Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Choroby ryb - identyfikacja i leczenie



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Witajcie a u mnie od paru tygodni problem wygląda następująco, na początek parę info:
Rybki są w 100l akwarium.
Parametry zbiornika są następujące: oświetlenie 48w, filtracja - filtr wewnętrzny + kubełek, CO2 24h/dobe, nie umiem ustalić ile bąbelków, ale na tyle, że Ph jest w miarę stałe a waha się pomiędzy 6,5-6,8; Kh - 5, wszystkie No2, No3, PO4 w normie.
Od jakiegoś czasu zaczęły padać gupiki, ale że wcześniej mnożyły się na potęgę, nie zwracałem na to szczególnej uwagi, zwłaszcza, że bardzo szybko zwłoki były wyczyszczone do samej ości przez krewetki i kosiarki. Ale od kilku dni zauważyłem, że na guramiach też pojawiło się coś dziwnego (2 z nich padły od razu, a 2 żyją), z kolei na jednym z gupików pojawiła się taka czerwona plamka. Co to może być, czy u obu gatunków to to samo, czy jakieś dwa różne schorzenia? Co z tym zrobić? Z góry dziękuję za pomoc. Niestety za krótko zajmuję się akwarystyką i to pierwszy taki poważniejszy problem, którego nie umiem sam rozwiązać :roll:
Załączniki
gupik1.jpg
(246.8 KiB) Pobrane 2295 razy
gurami2 kopia.jpg
(45.2 KiB) Pobrane 2295 razy

buena suerte
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 26 maja 2016, 11:53

Witam, zauważyłem na oku jednej z samiczek bystrzyka ornatusa bezbarwną , wypukłą narośl na rogówce, ryba zachowuje się raczej normalnie, dodatkowo zaniepokoił mnie fakt że jasną plamkę średnicy 1mm zauważyłem również na boku ciała jednego z samców, chociaż może to być tez uraz mechaniczny, samce trochę się ganiają. Bystrzyków mam szóstkę od ok 3 miesięcy i nigdy żaden nie chorował. Dodam że ostatnio zakupiłem mlodego, 5cm kiryśnika który traci wąsy (pojawiają się na nich jasne przebarwienia a potem się łamią) może wiec przywlókł mi jakaś chorobę zakaźną ? Początkowo uznałem że to mechaniczne urazy (kiryśnik jest bardzo aktywny) ale teraz łącząc to z bystrzykami sam nie wiem.... Parametry wody - 26st (kilka dni temu w wyniku małej awarii na pół dnia spadła do 23st) , gh 9, kh 5, ph 7,4, no2 0
Załączniki
9f111c8e47381036.jpg

michal78
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 29 sty 2017, 19:08

Witam, potrzebuję szybkiej pomocy rozumiem że dział pewnie inny ale mam sytuacje niemal kryzysową.

W nocy z 25 na 26 dzisiaj brakło prądu co skutkowało zatrzymaniem pracy filtracji, nie wiem jak długo to trwało ale jeżeli zaraz po moim zaśnięciu ... to tragedia gotowa co podejrzewam, obumarcie flory w filtrze HV 302 zewnętrznym, mój filtr to typowy biolog zapchany rzadko czyszczony 3 warstwy ceramika / gąbka/ keramzyt/gąbka (więcej gąbki na syf na dnie filtra).

Po przebudzeniu krewetki na najwyższej gałęzi korzenia i obok filtra ... bardzo osowiałe nie uciekały oszołomione na maxa, rybki w ilości 25 szt. sama super drobnica od r. boreańskiej po galaxy, pseudomugil paskai itp .... wszystkie przy powierzchni wody oddychające super szybko, zaczerwienione skrzela...

Akwa 112L
Miało rok wszystko śmigało jak marzenie ...
ph 7,5
kh 12
gh 18

Co zrobiłem?
Natychmiastowe testy na NO2 okazało się że 3,3 mg/l O_o szczęka mi opadła. Nawet nie mierzę innych skoro to zatrucie to śmiercionośne jest....

Proszę o poradę co robić wyłowić ryby ?? mam 14L zbiornik z ustabilizowaną sytuacją nitryfikacyjną tzn no2 w normie .... totalnie nie wiem co robić nielicząc podmian i lania bakterii... proszę o wsparcie co robić dalej!!!

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Zaproponuje jak wspomniales podmianę wody 1/3, i koniecznie wyczyszczenie filtra w wodzie akwariowej, zrodlem no2 mogą byc pozostalosci po karmieniu, odchodach, roslinach, ktore zalegaja we filtrze. Bakterie nie lubia "syfu" dlatego uzywa sie prefiltrow. Przeniesienie rybek do innego zbiornika to moze byc szok. Koniecznie natleń dobrze wode, skieruj wylot/deszczownice na tafle wody. Brudny filtr to zrodlo problemow. Moze ktos jeszcze sie wypowie, pomoze w ratowaniu, mial juz podobny wypadek...?

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Dzięki za szybką reakcję z desperacji zadzwoniłem do zoologicznego tam mam znajomą ekipę co zjadła zęby na akwarystyce... polecono mi ponad to węgiel aktywny wsadzić podmiany 2 zrobiłem praktycznie zmieniając 90% musiałem dolać uzdatniaczy :( typu sera aquatan ... eeeh przeciwny jestem chemii ale tym razem prawdopodobnie uratowała moje rybcie... ponad to wlałem ogromną ilość bakterii nitryfikacyjnych do tego wpadłem na pomysł ... może to mało ale zawsze coś wyjąłem gąbkę z 14L ustabilizowanego przelałem jakieś 5L wody i wycisnąłem ją ... następnie wodę z tego akwa ustabilizowanego wlałem do głównego ... teraz czekam... podmianę zrobię przed snem jeszcze 30% +bakcyle przy każdej podmianie, coś jeszcze zrobić ??

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Crossley napisał(a):(...) wyjąłem gąbkę z 14L ustabilizowanego przelałem jakieś 5L wody i wycisnąłem ją ... następnie wodę z tego akwa ustabilizowanego wlałem do głównego


Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem??, wypłukałeś gąbkę z innego (ustabilizowanego) akwarium i te "wypłuczyny" wlałeś do dużego akwarium czy to co pozostało w małym wlałeś do dużego. Wyczyściłeś (wypłukałeś) filtr w dużym, bo to on może dalej ci truć wodę?

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Może źle powiedziałem wyciągnąłem z małego 14L gąbkę i odlałem do wiaderka z tego malucha 5L wody następnie wycisnąłem gąbeczkę jak przy normalnym czyszczeniu i te wypłuczyny wlałem do zbiornika 112 do tego w którym padła mi biologia... nie wiem czy dobre to było ale po morderczej walce przynajmniej rybki normalnie pływają... już nie siedzą przy powierzchni krewetki też łażą już po całym akwarium jak zwykle...

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Te wypłuczyny, to tylko do kibla... Wypłukałeś to co ma filtr zebrać i mamy się tego pozbyć, nie oddawać do akwarium. Bakterie siedzą na gąbce, wkładzie. Ale nie ma co rozpłakiwać nad rozlanym mlekiem. Jak już dzisiaj zrobiłeś jedną podmiankę (jak pisałeś 90%) to na wieczór nie podmieniaj, daj im się zaaklimatyzować po tak dużej zmianie. Jutro zlej z 5-10 litrów i wypłucz w tej wodzie twój filtr z dużego akwarium. Spodziewaj się mlecznej wody na dniach, nie panikuj, bakterie się pewnie będą namnażać. Przygotuj im czyste wkłady (wypłukane jak wyżej) w dużym filtrze, aby miały gdzie osiąść. Zbadaj No2. Jeśli się nadal podnosi, podmianka + bakterie.

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Pytanie czy grzebanie w filtrze nie pogorszy sprawy ?? Bo mam wątpliwości lekkie może powinienem nie ruszać nic tylko pozwolić naturze z małą pomocą się odrodzić ??



Tak więc zrobię i zobaczymy napiszę jutro z rana po zrobieniu testów mam nadzieję że obejdzie się bez niespodzianek a tym bardziej zgonów z góry dziękuję za pomoc :)

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Witam ponownie myślę że powiedzenie "Dzień Dobry" jest jak najbardziej na miejscu pomiar azotynów NO2 na poziomie 0,9mg/l.
Według pomiaru akwarium wymaga podmianki x%+ bakterie ale ryby już mogą spokojnie przebywać w zbiorniku i tylko przy dłuższym działaniu azotynów mogą rozwinąć się jakieś dolegliwości do czego oczywiście nie dopuścimy :). Świadczy to o tym że nie cała flora padła gdzieś w zakamarkach filtra musiały przetrwać bakcyle i jedyne co teraz chyba muszę zapewnić to podmiankę tylko jaką ? 30%?? 50%?? chyba 30% takie optimum co nie ?? No i w arsenale mam dodatkowy węgiel aktywny sypki i w saszetkach. Oba filterki ten co za skimmer robi i ten główny są zasypane węglem.

Ciekawi mnie też czy po wyjęciu węgla azotyny nie podskoczą znowu do góry, jak sądzicie jak długo powinienem węgiel w baniaku zostawić?

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Podmianki jak najbardziej. Zrobiłbym 30% na zasadzie podmianka, dwa dni przerwy, podmianka. Flora to nie tylko filtr. Bakterie są wszędzie w wodzie i podłożu. Nie bój się czyszczenia filtra, tylko pamiętaj aby zrobić to zgodnie ze sztuką ;) czyli w wodzie, którą wylewasz w trakcie podmiany. Dla właściwej biologii filtra istotna jest jego czystość (nie mylić ze sterylnością!). Łatwo pisząc jak twoje bakterie mają się najeść jak mają pozapychane otwory gębowe czymś w postaci resztek organicznych.

W temacie węgla... On nie pochłania Azotanów, Azotynów, Fosforanów. Bardziej przydatny jest w celu klarowania wody, pochłaniania chemii np. po leczeniu. Nadmiar azotynów to źle działający filtr - brak bakterii, nadal będę Ci namawiał abyś przepłukał wkłady podczas podmianki.

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Przekonałeś mnie mocne argumenty i bardzo logiczne ... to zupełnie podobna sytuacja do zapchanych płuc co z tego że już możesz oddychać jak masz dalej zapchane płuca... przeczyszczę filtr i zrobię po tym podmiankę następnie wieczorem zmierzę azotyny azotany i ph i następna podmianka za 2 dni... myślę też co by można podać do wody rybkom bo mają skrzela na pewno podrażnione, są zaczerwienione. Większość ryb oddycha normalnie tylko niektóre osobniki troszkę łapią łapczywiej wodę... masz na to jakiś pomysł? Chyba że czas i dobra równowaga w akwa zrobi robotę?

Co do węgla :P przyznaję tutaj wiem tylko tyle że pochłania chemię, oraz tylko niektóre toksyny. Dzięki za radę, mogę wsadzić też woreczek przepływowy bo odnalazłem tylko wymoczę go w soli na azotyny NO2 co o tym sądzisz?

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Wirowmaker napisał(a):przeczyszczę filtr i zrobię po tym podmiankę
. Tylko pamiętaj o kolejności - Spuszczasz do wiaderka wodę, w tym płuczesz filtr, wylewasz do kibla. Jak filtr mocno zabrudzony, spuszczasz kolejne wiaderko lub pół, płukanie i do kibla.

Nie czytałem o żadnej metodzie na moczenie węgla w solach na No2... Niestety o solach na No2 też też nie czytałam. Zachował bym węgiel na później, jak już filtr będzie czysty, woda przeczyszczona, to załaduj jako ostatnie medium w filtrze w celu ostatecznego wyklarowania wody.

Resztę bym zostawił naturze. Filtr dojrzeje, regularna podmiana wody co tydzień i rybki poczują się lepiej.

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Dzięki wielkie wieczorem napiszę jak się ma sytuacja i jaka reakcja fauny będzie po tych zabiegach.
Może źle powiedziałem chodziło mi o woreczki przepływowe pochłaniające NO2 z Zooleka no ale mniejsza zostawię je przygotowane na wszelki wypadek :) dzięki wielkie za wszystkie rady oby sytuacja się porządnie wyklarowała. Po żyjemy zobaczymy napiszę wieczorem.

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Ok, powodzenia :) mam nadzieje, ze bedzie bez ofiar, wyglada, ze jest wszystko na dobrej drodze.

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Witam, mimo że chmury i leje chciałem podziękować za wsparcie przy rozwiązywaniu problemu. Aktualnie mamy rano wieczorem dałem sobie spokój, pomiar Azotynów wynosi 0,3 mg/l czyli standardowo taki powinien być i taki jest.

Za 2-3 dni zrobię podmiankę i znowu doleję bakterii, ryby są w dobrej kondycji straty... to 1 Otosek co nie dziwi nikogo że zdechł bo to bardzo wrażliwa rybka, 1 razbora galaxy i 3 krewetki coffe, reszta fauny trzyma się dobrze.

Dzisiaj wykonam testy na pozostałą chemię łącznie z NO3, PO4, FE, CA, MG, PH, GH,KH NH3 odkręciłem już dozowanie CO2 na pół gwizdka 0,5 bombelka/s.

Akwarium odzyskuje równowagę :) i ja też :D

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

Cześć. Mój bojownik jest chory, ale nie wiem na co. Zauważyłam u niego guzek pod pyszczkiem, pomiędzy skrzelami (na zdjęciach). Oprócz tego ma na głowie jasną plamę, gdzie wydaje się nie mieć łusek. Na ciele łuski wyglądają na nastroszone. Nie je, siedzi cały czas na dnie akwarium.
Temperatura wody: 27-28 stopni
PH: 7
Karmię go ochotką.
Czy to nowotwór? Pomocy
Załączniki
1.jpg
(116.68 KiB) Pobrane 2680 razy
2.jpg
(63.75 KiB) Pobrane 2680 razy
3.jpg
(146.87 KiB) Pobrane 2680 razy

próbuję_ogarniać
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 17 kwi 2017, 02:04

próbuję_ogarniać napisał(a):Cześć. Mój bojownik jest chory, ale nie wiem na co. Zauważyłam u niego guzek pod pyszczkiem, pomiędzy skrzelami (na zdjęciach). Oprócz tego ma na głowie jasną plamę, gdzie wydaje się nie mieć łusek. Na ciele łuski wyglądają na nastroszone. Nie je, siedzi cały czas na dnie akwarium.
Temperatura wody: 27-28 stopni
PH: 7
Karmię go ochotką.
Czy to nowotwór? Pomocy


Ile czasu ma akwarium ?? Jak długo bojownik jest u Ciebie, czy masz jakieś inne rybki ?

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Crossley napisał(a):
próbuję_ogarniać napisał(a):Cześć. Mój bojownik jest chory, ale nie wiem na co. Zauważyłam u niego guzek pod pyszczkiem, pomiędzy skrzelami (na zdjęciach). Oprócz tego ma na głowie jasną plamę, gdzie wydaje się nie mieć łusek. Na ciele łuski wyglądają na nastroszone. Nie je, siedzi cały czas na dnie akwarium.
Temperatura wody: 27-28 stopni
PH: 7
Karmię go ochotką.
Czy to nowotwór? Pomocy


Ile czasu ma akwarium ?? Jak długo bojownik jest u Ciebie, czy masz jakieś inne rybki ?


Akwarium mam ponad pół roku, ale 2 tygodnie temu zmieniłam żwirek i wodę, rośliny od początku te same (tylko mech). Żadnych innych rybek nie mam, a bojownik jest od początku akwarium (ja wiem, tak nie powinno być, ale cóż zrobić kiedy dostaje się rybę z mieszkaniem i trzeba się nią zająć)

próbuję_ogarniać
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 17 kwi 2017, 02:04

Ile wymieniłaś tej wody 30%, 50% 100% ?? W jakim stanie był bojownik przed tą zmianą ?

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra











Powiązane tematy
  • Pomocy ! Zdychanie ryb

    Witam. Posiadam od około 2 miesięcy zbiornik 200l. Za filtracje odpowiada fluval 305 i aquael turbo 1500. Cykl azotowy zamknięty. Parametrów wody nie mierzyłem wszystkich ale takie jak no2,no3,nh3/nh4...

    Wyświetlenia: 352 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Identyfikacja co to za białe stworki

    Witam serdecznie, Od kilku dni obserwuje namnażanie się białych robaczków które bez skrępowania zadomowiły się w mchu i wątrobowcu a także od czasu do czasu lubią popływać sobie w toni wody razem z ne...

    Wyświetlenia: 590 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Dodatek soli dla tęczanek i innych ryb

    Witam Mam obecnie w akwarium 6 tęczanek neonowych, 4 kiryski i otoska. Jak na giełdzie kupowałem te tęczanki gościu mi powiedział że to ryby z wód słonawych więc należało by dodać troche soli niejodo...

    Wyświetlenia: 647 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Identyfikacja krewetek - tutaj można wklejać zdjęcia

    Witam, Mam prośbę o identyfikację krewetki ze zdjęcia. Długość około 25-30 mm. ImageUploadedByTapatalk1374599304.973753.jpg

    Wyświetlenia: 118361 | Odpowiedzi: 57 czytaj więcej...

  • Identyfikacja - robaki w akwarium

    Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

    Wyświetlenia: 127516 | Odpowiedzi: 103 czytaj więcej...

  • Pomocy w identyfikacji choroby!

    Dzień dobry. Mam akwarium 120 l, dojrzewające od 3 lat, z butlą co2 i obsadą głownie przydennych: zbrojniki, czerwone i niebieskie, kiryski julii, gurami, grubowargi syjamskie. Kosiarki od ponad tygo...

    Wyświetlenia: 346 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Z wizytą w hurtowni ryb Hobbysta Junior

    https://www.youtube.com/watch?v=yRTenhAjrx0 Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 1207 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji choroby

    Witam czy mógł by mi ktoś pomóc w nakierowaniu co dolega mojemu skalarowi od wczoraj zachowuje się jak na dołączonym zdjęciu oraz filmie, Inne ryby się maja dobrze tylko owy skalar ma problem jakiś. ...

    Wyświetlenia: 461 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jaka choroba ryb?

    Witam, mam akwarium od 2 tygodni, mam w nim od tygodnia kilka neonków, kosiarkę, i pare innych które już nie pamietam jak się nazywają, zauważyłam od wczoraj ze neonki maja białe kropki co to może ozn...

    Wyświetlenia: 2348 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Identyfikacja płci prętnika

    Witam Potrzebuje pomocy w identyfikacja płci u prętnika IMG_20220821_180059.jpeg IMG_20220821_175952.jpeg Wysłane z ELS-NX9 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 1254 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 341 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.