Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


360l - Na pohybel LEDom - masło_82



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Testowałem i widziałem działanie bardzo wielu lamp led wszystkie wypadają słabo


Czy słabo to sprawa dyskusyjna, zgodzę się że coś w tym jest. Jednak, czy miałeś do czynienia z tymi LEDami RA=98, dopiero wtedy będę w stanie Ci uwierzyć, że CRI można między bajki włożyć. :)

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

Popatrzcie na firmę, która wyznacza trendy - ADA nie pcha się w diody LED do dużych akwariów - cały czas trzepią lampy na świetlówki, HQI i mieszanki świetlówek z HQI.

Wycofano nawet pięknego Solara mini na rzecz LED Aquasky, nową lampę zapowiedziano na wiosnę, ale nadal ani widu ani słychu.
Załączniki
adall.jpg
(29.19 KiB) Pobrane 2118 razy
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotrek nie zgodzę się, że na wybarwienie wpływa tylko ilość światła. Jest cała masa ledów, które palą zdecydowanie mocniej a nijak ma się to do wybarwienia, i nie mówię tu o bladym świetle ale o realnym wybarwieniu roślin. Inna sprawa, że jesli to co piszesz to prawda, to znaczy, że białe świetlówki wypadną zdecydowanie lepiej, bo kolorowe mają bardzo mało lumenów. Powiem więcej kolorowe świetlówki z założenia nie mogą być lepsze, bo to nic innego jak biała świetlówka z okrojonym widmem, nikt tam niczego nie dokłada.

Co do LEDów ADA to powiedzmy sobie jasno, tutaj postęp wziął górę nad parametrami w przypadku AquaSky. Obstawiam że ADA nie wymieniała Solarów na LEDy, za sprawą Pana Amano, bo zmiana HQI na LED była nie do przyjęcia, ale to tylko moje przypuszczenia. Warto zauważyć jedno, że producenci którzy dotychczas specjalizowali się w oświetleniu akwarystycznym, dość powściągliwie podchodzą do LED. Wprowadzają jakieś modele ale trudno to nazwać ekspansją czy wypieraniem T5 czy HQI. Jednocześnie trzeba zauważyć, że LEDy to domena firm z praktycznie zerowym dorobkiem w dziedzinie oświetlenia akwarystycznego. To wyłącznie firmy które upatrzyły sobie źródło dochodów w oczekiwaniach postępowych akwarystów.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

maslo_82 napisał(a):Piotrek nie zgodzę się, że na wybarwienie wpływa tylko ilość światła. Jest cała masa ledów, które palą zdecydowanie mocniej a nijak ma się to do wybarwienia, i nie mówię tu o bladym świetle ale o realnym wybarwieniu roślin


Marcin wiem co masz na myśli - mało jest przykładów na forum akwariów z roślinami czerwonymi na diodach LED.
Ale jeśli diody emitują beznadziejnej jakości światło to zawsze tak będzie.
Obejrzyj film od 2 minuty - co jest nie tak z wybarwieniem?



Tak samo byłoby ze świetlówkami.
Faktem jest jednak, że przed diodami w akwarystyce roślinnej jest jeszcze kilka kroków do przejścia. I tu się chyba zgadzamy.

Widać to dobrze po małej ilości akwariów z roślinami innymi niż czerwone.

maslo_82 napisał(a): Inna sprawa, że jesli to co piszesz to prawda, to znaczy, że białe świetlówki wypadną zdecydowanie lepiej, bo kolorowe mają bardzo mało lumenów. Powiem więcej kolorowe świetlówki z założenia nie mogą być lepsze, bo to nic innego jak biała świetlówka z okrojonym widmem, nikt tam niczego nie dokłada.


Nie - kłamię :)

A na poważnie - zgadza się, np. taki daylightstar T8 18W (o barwie 5000K) ma 1300lm a aquastar (10000K) - 900lm. To są fakty niezaprzeczalne i jawne, nie w głowie byłoby mi im przeczyć. Dlatego w swoim pierwszym poście w tym wątku napisałem, że świetlówki nie wybarwiają roślin a kluczowa jest moc światła, przypomnę:

Panowie świetlówki nie wybarwiają roślin.
Mogą ewentualnie wpływać na odbiór wizualny koloru - ciemniejsza/jaśniejsza czerwień.

Wszystko zależy od kondycji rośliny, dostępności związków odżywczych i mocy światła - szczególnie z uwagi na ochronę chlorofilu przed uszkodzeniem silnego oświetlenia rośliny produkują inne barwniki fotosyntetyczne takie jak np. antocyjany.

U niektórych gatunków wysoka produkcja antocyjanów jest zakodowana genetycznie, u innych proces ich wzmożonej produkcji uruchamiany jest w osobnych szlaku metabolicznym dla którego inicjatorem jest np. silne światło.

Antocyjany do związki organiczne, zatem do intensywnego wybarwienia potrzebny jest węgiel - tu jego źródło w postaci CO2 lub "carbo" jest niezbędne.

Natomiast jeśli chodzi o świetlówki tzw. "roślinne" - te specjalistyczne charakteryzują się określonym widmem światła, gdzie podbita jest długość związana ze światłem czerwonym lub niebieskim. Obie długości fal są najintensywniej wykorzystywane w procesie fotosyntezy i wiążą się ze wzrostem na długość lub krzewieniem roślin.


Nie napisałem też iż coś jest dokładane - takie świetlówki charakteryzują się podbitą częścią widma w stosunku do pozostałych.

Kluczem jest to, że zależy nam na sprawnej fotosyntezie aby rośliny ładnie krzewiły się i rosły zdrowo. Nie chodzi wyłącznie o dopalenie dużej ilości bezużytecznego fotosyntetycznie światła, aby musiały bronić się przed zniszczeniem chlorofilu produkując barwniki ochronne. Oczywiście intensywne czerwone ubarwienie jest celem wielu akwarystów - ale jak w każdej dziedzinie dochodzi czasami do sporych wypaczeń w tym kierunku.

Wszędzie trzeba umieć znaleźć balans.
Dlatego np. w akwarium z 2 świetlówkami dobrze sprawdzi się np. aquastar + 830,
a w akwarium z 4 świetlówkami: aquastar + 830 + 865 + grolux.

p.s. ciekawostka - fikoerytryna, barwnik fotosyntetyczny krasnorostów wykorzystuje widmo zielone. Podobnie z fikocyjaniną, która wykorzystuje światło żółte.

fikoerytryna.jpg
(102.93 KiB) Pobrane 2067 razy


Czy zatem biorąc pod uwagę te dane korzystne z punktu widzenia akwarysty jest stosowanie świetlówek, które nie mają ograniczonych tych pasm (pomijając walory wizualne) ?

Wydawało by się, że nie - ale wszędzie trzeba umieć znaleźć balans i ciągle pamiętać o pozostałych czynnikach w akwarium (przenawożenie, DOC/stara woda).


Co do LEDów ADA to powiedzmy sobie jasno, tutaj postęp wziął górę nad parametrami w przypadku AquaSky. Obstawiam że ADA nie wymieniała Solarów na LEDy, za sprawą Pana Amano, bo zmiana HQI na LED była nie do przyjęcia, ale to tylko moje przypuszczenia. Warto zauważyć jedno, że producenci którzy dotychczas specjalizowali się w oświetleniu akwarystycznym, dość powściągliwie podchodzą do LED. Wprowadzają jakieś modele ale trudno to nazwać ekspansją czy wypieraniem T5 czy HQI. Jednocześnie trzeba zauważyć, że LEDy to domena firm z praktycznie zerowym dorobkiem w dziedzinie oświetlenia akwarystycznego. To wyłącznie firmy które upatrzyły sobie źródło dochodów w oczekiwaniach postępowych akwarystów.


Tu mam podobne zdanie, ale i wątpliwości.
Producenci oświetlenia akwarystycznego (jeśli mamy na myśli producentów lamp) - opierali się głównie na gotowych rozwiązaniach (świetlówki) i sprzedawali do nich tylko kadłubki w postaci lampy. Takie firmy nie mają budżetów i zaplecza na innowacje.

Dobry przykład to Hagen Glo - bardzo popularna lampa, która wycofano ze sprzedaży na rzecz kilkukrotnie droższej Plant 2.0:
http://www.fluvalaquatics.com/ca/freshw ... d-plant-2/

Natomiast Giesemann do dziś ma w ofercie świetlówki, HQI a nawet model HQL.
Oczywiście lampy LED również, ale określa je jako lampy do akwarium słodkowodnego - nie roślinnego.

Razor nie jest taki zły, tylko niestety nie jest tani.
Bent pokazywał jak wygląda jego akwarium na tej lampie:



Chihiros po miesiącu:



Faktem jest, że LEDy to moda i obietnica niższych kosztów (prąd, wymiana świetlówek). Z drugiej strony czym byłoby hobby bez inwestycji i sprawiania sobie małych przyjemności.
Ale moda to jedno a zdrowy rozsądek drugie - niestety znam kilka patologii gdzie akwarium uprawiane na świetlówkach ma zakładaną lampę LED tylko do zdjęcia aby się dobrze sprzedawała. Podkręcanie saturacji to już jest nawet powszechne i widać gołym okiem. Smutne ale prawdziwe.

Moim zdaniem pionierami są tu akwaryści, którzy garażowymi metodami sami konstruują lampy na bazie różnych modeli LED, które mozolnie wyszukują w nowych ofertach producentów.

Zobacz jak moduły powymieniał sobie hodochwast:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 46539.html

hodowchwast.jpg
(821.9 KiB) Pobrane 2067 razy


p.s. żałuję, że w naszych testach nie użyliśmy roślin czerwonych, mielibyśmy lepszy obraz - poniżej lampa Zetlight LED.

zetlight.jpg
(448.38 KiB) Pobrane 2067 razy


Żałuję też, że tak mało jest okazji do przeprowadzenia rzetelnych eksperymentów.
Niestety producenci nie przekazują sprzętów do testów ponieważ albo oczekują iż będą one wykonywane za darmo (a stworzenie akwarium jego utrzymanie i obsługa to koszt, publikacja na stronie również łączy się z wydatkiem na reklamę) albo oczekują publikując, wyłącznie pozytywnych rezultatów - a na takie warunki redakcja roslinyakwariowe.pl nigdy nie wyrazi zgody.

Zatem nasi rośliniacy muszą liczyć na własną społeczność i dział recenzji na forum.
Na pewno wątki takie jak ten są potrzebne bo jedynie na żywych przykładach można dojść do jakichś wniosków.

Ale jedno jest pewne - diody LED to nieuchronna przyszłość.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Nieee błagam nie pisz o Razorze, to jest najgorsza opcja z możliwych. Alarmowiec jak zobaczył u mnie jak to pali to się roześmiał. Na tym tylko rosną rośliny, nic więcej.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ani filmy ani zdjecia nie są w stanie uchwycić problemu.

Kiedy chciałem uwiecznić jak źle świeci razor, to zdjęcie wychodziło fantastycznie.

Dlatego przy ocenie LED nie można się sugerować materiałami w internecie, bo nie ukazują one skali problemu.

Znamienne jest jedno, osoby które miały okazję widzieć akwaria roślinne na naprawdę wysokim poziomie, przyznają że LED to jeszcze wysoce niedopracowana technologia jak chodzi o walory estetyczne.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Stąd tyle modeli lamp: LED + świetlówki :)

Zobaczmy co pokaże ADA.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

No to jaki sens w ogóle pchać te ledy?? Chyba tylko po do aby połechtać postępaków :)

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

maslo_82 napisał(a):Nieee błagam nie pisz o Razorze, to jest najgorsza opcja z możliwych. Alarmowiec jak zobaczył u mnie jak to pali to się roześmiał. Na tym tylko rosną rośliny, nic więcej.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ani filmy ani zdjecia nie są w stanie uchwycić problemu.

Kiedy chciałem uwiecznić jak źle świeci razor, to zdjęcie wychodziło fantastycznie.

Dlatego przy ocenie LED nie można się sugerować materiałami w internecie, bo nie ukazują one skali problemu.

Znamienne jest jedno, osoby które miały okazję widzieć akwaria roślinne na naprawdę wysokim poziomie, przyznają że LED to jeszcze wysoce niedopracowana technologia jak chodzi o walory estetyczne.


Witam
No widzisz a ja znowu nie mając odpowiedniego sprzętu nie mogę uchwycić jak ładnie świecą ledy , po za tym nie umiem też fotografować i filmować :( . Zgodzę się praktycznie w całości z oceną technologi led przez Piotra a z Tobą masło że przy ocenie led nie można się sugerować materiałami w internecie . Od ponad roku testuję różne ledy nad nad swoimi akwariami i sporo się o nich na nauczyłem . W przypadku razora mi osobiście bardziej podobał się podświetlony słup wody przy soczewkach 90% :wink: bo przy soczewkach rozpraszających 120st świeci bardzo podobnie do świetlówek i w pokoju muszę niestety używać okularów przeciwsłonecznych :( ( ale znowu można upchnąć bezpiecznie więcej światła w słupie wody że się tak wyrażę niefachowo) . Nawet w przypadku lampek Aquael 6w sunny czy plant można się naciąć , kupowałem je w różnych okresach czasowych i okazało się część lampek świeci przepięknie a część tak że jest to dla mnie nie do przyjęcia i dotyczy to zarówno lampek 6500K i 8500K . Po chyba miesiącu męczenia pięciokanałowej w pełni programowalnej lampy led na chinczykach szybko się jej pozbyłem . Co do ledów to jeszcze mogę napisać że uwypuklają na niekorzyść każdy inny mankament np klarowności słupa wody , kondycji roślin ( przy bardzo dobrej znowu wyglądają tak że ma się ochotę je zjeść :lol: ), przy różnej kolorystyce podłoża jest inny odbiór akwarium , jak i kolorze tła lub jego braku . Do dzisiaj lampa razor przy takich samych ustawieniach inaczej świeci w akwarium na żwirku a inaczej na Amazoni pomimo że oba są praktycznie całkowicie zarośnięte . Na dzien dzisiejszy jestem jak najbardziej zadowolony z ledów i pomimo że miałem i mam burzliwy okres w destabilizowaniu akwarii :wink: często tak wyglądały i wyglądają na lampach razora że nie można od nich oderwać wzroku i nie jest to tylko moja ocena ale wielu innych osób i też akwarystów którzy używają w swoich akwariach świetlówki . Z moich doświadczen też wynika że led ledowi nierówny i to bardzo oraz że technologia led ma też wiele innych zalet których przy użytkowaniu świetlówek nie poznamy. Na koniec dodam że świetlówek w różnych kombinacjach używałem i w jednym akwarium +led jeszcze używam od ponad 30 lat.
Jedna z zalet ledów i posiadania zapasu mocy nad akwarium , jak nie mam czasu na przycinki roslin to zwiększam sobie moc lampy , brak efektu niedoświetlenia dolnych partii roślin i opadania liści z jego braku.
Mini Red.jpg
Mini Red
(2.08 MiB) Pobrane 1967 razy


P.S Filmik nie był dobrym przykładem bo nagrany starym już fonem , lampa razora ustawiona na pełną moc , po właczeniu na youtube filtra do zniwelowania drgan obrazu całkiem pogorszyła się jego jakość.
Do masło_82 :nie jestem żadnym LEDOFILEM jak to gdzieś tam ładnie napisałeś :D lubię praktyczne i ułatwiające życie długoterminowe rozwiązania ale z drugiej strony w dzisiejszych czasach w związku z polityką producentów może być to trudne do zrealizowania :( .
Pozdrawiam Bent
Ostatnio edytowano 21 maja 2016, 14:32 przez Bent423, łącznie edytowano 4 razy

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Ledy sa dla postępaków. Nie dla takich bez pos

szamot1
Poznaje temat

Posty: 77
Dołączył: 24 paź 2015, 02:28

fikoerytryna.jpg



Piotrze, chodziło Ci pewnie o sinice, nie o krasnorosty... :)


Ciekawy wątek się zrobił.

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

@maslo_82 napisał(a):No to jaki sens w ogóle pchać te ledy?? Chyba tylko po do aby połechtać postępaków :)


Wiele osób wybiera taki mix z uwagi na cięcie kosztów (zawsze to mniej świetlówek do wymiany co 1-2 lata).


@Makawity napisał(a):
Piotrze, chodziło Ci pewnie o sinice, nie o krasnorosty... :)

Ciekawy wątek się zrobił.


Fikoerytryna wystepuje w krasnorostach.
Fikocyjanina - w krasnorostach i sinicach.

Ale nie tylko te barwniki. To jest właśnie piękno natury - złożoność.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Bent423 napisał(a): przy bardzo dobrej znowu wyglądają tak że ma się ochotę je zjeść :lol: )


Też, tak mam :mrgreen:

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Piotr napisał(a):
@maslo_82 napisał(a):No to jaki sens w ogóle pchać te ledy?? Chyba tylko po do aby połechtać postępaków :)


Wiele osób wybiera taki mix z uwagi na cięcie kosztów (zawsze to mniej świetlówek do wymiany co 1-2 lata).


Jeśli dla kogoś problemem jest wymiana świetlówek to lepiej żeby się akwarystyką nie zajmował, roślinną w szczególności. Po za tym, co są warte te oszczędności, zobaczymy za kolejne dwa, trzy lata bo informacje o trwałości lamp LED nie napawają optymizmem.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

maslo_82 napisał(a):Jeśli dla kogoś problemem jest wymiana świetlówek to lepiej żeby się akwarystyką nie zajmował, roślinną w szczególności.


Marcin powiedz to ekipie z Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu - tam muszą sobie radzić z tym co mają. A to jedna z największych kolekcji roślin wodnych :)

A na poważnie - nie przesadzajmy.
Naszym celem jest ładne i relaksujące akwarium - można go osiągnąć wieloma drogami.

Wiem, że chciałbyś dobrze doradzić w oparciu o swoje spostrzeżenia, ale nie zawsze da się wszystkich uszczęśliwić na siłę - ktoś może zrozumieć to jako namawianie do wydatków, kto inny jako marginalizację i dzielenie akwarystów na biednych i bogatych (zobacz jaka paranoja była kilka lat temu na punkcie produktów ADA). A na końcu "dopadną" Cię osoby, które robią lampy na zamówienie. Lepiej takich dobitnych stwierdzeń chyba unikać.

Fajnie gdyby w tym wątku pojawiło się więcej przykładów akwariów z czerwonymi roślinami pod diodami LED - wtedy mielibyśmy co poddać pod dyskusję.

p.s. pamiętasz moją prelekcję ze zjazdu KMRW "Wiele dróg do celu czyli różnorodność w akwarystyce roślinnej" ?
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr napisał(a):
@maslo_82 napisał(a):No to jaki sens w ogóle pchać te ledy?? Chyba tylko po do aby połechtać postępaków :)


Wiele osób wybiera taki mix z uwagi na cięcie kosztów (zawsze to mniej świetlówek do wymiany co 1-2 lata).


@Makawity napisał(a):
Piotrze, chodziło Ci pewnie o sinice, nie o krasnorosty... :)

Ciekawy wątek się zrobił.


Fikoerytryna wystepuje w krasnorostach.
Fikocyjanina - w krasnorostach i sinicach.

Ale nie tylko te barwniki. To jest właśnie piękno natury - złożoność.


Może i świetlówek co 2 lata się nie wymienia ale i na lampę 2 tyś się na starcie nie wydaje :) A kolega który pokazał piękną czerwień na fotce właśnie tyle na nią wydał.
Za 2 koła można świetlówki wymieniać co roku. Myślę, że kupując taką lampę mamy świadomość jej ceny i zalety i tu raczej nie chodzi o oszczędność.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Piotrek, skoro to taka oszczędność to dlaczego Ogród nie inwestuje w LED?? Bo rachunek tego jest taki, że żadnych oszczędności nie ma.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

maslo_82 napisał(a):Piotrek, skoro to taka oszczędność to dlaczego Ogród nie inwestuje w LED?? Bo rachunek tego jest taki, że żadnych oszczędności nie ma.


Niestety świat jest już tak zbudowany, że aby inwestować trzeba mieć na to środki.
Dział roślin wodnych ich nie ma.

Poczytaj:
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

weder napisał(a):
Może i świetlówek co 2 lata się nie wymienia ale i na lampę 2 tyś się na starcie nie wydaje :) A kolega który pokazał piękną czerwień na fotce właśnie tyle na nią wydał.
Za 2 koła można świetlówki wymieniać co roku. Myślę, że kupując taką lampę mamy świadomość jej ceny i zalety i tu raczej nie chodzi o oszczędność.


Poruszyłeś następny ciekawy temat , owszem po początkowym dość dużym wydatku jeżeli chodzi o wyposażenie akwarium +worek 9l Amazoni + 2,5kg Jbl aquabasis plus jego miesięczne utrzymanie nawet w chwili obecnej po roku od startu i nawet jak używam od jakiegoś czasu np mikro Tropica + Fe Seachem ( choćbym nie wiem jak się starał i chciał upchnąć więcej do słupa wody to się nie da :cry: i są to minimalne ilości )makro Blue-Line + pałeczki nawozowe do roślin doniczkowych :wink: woda kranowa do podmian ( w tym akwarium mam najtwardszą wodę bo dodatkowo zatwardza ją 20kg podróbek Scenery Stone) myślę tak na szybkiego że max 25/30zł i spokojnie można by było tą kwotę obniżyć :shock: .
Nie mam pojęcia jakim cudem świetlówki wytrzymują wam dwa lata bo mi w ostatnim czasie pierwsza spaliła się po roku od założenia akwarium następna po 13 miesiącach a następna po 14 miesiącach , a pałera dla roślin oceniając wizualnie straciły gdzieś tak po około pół roku .
P.S
Na lampie razor nie ma problemu z ładnym wybarwieniem ( co też potwierdził w jakimś wątku inny użytkownik forum RA i posiadacz lampy razor) dość dużej ilości roślin czerwonych ( przynajmnie te które miałem do tej pory)pod warunkiem że spełnione zostaną pozostałe warunki co do ich wymagan . W innym akwarium po starcie jak podłoże miało pałera przepięknie wybarwiała się np Ludwigia Rubin , Alternanthera , Mancradra Red , Rotala rotundifolia red i wiele innych których nazw nawet nie pamiętam .
Nie mam niestety zbyt wiele fotek z tego okresu a te co są to akurat były zrobione nie w tym momencie co powinny bo u mnie zmieniało się wszystko jak w kalejdoskopie między innymi w związku ze zbyt gwałtownym przyswajaniem wiedzy zgromadzonej na forum RA :wink: i oczopląsem związanym z ogromną ilością roślin dostępnych na rynku :shock: .
Mancradra.jpg
Ludwigia sp Mini Red i Mancradra
(2.79 MiB) Pobrane 1917 razy

Ludwigia Rubin.jpg
Ludwigia Rubin w swoim najsłabszym okresie po zdewastowaniu akwarium
(770.48 KiB) Pobrane 1917 razy

Za lampy zapłaciłem dokładnie 1678zł za jedną szt pomimo że producent narzuca swoje ceny sprzedaży , ale też niestety dodatkowo wpakowałem w nie kikaset zł (dodatkowe moduły led , sterownik , soczewki 120st) i ja z tej przeróbki nie jestem zadowolony ale rośliny tak :D , a wszystko tylko dlatego że zabrakło mi około 10cm na wysokości do zamontowania lampy nad akwarium :(
pozdrawiam Bent
Ostatnio edytowano 21 maja 2016, 18:57 przez Bent423, łącznie edytowano 7 razy

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Pytanie czy rodzaj zbiorników jakie są w ogrodzie potrzebują LED w mojej ocenie nie.
Pytanie też czy to czasem nie kwestia przyzwyczajenia i brak chęci eksperymentowania bo i po co. Skoro na podstawie zdobytej wiedzy przez lata zbiorniki prowadzą się dobrze.Dobrym przyładem tego jest to, że do dziś dnia Co2 podawane jest dzwonem.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Miałem kiedyś oświetlenie na takich ledach: http://tiny.pl/grf6f. Lampa była na zbiorniku z krewetkami crystal red. Kolor czerwony był niesamowity. Trzeba dodać parę 6000K led, bo trochę za niebiesko

Wesus
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 29 maja 2013, 20:35











Powiązane tematy
  • 360l - Natura - grzeniu3754

    Dzień dobry! Chciałem zaprezentować nowy zbiornik 360L (100 x 60 x 60 ) szyby Full Opti CNC 11mm Korzenie - Red Moor Podłoże - lawa wulkaniczna w workach, na to Yokuchi Jiban Soil, przód piasek pł...

    Wyświetlenia: 3670 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 360l - Na skraju łąki - Andrzej_Turczynowicz

    Hej szkło viv 120-50-60 oświetlenie chihiros wrgb2 pro filtry eheimy 2075+2373 szeregowo oraz eheim 2178 nawożenie aquaforest co2 z butli akwarium ma około 4 miesiące. fota lipnym iphonem w dzień ...

    Wyświetlenia: 4238 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 360l - Domowe

    Cześć, pozwolę sobie pokazać swoje akwarium w obecnej odsłonie. Akwarium Opti 360l 120/60/50h Oświetlenie Hyperspot L Filtry: Ultramax 2000, Eheim 2217 z reaktorem CO2 woda RO+ mineralizator, czasem ...

    Wyświetlenia: 2233 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 360l - Rośliny i korzenie - Krzysiek

    Cześć, Zakładam wątek żeby utrwalać sobie wygląd akwarium i porównywać jak się zmienia. Akwarium VIV 360 litrów Długość: 120cm Wysokość: 50cm Głębokość: 60cm Szyba: 12mm Hardscape: Scenery stone:...

    Wyświetlenia: 4593 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • 360l - 360l of nature - Andrzej Turczynowicz

    Hej Postanowiłem pokazać moje akwarium, wymiary 120x50x60 start 12.2021 start problematyczny z dużą ilością glonów wszelkiego rodzaju :) na szczeście udało się je opanować. Po 7 miesiącach postanowiłe...

    Wyświetlenia: 4245 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 360L akwarium ogólne.

    Witam, Przedstawiam moje akwarium 360L VIV, 120x50x60. Akwarium zrobione na podłożu z 3 warstw, lawa wulkaniczna + substrat tropica + żwirek kwarcowy czarny. Akwarium ma już prawie 2 miesiące. Oświe...

    Wyświetlenia: 2904 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 360l - Dolina Węży - polakko 78

    Witam Wszystkich. Przedstawię swoje akwarium którego aranżacja powstała pod koniec 2020roku. Szkło OW 120 X 60 X 50h 12mm Lampa Skylight Hyperspot L Filtry: Aquael Ultramax 2000 oraz Eheim 2217 z reak...

    Wyświetlenia: 4845 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 360l - Inside the roots - pawel81

    Akwarium o długości 120cm z aranżacją składającą się głównie z korzeni. Ma około 2 miesiące. Rośliny: Mchy, Anubias nana bonsai, Bucephalandra "Mini Red", Bucephalandra Bleu green, Anubias ...

    Wyświetlenia: 4581 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 360l - Deer in the woods - pawel81

    Akwarium o długości 120cm z aranżacją składającą się głownie z korzeni. Ma około rok i było troszkę zmieniane w trakcie. Rośliny: Mchy, Anubias nana bonsai, Bucephalandra "Mini Red", Buceph...

    Wyświetlenia: 4082 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 360l - VIV/Nature? - Krzysztof

    Dane akwarium: Akwarium VIV 360l szyba 12mm Szerokość: 120cm Wysokość: 50cm Głębokość: 60cm Oświetlenie: Chichiros RGB A1201 Plus Aquael Leddy Slim Marine 120cm Nawożenie (z uwzględnieniem dawek ...

    Wyświetlenia: 3581 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 822 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.