Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Lekko żółtawe zabarwienie wody.



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam

Minęło 25 dni od zalania akwarium w stylu iwagumi. Mój problem polega na tym, że woda ma bardzo delikatne, żółtawe zabarwienie, co jest słabo widoczne, gdy się patrzy na akwarium, jednak podczas podmian ewidentnie widać żółty kolor wody. Stosowałem węgiel przez 2 tygodnie - nic to nie dało, więc go wywaliłem, by nie wyjaławiał wody. Na forum czytałem, aby w takiej sytuacji zwiększyć podmiany przy starcie przez pierwsze 2 tygodnie. Robiłem co 2 dni podmianę ok 30%. Nic to nie dało, więc zwiększyłem podmiany i dalej brak efektu. Myślę, czy to nie wina podłoża - CAL Black Earth. Może ktoś miał podobny problem z ciągle żółtawą wodą na tym substracie. Nawożę Potasem (od początku) + Węglem w płynie (od kilku dni) linii aqua-art. Na start dodawałem bakterie sery nitrivec. Proszę o rady co mam robić
Co2 z bimbrowni
Rośliny: eleocharis parvula
Oświetlenie: 2x24W 6500K
Filtracja: JBL e701 od dołu: gąbka, Bio-bale, ceramika, wata, gąbka
Obsada: Na razie tylko 3 krewetki red crystal.

ps: w akwa brak korzeni, tylko skały scenery-stone, elocharis, i podłoże

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Czy w akwarium znajduje się korzeń,lignit? Nie znam się na podłożach to jednak:

"Black Earth Premium to podłoże wyprodukowane z naturalnych, wysoce wydajnych komponentów oraz składników odżywczych bogate m.in. w kwasy huminowe i fulwowe. Dzięki tym składnikom uzyskaliśmy doskonałe podłoże, tworzące lekko kwaśne środowisko optymalne do hodowli większości roślin oraz organizmów wodnych."

- masz odpowiedź dlaczego jasno żółty kolor :mrgreen:
Zawodowa specjalistka od trucia :D Miłośniczka biotopowych.
Ze zgrzytem ale dzięki paru kolegom akceptująca tzw. akwaria towarzyskie :wink:

Avatar użytkownika
Amelka7
Poznaje temat

Posty: 135
Dołączył: 22 lis 2015, 12:55
Miasto: Warszawa

Jak pisałem nie ma korzenia itp. Czy z biegiem czasu woda zdobi się krystaliczna, czy zawsze, przez lata będę miał taką wodę?

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Ktoś na jakieś sugestie co robić?

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Aż tak bardzo Ci to przeszkadza - wydaje mi się, że z opisu właściwości tego podłoża jasno wynika - jakie zalety się łączą z obecnością kwasów huminowych i fulwowych...
Natomiast jeśli nie jest to dla Ciebie akceptowalne - wymień wszystko i dobierz takie podłoże, które w swym składzie nie posiada substratu bogatego w te związki.
Zawodowa specjalistka od trucia :D Miłośniczka biotopowych.
Ze zgrzytem ale dzięki paru kolegom akceptująca tzw. akwaria towarzyskie :wink:

Avatar użytkownika
Amelka7
Poznaje temat

Posty: 135
Dołączył: 22 lis 2015, 12:55
Miasto: Warszawa

Wielu ludzi ma to podłoże w akwarium i jakoś woda kryształ. Nie sądzę by kolor wody był spowodowany podłożem. Czy nie lejesz czegoś do akwarium? Warto przypomnieć że marlowe ma to podłoże i woda jest super klarowna. Przyczyna na pewno jest zupełnie inna. Widziałem świeżo zalane akwari na tym granulacie i woda na drugi dzień była czysta.
Ostatnio edytowano 07 gru 2015, 22:36 przez kprusak, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Witam
Miałem ten sam problem na amazoni .Tak jak u Ciebie w sumie problem byłby nie zauważalny gdybym na jednej ścianie nie miał drugiego akwarium na żwirku z krystalicznie czystą wodą . Do filtra dałem węgiel , który pomógł praktycznie natychmiast . Później , chyba po 2/3 tyg go wyjąłem i woda nadal kryształ . Natomiast zakładając drugie akwarium na amazoni woda od początku krystalicznie czysta . Wydaję mi się że dużo też zależy od tego , na jaką partię podłoża trafimy. Na swoim przykładzie i amazoni powiem , że nie są identyczne kupowane z różnych źródeł i w różnych odstępach czasowych . Kilka dni temu byłem u kolegi który ma akwarium 650l na podłożu CaL Black Earth założone parę miesięcy temu i w sumie gdybym miał się przyczepić to woda nie była krystalicznie czysta tylko minimalnie jakby lekko żółtawa ( brak korzeni itp , tylko podłoże i rośliny + cotygodniowe 10% podmiany wody ), ale czy to wina podłoża , czy filtracji czy też innych czynników to nie wiem( on pewnie też :D i chyba nawet nie zwrócił na to uwagi) i nie będę się wypowiadał , za to sam mam zamiar zakupić to podłoże do akwarium przy okazji jakiegoś restartu . Na Twoim miejscu włożyłbym z powrotem węgiel do filtra i poczekał trochę . Podłoża aktywne chyba mają to do siebie , że musi upłynąć trochę czasu aż wszystko się ustabilizuje i woda będzie krystalicznie czysta bez wspomagaczy .

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

To jest normalne na tym podłożu i przypuszczam, na wszystkich innych bogatych w związki organiczne, była już o tym mowa zdaje się w wątku o Black Earth.
Z czasem to zabarwienie przestanie być zauważalne ( obecnie u siebie tego nie widzę).

Nie ma sensu cokolwiek z tym robić ( ani też potrzeby, bo zabarwienie nie jest przecież intensywne ), po prostu musi upłynąć trochę czasu ( i wody :) ).

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

Czyli bez węgla też można się obejść? Jak wspomniałem miałem węgiel przez 2 tygodnie, bez efektu. Myślę, czy jak trawnik zarośnie całą powierzchnię akwarium i ,,zamknie" pod sobą substrat, to może wtedy woda się ustabilizuje i wyklaruje. Najlepsze jest to, że osoby, które widzą akwarium, mówią, że woda jest przecież czysta i klarowna, jednak mi nie daje to spokoju... No nic, będę czekał. Oby tylko po kilku miesiącach był kryształ, bo jak nie to wszystko wywale i robie restart na adzie...

ps: jedyne co leje to potas, carbo i czasami wleje kilka kropel sery nitrivec po podmianie

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy


Pozdrawiam
Załączniki
IMAG2572.jpg
(1.2 MiB) Pobrane 6039 razy

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Weiss961 napisał(a):Czyli bez węgla też można się obejść? Jak wspomniałem miałem węgiel przez 2 tygodnie, bez efektu. Myślę, czy jak trawnik zarośnie całą powierzchnię akwarium i ,,zamknie" pod sobą substrat, to może wtedy woda się ustabilizuje i wyklaruje. Najlepsze jest to, że osoby, które widzą akwarium, mówią, że woda jest przecież czysta i klarowna, jednak mi nie daje to spokoju... No nic, będę czekał. Oby tylko po kilku miesiącach był kryształ, bo jak nie to wszystko wywale i robie restart na adzie...

Pozdrawiam

Nie będziesz musiał czekać parę miesięcy , a po za tym jak napisałem , na amazoni będzie Cię to też czekało na początku ( a wręcz możesz mieć gorsze przygody) . Nie wiem jakiego węgla do filtra użyłeś , ale on działa i to bardzo zauważalnie . Jak chcesz szybko zauważyć zmiany w przejrzystości wody to rób 50% podmiany wody i podawaj bakterie do filtra przy podmianach ( bakterie do strzykawki i wystarczy wycisnąć przy wlocie do filtra) . Pytanie jak startowałeś akwarium?. Po twoim prefiltrze na foto widać że akwarium jest swieże i nie jest rozwinięta biologia w dostatecznym stopniu . U mnie na starcie wyglądały podobnie . Jak na 25 dni życia akwarium masz bardzo dobry start .
Ostatnio edytowano 08 gru 2015, 01:14 przez Bent423, łącznie edytowano 3 razy

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

osoby, które widzą akwarium, mówią, że woda jest przecież czysta i klarowna


Bo tak jest, tyle że ma delikatne bursztynowe zabarwienie. :)

Na Amazonii raczej jest tak samo, tylko mało kto zwraca na to uwagę... Popytaj.
Moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy na restart, tym bardziej że masz naprawdę dobre podłoże.

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

Wszystko krok po kroku jak jest w poradniku od roślin akwariowych (bezpieczny start akwarium) Używałem węgla z aquaela 1 Litr. Usunął mi białe zmienianie wody (chyba pierwotniaki), ale pozostał ten żółty kolor. Może faktycznie kupię nowy węgiel i wrzucę go do kubła. I tak nie mam nic do stracenia

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 64505.html -> Podobny problem i... to samo podłoże

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Chciałem jeszcze dopytać, czy zastosowanie Seachem Purigenu wyjaławia wodę? Czy można go używać w takim stadium rozwoju akwarium, w jakim jest teraz, czy to bardziej do starych, dojrzałych zbiorników? Jest mnóstwo pozytywnych opinii o tym, jak w kilka godzin woda zrobiła się tak czysta, że nie było jej widać.. Aż chce się spróbować. Co o tym sądzicie?

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Kiedyś też miałem oświetlenie 6500 K i też wydawało mi się, że jest żółto. Wymieniłem jedną świetlówkę na 8500 K i było "bielej". Dokładnie ten efekt widzę na mojej lampie led tzn. gdy świecą się tylko białe jest ciemniej i bardziej idzie w żółty a gdy włączę czerwone i niebieski to jest ideał, biało aż razi. Może tu jest problem, może pożycz od kogoś inną belkę lub świetlówki! Albo te świetlówki, które masz są wadliwe, słabej jakości lub stare. Było chyba na forum, że świetlówka 6500K firmy X świeci całkowicie inaczej jak taka sama (6500 K), firmy Y. Ot takie moje przemyślenie :mrgreen:

Anonim 35279


O tym nie pomyślałem. Świetlówki są fabrycznie nowe w komplecie z belką. Może to również wpływać na kolor, ale to nie od tego. Gdy robię podmianę i leję wodę z akwa do (białej) umywalki to wygląda to jak rozwodnione piwo. Mimo to myślę nad zmianą jednej świetlówki dla roślin. Proszę o sugestie co do zastosowania w moim przypadku ww. Seachem Purigen

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Na wlocie widać jakieś żółte zabarwienie, to i pewnie masz tak wrażliwe oko że dostrzegasz zabarwienie wody ( kurcze widać jestem trochę starszy i wzrok już nie ten).
Z drugiej strony startowałem kilka akwariów na Adzie ( na BE nie) i zawsze coś było, a to efekt grzebania i przesadzenia drobnych roślin, drobinki glonów na wlocie wychwycą wszystko co pływa w toni :D, nawet podczas nieumiejętnej podmianki i fruuuu tuman kurzu. Być może troszkę ruszyłeś podłoże. Po pierwszej przygodzie z ADĄ już takich błędów nie popełniam i woda jest czysta, czy to Twoje pierwsze akwarium na podłożu aktywnym BE?
Barwy światła jakie miałem to jakiś flora glow i 2x 18w 6500k na 54l,

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Przepraszam za taki spam, ale bardzo mi zależy na waszej opinii, czy zastosowanie tego Purigenu wyklaruje w mojej sytuacji wodę, oraz czy będzie to bezpieczne dla dojrzewającego akwarium. NO2 mam <0,3 więc cykl azotowy jeszcze się nie zamknął

Avatar użytkownika
Weiss961
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Dodam tylko że akurat Red Crystal bardzo lubią taką wodę, nawet jest bardzo wskazane przy ich hodowli dodawanie do podmian związków humusowych.

Avatar użytkownika
rafahgd
Stały bywalec

Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl











Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 7949 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Biotop czarne wody wkład do filtra

    Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy jeśli użyję w biotopie czarnych wód, wkład QUALDROP HexPure a chodzi o związki azotu,chce kontrolować poziomy NH4, NO2 i NO3, czy nie wyklaruje wody mi z garb...

    Wyświetlenia: 1577 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Przepływ wody w filtrze

    Witam czy ma ktoś używa filtrów Ikola Classic. Interesują mnie jeden z dwóch 250 lub 350 bardziej 350, tylko chodzi, o realny przepływ wody wiem, nieraz były tematy poruszane itd. ale chodzi o te dw...

    Wyświetlenia: 463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • RODI - cofanie wody

    Dzień dobry Ostatni etap filtracji RODI żywica umieszczona jest w przeźroczystej tubie. Po zakończeniu filtracji obserwuje cofanie wody z tego ostatniego modułu, tak że przez następne dwa tygodnie ży...

    Wyświetlenia: 1019 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Wkład do filtra z żywicą a twardość wody i bezpieczeństwo

    Cześć wszystkim, czy ktoś stosował filtr z żywicą jonowymienną do zmiękczania wody? Chodzi mi konkretnie o takie coś https://dafi.pl/dafi/produkty/filtry-systemowe-dafi/filtr-z-zywica-jonowymienna/ -...

    Wyświetlenia: 1355 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sump - przestój przy podmianie wody

    Witajcie, Trzeci dzień akwarium na sumpie czyli druga podmiana wody za mną i naszła mnie taka myśl. Podmiana czystym RO zajmuje mi jakieś 1,5 - 2h czy to nie za długa przerwa dla bakterii? Szczególnie...

    Wyświetlenia: 1678 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Metalowy wylot, prąd wody i dławienie filtra.

    Pytanie, czy mocne skręcenie filtra, o np. 50% może się negatywnie odbić na żywotności? Posiadam metalowy wylot, umieszczony na bocznej szybkie. Akwarium długie na 120cm a po drugiej stronie i tak sz...

    Wyświetlenia: 2181 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zapach wody w akwarium.

    Witam, Moje akwarium 360L ma już prawie 2 tygodnie. Ostatnio pojawił się w akwarium dziwny zapach, ciężko mi to opisać. Wydaje mi się że może to być związane z korzeniami, pokryte są śluzowcami, albo...

    Wyświetlenia: 1756 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomocy sump nie zaciaga wody

    Mam problem. Myslalem ze wiemcos na temat naczyn polaczonych ale widac nie. Akwarium 30l. Sump za nim 30x30x9cm Trzy komory. Lewa mechaniczna, woda idzie dolem do biologicznej i w koncu gora do komor...

    Wyświetlenia: 3096 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Stacja do zmiękczania wody a zawartość wapnia i magnezu

    Witam, próbuję dowiedzieć się jak to jest z zawartością wapnia i magnezu po przejściu wody przez stację ze złożem jonowymiennym. Coś mi nie pasuje, skoro kationy wapnia i magnezu wymieniane są na kati...

    Wyświetlenia: 2222 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 318 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.