Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Test na Potas JBL



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



21 paź 2016, 12:58 Re: Test na Potas JBL  (#21)  

No i wcale nie nerwówka tylko konstruktywna rozmowa... I znów może się czegoś nauczę. I pomyśleć, że zaczęło się od prostego pytania o uzupełnienie testu. :-)
Oby więcej dobrych rozmów na Forum. :-D

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

21 paź 2016, 13:22 Re: Test na Potas JBL  (#22)  

Podsumowując zdanie moje jest takie na ta chwile i nie uważam się za alfe i omege, ciągle się uczę i chcę się uczyć, ale nie możemy pomijać ilości potasu w słupie. Przynajmniej dopóty nie sprecyzujemy, które pierwiastki powodują że tak wysoki potas staje się obojętny dla zbiornika. Ja na ta chwile po 2 letniej już prawie zabawie w potas na calu tego nie wiem ....
Tak jak Ty w przeszłości nie zwracałam uwagi na potas .... ale napiszę to jeszcze raz tłustym drukiem, podobnie jak Ty nie miałam roślin specjalnie czułych na jego ilość.

Można gdybać można mówić że się da, tylko na tą chwile na tak dużym forum jak RA nie widzę zbiornika, gdzie potas jest tak wysoko i rośliny potasoczułe rosną, może źle patrzę.

Temat długi jak rzeka .....
I ciągle mi ta tropica chodzi po głowie i upewnia w tym że przynajmniej częściowo mogę mieć racje, skąś to wynika, że ich nawozy od tylu lat na rynku (zanim wypuścili podłoże) mają tak mało tego potasu. Firma, która się szczyci najlepsza jakością roślin na rynkach, nie tylko naszym przecież, i przez tyle lat jej filozofia się nie zmieniła i skład nawozów również. Znam historie ich perturbacji, ale w niczym im to nie przeszkodziło. Przecież nie wynika to z niedbalstwa o swój produkt, cos w tym jest, a na pewno jest potasu, tyle co kot napłakał, porównując do innych :) Produkt ten sam

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

21 paź 2016, 16:27 Re: Test na Potas JBL  (#23)  

Godween napisał(a):No i wcale nie nerwówka tylko konstruktywna rozmowa... I znów może się czegoś nauczę. I pomyśleć, że zaczęło się od prostego pytania o uzupełnienie testu. :-)
Oby więcej dobrych rozmów na Forum. :-D

Mi bardzo miło i przyjemnie się czyta takie tematy :)
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym.
Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia. :)

https://youtu.be/lPK8MuVKy14
https://youtu.be/93_1bb_lzMk

Avatar użytkownika
świerzak
Aktywny użytkownik

Posty: 555
Dołączył: 30 lis 2011, 23:13
Miasto: Lublin

21 paź 2016, 16:52 Re: Test na Potas JBL  (#24)  

A, ja sie ciesze ze padlo hasło potasowe. Po 8 miesiacach, zapragnełam dalej kroczyc sciezką "roślinomaniaka" Wywaliłam już łodygowce, pierwsze rośliny, które rosły jak chwast. Nie chce popełniać błędów, które mogę uniknąć, a ten nieszczęsny potas siedzi mi w tyle głowy. Piszę już dokładnie dlaczego. Nie tylko szklana kula i Lali, to mówią. Opisywałam swoją zmianę nawozenia z Tropici 7 miesiecy na 2 tygodnie AZOO. Rosliny zaczęły marnieć z w oczach. Przerażona szukałam przyczyny. Ja, która nie robiłam testów ( nie było takiej potrzeby) Dumna i blada z początków, zero glonów, rośliny jak na drożdzach. Wpadłam w panikę. Wredy trafiłam na wątek Lali i opowieści potasowe. Test niby nie wykazał bardzo dużo potasu, ponad 10, ale po pierwsze nie wiem, czy dobrze go zrobiłam. Dwa, wiem, że stozki zaczęły się skręcać, rośliny jakby się rozpływały. Skoro charakterystyczne jest to, ze Tropica ma mało potasu i wszystko było, ok, to może TU właśnie diabeł tkwi :roll: Tak, czy inaczej, czujaność potasową planuję zachować i wcale nie uważam, żeby to była panika

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

21 paź 2016, 17:47 Re: Test na Potas JBL  (#25)  

Wiecie co?Napisałem do was niby,nie winne pytanie,przeszło to na początku w lekkie żarty a teraz wróciłem z pracy czytam......nie wieże.Z mojego pytania tak obszerna informacja.Wiecie co?Z butów mnie wyrwało.....Podoba mi sie to forum.Zostaje z wami.A co do kontroli potasu to jest mi ona potrzebna bo rośliny przestały mi rosnąć,lekko karłowacieją,zwijają się nowe pędy.Wszystko wskazuje na nadmiar potasu co potwierdziło mi się przy badaniu w labolatorium czyli 25mg/l.Szczerze dziękuje wam za odpowiedzi i DZĘKUJĘ.Marcin

Avatar użytkownika
bieniolubo23com
Zainteresowany tematem

Posty: 234
Dołączył: 20 wrz 2016, 21:53

21 paź 2016, 18:14 Re: Test na Potas JBL  (#26)  

Witaj w klubie Marcin..... w klubie tych, którym się tylko wydaje, że to wysoki potas im dewastuje zbiornik :) Witamy również na forum i mamy nadzieję że zostaniesz dłużej ;)

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

21 paź 2016, 22:38 Re: Test na Potas JBL  (#27)  

ok, no to porozmawiajmy :)

Lali75 napisał(a):Aquamateo do Ciebie mam prośbę wielką, podnieś potas tak żeby ten test który twoim zdaniem się do niczego nie nadaje pokazywał 30mg/l, wsadź do zbiornika ammmanię :) .... może wtedy zrozumiesz, że problem potasowy nie jest małym problemem,


Co zatem powiesz osobom które dla przykładu stosują cała linię firmy ADA, a mają w swych zbiornikach rośliny z którymi miałaś problem, np. wspomnianą Ammanie i tego problemu nie mają.
Co powiesz osobom które swe zbiornik prowadziły i prowadzą metodą EI, gdzie w skrócie filozofia polega na prostej zasadzie "hulaj dusza ...." a pod koniec tygodnia resetujemy to większą podmianą.
Myślę że taki Tom Barr odpowiedziałby Ci dokładnie to samo co zrobił @Macek w Twoim temacie, przytoczę tu jego wpis bo według mnie jest logiczny. Zaznaczę przy tym to co powtarzałem już kilkukrotnie, że ja jestem za oszczędnym nawożeniem, limitacja jest po prostu dla mnie bezpieczniejsza ( nie mylić limitacji z brakiem )
Nie zmienia to jednak faktu, że "pompowanie" nawozów tez takie jest, o ile wie się jak to robić i nie doprowadza się do sytuacji w której przesadny nadmiar jednego pierwiastka zablokuje inny.

teraz wspomniany cytat, @MacekG napisał:


"Teraz troszke co do tego Waszego utrapienia w postaci Potasu.

Juz kiedys Spider pisal ze wroci kiedys na forum jak sie cos nowego wydarzy,bo tak przez lata od kad powstalo to forum to nieraz nagle takie tematy sie pojawiaja,pozniej przychodzi zas nowe pokolenie i zas cos nowego,takze dla mnie to zadna nowosc.I dla wielu starych wyjadaczy rowniez,co zreszta prywatnie slyszalem :wink

Pomyslcie logicznie wiele firm z bogata historia stosuje nawoz potasowy(przykladowo ADA Brighty K z calej lini wpada okolo 30ppm tygodniowo) oraz wiele innych.
Juz na samym starcie strzeliliby sobie w stope.
Dlatego najlepiej jechac jest cala linia danego nawozu,ale tutaj przeszkoda staja gatunki roslin(ciezsze) wtedy poniekad trzeba podawac czasem kilkakrotnosc danego nawozu,a wtedy przewaznie wpada niepotrzebna ilosc innych pierwiastkow i zaczynaja sie schody.
Co do samego potasu jego rola w roslinie jest bardzo istotna,bez jego udzialu nic sie nie dzieje z roslina.
Z makro najszybciej w rosline po azocie wchodzi Mg i z K konkuruja o ten sam przekaznik.

Teraz tak co do blokad to jak najbardziej istnieja miedzy pierwiastkami,duze blokady sa miedzy mikrusami ,rowniez w relacjach z makro.
Dlatego tez czesc osob nieraz zauwazyla u siebie tzw."bielactwo" i podawanie Fe nie pomoze bo i tak nie wejdzie w rosline.
Dlatego nie raz ogolnie czytam ze ktos podpowiada podaj to czy tamto,mimowszystko problem dalej istnieje,gdyz jak jest blokada to i tak nic z tego.

Wszystkie podloza jonowymienne sa bogate miedzyinnymi w K,np.w Amazonii 66ppm na kg a juz w wersji Powder-250ppm,teraz sobie wyobrazcie jak wszyscy ludzie plukaja podloza bo nie moga utrzymac kilkunastu gatunkow...gdzie w przypadku ADY jak wspomnialem wpada 30ppm przez cala zywotnosc zbiornika...
Kolejna rzecza nie moze byc tak ze ktos bedzie prowadzil zbiornik na wysokim potasie i setek osob na swiecie akurat tego gatunku u niego nie pali.

No sorry ale nie moze byc tak ze u przyslowiowego "Zdziska,Jozka,Franciszka czy Kasztelanki" pali a u innych NIE...
Bo jesli ma palic K to u wszystkich bez wyjatku,danego gatunku.

Dlatego tez potas nie pali bezposrednio a posrednio
Z tad tez wyciagacie wlasnie takie wnioski na podstawie swoich obserwacji kiedy widzicie,ze obnizenie tego pierwiastka poprawia kondycje danego gatunku i dla was widac to czarno na bialym :wink:
Ale nie zaglebiacie sie glebiej o czym pisalem wyzej,jesli obnizacie potas obnizacie rowniez dostep i inne relacje miedzy pierwiastkami,dlatego tez wystarczy podnies stezenie jednego z skladnikow mikro(lub dane mikro) i relacja na wysokim potasie bedzie jak najbardziej prawidlowa,czasami pomaga potas wyzszy od Ca i znacznie wyzszy od Mg ale tutaj dochodzi relacja jeszcze z mikro.Dlatego posrednio a nie bezposrednio co jest duza roznica"



kontynuujemy .. :wink:

Informacja z etykiety nawozu potasowego EL jest jak najbardziej słuszna, tyle tylko że według mnie niczego to nie zmienia. Podaje jedynie informację o ich zdaniem optymalnym zakresie potasu 10-15 gdzie dla przykładu ADA ma ten zakres wyższy,
oraz informację że:

"Jeśli zawartość potasu wynosi 25 mg/l lub więcej, może nastąpić zahamowanie przyswajania innych substancji odżywczych"

Podkreśliłem specjalnie słowo "może" w tym zdaniu, bo ono nie oznacza nic nowego i nic innego jak to o czym wyżej pisałem i na co @MacekG zwrócił uwagę w wypowiedzi którą zacytowałem.
Oczywiście że może powodować zahamowanie, jeżeli równocześnie nie dostarczymy innych ważnych składników lub jeśli balans między nimi zostanie znacząco zaburzony, to tak właśnie się stanie.
Przecież tą samą zasadę można zastosować w drugą stronę.

Warto także pamiętać że instrukcje poszczególnych producentów względem nawożenia, są tylko uśrednionym drogowskazem dla szerokiego grona różnorodnych zbiorników do których będą używane przez mniej lub bardziej świadomych ich właścicieli.

Teraz Tropica

Tropica ma bardzo prostą filozofię

Głównym dostarczycielem wolno uwalniającej się "karmy" dla roślin jest ich substrat.
Na niego możemy dać żwir, lub dla stabilizacji parametrów niepewnej wody którą akurat możemy posiadać, ich granulat.
To wszystko podlewamy jednym z dwóch nawozów w zależności czego posiadamy więcej ryb czy roślin. (zielona lub pomarańczowa tajemnicza buteleczka )
Od czasu do czasu dodatkowo aplikujemy w podłoże ich piguły szczęścia. (osobiście preferuję pałeczki nawozowe do kwiatów doniczkowych tylko ciiiii...)

Trzeba zwrócić uwagę że w głównej mierze stawiają na wolno uwalniające się składniki z podłoża dlatego nie pchają zbyt dużo K w płynie, bo jest on uwalniany z dołu.
Po drugie: dawkowanie podane przez nich na butelkach jest bardzo zachowawcze, bo również doskonale zdają sobie sprawę, że trafi to w ręce armii klientów posiadających przeróżne podwodne mikroświaty. Jednocześnie podają że dawkowanie może być zmienione wraz z wymaganiami roślin.
Znaczy to nic innego jak to że w razie potrzeby lej do skutku :wink:

Na koniec tego przydługiego, pewnie nudnego i nikomu niepotrzebnego wpisu:

Zbiornik na filmiku który podesłałem wcześniej, a który raz jeszcze dołącze, prezentuje bardzo bogatą ilośc gatunków roślin, od łatwych po te trudniejsze. Prowadzony był w czasach gdy o testach na potas nawet Mikołaj w Laponii nic jeszcze nie wiedział.
Nie widzę, oglądając po raz enty z przyjemnością jak Grzegorz Mosurek go formuje, żeby którekolwiek rośliny wykazywały objawy o których tu z takim zapałem skrobiemy.
Zakładam również że prowadzony był zupełnie standardowo jak przystało na czasy "niewiedzy" o naszym nieszczęsnym K. Miło będzie jak sam jego autor w wolnej chwili włączy się do dyskusji i opisze swoje z nim nawozowe doświadczenie.



Mam również nieodparte wrażenie że ten zbiornik nie jest odosobnionym egzemplarzem.
Przez wiele lat prowadzono i prowadzi się zbiorniki bez limitacji potasu i jakoś te nawet trudniejsze gatunki roślin zdrowo sobie rosną.
Wystarczy spojrzeć na zbiorniki biorące udział w konkursie ADA, i nie prawdą jest że znajdują się tam zbiorniki tylko z prostymi roślinami.
Wystarczy że wpadnie Ci kiedyś w ręce katalog wydawany po zakończeniu takiego, a w opisach poszczególnych prac, gatunków roślin w nich użytych znajdziesz wiele wymagających perełek. Dodam tylko że większość prowadzona jest na ich produktach, a więc na wyższych wartościach K o których pisał @MacekG

pozdrawiam

p.s
Godween dzięki za przyjazne słowo :wink:

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

21 paź 2016, 23:50 Re: Test na Potas JBL  (#28)  

aquamateo napisał(a):Zbiornik na filmiku który podesłałem wcześniej, a który raz jeszcze dołącze, prezentuje bardzo bogatą ilośc gatunków roślin, od łatwych po te trudniejsze. Prowadzony był w czasach gdy o testach na potas nawet Mikołaj w Laponii nic jeszcze nie wiedział.
Nie widzę, oglądając po raz enty z przyjemnością jak Grzegorz Mosurek go formuje, żeby którekolwiek rośliny wykazywały objawy o których tu z takim zapałem skrobiemy.
Zakładam również że prowadzony był zupełnie standardowo jak przystało na czasy "niewiedzy" o naszym nieszczęsnym K. Miło będzie jak sam jego autor w wolnej chwili włączy się do dyskusji i opisze swoje z nim nawozowe doświadczenie.

O, mój ulubiony zbiornik Grzegorza sprzed lat :) i zresztą filmik też znam na pamięć, wzorowałem się na doborze gatunków do mojego akwarium, gdy z Piotrem próbowaliśmy ustalić moją obsadę, większość to wdzięczne łodygowce. Ale takiego wielkiego holenra drugiego ze świecą szukać! Z tego co mi powiedziano dawno temu w Galerii, gdy pytałem, to nawoził go Tropicą, ale niech potwierdzi. Podsypek Tropici nie wiem czy użył, czy w ogóle wtedy już istniały podsypki Tropici? Wśród gatunków na uznanie zasługuje według mnie Proserpinaca, mi sprawiała dużo trudności. Jednak czy miał Ammanię, Neseę, Toninę, Altrnantherę? Nie dostrzegłem ich nigdy przy oglądaniu. Chyba nie, ale mogę się mylić.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

22 paź 2016, 08:12 Re: Test na Potas JBL  (#29)  

Podrzucę jeszcze taki artykuł przetłumaczony przez Spidera.
Gdyby ktoś nie wiedział lub nie znał tego użytkownika, dodam że jest to osoba moim zdaniem chyba najbardziej uzdolniona chemicznie na forum, szkoda że nieobecny tak często jak kiedyś. Bardzo często w sposób niezwykle profesjonalny wypowiadał się na tematy związane z szerokopojętą chemią wody, nawożenia. Był również zaproszony i miał prelekcję na jednym ze zlotów KMRW.

artykuł:

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html

a tu pewien fragment rozmowy którą przeprowadził:

spider72
Co jeszcze mógłbyś powiedzieć o sobie lub swoich doświadczeniach, co mogłoby mieć wpływ na ludzi, aby przekonać ich do używania metody EI?

ceg4048 - Clive Greene
Jestem również płetwonurkiem i nurkowałem w niektórych z najbardziej egzotycznych miejsc na świecie, jak Hawaje, Karaiby, The Keys* [*grupa około 1700 wysepek na południowy zachód od Półwyspu Floryda, przyp. tłum.] i na Marianach, w cieśninie Puget Sound* (* zespół cieśnin i dróg wodnych w stanie Waszyngton) i widziałem na własne oczy rezultaty działania składników pokarmowych w kolumnie wody. Gdzie składniki te są obecne w ekosystemie, różnorodność i ilość form życia jest zadziwiająca. Gdy ekosystem jest ubogi w składniki pokarmowe, sprawia to że nurkowanie jest bardzo nudne.

Zatem widziałem rozwój różnych typów schematów dozowania i ich rezultaty. Gdy zaczęto używać wyższego poziomu światła w zbiorniku, widziałem więcej i więcej problemów z różnymi schematami dozowania. Zbiornik wolny od glonów osiągnąłem tylko i wyłącznie gdy używałem jako nawozu PMDD+PO4 dozowane według schematu EI.
EI było tak proste, że naprawdę nie było potrzeby używania żadnego z innych schematów dozowania, które wymagały wiele testowania i monitorowania. Testy były drogie, niedokładne i nudne, monitorowanie parametrów wody marnowało wiele czasu i zabierało przyjemność z oglądania zbiornika. Upłynęło wiele czasu, zanim pozbyłem się strachu przed wyższymi poziomami nawozów, więc wiem jak jest to trudne, zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego hobbysty, którzy trzymają się tego strachu. Specjalnie założyłem ten 600 litrowy zbiornik, którego zdjęcia można zobaczyć w artykule, aby rozbroić ten strach we mnie. Tak właściwie, to dozowałem tam trzykrotne ilości nawozów, niż te zalecane w EI, aby udowodnić samemu sobie raz na zawsze, że mitem jest to, że rośliny nie lubią wyższych poziomów nawozów.

Następnie poszedłem o krok dalej, i zastosowałem teorię EI na oczku wodnym, które miałem kiedy mieszkałem w Wielkiej Brytanii. Jeżeli przejdziesz do działu oczek wodnych forum UKAPS, to zobaczysz, że mam tam wątek o używaniu EI w oczku wodnym i wyniki są pokazane na zdjęciach. (http://www.ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=25&t=123 )

Mam zatem, pełne zaufanie do założeń EI, ponieważ sprawdziły się nawet gdy zostały zastosowane w ekstremalnych warunkach. Ważną rzeczą w temacie EI i Tom'a Barr'a jest to, że on i jego technika są odbiciem użycia Metod Naukowych. To była ta sama metoda, której użyli Europejczycy, aby wydźwignąć się z okresu Średniowiecza do Renesansu. Jestem naukowcem, więc ta metoda była dla mnie bardzo naturalna. Efekty stosowania Metod Naukowych mówią same za siebie, ale wcale nie musisz być naukowcem, by zastosować tą technikę. EI dodaje odwagi gdy uczysz się prowadzić akwarium i przysparza Ci sukcesów w czasie tej nauki. Kilka, jeżeli w ogóle, innych metod, jest właściwie oparta na biologii lub na Metodach Naukowych.

Mam nadzieję, że to pomoże!

spider72
Dziękuję za Twój czas.

ceg4048 - Clive Greene
Cała przyjemność po mojej stronie.

Wywiad przeprowadzono 10 i 11 września 2009r. przez internet.


Nie chcę również po raz kolejny cytować wypowiedzi @MacekG który to raz jeszcze wypowiedział się w temacie @Lali, by nie robić zamieszania pomiędzy dwoma watkami, choć można byłoby je swobodnie połączyć, dodam jedynie że w pełni się z nią zgadzam.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

22 paź 2016, 08:34 Re: Test na Potas JBL  (#30)  

Czlowiek na chwile pojdzie spac, a tu prosze jaka ciekawa dyskusja

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15











Powiązane tematy
  • Potas z KH Buildera czy z nawozu?

    Wystartowałem nowe akwarium na podłożu Tropica. Korzenie plus lawa więc nic nie podnosi Kh. Zawsze sugerujecie, żeby na początku nawozić potasem i tu moje pytanie. Czy może zamiast nawozić potasem, le...

    Wyświetlenia: 285 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 478 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Potas Easy life a twardość wody

    Witam. Pytanie czy jest możliwe że Nawóz potasowy Easy-life: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/potas-k/nawoz-easylife-kaliumpotassium-500ml-potas-p-5914.html podnosi twardości wody (KH i G...

    Wyświetlenia: 463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • TESTY JBL vs Acqua Lab vs Hanna

    Wrzucam bo może kogoś zainteresuje i może ktoś ma podobne wnioski. Właśnie skończyłem robić testy dla PO4, NO3 i FE i poniżej wyniki: test PO4 JBL 0,4 odczyt hanka 0,99 / 1,04 ACQUA 0,8 odczyt h...

    Wyświetlenia: 1817 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31535 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • Potas bez podnoszenia ph

    Panowie, czy możecie wskazać mi sól potasową, która nie podnosi ph? Ewentualnie wskazać nawóz potasowy zawierający taki związek potasu? Qualdrop (mój ulubiony) niestety ph dźwiga. Wiem że jest ADA neu...

    Wyświetlenia: 2653 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sole Potas

    Witam, mam taki problem a raczej pytanie do bardziej zaawansowanych Mam trochę niedoborów potasu ( generalnie nawóz z akwarium-net się skończył. I teraz pytanie czy mogę poprostu kupić sole k2s04 i...

    Wyświetlenia: 3752 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Test Zoolek K

    Witam, wyśle ktoś fotkę instrukcji testu Zoolek K na wysokie poziomy, bo nie pamiętam czy leje się 5ml wody z akwa i 5ml wody Ro, czy po 2,5ml. ulotka mi niestety zagineła

    Wyświetlenia: 2064 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Potas kontra azot skąd te różnice

    Chodzi o akwarium na żwirku Pierwsza opinia Dawka 2-3 N tygodniowo jako co tydzień jako proxy z dowolnej mojej receptury Makro Dawka lub utrzymywanie około 10 ppm Ca, 4 ppm Mg i około 4 ppm K, 8 ppm...

    Wyświetlenia: 2936 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Który test, No2 czy No3, wyznacza poziom azotu w wodzie?

    Witam Jako że z chemii w podstawówce byłem noga więc mam pytanie. Którym testem, No2 czy No3 oznacza się poziom azotu w wodzie? A może czymś innym o którym nie wiem? Prosze o pomoc.

    Wyświetlenia: 3625 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 552 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.