Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! ZAMÓW TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Kilka pytań co do Low-tech



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



27 lip 2018, 07:54 Kilka pytań co do Low-tech  (#1)  

1. Co jeśli mam (kiedy nie podaję nawozów) niski azot, więc proporcja npk jest zaburzona? Czy przy zmniejszonej ilości światła nie jest to problem? (w tej chwili mam 0,7 w/l ale mogę wyjąć jedną led). Czytałam że przy LT rośliny korzystają głównie z NH3 jako formy azotu ale dalej nie wiem czy przy LT nie przeszkadzają zaburzone proporcje npk. No i czy podwyższone nh3 nie będzie przeszkadzać rybom. To samo pytanie dotyczy żelaza które też mam małe.
2. Jak z ph? Skoro przy LT się go nie zmienia to musiałabym mieć ryby którym nie przeszkadza ph 8, czytałam że trzymanie ryb wymagających ph mniejszego niż 8 w wodzie z ph 8 jest szkodliwe dla nich. Może da się to jakoś "obejść"? Czy ludzie którzy decydują się na LT a mają HT wymieniaja wszystkie ryby i kupują nowe żeby móc je trzymać w ph 8? A może robią w ym przypadku wyjątek i korzystają z RO żeby nie wymieniać rybek?
3. Czy zamiast ziemi i żwirku można użyć żwirku-substratu seachem flourite? Chodzi mi o to że przy LT używa się często siatki, a to może być problematyczne jak się będzie chciało poteem przesadzić roślinę albo przyciąć korzenie - trzeba rozplątywać korzenie z siatki. A może nie korzystać z siatki? No ale przy wyjmując taką roślinę żeby ją przyciąć będzie się ziemia wydostawała. Może więc korzystać z siatki tyle że obciąć po prostu przy podłożu (nie przejmując się że zostanie tam korzeń). Nigdy nie miałam siatki więc nie bardzo wiem jak z obsługą przy niej. Te podłoże Seachem wydaje się łatwiejsze w korzystaniu niż ziemia z żwirkiem, ale obawiam się że jest za ubogie w porównaniu do ziemi. A może dać ziemię na spód a na to Seachem?
4. Jeśli macie ziemię i żwirek to co ile czasu wymieniacie podłoże? Musi być to kłopotliwe przy dużej ilości roślin. Jaką polecacie ziemię? Są różne rodzaje tych ogrodowych
5. Co z filtrem przy LT? Używa się tylko mechaniki, nawet przy sporej obsadzie?
6. Przy LT powinna być mała czy duża obsada? Chyba duża żeby rośliny mogły korzystać z ich produktów przemiany materii
7. Przy LT karmi się hojnie ryby, prawda?
8. Wiem że przy LT się nie odmula, ale co jeśli ma się nadmiar DOC? Jeśli np. dużo mi spada igiełek or Rogatka to zostawić je żeby użyźniały podłoże czy wyjąć?
9. Jakie rybki do LT 45L z ph 8? Amano musi być. W tej chwili mam danio, bojowniki, kiryski, otoski i amano. Nie bardzo się orientuję które z ryb przydennych nadają się do wody z ph 8 (swoje obniżam destylką) a zarazem są na tyle małe żeby je trzymać w 45. To może byc problem, a chciałabym takie rybki jako że czyszczą podłoże z pokarmu niezjedzonego przez inne ryby no i zjadają glony. No i chciałabym kolorowe, ławicowe rybki, w danio podoba mi się że występują w wielu barwach. No właśnie, czy wszystkie akwaria LT z kiryskami i otoskami maja prócz ziemi, żwirku i także piasek? No bo kirysy go potrzebują. Jeśli maja piasek to po całości czy tylko w kilku miejscach?
10. Teraz pytanie co do HT - co jeśli podaję nawozy, używam destylki i będzie CO2 a chciałabym wyjechać na kilka dni? Wiadomo że proporcje się zmienią jeśli się zrobi przerwę w nawożeniu, a to sprzyja glonom, prawda? Wkurza mnie już te wieczne testowanie, pilnowanie dlatego zastanawiam się nad LT. Czy wszyscy ludzie z HT też co kilka sprawdzają parametry, a może mają to już tak obcykane że mają swoją rozpiskę (bo roblili wcześniej testy i wiedzą jak zużywają ich rośliny) i danego dnia nawożą, za kilka dni powtórka bo przecież rośliny zużywają, potem podmiana i wlewanie RO, itd,. Tak czy siak HT jest kłopotliwe, wymaga dużej sytematyczności i sporo czasu zajmuje

yamo12
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 10 lip 2018, 00:53

Odpowiem Ci na moim przykładzie chociaż nie ma 100% LT
1.Filtr kubełkowy z ceramiką i gąbki.
2.Substrat,moskitiera,piasek przy wyrywaniu unieść rośline i przyciąć korzenie reszta zostaje w podłożu i użyźnia(robiłem już tak w innym zbiorniku)
3.Ośw.0,15 w/l świetlówka
4.Podmiana kranówka 20% tydzien
5.Makro produkują ryby ale nie karmię ich przesadnie(stadardowo bo ryb nie powinno się przekarmiać)mikro czerpią z podłoża
6.Najlepiej nie przesadzać z ilością światła to zapotrzebowanie na składniki pokarmowe mniejsze oczywiście tylko nie wymagające rośliny żeby dały radę przy małej ilośći światła.
7.Brak butli co2
Na forum jest wątek o LT ala Diana...
Jest też książka Rośliny w akwarium Diana Walstad

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

1. Jeśli ma to być LT to ze światłem zjedź poniżej 0,5W/l ( przelicznik dotyczy świetlówek, ledy przelicza się inaczej).
2. Co do obsady lepiej ją dobrać do parametrów, bo nie ma sensu moim zdaniem ryb męczyć ale pamiętaj , że są sposoby na obniżenie pH.
3. Ziemia to dobre i tanie rozwiązanie. Roślin z korzeniami się nie wyjmuje w LT tylko przycina. Zastanów się gdzie co chcesz posadzić.
4. Ziemia uniwersalna im tańsza tym lepsza bez dodatków nawozów, może być z kretowiska. Spokojnie dwa lata nie trzeba jej wymieniać.
5. Obsada ma być umiarkowana, teoretycznie potrzebny jest tylko mechanik ale jak dasz kubeł to tragedii nie będzie, poprostu nie do końca będziesz trzymał zaliczenie , że ma to być najtańsze akwarium.
6. Obsadę wpuszczaj stopniowo a po teście na azot zorientujesz się najłatwiej kiedy dość.
7. Karmienie bez przesady ale można pozwolić sobie na odrobinę więcej niż normalnie.
8. Jeśli będzie na tyle roślin by to pochłonąć to nie ma potrzeby, kwesta obserwacji.
9. Pamiętaj że przednie będą wzbijać brud w toń a to może prowadzić neo DOC.
10. Wyjeżdżają c można się przygotować. Zmniejszysz światło, CO2 to i nawozów będą mniej potrzebować. Na początku będziesz testy robił a z czasem nauczysz się obserwacji akwarium i wyracujesz nawożenie a test tylko kontrolnie np raz w miesiącu.

To tylko moje zdanie i opinia. Jeśli się mylę mam nadzieję, że ktoś mnie poprawi.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Zgadzam się,tylko czy w LT potrzebne jest co2 i czy wtedy to będzie LT?Moim zdaniem nie.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Za CO2 idą nawozy i światło. W LT są wolniejsze wzrosty i CO2 jest moim zdaniem niepotrzebne.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Ok, dzięki wam wszystkim za odpowiedź

yamo12
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 10 lip 2018, 00:53

yamo12 napisał(a):Ok, dzięki wam wszystkim za odpowiedź

Nie ma sprawy... :D

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Witam Wszystkich!

Planuje założenie akwarium 160l (100x40x40) LT na bazie ziemi ogrodowej i mam kilka pytań.
Ze starego akwarium, które się rozszczelniło jakiś czas temu zostało mi trochę sprawnego sprzętu jak np. filtr Unimax 250+prefiltr HW-602 oraz świetlówka Aquael Leddy Slim 32W Plant i tu rodzą się dwa pytania odnośnie tego sprzętu:
1. Czy Unimax pociągnie takie akwarium i czym go wypełnić ( wcześniej miałem gąbki w w HW-602, a w Unimaxie sama ceramika i włóknina filtracyjna). Jak wiadomo w LT filtracja nie musi być super wydajna.
2. Czy to oświetlenie da rade w takim akwarium czy dokupić np. taka sama lampe 32W tylko w wersji Sunny?
3. Jakiej gradacji zastosować podłoże (zależy mi żeby było czarne), piasek kwarcowy się 2-3mm się nada?
4. Można zastosować ziemię do kaktusów czy zwykła najtańsza z marketu będzie dobra?

Pozdrawiam

korson
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 12 mar 2020, 19:42











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Jacek Pawłowski i 159 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.