Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Pierwsze akwarium roślinne, prośba o poradę



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Żeby osiągnąć pożądany efekt jest dużo dróg. Nie koniecznie jest tak, że tylko jedna jest poprawna :)

Co do oświetlenia. Moim zdaniem w akwarium roślinnym nie sprawdza się start od 6h. Ja od początku do końca świece bez zmian 9h. Tz raz zrobiłem tak Ty i próbowałem oświetlenie stopniować. Połowa roślin zgniła. Szczególnie mały heniek z in vitro. Ze startem oświetlenia od 6h panuje mit w internecie i większość ludzi to powiela.

Co do nawożenia. Możesz podawać sam potas pod warunkiem, że do wody trafi N i P z innych źródeł np. ryby lub woda z kranu. Jeśli tego nie będzie będzie problem prawdopodobnie. Cała problem w tym żeby się wstrzelić z nawożeniem do danej wody żeby rośliną nic nie brakowało. Pamiętaj, rosną rośliny, glonów brak :). Z mikro elementami uważaj. Przy kranówce mogą być nie potrzebne.

Zobacz tematy:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 43934.html

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... nnego.html

Co do parametrów to są to przedziały. Nie musi być z dokładnością do 1 mg. Ja mam np NO3 = 20 mg/l i jest wszystko dobrze.

I ogólnie przeczytaj dział:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... linna.html

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Tak zrobię. Czyli to ja załatwiłam heńka moim krótkim świeceniem :( Kilka sadzonek się uratowało i są nadal włożone, zobaczymy co z tego będzie. Zbadam wodę, to będę mieć jasność czego brak. Muszę wyczuć ten mój zbiorniczek. Ach już odbiegając od tematu roślin, to będę mamą, jedna raczyca ma jajka pod odwłokiem, wczoraj przy podmianie zauważyłam :)

Vitticeps
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 25 cze 2015, 11:17
Miasto: Kraków

Ja jestem zdania,że lepiej nie doprowadzać do niedoborów i startować z oświetleniem od 8h+ plus nawożenie od 1go dnia.Rośliny potrzebują czasu ,żeby zareagować na zmiany w nawożeniu a zanim to się stanie ,to może być różnie.Przy takim zbiorniku jak twój,to przy użyciu filtra ro zaczynasz od węgla w płynie,jakimś ogólnym nawozem z mikro i makro plus co2 na ful,żeby kolor na indykatorze był prawie żółty.Wszystkie testy do szafy.Jak posadzisz nawet jedną sadzonke rotali indyki na start , to przy niedoborach fe ,czyli ogólnie mikro,nowe liście robią się przezroczyste,bo ona jest bardzo czuła na braki tego pierwiastka .Ja potasu nie leje wcale ,bo jestw mineralizatorze.

remic79
Poznaje temat

Posty: 133
Dołączył: 19 sie 2014, 08:26

Autorko, olej datę ważności. Ja mam kilka przeterminowanych i pokazują wyniki ok.

1. Częste podmiany ? Bez przesady. Akwarium ma się ustabilizować, a nie być ciągle świeże. Podmiany robimy normalnie do czasu kiedy gwałtownie skoczy skoczy no3.
2. Podłoże aktywne wciąga potężne ilości fosforu do podłoża. Brak w wodzie nie oznacza, że nie ma go w akwarium.

Dużo informacji jest sprzecznych


Bo internet wszystko przyjmie. Każdy jest specjalistą.

3. Odradzam ro - polegniesz zupełnie z nawożeniem.
4. Podmiana co drugi dzień ? Bez przesady. W jaki sposób ma się ustabilizować akwarium skoro ciągle jest "świeża" woda ?

5. Testy do szafy ? Doświadczony akwarysta by tak zrobił. Ty nie możesz. No3 i po4 to podstawa. Pomierz tymi przeterminowanymi i podaj wyniki.


Poza tym te glony bym olał, bo akwarium dojrzewa i w 99% przypadków ok. 3-5 tyg. wsytępuje pylenie szyb (GDA).


Pokaż fotki.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

tomeksup napisał(a):
1. Masz potężne oświetlenie i potężną gotówkę w portfelu. Gorzej jak zacznie Ci to wszystko padać. Wtedy nabierzesz pokory.
2. Akwa masz na oknie. Zaraz 100 osób Ci napisze, że będziesz mieć glony. Jeśli odsłonisz żaluzje, to faktyczna ilość światła będzie większa. Nie ufaj tym 100 osobom.


Pokory? Komuś innemu by się przydało trochę pokory.... i czytając dalsze posty, pokuszę się jeszcze o to, że trochę szacunku również... Wchodzenie komuś do portfela??? Co Cię to obchodzi....

Trafiłaś dziewczyno na wyrocznię...
Co do GH to w jakiej części Krakowa mieszkasz? W domku czy w bloku? Ja mieszkam na Kurdwanowie w bloku i GH mam do 12.
Co do filtra to zostaw ten co masz, kaskada jest dobra i nada się też do trochę większego akwa jeśli Cię najdzie ochota w przyszłości. To w końcu tylko 54 litry. Na pewno nie rób wirówki w akwarium, to kompletnie niepotrzebne.
Co do testów, to ja bym jednak kupiła kilka nowych, podstawowych na Twoim miejscu, nawet ZOOLEKA, może nie najlepsze, ale i nie najgorsze.
Co do lania węgla też go leję mimo podawania CO2, zapobiega glonom i wspomaga wzrost roślin. Próbowałam z tą praktyką i bez niej, ja widzę sens. Badaj sobie wodę, poczytaj o stosunku NO3 do PO4. Na tym forum naprawdę znajdziesz dużo artykułów, to Ci powinno wystarczyć na początek. Ale przede wszystkim nie daj się zwariować. Patrz na swoje akwarium i wyciągaj wnioski. Obserwuj zmiany. Pamiętaj, że każde akwarium jest inne i nikt Ci go nie poprowadzi na odległość. Czytaj i obserwuj, nie rób gwałtownych ruchów.
Ostatnio edytowano 05 lip 2015, 12:31 przez Dorotek, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

tomeksup napisał(a):2. Podłoże aktywne wciąga potężne ilości fosforu do podłoża. Brak w wodzie nie oznacza, że nie ma go w akwarium.


Kiedyś posłuchałam takiej rady, mając akwa na podłożu aktywnym...
Skończyło się tak jak na zdjęciu poniżej i restartem.
Od tamtego czasu, nie słucham w temacie fosforu nikogo i leję wtedy kiedy uważam to za konieczne. Fosfor to nie jest samo zło... Jeśli wszystko współgra to jest w porządku.
Musiałbyś jakoś sprawdzić - zbadać podłoże, żeby mieć pewność - zrobiłeś to?
Nie wiadomo jak to ssie i czy oddaje tak naprawdę też nie wiadomo...
Uzupełniam fosfor jeśli go nie ma w wodzie i moje akwarium działa.
Załączniki
DSCF6831.JPG
(1.26 MiB) Pobrane 655 razy

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

Po testy pojadę jutro chyba, bo dziś za wielki upał. Mieszkam w centrum na Grzegóżkach. Też stwierdziłam, że co chwilę czytam co innego i zamierzam iść obraną przez siebie drogą ( wydedukowaną z literatury forum i wiadomości z innych stron), bo jak będę co chwile zmieniać coś, to będzie gorzej niż jak będę trwać przy jednej taktyce dopóki nie widzę większych problemów w akwarium.

Vitticeps
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 25 cze 2015, 11:17
Miasto: Kraków

tomeksup napisał(a):Autorko, olej datę ważności. Ja mam kilka przeterminowanych i pokazują wyniki ok.

1. Częste podmiany ? Bez przesady. Akwarium ma się ustabilizować, a nie być ciągle świeże. Podmiany robimy normalnie do czasu kiedy gwałtownie skoczy skoczy no3.
2. Podłoże aktywne wciąga potężne ilości fosforu do podłoża. Brak w wodzie nie oznacza, że nie ma go w akwarium.

Dużo informacji jest sprzecznych


Bo internet wszystko przyjmie. Każdy jest specjalistą.

3. Odradzam ro - polegniesz zupełnie z nawożeniem.


5. Testy do szafy ? Doświadczony akwarysta by tak zrobił. Ty nie możesz. No3 i po4 to podstawa. Pomierz tymi przeterminowanymi i podaj wyniki.





Pokaż fotki.


Prowadzę drugie akwarium roślinne a pierwsze na podłożu aktywnym.U mnie mam nowe podłoże Tropiki.Po porażce z pierwszym baniakiem posłuchałem się rad i przeszłem na ro,i nie żałuje.Bajka.
Nie używam żadnych testów oprócz testu na kh i ph.Zraziłem się do nich przy pierwszym zbiorniku.Są niedokładne, wymagają kalibracji a i tak w zbiorniku nie obliczysz ile wsiąknęło w podłoże czy filtr.Jak dobrze wystartujesz zbiornik ,to nie będzie problemów .Podpisuje się pod tym.U mnie jedynym problemem był zbyt niski poziom co2 i np. micranthemum monte carlo płożył się po podłożu a nie rósł w górę .Po małej korekcie od raxu poszedł w górę.
Nawożenie test jeż prostsze,gdy używasz ro.Do takich małych zbiorników to najlepiej jakieś dobre gotowce.Ja tam z chemii orłem nie byłem i nie mam ani głowy ,ani czasu ,żeby rozrabiać sole.

remic79
Poznaje temat

Posty: 133
Dołączył: 19 sie 2014, 08:26

1. Szukanie gH wg miejsca zamieszkania jest bzdurą. Po przejściu przez rury woda się zmienia. gH również. Różnice na pewno są.
2. Kupno no3 zooleka to strata kasy. Inne zooleka są dobre i polecam.
Co do lania węgla też go leję mimo podawania CO2, zapobiega glonom i wspomaga wzrost roślin.


Sorry, środki na glony (chemia) też zapobiegają glonom. Po co walić carbo w celu zwalczania glonów skoro można chemią ze sklepu ? Jak ogarniesz wodę to nie będzie glonów - nawet po zaprzestaniu lania carbo. POZA TYM ROŚLINOM WISI SKĄD JEST WĘGIEL, WAŻNE ABY BYŁ W FORMIE PRZYSWAJALNEJ. Ten sam efekt daje ocet za 2zł.
Badaj sobie wodę, poczytaj o stosunku NO3 do PO4.

Ta teoria już dawno doczekała się poprawek. Niektórzy nawet ją całkowicie odrzucili.

Patrz na swoje akwarium i wyciągaj wnioski. Obserwuj zmiany.

Idealna rada dla początkującego. To tak jak powiedzieć pierwszakowi: To są litery, a teraz czytaj Pana Tadeusza.
Pamiętaj, że każde akwarium jest inne i nikt Ci go nie poprowadzi na odległość.


Procesy bio i fizykochemiczne są takie same, ale zachodzą w różnej skali !

Czytaj i obserwuj, nie rób gwałtownych ruchów.


Wreszcie się zgadzam.


Nie wiadomo jak to ssie i czy oddaje tak naprawdę też nie wiadomo...


Ja wiem jak SSIE. Powiem ci, bardzo dobrze. Zbadałem. Leję 1-2mg/l dziennie, a na drugi dzień mam 0-0,4mg/l. Zaskoczona ? Wiesz po co ma podłoże chłonąć fosfor ? Uzupełnię twoją wiedzę. Rośliny pobierają fosfor systemem korzeniowym. Poza tym duże stężenia fosforu przy zerowym no3 to sinice.

Co do glonów ze zdjęcia, skoro poddałaś się to świadczy tylko o tobie.

Ps. Co do portfela. Można zrobić akwarium za 2 tys. i zrobić za 200 zł z tym samym efektem wizualnym (początkowym). Czas pokaże umiejętności akwarysty.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Wielki Panie Doświadczony, przjrzałam całe 25 stron Twoich postów, żeby zobaczyć Twoje akwarium i sorry, ale "zajebisty" z Ciebie praktyk. Kilka niewymagających roślin, a się mądrzysz jakbyś miał 8. cud świata i odkryte nowe gatunki roślin. Chwalisz się 20 - letnią praktyką, a Twoje akwarium wygląda jak kogoś z miesięczną praktyką...

Jakim prawem wchodzisz ludziom do portfela????? Nie tylko tej koleżance tutaj jak zauważyłam, dziwi mnie, że administratorzy tego forum na to pozwalają. Notorycznie obrażasz ludzi.
Jakim prawem umniejszasz inteligencję koleżanki, która założyła ten temat????

Jeśli pytanie o miejsce zamieszkania zadane z ciekawości bierzesz jako wyznacznik mierzenia GH, to świadczy tylko o Twojej inteligencji...

Mówisz, że teoria stosunku PO3 do PO4 do K nie istnieje - powiedz to moim dwóm akwariom, bo one nie słyszały o tym i ciągle ładnie ciągną dzięki utrzymaniu tego stosunku.

Ponad to fajnie jest wyciąć pół zdania z całego akapitu, żeby wykorzystać tylko to co się chce. Ale niestety nie świadczy to o Twojej inteligencji.

Właśnie to, że procesy w akwariach zachodzą na różną skalę i w różnym porządku świadczy o tym, że każde akwarium jest inne i trzeba do niego podejść bardzo indywidualnie. W pewnym momencie posiadałam w domu 4 akwaria i każde zachowywało się inaczej na tej samej wodzie i nawozach.

"Poza tym duże stężenia fosforu przy zerowym no3 to sinice."

Poważnie??????? Ale to przeczy Twojej teorii, że ten stosunek nie istnieje.

Jeśli rośliny według Twojej teorii pobierają fosfor korzeniami z podłoża to jak wytłumaczysz, że Microsoria marnieją, czernieją, kiedy w słupie wody nie ma fosforu, a po dodaniu go odbijają? Chyba, że Twoja 20 - letnia praktyka każe Ci sadzić te rośliny w podłożu.

Zdjęcie mojej porażki pokazuje, że stosunek NPK istnieje w praktyce. A ja się go nie wstydzę, nauczyłam się czegoś i może inni na moim przykładzie też się czegoś nauczą.

A co do testów to NO3 ZOOLEKA jeszcze nie jest taki zły, poczytaj opinie.

Do swojego akwarium lejesz ocet? Fajny tani sposób.
A roślinom nie jest wszystko jedno.
Ja wolę wydać trochę kasy z mojego obleśnie grubego portfela i kupić sobie węgiel w płynie :D

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

Szukasz zaczepki ? Sorry.


Jakoś koleżanka nie obraziła się. Nie jesteś modem i nie twoja sprawa aby oceniać innych. Pomyliły ci się funkcje. Może logujesz się nie na tym forum.

Poza tym nie zrozumiałaś w jakim celu to napisałem. Powtórzę. Można zrobić akwarium za 2tyś. i zrobić za 200zł tak samo wizualnie atrakcyjne. Ja zalecam rozwijać się stopniowo, a nie szastać kasą. Oczywiście autorka ma wolną wolę jak wszyscy.

żeby zobaczyć Twoje akwarium i sorry, ale "zajebisty" z Ciebie praktyk.


Wątpię aby admini tolerowali takie słownictwo. Ja nie mam potrzeby aby oceniać twoje akwarium. Wolę ocenić wiedzę. Niektórzy mają wiedzę, ale nie są estetycznie na wysokim poziomie.

No3:po4 to bzdura. Są akwaria gdzie no3 = 50mg/l a po=1mg/l. Poczytaj o MCI.
Wiesz skąd ta teoria się wzięła (10:1) ? Sam kiedyś wierzyłem w tę bzdurę.

Zacytuję "Spider72" (facet zasłużył aby go cytować)
"Ja utrzymuję stosunek NO3:PO4 w granicach 3:1 - 4:1 od dłuższego czasu bez problemów. Jest to stosunek w nawozie makro, jaki jest w wodzie to nie wiem, bo nie testuję."

Poza tym:

Stosunek Buddy'ego to stosunek pomiedzy no3 a po4.
Stosunek Redfielda to stosunek pomiędzy N a P.

Ponadto ta teoria wzięła się z akwarystyki morskiej (rzekomo).

Będę wycinać co chce i kiedy chce. Nie zabronisz mi.


Poważnie??????? Ale to przeczy Twojej teorii, że ten stosunek nie istnieje.


Dla jednych będzie 20:1 dla innych 8:1. Mylisz "stosunki" z niedoborami i nadmiarami. Te słowa mają odmienne znaczenia. Chociaż procesy są powiązane.

Ps. Czytaj moje posty. Nauczysz się czegoś ze współczesnej akwarystyki. Co do mojego akwarium. Nie startuje w konkursach. Prowadząc akwarium ciągle czegoś się uczę i traktuję je jako możliwość nauki. Estetą nie jestem i mam sporo innych obowiązków na co dzień.

W pewnym momencie posiadałam w domu 4 akwaria i każde zachowywało się inaczej na tej samej wodzie i nawozach.


Są niepowtarzalne, ale procesy te same, w różnej skali.

Jeśli rośliny według Twojej teorii pobierają fosfor korzeniami z podłoża to jak wytłumaczysz, że Microsoria marnieją, czernieją, kiedy w słupie wody nie ma fosforu, a po dodaniu go odbijają? Chyba, że Twoja 20 - letnia praktyka każe Ci sadzić te rośliny w podłożu.


Niektórzy twierdzą, że czarne liście są oznaką braków potasu. W Kh2po4 masz także potas. Podając fosfor podajesz śladowe ilości potasu.

Ocet jest już dawno przetestowanym źródłem węgla, który zbija kH i obniża pH. Carbo tego nie robi. Wiele osób boi się octu. Większość wybiera Carbo. Wolna wola.

Upał szkodzi wszystkim, łącznie ze mną :)

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Nie będę się z Tobą przepychać. Niech Ci będzie, że masz rację, widać potrzebne Ci to.
A Twoich postów czytać nie będę - nie odpowiada mi ich ton. Nie wnosisz nic do współczesnej akwarystyki. Gratuluję dobrego samopoczucia.
Wycinasz co chcesz - OK nie zabronię Ci, ale zmieniasz kompletnie sens cytowanej wypowiedzi. Operujesz na powtórzeniach, tylko po to, żeby Twoje było na wierzchu.
Wolę zakładać akwaria i pogłębiać praktykę, którą już mam niemałą.

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

tomeksup nie wiem co Ci się w życiu przytrafiło ale po raz kolejny wyrażasz swoje opinie w sposób chamski i nic nie wnoszący do tematu. Czytając każdy Twój wpis mam wrażenie że posiadasz wiedzę dzięki której co najmniej 10 razy wygrałeś konkurs IAPLC, a ton wypowiedzi skłania mnie do przemyśleń czy aby czasem nie jesteś właścicielem tego forum i że po prostu możesz wszystkich obrażać i "ustawiać" wedle własnego uznania.
Po czym przypominam sobie Twoje ostatnie wpisy w których w podobny sposób próbowałeś przekazać wszystkim swoje racje i Twój zbiornik który już nie był aż tak HIGH PROFESIONAL i już w spokojny i usatysfakcjonowany sposób kończę wpis o Tobie.

A wracając do tematu ... Pamiętaj że internet i wiedza wszystkich się tu wpisujących nigdy w cudowny sposób nie pomoże konkretnie Twoim problemom. Dzięki zagłębianiu wiedzy musisz przesiewać te najbardziej skrajne i dopasowywać do siebie bo każdy zbiornik jest inny. Kolejna lekcja którą już Ci tu polecili abyś nie wykonywała gwałtownych ruchów. Cierpliwość i spokój pozwolą Ci wprowadzać delikatne zmiany i reagować na nie w rozważny sposób. Ja też jestem zwolennikiem wprowadzania Carbo w płynie w dziennej dawce mimo podawania CO2 24h na dobę. Dlaczego?? Opieram się na metodach działania większych autorytetów niż tomeksup - i nie żałuję.

Podsumowując, jak dla mnie spokojnie czekaj i opisuj dalsze wydarzenia z życia zbiornika. Razem wspólnie pomożemy Ci podejmować kolejne kroki, lecz nie podejmuj radykalnych środków póki tak naprawdę nic się jeszcze nie dzieje strasznego u Ciebie.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 706
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

tomeksup, z kolejnego wątku zrobiłeś rynsztok. Wyjątkowa zdolność wymagająca z pewnością 20 lat praktyki.
Jeśli chodzi o czytanie Twoich postów, to jest to bełkot nic nie wnoszący do nowoczesnej akwarystyki.
To forum, o dziwo, nie służy do podbijania własnego ego.
A jeśli chodzi o to, że nikt Ci nie zabroni wycinać jak chcesz, czyichś wypowiedzi i ich przeinaczać, to w takim razie, kiedykolwiek napotkam od tej pory Twojego posta zacytuję go wyrywając z kontekstu i zrobię z Ciebie barana - przecież mi nie zabronisz.
Prze takich gości, jak Ty od pewnego czasu to forum stało się miejscem do umieszczania nic nie znaczących postów, które nikomu nie pomogą, tylko fajnie wygląda, jak Ci rośnie liczba nabitych postów.
Jestem na tym forum od samego początku i przeżyłem już kilku takich użytkowników - niestety już od jakiegoś czasu to forum wydaje się być niemoderowane, więc jak w ekonomii, słaby pieniądz zawsze wyprze dobry - pewnie je zdominujesz - wystarczy więcej krzyczeć :D
Czekam z niecierpliwością na kolejną inteligentną i dojrzałą ripostę z Twojej strony. :P

kaceks
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

A jak z tą twardością? Udało Ci się kupić testy i zrobić?

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

@dorotek, kaceks, material BRAWO! Widzę, że nie jestem osamotniony w swoich odczuciach. Jak widzę posty sławnego Pana tomeksup to mi się odchciewa na forum wchodzić. Irytujący ton wypowiedzi, jest nie do zniesienia.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Wracając do tematu.

Nie ma odpowiedzi autorki. Moim zdaniem powinna opanować no3 (zapewne nadmierne) i po4 (pewnie niskie stężenie). Ustalić relację (niektórzy wolą stosunek), niekoniecznie na 10:1.
Akwarium wystartowało niedawno, pewnie te GSA i GDA jest wynikiem dojrzewania zbiornika i minie z czasem. Z powodu złych parametrów (N i P) rośliny dostały po tyłku.

Czytaj i nie ufaj za bardzo we wszystko co ludzie piszą. Nawet moje słowa traktuj podejrzliwie, bo wtedy zaczniesz bardziej szukać wiedzy.

Czekam na relację.

Pozdrawiam hejterów.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

tomeksup napisał(a):Wracając do tematu.

Nie ma odpowiedzi autorki. Moim zdaniem powinna opanować no3 (zapewne nadmierne) i po4 (pewnie niskie stężenie). Ustalić relację (niektórzy wolą stosunek), niekoniecznie na 10:1.
Akwarium wystartowało niedawno, pewnie te GSA i GDA jest wynikiem dojrzewania zbiornika i minie z czasem. Z powodu złych parametrów (N i P) rośliny dostały po tyłku.

Czytaj i nie ufaj za bardzo we wszystko co ludzie piszą. Nawet moje słowa traktuj podejrzliwie, bo wtedy zaczniesz bardziej szukać wiedzy.

Czekam na relację.

Pozdrawiam hejterów.

Największy hejter forum pozdrawia pozostałych. Cóż za ironia.

Widzę, że trochę spuściłeś z tonu i potrafisz też wypowiadać się w normalnej, przyjętej na forum formie.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Sprawy nie mające związku z tematem nie należy załatwiać na forum publicznym tylko za pomocą Prywatnej Wiadomości lub w inny niepubliczny sposób.

Zabrania się obrażania lub ośmieszania innych osób w jakikolwiek sposób. Na forum powinna panować atmosfera szacunku i wzajemnego zrozumienia.

Publikując treści na stronie roslinyakwariowe.pl należy przestrzegać zasad n-etykiety oraz savoir-vivre?u
"Gdy­by tyl­ko owoc Twoich prze­myśleń zechciał się skrys­ta­lizo­wać w pos­ta­ci mądrego tekstu, pisz.
W prze­ciw­nym ra­zie god­nie mil­cz."

Avatar użytkownika
Moderatorka
Moderatorka

Posty: 140
Dołączył: 14 cze 2010, 22:40

Wspieram stronę kontem Premium

Witam
Nie miałam czasu tu zaglądnąć i napisać ( niestety pracuję od rana do wieczora) Co do zbiornika i testów, testy kupiłam, ale przyznaję, że ich nie zrobiłam, zrobię przed podmianą w sobotę. W baniaku nie ma już zielonych szyb, po tym jak to starłam chwilowo jest spokój. Nadal podaję tylko potas i CO2 z butli, fosfor odłożyłam. Rośliny poszły w górę, widzę przyrost poza małym heńkiem, jedyna zmiana w nim, to, że już mi nie wypływa i jak wracam do domu, to wszystkie sadzonki są na miejscu, nie marnieje dalej, więc chyba też na plus. Rośliny nie bąblują, ale się tym nie przejmuję, bo z tego co wyczytałam, nie zawsze to zjawisko występuje. Patrzę codziennie, obserwuję i na ten moment nic złego nie zauważyłam. Jednego ślimaka jedynie zgarnęłam przedwczoraj rano, więcej na ten moment ich nie widzę. Najbardziej do przodu ruszył anubias i mchy. Myślę, że służy mojemu baniakowi, iż nie mam czasu trząść się nad nim w tygodniu :)

Vitticeps
Początkujący

Posty: 24
Dołączył: 25 cze 2015, 11:17
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 48 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1088 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 733 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 564 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 572 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1605 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4163 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 354 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver i 420 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.