Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


200l niepowodzeń



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



25 sie 2020, 21:40 Re: 200l niepowodzeń  (#21)  

Kolcobrzuch napisał(a):Jako, że po raz kolejny poległem w walce z glonami i nie miały już nowych miejsc, które mógłby zarosnąć, postanowiłem zrobić restart z nowym podłożem.

To zdanie mówi samo za siebie, brak Ci doświadczenia, a kombinujesz i kupujesz sole bo przecież to to samo co nawozy FIRMOWE ( zauwazyłem że masz jakis awers do tego).

Kolcobrzuch napisał(a):@Rfck Mógłbyś mi wyszczególnić te oszczędności? Czy chodzi o brak markowej lampy, czy o brak granulowanego podłoża aktywnego? Bo obie decyzje nie były podyktowane tylko względami finansowymi.


Brak odpowiedniej ilości roślin przedewszystkim i pośpiech.
Kolcobrzuch napisał(a):laczego DIY? Po pierwsze potrafię, lubię i chcę zrobić lampę sam według własnego projektu. Po trzecie zdecydowałem się na zamianę belki na pokrywę, a takie pokrywy z oświetleniem power led full spectrum, są właściwie niedostępne w handlu. Piszesz tak, jakby warunkiem sukcesu było posiadanie lampy tylko i wyłącznie markowej, a ja widziałem i wiem z własnego doświadczenia, że lampy DIY mogą być równie dobre, a nawet lepsze niż drogie lampy markowe.


Oczywiście że można zbudować dobrą lampę DIY i prowadzić na niej dobre, zdrowe akwarium, można też prowadzić akwarium na żwirze z marketu tylko jest jeden warunek: Trzeba wiedzieć co się robi

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

26 sie 2020, 00:00 Re: 200l niepowodzeń  (#22)  

@Rfck Nie mam awersu do rzeczy firmowych, wręcz przeciwnie. Bardzo lubię markowe produkty, ale nie wyznaję zasady "drogie to musi być dobre". Nawet uznanym producentom zdarzają się produkty mniej udane oraz takie, które z założenia są zwykłym tanim surowcem, a po dodaniu znaczka i marketingowego bełkotu są wypuszczane jako produkty premium za pierdyliard monet.
Dlatego stosuję mikro Seachema, bo nie uważam, że to to samo co tanie mikro z allegro. Ale już w przypadku pojedynczych soli, to dużych różnic nie ma. Mimo tego i tak, przejdę pewnie na pełną linię sechema bo lubię ich produkty, ale dopiero jak zużyje to co mam. Ludzie sami mieszają sole według przepisów z forów i jakoś im rośnie mniej lub bardziej, a wnioskując po ich wypowiedziach, to omnibusami z akwarystyki nie są.
Ja też nie jestem, ale jednak przygodę z tym hobby zacząłem ponad 20 lat temu i już mając te naście lat czytałem książki o cyklach azotowych, oświetleniu itd. Nadal sporo czytam i uważam, że wiedzę teoretyczną mam nie najgorszą, a Wy tutaj po mnie jedziecie jakbym kupił kulę, wpuścił do niej "złotą rybkę" i zasadził w kolorowym żwirku Limnophilie aromaticę i pytał, czemu nie chce rosnąć.

Co do odpowiedniej ilości roślin, to więcej się nie zmieściło ze względu na aranżację. Część zamówionych roślin oddałem za piwo, bo już nie miałem gdzie je wetknąć. A że część to in vitro to ich po prostu nie widać, d tego większość się rozpuszcza inne rosną słabo lub powoli, więc zamiast przybywać masy roślinnej to jej tylko ubywa. Ale jeżeli Twoim zdaniem to poprawi sytuację, to mogę coś dorzucić tymczasowo.

Dlaczego zakładasz, że nie wiem co robię budując lampę DIY? Wiem, co to jest CRI, wiem co to jest PAR, wiem jakie długości fali są użyteczne dla fotosyntezy, chlorofilu A i B. Wiem jakie spectrum wykorzystują poszczególne gatunki glonów, czytałem i oglądałem porównania i eksperymenty ze światłem led jak dane światło wpływa na rozwój rośliny. Przyglądam się czego używają markowi producenci w swoich lampach oraz korzystam z doswiadczenia, którym się dzielą osoby budujące lampy dla siebie i na sprzedaż. Czytałem nawet opracowanie jak promieniowanie z zakresu UV wpływa na rozwój rośliny ziemniaka. Od strony technicznej, to z wykształcenia jestem elektrykiem ze specjalizacją energoelektronika, więc może coś tam mi się uda sklecić, co będzie świecić w miarę poprawnie i może nawet nie wybuchnie od razu.

No dobra, bo jak zwykle wchodzę w niepotrzebną nikomu polemikę. Podsumowując wszystkie dotychczasowe rady, i mniej lub bardziej konstruktywne krytyki:

1. Nie znam się, nie umiem, mam za tanie nawozy, najlepiej żebym sprzedał akwarium i zajął się szydełkowaniem, albo wynajął specjalistów do założenia i prowadzenia mojego akwarium

2. Muszę podnieść poziomy pierwiastków makro. Czy podnoszenie przez tydzień poziomów NPK do wartości 2/20/30 mg/l będzie ok?

3. Muszę ogarnąć oświetlenie. (robi się)

4. Muszę ustabilizować poziom CO2 na ok 30mg/l. A może więcej?

5. Muszę pomyśleć o wodzie RO. W moim przypadku jest to trudne technicznie, ale myślę o tym coraz intensywniej. Niemniej jednak najpierw oświetlenie.

Coś pominąłem?

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

26 sie 2020, 00:44 Re: 200l niepowodzeń  (#23)  

Cześć :) Na wstępie zaznaczę że nic nie wiem. Może mi się wydaje, albo nadinterpretuję. Cały czas masz z tyłu głowy "przemyślałem to". Rozumiem to doskonale, bo także drobiazgowo podchodzę do wielu kwestii w moim życiu (nie tylko do akwarium). Jednakże zdaję sobie sprawę, że moje przemyślenia bazują na dotychczas zdobytej wiedzy. Już jutro mogę inaczej rozwiązać problemy, które miałem wczoraj. Empirycznie rzecz ujmując, Twoje dotychczasowe starania zawierają się w tytule wątku (proszę, nie odbierz tego jako złośliwość, ja sam robim co możem u siebie). Doświadczeni koledzy wspierają Cię radą. Jak sam zauważyłeś, wchodzenie w polemikę jest bez sensu. Mówią Ci co zrobić i jak. Nie można wymagać, żeby każdy robił wykład i argumentował radę o którą sam prosisz. Akwarystyka uczy mnie na nowo pokory i cierpliwości. We wszystkich źródłach których dotknąłem, znalazłem info, że mój glon występuje przy wahaniach co2. Powiedziałem: niemożliwe! U mnie wszystko igła! Po czym sprawdziłem po raz dziesiąty. Uszczelniłem reduktor (tak, jednak znalazłem "przeciek" którego nie było) i przesunąłem dyfuzor 2cm bliżej wylotu. Jest lepi ;) Kończąc to wynurzenie, życzę Ci, żeby u Ciebie też było w końcu lepiej :)

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

26 sie 2020, 01:19 Re: 200l niepowodzeń  (#24)  

Jeśli masz twarda wodę to musisz po4 no3 trzymać wyżej. Po roślinach widać że głodują. I tak i tak statek powoli idzie na dno, więc zaryzykuj, i daj kopa rośliną lejąc konkretne dawki nawozów. Ja bym tak zrobił

Dany88
Zainteresowany tematem

Posty: 223
Dołączył: 13 wrz 2018, 22:18

26 sie 2020, 05:07 Re: 200l niepowodzeń  (#25)  

Kolcobrzuch napisał(a):Nie mam awersu do rzeczy firmowych, wręcz przeciwnie. Bardzo lubię markowe produkty, ale nie wyznaję zasady "drogie to musi być dobre". Nawet uznanym producentom zdarzają się produkty mniej udane oraz takie, które z założenia są zwykłym tanim surowcem, a po dodaniu znaczka i marketingowego bełkotu są wypuszczane jako produkty premium za pierdyliard monet.


Jasne, rozumiem. Mnie chodzi o to że markowe (niekoniecznie za pierdyliard bo Marcin polecił Ci np Chihirosa którego również polecam i osobiście stosuje w wielu akwariach) bo też nie widzę potrzeby wydawania milionów na bardzo drogie lampy.
To jest takie trochę rozumowanie "po polsku" w sensie dlaczego mam płacić tyle za lampę skoro to tylko kawałek płaskownika/radiatora i paski led, to już odpowiadam. Bo działa i jest sprawdzone empirycznie przez wielu akwarystów.

Pewnie że się zdarzają produkty słabe, każdej firmie nawet takiej jak ADA, ale niczego to nie zmienia :)

Kolcobrzuch napisał(a):Ja też nie jestem, ale jednak przygodę z tym hobby zacząłem ponad 20 lat temu i już mając te naście lat czytałem książki o cyklach azotowych, oświetleniu itd. Nadal sporo czytam i uważam, że wiedzę teoretyczną mam nie najgorszą, a Wy tutaj po mnie jedziecie jakbym kupił kulę, wpuścił do niej "złotą rybkę" i zasadził w kolorowym żwirku Limnophilie aromaticę i pytał, czemu nie chce rosnąć.


Nie,nie to nie tak. Otóż to, masz wiedzę teoretyczną, a mimo to masz akwarium w takim stanie, świadczy to o tym że masz mało praktyki w akwarystyce roślinnej, albo coś robisz źle i próbujemy tutaj dociec co jest nie tak. Dlatego właśnie radzimy CI przede wszystkim wyeliminować te rzeczy które mogą być przyczyną.

Jeśli np. Będziesz miał całą serię nawozów od jednego producenta ( nie ma znaczenia jakiego) i markową lampę która jest odpowiednio mocna i nadająca się do akwarium roślinnego wtedy będziemy wiedzieli że wina leży gdzie indziej, a co najważniejsze Ty będziesz wiedział że nie możesz winić ani lampy ani nawozów bo zostały one wcześniej sprawdzone przez ludzi na forum.

Kolcobrzuch napisał(a):Co do odpowiedniej ilości roślin, to więcej się nie zmieściło ze względu na aranżację. Część zamówionych roślin oddałem za piwo, bo już nie miałem gdzie je wetknąć. A że część to in vitro to ich po prostu nie widać, d tego większość się rozpuszcza inne rosną słabo lub powoli, więc zamiast przybywać masy roślinnej to jej tylko ubywa. Ale jeżeli Twoim zdaniem to poprawi sytuację, to mogę coś dorzucić tymczasowo.


Zdecydowanie zawsze polecam napchać roślin ile wlezie, szczególnie na starcie i/lub jeśli akwarium kuleje i idzie w glon. Jak wszystko ruszy i się ustabilizuje to możesz te niechciane usunąć, nie wcześniej.
Najgorsze co można robić z niestabilnym akwarium to w nim grzebać.

Kolcobrzuch napisał(a):Dlaczego zakładasz, że nie wiem co robię budując lampę DIY? Wiem, co to jest CRI, wiem co to jest PAR, wiem jakie długości fali są użyteczne dla fotosyntezy, chlorofilu A i B. Wiem jakie spectrum wykorzystują poszczególne gatunki glonów, czytałem i oglądałem porównania i eksperymenty ze światłem led jak dane światło wpływa na rozwój rośliny. Przyglądam się czego używają markowi producenci w swoich lampach oraz korzystam z doswiadczenia, którym się dzielą osoby budujące lampy dla siebie i na sprzedaż. Czytałem nawet opracowanie jak promieniowanie z zakresu UV wpływa na rozwój rośliny ziemniaka. Od strony technicznej, to z wykształcenia jestem elektrykiem ze specjalizacją energoelektronika, więc może coś tam mi się uda sklecić, co będzie świecić w miarę poprawnie i może nawet nie wybuchnie od razu.

Nie neguję Twojej wiedzy i umiejętności w tym zakresie, jednak praktyczne wykorzystanie tej wiedzy w akwarystryce roślinnej to inna sprawa.

Dodam jeszcze tylko że jedną z najważniejszych rzeczy w akwarium roślinnym jest STABILNOŚĆ, parametry mogą odbiegać od tych " idealnych".

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

26 sie 2020, 10:11 Re: 200l niepowodzeń  (#26)  

Kolcobrzuch pojechali Ci trochę :) i może to podziała jak kubeł zimnej wody ale największą karą dla Ciebie jest widok zbiornika. Sukces składa się z wielu drobiazgów, sam nie raz musiałem usiąść i przemyśleć pozornie drobną rzecz bo coś nie grało. Dyfuzor nie tu, wylot ciut inaczej, światła mniej o jeden poziom bo roślina wygląda jak przygnieciona do dna. Wystarczy zbyt gruba gąbka w filtrze, żeby mieć krasnorosty, mimo że powinna być wystarczająca. Wbrew pozorom postawienie odpowiedniego pytania wcale nie jest łatwe, a odpowiedzi są jeszcze trudniejsze do znalezienia. Finalnie można wszystko tak zgrać, że na żwirze i kranie bez co2 wieczorem pięknie bąblują rośliny, przyrosty są zauważalne, a glon jest niewidoczny.
Będąc na Twoim miejscu, zrobiłbym następująco:
- odpuść sobie na tym etapie robienie lampy, zabawa światłem to nie ten etap. Już założenia wymagają sporej korekty. Potrzebujesz teraz czegoś sprawdzonego, do użycia na już. Możesz spokojnie zastosować dwie lampy Happet o odpowiedniej długości. Nie są drogie, a mają odpowiednie światło dla roślin (sprawdzone). Zacznij od 7h, finalnie nie więcej niż 12h.
- filtr RO. Musisz ustabilizować parametry wody, bez tego ani rusz. Masz żwir, więc albo mieszaj 50/50 albo samo RO i mineralizator Hydro S( masz co2 więc się rozpuści bez problemu).
- NPK,Advance, Trace i Fluorish od Seachema + nawożenie wg ich kalendarza, znajdź w "niedoborach roślin" ilustrację rośliny z opisem objawów, nic więcej nie potrzebujesz.
- Co2 w godzinach świecenia 1bąbel na 2 sekundy, indykator olej, to przydatne jak umarłemu kadzidło.
- podmianki co tydzień 45l (mineralizator ma łyżeczke na 15l, będzie łatwiej) z odmulaniem dna
Uprościłem to maksymalnie. Bez zbędnego wchodzenia w szczegóły. Po mniej więcej pół roku zbiornik powinien być stabilnie przewidywalny. Jeśli to osiągniesz, możesz zacząć eksperymenty ze światłem, solami (tylko pojedynczo) i co tam jeszcze wymyślisz. Zmieniaj świadomie jeden parametr, żebyś wiedział z czego się wycofać w razie klapy.
Jak to nie zadziała to już tylko młotek do zbicia szkła i wybicia z głowy akwarystyki :)
powodzenia

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

26 sie 2020, 23:08   (#27)  

Dziękuję za rady. Do większości się zastosuje, ale co do lampy, to niestety ale mnie nie przekonacie. Wszystkie materiały leżą i czekają, więc nie porzucę tego projektu. Także sorry.

Wczoraj podkręciłem CO2 oraz podniosłem delikatnie makro. Dzisiaj po raz pierwszy od założenia Eustralis cały w bąbelkach mimo, że pokryty glonem.

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

27 sie 2020, 04:58 Re: 200l niepowodzeń  (#28)  

Jasne, lampa się przyda, dobrze jak byś wiedział dokładnie jakie ledy będziesz tam montował, żeby nie były to epistary z chin, chociaż i pod takimi rośnie jak jest dużo lumenów i odpowiednie spektrum, powodzenia życzę.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

27 sie 2020, 05:04 Re: 200l niepowodzeń  (#29)  

Dlaczego nie epistary?

uukassiupl
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 26 lip 2018, 02:04

27 sie 2020, 05:14 Re: 200l niepowodzeń  (#30)  

Epistary zdecydowanie tak, ale prawdziwe, bo na Ali np. wszystkie są epistarami jeśli wiesz co mam na myśli.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

27 sie 2020, 05:15 Re: 200l niepowodzeń  (#31)  

Konkretne źródło? Na Ali?

uukassiupl
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 26 lip 2018, 02:04

27 sie 2020, 05:45 Re: 200l niepowodzeń  (#32)  

Nie jestem na bieżąco to ci dokładnie nie podam, ale chodzi o to że oryginalne Epistary są o wiele lepsze niż niby epistary. Swego czasu trochę siedziałem w temacie i np. oglądałem porównania na Youtube gdzie mierzono różne diody, te tanie niby epistary czy tam cree ogólnie mówiąc podróbki, mają rozbierzne parametry, poszarpane spektrum i po prostu są słabej jakości, ale świecą i typowy użytkownik nawet tego nie wyłapie.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

27 sie 2020, 11:01 Re: 200l niepowodzeń  (#33)  

Diody mam oczywiście chińskie, ale nie najtańsze, tylko od w miarę poważnego producenta, który sprzedaje je pod własną marką i podaje wszystkie parametry z badania diody. Oczywiście to nie jest wyznacznik, ale w komentarzach kilka osób wstawiało zdjęcie z własnego pomiaru spektrometrem otrzymanych diod i wykres pokrywał się z tym co deklaruje producent, więc jestem umiarkowanie optymistyczny. Niemniej jak znajdę kogoś ze spektrometrem w mojej wiosce, to z ciekawości zrobię pomiar tego co mi tam wyszło.

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

27 sie 2020, 13:40 Re: 200l niepowodzeń  (#34)  

Wiedza kosztuje :) jeden nauczy się za 1000zł inny za 100 000zł, ciekawe kiedy nabierzesz pokory i gdzie się uplasujesz :D

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

27 sie 2020, 13:47 Re: 200l niepowodzeń  (#35)  

Dubel.
Ostatnio edytowano 27 sie 2020, 13:48 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

27 sie 2020, 13:48 Re: 200l niepowodzeń  (#36)  

bobi200 napisał(a):Wiedza kosztuje :) jeden nauczy się za 1000zł inny za 100 000zł, ciekawe kiedy nabierzesz pokory i gdzie się uplasujesz :D
Nie rozumiem czemu negujesz jego chęć budowy lampy. Są ludzie, którzy chętnie zbudują lampę pod każdego za odpowiednią opłatą. I ja chciałem taką produkcji @pietach ale nie widziałem po pół roku żadnych postępów w tej sprawie, dlatego poprosiłem o zwrot zaliczki i mnie wydymał.
Także jak chłopak ma chęć i umiejętności to czego mu zabraniać. Wystarczy, że dobierze odpowiednią moc i rodzaj diod, a nie powinno być problemów.
Inną kwestią jest nawożenie, gdzie trzeba wyczuć zbiornik i odpowiednio podchodzić do sprawy.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

27 sie 2020, 15:02 Re: 200l niepowodzeń  (#37)  

To bardzo dobrze że ma chęci i umiejętności techniczno-elektryczne. Bardzo mu sie przydadzą w dalszej akwarystycznej drodze. Na ta chwilę potrzebny jest gotowiec, na którym można się oprzeć i polegać. Po to żeby właśnie wyczuć zbiornik, nabrać wprawy, zobaczyć pierwsze sukcesy, dojść do etapu gdzie świadomie panuje sie nad zachowaniem zbiornika. Jak się to osiągnie to można zacząć eksperymenty ze światłem, nawożeniem, wybarwianiem, skracaniem międzywęźli itd. Tu mamy do czynienia z coraz krótszymi czasami od startu do restartu. Uważasz, że budowa lampy 200W na ledach do 200l zbiornika jest dobrym rozwiązaniem? I piszę to z całą świadomością żywotności diód w zależności od temperatury. Czas i doświadczenie to jest coś co kosztuje, a nie kupisz tego za żadne pieniądze od razu. Właściwie Marcin Wnuk napisał wszystko, ja to ubrałem w konkretne działanie.
A co do pietacha to powiem tak: nauka kosztuje:) mogłeś kupić gotowca, mogłeś sam się nauczyć lutować. Wybrałeś drogę pośrednią, miało być tanio a wyszło drogo za nic. Nie licz na pozycję lidera w tej skali 1-10k PLN :D Myślę, że pietachowi coś sie musiało bardzo posypać w życiu, ale to tylko moje zdanie. Nigdy z nim nie zamieniłem nawet słowa.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

27 sie 2020, 15:11 Re: 200l niepowodzeń  (#38)  

Każdy ma jakieś podejście do różnych spraw i nie inaczej jest w tym przypadku.
Ja miałem jakieś doświadczenie, jak i lampy Chihiros ale chciałem coś konkretniejszego pod siebie.
Autor jest o tyle w lepszej sytuacji ode mnie pod względem umiejętności elektryczno-elektronicznych, że sam może zrobić co mu się podoba ze światłem.
Ja miałem doświadczenie pod względem prowadzenia zbiornika na jałowym żwirku i rzuciłem się na podłoże aktywne (jak na głęboką wodę). Mając jakieś zaplecze uważamy, że dałem radę.
Autor niestety ma słabą wiedzę na temat prowadzenia zbiornika.
Także moim zdaniem, niech zrobi najpierw lampę, a następnie po skompletowaniu podzespołów może spróbować swoich sił przy prowadzeniu zbiornika roślinnego. To co jest teraz, niestety do likwidacji.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

27 sie 2020, 15:26 Re: 200l niepowodzeń  (#39)  

bobi200 napisał(a):To bardzo dobrze że ma chęci i umiejętności techniczno-elektryczne. Bardzo mu sie przydadzą w dalszej akwarystycznej drodze. Na ta chwilę potrzebny jest gotowiec, na którym można się oprzeć i polegać. Po to żeby właśnie wyczuć zbiornik, nabrać wprawy, zobaczyć pierwsze sukcesy, dojść do etapu gdzie świadomie panuje sie nad zachowaniem zbiornika. Jak się to osiągnie to można zacząć eksperymenty ze światłem, nawożeniem, wybarwianiem, skracaniem międzywęźli itd. Tu mamy do czynienia z coraz krótszymi czasami od startu do restartu. Uważasz, że budowa lampy 200W na ledach do 200l zbiornika jest dobrym rozwiązaniem? I piszę to z całą świadomością żywotności diód w zależności od temperatury. Czas i doświadczenie to jest coś co kosztuje, a nie kupisz tego za żadne pieniądze od razu. Właściwie Marcin Wnuk napisał wszystko, ja to ubrałem w konkretne działanie.
A co do pietacha to powiem tak: nauka kosztuje:) mogłeś kupić gotowca, mogłeś sam się nauczyć lutować. Wybrałeś drogę pośrednią, miało być tanio a wyszło drogo za nic. Nie licz na pozycję lidera w tej skali 1-10k PLN :D Myślę, że pietachowi coś sie musiało bardzo posypać w życiu, ale to tylko moje zdanie. Nigdy z nim nie zamieniłem nawet słowa.
#bobi200
Nie pisz o 200 watach na 200 litrów gdyż już dawno to sprostował.
Akwarium i tak nie funkcjonuje a rośliny są w opłakanym stanie. Czy dzisiaj zamówi gotowe lampy i dostanie je kurierem za dwa/trzy dni czy zbuduje swoją gdyż najprawdopodobniej wszystko już ma nie ma tu wiekszego znaczenia. I tak czeka go zakup większości roślin.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

27 sie 2020, 21:53   (#40)  

Oj tam, od razu w opłakanym stanie. Po prostu chwilowo nie są w optymalnej kondycji ;).

Cytując Pana Amano: "nie po tym poznaje się akwarystę, jak zaczyna, ale jak kończy";)

Kolcobrzuch
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48











Powiązane tematy
  • Zakładanie akwarium roślinnego 200l

    Cześć, chciałbym poprosić o poradę odnośnie założenia akwarium roślinnego z niewielką ilością ryb. Moje akwarium ma wymiary: 100x40x50 200l. Sprzęt, który aktualnie posiadam: Ośiwetlenie: 2x SYLVANIA ...

    Wyświetlenia: 3905 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium 200l

    Witam serdecznie. W ciągu najbliższych 2 tygodniu mam w planach założyć swoje drugie akwarium, tym razem będzie to 200l, tradycyjne 100x40x50. Mam pewne przemyślenia po doświadczeniach z pierwszym 5...

    Wyświetlenia: 4919 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Przesiadka z 54l na 120-200l

    Cześć, Powoli przygotowuję się do urządzenia większego baniaka. Chciałbym się jednak mimo wszystko poradzić. Dotychczas używałem aktywnego podłoża H.E.L.P. Advanced Soil PLANTS ale nie jestem z ...

    Wyświetlenia: 2254 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Restart akwarium 200L.

    Witam, Rok temu zakładałem akwarium. Jednak popełniłem kilka błędów początkującego przy zakładaniu akwarium i teraz powoli zaczynam sobie już z nim nie radzić, tak więc chciałbym założyć akwarium od ...

    Wyświetlenia: 4752 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Akwarium 200l - przenosiny, inspiracja, upgrade

    Witam, na wstępie powiem, że na forum jestem nowy. Akwarium mam od kiedy pamiętam, czy to jakieś małe (20l), czy od 5 lat takie jak w temacie. Z powodu tego, że w miejscu gdzie aktualnie się znajduj...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Start 200L

    Hej, po pół roku trzymania akwarium w dziwnym miejscu żona wreszcie pozwoliła ustawić je od zera w centrum salonu :) Tak więc w Niedziele (18.07.2019) wystartowałem ze swoim pierwszym akwarium rośl...

    Wyświetlenia: 1276 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sump 200L

    Witam wszystkich. Za kilka dni chce zalac moje skwarium 240×60×70 posiadam tez sumpa 4 komorowego okolo 220L Chcialby prosic o porade jakie wklady filtracyjne do tego sumpa wlozyc. Kupilem na razie 5L...

    Wyświetlenia: 2820 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Michał - Upragniony start Amazonia New 200L ale...

    Cześć :) Nie owijając w bawełnę 7 dni temu udało mi się w końcu zalać nowe szkło OW postawione na AN. Od razu przyznam, że już samo zalewanie zbiornika poszło bardzo opornie głównie ze względu na bra...

    Wyświetlenia: 2560 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Aranżacja - wyspa na pacyfiku 200l

    Witam, ostatnim czasem stałem się posiadaczem zbiornika 200l. Przeglądałem różne aranżacje zbiorników i wpadłem na ciekawy pomysł. Chciałem w 3/4 zbiornika zrobić wyspę z piaszczystą ścieżką w głąb, o...

    Wyświetlenia: 599 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Restart 200l pomocy

    Witam wszystkich. Przyszła pora na restart, ponieważ mam chyba zbyt słabą wyobraźnię i nie wyszło to co zamierzałem. Poza tym sami oceńcie mój baniak. Chciałbym was poprosić o pomoc w aranżacji moje...

    Wyświetlenia: 1760 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Joonka i 278 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.