Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Poziom fosforanów w podłożu a w toni wodnej



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam, chciałem podpytać bardziej doświadczonych akwarystów o sprawdzanie poziomu fosforanów.

Mianowicie wystartowałem swoje akwa HT na podłożu DarkSoil który jak każde aktywne podłoże w pierwszych miesiącach swojego "życia" jak wiemy chłonie dość spore ilości fosforanów, dzięki czemu testy PO4 próbek pobranych z toni wodnej niemal zawsze pokazują zerowe wartości. Dostosowując się do dawek podawanych przez producentów domniemałem że poziom tego pierwiastka jest poprawny mimo że wskazania były wciąż zerowe.
Mijają prawie dwa lata a ja wciąż mam zerowe wartości sprawdzanych fosforanów w toni wodnej obojętnie jakie ilości podam. Oczywiście zdaję sobie sprawę że w podłożu jest skumulowane PO4 i po pomiarach mam go na poziomie 3-5 a w tonie wodnej zero. Zaznaczę że niemal cały czas walczę z glonami w tym akwarium i nie potrafię nad tym zapanować. W tej chwili nie podaję PO4 bo skoro jest go dość sporo w podłożu to wyszedłem z założenia że dodawanie go znowu do toni wodnej będzie go tylko kumulowało w tym podłożu. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Aktualnie moje parametry to
NO3 - 10
PO4 test z wody - 0
PO4 test z podłoża - 1
PH - 6,8

Aktualnie walczę cały czas z długimi nitkami lub sinicami naprzemian...

Oczywiście jestem niemal pewny że wszystkie moje problemy z glonami są spowodowane źle dobranym PO4, stąd moje pytanie - czy powinienem się kierować poziomem PO4 z toni wodnej, czy może z podłoża? bo już sam nie wiem jak dozować to PO4 aby wyjść na prostą.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Jak sam piszesz w czesci swojego wpisu "kierujesz sie testem" tylko pytanie brzmi po co? testowac i miec bol glowy.
Nie ma sensu ladowanie fosforu by tylko test cos wykazal,tylko sugerowac sie rozsadkiem i logika,i sam widzisz ze w perspektywie czasu to zauwazyles.

Ja rozumiem,ze czesc ludzi bez wzgledu na podloze podaje duze ilosci fosforu np. przy metodzie EI i dozuje od 3-10ppm tygodniowo tylko jest pewne...ale... co do takich dawek fosforu,przy takiej podazy trzeba miec duza zawartosc CO2 w zbiorniku i to jest praktycznie podstawa.

Jesli borykasz sie z dlugimi nitkami,to moja sugestia CO2 na profil Ph i z spadkiem w zaleznosci od kh do 0.8-1.4 Ph,nie ma bata odejda.
Sinice to juz troche inna rola -NO3 i PO4
Fosforu masz duze ilosci w podlozu,a NO3 zapewne znikome w toni.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Dzięki macek.g za zainteresowanie, jednak nie zrozumiałem trochę Twojej wypowiedzi.
Własnie sprawdziłem jaki mam poziom pH i KH i wychodzi kolejno 6,8 oraz KH - 11 ... mimo że robię cotygodniowo 100% wody podmienianej RO. W aranżacji mam dość sporo użytych kamieni Ancient Stone (22 kg w 100l) więc to pewnie ich sprawka, jak również keramzyt w podłożu do podniesienia wzniosów.
Ogólnie rośliny jakby rosną ale to nie jest ciągle "TO", najbardziej wkurza mnie Ludwigia mini super red, która właściwie stoi w miejscu łodyga niby rośnie w górę ale wszystkie dolne liście opadają i zostaje sam kikut z dwoma listkami na wierzchołku, u innych łodygowców nie widać aż tak tego problemu chociaż też uważam że dopiero szczyty ładnie gęsto zaczynają rosnąć.

Nad akwa mam dwie lampki, Maxspect Glaive 55W skręcony o połowę i świeci 10 h, oraz dodatkowo aquaela leddy slim 32W który aktualnie włącza się na 2-3 godzinki dziennie.

Dzisiejsze parametry to:
pH 6.8
KH 11
NO3 5
PO4 z toni wodnej 0
PO4 z podłoża 0,5

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Napisz w ktorym momencie nie zrozumiales,domniemam,ze chodzi Ci o "profil Ph"

Spojrzmy teraz dokladniej na to co opisujesz,aczkolwiek przydaloby sie zdjecie np. Ludw.S.Red z bliska,oraz nitek.

Wezmy pod uwage to co opisujesz:

-Opisujesz sytuacje braku dolnych lisci,czyli te liscie przypuszczam,ze gnija i odpadaja,badz sa w polowie tego stadium i odpadaja.
Mozna stwierdzic,ze w tym wypadku brakuje jednak Fosforu oraz Potasu,gdyz te pierwiastki "uciekaja do szczytow" czyli sa pierwiastkami "mobilnymi",a takie przypadki sa dosc czeste,przy np.braku potasu popularne dziurki w listkach jest to juz "efekt koncowy" tej przypadlosci.
Czyli jednak podaz PO4 jest wskazana w tej przypadlosci.

-Z drugiej opisanej przez Ciebie sytuacji to "dlugie nitki" tutaj przypuszczam,ze zachodzi obserwacja gdzie podajesz fosfor a nitek jest jakby wiecej?

Postarajmy sie rozwiazac problem nitek.

-Odlacz ledy aquaela,maxspecta jeszcze o 10% w dol,jesli jest podwieszony to lampka do gory.
-Podmiany wody co 2-3 dni
Przejdzmy do najtrudniejszej kwesti czyli dostarczenie optymalnej ilosci CO2,przy dlugich nitkach jest to podstawa.
Niestety,ale ludzi jest ciezko zreformowac,i dalej stosuja tabelki ph/kh czy indykatory,jesli poczytalbys inne zachodnie portale itp w 90% ludzie stosuja tzw. Profil Ph.
Ma on za zadanie dac Ci informacje na jakim poziomie jest Ph w danym momencie,zeby latwiej bylo Ci to przyswoic,to masz przykladowy profil z brzegu.
Capture.PNG
(200.88 KiB) Pobrane 1194 razy


Mamy tutaj wykaz zrobiony za pomoca Ph-metr i tak startujemy:
6.48-o godz 11
6.40-godz 13-wlaczenie CO2
5.69-godz 15-wlaczenie swiatla

Tutaj chwile mozna sie zatrzymac,gdyz jest to ogolnie przydatna informacja,w ciagu 2 godzi Ph spadlo nam do 5.69 czyli okolo 0.8 ,z reguly bardzo dobry wynik,gdyz w ciagu tego cyklu od zalaczenia CO2 do wlaczenia swiatla wynik powinien oscylowac w granicach 1-1.2ph
Ale przyjmijmy,ze jest to juz poczatek.
Dlaczego ten okres miedzy zalaczeniem CO2 a startem swiatla jest istotny?,gdyz przy braku optymalnego stezenia dwutlenku wegla w czasie pierwszego okresu swiecenia,najbardziej korzystaja glony.

Jak widac na schemacie w pozniejszym okresie cyklu Ph jest juz w miare stalym poziomie ,nalezy pamietac,ze zawartosc CO2 w zbiorniku jest inna w roznych miejscach,co za tym Ph rowniez sie rozni.
Ogolnie ludzie sugeruja sie sonda,ktora zanurzona jest pare cm ponizej lustra,gdzie z reguly zawartosc CO2 jest nizsza.
Przy profesjonalnym mmierniku CO2 ktory mierzy tylko wolne CO2 te wartosci jeszcze bardziej sie roznia.

W Twoim przypadku moge domniemac ,ze problem dlugich nitek to niska zawartosc CO2 przy takim swietle
Jesli masz mozliwosc postaraj sie poswiecic troche czasu i zrob sobie taka analize,akurat u Ciebie przy takim KH 0.8 Ph powinna byc wystarczajaca ilosc,tyle ze zapewne kamienie podnosza twardosci zapewne czasowo od podmiany i kulminacyjny moment jest w dniu podmiany.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

macek.g wielkie dzięki za poświęcenie czasu i rozłożenia mojego problemu na czynniki pierwsze.

W ciągu tygodnia postaram się zrobić taki test pH wody jakie jest w godzinach porannych a jaki w momencie świecenia. Zaznaczam jednak że ja podaję CO2 cały czas, nie mam elektrozaworu który wyłącza CO2 na noc.

-Opisujesz sytuacje braku dolnych lisci,czyli te liscie przypuszczam,ze gnija i odpadaja,badz sa w polowie tego stadium i odpadaja.
Mozna stwierdzic,ze w tym wypadku brakuje jednak Fosforu oraz Potasu,gdyz te pierwiastki "uciekaja do szczytow" czyli sa pierwiastkami "mobilnymi",a takie przypadki sa dosc czeste,przy np.braku potasu popularne dziurki w listkach jest to juz "efekt koncowy" tej przypadlosci.
Czyli jednak podaz PO4 jest wskazana w tej przypadlosci.

-Z drugiej opisanej przez Ciebie sytuacji to "dlugie nitki" tutaj przypuszczam,ze zachodzi obserwacja gdzie podajesz fosfor a nitek jest jakby wiecej?


Trafiłeś w sedno. Wiele kombinacji próbowałem i jest dokładnie jak piszesz. Kiedy zaczynam dozować fosfor, rośliny zaczynają całkiem nieźle wyglądać jednak momentalnie jest zauważalny wzrost glonów nitkowatych, kiedy odpuszczam fosfor i praktycznie go nie dozuje nitki zaczynają ustępować i wpychają się sinice. Oczywiście przy pomiarach fosforu obojętnie czy dozuje czy nie to pomiar z wody pokazuje 0, natomiast tylko kiedy pobiorę próbkę do wykonania testu z podłoża test zooleka zaczyna pokazywać jakieś wartości (zwykle nie przekraczające 1 ppm).

Ostatnio podkręciłem CO2 ale teraz kiedy pisałem poprzedni post i po sprawdzeniu poziomu pH i KH wyczytałem z tabeli że mam zbyt duże stężenie CO2, więc znowu wróciłem do poprzedniego ustawienia. Tak więc ciągle sprzeczne informacje i ciągła walka z glonami.

Aktualnie jestem na wyjeździe ale jak tylko wrócę to podepnę do tematu jakieś fotki zbiornika jak wyglądają rośliny i glony z którymi walczę.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Witajcie,

Nosiłem się z zamiarem dodania nowego tematu dot. problemu z sinicami, ale wcześniej trafiłem na ten wątek - postanowiłem podpiąć się pod dyskusję.

Natrafiłem na bardzo podobny problem co kolega Matrial - zauważyłem, że podłoże aktywne bardzo mocno absorbuje wszelkie ilości dozowanego do słupa PO4. Ale po kolei...

Po niemalże roku od wystartowania mojej 45l kostki HT postanowiłem zmienić aranżację wnętrza, w związku z czym zrobiłem pseudo restart zbiornika - wszystkie rośliny zostały wyciągnięte, podłoże porządnie odmulone (jednak bez wyciągania go z akwarium, bez płukania), filtr kubełkowy wyczyszczony przy zachowaniu starej ceramiki itd. Posadzone zostały nowe roślinki z in-vitro. Dodam, że poprzednio akwarium nie posiadało żadnej fauny, tylko rośliny. Cykl azotowy zachowany - NH3 - 0, NO2 - 0

Postanowiłem, że tym razem poeksperymentuję z nawożeniem i założyłem sobie następujące stosunki pierwiastków:

- N:P 10:1
- Ca:Mg 4:1
- K:Mg 3:1
- N:K 1:2

Z racji tego, że moja aranżacja składa się głównie z Suropu Stone, mimo lania zmineralizowanej wody RO do poziomu GH-6, KH-1, po upływie jednego dnia, wartości te oscylują w granicach GH-14, KH-7, a pierwiastkiem odniesienia jest Ca, którego poziom sięga ok 80 ppm. To właśnie od wartości Ca liczone są wszystkie pozostałe proporcje nawozów. Generalnie do zbiornika podchodzę bardzo matematycznie, wszystko liczone kalkulatorem. Początkowo wszystko wyglądało rewelacyjnie - fotosynteza przebiegała pomyślnie. Przy następujących parametrach wody:

Ca - 80 ppm
Mg - 20 ppm
K - 60 ppm
NO3 - 30 ppm
PO4 - 3 ppm
pH - 6,8-7
CO2 - ok. 25-30 mg/l

wszystko zapowiadało się na prawdę dobrze. Zdaję sobie doskonale sprawę z wysokiego poziomu fosforanów, ale zgodnie z ideą EI nie należy się tym przejmować dopóki stosunki są zachowane. Mój problem polega na tym (wynikający z niewiedzy), że metodę EI nie za bardzo można jednak stosować na podłożach aktywnych właśnie z powodu absorpcji fosforanów przez te podłoża. W moim przypadku jest to CAL Black Earth. Po mierzeniu PO4 testem Zooleka (próbka z toni) za każdym razem wychodził poziom bliski 0 (lekko błękitny odcień, ale na pewno < 0.25 ppm). W takim przypadku dolewałem PO4, zgodnie z obliczeniami wg powyższych proporcji. Po kilku takich zabiegach dorobiłem się wysypu sinic praktycznie na całej powierzchni dna, łącznie z kamieniami, korzeniami, roślinami. Dramat.

Teoretycznie wiem jak walczyć z sinicami - obniżyć stężenie PO4 względem NO3, tylko problem polega na tym, że nie mam pomysłu jak skutecznie i szybko "wypłukać" PO4 z podłoża, które ewidentnie zabsorbowało gigantyczne ilości PO4... Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?

Dodam, że użycie Chemiclean wchodzi w grę dopiero wtedy kiedy będę miał pewność, że odzyskałem równowagę biologiczną w akwa.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i rady.

raibow
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 31 paź 2018, 00:11











Powiązane tematy
  • Cyjanobakteria głeboko w podłożu

    Cześć! Czy ktokolwiek z Was się spotkał z tym, żeby cyjanobakteria wchodziła w głąb podłoża. U mnie przy tylnej ścianie akwarium jest to 15cm i cyjano mam w całym przekroju podłoża, właśnie przy tylne...

    Wyświetlenia: 3024 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Brak PO4 w wodzie, duża ilość w podłożu a zielenice

    Witam. Opadają mi już ręce, walczę z zielenicami i glonami nitkowatymi od założenia akwarium czyli jakieś 2 miesiące. Ciągle nie mogę dojść co jest przyczyną że po 2/3 dniach mam zielona szybę do teg...

    Wyświetlenia: 4187 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Bardzo niski poziom NO3

    Witam, Mam nowy zbiornik 350l Juwela. Zasypałem podłoże HELP 4x8l i dodatkowo 3l Amazonii na wierzch. Obsada obecna to: - 5x skararów manacapure - 8x brzanka Denisona - 21x neon czerwony ryby pływają ...

    Wyświetlenia: 2324 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Problemy z glonami w pierwszym akwarium na podłożu aktywnym

    Witam wszystkich. Chciałem poradzić się doświadczonych kolegów odnośnie prowadzenia akwariów na podłożu aktywnym. Wcześniej miałem bardzo ładny baniaczek na ziemi ogrodowej, wymagał jednak dużo uwagi...

    Wyświetlenia: 1431 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Walka z sinicami na podłożu aktywnym

    Witajcie, Jestem nowym użytkownikiem forum, lecz starym klientem RA :) Z zamiarem założenia konta na forum nosiłem się bardzo długo, ale wiadomo... zawsze coś ważniejszego na głowie. I tak jak się t...

    Wyświetlenia: 922 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy to glon na podłożu ??

    W itam od 3 dni nie pokoi mnie takie coś na podłożu czyżby to glon ?

    Wyświetlenia: 1981 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Brązowa wata na podłożu i roślinach

    Cześć! Co to za glon? Jak z nim walczyć? Pojawił się na podłożu oraz atakuje starsze liście. Krewetkarium 30l, Brak nawożenia Woda RO + SALTY SHRIMP MINERAL GH+ GH 6 KH 0 PH 6-6,2 Podmiany co tydzie...

    Wyświetlenia: 4401 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jakiś glon w toni wody? - pierwotniaki

    Panie i Panowie już sobie z tym nie daje rady wiec proszę Was o pomoc. D wa miesiące temu miałem przeprowadzkę i cały czas prowadziłem moja 27l kostkę na wodzie kranowej. K iedy rośliny mi zmarniały...

    Wyświetlenia: 2689 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • "Niteczki" w toni

    Witam Od trzech dni mam problem z wodą. Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, bo może to nie glon. Po nocy w wodzie plywają tysiące/miliony miniaturowych nitek. Mają one może 0,5mm i grubość pajęczyny. ...

    Wyświetlenia: 684 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zielony nalot na podłożu

    Witam Nawiązując do tematu na podłożu (żwirek o granulacji 2-5mm + ziemia pod jako substrat) pojawił się zielony nalot. Akwarium dość gęsto obsadzone, oświetlenie 0,4W/L (jako low-tech). Poniżej zamie...

    Wyświetlenia: 2599 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kondraath i 330 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.