Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Filtracja do dużego zbiornika (?)



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Planuję duże akwarium roślinne (chociaż nie holender). Zbiornik o wymiarach 320x 75 x 60 (?) .
Nie mogę sie zdecydować na filtracje . Sump - obawiam sie odgłosów .
Przez chwilę rozważałem FX6 ale trochę głośny a wydajność jakby mała . Znalazłem HW 5000 . Z opisu wydaje sie całkiem OK . Ktoś ma z nim doświadczenia ? A może inne sugestie...

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Nie wiem czy jeden fx6 da radę na taką długość.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Nie wiem czy tutaj jest dobre miejsce, bo pewnie średnia wielkość posiadanego zbiornika użytkowników tego forum to pewnie koło 100-200 litrów, lepiej może popytaj u kolegów co mają większe ryby i większe zbiorniki (pielęgnice, arowany). Też kiedyś się tym interesowałem, wszyscy chwalili sumpy i podobno da się zrobić cichy i bezpieczny sump. Sam się jednak nie zdecydowałem. A co do obiegu wody to pewnie trzeba będzie skorzystać z cyrkulatora czy też kilku.

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12

Może i masz rację ze średnia wielośc zbiornika jest zdecydowanie mnijesza lecz jest tutaj sporo użytkowników forum zajmujących sie profesjonalnie akwarystyką i z pewnocią mieli kontakt z dużymi zbiornikami . Liczę równiez na przemyślenia doświadczonych kolegów którzy nawet jeśli nie mają dużego zbiornka są w stanie prognozować pewne rzeczy w zbiornikach większych niż sami posiadaja .

Ad FX6 : tak , masz racje . Nie sądze aby podołał zadaniu i o tych wątpliwościach wspomniałęm .
Niezależnie od wybranej filtracji liczę sie z kilkoma ukrytymi cyrkulatorami . Raczej małymi i raczej kilkoma

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Wracając pamięcią, wiele osób przy takich gabarytach jednak decydowało się na sump.
Zapytaj @marlowe, @yoyi. Zerknij na ich wątki:
https://www.roslinyakwariowe.pl/galerie ... arium.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 69484.html
Nie pamiętam kto tam jeszcze miał takie większe baniaki.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Przy takim rozmiarze warto zastanowić się nad filtrem hamburskim - zerknij na forum Malawi jak radzą poprzednicy. Zaleta taka, że cała woda zostaje w zbiorniku a przy takich rozmiarach spokojnie wygospodarujesz miejsce.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Jak sie pojawia jakiś temat dużego zbiornika to czytam uważnie . Malawi mam obcykane - nawet nie przez ten mój projekt co przez fakt posiadania przez kilka lat własnie "malawi"
To ma być roslinne więc doświadczeń z malawi BW itp nie sposób przenieść tak 1:1.

Sumpa (o czym już wcześniej wspominałem) jednak chciałbym uniknąć. Ma być bezgłosnie. Kubełek od biedy mogę umieścić za scianą (w sąsiednim pomieszczeniu) ale z sumpem jest to wykluczone. Zresztą sam komin hałasuje

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Fakt, faktem, że sump może hałasować ale to kwestia ustawienia rur i jak spływa woda. Z tego co się orientuję (nie z własnego doświadczenia) to można ustawić tak by nie było problemu hałasu, choć trzeba się nagimnastykować. W przypadku filtrów kubełkowych nie ma cichych opcji, (mam Eheim 2080) a o Fluval FX jest wiele negatywnych opinii pod tym względem.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Przy tak dużym zbiorniku koszta kubłów zjedzą mnóstwo finansów i albo będzie hałas albo za słaba filtracja.
Ja bym skierował się właśnie w kierunku rozwiązań Malawi i troszkę je dostosował - osobiście pomysł z filtrami hamburskimi bardzo mi przypadł do gustu zwłaszcza w akwariach gdzie nie stracisz nic z głębi i można je ukryć w gąszczu roślin. Chyba, że chcesz lightscreen dać to wtedy nie warto.

Ewentualnie pompa CO i narurowce lub kubły bez wirników.

Aktualnie mam ultramax 2000 i Eheim 2275 w 150x50x50 i jest w miarę cicho - słychać szum - ale nie śpię w pokoju z akwarium zwłaszcza, że reaktor z narurowca potrafi zacząć chlupać.

Twój zbiornik ma być ponad 2x taki więc analogicznie potrzebujesz większej filtracji - 4 kubły - będzie halas. Dwa mocne - poczytaj wątek o FX6 - będzie hałas IMO jeszcze wiekszy. Do tego chore ilości węża, wlotów i wylotow - czyszczenie to jakiś koszmar - nie wspomnę o ilości miejsc możliwych przecieków. A nie ma co ma się co wylać.

Dlatego stawiałbym na 1 cichą i mocną pompę (CO) maks dwie zatapialne (duże hamburgi). Choć tu muszą się wypowiedzieć posiadacze takich olbrzymów.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Ja na twoim miejscu zrobil bym sump, dwa kominy na bokach lub 1 na środku, mam zbiornik 180x60x70wys i w tym dwa kubły jeden to fx6 jest głośny, a drugi to unimax 700 ten akurat bezgłośny, ale mam zamiar przerobić wszystko na sumpa, najwazniejszy aspekt jaki do mnie przemawia to czyszczenie, a z głośnością sumpa to da się wyregulować podobno tak poziom wody w kominie ze tego nie będzie słychać. A przy sumpie masz jeszcze zachowana estetykę w akwa. Jeśli czarne tło to kominy czarne i nic nie widać.

Avatar użytkownika
tomaszzaq1xsw2
Stały bywalec

Posty: 340
Dołączył: 10 lis 2010, 14:11

Teraz na szybko zrobiłem z ciekawości pomiary głośności:
Eheim 2180 - pomiar przy pompie (głowicy) około 40 dB, z odległości około jednego metra około 25 dB
FX6 - pomiar przy pompie (silniku) też około 40 dB, z odległości jednego metra około 25 dB.

Dodatkowo około 30 cm za FX6 stoi reaktor CO2 z filtra narurowego który nieco chlupocze.

Mierzyłem apką z tel, żaden profesjonalny sprzęt. Jeśli FX6 jest głośny, to myślę że jest to kwestia rezonowania np. o szafkę albo węże z czymś się stykają.

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12

Niezależnie czy byłby to sump czy też filtr(y) kubełkowe to węże będą i tak doprowadzone od dołu. I tak zaplanowany przelew do kanalizacji/ogrodu. Tak więc kwestie estetyki nie róznią tych rozwiazań a być może może komin nawet dostaje pkt karny (może) .
Całkiem poważnie rozważam zainstalowanie napędów (czy to kubełek czy to same pompy w sąsiednim pokoju bo pewnie jedna pompa nie starczy a nawet jeśli to musi być konkretna i trudno oczekiwać bezgłośności. Cisza jest priorytetem.
Sump korci mnie od samego początku ale kłopot z jego obsługą (zwłaszcza pod moją nieobecność) , obawy małżonki silnie wyrażane wobec otwartego układu trochę mnie od niego odstręczają . Instalacja pomp dla sumpa rozważałem "w oddali" - nawet na zewnątrz domu . Ale ten komin... Ponoć bywają bezgłośne ale każdy który widziałem był bezgłośny w teorii.
Sprawa niby nie jest super pilna bo dopiero poświętach jadę po stal na stelaż ale już ponad pół roku rożmyślam , rozważam wiele wriantów i nie mogę sie ogarnąć :)
A ten HW 5000? co myśłicie?

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

HW 5000 i FX6 chyba najbardziej popularne są za oceanem, ja bym zerknął jeszcze na filmiki z porównaniami na YT. Sam niestety nie miałem HW 5000. Jeśli wyprowadzisz kubełki za ścianę, to czy pompa da radę przepchnąć tą dodatkową odległość?

esox_2
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 09 maja 2020, 21:12

A może beczka i pompa CO? Przed beczką ze dwa filtry narurowe pełniące funkcję prefiltra. Zobacz na kanale yt Przemek p, jak dobrze pamiętam on coś takiego właśnie robił. Wielkość beczki sobie byś dopasował pod siebie. Tylko on tam zastosował chyba pompę akwarystyczną, która jest głośna, a ja polecam typowo pompę od CO jak Ci co używają w Malawi. Takie pompy są kompletnie bezgłośne, z regulacją przepływu i mało pobierające prądu.

Przy sumpie trzeba się liczyć z dużymi stratami CO2.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Konstrukcja HW-5000 jest zerżnięta z Fluval FX ale dodane ma sporo elektroniki (przez co wydaje się bardziej zawodny). Nie miałem ani jednego ani drugiego, więc to tylko moja teoretyczna opinia.
A co do sump'a, to właśnie lepiej jak masz otwarty obieg bo nic Ci się nie przeleje, jedynie co to może poziom wody opaść, przez parowanie, nic po za tym.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

No i zawsze możesz zrobić w sumpie dodatkowe akwa na naddatki roślin, kotniki i co tam sobie wymyślisz.

bjoan
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55

Ja mam sump w swoim akwarium i mogę Ci z czystym sumieniem powiedzieć, że żaden dźwięk się z niego nie wydobywa. Najgłośniejszy dźwięk jaki mnie irytuje to dźwięk zegarów analogowych do lamp.
Wady sumpa to to, że musi być sporych rozmiarów, bo sporo wody do niego spływa po wyłączeniu pompy. Cała objętość komina i to co zassa grawitacja z akwarium, ale i na to są sposoby. Największa zaleta to cena. Znany i chyba ceniony producent akwariów policzył mi 100zl więcej za komin do zamówienia, do tego akwarium, zrobione po taniości ze zwykłego kiepsko oszlifowanego szkła, kilka szybek i masz sump. Zostaje kwestia pompy tu przedział cenowy jest ogromny. Z racji tego, że te szybki wkleiłem sam, to cała filtracja kosztowała mnie 800zl wliczając cenę pompy, rur i zaworów. Za taką cenę ciężko ogarnąć coś lepszego.
Kolejna zaleta to łatwość konserwacji. Chce wymienić złoża mechaniczne po prostu je wyjmuje i wkładam nowe. Nie muszę martwić się o uszczelki, że coś nie spasowało... Od po prostu gotowe. Kolejna sprawa to miejsce na złoża. W JBL 1902(pisze o nim, bo miałem) wchodzi chyba 15l, ale to objętość pustego korpusu z koszykami jest już znacznie mniej. Do sumpa wejdzie dużo więcej. Co do CO2 ciężko powiedzieć jakie są straty, ale mi butla 10kg starcza na pół roku przy utrzymywaniu poziomu około 30ppm.
Sam komin zajmuje trochę miejsca, to fakt, ale wolę to niż włożenie wszystkich gratów z sumpa do akwarium.
Co do bezpieczeństwa to akurat sump bije na głowę wszystko, bo to po prostu akwarium, tylko że stoi pod większym. Co rusz czyta się na forum, że komuś coś pociekło z kubła o sumpach prawie w ogóle, a wierz mi ich wcale nie ma tak mało jak by mogło się wydawać. Wystarczy wejść na jakieś forum o morskich akwariach.
IMG_20201222_181101.jpeg
(75.26 KiB) Pobrane 975 razy

Dark
Zainteresowany tematem

Posty: 247
Dołączył: 22 wrz 2018, 15:08











Powiązane tematy
  • Filtracja 200L

    Cześć posiadam akwarium ok 200L wymiary 100x 50x40 w panoramie. Niestety przegiąłem z karmieniem , dodatkowo ściągnąłem sobie chore ryby bez kwarantanny co spowodowałem armagedon w akwarium . Obsada...

    Wyświetlenia: 434 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja z UV

    Siemanko, ostatnio oglądałem film na YT o serwisie dużych akwarium, co zauważyłem, dość często stosowane jest tam UV, jakie jest wasze zdanie na ten temat w akwarium z Paletami, roślinami? Pomyślałem...

    Wyświetlenia: 585 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtracja do kostki 8L?

    Czołem. Mam problem z filtracją do miniaturowej kosteczki 20X20X20. Przez jakiś czas chodziła tam kaskada FZN-mini. Niestety albo mój egzemplarz jest wadliwy, albo robię coś nie tak, bo filtr wpada w ...

    Wyświetlenia: 716 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja

    Witam, Z góry sorki jeżeli jest taki temat a go nie widziałem. Pytanko mam, czy jest sens zrobic fiktracje w taki sposób: Prefiktr jako fiktr narurowy a następnie pompa co a za pompa przejście równ...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Chłodzenie zbiornika za pomocą chłodziarki

    Cześć, nie znalazłem żadnego tematu związanego z chłodzeniem zbiornika chłodziarką i tu mam do was pytanie, Interesuje mnie w zasadzie wszystko gdyż nie są to małe pieniądze ^^ - hałas - pobory pr...

    Wyświetlenia: 291 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć nano rurki do dużego filtra

    redukcja-weza-filtra.jpeg Stajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy. Oczywiście nie musi się to wiązać z zakupem nowego kom...

    Wyświetlenia: 2156 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Filtracja SUMP w garażu oddalonym o 20m od zbiornika

    Witam wszystkich, jestem akwarysta od lat. Jak dotąd zbiorniki 50-100 roślinne HT. Buduje dom w , którym będzie stał już większy zbiornik w salonie około 500 l. Już na etapie wybierania projektu domu ...

    Wyświetlenia: 1992 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Filtracja do 300L - już jest Ultramax2000 ale czy wystarczy?

    Witajcie Posiadam akwarium 300L (wymiary zewnętrzne 120x50x50) - netto wyjdzie może z 260-270L. Akwarium średnio zarośnięte roślinami, ze dwa korzenie, kilka kamieni. Jako podłoże jest na dnie substr...

    Wyświetlenia: 593 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja w akwarium 63l

    Cześć. Posiadam akwarium roślinne wraz z rybami. Planuje zmienić mój obecny filtr kaskadowy Aquael FZN-2 na filtr kubełkowy. Chce uzyskać większą powierzchnię filtracyjną. Zależy mi na tym, aby filtr ...

    Wyświetlenia: 1030 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • filtracja do 240l.

    Dzień dobry, Po wielu latach przerwy od akwarystyki l, chciałbym ponownie założyć akwarium tym razem 240 litrów. Obsada mieszana, z większą ilością roślin. Proszę o pomoc w doborze pełnej filtracji. B...

    Wyświetlenia: 1418 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 502 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.