Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Dyskowce - akwarium roslinne Prawda i Mity



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



07 sie 2012, 12:42   (#321)  

Ciekawy watek, i choc czasami w postach widac, hm, starcie roznych charakterow i odmiennych doswiadczen, to z tych 11 stron mozna sie duzo dowiedziec. Dzieki aquamateo za zalozenie watku i wpisy oraz gosciom, szczegolnie z pkmd, ktorzy fajnie ze wlaczyli sie do dyskusji na tym forum.

Niektore z pogladow aquamateo sa dyskowa herezja na pkmd co nie umniejsza temu ze dyski w jego akwariach mieszkaja na dobre, tj nie sa wpuszczane jedynie do zdjecia jak robi wielu "aquascaperow", a po wygladzie i barwie ryb widac ze maja sie tam dobrze. Widac ze utrzymanei dyskow w akwa roslinnym jest mozliwe. Mysle jednak ze dla wielu czytelnikow forum przydalaby sie informacja na temat tego jak wiele pracy i uwagi wymaga zapewnienie takiej rownowagi pomiedzy roslinami i rybami.

W tym zakresie moge dodac pare wlasnych obserwacji. Dyski mialem przez kilka lat w 600l zbiorniku, nigdy nie mailem ambicji ich rozmnazania a moim wylacznym celem bylo zachowanie ich w dobrym zdrowiu i i posiadanie ladnego akwarium przy stosunkowo umiarkowanym nakladzie pracy utrzymaniowej. W czasie mojej przygody mialem rozne etapy laczenia tych ryb z roslinami i bez, zreszta na pkmd zapisalem sie mniej wiecej w tym czasie jak srwia (wtedy jeszcze przed rozlamem), na pkmd teraz nie bywam (oszczedzam sobie widoku tych pieknych ryb ktorych teraz z powodow lokalowych nie moge trzymac) ale wroce tam jak los sie odmieni i dyski wroca do moich akwariow. Zalaczam zdjecia mojego zbiornika z czasow kiedy rosliny laczylem z nalesnikami. Sorry za jakosc ale fotografem jestem jeszcze gorszym niz akwarysta :)

W moim kolejnym akwarium z dyskami sprobuje ponownie polaczyc dyski z roslinami scisle zachowujac ponizsze zasady opracowane metoda uczenia sie na bledach wlasnych i czytania o bledach cudzych:

1. podloze glowne - podstawowym podlozem bedzie dorobny piasek, prawie pyl, dokladnie taki jaki jest polecany na pkmd, podstawowa zaleta jest to ze bardzo latwo go odmulac co przy dyskach jest absolutna koniecznoscia. moje dyski zawsze lubily zerowac z dna, czasami smakujac i wypluwajac pokarm (granulat i miesko) przed jego polknieciem. z dyskami warto trzymac ryby denne (kiryski, bocje) ktore pomagaja utrzymac czystosc dna. kazdy kto kiedykolwiek mial amazonie wie jak wygladaloby i z czym wiazaloby sie odmulanie amazoni lub podobnego granulatu roslinnego. w piasku prawie nic nie urosnie, wiec piasek pokrywalbym duza plaze obecmujaca tak co najmniej polowe akwa z bedacego miejscem do plywania i zerowania.

2. podloze roslinne - na tyle dam podloze typowo rosline z tym ze usypane w podluznej doniczce/ach zamaskowanych piaskiem. W doniczkach roslyby rosliny, wsrod ktorych wbrem pozorom jest naprawde sporo gatunkow tolerujacych 28C. Bez problemu beda rosly lotos, limnofillia, kryptokoryny oraz blyxa. Doniczki sluza temu aby w razie problemu moc wyjac rosliny bez rozgrzebywania calego zyznego podloza (czytaj skokow PH oraz inwazji glonow) np po to aby je odkazic srodkami szkodliwymi dla ryb oraz po to aby nie stracic obsady roslinnej kiedy bedzie potrzeba zwiekszenia temperatury powyzej 30*C. co2 z dyskami to bardzo ryzykowny pomysl. jesli juz to tylko z kontrolerem ph. duze ryby potrzebuja wiecej tlenu i przy jakiejkolwiek awarii one one udusza sie najszybciej.

3. woda - to najwazniejszy element przy ktorym jakosc wody jes tnie mniej wazna niz dyscyplina akwarysty. W wielu miastach Polski (chyba poza Slaskiem) woda jest bardzo twarda np w Wawie ponad 7.4. Oznacza to ze jesli ktos ma twarda wode to musi sie zdecydowac pomiedzy (a) trzymaniem ryb w twardej wodzie, (b) jej uzdatnianiem. Osobiscie zaobserwowalem ze paletki hodowane w PL coraz lepiej znosza twarda wode ale w takim przypadku od razu kupilbym do akwa wylacznie dorosle osobniki, juz prawidlowo wyrosniete i z wykszalcona odpornoscia; chowanie malych osobnikow na twardej wodzie u mnie przynajmniej prowadzilo do tego ze ryby nie rosly dobrze. Drugi pomysl (uzdatnianie) ulatwia opieke nad rybami w teorii ale w rekach niesummiennego akwarysty stanowi bron zaglady dla ryb. Jesli ktos chce myslec o uzdatnianiu to powienien sobie szczerze odpowiedziec czy wystarczy mu dyscypliny aby dbac o dokladne monitorowanie parametrow wody w zbrorniku z tymi w wodzie podmienianej, tak aby podmiany nie wiazaly sie ze skokami parametrow wody na ktore dyski sa bardzo wrazliwe i nawet jesli nie zdechan od razu na skutek zmiany ph to potem oslobiona rybe wykonczy jakas glupia infekcja.

4. podmiany wody - moim zdaniem minimum w miare intensywnie zarybionym i karmionym mieskiem akwarium to podmiana 30% wody tygodniowo, na zasadzie no excuses, swieta panstwowe i urlop included. jesli uzdatniasz wode to musisz miec beczke aby tyle wody oczyscic przez Ro, uzdatnic, zamagazynowac, podgrzac i dostosowac idealnie do parametrow wody w zbiorniku ZANIM cokolwiek wlejesz do akwa.

5. dieta - moje dyski najlepiej sie mialy kiedy karmilem je kombinacja granulatu i mieska. granulat jadly po malym przeglodzeniu. miesko robilem sam, podstawa byla mieszanka miesa wolowego/serc indyczych z roznego rodzaju dodatkami warzywnymi. Na pkmd jest jeden powszechnie znany przepis ale tak naprawde kazdy z doswiadczonych hodowcow stosuje wlasny, nieco zmodyfikowany, patent (dlatego dyski od hodowcy kupuje sie wraz z zapasem mrozonego mieska co najmniej na okres 2-4 tygodni aby powoli przestawiac je na nowe papu) ktorego strzeze tak zazdrosnie ze jestem przekonany ze szybciej na tym forum zobaczymy spidera72 publikujacego przepis na szwagrowa ade niz hodowcow z pkmd zdradzajacych publicznie ich tajne receptury na pkmd :)

6. filtracja - musi byc bardzo duza, najlepiej dwa filtry jeden do biologicznej a drugi z drobna wata w srodku do mechanicznego usuwania resztek jedzenia z wody.

7. uv - to podstawa do pozbywania sie lub chociaz ograniczenia roznego rodzaju zagrozen dla zrowia ryb ktore juz dostaly sie do wody np zarodnik,i pasozyty itp.

8. stabilnosc ekosystemu - ktos na tym forum ma podpis ze najwiekszym zagrozeniem dla ryb jest troskliwy akwarysta. Szczegolnie trafne w stosunku do dyskow, do roslin takze sie stosuje z ta roznica ze z inwazja glonow da sie jeszcze, choc nie zawsze, poradzic a martwej ryby za pare stow lub wiecej jeszcze nie nikomu nie udalo sie wskrzesic. Zasada zachowania stabilnosci ekosytemu jest absolutnie kluczowa i mysle ze mnie przynajmniej kosztowala sporo rybich zejsc. Po pierwsze najpierw konczymy zakladanie akwarium (co oznacza calosc sprzetu podlaczona, po okresie wstepnego rozruchu kiedy stabilizuje sie flora bakteryjna i parametry wody, rosliny sa z in-vitro lub po odkazeniu, ustabilizowane nawozenie, a to wszystko kreci sie bez problemow przez min dwa tygodnie). Po drugie, jesli w akwarium sie nic zlego nie dzieje, ryby jedza, maja naturalne kolory, to lapy precz od zbiornika. Rozne preparaty na glony, uzdatniacze, itp nie sa neutralne dla stabilnosci ekosystemu. Po trzecie jesli juz cos robimy to nigdy nie podejmujemy podajemy dwoch preparatow rownoczesnie oraz dzialamy powoli czekajac na skutki pierwszego zanim podamy kolejny srodek.

Moze powyzsze sie komus przyda a jesli w dodatku komus oszczedzi niepowodzen lub ocali pare rybich istnien to juz naprawde bedzie super :)
Załączniki
P1000243.jpg
(145.98 KiB) Pobrane 3407 razy
P1000428.jpg
(105.42 KiB) Pobrane 3407 razy
35l i 92l

Adrian_pa
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2007, 23:46
Miasto: Luksemburg

25 paź 2012, 14:09   (#322)  

Tak wygląda mój zbiornik na New Amazonii .Jak na razie wszystko super funkcjonuje .
Załączniki
3eea24317d5d3c72.jpg
(141.23 KiB) Pobrane 3291 razy

Avatar użytkownika
dylus
Stały bywalec

Posty: 309
Dołączył: 14 lut 2005, 11:23
Miasto: grudziądz

25 paź 2012, 23:24   (#323)  

macek.g napisał(a):Witam panowie tak z ciekawosci szperalem po forach i trafilem na jeden zbiornik roslinny bardzo ladny zreszta,mianowicie na forum PKMD,link
http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.p ... &start=510

Co ciekawe znajdziecie tam posty kolegi Turysta,ktory wrecz zachwyca sie zbiornikiem roslinnym z paletkami,nie wytykajac ze sie nie da,czy inne tam,wiec nie rozumiem dlaczego tutaj tak strasznie go to pazy :wink:

Nie wiem gdzie tam widzisz zachwyt.
Moja opinia jest nie zmienna .
Pewien Pan dzięki technologi skoczył z 39 km udało się , wniosek nie każdy może skoczyć
Dyski ładne ryby i ładnie w roślinnych wyglądają . Niestety nie ich miejsce w roślinniaku.
Sam wracam do roślinniaka bez dysków , pomęcz się z 7 lat dyski rośliny oraz problemy albo ryby lub rośliny np leczenie zrozumiesz o czym piszę.
Mit może obalony ale daj fachowcowi za kilka lat aby popatrzył na te ryby i rośliny co o nich ........
Akwarystyka i hodowla ryb oraz uprawa roślin to kwestia lat a nie co rok dwa i już krzyk obaliłem. Mit.

Sam się męczyłem z LED miało być tabu dla roślin mnie się udało , innym chyba też ale czy to można uznać za obalenie mitu ? Wiem sam po sobie że lepszy efekt uzyskuję na świetlówkach , głowa myśli o rachunku zA prąd i tu jest przewaga technologi .....

Ledy dają efekty świetlne które można uzyskać na hqi

Mam nadzieje że jasno zrozumiałeś o co chodzi w łączeniu dysk i rośliny ......

Ładne akwarium i ryby też ale czy ich miejsce jest tam ? Z Patykamk i korzeniami też ładnie wyglądają i same ryby są mniej problemowe

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Załączniki
4757BC33-22FC-4E68-97D3-D9074D4422CD_zps2hqlayg3.jpg
(181.21 KiB) Pobrane 2693 razy
993D64B0-B508-48FC-A5C1-3589DA4297E1_zpsvsogvoyj.jpg
(95.54 KiB) Pobrane 2693 razy

Avatar użytkownika
azet
Zainteresowany tematem

Posty: 287
Dołączył: 08 gru 2003, 23:50

Wspieram stronę kontem Premium

Podobnie to wygląda na farmach azjatyckich. Często w kilku stawach do których doprowadzona jest woda np. z ujścia miejscowej rzeczki, sortuje się różne formy barwne lub dobiera pod względem rozmiaru w oddzielonych od siebie sztucznych akwenach.
Naturalny przepływ pozwala bez zaangażowania większej ilości pracowników na utrzymanie czystej wody przy setkach ryb.
Wszystko wygląda bardzo podobnie jak ma się to na przykład u nas z hodowlą pstrąga.
Kto by pomyślał powiedzmy jeszcze 30 lat temu, że traktowane jak "kwiat paproci" ryby, bardzo często odławiane z naturalnych środowisk w wyniku hodowli doczekają się tak wielu form barwnych i że ich rozród będzie miał miejsce na tak masową skalę.

Jak widać na załączonym obrazku ryby trzymane w takich ilościach rozwijają się zupełnie prawidłowo.
Kluczem jest regularna podmiana wody przy jednoczesnym utrzymaniu jej stałych parametrów, bez ich nagłych skoków.
Takie podmiany stosuje się w każdej hodowli.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Dysków nie hoduje, ale przypadkowo trafiłem na ciekawy wg mnie artykuł. Jeśli został już wklejony to przepraszam. Niektórzy pewnie czytali ale jak ktoś się interesuje i trafi na ten wątek to może zainteresuje go trochę odmienny pogląd. https://krytykaakwarystyczna.wordpress. ... lUN9H3Fh14
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Tak, zgadza się. Ryby w naturalnym środowisku w większości przypadków mają inny jadłospis niż ten który serwuje się im w domowych zbiornikach. Dotyczy to wielu gatunków, a nie tylko dyskowców.

W hodowlach mięso wołowe zaczęto używać jako środek zastępczy dlatego, że nie wszyscy mogli zapewnić wolny od pasożytów i bezpieczny pokarm naturalny.
Stąd potrzeba stała się ......
Szybko okazało się, że odpowiedni miks mięsny z dodatkiem warzyw jest dobrze przyswajalny przez ryby, powoduje ich optymalny wzrost, pobudza tarlaki, minimalizuje ryzyko zawleczenia chorób i pasożytów.

Czy jest to właściwe ?
Ze względu na małą możliwość zapewnienia naturalnego pokarmu w takich proporcjach jak podane w dodanym opisie, a przez to ryzyko wygłodzenia ryb i doprowadzenia ich tym samym do słabej kondycji, takie rozwiązanie zdaje się mieć jednak sens.
Na takich pokarmach funkcjonują hodowle na całym świecie, od wielu, wielu lat.
Dzięki nim można było poprowadzić ten gatunek tak, że dziś można dostać go w praktycznie każdym lepszym sklepie zoologicznym, a nie oglądać jedynie w książce.

Obecnie wróciłem do swoich korzeni, to znaczy do dyskowców, które zawsze były moim oczkiem w głowie.
Posiadam zbiornik oddający biotop tych ryb a konkretnie dyskowca zielonego, którego kilku przedstawicieli gatunku z odłowu w nim posiadam.
Karmione są larwami komarów, solowcem, rozwielitką, oraz właśnie miksem mięsnym z warzywami.
Pomimo zbiornika wiernie odzwierciedlającego środowisko tych ryb nie byłbym w stanie zapewnić im naturalnego pokarmu w takich proporcjach i w takiej ilości jak w podanym artykule by mogło im to zapewnić prawidłowy rozwój.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

A czy można prosić o zdjęcia takiego zbiornika biotopowego lub link odnoszący do tematu o tym zbiorniku?

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

W tym roku mialem wysłać swój zbiornik na konkurs BADC, ale życie napisało mi inny scenariusz i nie miałem czasu na nagranie zadawalajacego mnie filmu, zrobienie opisów itp.
Znajomi namawiali mnie bym i tak wysłał.
Lubię jednak robić coś dobrze, dlatego doszedłem do wniosku, że skoro nie mam wszystkiego przygotowanego na 100%, to poczekam do następnego roku .
Jak znajdę chwilę to wrzucę film na Youtube i dodam go również tutaj.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

aquamateo napisał(a):W tym roku mialem wysłać swój zbiornik na konkurs BADC, ale życie napisało mi inny scenariusz i nie miałem czasu na nagranie zadawalajacego mnie filmu, zrobienie opisów itp.
Znajomi namawiali mnie bym i tak wysłał.
Lubię jednak robić coś dobrze, dlatego doszedłem do wniosku, że skoro nie mam wszystkiego przygotowanego na 100%, to poczekam do następnego roku .
Jak znajdę chwilę to wrzucę film na Youtube i dodam go również tutaj.
Z góry dziękuję i przepraszam za offtop.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Czy Slimak albo krewetka gabońska może przenosić jakąś chorobę na dyskowce?
Startuję akwarium dla dyskowców i nie wiem czy mogę sobie pozwolić na krewetki gabońskie i jakieś duże ślimaki:)

zwierzak
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 13 sie 2021, 16:05

Oczywiście że tak, szczególnie ślimaki głównie pasożyty. Krewetki natomiast mogą przenosić pleśnie ...

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Bardzo dziękuję. Odpuszczę sobie jedne i drugie. Pozdrawiam

zwierzak
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 13 sie 2021, 16:05

Są tu jeszcze jacyś hodowcy paletek? chodzi mi o rozmnażanie, mam parę pytań

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45











Powiązane tematy
  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 239 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Krewetki w 8L "akwarium"?

    Czy w zbiorniku 20X20X20 mogę trzymać krewetki? A jeśli tak, to ile? Zastanawiam się nad restartem mojego zbiornika 72L, w którym mam ze 25-35 krewetek i szukam im "tymczasowego domu". Tak s...

    Wyświetlenia: 293 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jakie ryby do akwarium 60l?

    Jakie ryby do akwarium z brzankami ktorymi jest 6 i jedna molinezja oraz 2 kryskami chcial bym cos jescze dorzucic zeby ladnie to wygaldalo

    Wyświetlenia: 555 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Niezidentyfikowane stworzenia w akwarium

    Witam! Zaobserwowałem w akwarium dziwne stworzenia (widoczne na zdjęciach w załączniku). Owe stworzenia są przyklejone do ścianki, lekko falują i się przemieszczają. W akwarium obecnie są tylko dwa oz...

    Wyświetlenia: 456 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Obsada do akwarium 72l

    Hej, Posiadam akwarium 72l, akwarium "działa" już bez obsady ponad miesiąc i powoli przymierzam się do zaopatrzenia akwarium w jakieś życie :D Temperatura w akwarium to ok 25 stopni bez gr...

    Wyświetlenia: 607 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Identyfikacja - robaki w akwarium

    Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

    Wyświetlenia: 127520 | Odpowiedzi: 103 czytaj więcej...

  • Obsada akwarium 70x35x25

    Cześć mam zamiar zalozyc zbiornik 70 długosci 35 szerokości 25 wysokosci i zastanawiałem się nad obsada harem pretnika trojbarwnego 1/2 ,10 razbor boreanskich ,5 piskorkow i trochę krewetek neocardina...

    Wyświetlenia: 1034 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Dyskowce w akwarium roślinnym

    Myślałem że ze względu na rozmiar tych ryb niewielu jest roślinniarzy trzymających dyski w akwarium, jak się okazuje trochę jednak nas tutaj jest. :D Teoretycznie parametry wody dla dysków i roślin ...

    Wyświetlenia: 1564 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Ile neonów czerwonych do akwarium 240 l

    Potrzebuję pomocy mam akwarium 240 l temperatura 23º c pH 7 gh 20 Akwarium ma 120 cm długości 50 cm wysokości i 40 cm szerokość Mam 20 neonów czerwonych 6 żałowników 3 piskorki 10 ampularii 5 kiryskó...

    Wyświetlenia: 1266 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy akwarium nie będzie za małe

    Planuje założyć akwarium, kostkę 30x30x30. Chcę tam trzymać bojownika i krewetki. Moje pytanie brzmi czy mogę do niego jeszcze dobrać kilka bystrzyków amandy czy to już będzie za dużo? Wysłane z M2...

    Wyświetlenia: 558 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: bloodraven i 382 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.