Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Akwarium a la Diana Walstad



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Witam,
mam w domu stare akwarium około 25l.
Chciałbym spróbować metody Diany Walstad.
Czy konieczna jest dodatkowe naświetlanie? Pokój ma okna po stronie południowej - 10h słońca.
Czy konieczna jest cyrkulacja wody poprzez jakiś filtr?
Skąd bierzecie rośliny oraz 'bakterie'? I gdzie takowe najlepiej nabyć.
pozdrawiam,

Anonim 58190


szamansamozlo napisał(a):Witam,
mam w domu stare akwarium około 25l.
Chciałbym spróbować metody Diany Walstad.
Czy konieczna jest dodatkowe naświetlanie? Pokój ma okna po stronie południowej - 10h słońca.
Czy konieczna jest cyrkulacja wody poprzez jakiś filtr?
Skąd bierzecie rośliny oraz 'bakterie'? I gdzie takowe najlepiej nabyć.
pozdrawiam,
Proponuję zacząć od przeczytania tego wątku od początku. ;)

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

wątek powstał w 2007. Każdy ma inne zdanie... podejrzewam, że przez ten czas trochę się zmieniło i chciałbym poznać opinie ludzi z doświadczeniem

Anonim 58190


Zbiorniki Low-tech nie bardzo mają jak się zmieniać bo to totalne minium. A jak już przeczytasz wątek będziesz miał wiedzę to tylko szczegóły dopytasz a tak jak chcesz od początku to cały wątek trzeba by było napisać od początku. ;)

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Dokladnie czytac i czytac przynajmnie później wiadomo o co pytac :)ja swój zbiornik wystartowalem z koncem lutego do dzisiaj patrzac na niego zastanawiam sie ile jeszcze nie wiem.☺

Amfi
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 29 sty 2018, 15:30

Przypominam, że wątek ma 169 stron. Proste pytanie, czy wymagane jest inne źródło światła, czy słoneczne wystarczy (przy południowym oknie) oraz czy wymagane jest cyrkulacja wody.

Anonim 58190


Ludzie robią różnie. Możesz postawić przy oknie i bez cyrkulacji jak i z nią. Czy to wypali u ciebie to się okaże. Jest ryzyko jest zabawa.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

szamansamozlo napisał(a):przypominam, że wątek ma 169 stron. Proste pytanie, czy wymagane jest inne źródło światła, czy słonecnze wystarczy (przy południowym oknie) oraz czy wymagane jest cyrkulacja wody.
Światło dzienne jest nieobliczalne, spójrz na to lato a poprzednie...da radę prowadzić ale będą momenty kiedy rośliny będą zamierac i będą chwile gdy światła będzie tak dużo, że glon będzie rządził...
Cyrkulacja raczej wskazana..
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

U mine zbiornik stoi 4 metry od okna jest częściowo oświetlony światłem słonecznym i w tym miejscu gdzie pada światło słoneczne szyby,podłoże zachodzą zielonym pyłem.Myśle że na oknie gdzie światło słoneczne jest dużo większe mógłby być dużo bardziej narażony na glony.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Mój zbiornik stoi 1.5m od okna ale bezpośrednie światło na niego nie pada bo drzwi od szafy blokują i ogólnie nie jest źle.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Z tego co widzę u siebie to bezpośrednie światło słoneczne padające na zbiornik stojący bardzo blisko okna wcale mu nie służy...bynajmniej latem...to moje obserwacje...

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Zastanów się jaka będzie temperatura wody przy bezpośrednim naświetleniu latem wody słońcem?
I co zimą, kiedy słońca jest bardzo mało.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

Witam.

Uff udało sie jakoś przebrnąć przez 169 tasiemca. Jednak nie żałuję, bo w różnych momentach telenoweli przewinęło się sporo ciekawych informacji. Natomiast czytanie o problemach innych pozwoliło uzmysłowić sobie jak ważne jest trzymanie się pewnych założeń na starcie.
Książkę Diany przeczytałem i uważam, że jest świetna. Dlatego chciałbym zaprotestować przed mówieniem, że uzdatnianie wody to nie jest LT ala Diana. Pani Walstad nigdzie nie napisała, że to jest niewłaściwe. Jak masz słaba, nienadająca się wodę to należy ją dostosować. Woda ma być twarda, bogata w wapń potas magnez żeby właśnie nie trzeba było nawozić. Oczywiście mówimy o wodzie do podmian i na start.
Akwarium Low Tech ala Diana to specyficzny sposób prowadzenia akwarium czyli wlasnie mało podmian wody, brak filtracji biologicznej (uważam że to ważny punkt funkcjonowania takiego akwarium, aby rośliny nie miały konkurentów w walce o azot amonowy), duża masa roślinna i odpowiednia ilość zróżnicowanej bogato karmionej fauny, brak nawozów dla roślin, umiarkowane oświetlenie (choć to nie jest wymóg to wynika z tego że z mocnym oawietleniem nie uda się stworzyć ustabilizowanego ekosystemu akwarium - wynika to z poprzednich założeń).
Generalnie akwarysta ma to tak ze sobą wszystko poukładać by było samowystarczalne poza dostarczaniem pokarmu dla zwierząt. Nie uda się tego zrobić bez odpowiedniej: wody, ziemi/podłoża oraz światła. Dlatego jak kolega ma twardość wody 35 to stosowanie wody RO jest bardzo wskazane. Generalnie jest to super jeśli ktoś ma możliwości w LT zwłaszcza, można ładnie dobrać idealne parametry i pozbawić wodę szkodliwych metali ciężkich, które moga być w wodzie pitnej dla ludzi, ale dla organizmów wodnych już nie.
Druga kwestia to wpuszczanie obsady już 1-2 dnia po starcie akwarium. Owszem Pani Walstad tak robi, ale tylko w swoich akwariach na SWOJEJ ziemi która doskonale zna i wie czego może się po niej spodziewać!!!
Stosującym"nieznana" ziemie (czyli nie sprawdzonej jako podłoże akwariowe) zaleca przez pierwsze tygodnie wzmożoną uwagę i obserwację wody. 100% podmianę wody na starcie i użycie uzdstniacza w postaci EDTA który zwiąże metale ciężkie. Absolutnie nie należy ryzykować cierpienia żywych istot jeśli nie ma się pewności co do efektów jaki da nam użyta woda oraz podłoże.

Startuje niedługo z LTkiem na ziemi ogrodowej bez nawozów. Ponieważ nigdy nie zakładałem akwarium roślinnego nie wiem ile sadzonek roślin należy na początku zakupić by obsadzić te ponad 70% powierzchni dna. Zamierzam kupić wszystko w sklepie tegoż portalu.
Może mi ktoś podpowiedzieć orientacyjnie ile
przykładowo takich koszyków musiałbym zakupić:

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/echin ... 26497.html

aby obsadzić całe dno akwarium 120x40? Oczywiście nie mam zamiaru sadzić jednego tylko gatunku, ale chciałbym oszacować zakupy. Jako że początkowo miałem robić akwarium biotopowe i na sam filtr planowałem wydać 360zl to jako że w LT filtrem są rośliny to tyleż mam zamiar na starcie na nie przeznaczyć. Jeśli się okaże że to mało start akwarium zostanie przełożony o kolejny miesiąc i kolejna wypłatę ;)

Z góry dzięki za pomoc.

Biniu
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 12 gru 2018, 10:31

Biniu napisał(a):aby obsadzić całe dno akwarium 120x40? Oczywiście nie mam zamiaru sadzić jednego tylko gatunku, ale chciałbym oszacować zakupy. Jako że początkowo miałem robić akwarium biotopowe i na sam filtr planowałem wydać 360zl to jako że w LT filtrem są rośliny to tyleż mam zamiar na starcie na nie przeznaczyć.



Ciężko oszacować, zwłaszcza, że w koszyczkach są różne rozmiary, część z nich to też będzie forma emersyjna, która może potrzebować czasu aż zacznie rosnąć. W przypadku roślin rozetowych takich jak amazonki jest w koszyczku zazwyczaj 1 sztuka.W przypadku łodygowców jest od 5 do 10 sztuk, czasem więcej. Rozetowce sadzisz co 5-10 cm (czasem więcej w przypadku dużych roślin) łodygowce co 1-2 cm. Ale na początku możesz sadzić rzadziej, jak zaczną rosnąć przytniesz i zagęścisz.
W takim akwarium jak masz na całe dno potrzebowałbyś pewnie z 20 i więcej koszyczków.

Ale dla bezpiecznego startu zrobiłbym jednak inaczej - część roślin (np. połowę) możesz zakupić w koszyczkach, natomiast jeżeli chodzi o odpowiednią masę roślinną to poszukaj na lokalnych portalach ogłoszeniowych w okolicy kogoś kto pozbywa się jakiś roślin "chwastów" z przycinki pokroju nurzańca, kabomby, świetnie na start sprawdzają się też wszelkiego rodzaju nawódki - zwłaszcza h. difformis. Dorzuć do tego trochę pływającej takiej jak pistia, która dobrze radzi sobie z nadmiarem związków azotowych. Bierz cokolwiek byleby było tanio i dużo - najwyżej potem sukcesywnie wymienisz sobie na te rośliny które upatrzyłeś sobie tu w sklepie.

Natomiast uważaj na ofertę z przycinki z allegro - wielu sprzedawców jest ok, ale wielu sprzedaje też pędy o długości kilku centymetrów, które na start zbiornika średnio się nadają. Zwłaszcza zestawy typu "400 roślin na start" itp często zawierają bardzo małe rośliny.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Bardzo mądra rada. Dziękuję. Mam zamiar się do niej zastosować. Roślin nie wybierałem pod kątem które mi się podobają, a zdecydowanie pod kątem funkcjonalności w LT. Czyli szybki wzrost, cieniolubne oraz pływające. Pani Walstad w swojej książce odwołuje się do badań, które stwierdzają, że pistia wykazuje zdolności allelopatyczne w stosunku do glonów zatem uważam że w LT jest to roślina z tych "must have".

Ma jeszcze jedno pytanie. Zamówiłem pokrywę ze świetlówkami T8 39W (na jakies 190-200L netto wydaje mi sie ideolo). Jednak okazało się, że sprzedający nie ma już pokryw z tymi świetlówkami i zaoferował pokrywę z ledami 2x18W aquael sunny.
Takie oświetlenie w LT nie będzie za mocne przy 190L netto to nie będzie za bogato?
Myślę że w razie co przysłonie je roślinami pływającymi.

Pozdrawiam

Biniu
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 12 gru 2018, 10:31

Zawsze możesz świecić cały czas jedną belką a tą drugą przez np 4 godziny na dzień. Ale myślę, że to będzie mniej więcej to samo co 2x39W T5.

Ewentualnie zastanów się nad tym:
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswie ... 26937.html

Wg opisu masz tam regulator i będziesz mógł dostosować ilość światła.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Witajcie,
Odświeżę trochę zapomniany wątek.
Jaki filtr proponujecie do LT ? Mama kubełek Eheima i wewnętrzny Eheima ( mechanik)
Za jakiś czas odpalam typowego LTka ala Diana.
Który włożyć?
Akwa 80L

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów

zwykle starczy tylko coś do poruszania wody, więc wewnętrzny.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

W LT niby nie ma potrzeby wielkiej filtracji ale przy małej najzwyczajniej w świecie będzie Ci wszędzie zalegał syf...Uwierz, że będzie tego dużo i brzydko będzie wyglądać. W LT nie powinno być też wielkiego odmulania...
Proponuję większy ruch wody ale wkłady w filtrze to przede wszystkim mechaniczne gąbki.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Ten wewnętrzny mam dedykowany do szkła 100 L wiec może jednak wewnętrzny? Jakoś nie mogę się zdecydować.
Kubełek jest silny w HT miałem mocno nabite media i mocno kręcił wodą. Boje się za jak dam same gąbki to będzie pralka.

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 607 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.