Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Pierwsze akwarium - kostka 40x40x40



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Po pierwsze - brak Ci cierpliwości. Dwa dni podawania carbo czy czegokolwiek innego nie da zauważalnych efektów. Glony powstają w dwa dni a usuwa się je czasem ponad miesiąc i dłużej.
Po drugie musiałbyś poznać genezę powstawania tych glonów. Dlaczego te glony powstają, co jest ich przyczyną i jak to się ma do warunków w Twoim zbiorniku.
Po trzecie - gdybyś podał nam aktualne parametry wody to byłoby łatwiej podpowiedzieć Ci co i ile ''lać''. To jest właśnie clue wszystkiego. Nie lać tylko z głową dozować.
Femange sobie daruj. Jak już chemia to są lepsze środki. Ale... po co chemia? Znajdź sobie mój wątek i poczytaj w jaki łatwy i przyjemny sposób pozbyłem się glonów. PRZEDE WSZYSTKIM RÓWNOWAGA. Zapewniłem roślinom odpowiednie warunki do wzrostu poprzez zbilansowane nawożenie i glony same poszły w pizdu. Zapomnij o tych glonach i zacznij tak nawozić akwarium żeby rośliny prawidłowo się rozwijały. Łatwo się mówi, tak ? Łatwo się też robi. Sprawdzasz testami jakie są parametry wody. Najważniejsze to NPK i pH i twardości. Takie testy każdy zapalony akwarysta powinien mieć w szafce przy akwarium. I teraz pewnie oczekujesz podpowiedzi... Więc wszystko zależy od wyników testów. Jak czegoś jest za dużo to podmiana wody, bakterie i wtedy korygujemy wartości dodając trochę tego i tamtego a czegoś innego nie dajemy wcale.
Powiem szczerze mi najprzyjemniej z glonami walczyło się solami. Nie drogimi nawozami typu Vimi w którym jest wszystkiego po trochu. Mówisz że masz za dużo NO3 więc go nie dozuj tylko podnieś PO4. Z Vimi się tak nie da...
Sole wydają się być straszne... bzdura! Jeżeli ukończyłeś podstawowke to nie ma tam rzeczy z którymi byś sobie nie poradził. Kupujesz woreczek za 1,99 i mieszasz odpowiednią ilość proszku z torebeczki w wodzie destylowanej która na stacji benzynowej kosztuje 15 zł za 5 litrów. Ile czego wymieszać? Na stronie z solami masz do pobrania kalkulator - łopatologiczny i jak to mówią 'idiotoodporny'. Podajesz ile masz litrów w zbiorniku, jakie masz buteleczki do stworzenia magicznej mikstury i o ile ma się podnosić stężenie w akwarium po podaniu 1 ml. Kalkulator sam Ci liczy ile proszku masz wsypać np. do 0,5 litrowej butelki. Proste!
Ta metoda wyprowadziła mnie z glonów które miałem po zalaniu akwarium. Nie było ich masakrycznie dużo, t o nie była plaga ale zielenice i nitki psuły mi humor. Trochę soli w odpowiednich ilościach i rośliny swym wzrostem zeżarły glony totalnie. Do tego stopnia ze helmety otoski i kosiarki z nudów i głodu uprawiają 'łomżing' na pięknej i gęstej łące z Glossostigmy.
Ja pierdziu. Chyba najdłuższa wiadomość jaką napisałem na tym forum...
Pomogę Ci to ogarnąć ale musisz uzupełnić wiedzę i uzbroić się w cierpliwość, testy i sole :)

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

antipathiQue napisał(a):Po pierwsze - brak Ci cierpliwości. Dwa dni podawania carbo czy czegokolwiek innego nie da zauważalnych efektów. Glony powstają w dwa dni a usuwa się je czasem ponad miesiąc i dłużej.

Carbo podawałem od 2 tygodni. Wiem, że z glonami walczy się długo, ale zamiast żeby choć minimalnie odpuszczały, to się jeszcze rozbujały. Stąd były moje pytania o dalsze działania

antipathiQue napisał(a):Po drugie musiałbyś poznać genezę powstawania tych glonów. Dlaczego te glony powstają, co jest ich przyczyną i jak to się ma do warunków w Twoim zbiorniku.

Niestety nie mam wiedzy na temat genezy ich powstawiania. Mogły przyjść z kupowanymi sukcesywnie roślinami, mógł je rozhulać skład wody, nie mam pojęcia skąd się wzięły.

antipathiQue napisał(a):Po trzecie - gdybyś podał nam aktualne parametry wody to byłoby łatwiej podpowiedzieć Ci co i ile ''lać''. To jest właśnie clue wszystkiego. Nie lać tylko z głową dozować.

Dzisiaj zrobię testy i podam aktualne wyniki. Wczoraj robiłem podmianę wody, ok 22 litry (10 demineralizowanej i 12 dechlorowanej kranówki)

antipathiQue napisał(a):Femange sobie daruj. Jak już chemia to są lepsze środki. Ale... po co chemia? Znajdź sobie mój wątek i poczytaj w jaki łatwy i przyjemny sposób pozbyłem się glonów.


OK Femenge odpuszczam. Poszukam Twojego wątku.


antipathiQue napisał(a):Sprawdzasz testami jakie są parametry wody. Najważniejsze to NPK i pH i twardości. Takie testy każdy zapalony akwarysta powinien mieć w szafce przy akwarium. I teraz pewnie oczekujesz podpowiedzi... Więc wszystko zależy od wyników testów.

Kropelkowe mam tylko na NO3, reszta pasek JBL 6in1

antipathiQue napisał(a):Jak czegoś jest za dużo to podmiana wody, bakterie i wtedy korygujemy wartości dodając trochę tego i tamtego a czegoś innego nie dajemy wcale.


Ze względu na odparowanie co 3 dni dolewam 5-6 litrów dechlorowanej kranówki i wody demineralizowanej. Oprócz tego co tydzień wymieniam ok 22 litry.


antipathiQue napisał(a):Kupujesz woreczek za 1,99 i mieszasz odpowiednią ilość proszku z torebeczki w wodzie destylowanej która na stacji benzynowej kosztuje 15 zł za 5 litrów. Ile czego wymieszać? Na stronie z solami masz do pobrania kalkulator - łopatologiczny i jak to mówią 'idiotoodporny'.

Póki co tej strony nie znalazłem. Znalazłem różne kalkulatory z wieloma składnikami, ale nie wiem o który dokładnie Ci chodzi :(
Czy mógłbyś podać mi linka?

antipathiQue napisał(a):Ja pierdziu. Chyba najdłuższa wiadomość jaką napisałem na tym forum... Pomogę Ci to ogarnąć ale musisz uzupełnić wiedzę i uzbroić się w cierpliwość, testy i sole :)


Bardzo dziękuję, doceniam i czekam na kolejne pomocne posty.
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Testy paskowe możesz używać jako kolorowa zakładka do książki ale napewno nie do badania parametrów wody.
Po co lejesz wodę demineralizowaną? Masz kranówkę twardą czy co ?
Poczytaj o glonach nitkach i już wszystko będziesz wiedział.

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

Aktualnie w jednym akwarium trzeci tydzień walczę z krótkimi nitkami, niestety pojawiły się z mojej winy :), nieregularne podmiany wody. Stosuję metodę dokładnie taką jak podał salava8, czyli podmiany wody 2 razy w tygodniu ok. 20% + carbo (dawka x3) + potas + makro (1/2 dawki) oraz Femanga algenstop. Oświetlenie ok. 6h/dobę. W pierwszym tygodniu glony po prostu zwolniły tempo wzrostu, dopiero po dwóch tygodniach widać że zaczyna ich być coraz mniej. Z szyb i skał glony usunąłem mechanicznie i tam nowe już się nie pojawiają, na mchach w tej chwili jest ich o połowę mniej niż przed 2 tygodniami.
Moim zdaniem najważniejsze są podmiany wody. Carbo w takiej dawce jest podawane cały czas i nie zauważyłem żeby jego stosowanie zmniejszało ilość glonów. Akwarium miało się świetnie do czasu zaniedbania cotygodniowych podmian.

mabi
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 17 wrz 2015, 14:21
Miasto: Tarnów

Aktualne wyniki testów (po wczorajszej podmianie wody - 22 litry):
Załączniki
20160419_170454.jpg
1. paskowy
(1.84 MiB) Pobrane 901 razy
20160419_165823-1.jpg
2. kropelkowy
(451.15 KiB) Pobrane 901 razy
20160419_165813-1.jpg
3. kropelkowy
(377.44 KiB) Pobrane 901 razy
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Czy macie może jakiś pomysł na to co zrobić, żeby krewetki nie wykopywały mi Eleocharis sp. Mini / accicularis ?
Moje podłoże to Dark Soil NORMAL.
Kopią mi skubańce tak, że nie zostanie mi za chwilę nic. Już połowy nie mam. Co wsadzę ponownie, to rano pływa na powierzchni :(
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Coś Ci to NO3 w ogóle nie schodzi. Powinien być spadek o 40% przy wymianie 50% procent wody. Jak Ty wlewasz nową wodę do akwarium?

Jest taki formularz na forum. "Jak zgłaszać się po pomoc". Może jakbyś go wypełnił to ktoś by znalazł błędy w prowadzeniu zbiornika.

Chyba źle to sadzisz. Jaka to krewetka Ci to wykopuje? Posadź głębiej. Grzebiesz w podłożu przy sadzeniu?

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

salva8, schodzi, ale bardzo powoli. Niedawno było 80-120.

Jak wlewam? Normalnie, najpierw odciągam z akwa powiedzmy 20 litrów, a potem dolewam nowe 20 litrów. Jak inaczej? Nie mieszam na zasadzie równoległego wlewania i odciągania.

Sadzę tak jak pokazują na filmach w necie. Głęboko w podłoże. Wystaje sam czubeczek ponikła, reszta w podłożu. Granulat mam duży (wersja normal) a te kundzie jak kopią, to rozwalają i swobodnie przesuwają granulat...
Część która zdążyła się mocniej ukorzenić siedzi spokojnie, reszta co chwilę fruwa :(
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

A wlewasz czystą wodę na rękę lub spodek czy bezpośrednio do akwarium? U mnie RC nic nie wykopują. Początkujący kolega wlewał czystą wodę z baniaka 5L. Mimo, że woda rozbijała się o dłoń to uderzenie nowej wody było takie duże, że drobinki z podłoża fruwały wszędzie.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Wlewam czystą wodę po dłoni. powolutku, tak aby nie wzbudzać podłoża ani nie ruszać roślin.
U mnie ponikła nie wykopują CR tylko Amano. CR są niegroźne ;-)
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Michał_R napisał(a):Czy macie może jakiś pomysł na to co zrobić, żeby krewetki nie wykopywały mi Eleocharis sp. Mini / accicularis ?
Moje podłoże to Dark Soil NORMAL.
Kopią mi skubańce tak, że nie zostanie mi za chwilę nic. Już połowy nie mam. Co wsadzę ponownie, to rano pływa na powierzchni :(

Może zrób prowizoryczny konik z jakiegoś koszyka, kawałka drutu ale nie korodujacego) i rajstopy [WHITE SMILING FACE] na 2 tyg wsadzone tak krewetki, aż rośliny się ukorzenią. ... nie zapomnij o ich karmieniu.
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

A co do wysokiego NO3 to pewnie przez twoich rolników ciągle przerzucajacych substrat.
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

Michał_R napisał(a):Czy macie może jakiś pomysł na to co zrobić, żeby krewetki nie wykopywały mi Eleocharis sp. Mini / accicularis ?
Moje podłoże to Dark Soil NORMAL.
Kopią mi skubańce tak, że nie zostanie mi za chwilę nic. Już połowy nie mam. Co wsadzę ponownie, to rano pływa na powierzchni :(

Możesz posadzić eleocharis w jakimś przezroczystym pojemniku w cienkiej warstwie podłoża. Wodą zalewasz tylko podłoże, całość przykrywasz folią spożywczą i zostawiasz na parapecie, raz dziennie spryskujesz roślinki, po 3-4 tygodniach będziesz miał mocno ukorzeniony trawnik. Możesz go wtedy razem z tą warstwą podłoża po prostu ułożyć w odpowiednim miejscu w akwarium. Krewetki już go nie wykopią.

mabi
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 17 wrz 2015, 14:21
Miasto: Tarnów

Michał_R napisał(a):Czy macie może jakiś pomysł na to co zrobić, żeby krewetki nie wykopywały mi Eleocharis sp. Mini / accicularis ?
Moje podłoże to Dark Soil NORMAL.
Kopią mi skubańce tak, że nie zostanie mi za chwilę nic. Już połowy nie mam. Co wsadzę ponownie, to rano pływa na powierzchni :(


Amano mają już taką naturę że przekopią wszystko byle dostać się do żarcia, to są żarłoki :) .
U siebie mam w niektórych miejscach z tyłu grubszy bazalt 5mm to ciepią nim jak piłeczkami :D . A o uzyskaniu jakiegoś pagórka można zapomnieć, rano będziesz miał równiutko jak na wyschniętym słonym jeziorze Bonneville :mrgreen:
A to Twoje podłoże zapewnie jest jeszcze lżejsze.
Mimo wszystko uważam iż Amano są bardzo ciekawym obiektem obserwacji. A zarazem same są bardzo ciekawskie - ostatnio podczas mokrych prac tylko chwila nie ruszania ręki a tu 5 krewetek na ręce i sobie skubią. :mrgreen:
Pozdrawiam
Artur

Avatar użytkownika
Utul
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 24 lut 2015, 21:01
Miasto: Marklowice

Najnowsze testy NO3 wyglądają nieco lepiej. Zdjęcia w załączeniu. 5-10 czy 10-15? Dla mnie ta kolorystyka w ogóle jest nieporównywalna :( Może daltonista widziałby to lepiej ;-)

Na kolejnym zdjęciu Rotala Indica po wyjęciu z baniaka.
Czego brakuje? Co jest w nadmiarze?

Obecnie podaję węgiel i potas zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami (ponieważ kolega od soli się nie odzywa i nie wiem jak wyprowadzić baniak na prostą jego metodą).

Węgiel 4-5 ml na dobę, potas 6ml na 7-10 dni.
Nitkowate glony nadal się nie poddają, wręcz przeciwnie, aczkolwiek jak przez długi weekend nie podawałem nic (bo mnie nie było) to się rozpanoszyły nawet na szybach.
Walka z nimi trwa już blisko 2 miesiące :(
Załączniki
20160504_173415-1.jpg
1. 5-10?
(352.69 KiB) Pobrane 1301 razy
20160504_173406-1.jpg
2. 10-15?
(366.12 KiB) Pobrane 1301 razy
20160504_173358-1.jpg
3. 20-30?
(360.75 KiB) Pobrane 1301 razy
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

No3 masz ok to teraz by sie przydalo dowiedziec jak wyglada sytuacja z fosforem? azot do fosfory 10-1 ale moze tez byc 15-1,5 tylko nie bierz tego tak do serca bo jak bedzie 12-1 to tez jest ok :) Potas ok 20 trzymaj a z mikro bym zjechal maksymalnie na dol 0,2. Przedawkoj wegiel w plynie czterokrotnie to powinno wybic te nitki. Wrzuc jakies foto jak to wyglada.

Avatar użytkownika
czosnek20053
Znający temat

Posty: 1098
Dołączył: 07 kwi 2011, 18:54
Miasto: Strzelce Opolskie

Jak przedawkujesz carbo może to wpłynąć na rośliny. .. mi spalił Rotara Vietnam i Limnophilia Aromatica.... wiec uważaj. ...
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

Czosnek, wrzucę popołudniu jak będę w domu. Wczoraj zrobiłem przycinkę vivipary, bo tak zarosła glonami że nie było sensu czyścić z nitek.

Emet, a po czym poznać że przedawkowałem? Poza tym, że leję więcej niż zalecają na opakowaniu (bo tak mi tu doradzono) ;-)
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Jak juz zobaczysz to będzie za późno. ... młode listki i pędy porostu znikną. .. z błędna i po... ale czasami faktycznie ten sposób pomaga ... coś za coś ;)
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

W załączeniu zdjęcia z glonami nitkowatymi i zielonymi kropkami na szybach. Rozhulało się po 4 dniach bez nawożenia potasem i węglem. Kropek i nitek na ściankach akwarium nie było już wcale.
Załączniki
20160505_0913-x-web.jpg
1.
(409.07 KiB) Pobrane 1264 razy
20160505_0914-x-web.jpg
2.
(399.8 KiB) Pobrane 1264 razy
20160505_0915-x-web.jpg
3.
(430.51 KiB) Pobrane 1264 razy
20160505_0917-x-web.jpg
4.
(509.37 KiB) Pobrane 1264 razy
20160505_0922-x-web.jpg
5.
(478.4 KiB) Pobrane 1264 razy
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika
Michał_R
Stały bywalec

Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 412 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.