Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Akwarium 112l, oświetlenie LED, wstęp do do realizacji



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Witam, jestem nowy na tym forum dlatego witam wszystkich forumowiczów i podziwiam za wasze osiągnięcia. Na wstępie opiszę to co mam i to co chciałbym osiągnąć i jeżeli to możliwe proszę o podpowiedzi.

Obecnie posiadam:

- 112l 80x35x40 Opti.
- filtr zewnętrzny Fluval 206
- grzałka 150W Fluval
- Oświetlenie LED - wykonane własnoręcznie z podpowiedzią kolegi z forum znawcy tematu ledów. 20x6500K 20x8500K 5 x czerwone 4 x niebieskie. Razem 60 Led x 1W.
Obecnie klejone na aluminiowej 2mm blaszce z zasilaniem 19V 4,75A. Narazie testuje nagrzewanie. Jeżeli będzie się grzało zamontuje radiatory.

W przyszłości CO2 z butli.

Co chcę osiągnąć:
- Styl iwagumi lub roślinne z korzeniem z niewielką liczbą rybek max do 3 gatunków.

Obecny problem: Podłoże - kusi mnie ziemia ogrodowa zasypana żwirkiem kwarcytowym frakcji 0,8-1,6mm czarny kolor. Nie wiem czy to dobry pomysł. Może zainwestować w coś firmowego? Ale raczej nie ADA bo za drogo trochę. Co byście polecali? A jeśli ziemia to czy dodatkowo je zasilać na starcie np. kulkami nawozowymi ? Oraz może wiecie jak dobrze wystartować by nie nabawić się przesadnie glonów.

Załączam zdjęcia oświetlenia. Na razie na akwarium, jeszcze zastanawiam się nad podwieszeniem do sufitu i zastosowaniem soczewek oraz plexy celem skupienia światła oraz polepszenia wyglądu oświetlenia od dołu.
Załączniki
20151218_192354.jpg
(1.87 MiB) Pobrane 15029 razy
20151218_192413.jpg
(1.94 MiB) Pobrane 15029 razy
20151218_192450.jpg
(1.28 MiB) Pobrane 15029 razy

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Zapowiada się fajny projekt.Szkoda tylko że ta obudowa oświetlenia nie jest rozmiarem równa z rozmiarem akwarium.Spróbuj podwiesić.Wg mnie powinno być lepiej wizualnie.
Mimo wszystko kibicuję projektowi i bacznie będę obserwował wątek.
Pozdrawiam.
Sebastian

Avatar użytkownika
Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Posty: 663
Dołączył: 02 maja 2014, 19:02
Miasto: Nysa

Wspieram stronę kontem Premium

60 diod na 2mm aluminiowej blaszce :shock: kolorowo to widzę :D

Avatar użytkownika
spike123
Zainteresowany tematem

Posty: 175
Dołączył: 06 lis 2014, 09:58
Miasto: Wadowice

Odpowiem na dwa pytania. Co do szerokości, pierwszy plan był taki, że pokrywa ma być węższa niż akwa. Dlatego by rurki filtra , kale grzałki itd poprowadzić przez tą przerwę z lewej lub prawe, jednocześnie nie zamykając całkowicie góry zbiornika. A cała pokrywa oparta jest na szklanych wzmocnieniach wklejonych na frontowej i tylnej ścianie akwa.

Co do 2 mm blachy. Jak na razie sprawdziłem po 30min świecenia blacha nagrzewa się do 32 stopni. Jutro poświecę dłużej i sprawdzę co będzie. W planie mam zainstalowanie dodatkowo dwóch radiatorów 29x8x5cm i jeżeli będzie brakować chłodzenia dam dodatkowe otwory w tylnej ściance a gdyby i to było za mało myślałem o wolnoobrotowym wentylatorze 12cm. Tak by było bezgłośnie a jednocześnie temp. nie za wysoka.

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Jaki masz w tej chwili przelicznik dioda/cm2? Albo inaczej wymiary blachy do której są przyklejone diody :)

Avatar użytkownika
spike123
Zainteresowany tematem

Posty: 175
Dołączył: 06 lis 2014, 09:58
Miasto: Wadowice

Witam,

Sam zaczynałem start akwarium podobnie jak Ty. Najpierw zgłebiasz maksymalnie dużo wiedzy, pomału kompletujesz wszystkie potrzebne elementy, aby nie przepłacać wykonujesz lampe we własnym zakresie.
Mnie się podoba i jak wszystko masz dobrze poukładane to wyjdzie Ci fajne akwarium.

Z moich uwag dt lampy. 60W w LEDach - po pierwsze chłodzenie, ta blaszka na pewno nie da rady Ci tego chłodzić, w dodatku górną płaszczyznę blachy obudowujesz dość masywnie i zakrywasz jakimiś drzwiczkami i jest przestrzeń zamknięta bez obiegu powietrza. Jeżeli masz możliwość to podwieś tą lampę na linkach, będzie zdecydowanie lepszy efekt. Poza tym 60W nad taflą wody będzie Ci nieźle grzało wodę i będzie parować.
Mam nadzieję że masz możliwość sterować ilością światła i czasem nie świeć całą mocą. Ja co prawda mam 78W nad moją 112l ale pełną mocą zacząłem świecić dopiero po 5-6 miesiącach jak już miałem 90% podłoża zarośnięte roślinnością i dobrze ustabilizowany zbiornik. W każdym innym przypadku kończyło się to plagą glonów. Co do soczewek to sobie daruj - no chyba że naprawdę wysoko podwiesisz lampę, ja też to przerabiałem i kupiłem soczewki bo miałem wrażenie że lampa dość mocno rozświetla się na boki po pokoju, ale po jakimś czasie stwierdziłem że zbyt bardzo punktowo świecą no i w końcu 78W to musi świecić i będzie w pokoju z akwarium zawsze jasno i teraz już mi to nie przeszkadza. Ja miałem w planach też zasłonięcie diod od spodu plexi ale mi popękała przy wierceniu otworów i zostało bez, osłoniłem tylko wszystkie styki silikonem. Na dole w podpisie znajdziesz link do mojego akwarium, rzuć okiem jak ja to rozwiązałem.

Co do podłoża. To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Ja też długo walczyłem z myślami co by tu wybrać, ale poszedłem za rozsądkiem i stwierdziłem że już skoro inwestuje w zbiornik to podłoże dla typowego roślinniaka jest w sumie najważniejsze. Kupiłem Amazonie i nie żałuję, chociaż na forum widać również piękne akwaria na ziemii ogrodowej, jednak sądzę że łatwiej Ci będzie osiągnąć styl Iwagumi na jakimś substracie.

Jak dobrze wystartować?? Dużo czytaj (tu na forum znajdziesz wszystkie informację) zanim zalejesz zbiornik pewnie jeszcze trochę minie. Dowiedz się co to cykl azotowy i jak przebiega, na początku inaczej przebiega start na ziemi ogrodowej a inaczej na substracie. Dodatkowo podstawowa zasada, to abyś na starcie miał maksymalnie dużo roślin (wręcz przesadnie dużo) możesz nawet jak masz kogoś z akwarium pobrać rośliny z przycinki i posadzić w jakimś rogu tylko po to aby rosły i wybierały nadmiary pierwiastków, a później usuniesz jeśli nie będą pasować do aranżacji.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Dzięki ,,Matrial" za ciekawy komentarz. Co do oświetlenia to faktycznie raczej będzie podwieszony tylko muszę zakupić linki. Jeśli chodzi o temp. przy pracy. Stosunek ilości diod do po. to 33cm2 na jednego leda 1W. Planuję kupić dwa radiatory jak pisałem wcześniej o długości 29cm każdy dam je na środku na wzdłuż. Regulacja oświetlenia będzie za pomocą LM2596 ale jestem w trakcie zakupu materiałów. Zrobię dwie regulacje obejmujące po 25 ledów każdy. Pomiędzy pokrywą z bocznymi ściankami jest przerwa którędy będzie dostawało się powietrze. A w tylnej ściance planuję nawiercenie ok 6-8 otworów oraz zastosowanie wentylatora wolnoobrotowego 12cm który wymusi przepływ powietrza. W momencie podwieszenia będę testował kolejno chłodzenie tylko pasywne, potem z wentylatorem i pokrywą w ostateczności bez pokrywy. Wiec optymalne rozwiązanie powinienem osiągnąć.

Co do podłoża widziałem Twoje akwa. Ile poszło Ci Amazonii?. Keramzyt dodawałeś do amazonii, mieszałeś je z nim czy jakoś jako dodatkowe podłoże obok?

Jeżeli miałbyś jeszcze chwilkę może podpowiesz mi jak przy starcie dozować nawozy. Takie podstawowe które wiadomo że nie powinno się pominąć.
Zastanawiałem się nad nawożeniem za pomocą soli. Czy to dobry pomysł? Na początek wystarczy CO2 w płynie czy lepiej startować z butli ? bo jeszcze nie mam zestawu.

To chyba na tyle z pytań :lol: Dzięki za wszelkie informację.

Pozdrawiam

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Ja do usypania swoich 2 wysp zużyłem w sumie 1 worek amazonii, ale asekuracyjnie kupiłem 2 no i trochę podsypałem z drugiego worka już tak więc w obecnej formie zużyłem 1,5 worka. Aby uzyskać takie wysokie i strome zbocza zastosowałem keramzyt który wsypałem do pończochy, ułożyłem na dnie i dopiero zasypałem substratem aby nie zużywać tyle Amazonii.

Jeżeli chodzi o nawożenie to na starcie potas i Carbo w płynie. W zależności od użytego podłoża dostosowujesz kolejne nawozy w określonym czasie po starcie. Np ja na amazonii przez pierwszy tydzien podmiany wody codziennie po 30-40%, bo ona w pierwszych dniach po zalaniu wypuszcza bardzo dużo do słupa wody. Z kolei później Amazonia bardzo chłonie nawozy, głównie fosfor i trzeba to umiejętnie korygować. Ja przez pierwszy miesiąc jechałem na bimbrowni i powiem że efekt nawet był, ale ja z góry sobie powiedziałem że zakupie zestaw CO2 bo nie chciałem od razu narażać się na koszty.

Zdecydowanie odradzam zaczynanie przygody od razu od soli. Jeżeli nie wiesz jak reagują rośliny na jaki pierwiastek to możesz sobie zafundować glonowisko.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Nadal zastanawiam się nad podłożem. Korci mnie ta ziemia ogrodowa. Wiele o niej czytałem ale jednak trochę obawiam się nieprzewidzianych efektów. Musze jeszcze trochę zgłębić temat i wtedy się zdecyduje. Przy ziemi ogrodowej bardziej wskazany jest LT. Przy moim oświetleniu to raczej HT. Chyba, że zrobię regulację jasności którą mam w planach. Głównie zależy mi na ładnych niewymagających roślinach bo nie czuje się pewnie w temacie wiadomo jak jest przy pierwszym akwa. Ale chyba zdecyduje się na podobne do Twojego rozwiązanie. Keramzyt do podniesienia pagórków i na to Amazonie oraz kamienie, dekoracja w stylu iwagumi. Do tego trawa, mchy itd. z dużą ilością pustej przestrzeni do pływania dla ryb. Może jakaś skalna grota. Muszę podjechać do składu z kamieniami i coś dobrać. A co myślisz nad dodaniem innej firmy np.AQUA ART SUBSTRAT II 5,4kg CZARNE na spod a dopiero na nim wysypanie amazonii.

Widziałem że masz filtr kubełkowy. Jakie wkłady zastosowałeś? Ja mam zamiar pojechać na ceramice, wacie i 100ml węgla aktywnego + standardowo gąbka. Węgiel będę wymieniał raz na miesiąc resztę tylko lekkie płukanie w wodzie z podmiany. Co myślisz o tym sposobie?

Jak u Ciebie ze świeceniem. Jaki schemat oświetlenia przyjąłeś na początku krócej i potem zwiększasz czy może od razu docelowy czas?

Jaką ilość roślin zasadziłeś? I skąd kupowałeś, sklep czy może zamawiałeś. Invitro czy naturalne?

Pozdrawiam

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Po pierwsze, po co Ci AquaSubstrate skoro chcesz użyć Amazonii. Jak się decydujesz już na substrat to kup jednego producenta i wsio. Masz zapas bardzo dużego oświetlenia do tego zbiornika więc musisz być świadom jednego, albo chcesz wykorzystać całą moc lampy - i wtedy MUSISZ lać nawozy i posiadać zestaw CO2 = pięknie wybarwione rośliny, trawnik gęsty i cieszący oczy. Albo idziesz w stronę LT to wtedy możesz użyć ziemi ogrodowej, świecisz tylko 15-20% mocy lampy, z nawozów korzystasz sporadycznie = za kilka miesięcy coś Ci tam wyrośnie (ale wątpie że to będzie ładny trawnik jak w typowym Iwagumi).
To prawda że wszystkie te elementy to spory wydatek (podłoże, zestaw nawozów, zestaw CO2) ale pamiętaj że to właściwie wydatek jednorazowy. Butle kupisz za 200-300 zł i później napełnienie 5-6 zł co kilka miesięcy. Substrat kupisz wsypiesz do akwa i przez kolejny rok (jak nie dłużej) nic z nim nie robisz. Różnorodność nawozów jest duża i przedział cenowy też, wystarczy że dobierzesz coś na czym potrafisz uprawiać rośliny, a do 112l wcale tak dużo nie zużywa się nawozów, więc starcza na długo.

Ja kupiłem kubełek chińczyka HW302 i bardzo sobie cenie. Jest cichy i wydajny a cena w porównaniu do "markowych" kubełków do takiego litrażu BARDZO zachęcająca. Na razie odpukać jest miodzio. Jako wkłady używam od spodu, ceramikę, keramzyt i gąbkę. Co kilka miesięcy płuczę tylko gąbkę wodą z podmiany i ot całe czyszczenie filtra. Węgla nie stosowałem nigdy ale nie wiem czy on w zbiorniku HT będzie korzystny. Węgiel ma to do siebie że wyciąga i wyjaławia wodę.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Masz rację. Chyba poczekam jeszcze z miesiąc dwa zgromadzenie co2 i materiały na aranżacje i dopiero ruszenia z uruchomieniem aqua. A jak myślisz mogę wystartować na węglu w płynie a potem dokupić co2 tak po 2 miesiącach? Bo wszystko jednocześnie to spory koszt.

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Ja tak startowałem, z tym że od samego początku postawiłem na bimbrownie (zawsze to coś CO2 w zbiorniku). Sam węgiel w płynie nie załatwi sprawy.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Powoli kolejne elementy akwarium są kompletowane. Zorganizowałem sobie korzeń, nie wiem czy go wykorzystam w wersji ostatecznej ale skoro zdobyłem go na łąkach i własnoręcznie przygotowałem to zobaczymy może się przyda. Dodatkowo dobrałem kamienie w ilości 15kg. Po przeanalizowaniu wielu wpisów zdecydowałem się na podłoże Cal Black Earth premium Normal. Jeszcze muszę przeanalizować dokładnie sposób nawożenia na tym podłożu. Co do obsady rybnej do której daleko chciałbym mieć w swoim akwarium Kiryski, Neonki, co do reszty jeszcze trochę czasu mam na dobranie. Może ktoś coś ciekawego podpowie z miła chęcią słucham porad bardziej doświadczonych akwarystów.

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Pokaż fotkę tego korzonka. Sam jak będę zmieniał aranżację to mam zamiar przygotować i zdobyć korzeń do aranżacji. Z kirysków polecam pigmejki, fajne małe rybki które w stadku 10+ ładnie się prezentują. Ogólnie dobieraj małe gatunki ryb ławicowych, najlepiej będą się prezentowały w nie tak dużym zbiorniku i zawsze możesz ich więcej wpuścić co jeszcze bardziej poprawi odbiór. Ja z początku miałem ławicę r.klinowych ale mimo że bardzo mi się podobają to jak podrosły to już optycznie mi przeszkadzały no i wcale nie trzymały tak ławicy. Z kolei jestem bardzo zadowolony z bystrzyków poziomkowych. Fajna banda żywych rybek w ilości 20+ zapewnią Ci "życie" w zbiorniku no i też dużo lepiej trzymają się w grupach.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Jednak zrezygnowałem z korzenia, chwilowo wylądował w garażu. Podczas układania jakoś ładniej wyglądają same skały przynajmniej dla mnie. Zastowie sobie korzonek na kolejną zmianę aranżacji. Obecnie wygląda jak na zdj. Teraz zasypie całość ziemią, jutro odbiorę w sklepie. Zostanie tylko zakup roślinek i czas ruszać z sadzeniem. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zastanawia mnie czy coś podsypać pod substrat, chyba nie bo za dużo to mogę się nabawić zielonych. Ale jak z bakteriami? w Adzie sypią bacter 100 a w Calu? Kolor zielony na zdjęciu to jeszcze nie glony tylko zielone plisy w oknie ;)

Po ostatnich sugestiach, zdecydowałem się podwieszenie oświetlenia na linkach Kanluxa do sufitu. Ułatwi mi to dostęp oraz powinno poprawić wizualny odbiór.
Załączniki
a.jpg
(1.92 MiB) Pobrane 14449 razy

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Kolego, ale ten keramzyt to musisz koniecznie czymś nakryć, jakąś siatką czy coś. Keramzyt jest dużo lżejszy i przy każdej modernizacji jest spore ryzyko że będzie Ci wypływał z podłoża. Nie bez powodu pisałem Ci o tym że ja wsypywałem go do pończochy i zawiązałem i dopiero taki woreczek rozkładałem na dnie i zasypywałem substratem. W sieci możesz kupić podsypki ADA typu traumoline czy bacter 100 w małych porcjach za niewielką kasę więc zawsze się przyda.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Chciałbym nawiązać do tematu led i "grzania"... Dużo osób pisze, że ma 100W Ledów jednak kawałek blaszki aluminiowej o wymiarach 20x20cm jest ledwo ciepły. No i to może być prawda. Ponieważ nie możemy podawać maksymalnej mocy diod tylko rzeczywistą. Diody 1w zasilane prądem 350mA (maksymalnym)będą się grzały dużo bardziej niż diody zasilane prądem 300mA...kupowane drivery prawdę mówiąc zwykle dają jeszcze mniejszy prąd niż te podawane 300mA a więc ciepła też będzie produkowanego dużo mniej. Dlatego też moim zdaniem dużo trudniej wyznaczyć optymalną ilość W/L w przypadku tego rodzaju oświetlenia. A projekt zapowiada się ciekawie..

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Właśnie sam się zastanawiałem nad keramzytem. Miałem nadzieję, że jak przysypię sybstratem to nie będzie wypływał ;) ale faktycznie może sobie daruje i dam tylko w woreczku za skałką. Bo jak wypłynie to będzie kłopot.

Co do ogrzewania się pod diodami. Mierzyłem napięcie i prąd przy moim oświetleniu jak włączone jest wszystko napięcie pobierane jest 17,5V przy natężeniu na diodę 305mA. Mam 12 szeregów i z obliczeń wynika że faktycznie jest ok 60-65W.

Co do pytania o korzeń to mam taki
Załączniki
jj.jpg
(1.56 MiB) Pobrane 14350 razy

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Mam w planie coś podobnego do tego na zdjęciu. Może ktoś wie co to za roślinka trawnikowa oraz ta trawka wysoka na drugim planie?
Załączniki
buszmen1(1).jpg
(906.83 KiB) Pobrane 14324 razy

Stoks486
Poznaje temat

Posty: 97
Dołączył: 24 paź 2015, 22:02

Wspieram stronę kontem Premium

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym.
Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia. :)

https://youtu.be/lPK8MuVKy14
https://youtu.be/93_1bb_lzMk

Avatar użytkownika
świerzak
Aktywny użytkownik

Posty: 555
Dołączył: 30 lis 2011, 23:13
Miasto: Lublin











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 518 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2467 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 651 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 614 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78635 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie do 80'tki

    Mam dwa akwaria o szerokości 50 i 30 cm jak poniżej. Pojawiła się myśl żeby zastąpić to jednym szkłem 80 cm (112L) Nad większym akwa świeci obecnie Chihiros WRGB II Slim 45 na 76% co daje ~30lm/l . R...

    Wyświetlenia: 878 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Oświetlenie kostki 41l

    Cześć wszystkim. Kompletuje zestaw akwariowy i mam dyleamt z oświetlenie. Kostka 35x3535 - 41l. Wnętrze to dwa średnie korzenie i planuję kilka roślinek pokroju anubias, rotala, glossostigma, ludwigia...

    Wyświetlenia: 518 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 550 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: akwaman, MsD, Nestor i 418 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.