Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


250x70x70 - Spełniamy marzenia



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Witam,

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum. Samo forum śledzę już kilka lat ale jakoś nigdy nie miałem śmiałości tu napisać.
Obecnie ruszam z moim wymarzonym projektem. Będzie to baniak 250x70x70 1225 litrów brutto w zabudowie. Nowe mieszkanie dało nowe możliwości.
Docelowo będzie to mix roślin i ryb z nastawieniem na paletki. Miałem już coś podobnego w przeszłości ale w mniejszej skali (450l) i jako low tech. Teraz postawiłem na jakość i technikę.
Do filtracji mam 2xJBL CP500 ze starego baniaka - stare ale jare. Zobaczę czy nie za mało w razie czego będzie trzeba coś zrobić samemu.
Woda - RO 60-70% reszta kran. W takich proporcjach Gh powinno oscylować w okolicy 6-7.
Oświetlenie to DIY z diod. Dwie belki i 330 szt diod różnej barwy. Do zasilania mam zasilacz Omrona 20A 24V.
Sterowanie oświetleniem na 5 kanałach sterownikiem TC420.
CO2 z butli 40l - (żona nie była zadowolona) ale wszystko będzie w szafie.
Dyfuzor Sera Active reactor 1000.
Za pH odpowiadać będzie komputer Macro Aqua pH T2
Ogrzewanie - zobaczę co będzie. Światła będzie sporo więc i temperatura też duża i nie wiem jak to wpłynie na podgrzewanie wody. W razie czego dołożę grzałkę.
Baniak będzie stał na stelażu stalowym o wysokości 70 cm.

Jak tylko będę widział :shock: jak to wgram zdjęcia.
Pozdrawiam,
Mariusz

PanzerIII
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 15 lis 2019, 11:15

Spore wyzwanie, będę śledził.
Kosztów trochę będzie, samo grzanie tej Ilości wody dla paletek wprowadzi licznik na większe obroty..
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Rozmach zacny i wart uwagi już na pierwszym poście. Życzę powodzenia i sukcesów.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Grzałka się przyda od początku. W nocy nic nie świeci a skoki temperatury to nic dobrego dla dysków. Zdjęcia łatwo dodać chyba, że rozmiar masz za duży wtedy musisz otworzyć je za pomocą painta i zmniejszyć.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Przy dyskach te 2 filtry to stanowczo za mało, a najlepszy to sump przy takim litrazu.
Ostatnio edytowano 15 lis 2019, 23:02 przez tomaszzaq1xsw2, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
tomaszzaq1xsw2
Stały bywalec

Posty: 340
Dołączył: 10 lis 2010, 14:11

Będę obserwować. Spore wyzwanie. Ile dysków planujesz?

Avatar użytkownika
bantu
Poznaje temat

Posty: 96
Dołączył: 31 gru 2017, 14:33

Planowana obsada ryb to 20- 25 palet, ok 100 neonów, brygada kosiarek, otosów, i kirysów (razem ok 30-40). Zastanawiam się jeszcze na pielęgnicami kakadu, ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Wstawiam zdjęcie z obecnego etapu. W najbliższych dniach stelaż będzie zabudowany. W lewym rogu jest doprowadzenie i odpływ wody.
Jedyną obawą na tym etapie jest to czy płytki nie popękają pod naciskiem. Razem to będzie ok 2t!
Załączniki
20190930_164145.jpg
(3.88 MiB) Pobrane 4254 razy

PanzerIII
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 15 lis 2019, 11:15

tomaszzaq1xsw2 napisał(a):Przy dyskach te 2 filtry to stanowczo za mało, a najlepszy to sump przy takim litrazu.
Też mi się wydaje że te dwa filtry to nie dadzą rady

kamz
Zainteresowany tematem

Posty: 190
Dołączył: 29 sty 2019, 19:06

Witam :)

Śledzę ten wątek bo kiedyś miałem paletki ale w dużo mniejszym akwarium (750 l). Zaczynałem od - jeśli dobrze pamiętam - 13 sztuk, z których na końcu zostawiłem sobie 3 dobrane pary (resztę oddałem).

Jeśli chodzi o filtry, wydaje mi się, że dwa to za mało. Starałbym się spełnić zalecenia np. Tropica dot. przepływu wody - 3 do 5 razy pojemność akwa/h.

Wydaje mi się też, że 20 paletek na taki litraż to trochę za dużo. Oczywiście ładnie wyglądają w stadzie i można je utrzymać ale paletki to ryby, które muszą dużo jeść i dużo syfią. Proponuję Ci zrobić podobnie jak ja: zacznij od kilkunastu sztuk (nie więcej niż 15, nie ma potrzeby), niech się dobierze jedna-dwie-trzy pary czy ile tam wypadnie, a resztę oddaj w dobre ręce. Dobrane pary nie wchodzą sobie w drogę, każda sobie znajdzie swój kącik i dostarczy niezapomnianych wrażeń w postaci gromadki maluchów pływających dookoła.

Pozdrawiam :)

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Ta.
A potem będą żyć długo i szczęśliwie...

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

No niestety, 4-5 dni i koniec... :( ale to jest nie do uniknięcia. W dużym akwa gdy warunki są odpowiednie zdrowe paletki dobierają się w pary i składają ikrę. Potem opiekują się młodymi. U siebie nie widziałem, żeby młode ktoś zjadał. Pewnie działo się to w nocy (miałem trochę neonków). Ale tak czy siak, żeby odchować młode paletki trzeba mieć sterylne akwarium, hodowlę artemii i karmić je co 4 h. W sumie to chyba lepiej, że coś je zjada we wspólnym niż gdyby miały wyrosnąć zdeformowane i niedożywione.

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Nie musi być hodowli artemii.Na początku karmisz co 2 godziny.
6 szt. w 1250l?Czyli ma się bawić w zgadnij gdzie są ryby? Wiesz, że to ryba stadna? Na taki zbiornik powinien kupić 40 a wybrać 25 najlepszych.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Postanowiłem dać głos w tym wątku bo moim zdaniem dyskutowana filtracja jest niedostateczna dla takiego akwarium a 20 paletek to za dużo. Owszem, utarta prawda jest taka, że paletka to ryba stadna tylko pomija się przy tym bardzo często wymagania tych ryb. Paletka musi dużo jeść, żeby była zdrowa i też dużo w związku z tym brudzi a przy tym wymaga czystej wody. Moim zdaniem trzeba liczyć nie mniej niż 100 l wody na jedną rybę więc w takim akwarium mogłoby - moim zdaniem - docelowo pływać ~10 sztuk.
Gdy stado jest mniejsze niż 8-10 sztuk, to zaczynają się problemy. Zawsze będzie jakaś jedna najsłabsza i będzie ona odganiana od pożywienia, przeganiana i stresowana i albo trzeba wtedy stado zagęścić, żeby rozłożyć agresję, albo poszukać jej nowego domu. Jak wspomniałem, zacząłem w mniejszym od tego akwarium od kilkunastu sztuk i wszystko było ok do czasu aż zaczęły się dobierać w pary. Wtedy para zaczyna się trzymać z daleka od stada, zajmuje swój rewir, reszta stada zaczyna przeszkadzać. Gdy dobrały mi się 3 pary (powiedzmy jakieś ~40 % całego stanu), pozostałych ryb zrobiło się za mało, żeby utworzyć "stado" - i zacząłem mieć problemy z agresją wobec najsłabszej (ten problem jest często opisywany na forumach paletkowych, nie byłem wyjątkiem). Oddałem wtedy ryby w dobre ręce i zostawiłem sobie 6 sztuk, to był stan stabilny chociaż żadnego "stada" nie było.
Żeby zacząć od 40 paletek a skończyć na 25 akwarium musiałoby (znowu: moim zdaniem) być ze 2.5 x większe. Można to w pewnym sensie skompensować zwiększonym nakładem pracy lub zautomatyzowaniem podmiany wody ale cudów nie ma. Może przy ~1200 l można zacząć od 20 sztuk licząc na to, że dobierze się w pary 8-10 ryb i to by było ok.
Nie pretenduję do miana eksperta; takie mam przemyślenia po swojej 5-letniej amatorskiej przygodzie z paletkami.

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

20 paletek na ten zbiornik to nie jest za dużo. Na czym opierasz twierdzenie, że potrzeba 100l na jedną rybę? Tworzysz mit, który potem będzie powielany
To, że jest to ryba stadna to nie utarta prawda a fakt.to że w stadzie nie są nazbyt płochliwe to fakt. Paletka musi dużo jeść jak jest mała to fakt. Paletka wymaga wody jak każda ryba nie musi być wyjątkowo inna w sensie czystości (chyba, że chcesz je mnożyć ale też nie zawsze).
Piszesz, że jeśli stado jest mniejsze niż 8-10szt to zaczynają się problemy. To jak jest w końcu jest to ryba stadna czy tylko to "utarta prawda"?
Piszesz, że cudów nie ma a jak przyjedziesz do mnie to Ci jeden pokażę. Ja w 540l trzymam 12-14 placków (zawsze jedna para rotacyjnie jest w higienicznym), wprawdzie pojawiają się pojedyńcze krasne ale to z uwagi na przekarmianie i podmianę raz w tygodniu.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Dużo pytań retorycznych i trochę zarzutów, więc odpowiem po kolei:
Wartość 100 l/rybę biorę z własnych obserwacji. Miałem akwarium o wysokości 50 cm, gęsto zarośnięte, z oświetleniem T5 około 0.7 W/l (nie tak bardzo mało) i CO2. Przycinkę robiłem 2-3 razy w tygodniu i konsumpcja makro była całkiem spora. Pomimo tego dopóki liczba paletek nie zmniejszyła się do ok. 8 miałem za dużo azotanów, do niższych wartości (<20 mg/l) spadły dopiero gdy zmniejszyła się liczba ryb. Codziennie wymieniałem ok. 5 % wody na czyste RO + PG Hydro Mineral, w lecie więcej bo podlewałem tą wodą ogródek.
Nie tworzę żadnego mitu, kilka razy napisałem, że jest to moje zdanie i jeszcze na końcu zamieściłem disclaimer, że nie jestem ekspertem.
Paletka jest rybą stadną. Chodziło mi o to, że żeby mieć stado trzeba mieć też duże akwarium bo przy małym stadzie zaczynają się problemy. U mnie było w porządku dopóki ryby się dobrały w pary i stado zrobiło się za małe - wtedy oddałem ryby człowiekowi z akwarium ~1500 l; zostawiłem sobie 3 pary. Nie dysponowałem wolnym czasem, żeby się pokusić o rozmnożenie (na akwarium tarliskowe miejsce by się znalazło). Może u Ciebie zachowanie par we wspólnym jest inne skoro masz do rozmnażania osobne akwarium.

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Azotany przy paletkach są duże ale jeśli dostosujesz do nich resztę parametrów to w niczym nie przeszkadzają. Podmiany 5%co dzień to marnotrastwo wody, czasu itd. Tak jak gdzieś już pisałem 10 małych podmian nie zastąpi jednej dużej. Co do wysokiego no3 to wyobraź sobie, że znam co najmniej dwie osoby, które mnożą je zawodowo i twierdzą, że tego parametru wogóle nie mierzą.
U mnie pary zachowują się standardowo ale, żeby odchować młode trzeba je przenieś na tarło w higienicznym.
Co masz na myśli, że 100l na rybę to wynik obserwacji? Co zaobserwowałeś?
Raz piszesz, że stadna raz, że utarta prawda-ja się gubię.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

BOROTom napisał(a):Co do wysokiego no3 to wyobraź sobie, że znam co najmniej dwie osoby, które mnożą je zawodowo i twierdzą, że tego parametru wogóle nie mierzą.

To co jest dobre przy hodowli paletek niekoniecznie jest dobre w akwarium roślinnym. Wysokich azotanów nie lubią np. otoski.

BOROTom napisał(a):Co masz na myśli, że 100l na rybę to wynik obserwacji? Co zaobserwowałeś?

Zaobserwowałem, że przy mniejszej ilości wody na 1 paletkę miałem wyższe azotany niż chciałem mieć.

BOROTom napisał(a):Raz piszesz, że stadna raz, że utarta prawda-ja się gubię.

Czy jedno przeczy drugiemu? Mój - błędny jak rozumiem - wywód jest mniej więcej taki: To jest ryba stadna. Potrzebuje dużo wody. Zatem, stado paletek potrzebuje bardzo dużego akwa. Akwarium roślinne 1200 l jest moim zdaniem za małe dla 20 sztuk.

Dziwnie nasza rozmowa przebiega. Autor wątku i inni czytający na pewno już wiedzą, że lepiej słuchać Ciebie niż mnie a ja nie chcę kogokolwiek do swoich przemyśleń przekonywać. Może skończmy.

lukaszs
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 23 lis 2004, 09:36

Jeśli. chodzi o otosy to mam ich 6 czują się świetnie-wg. obserwacji oczywiście.
Obserwacji gratuluję. Odkryłeś Amerykę. Więcej zwierząt w akwarium zwiększa ilość azotanów. Hmm kto by pomyślał?
Nikt nikogo nie przekonuje do swoich przemyśleń ale tworzenie takich jak Twoje dezorientuje czytających.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Sporo tu się dzieje, ale to dobrze bo każdy głos, to chwila na refleksję.
Odnosząc się w kwestii filtracji to sump odpada bo takie założenie poczyniłem na etapie projektu. Poza tym przy takim zbiorniku sump powinien mieć min 450l aby ustrzec się przed zalaniem i zapewnić płynność jego pracy. Już w pierwszym poście napisałem że obawiam się, że dwa stare JBL mogą nie podołać i myślę nad trzecim kubłem lub zrobię coś sam o pojemności ok 30l - mam na to miesiąc, bo wtedy najwcześniej wpuszczę pierwsze ryby. Jest w sieci sporo filmów na temat samoróbek filtrów kubełkowych.
W kwestii paletek to hodowałem je przeszło 7 lat w baniaku 450l i miałem ich tam max 14 młodych. Jak podrosły to zostało 9. Moje doświadczenie podpowiada mi, że to co planuję nie jest przesadą i ilość 20-25 szt w 1200 litrach na początku da sobie radę. Liczę się z tym że i tak kilka z nich padnie bo nigdy nie udało mi się wychować wszystkich jakie zakupiłem. Bez większego spinania się spokojnie podchodzę do sprawy.
Podjęliście temat krasnorostów - faktycznie te dopadły mnie jak odpuściłem podmiany wody.
Wobec paletek narosło sporo mitów a to nie są ryby z kosmosu i spokojnie większość z nas może je hodować.
Szanuję również zdanie tych kolegów po hobby, którzy twierdzą, że można się z nimi obchodzić inaczej. Każdy z nas ma swoje własne doświadczenia i na nich bazuje.
Podsumowując - to co powstanie u mnie w salonie ma cieszyć oko moje i reszty domowników. Będzie to integralna część większego wystroju wnętrza. Na poprawki zawsze będzie czas co najwyżej będą mnie więcej kosztować.
Na obecnym etapie i tak już wydałem ponad 10 tys zł na ten projekt więc mam okrojony budżet i muszę przystopować.

PanzerIII
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 15 lis 2019, 11:15

PanzerIII napisał(a):W kwestii paletek to hodowałem je przeszło 7 lat w baniaku 450l i miałem ich tam max 14 młodych. Jak podrosły to zostało 9. Moje doświadczenie podpowiada mi, że to co planuję nie jest przesadą i ilość 20-25 szt w 1200 litrach na początku da sobie radę. Liczę się z tym że i tak kilka z nich padnie bo nigdy nie udało mi się wychować wszystkich jakie zakupiłem.

Oczywiście nie jest to przesada.Co do padania ryb to jak kupisz w dobrym miejscu,"przelecisz"je nadmanganianem a potem kwarantanna to spokojnie utrzymasz całą obsadę.
PanzerIII napisał(a):Podjęliście temat krasnorostów - faktycznie te dopadły mnie jak odpuściłem podmiany wody.
Wobec paletek narosło sporo mitów a to nie są ryby z kosmosu i spokojnie większość z nas może je hodować.

Dokładnie.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04











Powiązane tematy
  • Realizacja marzenia 240l

    Witam Zakładam swoje wymarzone akwarium o pojemności 240l. Dotychczas miałem akwarium o pojemności 64l( prymityw zrobiony u szklarz z lampką biurową) i obecne 54l ( udane ;) ). Jutro kupuje zestaw 240...

    Wyświetlenia: 2541 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Matrial i 484 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.