Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Powrót do akwarystyki



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



11 kwi 2016, 01:15 Powrót do akwarystyki  (#1)  

Witam, mimo że konto na tym forum mam od bardzo dawna to dopiero mój pierwszy post :)

Na początek trochę z mojej historii z akwarystyką. Absolutny początek to była kula z welonem, na szczęście ta rybka szybko zdążyła doczekać się zbiornika 63l. Potem były 3 welony, które po czasie gdy wyrosły oddałem je do sklepu akwarystycznego. Ogólnie zawsze miałem (i nadal mam) aspiracje do akwarium roślinnego. Próbowałem i bimbrowni, i dołożyłem oświetlenie do pokrywy, i próbowałem płynnego nawożenia. Niestety całe moje ambicje zabiły sinice :( Nie potrafiłem sobie z nimi poradzić. Zniesmaczony niepowodzeniem jakiś czas akwarium w jakimś sensie żyło swoim własnym życiem. Po prostu mniej poświęcałem na nie czasu skazując je na likwidację, po śmierci ostatniej rybki jesienią 2015 zbiornik stoi pusty.

Teraz postanowiłem jednak że spróbuję od nowa. Dużo poczytałem i znalazłem wiele błędów jakie popełniałem. Jednak mam trochę niewiadomych dlatego piszę.

Plany ponownego startu akwarium:
Wymiary zbiornika: 60x30x35cm, 63 l.
Oświetlenie: Sylvania Grolux 15W T8 8500K (trochę używana) + Juwel Day-Lite 15 W T8 6500K (nowa)
Filtracja: Filtr Aquael FZN-1 (kaskada), w środku od dołu: około 1/3-1/4 stara dotychczasowa gąbka, następnie w jednym kubełku Aquael Bioceramax Ultrapro 1600, w drugim lawa wulkaniczna 10-15 mm, na wierzch fibro wata około 1-2 cm.
Ogrzewanie: SERA HEATER grzałka z termostatem 75W, ustawienie temperatury jeszcze do ustalenia.
Podłoże: Grys bazaltowy różnej granulacji, max 5-6mm + substrat pod żwirowy
Nawożenie: Produkty Aqua Art PG: K+, Ferro+, Classic, Macro Green
CO2:Butla ciśnieniowa z elektrozaworem ACL
Fauna: Na razie brak do stabilizacji zbiornika. Potem stopniowo domyślnie w kolejności: otoski, kiryski, jakieś ślimaki, neony innesa, dalej nie wiem, myślałem o bojownikach lub jakiś pielęgniczkach, lub o prętnikach.
Fauna: Zestawy roślin in-vitro: Hemianthus Micranthemoides, Ludwigia Repens, Micrantheun Umbrosum, Staurogyne Repens, Cryptocoryne Wendetti, Cryptocoryne Undulata, Chindorus Magdalensis,Ammania gracilis, Ludwigia arcuata, Rotala wallichii, Didiplis diandra, Alternantera reinecki, Rotala rotundifolia, Eustralis stelalta, + 1-2 mchy.
Dekoracja: 3 małe korzenie, a na nich mchy.
Parametry wody: Mam w domu filtr do wody po którym woda jest bardzo miękka. Wydaje mi się, że jest to filtr RO, poza tym przed tym filtrem mam filtr uzdatniający wodę (sypię do niego specjalną sól do uzdatniania). Również mam możliwość pobrania wody przed tymi filtrami. Mam jakieś przeterminowane stare testy do wody firmy Sera. W najbliższym czasie postaram się zbadać nimi parametry tych wód. Zdaję sobie sprawę, że testy są przeterminowane, ale wyczytałem, że bez wiedzy o parametrach wody można dać sobie radę, więc wyniki tych parametrów możemy potraktować jako orientacyjne. Planuje mieszać tą z RO z tą po uzdatniaczu w stosunku 1 : 1.

Teraz kilka pytań:
1. Czy oświetlenie takie wystarczy?
2. Czy kolejność wkładów filtracyjnych jest dobra? Czy te wkłady są dobre?
3. Jaki substrat pod bazalt? Myślałem o JBL AquaBasis Plus 2,5l lub AQUAEL AQUA GRUNT 3l, lub AQUAEL AQUA FLORAN 4l, lub Tetra Complite Substrat 2,5kg. I Jaką ilość kupić substratu? Jak ułożyć substrat? Wyczytałem, że nie może on dotykać szyb. Czy w tę przestrzeń przy dnie przy szybach mogę wysypać lawę która pozostanie z wypełnienia filtra?
4. Wstępnie zdecydowałem się na elektrozawór ACL do butli CO2, ale również wyczytałem dobre i złe opinie o elektrozaworze GRÜN SYSTEM. Który lepszy?
5. Ile i jakiej wody stosować? Podmiany planuje co 1-2 tygodnie około 10 l.

To mnie najbardziej gryzie w tej chwili. Jeśli jeszcze macie jakieś uwagi to śmiało piszcie. Z góry dziękuję za porady.

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

11 kwi 2016, 02:00 Re: Powrót do akwarystyki  (#2)  

Cześć !
Fajnie że znowu próbujesz z akwarystyka to lubię nawet po kilku nieudanych próbach nie poddajesz się :)
1. Oświetlenia na początek wystarczy 0,5W/l
2. Tu bym pomyślał bardziej nad jakimś kubełkiem niż o tej kaskadzie
3. Jeżeli chodzi coś pod żwir to Tetra Complite Substrat jest OK ale proponuję dać drobniejszą gradację bazaltu jak chcesz mieć trawniczek 2-3mm to góra
Ja dawałem tetrę na całej powierzchni tak samo i nic się nie działo nie dawałem nic z przodu czy na boki lub tył ale ty zrób jak uwarzasz
4. Tu ci nie pomogę bo sam używam zaworu WYIN
5. Co do wody to tu testy idą w ruch a te twoje to bym uważał bo jak sam piszesz są przeterminowane i nie masz pewności czy pokarzą ci prawdę
musisz mieć jako tako wgląd co sie dzieje z głównym źródłem dający życie twoim roślinkom i rybkom czyli wodą
Bez jakiegokolwiek wglądu na parametry wody jak zmierzasz dbać, nawozić i robić podmiany ?
Pomyśl nad tym a na pewno za oszczędzisz sobie stresu,czasu i głowienia się później dlaczego roślinki mi nie rosną albo dlaczego mam wysyp glonów
Mam nadzieję żę ci trochę pomogłem :)
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym.
Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia. :)

https://youtu.be/lPK8MuVKy14
https://youtu.be/93_1bb_lzMk

Avatar użytkownika
świerzak
Aktywny użytkownik

Posty: 555
Dołączył: 30 lis 2011, 23:13
Miasto: Lublin

12 kwi 2016, 23:31 Re: Powrót do akwarystyki  (#3)  

Dzięki za odpowiedź.
Zacząłem szukać jakiegoś odpowiedniego kubełka dla mnie i oczywiście im więcej czytam tym trudniej wybrać. Jednak udało się coś wybrać. Zastanawiam się pomiędzy Eheim 2213 lub Aquael Unimax 250. O obu filtrach dużo czytałem że są ciche i dobrze wykonane. Za Aquael'em przemawia większa objętość wkładów i większy przepływ (na papierze :) ) oraz to że to polska produkcja (cenię sobie patriotyzm konsumencki) za to obawiam się że może być ten filtr za mocny, w takim sensie że zrobi mi pralkę w akwarium - gdzieś taką opinię znalazłem. Za Eheim'em przemawia trochę niższa cena, ale trochę nie podoba mi się w nim że nie ma koszy oddzielających media filtracyjne. Pozostaje jedynie zabawa z siatkami.
Co wybrać? :) Może jakieś inne propozycję? Brałem pod uwagę Eheim'a Ecco Pro 2034, ale w nim nie podoba mi się obieg wody w filtrze. Myślałem też o Tetrze EX800 plus, ale o tym filtrze spotkałem dużo nie do końca pozytywnych opinii.

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

13 kwi 2016, 02:40 Re: Powrót do akwarystyki  (#4)  

Rozumie twoje obawy co do wyboru filtra też to przechodziłem :)
Nic ci nie na pisze o tych dwóch pierwswzych filtrach którymi jesteś zainteresowany bo nie maiłem z nimi nigdy styczności
Co do tetry to mam na stanie 3 kubełki ex600,ex700 i ex1200 wszystkie działają od kilku lat z żadnym nie miałem problemu(wystarczy co roczny serwis i będzie cacy)
ex600 mam w 37l pralki nie robi przez pierwszy miesiąc lekko ją przykręcam na zaworach a później pełna moc
Tutaj masz link porównują w nim unimaxa 250 z tetrą 700
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 44766.html
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym.
Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia. :)

https://youtu.be/lPK8MuVKy14
https://youtu.be/93_1bb_lzMk

Avatar użytkownika
świerzak
Aktywny użytkownik

Posty: 555
Dołączył: 30 lis 2011, 23:13
Miasto: Lublin

16 kwi 2016, 09:19 Re: Powrót do akwarystyki  (#5)  

Zdecydowałem się na tego Aquael'a.
Mam kilka pytań odnośnie filtra kubełkowego, gdyż nigdy nie miałem styczności z tego typu filtrem. Gdzie mam umiejscowić w akwarium wlot i wylot, i czy mam założyć deszczownię? Myślałem żeby wejść do akwarium z lewej strony przez otwór w pokrywie wycięty pod kaskadę. Wylot z filtra skierowany wzdłuż akwarium. Ale jeśli miałbym zastosować deszczownie to nie wiem czy też ustawić ją na bocznej szybie czy może po długości akwarium na tylnej szybie? Fakt że ta druga opcja może być utrudniona gdyż mam w akwarium po długości takie listwy wzmacniające.
Po prawej stronie chciałem ustawić grzałkę i dyfuzor CO2.

Druga sprawa to pytanie odnośnie preparatu Microbe-lift Special Blend. Chciałbym go stosować w swoim akwarium. Jednak pytanie czy mogę wystartować tylko na tym preparacie czy jednak musiałbym zakupić Microbe-lift Bacterial Aquarium Balancer lub inne bakterie? Zaznaczam, że nie planuję spieszyć się z kupnem ryb do akwarium.

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

23 kwi 2016, 23:10 Re: Powrót do akwarystyki  (#6)  

Hej. Jakby kogoś to interesowało to wczoraj wystartowałem z moim zbiornikiem. Oczywiście na samym początku wielkie problemy. Sprzedawca u którego zamówiłem rzeczy potrzebne mi do startu akwarium nie wysłał mi substratu pod podłoże. Zmuszony byłem pojechać do najbliższego zoologicznego i coś kupić. Wybór był marny. W jednym sklepie był jakiś produkt od Sery, a tak to wszędzie mieli Aqua Art Substrate II+. Ostatecznie kupiłem podłożę AA SII+ jeden duży worek, ale dopiero w domu zorientowałem się, że to jest gotowe podłoże, a nie substrat pod podłoże. Nie chcąc tracić czasu i ponosić kolejnych kosztów zrobiłem tak, że na dno usypałem to podłoże AA a na wierzch usypałem bazalt który już miałem. Podłoża rozdzieliłem moskitierą. Tyle o podłożu. Mam nadzieję że taki układ będzie dobry.
Jeśli chodzi o rośliny. Zakupiłem 2 zestawy roślin in-vitro. Łączny koszt 40 zł. Na moje akwa było tego aż za dużo. Ledwo się pomieściłem. Jednak jak na początkującego akwarystę zbiornika roślinnego to to całe in-vitro to dla mnie ciemna magia. Niektóre rośliny tak są podobne do siebie, że nawet nie wiem co i gdzie posadziłem, i czy na pewno dostałem te rośliny jakie były wymienione w zestawie :)
Filtr Aquael Unimax 250 oceniam dobrze. Do tej pory używałem kaskady FZN-1 Aquaela, prawie 10 lat chodziła i nic jej nie jest. W tym kubełku jedynie na minus są węże. Są zbyt sztywne. Wiele się napociłem, żeby je odpowiednio ułożyć. W tym kubełku są 4 koszyki na wkłady filtracyjne. W pierwszym pozostawiłem gąbkę tak jak była. W drugim spokojnie zmieściła się wata z wkładem zeolitowym z zestawu otrzymanym razem z filtrem, w trzecim jest ceramika (również z zestawu), a do czwartego dokupiłem ceramikę Aquaela Bioceramax Ultrapro 1600. Planuje jeszcze w miejsce dla lampy UV umieścić lawę wulkaniczną w siatce. Czy to nie będzie za duże obciążenie dla tego filtra? Czy przepływ za bardzo się z czasem nie ograniczy?
Oświetlenie tak jak planowałem 2x15W. Świecę 8,5h od 13:30 do 22:00. Docelowo chciałbym świecić od 12:30 do 22:30. Ewentualnie jeżeli te 10h byłoby za mało to zaczynałbym świecić jeszcze wcześniej.
Zestaw CO2 śmiga. Fakt połamałem szklane kolanko, ale może i dobrze. Cholernie sztywny jest ten wężyk. Bez kolanka łatwiej mi było całość ułożyć. Dozuję CO2 30-40 bąbelków na minutę. Jeszcze nie mogę wyczuć jakie ciśnienie ustawić na reduktorze i jak ustawić dławik. Dozowanie CO2 zaczynam 30 min przed zapaleniem oświetlenia i kończę 30 min przed zgaszeniem. Na razie nawożę Aqua Art PG K+ 3ml/10 litrów wody w akwarium codziennie. Rozważam czy nie zacząć dawać AA PG Classic. Np. do jutrzejsze zaplanowanej podmiany wody (15l kranówa i 10l RO) w zalecanej ilości. Macro Green i Ferro+ z tego co wyczytałem to jeszcze czas.
Z preparatów to zastosowałem ten Special Blend w zalecanej dawce (nieźle wali gnojówą :) ). Dodatkowo wraz z filtrem dostałem jakąś kapsułkę z bakteriami. Wg zalecenia zastosowałem połowę, reszta czeka, ale nie wiem czy one na trwałości nie stracą. Także resztę jutro wleję przy podmianie.
W razie jakiś spostrzeżeń czekam na sugestie, porady :wink:

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

24 kwi 2016, 00:05 Re: Powrót do akwarystyki  (#7)  

Bazalt to beznadziejne podłoże. To co oddaje do wody to loteria. Poza tym bazalt i ryby denne (kiryski) to chory pomysł, będą się kaleczyć.
Co do filtra. Z Unimaxa 250 w 112l jestem zadowolony. Mam go z deszczawnicą, skręcony na 3/4. U Ciebie nie jest za silny?
Pozdrawiam.

Wiewiur
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 sty 2015, 13:13

24 kwi 2016, 18:14 Re: Powrót do akwarystyki  (#8)  

Jeśli chodzi o bazalt to ogólnie podobno nic nie uwalnia do wody, ale gdzieś trafiłem na stwierdzenie że podobno zatwardza wodę. Użyłem go gdyż chciałem ciemne podłoże, a bazalt miałem już z wcześniej.
Jeśli chodzi o Unimaxa to mam na wylocie dwie końcówki deszczowni i ruch wody w akwarium jest taki sam jak po FZN-1. Jedyne co mnie intryguje i nie wiem czy czasem coś źle zrobiłem. Wąż którym woda jest zasysana do filtra nie jest pełen, widać w nim płynący strumień wody, a wąż powrotny jest pełen. Czy tak powinno być, czy coś mam źle? Jak w tym Unimaxie wg można regulować przepływ?
Zrobiłem testy wody moimi starymi testami. Test GH ogólnie na pewno jest zepsuty, bo po 30 kroplach kolor się nie zmieniał także raczej coś nie halo, a tym bardziej że tak samo było z wodą z RO :) KH wyszło mi 8, pH 7,5, NO2 <0,3 mg/l.

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

02 maja 2016, 00:06 Re: Powrót do akwarystyki  (#9)  

Aktualizacja moich poczynań. :)
Od założenia zbiornika zrobiłem 3 podmiany wody. Pierwsza 30 l, następne dwie 20l. W piątek przy ostatniej podmianie podałem 2. dawkę Special Blend 20 ml. Przed tą podmianą NO2 było już 1,6 mg/l.
Rośliny z invitro ogólnie się przyjęły. Kilka sztuk wyrzuciłem, ale całość ujmując jest ponad moje oczekiwania. Jedne rosną gorzej drugie lepiej, ale każde na plus wyglądają. Dziwi mnie moczarka której po 5 sztuk dokupiłem z cabombą w zoologicznym z myślą im więcej roślin na starcie tym lepiej. W dniu zalaniu te roślinki pływały bo nie miałem pomysłu gdzie je wepchnąć. Przy pierwszej podmianie wcisnąłem je z tyłu po rogach. Jedna cabomba coś zmarniała i ją wyrzuciłem. Moczarki ładnie rosły. Wszystkie moczarki przyciąłem z myślą że się rozkrzewią, ale jedna marnieje. Jutro przy następnej podmianie ją wyrzucę. Ogólnie moczarki i cabomby są docelowo do wyrzucenia, dałem je tak na start, ewentualnie miały zostać jakby dużo z invitro by wypadło, ale na razie na to się nie zanosi.
Problem z filtrem rozwiązałem. Okazało się, że nie miałem szczelności na tym wężu i filtr łapał powietrze, bynajmniej tak myślę i tak mi podpowiadali z serwisu z Aquael'a. Okazało się, że pomyliły mi się kierunki przy dokręcaniu węży. Bynajmniej tylko to poprawiłem i dalej było w prządku, może nie od razu "jakby ręką odjął", ale teraz jest dobrze. Po tej poprawie zrobiła się pralka i regulację siły przepływu sam musiałem wynaleźć. Niebanalne, ale nie wyczytałem tego w instrukcji. Na przyszłość jakby ktoś nie wiedział, siłę przepływu ustawiamy pozycją dźwigni pomiędzy pozycją START a WORK.
Po ostatniej piątkowej podmianie zauważyłem 1. lokatora, czyli ślimaka. Wg mnie otrzymałem go z moczarką i cabombą z zoologa. Jednym ślimakiem się nie przejmowałem, ale dziś widziałem tego już trochę większego i 2 malutkie. Czy jutro przy planowanej podmianie wody wyłowić je wszystkie czy się nie przejmować?
Dalej. Wczoraj zauważyłem lekki zielony nalot na przedniej szybie. Podawałem około 1 ml AA PG Classic na dzień. Dziś nie dałem, tylko potas. Czy odpuścić Classic czy obniżyć dawkę czy dawać nadal około 1ml/100 l i czyścić szyby?

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

02 maja 2016, 09:16 Re: Powrót do akwarystyki  (#10)  

Co do ślimaków ja osobiście polecam natychmiast wszystkich się pozbyć zanim będą plagą i utrapieniem w nowym akwarium. Nalot na szybie to calkiem normalne zjawisko, jeśli dobrze rozumiem i akwarium ma juz 3 tygodnie to.i.tak późno wystąpił. Regularnie przecierac uważając by szyby nie zarysować i będzie dobrze. Mogłeś jakieś zdjęcia zamieścić, ludzie to wzrokowcy napewno pomogło by to w wypatrzeniu błędów itp. No i zwiększyło zainteresowanie wątkiem tym samym więcej osób mogło by doradzić.

Avatar użytkownika
fifiok
Stały bywalec

Posty: 338
Dołączył: 17 cze 2015, 22:25
Miasto: Myślenice

02 maja 2016, 09:51 Re: Powrót do akwarystyki  (#11)  

No,kolega fifiok dobrze mówi :D Wgraj fotke,tyle piszesz o tym zbiorniku a fotek jak nie było tak nie ma :D

Avatar użytkownika
Albinn88
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 29 gru 2015, 22:56

02 maja 2016, 21:43 Re: Powrót do akwarystyki  (#12)  

Rzeczywiście trochę się rozpisuję, ale to dlatego żeby jak najwięcej informacji przekazać, żeby inni początkujący mogli coś wynieść z tego wątku. Ze swojego doświadczenia wiem jak czasem ciężko znaleźć jakąś informację.

@fifok Akwarium zalałem 22 kwietnia. Dwa z trzech ślimaków wyłowiłem. Nie mogłem znaleźć trzeciego.

Przed chwilą zrobiłem podmianę 30l wody. Przed podmianą NO2 było bardzo wysokie 3,3 mg/l.
Zrobiłem kilka fotek. Niestety jakość fotek nie powala, wycisnąłem z mojej starej cyfrówki ile mogłem :P Wiem aranżacja nie powala, ale mi się podoba ;)
Załączniki
IMG_0022.JPG
(990.31 KiB) Pobrane 11091 razy
IMG_0017.JPG
lewa strona
(1.2 MiB) Pobrane 11091 razy
IMG_0018.JPG
środek
(1.09 MiB) Pobrane 11091 razy
IMG_0019.JPG
prawa strona
(1.14 MiB) Pobrane 11091 razy
IMG_0020.JPG
rośliny z tyłu zbiornika
(1.09 MiB) Pobrane 11091 razy
IMG_0021.JPG
rośliny z tyłu zbiornika
(1.16 MiB) Pobrane 11091 razy
IMG_0024.JPG
(938.91 KiB) Pobrane 11091 razy

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

02 maja 2016, 21:55 Re: Powrót do akwarystyki  (#13)  

Józek11 napisał(a): Wiem aranżacja nie powala, ale mi się podoba ;)


A kto powiedział że aranż ma powalać?Ma się podobać właścicielowi :D Gustu się nie kwestionuje ,a poza tym widze w zbiorniczku potencjał jak zarośnie :D

Avatar użytkownika
Albinn88
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 29 gru 2015, 22:56

11 maja 2016, 22:38 Re: Powrót do akwarystyki  (#14)  

Hej! Martwi mnie kondycja małego heńka w moim akwarium. Ogólnie to bardzo wolno rośnie, jak nie wcale, a zauważyłem, że od środka jakby gnił. Co mogę na to zaradzić? Wstawiam podglądowe foto. Również cabomba mnie martwi. Niby rośnie szybko, ale dolne jej liście szybko gniją i odpadają. Dziś jedną najgorsza wyciągnąłem z podłoża i obciąłem dolną część, chociaż była już trochę ukorzeniona w podłożu i nie wiem czy dobrze zrobiłem.
Nawożę codziennie K+ 1ml/40l, AA PG Classic 1 ml/100l niedawno zacząłem dawać Macro, ale tak co drugi dzień 1ml. Do podmienianej wody daje tylko K+ 3 ml/10l, czasami wleję troszeczkę starego Hydro mineral, który został mi z kiedyś tam ;)

Wodę podmieniam co 2-3 dni (poniedziałek, środa i piątek) w ilości 20l (10l RO i 10 kranówy). Porobiłem dziś testy.
Woda z akwarium przed podmianą:
NO2: 16,5 mg/l - martwi mnie ciągle wysoki poziom azotynów
kH: 7
pH: 7,5

Woda RO:
kH: 0 - czy to możliwe? Po dodaniu pierwszej kropli z testu woda zrobiła się lekko żółta a przy następnych coraz bardziej żółta. A przy wyższym kH jest tak że robi się z niebieskiej przez zieloną w żółtą.
pH: 6,0

Woda z kranu:
kH: 10
pH: 7,0
Załączniki
P1080398.JPG
(4.02 MiB) Pobrane 10831 razy
P1080400.JPG
(2.19 MiB) Pobrane 10831 razy
P1080401.JPG
(1.97 MiB) Pobrane 10831 razy
P1080402.JPG
(2.25 MiB) Pobrane 10831 razy

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

11 maja 2016, 23:47 Re: Powrót do akwarystyki  (#15)  

RO ma HK i GH = 0.
Classic odstaw albo rób rzadziej, a makro codziennie.
Rozpuszczanie liści to braki makro.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

15 maja 2016, 15:34 Re: Powrót do akwarystyki  (#16)  

Ok, Classic będę dawał tylko do podmian. Zacząłem dawać macro codziennie 1ml. Czy jeśli nie będę widział poprawy na heńku to dawać więcej?

Akwarium pracuje ponad 3 tygodnie. Niestety skończył mi się test na NO2, ale mimo to pomału przymierzam się do zakupu ryb. Ogólnie to problem mam z dobraniem ekipy sprzątającej :) Piszecie, że kiryski na bazalt się nie nadają. Krewetki też raczej odpadają bo dość gruby ten bazalt i nie mam pomysłu jak zrobić prefiltr na tego mojego unimaxa. Co byście polecili do sprzątania tego mojego bazaltu?

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

15 maja 2016, 16:09 Re: Powrót do akwarystyki  (#17)  

Józek11 napisał(a):Akwarium pracuje ponad 3 tygodnie. Niestety skończył mi się test na NO2, ale mimo to pomału przymierzam się do zakupu ryb. Ogólnie to problem mam z dobraniem ekipy sprzątającej :) Piszecie, że kiryski na bazalt się nie nadają. Krewetki też raczej odpadają bo dość gruby ten bazalt i nie mam pomysłu jak zrobić prefiltr na tego mojego unimaxa. Co byście polecili do sprzątania tego mojego bazaltu?


Trochę za gruby masz ten bazalt.
Ja na Twoim miejscu ściągnołbym wężem ten gruby bazalt, i dosypał drobniejszego 1-3 mm. Ja tak przynajmniej zrobiłem. Bo też się walnołem, z gradacją :shock: teraz mi mały henio rośnie i chyba krewetki też zadowolone.
Ty jeszcze nie masz obsady, a patrząc na testy jeszcze masz czas, możesz spokojnie poczynić zmiany.
U mnie niestety krewetki musiały przeczekać około miesiąca w innym zbiorniku. :?
Pozdrawiam
Artur

Avatar użytkownika
Utul
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 24 lut 2015, 21:01
Miasto: Marklowice

15 maja 2016, 16:49 Re: Powrót do akwarystyki  (#18)  

Kup otoski i krewetki amano. Red cherry powinny być też ok ale na bazalcie jest różnie.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

15 maja 2016, 22:10 Re: Powrót do akwarystyki  (#19)  

@Utul Wiem właśnie że za duży. Ogólnie całość przesiałem przez siatkę budowlaną. Część odrzuciłem, następnie najgrubszy jaki miałem nasypałem najpierw, a drobniejszy na wierzch. I myślałem, że tak będzie dobrze. Jednak podczas sadzenia roślinek wszystko się wymieszało. Pomysł masz dobry, ale nie do zrealizowania u mnie, bo wydaje mi się, że jak to teraz się wymieszało to musiałbym całość wybrać, a dla mnie to za duża rewolucja mimo wszystko. Wolałbym inne rozwiązanie ;)

@matu Czy filtr mi nie wciągnie tych krewetek? Jak pisałem nie mam pomysłu na prefiltr w tym unimaxie. Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć jakiś niekoniecznych zakupów. Ale jeśli nie ma innej opcji ze sprzątaniem dna to coś zaradzimy. Otoski z tego co wiem wcinają okrzemki, a właśnie mi się pojawiają także je najpierw bym kupił. Tylko pytanie jak one znoszą stężenie azotynów? Bo do tej pory jeszcze było wysokie stężenie, ale może dadzą radę przy tak częstych podmianach. Planuję jeszcze tak robić przez 2 tygodnie. Potem raz na tydzień. Bo jak mam otoski kupić na kilka dni, to po co?

Jeszcze coś. Taką trochę dziwną rzecz zauważyłem. Niektóre rośliny dziś rano były takie przegięte, prawie jakby się kłaniały wpół. Tak było gdzieś do godziny 15, potem roślin nie obserwowałem. Teraz jak patrzę na te rośliny to się wyprostowały. Jedna nawet ma mocno liście skierowane ku górze. Coś jest nie tak?
Dziś również pojawiła się błona bakteryjna, więc trochę podkręciłem filtr. Wcześniej go trochę skręciłem, żeby zwiększyć stężenie CO2. Również sam gaz z butli podkręciłem do około 70 bąbelków na minute. Teraz dyfuzor daje i ładną mgiełkę, i większe bąbelki, a wcześniej dawał prawie same większe bąbelki, które przypuszczam mało co dawały. I chyba to poskutkowało bo w piątek pH było 7.0 i kH 7 czyli według tabeli jaką otrzymałem z zestawem CO2 stężenie dwutlenku węgla jest w porządku.

Avatar użytkownika
Józek11
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 30 wrz 2006, 20:22

15 maja 2016, 22:28 Re: Powrót do akwarystyki  (#20)  

Amano są większe od otosków, więc chyba nie wpadną nigdzie.
Pytałeś się o plany na zakupy, nie chodziło mi o to, by je teraz kupować tylko przemyśleć temat zakupu właśnie ich.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy
  • Powrót do roślinnego - potrzebna pomoc

    Witam Was Serdecznie, Po kilku latach siedzenia w morszczyźnie byłem zmuszony zlikwidować akwarium 840L. Obecnie wynajmuję dom na max 2 lata i cały sprzęt od morskiego jest dobrze schowany... Po pół ...

    Wyświetlenia: 14116 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

  • Akwarium 128l - powrót do akwarystyki, pytania i wątpliwości

    Witam serdecznie! Po dokładnie 20 latach (ot taki jubileusz 😊) przerwy chciałbym wrócić do akwarystyki. Tyle się zmieniło przez ten czas, że proszę o kilka porad związanych ze sprzętem i podłożem. W...

    Wyświetlenia: 3599 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Powrót do akwarystyki opti 96l 60x40x40

    Witam kolegów akwarystów i Administracje RA po 12 letniej nie obecność wracam do Akwarystyki i mam parę pytań odnośnie nowego sprzętu. I tak najpierw zacznę posiadam akwarium opti white 60x40x40 ...

    Wyświetlenia: 4960 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Powrót po latach Juwel Lido 120 - pytania

    Dobry wieczór, Po latach przerwy od akwarystyki, którą porzuciłem na rzecz terrarystyki wracam do tego wspaniałego hobby. Nieplanowo zakupiłem od znajomego używany zestaw Juwel Lido 120 i od t...

    Wyświetlenia: 15675 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Powrót do akwarystyki po wielu latach

    Cześć, Małżonka zażyczyła sobie zwierzaka w wynajmowanej kawalerce, a że odpadają wszystkie z łapami, to padł pomysł, że wrócę do akwarystyki. Myślę nad 30-40L - mam 2 połączone regały z ikei 27x60...

    Wyświetlenia: 1695 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Po latach wracam do akwarystyki :), kilka pytań :)

    Witam Po burzliwym etapie mojego życia i depresjii wywołanej przez partnerkę której sumienie było tak czyste jak Ada Amazonia podczas płukania wrzątkiem, postanowiłem nie załamywać się i wykorzystać ...

    Wyświetlenia: 8282 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...

  • Powrót po latach - 144l (80x40x45)

    Witajcie, jakoś tak po ćwierćwieczu naszło mnie na ponowne założenie akwarium. Jako dzieciak miałem 25l szkiełko z gupikami. Było bezproblemowe, rosły tam tylko nurzańce, które trzeba było regularnie ...

    Wyświetlenia: 2213 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Powrót po przerwie - pytania

    Cześć, wracam do akwarystyki po 1,5 roku przerwy i mam kilka pytań: 1) Czy sole do nawożenia mogą się przeterminować? 2) To samo pytanie jeśli chodzi o odczynniki JBL do testów wody? 3) Mam grzałkę 1...

    Wyświetlenia: 2340 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Juwel 180 rio powrót po latach

    Witam !wystartowałem z akwarium 180litrowym jest to suchy start jestem w trakcie kompletowania rzeczy do akwarium. Co sądzicie o aranżacji coś pozmieniac z korzeni.?głównym celem ma byc akwarium rośl...

    Wyświetlenia: 6512 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...

  • Powrót do akwarystki po 20 latach * zbiornik roślinny

    Witam serdecznie. Minęło co najmniej 20 lat od ostatniej przygody z akwarystyka. Czas mija, pojawił się internet, urodził się potomek , idzie zima, wiec czas na dodatkowe hobby by nie marnować czasu ...

    Wyświetlenia: 4856 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: razarewi i 102 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.