Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Zakładam akwarium- początek



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



24 wrz 2015, 23:23 Zakładam akwarium- początek  (#1)  

Witam wszystkich, po tytule łatwo się domyśleć że jestem "nowy" jeśli chodzi o akwarystykę i zamierzam to zmienić. No ale od początku.

1. Wstęp, coś o mnie można ominąć ten fragment

W dzieciństwie (podstawówka) posiadaliśmy w domu akwarium (najpierw małe chyba jakieś 30-40l, później większe które leży w piwnicy do dziś). Były to czasy bez internetu, więc zostawały jedynie książki i sprzedawcy w akwarystycznych. Ja z racji wieku nie ogarniałem zbytnio choć do mnie należało czyszczenie osadu na szybie, filtra itd. a mama zajmowała się bardziej merytoryczną stroną. Parę lat się utrzymało, były jakieś glony czasem, jakaś rybka padła inne (glonojad, skalar) były nie do zdarcia. Tak to trwało póki już nie było komu się tym zajmować i ze względów humanitarnych (żal było męczyć zwierząt) zlikwidowałem.

Lata minęły, codzienne chodzenie na nudną historie zamieniłem na pełen etat przed monitorem, kredyty do spłaty nie wiadomo skąd, pierwszy siwy włos się pojawiły. Nawet pewnego dnia miejsca w szafie zaczęło brakować bo nagle pojawiły się jakieś takie dziwaczne szmatki z koronkami, jakieś po parowane (szok!) skarpetki, rajstopki itp. Najgorzej z łazienką, obok kostki mydła, szczoteczki i pasty do zębów nagle wyrósł cały las pojemników z zapewne jakimiś gazami bojowymi zakazanymi paroma konwencjami, zakamuflowanymi pod zagadkowymi nazwami "jedwab do włosów", "rumiankowy krem do rąk" itd. Nie pytajcie jak do tego doszło, nie wiem do dziś, musiałem być chyba odurzony jakimś świństwem. :shock:
Pojawił się pomysł jakiegoś zwierzaka w domu, no i powróciły mi wspomnienia o akwarium. Jakoś tak to się potoczyło ze teraz jestem na drodze do postawienia nowego baniaka w domu. Przez ostatni miesiąc tracę cały wolny czas na przebijaniu się przez pokłady informacji w internecie i doszedłem chyba do momentu w którym muszę sam zacząć zadawać pytania.

2. Plany z akwarium

Stan na dziś:
Na razie "prawie" nic nie kupiłem.

Aktualna koncepcja:
-akwarium 60x30x40 OW otwarte z własnym oświetleniem led (paski led 5630, biały zimny z możliwością dodawania i odejmowania ledów w miarę potrzeb, waham się między 34W, a 23W poradzicie?)
-akwarium roślinne może z jakimiś krewetkami w późniejszym terminie

Czemu tak, można się spytać. Wymiary akwarium podyktowane dostępna przestrzenią. Oświetlenie led ponieważ wcześniej myślałem o jego zastosowaniu w mieszkaniu i tak zobaczę jak to wychodzi w praktyce. Roślinne, bo mi się podoba, krewetki, bo mojej ładniejszej połowie się podobają.
Posiadam już części oświetlenia i pomysł na jego zmontowanie w głowie, w przyszłym tygodniu zamierzam kupić akwarium i wykonać do niego oświetlenie.

Następnym krokiem będzie zamówienie elementów do akwarium, tzn.
-filtr wewnętrzny Aquael Filtr Pat Mini, zastanawiałem się nad Aquael Filtr Turbo 500 (N) ale się rozmyśliłem bo chyba był by za mocny. Zewnętrznego nie chce na razie brać.
-grzałka Diversa Thermo Plus 100W, alternatywą jest polecana przez wielu grzałka Jager (w wersji 75W) ale różnica cenowa jest znacząca, a w działaniu chyba nie ma aż takiej różnicy by koniecznie odradzać diversa. Chyba że uważacie inaczej to chętnie wysłucham waszych rad.
-podłoże ADA Aqua Soil Amazonia, no tutaj to straciłem kupę czasu zastanawiając się w jakim kierunku iść. Nawet rozważałem ziemię ogrodową. Wybrałem tą opcje ze względu na opinie innych i fakt że ten element chyba najciężej wymienić gdyby okazały się problemy z tańszymi opcjami, dlatego tutaj nie chciałem oszczędzać.
-nawożenie. Koncepcja nawożenia własnoręcznie skomponowanymi solami bardzo mi się podoba, wymaga wcześniejszego nauczenia się by ograniczyć (bo wyeliminować się nie da) przyszłe błędy, ale mi się nie spieszy, wszystko i tak rozciągam w czasie. Będę też dodawał CO2, ale na początku wykorzystam bimbrownie. Pewnie przejdę później na butle (jeśli do tego czas w akwarium będzie jeszcze co nawozić) bo punkt gdzie sprzedają/nabijają mam w odległości 7min marszu, ale tak naprawdę cały czas się zastanawiam. Koszt jednak jest większy.

Zakończenie

I to tyle z rzeczy które mniej więcej wiem/chciałbym. Co do roślin cały czas się zastanawiam, chciałbym jakiś mech na kamieniach, do tego trawnik i coś z szerokimi liśćmi do tyłu. Jakie konkretnie gatunki, nie mam pojęcia (za duży wybór), nie chce brać czegoś co nie ma szans przetrwać, macie jakieś rady co może przeżyć na takim podłożu z takim oświetleniem jak podałem wcześniej?

Z niczym się nie śpieszę, zakupy sprzętu chce robić stopniowo by nie musieć raz robić wielkich zakupów tylko wszystko po kolei przemyśleć. itd


P.S. Wiem że wyszła mi ściana tekstu, przepraszam. Jeśli nie będzie się dało tego ogarnąć, postaram się to jakoś zredagować.
P.S.2 Skład wody według mojego dostawcy jest widoczny poniżej,
woda.png
moja woda
(5.74 KiB) Pobrane 6503 razy

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Na ten litraż potrzebujesz już raczej filtr kubełkowy. Pat mini to się sprawdza w krewetkarik 20-30 litrów ze zmienioną gąbką - oryginalna jest za mała.
Ja myślę, że jeszcze musisz trochę poczytac zanim wystartujesz....
Na początek to:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... ny%20start

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Tak sobie otworzyłem arkusz kalkulacyjny i wyszła ciekawa (jak dla mnie oczywiście) opcja ekonomiczna akwarium (musiałem troche zmienić podejście po ostatniej wypłacie), co o tym sądzicie?

Wymiary zbiornika nadal 60x30x40
Filtr AQUAEL TURBO 500
Grzałka Diversa Thermoplus 100W
Podłoże JBL AQUABASIS PLUS + JBL MANADO
CO2 bimbrownia
Oświetlenie własne na LED'ach
Nawożenie solami

Uwagi: do wszystkiego mam przygotowaną wersje Plus, czyli właśnie filtr kubełkowy, lepsza grzałka itd, na które będę mógł sukcesywnie wymieniać powyższą wersje ekonomiczną jeśli się okaże, że nie urządziłem organizmom żywym w akwarium obozu zagłady. Postanowiłem na początek ograniczyć koszta, aby się przekonać jak mi idzie.

Rośliny:
Mech jawajski (na kemieniu)
Sagittaria subulata
Ceratopteris siliquosa
Cryptocoryne beckettii

W odwodzie jeszcze mi zostaje Micranthemum umbrosum, ale nie jestem przekonany.

I jak? Uwagi, skargi, pogróżki?

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Pomimo faktu, że masz nieco twardą wodę to aquabasis + manado to na początek całkiem dobre rozwiązanie. Co prawda manado jest bardzo lekkie i zatwardza wodę, ale używałem tego podłoża przez kilka lat i je sobie chwaliłem.

Filtr wewnętrzny zabiera miejsce i psuje efekt szczególnie w takim niewielkim akwarium. Pomyśl o filtrze zewnętrznym, np. HW. Dorzucisz 50zł i masz bardzo dobrą filtrację. Filtr jest chiński, ale wiele osób go ma i poleca. Ja osobiście jestem fanem kubłów Tetry, ale to już większy wydatek. Co do grzałki to moim zdaniem jest to mało ważny element. Najtańsza z termostatem spełni swoje zadanie.

Odnośnie wersji plus polecam Tropica Plant Growth Substrate zamiast JBL Aqubasis. Efekty możesz zobaczyć na przykładzie mojej poprzedniej aranżacji - link masz w podpisie.

W związku z tym, że nie planujesz nawożenia CO2 z butli to nie szalałbym z oświetleniem. 23W na ledach wystarczy. Przemyśl też jeszcze raz obsadę roślinną - taka mała sugestia :wink:

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Co do przemyślenia obsady roślin to proszę o podpowiedź xD. Kierując się tym co mogłem znaleźć w internecie, starałem się wybrać roślinki nie wymagające specjalnych warunków.

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Zrobiłem mała przerwę z rozkręcaniem akwarium którą poświęciłem na założenie kuli z roślinami (tutaj poruszyłem jeden problem z kulą). Po dwóch tygodniach Hemiantus i Anubias ładnie się rozrosły (to co nie zmieściło się w kuli zasadziłem do plastikowego pojemnika) i mam nadwyżkę roślin którą chce wykorzystać już do akwarium.

Zachęcony wynikami rozwoju roślin zasadzonych emersyjnie, w sobotę siadam do roboty i będę startował zbiornik na "sucho". Podłoże wykorzystam jak wspominałem wcześniej JBL AQUABASIS PLUS + JBL MANADO, z roślin wykorzystam nadmiar Hemiantusa i Anubiasy, dodatokwo:

Cryptocoryna Wendtii
Sagittaria Sabulata
Christmass moss (w kuli mam go za mało by do akwarium wsadzać)

Wszystko zraszane wodą kranową i z solami rozpuszczonych w wodzie demineralizowanej. Zobaczę jak z tymi roślinami mi pójdzie, może jakąś jeszcze dodam później.

Teraz sedno sprawy. Będę z pojemnika plastikowego po prostu wyciągać rośliny, porozdzielam i będę mieć sadzonki, problem mam z samą kulą ponieważ jej likwidować nie chce. Jak najlepiej powyciągać Heńka tak by przerzedzić go tylko w samej kuli, a zarazem by mieć coś co można zasadzić na nowo gdzie indziej? Wyciągnąć go całego, podzielić i część posadzić na nowo, czy może "porozrywać" go w samej kuli, to co zostanie w podłożu zostawić w spokoju, a może jeszcze inaczej?

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Heniek sam ci pewnie odejdzie w kępach, popróbuj. Jak na start to chyba małe ilości masz w tej kuli.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Drugie tyle mam w plastikowym pojemniku z którego chcę zabrać wszystko. Tak naprawdę te rośliny przesadzam z jednego pojemnika (kula + plastik) do drugiego (akwarium). Będą dalej rosnąć w takich samych warunkach jak dotychczas tylko w akwarium. To chyba jest jedna z zalet suchego startu, zalewasz akwarium dopiero wtedy jak dojdzie się do wniosku że rośliny rozrosły się dostatecznie "na sucho".

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Mija trzeci tydzień od założenia akwarium na sucho, małe podsumowanie:

Heniek powoli się rozrasta, trzy dni temu pojawiły się pojedyncze żółte listki. Dodałem mikroelementów do spryskiwacza (w kuli zrobiłem tak samo i poskutkowało), na razie ciężko powiedzieć czy coś to dało, choć wydaje mi się że więcej żółtych się nie pojawiło.

Cryptocoryna mniej więcej w tym samym czasie co Heniek też zareagowała na jakąś zmianę pożółknięciem paru listków, zostały usunięte. Pojawiają się też nowe więc chyba nie jest źle.

Sagittaria Sabulata, tutaj mam zagwozdkę, naprawdę mi ciężko stwierdzić jakikolwiek rozwój. Obumierania też specjalnego nie widzę, ale boje się że po prostu jest tak wolne że nie dostrzegam. Póki nie będzie za późno.

Anubias... on jako jedyny odczuł przeprowadzkę, na cztery "sadzonki" na każdej pojawił się jeden lub dwa listki z pożółkłymi krawędziami. Ostatecznie dalej po za krawędź nie przeszło, a z żółtej barwy przeszło w czarną. Zniszczony obszar nie objął nigdzie więcej jak 20% więc liści nie ucinałem. Wypuszczają nowe korzenie i nowe listki. Wszystko powoli, ale ten typ podobna tak ma.

Mech, tutaj się boję i proszę o radę, po bardzo szybkim starcie (w przeciwieństwie do tego z kuli który 3 tygodnie czekał aby coś wypuścić nowego) teraz chyba się zatrzymał, a wszystkie nowe gałązki z świeżej zieleni zaczęły blaknąć i przechodzą powoli w brąz. POMOCY!!!

Sprawa hardware'owa, chce już zamówić filtr, nie wewnętrzny, ale też nie kubełek, a więc pozostała kaskada. Zastanawiam się nad HBL-601 lub HBL-701, niby patrząc na specyfikacje 601 pasuje do 72l, ale czy nie lepiej mieć zapas i wybrać 701? Jednak 701 ma jedną wadę, jest prawie 2x większy. Proszę mnie nie namawiać na kubełki, rozumiem ich zalety i całkowicie się z nimi zgadzam, lecz na razie z pewnych względów nie chciałbym inwestować w takie rozwiązanie.

No i pytanie teoretyczne, w wielu miejscach piszą (w tym na RA http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/aranzacja-akwarium/881-jak-zwalczyc-nalot-na-korzeniu.html) że pojawiająca się pleśń/grzyb na korzeniach w nowych zbiornikach to normalna rzecz i że po jakimś czasie znika. Co gdy pojawi się na części nadwodnej (powiedzmy: bardzo spadł poziom lustra wody), a później dolaliśmy wodę tak że znalazło się poniżej poziomu? Tak samo wystarczy poczekać i zniknie? Pytam się bo wsadziłem tydzień temu korzeń który zaczął się pokrywać właśnie taką pleśnią/grzybem i się zastanawiam czy jest sens go zatrzymać czy wywalić i nie zalewać go w przyszłości wodą? Była by szkoda bo jest fajny no i mech fajnie już się do niego przyczepił sam.

P.S.
Swoją kule zaniosłem do pracy, ustawiłem pod lampką na swoim biurku, wygląda super, a z racji tego że moim miejscem pracy jest Open Space, sporo osób podchodzi i się pyta co to. Mają nawet pomysły by tam jakąś żabę wpuścić lub rybki :shock:. Wrzucę zdjęcie jak teraz wygląda, ale w innym temacie (chyba założę wątek o niej w dziale wabi-kusa).

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Jeżeli chodzi o filtry to mam hbl 501 oraz 701, modelu 601 nie używałem ale jest pewnie niewiele większy od 501. Jeżeli tylko masz miejsce to dołóż zaledwie te 10 zł i kup 701, dwa razy większa powierzchnia filtracyjna i nawet ładnie i w miare cicho chodzi, przynajmniej u mnie. No i przede wszystkim posiada taką wydajność, że skimmer który jest w komplecie działa normalnie a nie jak w przypadku 501 w wyniku małego przepływu zapowietrza się i nie zdaje egzaminu.

KamilH94
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 30 lis 2015, 21:01

Zamówiłem 601 ponieważ 701 bałem się że będzie za duży. Po rozpakowaniu paczki i jak pomyślałem że 701 byłby prawie dwa razy większy to tylko utwierdziłem się w wyborze (zajmował by prawie pół tylnej ściany). Na początku myślałem również że zaszła pomyłka ale niestety, model 601 nie ma skimmera w zestawie (potwierdziłem to również w innym sklepie). Jakoś to przeżyje choć szkoda. Po za wkładem z węglem i wełną był jeszcze plastikowy wkład który wymieniłem na gąbkę.


Na razie zrobiłem test w garnku i fajnie działa, dość cicho (po odpowietrzeniu tylko lekkie buczenie które mam nadzieje z czasem się zmniejszy).

Planuje w weekend zalać zbiornik, w kuli musiałem już przerzedzić Małego Heńka plus od znajomego dostałem kryptokoryn, więc dosadziłem więcej roślin. Ciężko było by mi teraz dosadzić coś więcej. Życzcie powodzenia. 8)

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45

Tydzień mija od zalania zbiornika. Z powodu miejsca gdzie stoi (sypialnia), używam dwóch filtrów. Wewnętrzny Pat Mini jako filtr mechaniczny (musiałem go skręcić bo był za mocny) działający cały czas i kaskada HBL 601 z skimmerem (dostałem z innego modelu ze sklepu w którym zamawiałem za błąd w opisie produktu, po trzech dniach bez niego, przekonałem się jak przydatny jest) wypełnioną po brzegi ceramiką jako filtr biologiczny. Ten ostatni na razie muszę wyłączać na noc (na jakieś 8h) ponieważ odgłos działania jednak przeszkadza czasem. Mam nadzieje że z czasem się przyzwyczaję. Nie jest nie wiadomo jak głośny, porównuję go do poziomu działającego komputera (przy którym spać też nie mógłbym) lecz jednak jest zauważalny.
Do tego bimbrownia, najpierw na spieku ceramicznym, a później na kostce lipowej. Spiek okazał się po prostu głośny. Spiek szklany, najtańszy jaki znalazłem i po podniesieniu ciśnienia bardzo fajnie rozpraszający gaz, nie zmarnuje się. Kupiłem do tego testy na PH, KH/GH, PO4 i NO3, wyniki po trzech dniach badania wody:

oświetlnie 17W ledów 6500K, 5W ledów 3000K (przed zalaniem zbiornika gdy zmniejszyłem ilość, rośliny zaczęły marnieć) niecałe 1800 lumenów
temperatura- 24

PH- 7.4-7.6
KH- 12-13
GH- 28 (kochana woda w Gdańsku, nie było zaskoczenia)
PO4- 0,25-0,5
NO3-0-2

Przedwczoraj (po pierwszej podmiance) zacząłem dodawać Potas (dawka 2mg/l) i Azot (dawka 4.5 mg/l) jutro będę robić podmiankę (drugą w ogóle, pierwszą od chwili dodawania nawozów) i sprawdzę co z stężeniami i ewentualnie wprowadzę poprawkę. Dziś rano wydawało mi się że Hemiantus jakby był zieleńszy. Mchy po podmiance z pierwszym przycięciem ruszyły z nowymi, świeżo zielonymi gałązkami. Większość roślin pokryła się brudami i drobinami, mam nadzieje coś z tym zrobić jutro.

Wodę podmieniam kranową z 1/4 demineralizowanej z supermarketu, zastanawiam się nad stopniowym zwiększaniem proporcji, lub przejściu na dodatek wody z armatki torfowej. Filr RO na razie odpada.

Moim planem jest ustabilizowanie zbiornika na poziomie pozwalającym wpuścić krewetki (raczej te najodporniejsze), na czym powinienem się skupić w pierwszej kolejności?


Uwagi, rady, skargi, pogróżki?

P.S.
Zdjęć raczej nie dam na razie, "aranżacja" (wielkie słowo) która mi wyszła woła o pomstę do nieba, a fotografowanie ją telefonem czy starą cyfrówką działa tylko na jej niekorzyść. :oops:

OlmerPL
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 wrz 2015, 21:45











Powiązane tematy
  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1087 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 725 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 564 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 571 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1603 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4162 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 354 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium z panelem

    Cześć, po nowym roku będę zmieniał miejsce zamieszkania, i jednocześnie chcę powiększyć swój dorobek akwarystyczny o kolejny zbiornik. Na początku myślałem o zbiorniku 100x40x45 z sumpem, jednak kleje...

    Wyświetlenia: 2864 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Joonka i 280 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.