Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


[DIY] Automatyczna dolewka



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



06 sie 2020, 12:00 [DIY] Automatyczna dolewka  (#1)  

Witam

Jak w temacie. Zamierzam skonstruować system automatycznej dolewki. Programuję i mam w domu kilka sztuk arduino (bo kiedyś bawiłem się w mikrokontrolery), więc czemu nie. Do tej pory kupowałem sprzęt gotowy bo czasu mało, ale uznałem że ten konkretny projekt zrobię sam, ponieważ żadne urządzenie na rynku nie spełnia moich oczekiwań, a w dodatku wszystkie są po prostu za drogie.

Projekt podzielę na dwie fazy:
FAZA I - automatyczna dolewka
FAZA II - dodanie funkcji automatycznej podmiany wody - to na przyszłość jak czas pozwoli

Elementy projektu w fazie I:
1. Arduino - sterownik
2. Optyczny czujnik poziomu wody - główny pilnujący poziomu
3. Mechaniczny czujnik poziomu wody (pływak) - jako zabezpieczenie awaryjne gdy pierwszy czujnik zawiedzie
4. Elektrozawór - do otwierania zamykania dopływu wody
Projekt oparty o elektrozawór ponieważ mam RO pod zlewem, akwarium blisko więc pociągnę rurkę 6mm od destylki do akwarium. RO ma wbudowaną pompę, więc wystarczy tylko otwierać/zamykać zawór i woda się leje. Odparowuje tylko czyste H2O więc logicznie wlewać będę czystą z RO.
Wszystko na razie łączone na płytce stykowej, ale jeśli kiedyś znajdę czas to może zaprojektuję dedykowaną płytkę do tego.

Mam wątpliwość co do elektrozaworu. Trafił mi się kiedyś taki w CO2 że raz na 50-100 włączeń/wyłączeń potrafił się nie zamknąć po odjęciu zasilania. Wiadomo że czujniki pilnują się przed awarią, a jak pilnować elektrozaworu? Jeśli dziad się kiedyś nie zamknie to zalanie gwarantowane, a czujnik awaryjny nic nie da. Sterownik może próbować jeszcze raz włączyć i wyłączyć zawór jeśli woda osiągnie alarmową wysokość, ale nic więcej nie zrobi. Jeśli drugi raz się nie zamknie to kaplica dla mnie i sąsiadów pode mną ;)

Myślałem nad zastosowaniem dwóch elektrozaworów - oba synchronicznie otwierać i zamykać. Małe szanse że dwa w danym momencie się nie zamkną.

Może ktoś z Was ma lepszy pomysł na rozwiązanie tego problemu? Z góry dziękuję za uwagi.

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

06 sie 2020, 12:08 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#2)  

Jeśli masz czas j chęci to można się pobawić dla własnej satysfakcji.
Ale czy jest sens jak dolewkę grawitacyjna kupisz za 70zl.a automatyczna już za 180zl?

Zobacz ofertę w sklepach z akwarystyka morska.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

06 sie 2020, 12:14 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#3)  

Podłącz wode pod pływak, tak jak jest w spłuczce w toalecie.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

06 sie 2020, 12:45 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#4)  

@bobi200 mówisz o takim pływaku do toalet? Pomysł ogólnie świetny, tylko te pływaki są duże (źle to by wyglądało w akwa) i dodatkowo automatycznej podmiany na takim nie zrobię. Ale jak ktoś chce mieć prostą dolewkę to rzeczywiście taki pływak sedesowy jest spoko. Pytanie co się stanie gdy niektóre części pływaka zarosną glonem? Awaria/niedomknięcie = powódź. Nie jestem hydraulikiem więc nie wiem jak taki pływak zachowa się w akwarium. Masz coś takiego u siebie?

@akwaAmator - nie chcę się bawić w dodatkowe zbiorniki, tylko lać bezpośrednio RO. Zbiornik trzeba uzupełniać, 2 tygodnie urlopu i będzie pusty. Nie znalazłem też żadnego sensownego systemu z elektrozaworem w cenie 180 zł, albo źle szukam :) W sumie to nawet nie o pieniądze chodzi tylko o to że w przyszłości chcę rozszerzyć system o automatyczną podmianę. Kupując gotowca nic już nie zmienię, nie dołożę 3-ciego czujnika i nie przeprogramuję sterownika tak jak bym chciał. Dodatkowo przy podmianie trzeba by było wyłączać skimmer. Autorski projekt to ogarnie. Tak rozbudowanego gotowego systemu chyba nie ma, a jeśli jest to pewnie kosmiczne hajsy kosztuje.

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

06 sie 2020, 12:54 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#5)  

Jaki zbiornik.... Dolewkę grawitacyjna do akwarium pod podpinasz filtr ro i po temacie.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

06 sie 2020, 12:59 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#6)  

Ok. Czytałem opinie że grawitacyjna potrafi pod koniec napełniania rozbryzgiwać wodę (gdy się zamyka). Ktoś to ma i potrafi potwierdzić?

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

06 sie 2020, 14:06 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#7)  

Przemo to wcale nie musi być ramię z pływakiem, są też pierścieniowe. Zbadaj sobie temat jak chcesz się dodatkowo zabezpieczyć. Może coś zaadaptujesz jako dodatkowe, mechaniczne zabezpieczenie elektrozaworu. Jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości klamotów w akwarium, w związku z tym nie mam dolewki i mieć nie będę. Niemniej jednak jest to do zrobienia w prosty sposób.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

06 sie 2020, 15:31 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#8)  

Właśnie wpadłem na jeszcze jeden pomysł jak zabezpieczyć. Musiałbym jednak od razu zrobić fazę II.
W drugiej fazie planowałem podłączyć trójnikiem odpływ wody za pompą od filtra + elektrozawór który otwierałby odpływ przy automatycznej podmianie. Mógłbym sterownik zaprogramować tak, że gdy woda osiągnie poziom alarmowy do elektrozawór odpływowy się otwiera. W przypadku gdyby elektrozawór do napełniania się nie zamknął to przy poziomie alarmowym odpływ by usunął nadmiar wody do poziomu normalnego po czym sterownik by otworzył na chwilę zawór napełniający i zamknął (taki reset zaworu). W najgorszym przypadku gdyby zawór pozostawał zawsze otwarty (chyba niemożliwe) to akwarium by się nie przelało bo cały nadmiar spływałby do odpływu na bieżąco.

@bobi200 możesz podesłać mi jakiś namiar/nazwę/link na takie pierścieniowe? Oglądam w google pod hasłem "pływak pierścieniowy" to ale nie wiem jak to miałoby działać. Nie siedzę w hydraulice i jestem zielony :) Wiem jak czujnik na pływaku działa, ale jak taki pływak będzie zamykał dopływ wody? Daj przykład takiego co zamknie dopływ po osiągnięciu zadanego poziomu.

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

06 sie 2020, 15:59 Re: [DIY] Automatyczna dolewka  (#9)  

tu masz przykład pierwszy z brzegu:
https://armaturasanitarna.net/foto/E103.jpg

a tu takie cos w stylu ADA :D :D :
Załączniki
Screenshot_2020-08-06 Zawór pływakowy nierdzewny ZP25-E DN25 napełniając.jpg
(55.39 KiB) Pobrane 842 razy

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

1. nad zaworami od CO2 oraz wszelkimi innymi dedykowanymi do pneumatyki nawet nie myśl . Konieczne są zawory dedykowane dla cieczy .
Od wielu lat z powodzeniem stosuję zawory od pralek automatycznych - niezawodne i tanie (nawet poniżej 10zł/szt
2. Zamiast stosować układy zabezpieczające przed zalaniem, stosuję rurki przelewowe . Podmiana następuje przez dolanie wody a nadmiar spływa do kanalizy. Dodatkową korzyścią jest idealnie czysta powierzchnia wody bo działa to jak skimmer (całkiem przy okazji .
Oczywiście , stosując 2 zawory (jeden do RO drugi do wody surowej) i regulując czas ich otwarcia otrzymuję wodę o żądane twardości
3. wszystkie rozwiązania (nawet ADA) pływakowe szpecą zbiornik - im mniej widocznej techniki tym lepiej . W.g mnie , oczywiście.

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

@Hultaj
1. Mówisz że taki od pralki będzie lepszy? A czy on działa przy niskim albo zerowym ciśnieniu? Bo niektóre wtedy nie działają. Ponieważ nie można tutaj wklejać linków do ofert to podam numery aukcji ze znanego portalu. Znalazłem coś takiego: 4949095091. To będzie lepsze od np tego: 8702956976? Ten drugi jest dedykowany do płynów, nie tylko do powietrza i działa przy 0 bar. Jakiego Ty używasz? Możesz podesłać model?
2. A wiesz że o tym myślałem? Tylko mam jeden problem. Musiałbym zrobić coś a'la naczynia połączone (bo nie chcę robić dziury w akwarium), ale niestety nie mam gdzie i jak tego drugiego naczynia obok zainstalować. Akwarium mam wbudowane w ścianę, obok filtr się tylko mieści i nic więcej. Inne sprzęty mamy wyżej zabudowane. Musiałbym filtr przenosić nad akwarium. Dlatego wymyśliłem opcję z zaworem do spuszczania wody. Same rurki może bym zmieścił, ale to na styk, nie wiem jak bym później filtr wyciągał.
3. Te rozwiązania są idealne do SUMP'a - tam ich nie widać. Niestety są szpecące do głównego zbiornika. Chyba następne akwarium będę stawiam na SUMP'ie - łatwiej te sprawy ogarnąć :)

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

To coś a'la naczynia połączone znane jest dobrze akwarystom pod nazwą rura przelewowa albo pudełko przelewowe.

Automatyczną podmiane zazwyczaj realizuje się jako ciągłą stosując ogranicznik przepływu. Odpływ wtedy jest przelewowy.

Raczej każdy elektrozawór na odpływie będzie rozwiązaniem zawodnym. Jeżeli nie jeden duży paproch to powolne osadzanie się zanieczyszczeń z akwarium w końcu go unieruchomi.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

@MacGyver w sumie racja z tymi paprochami. Pomyślę nad rozwiązaniem przelewowym. Jaką minimalną średnicę rurek powinienem zastosować przy odpływie? To będzie kilka metrów rury pod zlew.
Pytam o minimalną ponieważ część rury muszę ukryć pod tynkiem a ściana przy której będzie to szło jest żelbetonowa i nie chcę jej zbyt głęboko skuwać - dużo roboty i hałas dla sąsiadów.

Muszę też zabezpieczyć odpływ żeby małe rybki i krewetki nie wpłynęły - jakiś grzebień lub gąbka. Co jest najskuteczniejsze?

Odnośnie ciągłego przepływu z ogranicznikiem - u mnie to nie zda egzaminu bo parowanie wody mam różne w zależności jakie temperatury w pomieszczeniu panują. Jak trzeba schłodzić wodę to załącza się wiatrak który kilkukrotnie zwiększa parowanie. Taki odpływ to jednak tylko awaryjny będzie gdyby elektrozawór podający wodę się nie zamknął. Poziom wody byłby lekko niższy niż poziom przelewu wody.

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

Otwory w szkle to nie problem . Szkalrz zrobi do za 20-40zł . Rurki przelewowe ustępują zawodnością ale jeśli nie możesz zrobić dziury w zbiorniku to też ujdzie . Takie rozwiazanie potrzebuje dla zapewnienia maksymalnej funkcjonalności podłączenia do kanalizy .

Jak miałem malawi to automatyczną podmianę zrealizowałem na 2 zaworach od pralki . Przyłączenie zrobiłem na węzu wyjćiowym filtra . Ciścienie tam panujące (niewielki) powodowało wypchnięcie wody do kanalizy po otwarciu jednego zaworu przez węzyk 8 albo 10mm umieszczony w listwie przypodłogowej (było go ze 12-14mb). Dolewanie realizowane było tym samym wężykiem ale w drugą stronę przepływ. Ciśnienie w sieci zdecydowanie większe od tego na wyjściu z filtra więc nie ma problemu.
Zawory od pralek działają przy każdym ciśnieniu jedna są one kierunkowe - tzn ciśnienie / dopływ od strony gwintowanej ... Odwrotne podłączenie będzie nieskuteczne - wodą sie będzie sie co najmniej sączyła lub lała jeśli ciśnienie będzie z sieci

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

@Hultaj

Dzięki za informacje. Właśnie zakupiłem te pralkowe zawory w zawrotnej cenie 10 zł za sztukę :P
Oczywiście będę robił odpływ do kanalizacji. Za pompką zamontuję trójnik i zawór. Dobrze że napisałeś w którą stronę działa bo się właśnie zastanawiałem. Na razie nie mogę znaleźć przejściówki z węża 12mm na gwint 3/4 (tak mi się wydaje że to jest 3/4). Jest na necie taki fajny z dodatkowym zaworem ręcznym ale z węża 16 mm na gwint 3/4 cala - najwyżej użyję węża 16 mm. Wężyk 10mm nie będzie się zapychał? Trochę cienki. Z drugiej strony farfocli nie będzie bo widzę że zawór ma wbudowaną siateczkę więc nic dużego tam nie przejdzie. Dodatkowo "spuszczana" woda będzie po prefiltrze więc wstępnie przefiltrowana.

Zasilanie w wodę będzie z osmozy więc nie będzie u mnie po tym samym wężyku. Położę drugi standardowy do osmozy: 6/4 mm.

Rurki przelewowe też zamontuję ale to później - będzie to ostateczne zabezpieczenie gdyby odpływ się zatkał. W sumie małe szanse obecnie bo będzie używany tylko awaryjnie - pamiętaj że na razie robię tylko auto-dolewkę.

Auto-podmianę dorobię później. To będzie trudniejsze bo ja leję 100% osmozę + mineralizator. Nie mieszam z kranem więc muszę zrobić dodatkowy zbiornik w którym będzie się to mieszać i dopiero wlewać do akwarium. Niestety mineralizator GH/KH+ musi być wstępnie wymieszany bo nie jest 100% płynny. Mam plan jak to wykonam ale to opiszę jak go dopracuję.

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44

przemo777 napisał(a):@Hultaj

... Dodatkowo "spuszczana" woda będzie po prefiltrze więc wstępnie przefiltrowana...

Zawór wpięty miedzy prefiltr a filtr właściwy nie zadziała ponieważ będzie tam podciśnienie. Zawór spustowy musisz wpiąc na wyjściu z filtra aby ciśnienie wody tam panujące spowodowało wypływ wody do kanalizy .


Zawór wpięty przed filtr może być użyty do zasysania wody ze zbiornika na dolewki - niekniecznie musisz mieć pompkę . Jednak z uwagi na mineralizator w zbiorniku na dolewkę musi być cyrkultor aby nie dopuścić do wytrącania osadu

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

11 sie 2020, 23:55   (#17)  

Ja mam prefiltr, później pompa i dopiero filtr więc jak wepnę po pompie a przed filtrem to będzie ciśnienie a nie podciśnienie. Wiem że lepiej pompę dać za filtrem ale ja już tak mam i ciężko mi aktualnie to zmienić. Pompa jest oddzielnie. Mój filtr nie ma pompy.

Odnośnie cyrkulatora do mineralizatora to mam w głowie budowę zbiornika z zainstalowaną pompą która by to mieszała. Tak naprawdę byłyby to dwa zbiorniki z pompami. Pierwszy mały z mineralizatorem a drugi większy do którego lałaby się woda a potem wskrzykiwał wstępnie wymieszany mineralizator. W drugim też by się miaszało a potem chlup do akwarium. Dokładne podawanie mineralizatora zrobiłbym na zasadzie dwóch połączonych strzykawek - jedna na podciśnieniu uruchamiałaby drugą która zasysałaby mimeralizator a potem przy ciśnieniu dawała do drugiego zbiornika. Po drodze zawory zwrotne które by blokowałyby ruch płynu z drugą stronę.

To na razie taki draft w głowie - do ewentualnego poprawienia :)

przemo777
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 14 lut 2020, 00:44











Powiązane tematy
  • DIY: Mini filtr kubełkowy

    https://www.youtube.com/watch?v=15RYxOev8y0&

    Wyświetlenia: 1268 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rurki do filtra DIY

    _MG_2955.jpg Mam filtr Eheim Clasic 2217 i odkryte akwarium, a wszyscy wiemy jak wyglądają rurki do Eheima. Mówiąc ogólnie wszystkie filtry na rynku mają je niepiękne ale Eheim ma je niepiękne najbar...

    Wyświetlenia: 15437 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Filtr do akwarium DIY

    Witam wszystkich, jestem nowy na forum i konto założyłem z myślą o tym pytaniu. Zbieram się do uruchomienia 450 litrowego akwarium i szukam filtra, podczas poszukiwań obudziła się dusza majsterkowicz...

    Wyświetlenia: 2999 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Automatyczna podmiana wody

    Witam wszystkich, chciałbym w swoim baniaku zrobić automatyczną podmianę wody. Brakuje mi wiedzy jakich urządzeń to tego użyć. Tak sobie myślę, że kluczowe są dwa urządzenia: 1. Urządzanie...

    Wyświetlenia: 12565 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr DIY [pomysł]

    Witajcie :) Ponowne uruchomienie mojej 450 zbliża się coraz bardziej, więc potrzebuje waszej porady na temat filtracji... Poprzednio w akwarium funkcjonował jeden filtr jbl e1501, biologicznie nawet d...

    Wyświetlenia: 2428 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Uszczelnienie kubła DIY

    Witajcie. Buduję zewnętrzny filtr kanistrowy DIY i potrzebuję porady osób, które wykonały sobie takie urządzenie, w zakresie uszczelnienia wieka tegoż filtra... Zakupiłem beczkę z płaskimi ścianami ...

    Wyświetlenia: 3386 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • [DIY] Skimmer z pata

    Witam. Taka oto modyfikacja pat mini na skimmer powierzchni z pływakiem. Nie wiem, czy ktoś już takie coś robił, ja nie widziałem. Jeżeli to rozwiązanie już było "wymyślone", to proszę o usu...

    Wyświetlenia: 7233 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Aquael PatMini Skimmer DIY

    Ostatnio za ciężkie pieniądze kupiłem Eheim-a Skim 350. Uważam, że cena powala, 100zł które płaci się za tak naprawdę samopoziomujący wlot. :shock: :shock: :shock: Dodatkowo urządzenie posiada topor...

    Wyświetlenia: 2331 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • [DIY] Imitacja szklanych rurek.

    Ostatnio przerabiałem kwestię rurek. Jest jedna firma która posiada kilka oddziałów w polsce. Tuplex. Kupiłem rurę akrylową i wygiąłem całkiem zgrabnie wyszło . http://www.fotoszok.pl/...

    Wyświetlenia: 41304 | Odpowiedzi: 212 czytaj więcej...

  • [DIY] Grzałka przepływowa

    Może część z was już takie coś widziała, ale dzisiaj natknąłem się na ten film na youtube. https://www.youtube.com/watch?v=1pUtynNgoYc W skrócie bierze troche części pcv i grzałkę (w tym wypadku f...

    Wyświetlenia: 7790 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Saymek i 392 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.