Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Szkoła fotografowania akwarium



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



13 cze 2012, 18:49   (#81)  

lukiki napisał(a):To osoba,ktora ma aparat ma wiedziec co,to przeslona,czas migawki,ekspozycja,czulosc ISO.

Nie kazdy musi miec wszystko opanowane,no racja,ale troche samoorganizacji,by sie przydalo.

Co prawda to prawda, niektórym to nawet się instrukcji dobrze przeczytać nie chce - a tam jak byk podstawy są i to z obrazkami!!!
Ale kto by tam instrukcje czytał... :roll:

Anonim 12624


13 cze 2012, 19:05   (#82)  

Jeśli o mnie chodzi to czytałem instrukcję od tego Canona. Zapoznałem się też wcześniej czym jest przesłona, migawka, czułość ISO, balans bieli i głębia ostrości. Ale tak jak piszecie, udane zdjęcia to dziesiątki lub setki prób, a ja mam może 100-150 zdjęć na razie tym aparatem wykonanych.

Kacperkrzyz
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 18 cze 2010, 21:32
Miasto: Lubelskie

13 cze 2012, 19:18   (#83)  

Kacperkrzyz napisał(a): Ale tak jak piszecie, udane zdjęcia to dziesiątki lub setki prób, a ja mam może 100-150 zdjęć na razie tym aparatem wykonanych.


No i dlatego ci pomagam - bo widzę że łapiesz temat i... chce ci się coś robić.
Co do robienia zdjęć - ja sam jak kupię nowy sprzęt - muszę nim od razu kilka setek zdjęć zrobić , żeby się do niego przyzwyczaić i dobrze poznać - głupio by wyglądało , gdybym na zdjęciach np. instrukcję czytał... Czy gmerał w ustawieniach żeby funkcję znaleźć, zamiast fotografować.

Kolega który "nie ma pojęcia" - o takiej postawie piszemy - nawet wątku dobrze nie przeczytał, a jak gotowej recepty nie dostał - to się już nie odezwał...

Chester- tak swoją drogą - może kilka rad odnośnie tego przygotowywania - na pewno się przydadzą ... Co? :!:

Anonim 12624


13 cze 2012, 21:08   (#84)  

Jedną stronę bliżej wszystko to było wytłumaczone:

Norbert Sabat napisał(a):Jako że ostatnio na forum pojawiły się pytania o sesję fotograficzną na konkurs (technikę) to postanowiłem coś naskrobać.

Niestety nie mam możliwości sfotografowania całego stanowiska ze wszystkimi detalami bo nie mam jeszcze drugiego korpusu ale jak będę miał to opiszę coś więcej na stronie w artykule o fotografii :wink:

Poniżej ogólny widok zbiornika podczas sesji

Obrazek

Co tu konkretnie mamy?

1.Lampa Quantuum 400Ws (konkretny model nie jest istotny - to już kwestia jakiej klasy sprzętu poszukujemy i ile chcemy wydać). Tą konkretną lampę wybrałem bo ma lampkę modelującą 150W, chłodzenie, płynną regulację siły błysku, solidną obudowę, dotykowe sterowanie.

2.Żuraw - bardzo przydatne narzędzie do umieszczenia systemu oświetleniowego nad akwarium. Nogę mamy z jednej strony zbiornika i możemy w miarę swobodny sposób regulować umiejscowienie światła nad zbiornikiem.

3.Softbox - nie pamiętam jaki to konkretnie ale chyba 80x50cm z podwójnym rozproszeniem (tzn. że mamy dwie białe płachty do zmiękczenia światła). Softbox jest umieszczony tak że tylna krawędź dotyka ściany za akwarium a przednia nie wykracza poza przednią krawędź akwarium. Czasami dodaję czarny pasek bristolu aby zasłonić wolną przestrzeń między softboxem a taflą wody - zapobiega to ewentualnym odblaskom.

4.Akwarium :lol: Jak widać przygotowane do sesji - wyczyszczone, wyjęty osprzęt, zdjęte oświetlenie.

5.Błękitne tło z bristolu formatu B0/A0 (nie pamiętam dokładnie) umieszczone za akwarium - przymocowane na magnesy do aluminiowej listwy na stałe przymocowanej do ściany. Tło jest oddalone około 15cm za tylną szybą akwarium.

6.Radiowy wyzwalacz 2.4Mhz. Pozwala bezprzewodowo odpalić lampę z gorącej stopki aparatu.

Czego nie widać? :)

Około 1m przed przednią szybą na statywie jest umieszczony aparat: Sony A700 +Carl Zeiss Vario Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5

Oś optyczna znajduje się mniej więcej na środku wysokości przedniej szyby.
Ogniskowa około 20-35mm (tak aby w wizjerze objąć akwarium od lewej do prawej krawędzi)

Na obiektywie jest założony szary filtr połówkowy w systemie CokinP firmy Hi-tech zmniejszający ekspozycję o 0.6EV w wersji soft. Po co to? Już wyjaśniam:
Jak wiadomo im bliżej źródła światła tym jaśniej a im jaśniejsze tło tym więcej światła się odbija. Na naszym zdjęciu takim niebezpiecznym miejscem jest góra akwarium gdzie często nasze tło się "wypala" czyli na zdjęciu powstaje obszar który nie posiada żadnej składowej RBG...w uproszczeniu powstaje biała plama z którą nic się nie da później zrobić bo jak to mówią "z pustego i Salomon nie naleje" :D
Możemy zapobiec przepałowi obniżając ekspozycję....nie przepali nam się tło u góry ale dół zdjęcia będziemy mieli niedoświetlony. Stosując filtr połówkowy przyciemniamy górę zdjęcia pozostawiając prawidłowo doświetlony dół czyniąc nasze zdjęcie w ogólnym rozrachunku lepiej naświetlonym.
Technika ta jest stosowana bardziej w fotografi krajobrazowej gdzie mamy do czynienia np. z bardzo jasnym niebem i ciemnym lądem....w takim przypadku bez filtra otrzymamy najczęściej białe niebo bez detalu i ciemny dół. Ja dostosowałem ją dla swoich potrzeb do fotografii akwarystycznej ale nie zawsze ją stosuję.

Zdjęcie wykonane w trybie manualnym, z samowyzwalacza lub bezpośrednio przyciskając spust migawki z różnymi ustawieniami w granicach:
ISO 100/200, f7.1-9, 1/160-1/200s,
Ostrość łapana AF w punkt znajdujący się w odległości około 10-15cm za przednią szybą. Rozkład głębi ostrości układa się mniej więcej w ten sposób że jeżeli obszar ostrości na zdjęciu ma szerokość X to 1/3 tego obszaru jest przed punktem w którym złapiemy ostrość a 2/3X za tym punktem więc w moim przypadku najostrzejszy obszar mieścił się mniej więcej w odległości od 10 do 25cm za przednią szybą. Oczywiście reszta też była stosunkowo ostra ale ten właśnie obszar był najostrzejszy.

Zdjęcie robione w trybie RAW.

No i to wsio chyba :wink:

Teraz zgłębiam tajniki filmowania lustrzanką :)

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

13 cze 2012, 21:34   (#85)  

Mateuszu drogi, wyskoczyłeś jak... Filip z konopii ... toż chyba wszyscy poprzednią stronę czytali... :lol:
Ciekawe - a'propos czego ten cytat?

Anonim 12624


13 cze 2012, 21:56   (#86)  

MAX581 napisał(a):- tak swoją drogą - może kilka rad odnośnie tego przygotowywania - na pewno się przydadzą ... Co? :!:


4.Akwarium :lol: Jak widać przygotowane do sesji - wyczyszczone, wyjęty osprzęt, zdjęte oświetlenie.


Przy świetle zastanym będzie się to różniło tylko tym ,że nie zdejmujemy oświetlenia.
Warto wyczyścić te szyby już dzień wcześniej, by nie zmącić później niepotrzebnie wody.
Ogólnie warto zrobić porządne czyszczenie akwarium dzień przed sesją (np. robimy podmiany w środy a zdjęcia w czwartki)
Wszystkie przyssawki warto usunąć z szyb, nawet niewidoczne, które zrobią brzydkie cienie w świetle niesionym przez szkło.

Najlepiej gdy zdjęcie robi się w ciemnym pomieszczeniu, a światło jedynie pada z przedniej szyby akwarium.

Nie sądzę ,że robienie ciemnych zdjęć i ich wyciąganie ma większy sens. Robi się wtedy sporo ziarna. Już lepiej podnieść iso.
Dobrym pomysłem natomiast jest wyciąganie cieni spod korzeni i wygaszanie przepaleń z górnych partii roślin.

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

13 cze 2012, 22:49   (#87)  

Mateusz - z całym szacunkiem - propozycja była jednoznacznie imienna - do Chestera .
Nie wiem czy czytałeś linkowany przeze mnie post (nb. mojego autorstwa), bo może darowałbyś sobie kawałek pisania nt. fotografowania. Nie wiem jakie masz doświadczenie w pracy z plikami RAW - możesz mi wierzyć wygląda to nieco inaczej niż w JPEG. Choć kolega Kacper nie ma możliwości korzystania z dobrodziejstwa RAW , to podciągnięcie nawet jpeg o wartość 1/2-1 przysłony nie powinno być problemem. Lepsze jest niedoświetlenie zdjęcia i podciągnięcia cieni , niż przyciemnianie przepalonych świateł. Jeżeli ktoś nie ma w aparacie opcji kompensacji prześwietleń i cieni, to można ze statywu zrobić 2-3 zdjęcia o różnych naświetleniach i złożenie ich w programie w jedno o pełnej zawartości tonalnej. Niektóre aparaty mają opcję HDR - choć samodzielne złożenie jest lepsze , bo mamy większy wpływ na efekt finalny.
Oczywiście zastosowanie szarego filtra połówkowego może być użyteczne , o ile nie ma za dużych załamań linii horyzontu. Przy większym przymknięciu przysłony, przejście tonalne filtra robi się bardziej zdecydowane i efekt może wyjść czasem dość dziwny. Zwykłe połówkowe odradzam - bo nie można regulować wysokości na której zaczyna się szarość. Te płytkowe systemu Cokin są lepsze, choć różnie bywa z ich jakością, stąd wymagającym polecam oryginały.

Anonim 12624


13 cze 2012, 23:00   (#88)  

MAX581 oczywiście nie mam takiego doświadczenia w fotografii jak Ty.
Zdjęcia z normalnego życia akwarium robię w jpg tylko czasem jest to raw.
Zdjęcia moich zbiorników łatwo znajdziesz w wyszukiwarce forum. Z zeszłego sezonu są to:
http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=41270
http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=40474

Z tego na pewno wszystko pokażę krok za krokiem po iaplc.

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

14 cze 2012, 11:09   (#89)  

Zakładam że wypowiadając się w temacie - potrafisz swój zbiornik fofografować poprawnie.
jpg dla mnie istnieją 2Mpix - tylko informacyjnie i jako efekt finalny po wywołaniu plików RAW. Bezpośrednio z puszki jpegi nie mają dla mnie żadnej wartości - choćby ze względu na ich jakość. Przypomnę, że to tak jakby ktoś obrabiał zdjęcia nie w komputerze a w aparacie - co jest możliwe - ale niekoniecznie sensowne.

Odnośnie pokrywy i oświetlenia - wszystko zależy od rodzaju pokrywy , niektóre wręcz są niemożliwe do demontażu - zamocowane na stałe są elementem konstrukcji.
Moja pokrywa nie wymaga demontażu, a nadto ma tę zaletę że nie muszę montować fleszy na statywach (oczywiście górnych), bo ładnie spoczywają sobie na boksach na pokrywie - to zaleta stosowania małych lamp z niedużymi boksami (choć mam również boksy 150x80cm z dużymi i ciężkimi lampami 600 czy 1200 Ws). Do fotografowania akwarium spokojnie wystarczają.
wszystko pokażę krok za krokiem po iaplc.

Na tegoroczne IAPLC nic nie wysłałem - urlop wypadł mi początkiem maja - więc 3 tygodnie akwarium było bez żadnej opieki - więc bez dawkowania węgla w płynie i nawozów - efekt musiał być wiadomy, a po powrocie mimo całkiem jeszcze przyzwoitego wyglądu (oczywiscie po porządkach i przycince) - nie zdecydowałem się na wysyłkę - bo doszedłem do wniosku że wyżej niż byłem w 2010 roku (316) - raczej nie będzie. Stąd tegoroczna absencja. :wink:

Anonim 12624


06 paź 2012, 23:21   (#90)  

MAX581 napisał(a):...choć mam również boksy 150x80cm z dużymi i ciężkimi lampami 600 czy 1200 Ws). Do fotografowania akwarium spokojnie wystarczają.
...

No. I nie tylko. :)
Generalnie temat o fotografowaniu zbiorników a nie dywagowaniu o tym, czy jest sens zakładania tematu.
Więc pozwólcie osobom, które się na tym znają pomóc, zamiast pieprzyć* o tym, co kto powinien wiedzieć. Nawet ludzie specjalizujący się w innej dziedzinie fotografii będą mieli sporo pytań przy fotografowaniu akwarium.

P.s
Ja lubię mimo wszystko zamiast czytać instrukcję, wykonać kilka setek ujęć. Ot taka natura.
I druga sprawa. Niektórzy jpeg traktują jako pliki nie obrobione a RAW jako pliki, które wymagają obróbki. Pragnę przypomnieć, że jpeg są plikami obrobionymi przez "soft" aparatu, niekoniecznie trafnie. Ale ni cto.

Moim zdaniem pytający powinni podać wielkość akwarium, model aparatu i oświetlenie+ problem.
Na przykład:
96 litrów, Samsung EX1 , oświetlam 3 X 18w. Czy da się wykorzystać zewnętrzne lampy
, albo jak wykonać tym sprzętem fotografię.

* Posypywanie pieprzem.

Avatar użytkownika
przemo-lukas
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 25 wrz 2012, 12:00

07 paź 2012, 00:06   (#91)  

przemo-lukas napisał(a):P.s
Ja lubię mimo wszystko zamiast czytać instrukcję, wykonać kilka setek ujęć.


Mimo dość sporego doświadczenia z aparatami różnych marek - staram się jednak przejrzeć instrukcję - bo nawet w aparatch tej samej marki różne funkcje potrafią być różnie umieszczone a w czasie zdjęć na ich poszukiwanie po prostu nie ma czasu. I robienie setek zdjęć bez znajomości aparatu raczej nie pomoże, skoro nie będziemy wiedzieli jak zmienić jakiś potrzebny parametr. Oczywiście zrobienie pewnej ilości zdjęć, pozwala nabrać wprawy w posługiwaniu się sprzętem zwłaszcza jeśli wiemy jakie funkcje chcemy poćwiczyć.

Anonim 12624


12 lis 2012, 20:01   (#92)  

A ja mam pytanie odnośnie fotografowania moją kamerą Sony nexvg30, przy obiektywie E PZ 18-200 mm F3,5-6,3 OSS da się manipulować w jakiś sposób głębi ostrości? jak wygląda sprawa tutaj sprawa ustawienia migawki itd, bo wiem że jakaś zależność zachodzi, a interesuje mnie własnie fotografia z bardzo niską głębią

Avatar użytkownika
steelgirl90
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 02 lis 2012, 17:48

13 lis 2012, 14:00   (#93)  

steelgirl90 napisał(a):..., bo wiem że jakaś zależność zachodzi, a interesuje mnie własnie fotografia z bardzo niską głębią


No i znowu kłania się instrukcja obsługi , gdzie to zagadnienie z pewnością jest poruszone - zachęcam do lektury.
Dodam że z tak ciemnym obiektywem nie poszalejesz, rozmycie uzyskasz jedynie na najdłuższej ogniskowej i minimalnym otworze - chociaż wtedy rozmyte może być nie tylko tło ale i fotografowany motyw - bo obiektyw z taką rozpiętością ogniskowych może na 200mm niezbyt dobrze ostrzyć. Polecałbym jakiś jasny obiektyw stałoogniskowy o jasności 1,8-2,8 i ogniskowej 50 mm lub dłuższej.

Anonim 12624


13 lis 2012, 19:50   (#94)  

Witam. Ostatnio zakupiłem aparat Nikon coolpix p510 powiedzcie mi czy tym sprzętem da się robić przyzwoite zdjęcia link do aparatu( jakieś jego wady/zalety:


http://www.optyczne.pl/4612-nowo%C5%9B% ... oomy_.html

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

14 lis 2012, 08:06   (#95)  

Zależy o jaki poziom przyzwoitości ci chodzi. Na pewno w jakości lustrzance nie dorówna, choćby ze względu na krotność Zooma - dobre obiektywy w lustrzankach są zwykle 3-krotne ale za to dają super ostry obraz (i często kosztują więcej niż Twój aparat). Natomiast do odlądania na ekranie monitora czy TV lub pokazywania w sieci spokojnie wystarczy.
Wady i zalety - to sprawy subiektywne więc fotografuj i się przekonaj sam. :wink:

Anonim 12624


30 lis 2012, 18:31   (#96)  

Ja nie wiem... chyba mam za słaby aparat - jakoś średnio mi idzie to fotografowanie. Akwarium to jednak trudny element...

gossia35


30 lis 2012, 18:35   (#97)  

http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/38-fotografia -proszę sobie zajrzeć do wątku - "Jak fotografować akwarium" , dla osób ze słabszym sprzętem powinien być akurat. :wink:

Anonim 12624


Zapraszam do obejrzenia materiału nagranego przez Piotra Kierzkowskiego - dużo ciekawych wskazówek!

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Jeszcze jeden film ze wskazówkami:
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Ciekawy sposób na uniknięcie prześwietlenia górnych partii roślin na zdjęciach. Może się komuś przyda :).


Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu, FoCuS_PL, Tomczas73 i 405 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.