Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


360l - Kolorowy ogródek - dareczek7



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



IMG_20190315_194233_HDR.jpg
(3.69 MiB) Pobrane 8701 razy


Hej Akwaryści!

Przedstawiam Wam mój nowy zbiornik z serii „Akwarium roślinne” założony mniej więcej na początku lutego. Zamieniłem starą 160 na nowe, przeszło dwa razy większe szkiełko. Narzeczona komentuje to słowami „choroba postępuje i ratunku już nie ma”. Ciężko się z tym nie zgodzić, bo hobby, jakim jest akwarystyka, strasznie uzależnia. Jest to tak obszerny temat, można hodować tak wiele gatunków ryb i roślin, że ciężko się nim znudzić. Dlatego też zrobiłem sobie prezent z racji Nowego Roku i zakupiłem 360 litrowy baniak. Tym razem postanowiłem trochę bardziej pokombinować i sprawdzić swoje siły w połączeniu akwarium roślinne vs. Paletki. Czy to możliwie? Nie wiem, ale jeśli będziecie chcieli, to przedstawię Wam swoją opinię. Na razie napiszę słów kilka o nowym zbiorniku i przedstawię jego ogólną charakterystykę.

Opis akwarium

Akwarium: 120x50x60cm (objętość: 360l)

Filtracja: Aquael Ultramax 2000, Aquael Unimax 250 + prefiltr HW603

Oświetlenie: belka LED DIY 150W 45mil

Podłoże: trzy warstwy od dołu: lawa wulkaniczna, substrat Tropica Plant Growht, ADA Amazonia II, plaża – średniej grubości piasek kwarcowy

Technika CO2: zestaw CO2 z butlą i elektrozaworem

Nawożenie: mikro i makroelementowe w postaci soli, mineralizator VIMI

Podmiany wody: co tydzień około 60-70 litrów RO

Temperatura wody: 28 st.C

Parametry wody:

Ph - około 6,2-6,5
NO3 – około 10 ppm
PO4 – około 0,8 ppm
KH – 2

Dekoracje: korzenie Red Moor Wood i czarna lawa wulkaniczna

Rośliny:

1. Alternanthera Reineckii mini
2. Anubias nana
3. Blyxa Japonica
4. Bucephalandra (nie wiem jaka)
5. Cryptocoryne Nevilli
6. Cryptocoryne Wendtii Brown
7. Eleocharis sp. mini
8. Eriocaulon Taiwan
9. Heydotis Salzmani
10. Hydrocotyle Tripartita Japan
11. Lagenandra meeboldii red
12. Limnophila aromatica
13. Ludwigia mini sp. super red
14. Ludwigia Repens Mesakana
15. Mech Peacock moss
16. Mech Phoenix moss
17. Micranthemum Monte Carlo
18. Microsorium pteropus
19. Microsorum Mini
20. Microsorum pteropus Trident
21. Rotala H'Ra
22. Rotala Macrandra
23. Rotala macrandra 'Mini Type 4'
24. Rotala sunset
25. Rotala Vietnam
26. Staurogyne repens


Zwierzęta - skład docelowy:

Neon czerwony – 60 szt.
Kirysek – 5 szt.
Otosek – 10 szt.
Paletki – 7 szt.



Część z Was pewnie widziała mój poprzedni zbiornik, dlatego ten nie powinien być zaskoczeniem. Postanowiłem urządzić go podobnie, wykorzystując przy tym swoje doświadczenie w aranżacji i prowadzeniu akwarium z dużą ilością szybkorosnących roślin. Rzecz jasna wykorzystałem sprzęt, elementy dekoracji i rośliny z poprzedniego baniaka.

Czy się podoba? Mnie bardzo. Włożyłem w niego naprawdę ogrom pracy. Jeszcze pewne elementy są do poprawy, ale ogólnie miło wpatrywać się w ryby pływające w tak bujnej, kolorowej roślinności. Rotala Macrandra dodaje niesamowitego kolorytu. Zarówno duża, jak i mała. Podobnie Alternanthera mini. Pięknie te rośliny prezentują się wśród zieleni mchów, paproci, trawników i innych, bardziej klasycznych Rotali.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, żeby ryby i rośliny żyły w zgodzie, ale co z tego wyjdzie, czas pokaże.

Resztę do oceny pozostawiam Wam Forumowicze :)

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Przede wszystkim fajne szkło, zazdroszcze ;)
Jak z tyłu Rotala pójdzie w górę będzie bardzo fajnie, uważam. Mnie się podoba.
Co do paletek nic nie powiem bo nie znam się na tych rybach.
Powodzenia.

Majkel82
Aktywny użytkownik

Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Zbiornik bardzo ładny :) Zastanawia mnie tylko takie niskie Ph, jak Ci sie prowadzi na nim zbiornik i jakie Gh utrzymujesz? Pozdrawiam

Avatar użytkownika
DarekSlim
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 24 lis 2011, 01:14

Ogólnie na tej fotce rośliny są świeżo po przycince. Cały tył dorósł już do powierzchni i postanowiłem go mocno skrócić. Tak jest lepiej i bardziej przejrzyście. Co do pH, to leje czyste RO i zawsze w sumie trzymało się dość nisko. GH nigdy nie mierzyłem. Mam test tylko na KH i ono przeważnie kształtuje się w granicach 2-3. Myślę, że GH przy takim układzie wyjdzie około 6-8. Zbiornik prowadzi się dość dobrze. Ostatnio miałem trochę zielenic punktowych na szybach, ale załatwiłem je podczas podmiany. Myślę, że to zdrowy zbiornik. Na starcie było trochę glonów, ale to przecież normalne. Jestem zadowolony.

Wrzucę kolejną fotkę jak tylko rośliny trochę podrosną.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Niezły początek i układ całkiem ładny. Korzenie jak obrosną będzie jeszcze lepsze. Będę śledził postępy.

Avatar użytkownika
FOREST DJ
Zainteresowany tematem

Posty: 263
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03

Szczerze mówiąc, to nie zaszczepiłem dużej ilości mchu na korzeniach. Ten po prawej stronie kiedyś był nim w całości obrośnięty i średnio mi się to podobało. Za dużo opieki wymagało cięcie tego wszystkiego. Mech został jedynie na niewielkiej części korzenia po prawej stronie. Wymyśliłem sobie boki z mniej wymagającymi roślinami (Microsorium, Anubias, Bucephalandra, mchy) i środek mocniej doświetlony, bardziej wymagający. Ciekawe co z tego wyrośnie

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Bardzo miły dla oka zbiornik

lopez3101
Zaawansowany użytkownik

Posty: 783
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:38
Miasto: Ostrowiec Św TOS

Hej. Bardzo przyjemnie się patrzy na twoje szkiełko. Napisałem że robić co tydzień podmiany wody w ilości 60-70L czystej RO. Ile daje mineralizatora Vimi przy podmianie. Możesz wrzucić jakieś aktualne fotki zbiornika.

Dawid1994
Poznaje temat

Posty: 85
Dołączył: 05 paź 2017, 19:43

Cześć kolego mam pytanie jak ci się sprawuje ten filtr AquaEl Ultramax:2000 czy nie bałeś się wadliwej seri z cieknącymi zaworami .I druga sprawa jaki jest hałas w porównaniu z unimaxem 250 jest bardzo głośny

Avatar użytkownika
fabian50
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 04 maja 2014, 14:12

Fotki wrzucę przy najbliższej okazji. Na jutro zaplanowałem gigantyczne cięcie, bo rośliny aż uciekają mi z baniaka. Przez ostatnie dwa miesiące byłem zawalony pracą i akwarium też odczuło brak mojej opieki. Zamówiłem też na próbę kilka nowych roślin. Nie wiem jeszcze gdzie je posadzić , ale gdzieś je upchnę :D

Co do zmian, to postanowiłem też zrezygnować z paletek. Hodowałem je przez ostatnie pół roku (może ciut dłużej) i przyznam szczerze, że w akwarium z roślinami i aktywnym podłożem, to jak walka z wiatrakami. Brak możliwości leczenia w ogólnym (aktywne podłoże, filtracja biologiczna i chemiczna wody) skutecznie zniechęciło mnie póki co do tych ryb. Palety żyją, jędzą i pływają, ale przecież nie tylko o to chodzi w akwarystyce. Powinny być szczęśliwe i postaram się im znaleźć nowy, dobry dom. Same odpowiednie parametry wody, prawidłowa dieta i zamiłowanie akwarysty nie wystarczą. Być może kiedyś jeszcze do nich wrócę, ale na pewno nie w akwarium z podłożem aktywnym, CO2 i solidną porcją nawozów.

Odnosząc się do pytania dotyczącego dawkowania mineralizatora VIMI odpowiem tak... sypię go załączoną miarką w ilości około 10-12 ml na całą podmianę. W zależności też ile wody faktycznie podmieniam. Nie znam poziomu potasu w akwarium, więc też ciężko mi się wypowiadać o prawidłowości tej zasady. Po roślinach wnioskuję, że jest całkiem ok. Podaję też mikro, potas w płynie, fosfor i azot. Na razie nie są to jeszcze optymalne dawki, bo zauważam wysyp glonów przy zwiększaniu ilości nawozów.

I drugie pytanie dotyczące filtra Ultramax 2000. Kubeł sprawdza się na razie bez zarzutu. Zakupiłem go w tutejszym sklepie i podobno pochodził z serii z poprawionymi zaworami. Mój nie cieknie na pewno, a kilka tygodni działał skręcony do połowy w mniejszym zbiorniku. Jeśli chodzi o hałas jaki się z niego wydobywa, to nie jest on jakiś straszny. Czytając opinie w internecie można nabrać dużych uprzedzeń do tego urządzenia. Moim zdaniem chodzi on ciut głośniej niż Unimax 250, ale mnie to nie przeszkadza. Stoi schowany w szafce w salonie i spełnia swoje zadanie w akwarium. Gdyby akwarium stało w sypialni, pewnie nie byłoby tak fajnie. Mojej narzeczonej przeszkadzał wtedy nawet Unimax 250, który przecież jest bezgłośny a dodatkowo był jeszcze schowany do szafy :D dla mnie jest super, dla kogoś innego może hałasować. Trzeba wypróbować i przekonać się samemu. Ja na pewno tego zakupu nie żałuję.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Wrzucam obiecaną wczoraj fotkę :)
IMG_20190518_131757_HDR.jpg
(3.51 MiB) Pobrane 4008 razy


Dzisiaj zrobiłem konkretną przycinkę. Wyleciało pół wiadra rośli i doszło kilka nowych gatunków. Po całości przyciąłem cały tył. Lewa strona jeszcze trochę nieogarnięta, ale nie ma tragedii. Coś mi w tej części zbiornika zmarniał jeden z gatunków Microsorium. Liście czernieją i nie wyglądają za dobrze. Wiecie co z tym zrobić?

W akwarium mam aktualnie też problem z sinicami. Wynika on pewnie ze złego stosunku N:P, ale nie jestem w stanie podbić fosforu i każdy jego test pokazuje mi równe 0. Sinice usuwam mechanicznie przy każdej podmianie. W chwili obecnej występują jedynie przy przedniej szybie, to też nie przejmuję się nimi za bardzo.

Wczoraj wspominałem o zmianie obsady. W najbliższym czasie pożegnam się z paletkami. Myślę, że naprawdę nie wyglądają źle, ale straciłem przy nich już za dużo nerwów. Jakiś czas temu udało mi się zakupić 9 sztuk malutkich skalarów Rio Nany (podobno F1). Dobrze jedzą miks dla paletek i szybko rosną. Myślę, że wyrosną na całkiem fajne sztuki :D trochę ich dużo, przez co w przyszłości może się zrobić trochę ciasno, ale będę się tym martwił w odpowiednim czasie. A może ktoś z Was ma te ryby?? Jakieś porady dla kolegi po fachu? :D

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Mam wolny wieczór, więc wrzucam kolejne, już bardziej dokładne fotki. Ostatnio nie miałem za wiele czasu na opiekę nad zbiornikiem, dlatego też znajdują się w nim pewne niedociągnięcia, o których wiem i postaram się coś z nimi zrobić. Mimo wszystko zbiornik ogólnie budzi we mnie pozytywne emocje. Nie mniej jednak pozostawiam go do Waszej oceny.
Załączniki
IMG_20190519_212939_HDR.jpg
Akwarium w pełnej krasie. Fotki wykonałem w nocy. Wtedy wychodzą najlepsze :)
(3.35 MiB) Pobrane 3910 razy
IMG_20190519_212947_HDR.jpg
Na pierwszym planie moja ulubiona paleta. W dalszej części korzenie pięknie porośnięte krasnorostami i glonami nitkowymi :D będę próbował je trochę zwalczyć, ale w poprzedniej aranżacji w początkowej fazie istnienia zbiornika było podobnie, więc na spokojnie poczekam i zobaczę co się będzie działo.
(3.81 MiB) Pobrane 3910 razy
IMG_20190519_212956_HDR.jpg
Całe stado neonów. Pięknie te ryby prezentują się w ławicy :) rurki wyczyszczę przy kolejnej podmianie :D :D
(3.48 MiB) Pobrane 3910 razy
IMG_20190519_213029_HDR.jpg
Środkowa część zbiornika i dość młoda paletka white szukająca pokarmu. Rybki śieżo po kolacji, ale tym ciągle mało ;)
(3.91 MiB) Pobrane 3910 razy
IMG_20190519_213053_HDR.jpg
I na koniec... cała zgraja skalarów.
(3.09 MiB) Pobrane 3910 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

dareczek7 napisał(a):Wrzucam obiecaną wczoraj fotkę :)
IMG_20190518_131757_HDR.jpg


Dzisiaj zrobiłem konkretną przycinkę. Wyleciało pół wiadra rośli i doszło kilka nowych gatunków. Po całości przyciąłem cały tył. Lewa strona jeszcze trochę nieogarnięta, ale nie ma tragedii. Coś mi w tej części zbiornika zmarniał jeden z gatunków Microsorium. Liście czernieją i nie wyglądają za dobrze. Wiecie co z tym zrobić?

W akwarium mam aktualnie też problem z sinicami. Wynika on pewnie ze złego stosunku N:P, ale nie jestem w stanie podbić fosforu i każdy jego test pokazuje mi równe 0. Sinice usuwam mechanicznie przy każdej podmianie. W chwili obecnej występują jedynie przy przedniej szybie, to też nie przejmuję się nimi za bardzo.

Wczoraj wspominałem o zmianie obsady. W najbliższym czasie pożegnam się z paletkami. Myślę, że naprawdę nie wyglądają źle, ale straciłem przy nich już za dużo nerwów. Jakiś czas temu udało mi się zakupić 9 sztuk malutkich skalarów Rio Nany (podobno F1). Dobrze jedzą miks dla paletek i szybko rosną. Myślę, że wyrosną na całkiem fajne sztuki :D trochę ich dużo, przez co w przyszłości może się zrobić trochę ciasno, ale będę się tym martwił w odpowiednim czasie. A może ktoś z Was ma te ryby?? Jakieś porady dla kolegi po fachu? :D
Hmmm.... przy sinicy to raczej nie podbijamy fosforu. Tylko azot w górę.

Majkel82
Aktywny użytkownik

Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Jak to? Azot przy sinicach? Poziom NO3 mam na poziomie około 10, fosfor aktualnie 0. Podobijanie azotu nic tu chyba nie pomoże a tylko pogłębi problem? Czy ja o czymś nie wiem?

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Moim zdaniem z jednej strony sinice żywią się azotem przez co rośliny mogą głodować. Wlewanie go z jednej strony może i polepszy sytuacje roślin ale i odżywi sinice. Można spróbować zaciemnienia i podmian przez kilka dni a jak to nie pomoże to pewnie chemia (o ile pozwoli na to obsada) lub antybiotyki.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Sinice to nie glony. Zaciemnienie nie pomoże. Jeśli masz dostęp do erytromycyny (wycofano z obiegu wszystkie leki zawierające ten antybiotyk) to polecam (jest na forum wątek o zastosowaniu tego produktu w walce z sinicami) lub chemiclean.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Sinice to nie glony ale przeprowadzają fotosyntezę a do tego jest potrzebne światło. Dlaczego jego zabranie miałoby nie pomóc? Poza tym na chemię zawsze jest czas i moim zdaniem powinna być używana w ostateczności.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Sinice to nie glony ale przeprowadzają fotosyntezę a do tego jest potrzebne światło. Dlaczego jego zabranie miałoby nie pomóc? Poza tym na chemię zawsze jest czas i moim zdaniem powinna być używana w ostateczności.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Piszę z własnego doświadczenia, zaciemnienie przez 4 dni nic nie pomogło. Tylko rośliny się wyciągnęły w kierunku powierzchni. A sinice jak rosły tak rosły w najlepsze.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Nie twierdzę że każdemu pomoże tylko że warto spróbować bo czasem pomaga. Chemia zawsze można użyć a może nie będzie trzeba. Nawet jeśli nie pomoże to osłabi sinice i będą podatniejsze na leczenienie. Jak kto woli.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • 360l - Natura - grzeniu3754

    Dzień dobry! Chciałem zaprezentować nowy zbiornik 360L (100 x 60 x 60 ) szyby Full Opti CNC 11mm Korzenie - Red Moor Podłoże - lawa wulkaniczna w workach, na to Yokuchi Jiban Soil, przód piasek pł...

    Wyświetlenia: 3667 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 360l - Na skraju łąki - Andrzej_Turczynowicz

    Hej szkło viv 120-50-60 oświetlenie chihiros wrgb2 pro filtry eheimy 2075+2373 szeregowo oraz eheim 2178 nawożenie aquaforest co2 z butli akwarium ma około 4 miesiące. fota lipnym iphonem w dzień ...

    Wyświetlenia: 4238 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

    Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

    Wyświetlenia: 89925 | Odpowiedzi: 372 czytaj więcej...

  • 360l - Domowe

    Cześć, pozwolę sobie pokazać swoje akwarium w obecnej odsłonie. Akwarium Opti 360l 120/60/50h Oświetlenie Hyperspot L Filtry: Ultramax 2000, Eheim 2217 z reaktorem CO2 woda RO+ mineralizator, czasem ...

    Wyświetlenia: 2233 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 030l - Mały Kolorowy - Marcinox

    Akwarium : opti white 30x30x35cm podłoże : - substrat podżwirowy tropica (Tropica plant growth substrate), na spód odrobina podłoża za starego akwarium + bakterie QD BIOBACTER, na górze żwirek fil...

    Wyświetlenia: 12637 | Odpowiedzi: 43 czytaj więcej...

  • 360l - Rośliny i korzenie - Krzysiek

    Cześć, Zakładam wątek żeby utrwalać sobie wygląd akwarium i porównywać jak się zmienia. Akwarium VIV 360 litrów Długość: 120cm Wysokość: 50cm Głębokość: 60cm Szyba: 12mm Hardscape: Scenery stone:...

    Wyświetlenia: 4589 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • 360l - 360l of nature - Andrzej Turczynowicz

    Hej Postanowiłem pokazać moje akwarium, wymiary 120x50x60 start 12.2021 start problematyczny z dużą ilością glonów wszelkiego rodzaju :) na szczeście udało się je opanować. Po 7 miesiącach postanowiłe...

    Wyświetlenia: 4244 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 360L akwarium ogólne.

    Witam, Przedstawiam moje akwarium 360L VIV, 120x50x60. Akwarium zrobione na podłożu z 3 warstw, lawa wulkaniczna + substrat tropica + żwirek kwarcowy czarny. Akwarium ma już prawie 2 miesiące. Oświe...

    Wyświetlenia: 2901 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 360l - Dolina Węży - polakko 78

    Witam Wszystkich. Przedstawię swoje akwarium którego aranżacja powstała pod koniec 2020roku. Szkło OW 120 X 60 X 50h 12mm Lampa Skylight Hyperspot L Filtry: Aquael Ultramax 2000 oraz Eheim 2217 z reak...

    Wyświetlenia: 4842 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 360l - Inside the roots - pawel81

    Akwarium o długości 120cm z aranżacją składającą się głównie z korzeni. Ma około 2 miesiące. Rośliny: Mchy, Anubias nana bonsai, Bucephalandra "Mini Red", Bucephalandra Bleu green, Anubias ...

    Wyświetlenia: 4579 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 567 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.