Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Czy wszystkie akwaria roslinne musza byc takie same?



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Witold Slawinski napisał(a):
Witold Slawinski,
Wpis ten będzie opierał się na domysłach... Bo nadal nie wiem, o co tak naprawdę Tobie chodzi.

Wyobraz sobie, ze za moim postem nie kryla sie zadna gleboka mysl ani podwojne dno.
Nie zamierzam ani oburzac sie ani krytykowac. Po prostu zauwazam pewne trendy.

Jedyne co mnie razi, to tendencja osob nowo zaczynajacych zabawe z akwarium roslinnym do powielania pewnej sztampy. Akwarystka roslinna jest trudna i zaczynanie od HT jest ryzykowne.
Jak wiele osob pojawilo sie na tym forum aby pochwalic sie swoimi swiezo zalozonymi akwariami, aby nastepnie zniknac na amen? Moge latwo sie domyslic co sie z nimi stalo.


Tutaj się muszę zgodzić. Sam myślałem że kupie sobie firmowe nawozy, podłoże i butle i wszystko będzie rosło jak na drożdżach. Na szczęście czytam, uczę się na własnych błędach co przenosi się na to, że akwarium wychodzi na prostą. Zaczynam być zadowolony z efektów. Zresztą każdy kiedyś musi zacząć. To czy zaczną od low tech czy high tech to tylko i wyłącznie ich decyzja. Każdy oczekuje czegoś innego i to właśnie do tych oczekiwań powinien się dostosować wybierając "typ" akwarium.

Evanthas
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 04 wrz 2014, 21:05

Witold Slawinski napisał(a): Po prostu zauwazam pewne trendy.

Nie da się ukryć, że świat idzie do przodu, siłą rzeczy wszystko nabiera inny wymiar.
Piszesz, że start przy "HT" jest ryzykowny dla początkujących, owszem, to prawda, ale pojawiają się też zbiorniki z peryferialami dla "początkujących" i też nie jest za różowo. To nie nadmiar/niedobór :wink: sprzętu czyni akwarystę świadomym, ale ciągła nauka i chęć jej przyswojenia.
Temat fajny, aczkolwiek moim zdaniem źle zinterpretowany i powinien być raczej zaadresowany zaczynającym przygodę z akwarystyką.

Pozdrawiam
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

Czy będzie takie same, zależy od akwarysty.
Wiele postaw i upodobań kształtuje moda, więc jest wielu naśladowców i przez to podobne akwaria i metody ich prowadzenia. często nawet można zauważyć zjawisko 'nawracania' kogoś nowego na jedyną właściwą drogę i to też wynika z mody. Czy jest to złe czy dobre to trudno oceniać. Po prostu jest faktem i tyle.
Nowe modele aut też są prawie takie same i co z tego?

Na szczęście każdy ma wybór i po zdobyciu pewnego doświadczenia może tworzyć coś co będzie się podobało jemu. Ważne by umieć z tej możliwości korzystać.
By nie porównywać się z innymi, starać się by być lepszym od siebie samego z dnia wczorajszego(cytat).

Dla mnie HT to idea pokazana światu przez Amano, coś co wyciągnęło akwarystykę słodkowodną z ciemnego kąta za wersalką i postawiło koło akwarium morskiego z rafą. Podchodzący laik ogląda i stwierdza: "to zielone mi się bardziej podoba".

HT wcale nie musi być plantacją pędzonych łodygowców, można prowadzić je na trochę słabszym oświetleniu (np. LED) i minimalnym odpowiednio wyważonym nawożeniu, bez walenia po 30 ppm azotu tygodniowo.

Oczywiście HT nie obędzie się bez ładnego dobrej jakości osprzętu.
Wielkie czarne plastiki na pierwszym planie są trudne do zaakceptowania dla mnie.
Całość musi być ładna i nowoczesna, pasująca do obecnego wzornictwa.
Dla mnie takim zbiornikiem może być nawet aranżacja oparta na piasku, trzech otoczakach i kępce nurzańca, nawożona podmienianą kranówką, ale wykonana pięknie pod względem technicznym i z takim zaangażowaniem jak zbiorniki konkursowe.

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina

aquamateo napisał(a):Forum akwarystyki roślinnej skupia wszystkich pasjonatów roślin wodnych.
Na tym forum można spotkać ich zbiorniki oparte o różne systemy nawozowe, różne podłoża, różny dobór roślin, różny sposób prowadzenia zbiornika oraz w końcu różny typ aranżacji uwarunkowany gustem, możliwościami (wiedza, finanse) oraz indywidulnym podejściem do całego zagadnienia.
To na jaki zbiornik HT,LT czy jeszcze jakieś inne "T" się decydujemy zależy od własnych preferencji.
Normalnym jest, że na forum o akwarystyce roślinnej pojawiają się wpisy o oświetleniu, podłożach itp. o których Witoldzie pisałeś. Normalnym dlatego, że większość (nie wszyscy) osób tu przebywających to ci którzy trafili na nie bo gdzieś (gazety, broszury, akwarium dekoracyjne w sklepie zoologicznym) spotkali się ze zbiornikami innymi niż ceramiczny zamek i kilka moczarek. Zobaczyli piękny podwodny ogród i zapragnęli posiadać coś podobnego. Dla osiągnięcia tego celu interesują się możliwościami jakie daje teraz akwarystyka i próbują swoich sił.
Czy wszystkim się udaje ? oczywiście, że nie.
Jednak czy powodem tego jest markowe podłoże, nawozy, mocniejsze oświetlenie itp. ?
według mnie absolutnie NIE. Jeżeli występują jakieś problemy to 99% wynikają one z błędów akwarysty, najczęściej tego któremu tylko się wydaje, że wszystko zrozumiał.
Dlaczego tak piszę ?...Jestem na forum już dość długo i mogłem często zaobserwować ciekawą rzecz. Osoby proszące o poradę dostając ją, czy to w odpowiedziach na forum, czy też w podesłanych linkach do tematów które ją zawierają, najczęściej stosują z nich tylko najmniej absorbujące wycinki, reszta traktowana jest "po łebkach".
Niestety każde hobby jeżeli traktuje się je poważnie wymaga czegoś więcej i ci którzy to rozumieją osiągają sukces.
Kończąc, nie uważam by pisanie o wyposażeniu zbiorników jak często dzieje się to na forum miało jakikolwiek negatywny wpływ na ich różnorodność, lub by było jakimś wyznacznikiem.
Natomiast to co w nich osiągniemy zależy od nas samych, a współczesne dobra akwarystyczne odpowiednio wykorzystane mogą tylko pomóc o ile ten kto je wykorzystuje wie co z nimi zrobić.
By cieszyć się akwarystyką można wybrać każdy możliwy sposób prowadzenia zbiornika.
Ważnym jest by w obojętnie którym z nich osiągnąć satysfakcjonujący efekt wizualny, estetyczny tak by zbiornik w naszym domu cieszył i by był jak najdalej od akwarystycznej cepeliady.

pozdrawiam

Całkowicie się pod tym podpisuje co napisałeś .Jest to prawie dokładnie mój punkt widzenia. Od siebie dadam ze akwarystyką roślinną zajmuje sie od 5 miesięcy , która zawsze będzie połączona z hodowlą różnych gatunków ryb i krewetek.
pozdrawiam wszystkich :D

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

kichnu napisał(a):Dla mnie HT to idea pokazana światu przez Amano, coś co wyciągnęło akwarystykę słodkowodną z ciemnego kąta za wersalką i postawiło koło akwarium morskiego z rafą. Podchodzący laik ogląda i stwierdza: "to zielone mi się bardziej podoba".

HT wcale nie musi być plantacją pędzonych łodygowców, można prowadzić je na trochę słabszym oświetleniu (np. LED) i minimalnym odpowiednio wyważonym nawożeniu, bez walenia po 30 ppm azotu tygodniowo.

kichnu HT to chyba jednak nie idea a sposób. Amano wypromował nowy styl aranżacji i "narzucił" nowy trend estetyki około akwarystycznej, od strony intensywności parametrów technicznych, WAT-ów, ppm-ów itp. już dużo wcześniej akwaryści holenderscy prowadzili prawdziwe HT.
Przewrotnie powiem zresztą, wbrew postawionej tu (niekompletnej) tezie, że akurat kompletny system ADA ( poczynając od światła i kończąc na nawozach które są chyba najmniej stężone na rynku) to właśnie coś w okolicach MT a nie HT. Takie akwa zwalnia ok 50% pozwalając jednak zachować przyzwoity wygląd roślin ( ale dotyczy to jednak dość wąskiej grupy gatunków).

Avatar użytkownika
MarioMarina
Aktywny użytkownik

Posty: 728
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce

kichnu napisał(a):Wielkie czarne plastiki na pierwszym planie są trudne do zaakceptowania dla mnie.
Całość musi być ładna i nowoczesna, pasująca do obecnego wzornictwa.
Dla mnie takim zbiornikiem może być nawet aranżacja oparta na piasku, trzech otoczakach i kępce nurzańca, nawożona podmienianą kranówką, ale wykonana pięknie pod względem technicznym i z takim zaangażowaniem jak zbiorniki konkursowe.


Chyba lepiej tego nie można było ująć.
Każdy ignorant krytykujący sztukę aranżacji oraz starania innych w dążeniu do jak najlepszych efektów (czy to poprzez eksperymenty czy naśladownictwo) a przy tym bezmyślnie wskazujący winę za swoje niepowodzenia w braku produktów będących poza jego zasięgiem - powinien zachować Twoje słowa w notatkach.

Rozumiem punkt widzenia Witolda, dlatego chciałem zwrócić uwagę na jego spostrzeżenia bo są trafne. Ale trzeba uważać aby nie zabrnąć tu w ślepą uliczkę - raz odwiedzicie forum i będziecie mieli do czynienia z wysypem akwariów ala Amano na granulatach, innym razem z Holendrami na żwirze i glinie. Trendy przychodzą i odchodzą, przerabiałem ich już setki na stronie :) A każdy nowy wzbogaca pulę dostępnych do wyboru i to jest pozytywna korzyść dla naszego hobby, które staje się bardziej otwarte dla jej nowych adeptów w myśl zasady: "każdy znajdzie coś dla siebie" (warto dodać: "prędzej lub później").

W zależności od tego jak traficie - takie zdanie sobie wyrobicie, niestety bez zgłębienia większej ilości dostępnych zasobów - zawsze będzie to werdykt krzywdzący w jedną lub drugą stronę.

Za przykład podam wyróżniane akwaria - ich specyfikacje są tak diametralnie różne iż nie sposób doszukać sie w nich wspólnego mianownika oprócz pozytywnego wrażenia wizualnego jakie wnoszą. Dobór naznaczony upływem czasu jest tak skonstruowany, że jest to po prostu niemożliwe w myśl zasad logiki (tak - wiem, dla niektórych nie jest to żadną przeszkodą ;)).

Wiecie czasem patrzę na linki, które nam podsyłacie do różnych stron gdzie tzw. bojówkarze przeciwko Forum RA wymyślają różne prawdy objawione i próbują szydzić z naszej roślinnej społeczności: prawie zawsze wynikają one z zazdrości o to jakie akwaria macie Wy a jakie oni.
99% tych osób nie jest tu regularnie i nie ma pojęcia na jakie tematy dyskutujemy.

Prawie zawsze gdy brakuje cierpliwości, pracowitości, konsekwencji, daru do nauki czy zdolności - ich wątki niepowodzeń kierują się na temat pieniędzy. Dokładnie tak jakby nie byli to pasjonaci, hobbyści o umysłach otwartych na różne opcje ale osoby, które swoich niedoskonałości po prostu nie potrafią sobie wytłumaczyć w inny sposób.
A szkoda, bo czasem warto mięć otwarte poglądy na innych :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

A ja sie pytam gdzie jest hate? Kilka stron postów, a Jego nie ma.Zaczynam sie martwic.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

grzeniu 73 napisał(a):A ja sie pytam gdzie jest hate? Kilka stron postów, a Jego nie ma.Zaczynam sie martwic.


Daj spokój.
Każdy może się wypowiedzieć, trzymajmy poziom.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

To był żart.Spokojnie.:)

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Piotr Baszucki napisał(a):
Wiecie czasem patrzę na linki, które nam podsyłacie do różnych stron gdzie tzw. bojówkarze przeciwko Forum RA wymyślają różne prawdy objawione i próbują szydzić z naszej roślinnej społeczności: prawie zawsze wynikają one z zazdrości o to jakie akwaria macie Wy a jakie oni.
99% tych osób nie jest tu regularnie i nie ma pojęcia na jakie tematy dyskutujemy.

Prawie zawsze gdy brakuje cierpliwości, pracowitości, konsekwencji, daru do nauki czy zdolności - ich wątki niepowodzeń kierują się na temat pieniędzy. Dokładnie tak jakby nie byli to pasjonaci, hobbyści o umysłach otwartych na różne opcje ale osoby, które swoich niedoskonałości po prostu nie potrafią sobie wytłumaczyć w inny sposób.
A szkoda, bo czasem warto mięć otwarte poglądy na innych :)


Trochę winny w tym mają nasze narodowe wady.
Jak Kowalski podjedzie lepszym samochodem to drugi Kowalski szczerze zazdroszczący zawsze znajdzie tysiąc wyjaśnień zaistniałej sytuacji. Oczywiście nietrudno domyśleć się że nie są to miłe dla pierwszego z nich przemyślenia zazdrośnika.
Najciekawsze w tym jest to, że często obydwie te osoby startują z tego samego pułapu, tyle że pierwsza bardziej potrafiła odnaleźć się i poradzić sobie np. w życiu.
Podobnie jest w akwarystyce, nie widzi się pięknego zbiornika o nienagannie prowadzonych roślinach, ciekawej aranżacji tylko dostrzega się na zdjęciu go przedstawiającym jakiś "gadżet" markowy w tle i na jego temat prowadzi się godzinne dysputy jakby to w tym wszystkim było najważniejsze .
W ferworze zazdrości zapomina się o tym co najważniejsze.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

grzeniu 73 napisał(a):A ja sie pytam gdzie jest hate? Kilka stron postów, a Jego nie ma.Zaczynam sie martwic.


Może wciąż pisze długachną refleksję, jak da wreszcie "Wyślij" to ze 3 strony zajmie :mrgreen:

U mnie spór LT vs HT został rozwiązany przez postawienie dwóch zbiorników, i HT i LT w dwóch osobnych pokojach :) Fajnie jest oglądać różnice w zachowaniu tych samych roślin w 2 różnych zbiornikach. Zauważam, że do LT nawet ze 3 dni potrafię nie zajrzeć (światło zapala się jak już jestem w pracy a gaśnie jak jeszcze nie wróciłem z pracy), natomiast w HT moczę łapy codziennie :)
Samego LT sobie nie wyobrażam, brakowałoby mi czegoś.....

Ciekawym jest natomiast fakt, że łapię się na tym, że nie zauważam ryb, oglądam tylko rośliny, rybcie owszem ale jakoś już mniej :( To muszę zmienić :)

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Ja już też z materiałów jakie dostaje od internetu przeglądam jakieś 1-2/10 akwarium większość nich jest do siebie podobna albo bazuje na prostych roślinach. Najbardziej nie lubię akwariów pana Amano bo są strasznie na jedno kopyto robione te same gatunki roślin tylko inaczej po rozmieszczane i jest stosunkowo mało roślin w jego zbiornikach. Brakuje mi w akwariach oglądanych w galeriach bardziej wymagających roślin i większego zróżnicowania.

Avatar użytkownika
Bobzin
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 13 wrz 2014, 10:48

Bobzin napisał(a):Ja już też z materiałów jakie dostaje od internetu przeglądam jakieś 1-2/10 akwarium większość nich jest do siebie podobna albo bazuje na prostych roślinach. Najbardziej nie lubię akwariów pana Amano bo są strasznie na jedno kopyto robione te same gatunki roślin tylko inaczej po rozmieszczane i jest stosunkowo mało roślin w jego zbiornikach. Brakuje mi w akwariach oglądanych w galeriach bardziej wymagających roślin i większego zróżnicowania.


Jeśli będziesz miał okazję pożycz od kogoś Album "Complete Works 1985-2009" - zrewidujesz swoje zdanie nt. akwariów Pana Amano.

Jeśli chodzi o galerie - bardziej wymagające rośliny też się znajdą, pierwsze przykłady z brzegu (10 sekund szukania):
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/ ... aszak.html

http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/ ... m-73l.html

Pamiętajmy - zawsze można dać dobry przykład :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

="Bobzin" Brakuje mi w akwariach oglądanych w galeriach bardziej wymagających roślin i większego zróżnicowania.


Jakie masz na myśli wymagające rośliny? Podejmę wyzwanie :)

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Witold
w ramach inspiracji dla Twojego zbiornika proponuję zerknąć na akwa nefrete1.
Bez Co2, małe światło i na ziemi a całość tworzy naprawdę fenomenalny zbiornik
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 38742.html

Avatar użytkownika
MarioMarina
Aktywny użytkownik

Posty: 728
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce

marlowe napisał(a):U mnie spór LT vs HT został rozwiązany przez postawienie dwóch zbiorników, i HT i LT w dwóch osobnych pokojach :) Fajnie jest oglądać różnice w zachowaniu tych samych roślin w 2 różnych zbiornikach. Zauważam, że do LT nawet ze 3 dni potrafię nie zajrzeć (światło zapala się jak już jestem w pracy a gaśnie jak jeszcze nie wróciłem z pracy), natomiast w HT moczę łapy codziennie :)


A ja mam HT (240l) na przeciw LT (250l) w jednym pokoju. Są kompletnie inne od siebie i przynajmniej LT jest inne od tego co jest w modzie, a HT to w sumie Holender - nasz pierwszy. Sami siedzieliśmy, myśleliśmy i rysowaliśmy na kartkach te akwaria. Do LT składałam jeszcze karton o jego wymiarach, żeby sobie korzenie poukładać i narysować gdzie jaka roślina :D
Nasze LT jest powrotem do starej akwarystyki, tylko z dużą ilością roślin, no i na ziemi ogrodowej. Bardzo się z niego cieszę, jest tajemnicze, mroczne, no i mało wymagające.
Nie umiem wybrać między nimi, bo każde jest w swoim rodzaju. Ale chciałam Holendra i takie LT w starym stylu, bez wysp, trawników, itp, bo męczy mnie trochę Pan Amano (choć bardzo go szanuję za to co zrobił dla akwarystyki) i jego styl.

@Marlowe - a po co codziennie wkładasz rączki do akwarium? ;-)

Avatar użytkownika
Dorotek
Zainteresowany tematem

Posty: 233
Dołączył: 16 mar 2014, 12:15
Miasto: Kraków

Np rośliny które wymagają dużo światła np wywłuczniki. Często widuję też akwaria dość duże w których jest kilka gatunków roślin

Avatar użytkownika
Bobzin
Zainteresowany tematem

Posty: 245
Dołączył: 13 wrz 2014, 10:48

Dorotek napisał(a):
a po co codziennie wkładasz rączki do akwarium? ;-)


a to żeby ze skimmera jakies paprochy powyjmować, a to żeby wstrzyknąć jakiś ocet na krasnala, albo podnieść z dna jakiś syf, pretekst zawsze sie znajdzie :)

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Jak dla mnie bardzo ciekawymi akwariami są te z dużą ilością roślin wynurzonych, takich jak filodendron oraz paludaria.

R2-D2
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 06 wrz 2013, 11:26

Kilka lat temu postawiłem zbiornik zupełnie wbrew regułom - bo na Africana ale bez CO2, i z oświetleniem LED 0,3 W/L. W dodatku z solidną nadfiltracją. Nikt nie wróżył powodzenia temu baniakowi - istnieje do dziś z niewielkimi zmianami i jednym restartem (raczej delikatnym bo tylko część podłoża wymieniłem), w nieznacznie zmienionym kształcie i jest najstabilniejszym i najbardziej cieszącym moim baniakiem mimo ze to tylko 43L kostka. Da się, nawet zupełnie w poprzek schematom.Da się utrzymać trawnik bez solarium i masy nawozów. Da się też walić 0,9W/L i nawozić bardzo oszczędnie bo taki baniak też mam. Reguły są po to żeby je sprawdzać i naginać do swoich pomysłów.

etherni
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 25 sty 2012, 02:19











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Karol P i 431 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.