Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Miało być szybkie i ambitne 25l czyli od zera do ...



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Cześć,
To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich serdecznie.

Postanowiłem ostatnimi czasy jako zupełny laik w temacie założyć mój pierwszy zbiornik – to tylko marne 25 l z uwagi na brak miejsca i ryzyko uszkodzenia przez małe szkodniki biegające wszędzie i rzucające wszystkim czym się da i gdzie się da (czyt. dzieci :D)

Jak pisałem, do tematu podszedłem jako zupełny laik bez jakiejś głębszej lektury czyli idę do sklepu, biorę akwarium, piasek kilka roślinek i działamy. Okazało się to błędem jak chciałem dosadzić następne i po wizycie w sklepie akwarystycznym gdzie obsługa służyła radami wywaliłem wszystko co miałem i założyłem od początku.

Teraz trochę szczegółów odnośnie samego baniaka:
- akwarium to marne 25 l zalane w dniu 2017/10/30 (40x25x25)
- filtr wewnętrzny Aquael ASAP 300 działający 7/24
- grzałka 25W (około 25-26 st)
- oświetlenie 6W LED – LEDDY TUBE Aquael 6W, 6500K – świecone najpierw po 13h, od 2017/11/05 po 8h
- podłoże ASII
- rośliny: moczarka, bacopa, hygrophila corymbosa compacta dwarf, cryptocoryne wendtii green, cryptocoryne wendtii brown,trawnik Micranthemum Monte Carlo,na korzeniu erect moss z invitro
- obsady na razie brak ale docelowo będzie kilka krewetek RC/Amano, kilka gupików i może otoski
- woda z kranu odstana minimum 24h podlewana uzdatniczem od AQUA ART
- nawożenie od początku bakterie, od 2017/11/04 czyli po 5 dniach życia akwa pół dawki VIMI ALL IN ONE, od wczoraj (2017/11/06) potrójne dawki węgla w płynie od AQUA ART. Ponieważ zaczęły pojawiać się jakieś paskudne glony – nitki na liściach i brązowy osad który daje się łatwo usunąć ręką/miękką szczoteczką.
Podmiany wody: po 5 dniach 40%, po 7 dniach 20%.

No i jakie przygotowanie takie efekty :evil: Przez kilka pierwszych dni wszystko cacy, roślinki się przyjęły, wszystkie zaczęły puszczać nowe liście/pędy. Później pojawił się biały kożuch bakterii na powierzchni ale zniknął po jakichś dwóch dniach. Rośliny nadal rosną ładnie poza trawnikiem który zaczął lekko podupadać. Szóstego dnia pojawiły się glony (krótkie nitki i brązowy osad/kropki na liściach). W tym momencie wkroczyłem z węglem w płynie od AQUA ART (dawka x3) i skróciłem światło do 8h, VIMI ALL IN ONE (dawka x0,5) podaję dalej. Oprócz tego mechaniczne usuwanie nitek i osadu ile się da oraz częste podmiany wody. Pytanie co dalej z tym robić? Czy idę w dobrym kierunku czy coś zmienić, może jakieś testy bo np. zbyt duży poziom PO4, NO3…?

Dodatkowo chciałbym też zrobić mały upgrade sprzętu w akwarium, może iść nawet w kierunku HT :twisted:

1)Oświetlenie – obecnie marne 6W w ledach od AQUAEL (5600K, 680 lmn) które świeci na środku akwarium, to najchętniej zmieniłbym na oświetlenie DIY bo lubię ręczne robótki i tyle. Tu w planie 7 x moduł 3LED 5630 SASUNG 6500K + 3 x moduł 3LED 5630 SASUNG 11000K na oświetlenie dzienne i symulacje zmierzchu itp., do tego 30 cm taśmy 5050 czerwonej oraz 30 cm taśmy 5050 niebieskiej na światło dla roślin a przyciszone jako nocne. Wszystko sterowane byłoby przez TC420. Czy to dobry kierunek, może czegoś za mało albo za dużo?

2)CO2 – warto? Jeśli tak to w jaki zestaw przyinwestować? Mam stosunkowo niewiele miejsca na butlę, zmieszczę max 40 cm wysokości. A może jakiś zestaw NANO – taka ISTA NANO chodzi po jakieś 200PLN ale szczerze to wolałbym kupić coś czego nie bedę za chwilę wymieniał i nie mówię tu o małych nabojach bo koszt ich wymiany nie nadszarpnie budżetu domowego :)

3) Filtracja – najchętniej wymieniłbym tą imitację filtra ale jednak na jakiś filtr wewnętrzny, SERA FIL 60, EHEIM AquaCorner 60 bądź coś innego jak najbardziej skutecznego i stosunkowo niedużego. Na kaskadę nie mam miejsca a filtra kubełkowego trochę się boję w razie jakby zaczął ciec bo będzie pod nim trochę papierów itp.

4) Nawożenie – czy to co podaję obecnie czyli VIMI ALL IN ONE i węgiel w płynie to dobre rozwiązanie czy trzeba będzie tu zrobić jakąś rewolucję zważając w szczególności na jakieś pierwsze objawy glonów?


Trochę dużo tego jak na początek ale wierzę w Wasze doświadczenie i chęć dzielenia się wiedzą 8)

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Filtr powinien działać 24h, z obsadą nie przesadź, 10szt ryby ajesli mają to być gupiki to nawet mniej bo się rozmnoza. Woda jak odstana to uzdatniacza używać nie musisz, on jest po to jak czekać z dostaniem nie chcesz. Trawnik przy tym oświetleniu będzie ciężko utrzymać, ale zwiększenie go na tym etapie przynieść może więcej szkód niż pożytku. Testy ułatwia rozpoznanie, zdjęcia zbiornika. Co do przejścia na HT jeśli chodzi o Diy to nie pomogę. CO2 będzie konieczne, ale nie używam więc i tu nie pomogę. Jeśli chodzi o filtracje to przemysl sprawę bo najmniejszy filtr zewnętrzny będzie lepszy od wewnętrznego (wygląd, możliwość ukrycia, łatwość i częstotliwość czyszczenia). Jeśli chodzi o nawożenie bez testów się nie obejdzie i one pokażą których składników potrzeba.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Filtr chodzi od początku 24h, obsady za dużej na bank nie będzie. Wynik testów (na razie pasek) i zdjęcia wrzucę jutro. A póki co leje dalej węgiel, vimi all in one i świecenia nie zmieniam.
Powiedzcie mi od czego zacząć upgrade, oświetlenie, CO2 czy filtracja? Jak pisałem wcześniej najchętniej pozostałbym przy filtrze wewnętrznym.

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Filtr jak będziesz zmieniał to niech nowy że starym z tydzień pochodzą równocześnie żeby jakas biologia się rozwinęła zanim stary usuniesz.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

sarar napisał(a):Powiedzcie mi od czego zacząć upgrade, oświetlenie, CO2 czy filtracja?

Dokładnie odwrotnie jak w Twoim pytaniu.

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

Glony odpuściły, zostało kilka pojedyńczych nitek na liściach i trochę w mchu. Jak się pozbyć nitek z mchu, można polać to wodą utlenioną? Co do nawożenia to konsekwentnie VIMI All In One i węgiel w płynie. Widać, że rośliny odżyły konkretnie i nawet Monte Carlo zacząło rosnąć. W zbiorniku pojawiło siękilka otosków i red cherry.
Teraz czas na zmianę filtracji i tu jeśli chodzi o filtr zewnętrzny to gabarytowo pasuje mi jedynie Multikani 800. Czy pompę aby była bezgłośna w tym filtrze trzeba kłaść w akwarium czy można poza? Tu mam nadal obawy co do wody 'poza' akwarium. Poleciocie jakiśwypśny filtr wewnętrzny do 25l?

Następnie CO2 to będzie zestaw nano na naboje, na nic innego nie mam niestety miejsca. W którym zestawie bedzie najlepszy reduktor:
https://pomagam.pl/product/ista-zestaw-co2-95g-advance/
http://www.seahorseaquariums.com/Blau-NaNO-C02-Set/4773
http://tropica.com/en/plant-care/co2/system-nano/

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Glony wyeliminowane. W sumie to sam nie wiem jak. Regularnie podaje VIMI AIO oraz carbo Aqua Art, wymiana wody 40% 2 razy w tygodniu, swiecenie około 9h i tyle. Widocznie musiało to wszystko dojrzeć.
Teraz tylko zmiana filtracji, montaż CO2, oświetlenia i może te Monte Carlo w końcu ruszy bo jak narazie młodych liści puszcza sporo ale stare obumierają :/

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42











Powiązane tematy
  • Coś z Wiednia czyli Aquael w Liquid Nature

    Podrzucam link: https://www.youtube.com/watch?v=BCnzwBBu4yE

    Wyświetlenia: 790 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • tło z mchu 25l

    witam, posiadam akwarium 25l światło 2x po 7W. `Jak zrobić tło z mchu? Jakiego gatunku użyć? czy pistie mogą rosnąć jeśli akwarium ma pokrywę? jak to zrobić krok po krok po kroku by w tej wielkości ak...

    Wyświetlenia: 2419 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium 25l

    Zamierzam założyć akwarium 25l profilowane 40x25x25cm na bazie ziemi, rośliny łatwo/średnio trudne w uprawie, bez CO2, czy poniższy zestaw będzie się do tego nadawał? Najbardziej nurtuje mnie kwestia...

    Wyświetlenia: 2421 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Grzałka przepływowa do 25L

    Witam, Czy grzałka przepływowa 300W nie będzie za "mocna" do 25L akwarium? Problem w tym że mam mieszkanie rogowe nie ocieplone, temperatura w mieszkaniu czasami wynosi 17 st. A gdy przewi...

    Wyświetlenia: 2613 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • 160l (jednak 200) od "zera" : etap II OBSADA

    Cześć :D Wystartowałem akwarium zgodnie ze wcześniejszymi radami w poprzednim temacie. Aktualnie stoi 4 dzień i czeka na mieszkańców kiedy już wszystko się ustabilizuje. W tym temacie bardziej chciałb...

    Wyświetlenia: 5219 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • 25l - Iwagumi Low Tech - K.M.

    Witam wszystkich, kolejny raz próbuję swoich sił w stylu iwagumi, zapraszam do oglądania oraz komentowania, w zbiorniku jakosubstrat wykorzystałem ziemię ogrodową, zasadzona blyxa jest jedynie tymcza...

    Wyświetlenia: 6721 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 160l od "zera" : etap I

    Witam Chciałbym spełnić swoje marzenie o "dużym" akwarium. W przeszłości posiadałem 3 zbiorniki (20, 35 oraz 60l) jednak to wciąż nie było to. Były to zbiorniki (można powiedzieć) całkowite...

    Wyświetlenia: 8721 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

  • Restart akwa 25l - prośba o porady w dalszych działaniach

    Witam Akwarystyką zajmuję się od bardzo dawna opierając się na własnych doświadczeniach oraz informacjach znalezionych w internecie, zapewne popełniając przy tym szereg błędów, dlatego efekty jakie o...

    Wyświetlenia: 5227 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

  • 25l Akwarium - pomoc przy zakładaniu.

    Witam Niedługo przymierzam się do założenia nowego akwarium na biurku. Pedzie to moje drugie podejście z małym roślinnym akwarium. Za pierwszym razem nie uwierzyłem, że nawozy VIMI są aż tak skuteczn...

    Wyświetlenia: 1307 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarystyka, czyli cierpliwie i do celu - akwarium w ścianie

    Witajcie, niniejsze forum studiuję od ponad miesiąca, mimo wszystko, jest to mój pierwszy post, a zarazem okazja na przywitanie się. Na wstępie po krótce przedstawie mój poziom zaawansowania w dziedzi...

    Wyświetlenia: 3508 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 195 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.