Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


LEDy będą tańsze i lepsze



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



20 lut 2018, 17:07 LEDy będą tańsze i lepsze  (#1)  

ledy.jpg
(28.18 KiB) Pobrane 1552 razy


Zapraszam do lektury:
https://www.spidersweb.pl/2018/02/kompu ... tml?full=1
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Ciekawy artykuł. Brakuje, brakowało coś nie coś, o jakby nie było -swego rodzaju rewolucji ledowej, no właśnie czy świetlówki już poszły do lamusa?, czy ktoś je jeszcze kupuje,
Wydaje mi się, ze to już koniec ery świetlówek, przynajmniej jeśli idzie o -jakby nie było- sporą gałąż jaką jest akwarystyka. Nadmienić chociażby trzeba, że chyba wielu producentów gotowych zestawów jak chociażby aquael, przestawiło się już na ledy, co jedynie dowodzi o postępującej marginalizacji tego typu oświetlenia.

Chyba jedne z pierwszych belek które, z którymi mogliśmy obcować w europie to bodajże Aquasky ,pewny nie jestem co do tego, cena przerażała wielu potencjalnych nabywców, przysłowiowy klin w szprychy wbił chyba wbiła firma Chihiros produkując wiele rodzajów tanich zestawów , opartych o w miare dobrej jakości led, charakteryzujących się powiedzmy względnie dobrym i przyswajalnym dla oka światłem/barwą w akwariach roślinnych.

Od siebie dodam jeszcze takie coś,
Nie dalej, jak kilka tygodni temu sam przebrnąłem przez temat o diodach led w akwarystyce, o ten https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 25361.html ..,gdzie w początkowych postach wielu użytkowników nie dowierzało/zaprzeczało o samej możliwości zastosowania, więc morał z tego taki - można powiedzieć- rewolucja ta odbywa się dosłownie na naszych oczach.

bidzis004
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 19 kwi 2006, 01:40

Świetlówki, neony itp. odchodzą z racji szkodliwości i mniejszej energooszczędności niż wersje led. Z czasem oświetlenie typu led będzie na porządku dziennym ponieważ będzie tańsze w produkcji jak i eksploatacji oraz rzadziej wymieniane. Także nie ma się czemu dziwić iż taka "rewolucja" ma miejsce. Swego czasu żarówki zostały zastąpione przez świetlówki. Teraz świetlówki zostaną zastąpione wersjami led. Co będzie dalej czas pokaże. ;)

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Myślę, że powiedzmy dzisiaj zakładając nowy zbiornik to aż wstyd się jest przyznać, że świeci się jeszcze T8, a tak jest chociażby u mnie jeszcze w starym zbiorniku - bo mnie chyba jakoś ominęła rewolucja "tepięć", za to miałem nieco rewolucyjne, jak na swoją moc którą dawały i niewielkie rozmiary Oprawy Pl-l co ,pewnie było jakąś tam namiastką tepięć. Ciągle jednak myśle o dwóch "żyłach" tepięć 54w, w klasycznym zestawie z lat 90? mianowicie standard 240, już nie wiele ich jest w posiadaniu, ale jednak Aquael ciągle tłoczy po staremu wymiary i nie opanowała nas do końca pandemia 90x45x45 i tym podobnych azjatyckich wynalazków, klasyka 120x40x50 375 150x40x50 taki se polski monolit akwarystyczny aletodzięki niemu producenci mieli łatwiejsze zadanie choćby z względu na na dobór podłoży i generalnie swego rodzaju prostotę i dostrojenie do polskich wymiarówek akwarystycznych, to były chyba tylko wpolsce znane rozmiary i tak rozpowszechnione,w niemczech królował Juwel to pewnie u nich wiele zestawów było 100? powiem szczerze że nie mam pojęcia -zgaduje.

bidzis004
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 19 kwi 2006, 01:40

bidzis004 napisał(a):Ciekawy artykuł. Brakuje, brakowało coś nie coś, o jakby nie było -swego rodzaju rewolucji ledowej, no właśnie czy świetlówki już poszły do lamusa?, czy ktoś je jeszcze kupuje,
Wydaje mi się, ze to już koniec ery świetlówek, przynajmniej jeśli idzie o -jakby nie było- sporą gałąż jaką jest akwarystyka. Nadmienić chociażby trzeba, że chyba wielu producentów gotowych zestawów jak chociażby aquael, przestawiło się już na ledy, co jedynie dowodzi o postępującej marginalizacji tego typu oświetlenia.


Ja mam tylko obawy co do jednego - o ile w pokrywie ze świetlówkami producenci dołączali najtańsze możliwe świetlówki i łatwo było zaspokoić potrzeby roślin i preferencje co do barwy światła - po prostu wymieniając świetlówkę (nawet na taką z diodami LED).

To w pokrywie budżetowej z najtańszymi LEDami już nie będzie tak łatwo i trzeba będzie bawić się w klejenie itp. - o ile producent nie zastosuje oświetlenia LED z możliwością montowania zamiennie ze świetlówkami T5.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr Baszucki napisał(a):Ja mam tylko obawy co do jednego - o ile w pokrywie ze świetlówkami producenci dołączali najtańsze możliwe świetlówki i łatwo było zaspokoić potrzeby roślin i preferencje co do barwy światła - po prostu wymieniając świetlówkę (nawet na taką z diodami LED).


No chyba żażartowałeś. Ja tam wymieniałem zawsze -(chociaż w sumie moje to nie raz świeciły po 2/3lata), a wymieniałem -jeśli już to na 865 i tańsze zamienniki Phillipsa. "Tak mi doradzano"
Zle nie było, świeciło nie raz lepiej. Nie mam pojęcia jakie stosowano świetlówki w orginałach, mój zestaw był zakupiony jako używany podejrzewam że chyba był to Osram?

(..To w pokrywie budżetowej z najtańszymi LEDami już nie będzie tak łatwo i trzeba będzie bawić się w klejenie itp).


Ale czego klejenie?, przy diodach to przecież lutujesz i masz, i raczej nie trzeba niczego kleić,

Ja się nakleiłem, gdy przerabiałem moją pokrywę, a ile to było roboty z tymi odbłyśnikami.. (miałem jeszcze foliowe, kuchenne, nie te metalowe) to się nakleiłem wówczas.. pózniej to mi zaczeło odpadać - ale to już takie uroki amatorskich przeróbek, nie wspominając już o wywaleniu plastików w orginalnych pokrywach w których były stateczniki, a co za tym idzie całą pokrywa uległa"rozjechaniu" brak stabilności, a ciężar jeszcze większy (u mnie miałem 3x30 2x36pl-l i 2x11w na boki w kompaktach chyba nawet coś ponad 7000k)

- o ile producent nie zastosuje oświetlenia LED z możliwością montowania zamiennie ze świetlówkami T5.

Nie specjalnie widzi mi się coś takiego, nie wygląda to zbyt atrakcyjnie rzecz ujmując delikatnie, było to bodaj popularne przy belkach z HQI- tj 70w + 2x24w T5 i większych..,
Ważniejszą sprawą z naszego punktu widzenia (akwaryści) jest chyba to, aby diody nie grzały się -by wyeliminować przegrzewanie się 3 watowych i większych już cob itd, wtedy dowolnie możemy sobie konfigurować, co i jak chcemy.

Ja bym generalnie skupił się na tym -by producenci "Ledów" dostosowali (co już widać bo pokazują się świetlówki- wróć, DIODY..- 7000k 9000K itd, więc będzie większy wybór stosowania/dostosowania/dostrojenia wg swoich potrzeb "widzeniowych"

bidzis004
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 19 kwi 2006, 01:40

bidzis003, witaj, ogólnie rzecz ujmując to nie chodzi tu tylko o "twoje" lecz całościowe podejście do tematu. Rzecz w tym, że patrząc na firmy produkujące pokrywy z oświetleniem starają się oszczędzać naszym (klientów) kosztem na rzecz tańszych opcji. Chodzi o jakość lecz również ilość światła potrzebnego do wzrostu roślin. Zazwyczaj jest to namiastka tego co potrzeba. Przy mało wymagających roślinach to może chociaż wątpię to wystarczy. Jeśli chodzi o wersję pokrywy z oświetleniem led to nie każdy ma zdolności by sobie je wymienić tak jak to miało miejsce w przypadku świetlówek czy żarników HQI bo to bardziej skąplikowane.
Co do klejenia to diody led się klei klejem termoprzewodzącym a lutuje całą resztę żeby świeciły.
Także tak w delikatnym uproszczeniu nie będzie tak łatwo z ledami jeśli producenci nie będą nam (akwarystom) dawać opcji wyboru i np. zamiast gotowych pokryw z gotowymi ledami jednak dać możliwość i pakować je w tuby wyglądające jak świetlówki z możliwością ich wymiany jeśli taka zajdzie potrzeba. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):bidzis003, witaj, ogólnie rzecz ujmując to nie chodzi tu tylko o "twoje" lecz całościowe podejście do tematu. Rzecz w tym, że patrząc na firmy produkujące pokrywy z oświetleniem starają się oszczędzać naszym (klientów) kosztem na rzecz tańszych opcji.

No dobrze. Ale sugerujesz że stosują "najgorszej jakości diody" i opychają za 300zł jako Plant? Nie ma czegoś takiego, nawet najgorszej jakości tuby z led i tak barwą są znacznie lepsze od tych stosowanych jako orginały w pokrywach dawnych, tj chyba Osram świeciły w pokrywach aquaelowskich, i to chyba jedne z gorszych o barwie zółtej porównywalnej z bodaj barwą philipsa 830.

Chodzi o jakość lecz również ilość światła potrzebnego do wzrostu roślin.

I upodobania estetyczne akwarystów! :) bo to co odwalił Aquael z belkami leddy slim.. hmm, mnie się nie podobają te belki, a watów nie specjalnie, kolorem barwa światła jest na +, ale cena i spora konkurencja nie spowodują jakoś specjalnie wielkich ofert, tak mi się przynajmniej wydaje, czy patrzą na te "inne" nie wiem, dostosowywać,ok.

Zazwyczaj jest to namiastka tego co potrzeba.


Zazwyczaj.
No niestety, chyba nie widzą potrzeb. Tego tj: nie mam pojęcia czy aquael wie.. że potrzeba jest więcej watów, że przeliczamy na 1wl w akwariach roślinnych, że w końcu nie wystarczy podpisać czegoś "plant" zrobić belke 10w na 60l bo to zdecydowanie za mało.. , widzę to po zbiorniku , przed chwilą przyglądałem się takiemu na tej belce, i ewidentnie światła jest za mało.. Plant jest, ale pod kreweki nie dla wymagających więcej światła.



Jeśli chodzi o wersję pokrywy z oświetleniem led to nie każdy ma zdolności by sobie je wymienić tak jak to miało miejsce w przypadku świetlówek czy żarników HQI bo to bardziej skąplikowane.


Dlatego trzeba stosować , musimy po prostu poczekać na to kiedy całą technologia led nadąży za wymaganiami. Ale tak jak nadmieniłem wyżej, -patrzą na to bo zobacz -
nie bez kozery pojawiają się barwy w ledach 7000k 9000k (tu nawet nie barwy bo to chyba jest ten luminofor)
Co do klejenia to diody led się klei klejem termoprzewodzącym a lutuje całą resztę żeby świeciły.


No tak, więc chyba o to klejenie mogło chodzić, ale czy to aż taki problem? skleić wkleić.
Sam wiele rzeczy robiłem i ile to daje frajdy człowiekowi ze sobie coś zrobił sam,
to przyjemnosc jest sobie skleić i zaświecić nie widzę problemów żeby móc tak majstrowac ,widzę za to coraz więcej ludzi tj - zmiana tendencji nastąpiła, bo o ile jeszcze nie tak dawno królowało- Diy o tyle obecnie większość idzie w gotowce i to nie tylko o oświetleniu mowa podłoża itd to samo,wszystko tylko aktywne i aktywne- a bo cal zły a bo coś tam.. a zrób se żwirek będzie dobrze,, nikt nie kazał Ci się pakować w paloną gline.

Także tak w delikatnym uproszczeniu nie będzie tak łatwo z ledami jeśli producenci nie będą nam (akwarystom) dawać opcji wyboru i np. zamiast gotowych pokryw z gotowymi ledami jednak dać możliwość i pakować je w tuby wyglądające jak świetlówki z możliwością ich wymiany jeśli taka zajdzie potrzeba. Pozdrawiam.


Od czegoś muszą zacząć "przestawianie się , takie to delikatne bo najpierw tuby,
Może i zrezygnują bo te tuby to chyba też są na wymiary T8 chyba, nie wiem tego jak wygladają od środka, bo to chyba montowane jest jak świetlówki

bidzis004
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 19 kwi 2006, 01:40

Powiem tak, nie ważne co wkładamy do akwarium. Żarówka, świetlówka czy led mają znane wady i zalety. Ważne by robić to świadomie ale by móc to zrobić, to producent powinien zapewnić potrzebne i niezbędne informacje akwaryscie na temat światła jakie wyprodukował. Wtedy akwarysta będzie mógł zdecydować czy dane oświetlenie spełnia jego wymagania. Niestety poza watami i barwą to w wielu przypadkach trzeba poszukać, czasem się natrudzić a czasem nic innego nie zostaje jak oprzeć się na przypuszczeniach.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Przedmówca (zmijka85) ma sporo racji pisząc o braku lub szczątkowych informacjach, lecz to tyczy się głównie produktów pochodzenia "no name & china" ale nie tylko. Producenci akwarystyczni dopiero wchodzą w temat ledów. Szkoda tylko, że żywotność lampy nigdy nie dorówna żywotności samej diody, która przy stałym napięciu może świecić 20 lat i więcej. Lampy niewiadomego pochodzenia może wytrzymają okres gwarancji i padną zaraz po nim. W tych lampach ważne są tzw. bebechy i gdy producent w tym miejscu zaoszczędzi, to my stracimy. Pod tym względem jak i doniesieniami, iż światło led do najzdrowszego nie należy świetlówki (szczególnie gdy posiadamy porządne podzespoły) zdecydowanie wygrywają. Inną sprawą jest wymienianie na nowe samych świetlówek i starterów w przypadku starszych lamp, które należy co kilkanaście miesięcy robić. Oczywiście są i będą produkty spełniające oczekiwania.

Avatar użytkownika
FOREST DJ
Zainteresowany tematem

Posty: 263
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03

Producenci akwarystyczni dopiero wchodzą w temat ledów.

Słuszna uwaga.

Co do żywotności diód -nas interesuje coś takiego - wytrzymałość na wilgoć i ew
czy można przemywać.. bo świetlówke to jak zaszła Ci kamieniem lub brudem to przemyłeś (ja u siebie często myłem bo wilgoci co niemiara -pokrywa i wody wlane było pod sama tafle swietlowki prawie ze sie wslizgiwaly do wody jena nawet wskoczyla u mnie.., ale do rzeczy-
Czy mozna to myc, i jak odporne sa na wilgoc - to chyba jedyne parametry które nas interesuja
poza barwa luminoforem itd, nic innego nie potrzeba nam. No chyba ze aby luminofory z PowerLed byly dostepne jako szerokie kwadratowe klocki o wymiarach podobnych jak te okragle moznaby ich wtedy wiecej upchac na nasze zbiorniki
Coby chyba juz to maja sa dobrym zamiennnikiem hqi ale ...o sie grzeja
i niema chyba do tego opraw jak narazie

bidzis004
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 19 kwi 2006, 01:40

Z myciem, czy bardzo bliskim kontaktem z wodą to nie ryzykowałbym (w przypadku świetlówek - również) nawet, gdyby producent lampy deklarował, o jej zupełnej hermetyczności (H2O + prąd = każdy wie). Jedynie czyszczenie ściereczką itp.

Avatar użytkownika
FOREST DJ
Zainteresowany tematem

Posty: 263
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03

Ja osobiście do czyszczenia czy to oprawy led czy brzegów akwarium z osadów jako najtańszego , najłatwiej dostępnego środka używam kwasku cytrynowego wymieszanego z wodą i jest bezpieczny dla akwarium .
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Ja swego czasu do czyszczenia osadu ze świetlówek i pokrywy używałem zwykłego octu 10%. Kwasek cytrynowy nie ma tak silnego odoru jednak ocet działa szybciej jeśli warstwa osadu jest gruba.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.











Powiązane tematy
  • Jakie wybrać Ledy

    Witam. Chciałem się dowiedzieć jakie Ledy Aquael wybrać dla swojego akwarium. Akwarium 112 litrów 80x35x40, podłoże dark soil, butla CO2. Chciałem się spytać jaka będzie najlepsza konfiguracja. Ledy s...

    Wyświetlenia: 1061 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Niby wystarczające ledy ale nie do końca

    Hej! Od dłuższego czasu borykam się z brązowymi blokami w postaci nalotu/klebow na szybie i podłożu. Mocno przedstudiowalem temat i jest to na 99% efelt za slabrgo oświetlenia. Problem w tym że mam ...

    Wyświetlenia: 1536 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jakie ledy polecacie 5630, 5730, 7020, 7030, 8520

    Witam które ledy polecacie do budowy belki 55cm do akwa 64 litry Zastanawiam się nad dwoma paskami 55cm 7020 dual 20w/m 5000lm/m 1 pasek 55cm spektrum 5730 dual 3600lm/m 32w /m Więc było by około...

    Wyświetlenia: 1457 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • LEDy do pokrywy Aquael Leddy 75

    Witajcie, Po zrobieniu porządku z temperaturą wody w zbiorniku chciałbym doprowadzić do ładu stan roślin i oświetlenia. Moje akwarium to 105l zbiornik nakryty pokrywą Aquael Leddy 75. Zamontowana jes...

    Wyświetlenia: 1119 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zmiana na LEDY - czy warto?

    Witam! Założyłem ten wątek aby poznać opinie doświadczonych użytkowników na temat oświetlenia LED. Otóż posiadam akwarium roślinne na podłożu Aqua Substrat (Zbiornik Atman Ar-620) i świetlówkach : ...

    Wyświetlenia: 7759 | Odpowiedzi: 63 czytaj więcej...

  • Ledy - pomoc w wyborze

    Belka led 120cm - która opcja waszym zdaniem lepsza, a moze inne propozycje ? Opcja pierwsza: 37x power led 1w 6500 37x power led 1w 8500 18x WFS Opcja druga: 30x 6500 30x 8500 20x Red 10x Blue 2x ...

    Wyświetlenia: 1158 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pytanie o power ledy

    Witam. Potrzebuję porady. Chcę samodzielnie zrobić belkę na diodach power led. Pierwsze pytanie to jaka powinny mieć moc dla roślinnej 112? Drugie jak tanim kosztem zrobić instalacje ze sciemniaczem?...

    Wyświetlenia: 3293 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Witam ledy słabo świecą ? Padł zasilacz ? I jeszcze jedno py

    Ledy słabo świecą.

    Wyświetlenia: 2045 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy oświetlenie plant jest lepsze od 6500k? Finał

    https://www.youtube.com/watch?v=W39rWLGcMJM

    Wyświetlenia: 3645 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Ledy SMD 8520

    Z racji tego że te moje coby, świecą bardzo punktowo, przez to niektóre zielsko cierpi i światło jest skupione, chyba tak na 60 stopni, pomyślałam że dokupię belkę na ledach 8520, (jest wybór 7000k lu...

    Wyświetlenia: 7822 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bernhard Roth i 368 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.