Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


PILNE Poważne, nagłe problemy z roślinami



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam. Szlag mnie trafia ;/ Mam 3 akwaria po 160 litrów i ...w 2 jest problem. Nie wiem co jest grane. Utrzymuję wszędzie podobne parametry:

20 azotany
1 fosforany (zdarza się 2 mg/l)
10-20 mg K

pH - ok. 6,8-7,0 (ale najczęściej 6,6-6,8) podaję CO2
Twardość węglanowa - 4 ale był tydzień gdzie okazało się ze było zero. Podniosłem węglanem wapnia który oczywiście pod wpływem CO2 rozpuścił się tworząc wodorowęglany (i wzrosło spowrotem do 4 kH)
Magnez na poziomie ok 10 mg/l

Korzystam z wody osmotycznej. Wszystko rosło super. Nagle...rośliny zaczęły się po prostu rozpadać w tych dwóch akwariach. Czy ten nagły spadek twardości mógł po prostu uszkodzić już komórki i rośliny dlatego ciężko odratować? Martwię się, że przyjdzie mi wyrzucić 2 akwaria roślin.

Gdy włożyłem limnophilę sessiliflorę z zdrowego akwa do tego drugiego gdzie są problemy...po tygodniu czubki karłowaciały, były bardzo jasne a nagle...w połowie odpadała łodyga (robiła się nadgnita).

CO dosadzę np. rośliny in vitro...rosną tydzień dwa i nagle gniją. Filtry mam wewnętrzne łącznie ok 1300l/h bo 1000 i dodatkowo skimmery. RYbek jest bardzo mało obsada to głównie neonki, razbory itp. Nic co niszczy rośliny i akwaria są typu holenderskiego więc ryb "prawie" nie ma. Za to w akwarium 400l wszystko rośnie jak głupie pomimo, że kosiara czasami coś podgryzie. Nie wiem już co robić.

Aha nawoziłem podłoże... koreczki osmocote. Czy wiecie może, czy jest realna szansa, że...przenawoziłem nimi? I w wodzie parametry były spoko a w podłożu nadmiar azotu/fosforu/potasu? Choć tego samego używam w tych zdrowych i wszystko gra...


Najgorzej wyglądają: nadwódka - rozpadła się dosłownie cała na liście i kawałki łodyg (polysperma i polysperma sunset), limnophila sessiliflora - odpada co chwila od góry tak 3 cm rośliny. Chwytam roślinę i dosłownie góra zostaje w ręce. Hygrophila corymbosa zrobiła się dosłownie prawie biała, taka jasno-zielona.

Myślę czy nie zrobić od nowa wszystkiego. Robie akwaria na 100% osmozy (i podnoszę twardość CaCO3+dodaje magnez) bo jak dolałem kranówki to miałem od razu okrzemki które dosłownie zadusiły mi rośliny i te padły przykryte brązowym nalotem. Od tamtej pory nie używam kranówki wcale (w Poznaniu ma kosmiczne ilości krzemu, chyba dlatego jest taka niedobra w smaku pewnie też sporo żelaza).

Aha: oświetlenie led 6500K 50W i full spectrum 30 W. Średnio ok pewnie realnie 0,4W na litr. (patrząc na litraż netto).

Dodam że pierwsze 1,5 miesiąca rośliny rosły idealnie. Już zacząłem wierzyć w jakieś może bakterie/wirusy roślin tak jak to bywa z roślinami doniczkowymi...



Jeszcze coś. Pozbywałem się ślimaków siarczanem miedzi. Czy to mogło zaszkodzić? Dawka ok gram do 1,5 na całość, jak ślimaki odjechały to od razu węgiel aktywny wszedł. Czy rośliny mogły tak szybko skumulować miedź albo podłoże? Podłoże to czarny kwarc tylko.

Będę wam wdzięczny za pomoc. Dokupiłem sobie roślin in vitro kilka opakowań ale teraz boje się wsadzać...laska mnie z chaty wyrzuci jak się dowie, że straciłem rośliny za kilkaset złotych xD czy zrobić restart czy tylko podmiankę?

Dodam, że problemy zaczęły się gdzieś 3 tygodnie po kuracji na ślimaki. Ryby na ten czas były w osobnym akwarium. Żadna nie padła po 2 dniach z węglem aktywnym.

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

Wklej kilka dokładnych zdjęć ze zbliżeniem na martwe rośliny.
Jak wygląda poziom fe ??
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Fe 0,1-0,2 mg/L
Wrócę do domu to strzelę fotki i wstawie.

Dodam jedną ciekawą informację - Kryptokoryny, żabienice - nawet nie drgnęły. Alternanthery też bardzo dobrze rosną. Tylko własnie limnophioe, rotala rotundifolia (tez się rozpada)...a najgorzej wyglądał didiplis. Zrobił się cały czarny i się rozpadł :( Już dawno wylądował w śmietniku

Znalazłem tu gdzieś info że miedź uszkadza korzenie roślin i hamuje pobieranie żelaza... to by była może jakaś wskazówka... Te mocno ukorzenione rośliny jakoś dają radę ale te słabiej - gniją.

Niemożliwe aby gniły korzenie z powodu warunków beztlenowych jak mam podłoże granulacji ok 3-4mm

Aha dodam że miałem glossostigme. Rosła super z in vitro 3 tygodnie i też nagle jakby barwnik znikał, zrobiła się najpierw jasnożółta potem biała i sie rozpadła "w pył".

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

Proszę pomóżcie. Jeśli restart to od jakich parametrów zacząć? Ile azotu i fosforu na start bo robię na osmozie start (twardość weglanowa na poziomie 4 lub 5 kH uzyskana przy pomocy węglanu wapnia do poziomu Ca 45 mg i Mg 10mg. Mogę inaczej oczywiście.

Załączam zdjęcie
Załączniki
20190301_160720.jpg
ammania karłowacenie czubków
(2.32 MiB) Pobrane 1563 razy
20190301_160418.jpg
Limnophila sessiliflora karłowacenie i/lub odpadanie wierzchołków
(2.81 MiB) Pobrane 1563 razy
20190301_160940.jpg
Rotala rotundifolia - gniją i odpadają wierzchołki
(2.21 MiB) Pobrane 1563 razy

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

Ja bym na Twoim miejscu nie robił restartu , miałem u siebie bardzo podobnie , parametry niby były okej ale coś się nie zgadzało, nie wiem w czym tkwi problem do dzisiaj , póki co nie mam tego co Ty, ale podcialem to co bardzo brzydkie , podałem mikro delikatnie , potas i żelazo , zwiększyłem też CO2 . Póki co mam problem ale z zielonymi kropkami na liściach. Restart to ostateczność, cierpliwości i powodzenia :)

matrix99777
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 28 lut 2019, 21:24

Jedyne podejrzenia jakie mam to, że po prostu rośliny miały dzień dwa za niskie pH (kH zjechało mi do zera) i po prostu je wypłukało z pierwiastków i odchorowują. A ja pewnie za późno zareagowałem A co się stało się już nie odstanie. Zauważyłem że Ammania gdy ją przycinam zawsze tak kończy...albo ona potrzebuje jakieś specyficzne parametry wody.

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań

Patrząc na pierwsze zdjęcie mam wrażenie że potas przelałeś, taka jest trochę poskręcana. Mi po zabawie z siarczanem miedzi też niektóre rośliny odchorowywały, niektóre są wybitnie wrażliwe i się po takiej kuracji rozpuszczały (S. repens i rogatek sprawdziłam u siebie). Sprawdzałeś stosunek wapnia do magnezu? Może coś nie gra i masz blokady?

Sheut
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 01 cze 2018, 02:22

Z potasem też się zastanawiałem. Mogły korki Osmocote które dałem w podłoże za dużo potasu uwolnić? Ca i Mg mam idealne. Stosunek 3:1. Natomiast wiem że testy na potas w stężeniach powyżej 15 mg są wadliwe. Może zrobię test na wysokie stężenia (rozcieńcze). Tyle tylko jeśli będzie za dużo ciężko będzie wypłukać...będę musiał wymienić wodę na osmoze albo zrobić restart (bo po prostu będę musiał wypłukać podłoże). Fosforany się chyba też w podłożu skumulowały. Daruję sobie nawożenie podłoża bo wychodzą z tego problemy. W 375 l podmieniłem połowę wody A tam nagle 2ppm PO4. Umieściłem dzisiaj w filtrach Phosguard by zbić fosfor. Zobaczę jak się sprawdzi.

Mam dodatkowe pytanie. Czy nie popełniłem błędu z roślinami in vitro ? Zauważyłem jedną kwestie...gdy zaczynałem nimi obsadzać zbiornik - miałem pierwotniaki parę dni i ostro napowietrzałem. Teraz nie musiałem...Może po prostu in vitro gniją bo jest za mało tlenu ? Może napowietrzac po posadzeniu nowych z 3 dni żeby ewentualnie bakterie lepiej rozłożyły niedopłukany agar i z kolei nowo powstające korzenie miały tlen?

akwarysta1992
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 11 cze 2016, 11:18
Miasto: Poznań











Powiązane tematy
  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18448 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Rośliny stanęły problemy z nawożeniem

    Akwarium 1,5 roku na ziemi ogrodowej 204 l, filtracja prefiltr z wkładem z włókniny, za nim JBL 1502 za nim filtr do wody gdzie rozpuszczam CO2 z butli około 2bąble/s Oświetlenie CHIHIROS LED PLUS RGB...

    Wyświetlenia: 807 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Problemy z nawożeniem

    Witajcie. Moje dotychczasowe nawożenie akwarium było dość nieregularne, na oko, bez magnezu, z niestabilną bimbrownią. Te czynniki wpłynęły zapewnie na kondycję niektórych roślin, jak np ciemne igiełk...

    Wyświetlenia: 1002 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Duży problem z roślinami w low-tech

    Cześć! Zarejestrowałem się na tym forum aby poprosić Was o poradę w ustabilizowaniu mojego akwarium. Nie mogę sobie z tym poradzić od dłuższego czasu ani nawet ustalić czy chodzi o mikro/makro oraz mo...

    Wyświetlenia: 4477 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Problemy z Ca pomimo wody RO z Vimi.

    Akwarium 160 litrów . Cała woda RO jest mineralizowana Vimi . Na 40 litrów podaje 16 gr. mineralizatora. W załączniku dzisiajsze wyniki . Dziwne jest to ,że przed przejściem na RO , Ca rozniez było...

    Wyświetlenia: 4619 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Trudne do identyfikacji problemy z roślinami

    Witam Was serdecznie Pisze do Was z prośbą o jakieś rady gdyż moje pomysły się wyczerpały. Akwarium 160 litrów. Oświetlenie led 0,6W/L pH= 6,9-7,0 KH= 6 Jest butla z CO2 Wapń i magnez 80:20 Potas 20 P...

    Wyświetlenia: 12440 | Odpowiedzi: 57 czytaj więcej...

  • Nawożenie dojrzałego zbiornika roślinnego - same problemy

    Pomóżcie mi, proszę, zidentyfikować niedobory czy potencjalne blokady w moim akwarium. Zbiornik ma 7 miesięcy. W takim okresie powinna być bajka, a wygląda na zaniedbany; Echinodorusy pokrywają się z...

    Wyświetlenia: 3882 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Prośba jakich bylo wiele - problem z roślinami i nawożeniem

    Witam Pisze do Was z prośbą o pomoc. Jestem po lekturze wielu opisów, jestem cierpliwy, ale tym razem sam sobie nie poradzę ... Co do akwarium nie mam duzych wymagan, ale wczesniej wszystko roslo be...

    Wyświetlenia: 8481 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie Ferk'ą

    Witam wszystkich. Potrzebuje pomocy: od tygodnia moje rośliny zaczęły tracić liście marnieją mi w oczach (listki z pięknie zielonych żółkną i odpadają). Akwarium 200l, 4 tydzień, podłoże aktywne Ama...

    Wyświetlenia: 667 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problemy z NH3

    Witam. Jestem nowym użytkownikiem więc chciałbym się przedstawić. Mam na imię Szymon i witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mój problem polega na nie spadającym NH3 w moim 200l akwarium (170l ne...

    Wyświetlenia: 6394 | Odpowiedzi: 57 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: brazzo, Hultaj i 507 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.