Lista działów » Pielęgnacja » Rośliny


Bacopa monnieri



Biologia roślin i problemy z konkretnymi gatunkami roślin.



03 lip 2017, 07:27 Bacopa monnieri  (#1)  

monnieri2.jpg
(25.92 KiB) Pobrane 2779 razy


Bacopa monnieri jest bardzo pospolitą ziemnowodną rośliną Pan Tropicu, gdzie obrasta brzegi wolno płynących rzek i jezior. Jasno zielone liście umieszczone są naprzeciwlegle na owłosionych i słabo rozgałęzionych łodygach. Liście Bacopy monnieri są często węższe od liści B. caroliniany i u B. monnieri można zauważyć też tendencję do dłuższych międzywęĄli. Gdy pędy osiągną powierzchnię wody, mogą w porze letniej tworzyć małe, białe do różowych, kwiaty. Podwodne pędy z trudem rozgałęziają się, tak więc kilka pędów - minimum dziesięć - powinno być sadzonych w grupie aby osiągnąć satysfakcjonujący dekoracyjny efekt. B. monnieri jest skromną ale za to bardzo wytrzymała rośliną. Akceptuje miękką do twardej, nawet słonawą wodę i preferuje drobnoziarniste podłoże, bogate w związki odżywcze.

Opis: Tropica Tłumaczenie: Piotr Baszucki

Uprawiane w akwariach bakopy wyróżniają się wśród innych roślin sztywnymi i stosunkowo grubymi, mało po-rozgałęzianymi, pionowo wzniesionymi łodygami z osadzonymi na nich liśćmi. Chociaż pojedyncza roślina jest stosunkowo niepozorna, to posadzone grupowo bakopy zwracają na siebie uwagę. Szczególnie nadają się do środkowego planu akwarium. Mogą mieć tendencję do wyrastania ponad lustro wody, ale nie należy do tego dopuścić i już wcześniej skracać pędy.

Najczęściej uprawiana w akwariach jest bakopa karolińska (Bacopa caroliniana, synonim: Bacopa amplexicaliuś) .W naturze występuje ona na atlantyckim wybrzeżu środkowej i południowej części Ameryki Północnej. Jej łodygi w akwarium mogą dorastać do około 50 cm wysokości, a sprawiające mięsistych, połyskujące, jasnozielone liście są do 2,5 cm długie. Bakopa karolińska dobrze znosi okresowe obniżenie temperatury wody nawet do 16°C, natomiast w temperaturach zbyt wysokich delikatnieje i może zamierać. Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) Drugim stosunkowo łatwym w uprawie, godnym polecenia gatunkiem jest bakopa drobnolistna (Bacopa monnie-n) .Jest ona szeroko rozprzestrzeniona w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jej liście są drobniejsze (do około 1,5 cm długości), niż liście bakopy karolińskiej. Sprawiają wrażenie skórzastych, a roślina jest barwy średnio do ciemnozielonej.

Opis: prof. Stefan Kornobis "Podwodny ogród"
Załączniki
bacopa-monnieri.jpg
(1.31 MiB) Pobrane 2773 razy
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12279
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

03 lip 2017, 07:30 Re: Bacopa monnieri  (#2)  

A tu mała ciekawostka:

monnieri.jpg
(106.01 KiB) Pobrane 2776 razy


Wiele osób jest w sytuacji, w której wydajna praca mózgu, prawidłowa koncentracja i skupienie są niezmiernie istotne. Dotyczy to sytuacji ciężkiej pracy umysłowej, nauki w szkole, na studiach czy podczas prowadzenia różnego rodzaju seminariów. Z pomocą przychodzi wtedy suplementacja ekstraktem z Bacopa monnieri. Rośliny, która posiada pod tym względem udowodnione naukowo działanie.

Charakterystyka

Bacopa drobnolistna jest gatunkiem rośliny z rodziny babkowatych. Roślina ta występuje w zasadzie na całym świecie. Jednak jej wyjątkowe właściwości nie zyskały jeszcze aż takiej popularności. Od wieków wykorzystywana jest w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Największą rozpoznawalność zyskała w Indiach, pod nazwami Brahmi lub Jalanimba. Przez hindusów nazywana jest ona "uniwersalną świadomością". Jak sama nazwa wskazuje, właściwości jej ukierunkowane są pod poprawę koncentracji i myślenia.

Skład

Skład Brahmi jest dość różnorodny. Jednak najważniejszą rolę odgrywają w niej saponiny steroidowe o nazwach: bakozydy A i B oraz triterpenoidy. Wśród istotnych związków wchodzących w skład Bacopa wyróżniamy między innymi:

- saponiny steroidowe (bakozydy, triterpeny)
- alkaloidy (herpestyna, bramina, nikotyna)
- białka, aminokwasy
- węglowodany i alkoholocukry (D-mannitol)
- flawonoidy (luteolina, apigenina)
- związki fenolowe
- fitosterole (stigmasterol, B-sitosterol, stigmastanol)
- kwas betulinowy.

Poprawa pamięci i obniżenie stresu

Bacopa posiada udowodnione naukowo działanie poprawiające przewodnictwo nerwowe i pamięć w wyniku działania na hipokamp. W badaniu przeprowadzonym na grupie zdrowych osób w średnim wieku wykazano, iż Bacopa poprawia zdolności umysłowe po długotrwałym stosowaniu, trwającym minimum 12 tygodni. We wcześniejszych etapach badania nie zaobserwowano pozytywnych właściwości w tym kierunku. Poprawa zdolności poznawczych obserwowana była do 4 tygodni po zakończeniu suplementacji ekstraktem roślinnym. Działanie to wynika z poprawy aktywności układu cholinergicznego, poprzez inhibicję acetylocholinesterazy w mózgu. Skutkuje to większym i lepszym wykorzystaniem acetylocholiny. Inne badania wskazują na pozytywne efekty stosowania tej rośliny u dzieci cierpiących na ADHD, chorych po udarze mózgu, przy padaczce, chorobie Parkinsona i Alzheimera.

Działanie przeciwdepresyjne

W wyniku przeprowadzonych badań wykazano przeciwdepresyjne właściwości (300 mg ekstraktu) obecnych w roślinie saponin. Szczególnie bakozydów A i B. Nie określono dokładnie z czego ono wynika. Jednak sugerowano wpływ bakozydów na zwiększoną produkcję dopaminy i serotoniny. W badaniach przeprowadzonych w 2002 roku na szczurach, porównano pozytywne działanie Bacopa do leku imipraminy. Przy czym nie obserwowano efektów ubocznych.

Silny przeciwutleniacz

Głównymi składnikami odpowiadającymi za działanie antyoksydacyjne w Bacopa są związki fenolowe oraz frakcje triterpenoidowe. Działanie to jest minimalnie mniejsze lub nawet porównywalne do kwasu askorbinowego. Wykazano to na podstawie zmniejszania produkcji reaktywnych form tlenu i utrzymanie prawidłowej homeostazy wapniowej.

Właściwości przeciwzapalne

W badaniach wykazano, że ekstrakt z Bacopa skutecznie hamuje powstawanie czynników prozapalnych PGE2. Daje to pozytywne spojrzenie na walkę z różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak: artretyzm czy przewlekłe zapalenie stawów. Za właściwości te odpowiada obecny w Bacopa kwas betulinowy.

Podsumowanie

Suplementacja Bacopą drobnolistną zdecydowanie sprawdzi się podczas długotrwałego stosowania, gdy naszym celem jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego i sprawności myślenia. Roślina ta posiada również kilka cennych właściwości, które nie są jeszcze do końca poznane, ale dają pozytywne spojrzenie na dalsze badania.

Żródło: http://www.sfd.pl/art/Suplementy/Bacopa ... mentacja_mózgu-a513.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12279
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

21 lip 2018, 08:16 Re: Bacopa monnieri  (#3)  

Kto by pomyślał, że nasza popularna roślinka akwariowa ma takie zdolności. Dzięki Piotrze za ciekawe informacje.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

21 lip 2018, 10:37 Re: Bacopa monnieri  (#4)  

To tylko wyciągać z wody,suszyć,kruszyć i zarzywać :D

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

21 lip 2018, 13:01 Re: Bacopa monnieri  (#5)  

Nie dość, że bardzo efektowna roślina, choć ostatnimi czasy trochę zapomniana to również zdrowa - podwójna korzyść.

Avatar użytkownika
FOREST DJ
Zainteresowany tematem

Posty: 263
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03










Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.