Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Glony nitkowate - jak skutecznie usunąć z roślin.



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam,
Chciałbym poprosić o poradę bardziej doświadczonego akwarystę w temacie glonów...Zdaje sobie sprawę, że jest to temat dość często poruszany przez początkujących, ale nie znalazłem jednoznacznej sugestii/ rady na temat mojego obecnego wyzwania - glony nitkowate, które pojawiły się ok. miesiąca temu.
(Nie chcę stosować chemii.)

Bardzo pomocne będzie udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania/ punkty
1. Ostatnio glonów nie przybywa dużo, ale nie jestem pewny czy idę w dobrym kierunku aby permanentnie zredukować ilość powstających glonów.
Stosuję 10 ml carbo/ dzień , 3 ml K/ dzień, CO2=2 bąble/ sekundę. Czy jest to dobra metoda? Jeśli tak, to jak długo powinienem stosować takie dawki. Jeśli nie, to co polecasz ?

2. Jak mam się pozbyć gonów tych, które zamieszkały już na roślinach. Czy mam kupić Krewetki - jeśli tak to ile na zbiornik 112l (nie chętnie), a może glony same odpadną z roślin ....?

3. Co mam zrobić aby uniknąć w przyszłości plagi glonów (lampa UV - jeśli tak, to jak używać - raz na dzień, miesiąc....?; może wymiana czynników filtrujących w filtrze?)

Moje rośliny: glossostigma, hydrocotyle tripartita, v. torta, ludwigia mini red, heteranthera zosterifolia, echinodorus st'elmos fire, zwartka spiralis.

Zwierzątka w moim akwarium: 2 mieczyki, 2 kiryski lamparcie, 3 kiryski spiżowe
2 kiryski złote, 14 (około) neony, 4 otoski, 3 molinezje złote, 1 molinezja czarna
3 Helenki (ślimaki)

Szczegóły zbiornika
1. Wymiary akwarium: 80 x 35 x 40 
2. Moc i rodzaj oświetlenia: 2 x 24 W T5, światło dzienne, czas świecenia 10h/24 
3. Rodzaj podłoża: Aqua Substrate II+
4. Rodzaj systemu CO2: Butla CO2+elektrozawór+zawór przeciwzwrotny+licznik bąbli+dyfuzor 20 mm. Czas pracy 9,5 h/ 24 
5. Rodzaj filtracji: Filtr zewnętrzny kubełkowy - Aquel Mini Kani 120
6.Wkłady filtracyjne: Gąbka, fizelina, ZeoMAX Plus - żwirek wykonany z zeolitu, BioCeraMAX Pro 600 z porowatego tworzywa ceramicznego.
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h - tak
8. Temperatura wody = 24 stopnie
9. Parametry chemiczne wody: 
- twardość ogólna GH = 15 (12-15 - zależy jak długo od podmiany był robiony pomiar)
- twardość węglanowa KH = 8 (3-8 - zależy jak długo od podmiany był robiony pomiar)
- pH wody = 6.8 (6.8 - 7)
- poziom NO3 = 20
- poziom PO4 = nie wykonuje pomiaru
- poziom CO2: 24, ciemno zielony na testerze
- poziom NO2 = 0.025
- poziom Fe - nie wykonuje pomiaru 
- poziom Mg - nie wykonuje pomiaru
Generalnie zastanawiam się, czy kontroluję wszystkie niezbędne parametry, może powinienem coś dokupić...?

10. Jakie nawozy stosujesz obecnie: węgiel w płynie = 10ml/ dzień, potas w płynie 3 ml/dzień
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jonowymienną? - NIE
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp) - NIE
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany). Nie regularnie. 25% co ok 2, 3 tygodnie.
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?). Jeden korzeń (nie pamiam jaki), krzemienie
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium. 1-2 razy na tydzień (usuwanie starych roślin, przycinka)
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? - NIE
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? - NIE
18. Czy używasz lampy UV? - NIE
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? 2 razy dziennie
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę). Ok 25 malych ryb (neonki, kirysy, itp.)
21. Jak długo funkcjonuje akwarium. Od początku listopada 2015.

Z góry dziękuję za udzielone rady

Pozdrawiam
Adam
Załączniki
P1030108.JPG
Zbiornik po czyszczeniu i wymianie
(710.91 KiB) Pobrane 8029 razy
P1030109.JPG
Glony na Ludwigii
(622.11 KiB) Pobrane 8029 razy
P1030110.JPG
Glony na trawniku
(657.33 KiB) Pobrane 8029 razy

Adam_81
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 15 lis 2015, 00:52

Moje akwaria prowadzę od ponad 4 latm, w tym czasie miałem początkowo problemy twojego pokroju,powiem tak, zwiększ ilość roślin, u ciebie jest ich na moje oko około 30% na całe akwarium stanowczo za mało!!! Rośliny widocznie, przegrywają z glonami. Takiej plagi nigdy nie miałem, podmiana wody nie raz w tygodniu a 2,3 podmiany. Mniejsze podmiany są dużo korzystniejsze, nawożenie zmniejsz do połowy dawki dziennej, Co2 z butli podkręć około 20% 24/7 nie ma zachwiań PH wody. Oświetlaj zbiornik bez zmian, jeśli zastosujesz się do tego, to rośliny zjedzą gloniska na śniadanie. Gdy zauważysz, że odwrót glonów, nawożenie i co2 wraca do poprzedniego dawkowania :D Głowa do góry, najważniejsze jest pozytywne nastawienie i odrobina wiary we własne poczynania.

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

Jeszcze jedna uwaga z mojej strony aquael mnikani 120 do 112l jest o wiele za mały tu też posrednio tkwi problem glonów podam ci przykład mam ten sam litraż co ty a używam 2 filtrów Eheima 2213 do 250l jako filtr biologiczny,oraz Eheima 2424 expeirence do 250l jako filtr mechaniczny biologa czyszczę raz do roku a mechanika co pół roku u ciebie z taką filtracją ciężko równowagę biologiczną na twoim miejscu dołożyłbym chociaż filtr wewnętrzny jako mechaniczny a aquaela używał jako biologa.

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

Uhuhu,posłuchaj starego; jeśli nie chcesz dolać chemii,a jedyną nadzieja byłaby w preparacie Algin Pond,to żadna zabawa z korektą co2,czy to z butli,czy w płynie Ci nie pomoże.Nie dosadzałbym już roślin,bo jeszcze więcej szkodliwych substancji dostanie się do słupa wody.Glonożercy też już temu nie dadzą rady,podobnie jak korekta stosunku N do P.Zaciemnij zupełnie zbiornik na 5 dni,w tym czasie wyłącz CO2,nie karm ryb, nie zaglądaj pod koc,ręcznik itp.Po zakończeniu kuracji wymień połowę wody i wypłucz wkłady filtra,włącz światło i daj Co2 non stop.Glonów nie będzie, ale po ok.2 dniach zaczną się pojawiać spowrotem,więc jednak podaj od razu Algin Pond,który na tym etapie unieszkodliwi je całkowicie. Ten preparat może jedynie zaszkodzić crystalkom,gdyż zawiera miedź.Przez 2 miechy miałem to samo,próbowałem dosłownie wszystkiego,aż zrobiłem,jak wyżej i pomogło.Acha, po kuracji možesz wrócić do normalnego nawożenia.Pozdrawiam. Ps.Rzeczywiście z filtracją masz bardzo cieniutko.

Avatar użytkownika
waska
Aktywny użytkownik

Posty: 704
Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
Miasto: Kraków

Waska dobrze Ci doradza. ;)

Druga droga to chyba tylko restart. Wyhodowałeś mega nitki. Tradycyjnymi metodami poprzez korekcje nawożenia chyba już nic nie wskórasz. Powinieneś usuwać zarażone liście przy podmianach. Tylko, że ich jest bardzo dużo. :/

Nitki powstają gdy jest zły stosunek N do P. Powinieneś zacząć mierzyc PO4. Chyba w jego poziomie jest problem, bo NO3 masz na dobrym poziomie. Zmierz PO4 w wodzie z kranu i w wodzie z akwa. Może po prostu Twoja woda z kanu ma za dużo PO4?

Kiedyś stosowałem Femanga algen stopp. Pomógł mi, ale nitki nie były aż w tak zaawansowany stadium.

Zaglądałeś już tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html

??
Ostatnio edytowano 03 sty 2016, 19:56 przez salava8, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Odradzam Tropical Algin Pond jest bardzo silny i łatwo o tragedię wybija ślimaki,krewetki oraz słabsze rybki do 0!!! chemia to nie jest rozwiązanie,zaciemnianie zbiornika na nitki nic nie pomoże,zbiornik trzeba ustabilizować,a nie zaciemniać to jak czekanie na śmierć!!! nigdy nie zaciemniałem akwarium moje oświetlenie w 112l łącznie 156w na świetlówkach T5 co daje prawie 1,4w/l mając nitki nic nie zaciemniałem dosadziłem roślin szybko rosnących nie mam glonów od 3,5 roku!!!

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

krzysztof 5390 napisał(a):Odradzam Tropical Algin Pond jest bardzo silny i łatwo o tragedię wybija ślimaki,krewetki oraz słabsze rybki do 0!!! chemia to nie jest rozwiązanie,zaciemnianie zbiornika na nitki nic nie pomoże,zbiornik trzeba ustabilizować,a nie zaciemniać to jak czekanie na śmierć!!! nigdy nie zaciemniałem akwarium moje oświetlenie w 112l łącznie 156w na świetlówkach T5 co daje prawie 1,4w/l mając nitki nic nie zaciemniałem dosadziłem roślin szybko rosnących nie mam glonów od 3,5 roku!!!

U mnie Algin Pond nie zrobił krzywdy ani Sakurom,ani Mikrorazborom Galaxy,Espei,Brigitte,a także Otoskom, a chyba o bardziej delikatne rybki trudno.No i do czyjej śmierci ma się przyczynić zaciemnianie, chyba tylko glonów.Jeszcze raz napiszę, u mnie przyniosło to skutek i od dłuższego czasu jest spokój i nie potrzebna jest żadna chemia.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
waska
Aktywny użytkownik

Posty: 704
Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
Miasto: Kraków

Nie zgodzę się z kolegą, zaciemnienie pomaga na zielenice, sinice, nigdy na nitki lub krasnorosty. Co do algin pond jest to środek do oczka wodnego, fakt nitki rozpuszcza, tyle że przy 2-3 krotnej dawce, którą zaleca producent!!!! Poza tym skuteczność kusi, aby dolać jeszcze parę ml, skoro do tej pory nic się nie dzieje!!! Przy 2-3 krotnej dawce rybki pływają jak na dopingu szukając sobie miejsca w akwarium. Ja nie zaryzykowałbym jednak. Polecam femangę algen stop general, dużo pozytywnych opini. Po kuracji można stosować profilaktycznie co 2 tygodnie połowę dawki!! Jest w miarę tani, 500ml coś koło 35-40zł.

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

krzysztof 5390 napisał(a):Nie zgodzę się z kolegą zaciemnienie pomaga na zielenice,sinice,nigdy na nitki lub krasnorosty co do algin pond jest to środek do oczka wodnego fakt nitki rozpuszcza tyle że przy 2-3 krotnej dawce którą zaleca producent!!!! poza tym skuteczność kusi aby dolać jeszcze parę ml skoro do tej pory nic się nie dzieje!!! przy 2-3 krotnej dawce rybki pływają jak na dopingu szukając sobie miejsca w akwarium,ja nie zaryzykowałbym jednak polecam femangę algen stop general dużo pozytywnych opini a po kuracji można stosować profilaktycznie co 2 tygodnie połowę dawki!! jest w miarę tani 500ml coś koło 35-40zł.

No, jak zaciemnienie nie pomaga na nitki. Akwarium poniżej jeszcze 8 tygodni temu wyglądało, jak u kolegi, który rzucił zapytanie:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 66945.html

Avatar użytkownika
waska
Aktywny użytkownik

Posty: 704
Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
Miasto: Kraków

Dzięki za porady.
Rzecz w tym, że obecnie wydaje mi się, że zahamowałem rozwój glonów - nie ma ich wiele na młodych częściach roślin. Natomiast moje obawy są związane ze skutecznością tej metody (10 ml węgla + 3 ml potasu + CO2) tzn. czy po jakimś czasie nie będę musiał robić restartu i czy może być to szkodliwe dla rybek.
To co mnie jeszcze ciekawi, to czy "stare" glony same znikną, czy można im jakoś pomóc przy pomocy krewetek, lampy UV ?

Krzysztof 5390 napisał, że powinienem zwiększyć częstotliwość podmian wody - OK, można spróbować, zredukuję również dozowani węgla w płynie może nie o połowę ale tak do 6-7 ml/ dzień, a potas 2 ml/ dzień (zgodnie z tym co jest na opakowaniu).
Boję się dozować CO2 z butli non stop, czy nie zabije to rybek ?
Czas też pomyśleć o nowym filtrze...

Dość dużo poczytałem o chemii oraz o zaciemnieniu i jest wiele przykładów, przy których nie dało to pozytywnych rezultatów. Chemia, bo nie zwalcza przyczyny, zaciemnienie - bo osłabiają rośliny....

Zgodnie z sugestią od Salavy 8 rozpocznę pomiary PO4.

Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia z lampą UV, albo z krewetkami ?

Adam_81
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 15 lis 2015, 00:52

Czytając posty osób walczących z glonami zauważyłem, że 60-70% roślinność w akwarium to 20-30% objętości litrażu, to stanowczo za mało jak na akwarium roślinne LT. 3 rośliny na krzyż z góry skazane są na porażkę w walce o substancje pokarmowe z słupa wody. Natomiast osoby posiadajace bujna roslinność, owszem mają problem, tyle że nie z glonami a jaką roslinkę kupić jeszcze do kolekcji!!! U mnie roślinność zajmuje 75% zbiornika to też glonów BRAK. Kolejna sprawa, to używanie nawozów wątpliwej jakości. Przyswajalność takich nawozów przez rośliny jest kiepska za to niepotrzeny balast składników odżywczych pozostaje w słupie wody a glonom wszystko jedno. Ja używam gotowych nawozów jednak z górnej półki(nie podam jakie nie będę robił kryptoreklamy) są wydajne i na barrrrrrdzo długo, za to taniochę lejemy hektolitrami typu symfonia złota :mrgreen:

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

Dozowanie co2 24/dobę wręcz jest wskazane. Ja jak i większość akwarystów obrała tę metodę, nie ma zachwiań ph wody, tyle że na noc przykrecasz dozowanie o połowę W ten sposób po włączeniu światła rośliny nie wegetują przez 3-4 godz bo tyle trwa nasycenie wody co2.

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

Dwutlenek moim zdaniem powinneś dawać w maksymalnych ilościach. Piszesz że test jest zielony, to za mało musi być oliwkowy. Podkrecaj gaz i obserwuj obsadę jak zauważysz, że coś się niepokojącego dzieje z rybami cofnij do poprzedniego ustawienia. Lampa nie rozwiązuje problemów podobnie jak chemia.

Wysłane z galaktyki S4

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

Nie przykręcaj CO2 na noc, to najprostsza droga do zdestabilizowania ilości podawanego gazu.

Avatar użytkownika
waska
Aktywny użytkownik

Posty: 704
Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
Miasto: Kraków

Ilość Co2 podajemy w odniesieniu do twardości weglanowej wody w miękkiej. W wodzie gaz rozpuszcza się dobrze i tu wskazany jest umiar. W średnio twardej jest na styk a w twardej rozpuszczalność jest w granicach 40%, co oznacza, że 60% idzie w powietrze. Sprawdz twardość weglanową wody bo ph możesz mieć niskie a rozpuszalność marną i do tego parametru dostosuj ilość podawanego Co2!!! Ja używam reaktora narurowego gdzie rozpuszczalność jest 99,9% wiec to inna bajka. Pisze w odniesieniu do dyfuzorów ze spiekiem ceramicznym.

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

Szczerze mówiąc miałem b. duże problemy z ustawieniem CO2 na początku, więc nie chętnie zmieniałbym ustawień (podejrzewam, że mam trefny zawór precyzyjny...)
Zaryzykuje i jutro zastosuje nowe wytyczne tj.:
1. CO2 24/7, 2 bąble/ sekundę (+obserwacja co dzieje się z obsadą)
2. Węgiel w płynie 5 ml/ dobę
3. Potas w płynie 3 ml/ dobę

Pozdrawiam :-)

Adam_81
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 15 lis 2015, 00:52

Wyciągnąłeś dobre wnioski, sam bym tak zrobił. Każdy zbiornik jest inny i bez precyzyjnej obserwacji akwarium na nic twoje wysiłki. W żadnym razie nie restartuj akwarium, szkoda pieniędzy wyrzuconych w błoto. Temat nitek da się ogarnąć, usuń mechanicznie tyle ile się da i wdroż w życie wytyczne.

Powodzenia.

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

Uważam, że sytuacja z glonami w Twoim akwarium jest na tyle zła,że nic to nie da.Ale oby Ci się udało,daj znać po tygodniu.

Avatar użytkownika
waska
Aktywny użytkownik

Posty: 704
Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
Miasto: Kraków

Ja też od zawsze dozuje CO2 przez 24H, ryby i krewetki RC mają się dobrze, ostatnio nawet przyszły na świat nowe sztuki RC :)

Co do węgla w płynie, ja podaje 3 ml węgla od Aqua art na 54L akwarium i jest ok. Ty masz 112L, więc możesz dawać więcej na co dzień. Przy podmianie podaje tez carbo czasami bezpośrednio ze strzykawki na chory liść (przy wyłączonej filtracji na 5 min). Też pomaga, szczególnie przy roślinach wolnorosnących.

Też jestem ciekawy jak Ci pójdzie walka. :)

Powodzenia!

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Również kibicuję, tym bardziej że restart nie jest rozwiązaniem. Choćbyś miał mocować się pół roku i jednak nie uda Ci się wygrać to i tak wyjdziesz z tego mądrzejszy. Po restarcie jest duża szansa że nitki wrócą i co potem? Rozczarowanie...
Co do CO2, mam reaktor(więc przepuszczalność dziewięćdziesiąt kilka procent) na świeżym zbiorniku leci tego tyle że nie jestem w stanie policzyć bąbli na pewno więcej jak sześć. Sam jestem tym [ASTONISHED FACE] bo kh5, więc bufor nie jest za duży. Otoski i krewety nie reagują panicznie :)

Wysłane z galaktyki S4

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 10908 | Odpowiedzi: 71 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 677 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 568 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1166 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Glony

    Witam. Po 2tyg urlopu wracam i takie dziwne cos obsypalo szklo. Ktos powie co to?

    Wyświetlenia: 716 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony po raz kolejny (załączone wyniki testów)

    Witam! Niestety kolejny raz przegrywam z glonami, akwarium (125 L) mam już 6 miesięcy. To jest można powiedzieć mały restart, ponieważ wcześniej glonów było mniej ale zdecydowałem się wywalić całą st...

    Wyświetlenia: 7500 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: andrzejkowac, Hiporafa i 448 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.