Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


[240] HT w dążeniu do perfekcji



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witajcie, obserwuję to forum już od dłuższego czasu, a że dzisiaj zrobiłem pół-restart zbiornika postanowiłem w końcu coś napisać :) Akwarystyką interesuję się gdzieś od półtorej roku, zaczynałem od 50l przez 100l i obecnie posiadam akwa 240l. Akwarium ruszyło na początku Sierpnia tego roku i zaliczyło porażkę, stąd ten pół restart. Rybki rosły w oczach, od 2 tygodni rośliny również, ale niestety pomimo cotygodniowych porządków i wszelkich starań akwarium ogarniał wszechobecny syf i glon :c Dzisiaj wyjąłem wszystko, wyszorowałem, szyby w miarę możliwości ekierką wyczyściłem i zebrałem wszystko sitkiem, wyczyściłem filtry wodą z akwa i wymieniłem 50% wody. Teraz tylko nie wiem co zrobić po kolei ? Rośliny wyrzucić czy da się coś z nimi zrobić ? Jeśli tak to wyczyścić i posadzić dzisiaj i zaciemnić akwarium czy trzymać rośliny w wiaderku i najpierw zaciemnić akwarium ? Jak i na ile włączać światło po zaciemnieniu ? Gdzie umieścić filtry grzałkę i dyfuzor CO2 ? I jak podawać i kontrolować nawożenie ? Liczę na waszą pomoc, ponieważ bardzo podoba mi się HT, a jeśli teraz się nie uda to chyba zrezygnuję i przerzucę się na malawi ;/
Trochę danych o baniaczku:
Wymiary:
120x40x50
Oświetlenie:
2x 54W Osram 865 i 840
1x 45W Grolux
CO2:
Butla 5 kg, profesjonalny reduktor z 2 zegarami, zaworek precyzyjny, elektrozawór, zaworek przeciw zwrotny, licznik bąbelków, dyfuzor JBL
Filtracja:
Tetra ex 800 plus gąbki, ceramika, biobale
Wew. Aquael głowica 1000 l/h z gąbką
Z nawozów posiadam:
Żelazo, Azot, Potas, Fosfor, Carbo
Obecnie w akwarium znajdują się tylko 3 bocje siatkowane, ponieważ resztę ryb oddałem.
Planowana obsada:
2 Pary Skalar Blue
Para Gurami Mozaikowe
Para Gurami Marmurkowe
2+1 Pielęgniczka Kakadu
3 zbrojniki niebieskie
Zdjęcia z przed sprzątania:
Załączniki
IMAG1.jpg
IMAG2.jpg
IMAG3.jpg
IMAG4.jpg
IMAG5.jpg
IMAG6.jpg
IMAG7.jpg
IMAG8.jpg
IMAG9.jpg
IMAG10.jpg
IMAG11.jpg

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Witam
Otwierając teg posta myślę sobie że oglądne jakieś wypasione akwarium , a tu niezły
zonk . Jakoś nie che mi się wierzyć że co tydzień robiłeś porządek w tym akwarium.
Może zamiast obserwować to forum , zacznij czytać i przyswajać zgromadzoną tu wiedzę ,
bo inaczej twoje dążenie do perfekcji potrwa kilka lub kilkaście lat.

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Właśnie, ja też tego nie rozumiem, co tydzień regularnie podmieniałem 40% wody, zdzierałem glony z tylnej szyby i czyścikiem z przedniej i z bocznych, zbierałem wężem przy spuszczaniu wody syf z dna. Po 3 dniach syf się znowu robił, nie mam pojęcia z czego, wygląda mi to na odpadające glony i zgnite rośliny. Dozowanie CO2 i jako tako nawozów udało mi się opanować, ponieważ wcześniej co bym nie wsadził nawet bardzo mało wymagające rośliny jak nurzaniec, czy moczarka to wszystko gniło, teraz rośliny rosną, świeże pędy są zdrowe, natomiast pokrywają się od spodu glonem. Obserwując kilka innych tematów, również na innych forach zaczynam mieć wrażenie że problemem są żółte żaluzje, lub światło z innego źródła niż LED. W 100l miałem zwykłą taśmę LED 5zł za metr i rośliny rosły bez nawozów bez niczego, co prawda glony były, ale znowu w drugim pokoju gdzie są białe żaluzje w oknach stoi 50l i nie mam tam ani kropki glona i świeci lampka biurkowa z 7W LED. Dlatego w podążaniu do perfekcji pytam gdzie robię, mogę robić błąd ?

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Jakie masz podłoże?
Jak długo świecisz?
W ogóle start masz fajnie tu w pierwszym poście opisany:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... innego%20H

Na razie zostań przy tych bocjach i nie zwiększaj obsady dopóki nie ogarniesz tego:
Bolkovsky napisał(a):wszechobecny syf i glon
:?
To pomoże.
Rośliny do zaciemnienia powinny być w miarę odżywione wcześniej, jeśli są mocno zaglonione to ani do zbiornika ani do zaciemnienia we wiadrze się nie nadają.
Najlepiej jak po tym czyszczeniu co zrobiłeś nasadzisz dużo zdrowych roślin. Szybko rosnących.

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Bolkovsky napisał(a):Dozowanie CO2 i jako tako nawozów udało mi się opanować

Patrząc na twoje zdjęcia to raczej niczego nie udało Ci się opanować. Mierzysz jakiekolwiek parametry wody?

Avatar użytkownika
jfilipowicz
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 30 lip 2014, 15:02

jfilipowicz napisał(a):
Bolkovsky napisał(a):Dozowanie CO2 i jako tako nawozów udało mi się opanować

Patrząc na twoje zdjęcia to raczej niczego nie udało Ci się opanować. Mierzysz jakiekolwiek parametry wody?

Piszac udalo sie opanowac, mialem na mysli ze rosliny zaczely rosnac zamiast gnic i udalo mi sie zbic pH z 7,4 na 7,0 za pomoca butli. Docelowo bede chcial uzyskac 6,6-6,8 ale na to jeszcze czas. Dzieki hodochwast za link, czyli wnioskuje ze w Piatek zaczac swiecic dwie swietlowki osram (110W lacznie) i CO2 8 godzin dziennie ? Na jakim poziomie powinien byc fosfor i NO3 i jak ustalic dawkowanie nawozow ? Kiedy i od ilu zaczac ? Podloze piasek, obecne parametry w akwa
GH 8
KH 4
pH 7,4
NO3 10
NO2 0
PO4 0,25 (ale temu bym nie ufal bo zoolek musze kupic inny test tylko nie wiem jaki)
W dodatku nie wiem jak ustawic filtry bo non stop pracuje kubel i wewnetrzny, lecz nie wciagaja one paprochow tylko wiruja one po calym akwa. Przed pojsciem spac wrzuce filmik. Rosliny te co beda zdrowe posadze reszte wyrzuce, kabomba, zabienica, nadwodka i pachnaca wygladaja obiecujaco :)

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Bolkovsky napisał(a):Z nawozów posiadam:
Żelazo, Azot, Potas, Fosfor, Carbo


Posiadasz a czy właściwie je stosujesz? Czy lejesz na oko jak Ci się podoba? Ja tam znawcą nie jestem ale widzę dwa problemy w twoim akwarium:
1. Akwarium jest przenawożone
2. Akwarium jest nieustabilizowane

Tutaj nie ma co kombinować ze zbijaniem ph i innymi czarami marami. Ustabilizuj zbiornik ,( systematyczne podmiany, przestań lać tą chemie do kranówy bo obstawiam że raczej RO nie lejesz, w kranówie jest tyle związków że przy twojej obsadzie roślinnej im wystarczy).
Ja wiem że patrząc na niektóre zbiorniki prezentowane na tym forum można ześwirować na tym punkcie(sam też to przerabiałem) ale naprawdę do tego trzeba mieć długoletnie doświadczenie i wiedzę którą umiejętnie wykorzystamy w praktyce!
Są tu również zbiorniki prowadzone niewielkim nakładem pracy, bazujące na minimalnym nawożeniu,stosunkowo słabym oświetleniu i jałowym podłożu a mimo to zielsko aż w nich kipi i cieszy oko swoją wzorcową kondycja.
Nie pisze tego żeby Cie urazić bo sam na początku robiłem tak samo tylko po to żeby Ci uświadomić że czasem warto iść do przodu małymi kroczkami, zbierać doświadczenie aż w końcu dojdziesz do upragnionej PERFEKCJI

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
bielu1985
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Wspieram stronę kontem Premium

Początkowo były 2 x T5 OSRAM 54W, rośliny co bym nie wsadził to padało, szyby aż kipiały od sinicy codziennie zbierałem tyle że mógłbym dywan zrobić. Co tydzień regularnie podmieniam wodę i uzupełniam odparowaną RO stąd GH z kranówy z 9 spada na 8 żadnej chemii nie leję, ani kropelki. pH w kranie 7,4 dlatego zbijam pH butlą i przy okazji CO2 dla roślin, chcę uzyskać 6,8 dla skalarów i gurami. Poczytałem po forach że wysokie akwa (50 cm) więc dokupiłem trzecią świetlówkę. Chciałem tylko mieć parę roślinek i nie mieć glonów. Rośliny przestały gnić, ale wciąż nie rosły, a w akwa pojawiły się krasne. Ostatecznie kupiłem nawozy i w pierwszy dzień dałem 4 kliknięcia żelaza, 3 fosforu, 2 azotu i 2 potasu i 2 carbo na drugi dzień azot i fosfor wyzerowało, podałem podwójną dawkę, rośliny wystrzeliły jak z procy, sinica znikła, a w jej miejsce pojawiła się zielenica i krasne. W dodatku cały czas nie wiem od czego robi się taki syf na piasku. Butla chodziła całe 3 dni teraz wszystko wyłączone, pracują jedynie filtry grzałka w akwarium jest tylko piasek 3 bocje i pielęgniczka ramireza od kuzyna bo ją samiec tłukł. Gdzieś na pewno robię błąd tylko nie wiem gdzie, więc proszę pomóżcie i powiedzcie co dalej robić, przez ile akwarium powinno być zaciemnione ?

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Po 5 dniowym zaciemnieniu próbuję ogarnąć co i ile podawać i jak postępować, żeby było czysto i ładnie, większość roślin poleciała do kosza. W akwarium obecnie zostały tylko młode bocje którym wciąż szukam domu i samiec pielęgniczki Ramireza, uratowany przed spływem do Wisły (strasznie natarczywy chłopak 2 samiczki zamęczył, ale myślę że jak dostanie jakąś starszą kawalerkę to się dogadają :) ) Kupiłem grzałkę Hydor ETH 200, ciekawy jestem jak się spisze, póki co bez przecieków i utrzymuje stałą temp, oraz licznik bąbelków, przyssawki i zaworek camozzi.
Co sądzicie o aranżacji ? Walcie prosto z mostu ;) Obecnie wody jest po sam wierzch tylko się spieszyłem ze zdjęciami przed zgaszeniem światła :)
Załączniki
IMAG0070.jpg
(1 MiB) Pobrane 17681 razy
IMAG0072.jpg
(1.01 MiB) Pobrane 17681 razy
IMAG0073.jpg
(854.37 KiB) Pobrane 17681 razy

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Piasek nie bardzo nadaje się na podłoże pod rośliny... Może tu się zaczyna problem.

akwa_mielec
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 27 sie 2013, 21:51

No nie jest to akwarium roślinne... Przepraszam, ale w PRL'u wyglądały lepiej.
Oddaj pozostałe ryby do jakiegoś sklepu osiedlowego. Na pisaku niewiele Ci wyrośnie, piasek się "zbija" i roślinom będą gnić korzenie - jest za drobny, będą się robić strefy beztlenowe.
Jeśli nie chcesz wydawać kasy na stubstrat to załóż HT na ziemi ogrodowej - wtedy masz duże szanse powodzenia. Poczytaj o tym i się zastanów. Inaczej akwarium będzie jedną wielką udręką dla Ciebie...

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

Dorotek, wierzę na słowo że w PRL'u wyglądały lepiej, ponieważ rośliny w Poniedziałek wszystkie wywaliłem do miski i tam się kisiły cały tydzień, żeby filtry i bocje zrobiły resztę roboty. Co do roślin nie zauważyłem, aby miały problem z ukorzenianiem się, celowo wybrałem jak najgrubszy piasek i planuję jeszcze wetknąć pałeczki nawozowe :) Po podaniu nawozów rośliny odżyły więc zobaczymy jak to będzie, tym bardziej że założeniem nie było akwa typowo roślinne tylko chciałem delikatnie obsadzić żeby było trochę zieleni i nie było glonów :) Ma ostatnią szansę, jak dalej będzie tragedia to piasek pójdzie do odstawki :) A jak wystrój z ostatnich zdjęć ? Zakładając że rosliny się rozrosna to bardzo kiczowato to wygląda czy jest w miarę ok ?

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Nie obraź się, ale nie ma tu co mówić o "wystroju" - wrzuciłeś kilka kamieni, korzeni i ze dwa kokosy, roślin tyle co nic, no i jasny piasek, który bije po oczach.
W tej sytuacji którą masz teraz, oświetlasz głównie biały piasek, nie wiem jak z nawożeniem, ale:
światło + gaz + nawozy + "łyse akwarium" = piękna katastrofa...
Na akwarium należy patrzeć holistycznie.

Obawiam się, że zanim, jak optymistycznie zakładasz, rozrosną Ci się rośliny, zeżre wszystko glon. Cóż - Twój cyrk i Twoje małpy. Życzę powodzenia.

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

Bolkovsky napisał(a): Ma ostatnią szansę, jak dalej będzie tragedia to piasek pójdzie do odstawki :) A jak wystrój z ostatnich zdjęć ? Zakładając że rosliny się rozrosna to bardzo kiczowato to wygląda czy jest w miarę ok ?

Najważniejsze że w koncu zacząłeś coś robić z widoczną na pierwszych zdjęciach tragedią :D . Skoro już masz ten piasek , to akurat w Twoim przypadku dobrym pomysłem było by zakupienie ślimaków świderków , które bardzo pomogły by Ci prowadzić to akwarium na podłożu z piasku . Pałeczki do podłoża jak najbardziej , umieść je pod roślinami w piasku jak najgłębiej . Patrząc na twoją ostatnią fotkę , dokup roslin bo jest ich za mało . Co do nawozów , nie mając jakiegoś doświadczenia nie ma co się bawić w pojedyncze składniki , lepiej kupić nawet jakąś budżetową linię nawozową np blue-line (makro i mikro ) która nie jest idealna , ale też nie jest zła i na początek wystarczy . Natomiast nie za bardzo rozumiem w wypowiedziach forumowiczów czepiania się piasku jako podłoża . Amazonią czy innym podłożem aktywnym oczywiście nigdy nie będzie , ale dając substrat pod piasek rosliny rosną bardzo dobrze i według mnie jest dużo lepszym rozwiązaniem niż np stosowany przez część początkujących akwarystów zbyt dużej frakcji żwirek 4/5mm ( między innymi i ja popełniłem ten błąd :) ) . Poniżej filmik na którym widoczny trawnik i staurygene repens przy kamieniach rośnie na zwykłym piasku z substratem JBL aquabasis + pod spodem


Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Posiadam nawozy właśnie Blue-Line i "producent" doradził mi pojedyncze składniki bo mam dziwnie zmineralizowaną wodę.

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Bolkovsky napisał(a):Posiadam nawozy właśnie Blue-Line i "producent" doradził mi pojedyncze składniki bo mam dziwnie zmineralizowaną wodę.

A skąd wiesz jaką masz wodę i jakie są jej parametry?. To akwarium z filmiku tez jest nawożone blue-line makro i mikro .

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Regularnie je badam, fosfor mam bardzo niski i żelazo, po podaniu pierwszej minimalnej dawki żelaza nastąpiło nagłe wyzerowanie azotu i fosoru. Azotu jest w sam raz i potasu też ok więc podaję po 2 kliknięcia, a fosfor i żelazo po 4 kliknięcia, zobaczymy teraz jak to zda egzamin i będę powoli kombinował, później po ustabilizowaniu parametrów będę widział co się kumuluje, a czego brakuje i kupię komplet micro i macro i będę uzupełniał ten wybrakowany :) W przyszłym tygodniu dojdzie więcej roślinek :D

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Rośliny wyraźnie odżyły, jak teraz dobrać nawożenie ? Jaki powinien być poziom wszystkich składników ? I nie wiem czy podawanie CO2 z butli daje cokolwiek (słaby dyfuzor (kostka lipowa)), ponieważ dozuję teraz ok. 5 bąbli na sekundę, a pH stoi w miejscu między 7,2 a 7,4 chyba że któryś z nawozów fałszuje test ?

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Czym mierzyłeś pH? Nawozy nie wpływają na wynik pomiaru pH.
Przy podaży CO2 bardzo ważna jest jeszcze cyrkulacja wody w zbiorniku, aby gaz dobrze rozpuścić i rozprowadzić równomiernie.

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Kropelki Tropicala, wydaje mi sie ze kostka lipowa nie daje rady i jak powinien byc ustawiony sprzet w akwa ? Deszczownica kubel 800l/h glowica z gabka 1000l/h gdzie dac kostke ? Jaki dyfuzor najlepiej kupic zamiast kostki ? Wpuscilem dzisiaj gurami 2 szt mozaikowe i 2 szt marmurkowe, pytanie na przyszlosc czy deszczownica nie bedzie im przeszkadzala w budowaniu gniazda ? Oraz czy cieple powietrze nagrzewane przez swietlowki nie bedzie im szkodzic ?

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51











Powiązane tematy
  • 240 l nawożenie

    witam potrzebuje pomocy w ogarnieciu nawożenia. Walczylem z sinicami, odpuściły. osada 40 neonów sinus 10 czerwonych 8 neonów czarnych 8 otosków 10 Kirysków pigmej rosliny montecarlo anibusy microz...

    Wyświetlenia: 714 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Akwarium 240 L Amazonia - zacząć nawozić?

    Cześć. Akwarium 240 L na Amazoni 12 dni po starcie. Światło 4x54w T5, co2 / 24h, 2x Tetra ex700. Ro + mineralizator Equlibrium. Parametry: ph 6.2 gh 5,5 kh 3 no3 10 nh4 0 - 0,1 Mam tr...

    Wyświetlenia: 641 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Pierwsze akwarium 240 L

    Witam wszystkich Zaczęło się jakieś pół roku temu, najpierw zapałałem chęcią do powrotu do dziecięcego mojego hobby i kupiłem 45L.... Po paru miesiącach powiedziałem sobie, ehh za małe... więc kupiłe...

    Wyświetlenia: 620 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prosze o pomoc w przygotowaniu nawozu do akwarium 240 litrów

    Witam serdecznie. Jestem początkującym " Holendrem" i chcem przygotować nawóz do swojego zbiornika 240 l. Obecnie stosuje nawozy Firmy PG - Classic, Ferro+ , Macro,Micro lecz nadal występują mi niedo...

    Wyświetlenia: 2543 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Problem z moją 240-tką

    Jestem początkującym akwarytą i prosiłbym o pomoc. W mojej 240 l. jest kilka roślinek i mam z nimi trochę problemów. Najpierw jednak powiem co mam w akwarium: oświetlenie : narazie 2 lampy HQI po 150...

    Wyświetlenia: 3959 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: akwaman i 434 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.