Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Spalone stożki - problem rozwiązany ale...



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Od jakiegoś czasu ciągle wmawiano mi, że problem jak w temacie to niskie NO3, za mało mikro, makro, CO2, za dużo mikro, za dużo CO2 itp. Jedne co jest pewne i do czego byłem od dawna przekonany to fakt, że deformacja młodych liści, "spalone" stożki to nic innego jak niedobór Ca, który może być wywołany przez nadmiar K, nadmiar N, Mg, NH4 a nawet nadmiar aluminium rozpuszczonego w wodzie. Podobnie wygląda niedobór boru ale jest to bardzo mało prawdopodobne.
W końcu podałem NO3 z Ca(NO3)2 żeby było 20 ppm. Po 3 dniach umbrosum (które i tak było już "spalone") wyglądało jak rżysko. Skoro więc wysokie NO3 niszczy rośliny więc postanowiłem je obniżyć. Gdy zaczęło spadać poniżej 5 ppm uszkodzone rośliny zaczęły odżywać... Zaczęły wyrastać, piękne, niezdeformowane liście jak na fotkach z albumu. Zmasakrowane od 10 miesięcy rośliny wreszcie zaczęły wyglądać "po ludzku". Niestety słabo zaczęła rosnąć Blyxa Japonica (dość wolno, i w jednym egzemlarzu zaczęły gnić i odpadać starsze liście). Skoro tak, więc spróbowałem NH4NO3. Zacząłem podawać po 0,5 ppm NH4 dziennie (podając taką ilość z NH4NO3 jednocześnie podaje się 1,7 ppm NO3). I znowu po 3 dniach popaliło niektóre stozki w umbrosum, na jednej z Alternater poskręcały się młode liście. Test pokazywał coś między 0..5 ppm NO3 (akurat ten test ma 25% błędu - sprawdzone w labie - więc jeszcze do zaakceptowania).
Doszedłem do wniosku że ładne rośliny można mieć przy wysokich NO3 i PO4 i K ale przy twardej wodzie albo przy miekkiej dostarczając Ca i N z podłoża.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

w moim przypadku popalone stozki wzrostu byly wynikiem zlych proporcji Ca do Mg w lodzkiej wodzie kranowej (a takowej uzywalem). zamiast okolo 2-4 do 1 bylo:

http://www.zwik.lodz.pl/module-Technolo ... ID-11.html

dopiero porada Arka Siurda(arkadiusz77) aporpos dodawania do podmienianej wody MgSO4 przywrocila rownowage w moim akwa. akwarium 112 brutto; woda podmieniana raz na tydzien w ilosci 50% (okolo 45 l). do podmienianej wody dodawalem lyzeczke od herbaty siarczanu magnezu
Jabol-Radek Jablonski - Lodz
GSM: 693748547

Avatar użytkownika
jabol
Aktywny użytkownik

Posty: 732
Dołączył: 06 sie 2003, 12:11

15 lis 2006, 11:34   (#3)  

Moim zdaniem podawanie Mg gdy nie widać jego braku jest zupełnie bez sensu. Wtedy rzeczywiście powoduje to problemy z blokowaniem Ca. W jednym z artykułów Rataj napisał, że gdy GH jest poniżej 5 to rośliny "cierpią na nadmiar substancji azotowych". U mnie jak widać też to wystąpiło. Ja akurat stosuję RO więc tam Ca i Mg są ok.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 12:51   (#4)  

kekon7 napisał(a): Ja akurat stosuję RO więc tam Ca i Mg są ok.


heh ? rozumiem ze mineralizujesz czyms wode z RO..bo przeciez w wodzie z RO Ca i Mg ..:) nie ma :)
Jabol-Radek Jablonski - Lodz
GSM: 693748547

Avatar użytkownika
jabol
Aktywny użytkownik

Posty: 732
Dołączył: 06 sie 2003, 12:11

15 lis 2006, 12:57   (#5)  

Stosuję 200% dawki Hydro Mineral lub gdy go nie mam to daję prochy CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3. Przy stosowaniu tych soli ustalam Mg = 5, Ca = 25. Kiedyś mierzyłem w labie czy wszystko jest ok i się zgadzało.
Właśnie przewalam net na temat nadmiaru azotu powodującego niedobór Ca. I niestety okazuje się że to jest prawda...
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 15:51   (#6)  

kekon7 napisał(a):Doszedłem do wniosku że ładne rośliny można mieć przy wysokich NO3 i PO4 i K ale przy twardej wodzie albo przy miekkiej dostarczając Ca i N z podłoża.

Czy próbowałeś kombinacji z Cu, Zn, B :?: Zaleca się podwojenie lub nawet potrojenie jednego z mikro i obserwację, ale to już wiemy.
Piszemy najczęściej o niedoborach, ale czy nie mamy tu problemu z nadmiarami :?:
Ostatnio zszedłem z dawką do minimum i zauważyłem pozytywne efekty na Hygrophilach: brak skręceń i normalnej wielkości liście :)
Dlatego przyjąłem tezę, że to problem nadmiaru któregoś z mikro.
Jest tylko jedno ale: zauważam silne niedobory żelaza i mam dylemat jaka jest granica podawania mikro i dozowania wówczas wyłącznie samego Fe, no powiedzmy z Mn :?:
Obecnie mikro to skład zbliżony do PMDD. W stosunku do nawożenia p.TMG podaję ok. 3x więcej Boru i Cynku, 6x mniej miedzi. Mniej jest również Molibdenu i Manganu. Co do manganu to nie za bardzo mi się to podoba. Ca/Mg=30/10, K-20, NO3-15, PO4-0,2.
Zmniejszenie dawki mikro to również pozbycie się nitek :) , ale jak pisałem są niedobory żelaza więc trzeba to jeszcze poukładać i trafić z dawką.

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

15 lis 2006, 16:01   (#7)  

Przeglądając SRWiA widzę, że wszyscy odwołują się do TMG, zastanawiam się dlaczego? W moim akwarium TMG wogóle się nie sprawdził. Mało tego aby rośliny wogóle wykazywały reakcje na ten specyfik musiałem wlać 300 % zalecanej dawki. O niebo lepiej sprawdzają się z mojego doświadczenia nawozy ogrodnicze nawet te tanie marketowe byle chelatowane HEDTA.

Vellamo


15 lis 2006, 16:24   (#8)  

Vellamo napisał(a):Przeglądając SRWiA widzę, że wszyscy odwołują się do TMG, zastanawiam się dlaczego? W moim akwarium TMG wogóle się nie sprawdził. Mało tego aby rośliny wogóle wykazywały reakcje na ten specyfik musiałem wlać 300 % zalecanej dawki. O niebo lepiej sprawdzają się z mojego doświadczenia nawozy ogrodnicze nawet te tanie marketowe byle chelatowane HEDTA.

Jak to mówią: nie ma nawozu idelanego, ale trzeba się na czymś oprzeć.
Nie twierdzę, że TMG jest najlepszy, ale był to chyba jeden z pierwszych dobrych nawozów na rynku i nie sądzisz chyba, że zaczynając przygodę z własnym mikro będę się wzorował na składzie marketowych nawozów ogrodniczych :roll:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

15 lis 2006, 17:40   (#9)  

Wypróbowałem wszystkie mikro oprócz miedzi (ale podejżewam że to też nie dałoby żadnego dobrego rezultatu). Podwajałem i potrajałem dawki i zawsze kończyło się to zahamowaniem wzrostu. Silne zahamowanie wzrostu powoduje np. kobalt kiedy podałem go ok. 0,02 ppm.
Bardzo dużo zależy też od tego jaki jest skład wody w kranie jeśli ktoś takową stosuje (ja akurat tylko RO). Wystarczy że będzie wysoka zawartość jakiegoś pierwiastka (niekoniecznie takiego, który jest mikroelementem) i wtedy klapa. Wtedy nawet i najlepszy nawóz nic nie da. Dlatego niektórym nie sprawdza się nawet oryginalne TMG.
Kiedy pojawił się niedobór Fe, po prostu dodałem do akwa 0,3 ppm Fe ze świeżego chelatu EDTA i na drugi dzień była już poprawa :idea: (zdziwiła mnie tak szybka reakcja; ale jednak). Co do chelatu HEEDTA (można kupić taki za 20..30 zł) to na pewno jest on lepszy niż zwykłe ogrodnicze EDTA które są mało trwałe w roztworze wodnym (np. Intermag podaje, że roztwór trzeba zużyć w ciągu 14 dni). HEEDTA i DTPA jest użyte w TMG.
Mam jednak teraz jednoznaczny wynik eksperymentów przy miekkiej wodzie; Ca = 26, Mg = 8

wysokie K (powyżej 10 ppm), wysokie NO3 (conajmniej 10 ppm) -> koszmarny niedobór Ca;
K ok. 10 ppm, NO3 5..15 ppm -> niedobór Ca ciut mniejszy (ale i tak kicha)
K ok. 10 ppm NO3 max. 5 ppm -> niedobór Ca zanika;

Kiedy stosowałem PG Macro, spalone stożki zdażały się jedynie na Rotalach ale sporadycznie (chociaż wtedy akurat miały prawo się pojawiać bo miałem wtedy zaledwie GH = 2). Wtedy tez miałek niskie NO3 (coś między 0..5 ppm) i ledwie wykrywalne PO4.

Teraz pozostaje kwestia dobrania dawki N (i jego formy) żeby zaspokoić wszystkie rośliny co może okazać się niemożliwe... Gdy miałem 10 ppm NO3 (sprawdzałem test na NO3 w labie) takie rośliny jak np. Blyxa, Cabomba, H.Callitrihoides (trawniczek) dosłownie szalały ale umbrosum i alternatery wyglądały spalone jak skwarki.
Niestety gdy jest poniżej 5 ppm Blyxa rośnie dość wolno. Poczekam więc teraz ponownie aż nie będzie wykrywalne NO3 i delikatnie spróbuję podawać NH4 z wody amoniakalnej.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 18:09   (#10)  

kekon7 napisał(a):Wypróbowałem wszystkie mikro oprócz miedzi (ale podejżewam że to też nie dałoby żadnego dobrego rezultatu). Podwajałem i potrajałem dawki i zawsze kończyło się to zahamowaniem wzrostu. Silne zahamowanie wzrostu powoduje np. kobalt kiedy podałem go ok. 0,02 ppm.

Próbowałem Ci wskazać, że to kręcenie może być spowodowane nadmiarem, a nie niedoborem konkretnego mikro :idea:
Z drugiej strony używając wyłącznie RO, raczej nie będziesz miał kumulacji spowodowanej nadmiarem jakiegoś składnika pochodzącego z wodociągu.
U mnie sprawa ma się inaczej, bo połowa wody podmienianej to kranówa, a składu mikro niestety nie znam.

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

15 lis 2006, 21:12   (#11)  

Kekon, proponujesz przy miękkiej wodzie podawać N i Ca z podłoża.Grzesiek Guzik pisze w temacie wyżej że Penac P to najprawdopodobniej węglan wapnia.Może więc rzeczywiście Twoje dociekania wydają owoce.A czy ktoś sypał CaCO3 pod żwir?

Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem

Posty: 254
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

15 lis 2006, 21:41   (#12)  

Leszek Lewkowski napisał(a):.A czy ktoś sypał CaCO3 pod żwir?


Sądzę że nikt ale np. wiem że niektórzy z forum APC stosują tabletki "Turbo Calcium" wkładane pod korzenie. Te tabletki to po prostu chlorek wapnia (CaCl2). Mogę spróbować nasypać trochę CaCO3 pod jakąś roślinkę. Jeśli ten Penac zawiera CaCO3 to wyjaśniałoby to dlaczego Amano stosuje tak miękką wodę - po to żeby rozpuszczające się CaCO3 z podłoża nie powodowało dużego wzrostu twardości ogólnej. Myślę też o tym żeby wkładać pod Blyxy coś co zawiera dużo azotu (albo zrobić np. kulki gliniasto-torfowe nasycone roztworem NH4NO3, NH4SO4 itp.)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 22:24   (#13)  

A może glina ma w sobie wapń i dlatego rośliny ją lubią?

Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem

Posty: 254
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

15 lis 2006, 22:34   (#14)  

Całkiem możliwe, chociaż stosowałem takie kulki Rataja ale w składzie nie było podanego wapnia tylko wszystkie mikro i potas. Ale kulki kulkom nie równe; pewnie są takie co mają wapń. Wiem że chyba Tetra robi coś takiego.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

15 lis 2006, 23:44   (#15)  

Leszek Lewkowski napisał(a):Kekon, proponujesz przy miękkiej wodzie podawać N i Ca z podłoża.Grzesiek Guzik pisze w temacie wyżej że Penac P to najprawdopodobniej węglan wapnia.Może więc rzeczywiście Twoje dociekania wydają owoce.

Witam
Mając miekka wode ,pod podloże mozna dac hydromineral Aqua Artu,który zastapi Penac'i .Sam jeszcze tak nie probowałem,ale przy nastepnej aranzacji sprobuje !!!
Obecnie podaje hydromineral do kolumny wody.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1680
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

16 lis 2006, 09:19   (#16)  

Sądzę że lepiej dać jednak strącone CaCO3 ponieważ HydroMineral szybko się rozpuści i wydostanie z podłoża. CaCO3 pozostanie tam dłużej, rozpuszczając się wolno. Albo np. nasączyć wełnę mineralną HydroMineral i włożyć pod korzenie tworząć "wapienną pułapkę"
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

19 lis 2006, 14:27   (#17)  

kekon7 napisał(a):Stosuję 200% dawki Hydro Mineral lub gdy go nie mam to daję prochy CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3. Przy stosowaniu tych soli ustalam Mg = 5, Ca = 25. Kiedyś mierzyłem w labie czy wszystko jest ok i się zgadzało.
Właśnie przewalam net na temat nadmiaru azotu powodującego niedobór Ca. I niestety okazuje się że to jest prawda...

kekon7 możesz podac jakie proporcje stosujesz CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3 przy prewparowaniu RO tymi prochami

carob
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 08 lis 2004, 09:39

19 lis 2006, 15:04   (#18)  

Po długich bojach zaczynam dochodzić do wniosku że deformacja stożków wzrostu to wynik niedoboru wapnia spowodowany nadmiarem potasu (tak jak to kiedyś sugerował kekon7). Mikroelementy wypróbowałem i to nie to. A co do nadmiarów mikro to jak napisałem tutaj [/url]http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=82622&highlight=#82622[url] trzeba najpierw policzyć czy taka kumulacja w danym zbiorniku w ogóle jest możliwa.
Obecnie mikro to skład zbliżony do PMDD. W stosunku do nawożenia p.TMG podaję ok. 3x więcej Boru i Cynku, 6x mniej miedzi
Akurat jeśli chodzi o PMDD to kumulacja B jest możliwa-nawóz ten zawiera stosunkowo dużo boru.
Teraz pozostaje kwestia dobrania dawki N (i jego formy) żeby zaspokoić wszystkie rośliny co może okazać się niemożliwe... Gdy miałem 10 ppm NO3 (sprawdzałem test na NO3 w labie) takie rośliny jak np. Blyxa, Cabomba, H.Callitrihoides (trawniczek) dosłownie szalały ale umbrosum i alternatery wyglądały spalone jak skwarki.
Niestety gdy jest poniżej 5 ppm Blyxa rośnie dość wolno.
Nie jestem do końca pewien czy wysokie poziomy NO3 powodują niedobór Ca. Kekon7,jeżeli tak zaobserwowałeś to możesz utrzymywać azotany na poziomie 5-10. Natomiast Blyxa rośnie u mnie świetnie przy NO3 0-2 mg/l (pozostałe parametry to Ca- 20, Mg- 6, K- 5, PO4-0,5-0,7mg/l) Poza tym piszesz że utrzymujesz K na poziomie 10 mg/l, czemu nie mniej?
Stosuję 200% dawki Hydro Mineral lub gdy go nie mam to daję prochy CaSO4 (gips), CaCl2, MgSO4, NaHCO3
Podając NaHCO3 wprowadzasz jony sodowe które prawdopodobnie działają jak jony potasowe- antagonistycznie do Ca.
Krzysiek

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

19 lis 2006, 15:28   (#19)  

Co do K to utrzymuję akurat taki poziom bo to wystarcza żeby nie było nie doboru. Jak było w wodzie 5ppm to robiły się dziurki w Polyspermie. Sód nie jest aż tak szkodliwy ponieważ nie jest on wymagany przez rośliny (oczywiście w pewnych granicach).
Sodę NaHCO3 stosuje wielu akwarystów do podnoszenia KH. Ja też to robiłem i właściwie teraz kiedy do ustalania KH używam Hydro Mineral (czyli CaCO3) nie widzę żadnej różnicy co do działania sodu na rośliny.
W kranowie jest wykle 6..30 ppm Na i nie powoduje to problemów z roślinami. W niektórych roślinach potas może być zastąpiony sodem ale oczywiście jest tez znany fakt że gdy brakuje potasu wówczas rośliny zaczynają pobierać sód który wtedy działa szkodliwie.

Tu jest info na temat niedoboru Ca wywołanego nadmiarem azotu:

http://www.kof21.co.kr/sub2e.html

RO mineralizowałem tak (przepis na 100L daje 25 ppm Ca, 5 ppm Mg, 12 ppm Na, 71 ppm SO4)

1. CaSO4 * 0,5H2O - 7g
2. CaCl2 - 1,6g
3. MgSO4 - 2,5g (dla MgSO4 * 7H2O - 5,1g)
4. NaHCO3 - 4,5g
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

19 lis 2006, 18:46   (#20)  

Niestety lekcje chemii miałem wieki temu i wzory chemiczne za dużo mi nie mówią.
Z forum wyczytałem że:
-CaSO4 * 0,5H2O to inaczej gips (czy moze być szpachlowy)
-NaHCO3 - soda oczyszczona
-CaCl2 - chlorek wapnia ? czy istnieje inna potoczna nazwa tego związku.

carob
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 08 lis 2004, 09:39











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1043 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Neon simulans problem

    Drodzy koledzy. Poradźcie. Nie mam pojęcia dlaczego moje simulansy spędzają całe dnie w ukryciu. Wcześniej w tym akwarium funkcjonowały towarzysko ze srogą liczbą narybku kakadu. Imprezowały wręcz...

    Wyświetlenia: 355 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 849 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18458 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami

    Witam, Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość . Od pewnego czasu rośliny zaczęły ginąć . Normalnie się rozpuszczać. Akwarium 60l, uruchomione rok temu. Parametry wody : NO3: 60 NO2: ...

    Wyświetlenia: 497 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4362 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Grzałka mocna 500W ale krótka

    Potzebuje do sumpa grzałki o dużej mocy, minimum 500W, może byc więcej, tylko warunek zeby nie była taka długa jak te które są w ofertach, 30cm to max długości, moze byc gruba ale nie długa, istnieja ...

    Wyświetlenia: 884 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr RO problem z buczeniem

    witam, Mam taki problem, mianowicie co jakiś czas zaczyna mi buczeć pompa w filtrze RO, tak sądze, że to ona, bo dźwięk sie niesie, pomimo, że wyciągnę wtykę z gniazda ona i tak buczy, nie rozumiem ja...

    Wyświetlenia: 1356 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki i 597 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.