktycznie na nawożę żelaza, a już nie w ostatnich 2 t...

    Wyświetlenia: 6416 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Zerowe NO3 w akwarium mimo nawożenia

    Witam, jestem początkującym akwarystom i mam spory problem z brakiem azotu w akwarium. Mimo nawożenia azotem tygodniowo nawet 15mg/l, ten ciągle wynosi równe 0. Pierwsze swoje akwarium założyłem 8 mi...

    Wyświetlenia: 8954 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Zasady nawożenia

    Załóżmy, że obserwuje na roślinie niedobory mikro i makro. Czy istnieją jakieś reguły, że najpierw powinno uzupełnić się np. Makro a potem dopiero mikro albo odwrotnie? Czy w przypadku wystąpienia ...

    Wyświetlenia: 1409 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pomoc w korektach nawożenia

    Chciałbym prosić Was o wsparcie, ponieważ sytuacja jest dla mnie nowa. Przechodzę z kranu na 100% RO. Powoli przekraplam na skrajnie inne parametry. Dotychczasowe parametry wody: ph 6,95 (prz...

    Wyświetlenia: 1599 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Dobór nawożenia

    Hey. Mija 13 dzień od startu akwarium 18l brutto. Podloze aktywne. Od 5 dniu leci co2 z bimbrowni. Światło 13.5W Led. Rośliny fajnie rosną szczegolnie macrandra, ale obawiam się że z tym światłem i c...

    Wyświetlenia: 1034 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: hyniks, KubaGsxR i 451 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.