Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Upadek na starcie - plaga glonów



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Znalazłem to w internecie przeczytaj sobie.
Start zbiornika… Oczywiście do startu zbiornika należy użyć sprawdzonych, wydajnych bakterii, wydajnego systemu filtracji, który jednocześnie będzie skutecznie dostarczał tlenu do zbiornika oraz zapewni odpowiednią cyrkulację wody. Napowietrzanie? Przecież na początku w zbiorniku nie ma ryb, a powietrze „wypłukuje” CO2?! Tak, warto jest napowietrzać, bo przecież w zbiorniku żyją miliony miliardów pożytecznych bakterii (odpowiedzialnych m.in. za cykl azotowy), które do życia i namnażania się potrzebują właśnie tlenu. Jest to szczególnie ważne na początku rozwoju zbiornika, w którym rośliny są jeszcze zbyt małe aby produkować wystarczającą ilość tlenu. Przez pierwsze 1-2 tygodnie warto jest robić regularne podmiany wody (2-3 dni) w ilości 25-35% i kontrolować parametry takie jak GH, KH, stężenie potasu, ewentualnie NH4, NO2 i NO3. W tym okresie nie należy wprowadzać nawożenia, skrócić należy czas świecenia do 5 – 6 godzin, stosować tylko nawożenie CO2. Po okresie 2 tygodni, kiedy rośliny ukorzenią się i cykl azotowy będzie działać (tzn. NH4 i NO2 będzie niewykrywalne) możemy zacząć nawożenie. Na początku warto jest sprawdzić stężenie potasu i ewentualnie skorygować je do wartości ok. 10 ppm.

Potas… Niektórzy twierdzą, że można bezkarnie „lać potas”. No można, wszystko można. Tylko efekty będą raczej opłakane. Potas w nadmiarze powoduje zaburzenie całej równowagi jonowej wody, a to w efekcie prowadzi do zatrzymania wzrostu roślin czy problemów z glonami. Według naszych obserwacji najkorzystniejsze stężenie potasu wynosi od 5 do 15 mg. Optymalne stężenie oczywiście będzie zależeć do wielu czynników i sposobu prowadzenia zbiornika. Warto jest sprawdzać stężenie potasu, aby określić jego optymalne stężenie, szczególnie na początku funkcjonowania zbiornika z podłożem aktywnym . Na początku funkcjonowania zbiornika z podłożem aktywnym nawożenie potasem nie jest potrzebne i nie należy go stosować.

Fosfor… Gdzie podział się mój fosfor a właściwie fosforany PO4 na podłożu aktywnym? To bardzo częste pytanie. Dozujesz 0,1 ppm. Robisz test za parę godzin… I jest ZERO. Myślisz - rośliny pochłonęły? Dozujesz następną dawkę… Ale dalej to samo. ZERO. I jeszcze jedną. Dalej ZERO. Po kilku takich operacjach w końcu na teście widzisz jakąś wartość. No to dalej podnosisz fosfor (właściwie fosforany) do wartości 0,6 czy 2 ppm PO4 jaką wyczytałeś na jakimś forum. Ale zaraz… skąd teraz te glony? Przecież mam „idealne parametry”?! W przyrodzie tak już jest, że nic nie znika i nic się nie pojawia znikąd. Więc co dzieje się z fosforem (fosforanami) na podłożu aktywnym? Są nadal obecne w zbiorniku. Prawdopodobnie fosforany ulegają procesom sorpcji na powierzchni granulek podłoża, stając się jednocześnie dostępnymi dla korzeni roślin. Więc jak określić stężenie fosforu (fosforanów) w przypadku zbiorników na podłożu aktywnym? Wystarczy pobrać wodę z dna, mniej więcej z ¾ grubości podłoża, przesączyć przez sączek bądź filtr do kawy i wtedy dopiero zbadać fosfor (fosforany). Stężenie fosforanów w wodzie pobranej z podłoża będzie dużo większe niż w słupie wody. Można się naprawdę zdziwić… Pisze o tym, bo jesteś świadkiem braku wiedzy na ten temat i nagminnie popełnianych błędów z nadmiernym dozowaniem fosforu w zbiornikach założonych na podłożach aktywnych.

Avatar użytkownika
Sławekkol66
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 09 sty 2020, 15:18

czytałem wiele razy i czego to dowodzi?
Makro podaję od pótora tygodnia w małych ilościach - nie leję bezkarnie, więc nie rozumiem twojej sugestii... Mam wrażenie, że skoro zaczynam przygodę to spora część forumowiczów myśli, że nic nie czytałem tylko od razu zarzucam was swoimi problemami. Otóż nie - przeczytałem wiele wątków i postępowałem jak przy starcie na aktywnym podłożu. Przez miesiąc podawałem tylko potas i CO2, miałem problemy z roslinkami, co wymusiło dosadzanie, a przez to ingerencję w podłoże, stąd pewnie pojawiły się obfite glony (nitki). Założyłem wątek na kilku forach, doradzono mi kilkukrotnie przedawkować karbo, co w połączeniu z mocnym nawożeniem CO2 spowodowało jego wzrost mocno ponad normę i zachwianie równowagi biologicznej. Teraz jest stabilnie (pod kątem NH4 i NO2), ale glony dominują i niszczą mi rośliny. Bakterie podaję przy każdej podmianie wody.
Także wybacz, ale to żadna pomoc w moim problemie...

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

Ja na twoim miejscu zrobił bym podmiankę wody ze 30% i użył na glony Femanga Algen Stop General aby osłabić glony i odstawił bym nawozy.Najlepszym testem jest obserwacja.Może ktoś jeszcze dołączy się do dyskusji i doradzi coś innego.

Avatar użytkownika
Sławekkol66
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 09 sty 2020, 15:18

Postaraj się poobracać te zdjęcia bo ich oglądanie strasznie zniechęca.
Wstaw zdjęcie całości.
Zmniejsz ilość godzin oświetlenia do 6-7.
Co2 ma się uruchamiać minimum godzinę wcześniej niż światło.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

CO2 od tygodnia mam włączone 24h, na glony, bo strasznie zaatakowały podałem bros i zadziałał, sporo zgineło, jednak nadal wyrastają nowe. Na liściach jest duża warstwa starego glona, ale ponieważ nie puszczają nowych listków starych nie chcę usuwać, bo mogą nie dać rady...
Mam wrażenie że większość roślin jest uśpiona - kryptokoryna wendti green, petchii, echinodorusy quadricostatus i latifolius straciły już większość liści, dobrze rosną tylko duże rośliny, ale pokrywają się też nitkami.
Załączniki
a.jpg
(626.76 KiB) Pobrane 2155 razy
b.jpg
(611.87 KiB) Pobrane 2155 razy
c.jpg
(563.1 KiB) Pobrane 2155 razy
d.jpg
(702.73 KiB) Pobrane 2155 razy
calosc1.jpg
(617.66 KiB) Pobrane 2155 razy
calosc2.jpg
(610.45 KiB) Pobrane 2155 razy

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

Zrób testy. Jak wygląda przede wszystkim N P i K.

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

Parametry z wczoraj: KH 9; GH 14; PH 6,8; NH4<0,05; NO2 0,01; NO3 1; PO4 0,05; K 20; Fe 0,4.
Podaję codziennie N 2 ppm, P 0,2 ppm, potas na razie odstawiłem bo mi wyszło >20 ppm

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

No ten azot leży i kwiczy

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

Może powinien użyć EASY LIFE NITRO. Co sądzicie.

Avatar użytkownika
Sławekkol66
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 09 sty 2020, 15:18

z azotem wiem że jest kiepsko, od tego prawdopodobnie zaczął się problem, bo stanęły rośliny i wyszły glony. Podaję stopniowo po 2-3 ppm dziennie, jednak za bardzo nie rośnie, chyba tą ilość pochłaniają rośliny. Kwestia czy zwiększyć dawkę azotu, czy lepiej podawać w takiej ilości i czekać?
Drugie pytanie, czy znawcy tematu glonów mogliby zerknąć na zdjęcia i coś podpowiedzieć? Na roślinach osadza się zielony pył, zielone kepki glona (widoczne na kryptokorynie) i nitki, na szybach pokazuje się tylko sporadycznie w postaci pojedynczych zielonych punktów.
Będę wdzięczny za pomoc

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

Jak nie masz życia w akwarium, to lej nawozy, pilnuj parametrów, zmniejsz świecenie i gazuj na maxa.

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

witam ponownie
Pozwolę sobie odświeżyć wątek z prośbą o pomoc, bo jednak samodzielnie chyba nie dam rady ustabilizować tego akwarium. Stosując się do wcześniejszych uwag zacząłem nawozić linią akwariumnet - codziennie podaję 2 kliki azotu (1 klik zwiększa o1 ml/l w 100 l wody) i 2 kliki fosforu (1 klik zwiększa o 0,1 ml/l), co tygodniowo daje 14 ppm azotu i 1,4 ppm fosforu. Przeszedłem na wodę RO mineralizowaną. Wnioski z ponad tygodniowej obserwacji - glon nadal dominuje w akwarium. Azot co dziwne nadal niski pomiędzy 1-3 ppm, fosfor jak się można spodziewać niewykrywalny w słupie. Po pierwszej podmianece na RO w ilości 30 l zauważyłem coś dziwnego - po zmineralizowaniu woda jest mleczno biała, czy to normalne? Czyste RO jest ok, a jak dodam mineralizatora to wygląda jakbym mleka dolał, po około 2 godz woda się krystalizuje w akwarium. Ale co jeszcze - po zalaniu RO padła mi całkowicie ludwigia repens, na drugi dzień miała wykręcony stożek wzrostu, liście skierowane w stronę podłoża. Myslałem że się podniesie, ale liscie od środka zrobiły się blade, wręcz przeźroczyste, kiedy sprawdziłem przy podmiance okazało się że łodyga już się rozpada, więc poszła do kosza. Mineralizator hydro S+K (K 12, Ca 23, Mg 8 ), potasu w ogóle nie leję a jest go dużo ok. 30 ppm i nie wiem czy coś nie blokuje mi pobierania potasu. Zastanawia mnie też nadal wysokie KH i GH.
Parametry wody po pierwszym zalaniu RO: Ph 6,8; KH 10; GH 15; NO3 3; PO4 0,1; Fe 0,1. Ponieważ nadal NO3 niskie postanowiłem zaeksperymentować i dolałem 2 dni temu podwójną dawkę 5 ppm - efekt dzisiaj szyby zielone. Zrobiłem więc gruntowne czyszczenie akwarium i podmiankę w ilości 40 litrów (30 RO, 10 kran). dolałem 4 kliki azotu i dwa fosforu. Po 3 godz. zmierzyłem parametry:
Ph 6,2; KH 8; GH 11; NO3 3 lub 5; PO4 0,1; K 30; No2 0,05 (nie wiem skąd, było już nie wykrywalne); Fe niewykrywalne, więc dolałem po zgaszeniu światła 0,3 ppm. Zastanawia mnie ten wysoki potas, wymieniłem 40% wody, a potas dalej wysoki.
Przez nieustępujące zielenice i nitki padły już: echinodorus latifolius, monte carlo ledwo daje radę. Czerwone roślinki (ludwigie, alternanthery) stoją w miejscu, wegetują i porastają glonem. Na rotali wietnam zauważyłem, że do tej pory ładnie rosła, a od kilku dni stożki są węższe niż reszta rośliny, co widać na zdjęciu. Proszę o waszą pomoc, bo nie wiem gdzie popełniam kolejne błędy.
Załączniki
IMG_20200228_173732.jpg
(489.69 KiB) Pobrane 1718 razy
IMG_20200228_173817.jpg
(307.85 KiB) Pobrane 1718 razy
IMG_20200228_173808.jpg
(357.64 KiB) Pobrane 1718 razy
IMG_20200228_173830.jpg
(404.74 KiB) Pobrane 1718 razy

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

A który masz nawóz azotowy, ten gotowy w płynie czy sole? Może być tak że mineralizator ma potas +nawóz azotowy +śladowe ilość w nawozie fosforowym i stąd te wysokie wartości K. Kolorem wody się nie przejmuj,miałem to samo.

Dany88
Zainteresowany tematem

Posty: 223
Dołączył: 13 wrz 2018, 22:18

Mam ten w płynie. Potas daje mineralizator na 12 ppm, azot nie ma w składzie potasu, a fosfor zawiera chyba śladowe ilości.

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

Może skały zatwardzaja wodę, u mnie strasznie podnosiły gh, i rozjeżdża się stosunek ca mg co może blokować potas... Tak tylko gdybam. Może się wypowie ktoś bardziej doświadczony.

Dany88
Zainteresowany tematem

Posty: 223
Dołączył: 13 wrz 2018, 22:18

Witaj,
na tym podłożu miałem te same glony na starcie...
W moim przypadku na początku były strasznie duże ilości SiO2. Wsadziłem do kubła JBL SilikatEx Rapid
Nawijałem na wykałaczkę co mogłem i dość szybko zaczęły znikać.
Na początku SiO2 miałem na poziomie >6 mg/l a po miesiącu spadło do 0,2 mg/l.
W tym czasie glony zniknęły.

Dante1
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 05 mar 2017, 16:51

U mnie z SiO2 jest identycznie, na poczatku >6, ale tyle samo było w kranówce, teraz schodzę w dół bo zacząłem używać filtra RO z żywicą, ale czy krzemiany mają wpływ na zielenice? Ewidentnie kamienie chyba zatwardzają mi wodę, bo świeżo po dolaniu wody KH 8, GH 11; a dziś już KH 11; GH 16, ale sprawdzałem skały z użyciem octu i nic się pieniło podczas testu...
zasadniczo mam spory problem z utrzymaniem poziomu azotu 10 ppm, po podmiance wody łapię poziom 10-15 ppm, dolewam codziennie 3 ppm, a poziom stopniowo spada, dziś znowu mam 1 ppm. Wychodzi na to że rośliny zjadają chyba więcej niż leję? Czy w takim razie zwiększyć dawkę np. do 5 ppm dziennie?

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

Możecie rzucić okiem czy to na pewno objawy niedoboru azotu? wczoraj roslinki były ok, a dzisiaj tak je zastałem.
Załączniki
IMG_20200303_140036.jpg
(378.07 KiB) Pobrane 1370 razy
IMG_20200303_140046.jpg
liscie ludwigii przestały być czerwone i dolne odpadają
(338.83 KiB) Pobrane 1370 razy

krzysiek7809
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 11 gru 2019, 19:55

azot albo fosfor w deficycie
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

3 ppm to nie jest mało a do tego znika Ci jeszcze początkowe 10-15...
Nie masz czasem w filtrze jakiegoś wkładu na zbijanie no3 ??
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)

    Wątek do identyfikacji glonów. Wgraj zdjęcie i poproś o identyfikację glonów, następnie sprawdź skuteczną metodę zwalczania korzystając z poradnika: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalcz...

    Wyświetlenia: 846939 | Odpowiedzi: 3269 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rodzaju glonów.

    Witam wszystkich posiadam akwarium w których mam około 30-40 krewetek Red Cherry i kilkanaście głupików rozmiar akwarium to 40x25x25cm 25l Przed latem trochę zaniedbałem obowiązki nad pielęgnacją akw...

    Wyświetlenia: 441 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ławice glonów w stawie po wyrobisku piasku

    Staw ma 4 lata. Pierwsze te glony pojawiły się rok temu. W tym roku to już połowa stawu o powierzchni 1 ha. Co to za glon? W tym roku zmienił się odcień wody na jasno zielony. Woda jast nadal prz...

    Wyświetlenia: 748 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Plaga okrzemek - jak pomóc roślinom

    Cześć. Moje akwarium nawiedziła plaga okrzemek. Zbiornik ma 5 tygodni więc jest relatywnie świeży, przy czym ja swoim niedoświadczeniem dodatkowo tą plagę wzmocniłem, gdyż: - W drugim tygodniu zmieni...

    Wyświetlenia: 1135 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Atak glonów

    Cześć. Przez ostatni czas mam atak glonów nie mogę sam sobie z tym poradzić , wymiana wody częściej niż zawsze. (Raz na tydzień) Świecenie 10h Po4. 1-1.5 No3 2 K myślę że jakieś 7 Nawożenie b...

    Wyświetlenia: 1705 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Start akwarium - atak glonów

    Witam Nowe akwarium 60l (50x30x40) Podłoże: zwirek 1-4mm i pod to substrat (ADA Amazonia Normal 1l) Oświetlenie LED 2060lm, 8h (z tym, że po 1h na świt oraz 1h zmierzch) Rośliny: V.asiatica, Micro...

    Wyświetlenia: 2622 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Identyfikacja glonów

    Czy można poznać co to za glon czy bakteria. No3 - 0 No2- 0 Gh- 6 Kh-5 Ph-7.5 Jest to badanie z testu paskowego Nie znam CO2 i fosforanów Jest to oczko wodne ~ 1500 l Pompa chodz na najmniejszych obro...

    Wyświetlenia: 3072 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Identyfikacja glonów

    Witam . Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji glonów oraz metodzie zwalczania . Bardzo dziękuje

    Wyświetlenia: 2147 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Plaga glonów przy dobrych parametrach wody?

    Czy możecie mi wytłumaczyć dlaczego mój zbiornik atakują różnego rodzaju glony (zielenice, nitki, krasnorosty, compsopogon) skoro światło jest umiarkowane a NH4, NO2 i NO3 bliskie zera? Z tego co czy...

    Wyświetlenia: 7419 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Problem z nawracjącą plagą glonów

    Czołem! Mam ogromny problem z glonami typu Rhizoclonium - nitkowate słabe, wata i Rhodophyta - krasnorosty w moim drugim zbiorniku. Akwa 120 ltr wystartowane 7 tyg temu, na ceramice matrix 50/50 nowa...

    Wyświetlenia: 10421 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: andrzejkowac, Tata_Franka i 454 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.