Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Przechowywanie wody z dojrzałego akwarium



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam.

Intryguje mnie pewna sprawa. Chciałbym przechować wodę z dojrzałego zbiornika, aby ją wykorzystać przy starcie nowego zbiornika.

Mój pomysł jest taki: zlać wodę do baniek 20l, zakręcić szczelnie, i wstawić do piwnicy, gdzie temperatura jest niższa o kilka stopni niż w domu.

Jak myślicie, taka przechowywaną wodę można ponownie wlać, po jakimś czasie do akwarium?? Jak długo można ją przechowywać??

Czy może mój pomysł nie ma sensu?? Może lepiej żeby woda stała w otwartym zbiorniku i była napowietrzana??

Czekam na wszelkie sugestie :lol:

Avatar użytkownika
penti
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 05 lis 2013, 16:59
Miasto: Zabrze

Raczej nici z przechowywania takiej wody, o ile RO może postać to taka "żyjąca woda" już nie bardzo. Taka jest moja opinia, może niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

Wysłane z XT1572 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MichauD
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 17 sie 2013, 18:05

Wszystko zależy do tego jak długo ta woda ma być przetrzymywana do ponownego użycia w nowym zbiorniku.
Jeżeli będzie to jedna, dwie doby to duże butle do jej zmagazynowania będą odpowiednie.
Jeżeli natomiast ma trwać to dłużej, to najlepiej użyć w tym celu czegoś dużego np. beczki, pojemnika kontenerowego, czy też pojemniki do przechowywania rzeczy itp.
Takie rozwiązanie umożliwia zmagazynować większą ilość wody w jednym miejscu oraz użycie filtra, natleniacza lub pompy cyrkulacyjnej która zapewni ciągły jej ruch.

Podrzucam przydatny film w którym użyto pojemników jako rezerwuaru dla wody z poprzedniego zbiornika.



pozdrawiam i powodzenia

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Też uważam że musi chodzić filtr w takiej beczce. Jakiś czas temu robiłem restart i też zlałem wodę do beczki i włożyłem do niej filtr z akwa ķtóry sobie chodził.
20170604_210622.jpg
(44.42 KiB) Pobrane 8759 razy


Wysłane z SM-G920F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

maciekm88
Zainteresowany tematem

Posty: 211
Dołączył: 11 lis 2015, 16:46

Przemyślałem sprawę i nie będę przechowywał tej wody. Stare akwarium zlikwiduje gdy bede stawiał nowe. Wtedy napewno będę mógł wykorzystać wodę i media filtracyjne do zaszczepienia bakterii. Wole nie eksperymentować i ryzykować na nowym zbiorniku.
Nie mniej jednak temat możemy pociągnąć dalej, może komuś się przyda taka wiedza :)

Avatar użytkownika
penti
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 05 lis 2013, 16:59
Miasto: Zabrze

Sprawa jest prosta , jeżeli woda będzie filtrowana cały czas, to możesz ja przechować. Natomiast jeżeli tylko ja wlejesz do butelki , beczki czy gdziekolwiek, woda już po paru godzinach będzie do wyrzucenia

Wysłane z SM-J510FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Michał9315
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 12 lip 2017, 17:53

Moze nie tak po paru godzinach ale istotnie cyrkulacja wody musi być zeby zachować w niej życie biologiczne.

Avatar użytkownika
tomekol
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 20 lis 2016, 00:12

Miałem kiedyś morskie a wiadomo w takim akwarium cyrkulacja jest najważniejsza. Nie chcecie poznać nigdy zapachu morskiej wody po dobie/24h gdzie woda stoi :) żadne bakterie z butelki nie równają się z zapachem tej wody ;) także myślę, że słodką wodę jednak lepiej przechowywać z filtrem tym bardziej taką z akwarium. Po co narażać się potem na problemy. Gdy mamy nowe szkło i pomysł na aranżację to przelanie wody ze starego baniaka na zasadzie dzisiaj zlewam starą wodę filtr w niej chodzi i dzisiaj zakładam nowe jest najlepszym co może być ;) albo uporać się w kilka godzin ze wszystkim niekoniecznie mając drugie szkło.

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Tak, woda z akwarium morskiego w połączeniu z całym dobrodziejstwem tego co żywe stworzenia zamieszkujące taki zbiornik do niej uwolnią, może szybko uzyskać bardzo specyficzny zapach. Równie szybko będzie również bezużyteczna i nie będzie się nadawać do powtórnego zastosowania.

Woda ze zbiorników słodkowodnych posiada dłuższą "datę ważności".
Jednak i tu filtracja czy chociażby sam jej ruch (cyrkulator) jest nie do przecenienia.
Dlatego jak tylko możemy, warto to zapewnić podczas planowanych prac.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Dokładnie. Ja sam nigdy nie miałem potrzeby magazynowania wody. Stara aranżacja do rozbiórki i po jakimś czasie( aranż, zbieranie materiałów itp) zawsze to czas przynajmniej miesiąca, także i tak startuję na "nowo". Jak ktoś nie chce czekać a czas na restart to jeden dzień to lepiej zmagazynować i podłączyć ten filtr z starego akwa ;)

Nic nie tracimy a wszystko możemy bo woda teoretycznie "stara" i być może problemów mniej na starcie ;) Wszystko to kwestia czasowego zaplanowania.

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Przechowywanie wody przechowywaniem ale moi drodzy powiedzcie mi jak w przypadku takiego restartu/pól restartu jaki został przedstawiony na filmiku wyżej ma się cykl azotowy?

Rozumiem iż jakiś tam % procent wody z starego zbiornika wraca, do tego zewnętrzny kubeł jest skarbnicą bakterii nitrifikacyjnych - OK.
Ale czy na pewno to wystarczy do szybkiego ponownego wpuszczenia ryb? Tak jak to ma miejsce w filmie parę postów wyżej.

Bo jestem w obliczu wyzwania po obejrzeniu tego filmu.
Od dłuższego czasu przymierzam się do restartu mojego skromnego szkiełka w szafie czeka filtr RO,mineralizator oraz podłoże aktywne które zastąpi obecny jałowy żwirek.
Cały czas odkładam restart z uwagi iż nie chciałbym za długo męczyć ryb w pojemnikach ani tym bardziej uśmiercić ich z powodu nagłego skoku amoniaków ,bo zbyt szybkim wpuszczeniu ich do akwarium po restarcie.


Więc trochę zbaczam z tematu tego wątku ale liczę na pomoc.

Avatar użytkownika
bubiszon
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 17 gru 2016, 00:21
Miasto: Poznań/Swarzędz

Wspieram stronę kontem Premium

Możesz zostawić wodę ze starego akwarium i dojrzały filtr. Jeśli zmieniasz filtr to podłącz go do starego akwarium na tydzień i dojrzały przelozysz do nowego.

Wysłane z MediaPad T1 8.0 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

W kwietniu restartowalem malawi 500l do powtornego zalania zbiornika wykirzystalem ok. 200l "starej wody" ,ktora uprzednio zlalem do wielkiej beki i zapiąlem do niej jeden z uprzednio pracujacych na tym zbiorniku filtrow tj. JBL (prawdopodobnie 1501 ma on oznaczenie producenckie). Wykorzystalem rowniez piach z poprzedniej aranzacji, przeplukujac go jedynie lekko w wodzie ze zbiornika . "Stara woda " z podlaczonym filtrem przechowywana byla ok 4 dni (bo zbiornik mial wstawiane kamienne tlo 3d ,ktore bylo wklejane na sylikon do tylnej szyby a pelny czas utwardzenia sylikonu wynosi 72 h). Po powtornym zalaniu zbiornika do "starej wody" dolalem jedynie ok 150l "nowej wody"-kranowej uzdatnionej Aquasafem . Do restartu użylem bakterii Stability Seachem i co dwa dni robilem, przez pierwszy tydzien testy wody. Parametry okazaly sie byc ok . Po tygodniu zaryzykowalem i wpuscilem ryby !!! Wprowadzajec codzienne testowanie wody i codzienne podawanie rybom Fishtaminu Sery by zredukowac ewentualny podwyzszony poziom stresu. Po dwoch dniach wzrosly nieco poziomy NO2 i NO3 wiec zbilem je Toxivec-iem Sery. Po nastepnych 3 dniach sytuacja sie powtorzyla, i to byl koniec problemow, Zbiornik po restarcie zachowywal sie w mojej ocenie jakby nastapila jedynie duza podmiana wody. Dzieki przechowaniu i użyciu "starej Wody" praktycznie nie wystapil SYndrom NOwego Zbiornika, zero glona ,zero smierdzacej wody i praktycznie skrocenie czasu do pelnej stabilnosci szkla o 80% . We wrzesniu zamierzam zalozyc synowi krewetkarium i mysle ten manewr powtorzyc urzywajac do tego wody z podmian z moich zbiornikow z dyskami. Boje sie jedynie, czy nie przewleke do nowego baniaczka wraz ze "stara woda" problemu z slimakami. Moze ktos kto ma takie doswiadczenia by cos mi doradzil PLEAS :D

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2075 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 373 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • pH w świeżo założonym akwarium

    Witam. Minęło 6 dni od startu akwarium. Mam podłoże aktywne, CO2, 2x sinkor led wrb, akwarium typowo roślinne. Dziś zrobiłam test pH i wyszło że jest 5.5 Czy to za mało? Ryb narazie nie mam i narazie...

    Wyświetlenia: 335 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Przechowywanie bakterii po otwarciu butelki

    Witam Mam takie pytanie. Kupiłem sobie bakterie do akwarium tak aby je dolewać po każdej podmianie wody, i czy po pierwszym otwarciu butelki z tychże bakteriami, to czy powinno się je przechowywać w ...

    Wyświetlenia: 362 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 637 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 829 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1084 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy do wody RO należy podać mineralizator?

    Witam Mam już filtr RO i mam pytanie. Chciałbym obniżyć GH i ph wody w moim akwarium. Jako że wode w kranie mam średniotwardą i alkaliczną a chciałbym mieć kwaśną i miękką. Niech mnie poprawi ktoś je...

    Wyświetlenia: 822 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Przechowywanie wody z filtra RO

    Witam Dzisiaj odebrałem z paczkomatu filtr RO o wydajności 100 galonów. I mam takie pytanie. Na temat przechowywania wody ro a bardziej mówiąc jej magazynowanie. No bo wody z kranu takiej do picia ni...

    Wyświetlenia: 1366 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: adalis, lesniowka i 632 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.