Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Co najlepsze :)



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



03 sty 2015, 19:50 Co najlepsze :)  (#1)  

Witam serdecznie.
Posiadam 200 litrowe akwarium z dyskowcami. Za filtrację na początku odpowiadał Fluval 406. Niby spełniał swoje zadanie, ale woda nie mogła się do końca "wykrysztalić". Dołożenie Eheima 2036, sprawiło, że jestem zadowolony(fluval pracował 6miesięcy, być może gdyby pracował dłużej to efekt byłby lepszy). Do czego zmierzam, zamówiłem ponad 500 litrowe akwarium i o ile właściciel sklepu "wróci w końcu z urlopu" to będę jego szczęśliwym posiadaczem :D Kontynuując, chciałbym założyć do wspomnianego zbiornika właściwą filtrację... Nie chcę kubełków, chciałbym przejść na filtrację typu sump. Tylko to nie jest takie proste... Wiele opinii na temat tego sposobu filtracji, wskazuje, iż właściciele wykonują go sami. Ja tego nigdy nie robiłem i trochę się obawiam. Oryginalny sump kosztuje dużo pieniędzu :( , chyba, że źle szukałem. Poza tym przelewająca się woda w kominie jest za głośna dla mnie. Znalazłem komorę przelewową ofb, ale są dwa minusy... Cena i opinie, iż czasem się zapowietrza, co owocuje przelaniem komór filtra... Doradzicie coś?

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

03 sty 2015, 20:22 Re: Co najlepsze :)  (#2)  

Moim zdaniem do Twojego nowego zbiornika wystarczyłyby dwa dobre filtry np. Eheim classic 2260 wraz z 2217 lub same dwa Eheim-y classic 2217.

Jeżeli jednak jesteś bardzo zdecydowany na sump, to wiele instrukcji jak go zbudować znajdziesz na forach poświęconych akwarystyce morskiej.
Jedno jest pewne, budowa sumpa przez siebie samego jest na pewno bardziej ekonomiczną wersją niż zakup gotowego.
W Twoim przypadku w zupełności rozwiązanie zbędne.
Moja propozycja z filtrami przynajmniej w mojej ocenie w końcowym rezultacie jest mniej problematycznym i łatwiejszym rozwiązaniem dla Ciebie.
Dodatkowym atutem dwóch podanych filtrów będzie możliwość naprzemiennego reagowania w ich wnętrze w przypadku np. usuwania leków po leczeniu ryb itp.
Dwa filtry dają możliwość stopniowej zmiany, bo np. zmieniasz coś w jednym a drugi pozostaje nienaruszony. Jest to dość ważne przy dyskowcach właśnie.
Minusem sumpa oczywiście zakładając że będziesz chciał mieć w zbiorniku rośliny, a myślę że tak skoro zadajesz pytanie na forum akwarystyki roślinnej jest to że, system przelewowy usuwa skutecznie Co2 z wody, co nie jest pożądane.
Takie rozwiązanie ma sens w przypadku jeżeli Twój zbiornik np. będzie pozbawiony roślin i oparty na samych korzeniach - tylko że jest to bardzo nudne po dłuższym czasie oglądania.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 sty 2015, 21:24 Re: Co najlepsze :)  (#3)  

Ciekawe pytanie:-)
Sam jestem fanatykiem discusow i powiem ci ze to jest ciezki orzech do zgryzienia ale musi y tu rozpatrzec kilka spraw.Jezeli bedzie zbiornik 500litrow mozesz posiadac 8 sztuk duzych okazow a jezeli dojda do tego rosliny i aranz (korzenie lub kamienie) musimy zejsc z iloscia tych okazalych ryb.Filtracja co do zbiornikow powyzej 1000litrow i zaciagniecie do pracy sumpa to wlasciwe wyjscie z problemu.Jednak jak znam zycie z wlasnych doswiadczen lepiej przemysl sprawe 2 filtrow kubelkowych ale EKO czyli o niskim poborze prapradu.Dlaczego.sump to sprawa dla fachowcow a kubelki jak na taki zbiornik sa wystarczajace.Sump sam w sobie ma wiele plusow i minusow jednak poruszasz sprawe kasy i tu jest problem.Prawdziwa filtracja zawsze kosztuje a sump to najbardziej prymitywny rodzaj filtrowania a jego diamentem jest to ze wszystkie nawozy, grzalki i nawet podawanie co2 nie jest zadnym problemem gdzie wedlug mego poprzednika jest duza utrata.Pamietaj ze sump mozna przerobic nawet pod rosliniaki i mie musi byc zaden komin.Mozna go usprawnic i pobierac wode na zasadzie filtrow kubelkowych.W tych czasach jest wszysto mozliwe i budowa wlasnego filtra czy nawet sumpa jest uzalezniona od wlasnej wiedzy technicznej.Wielu akwarystow uwaza ze sump to datkowe miejsce i wysoka wilgoc w miejscu w ktorym sie znajduje.Najprosciej jest kupic kubelki ale tez mozna znalesc sklep akwarystyczny z prawdziwego zdazenia gdzie posiadaja prawdziwe sumpy i porozmawiac z fanatykami na miejscu.Jednak przystaje przy kubelkach a jezeli posiadasz wiedze techniczna i masz troche umiejetnosci majsterkowania mozesz stworzyc samemu.Powodzenia

Filipesku
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 17 paź 2013, 18:43
Miasto: Gdansk

03 sty 2015, 21:56 Re: Co najlepsze :)  (#4)  

Filipesku napisał(a):nawet podawanie co2 nie jest zadnym problemem gdzie wedlug mego poprzednika jest duza utrata.


Oczywiste że podawanie Co2 w sumpie nie jest żadnym problemem, można to technicznie rozwiązać na wiele przeróżnych sposobów. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy montaż reaktora na np. wężu powrotnym do zbiornika.

Problem w tym że każdy sump działa na zasadzie naczyń połączonych z przelewowym systemem ruchu wody.
W pierwszym etapie woda zaciągana jest z zbiornika głównego, a potem przelewa się przez kolejne komory sumpa. Właśnie wtedy następuje największe wybicie z wody cennego Co2 które przed chwilą korzystając z najlepszego rozwiązania jakie podałem wyżej (montaż reaktora na wylocie) tak pieczołowicie chcieliśmy do niej dodać.
Nie ma to oczywiście najmniejszego znaczenia w przypadku gdy zbiornik nie będzie zbiornikiem roślinnym, jeśli jednak tak to, mija się to wszystko z celem...trochę taka syzyfowa praca i działanie na przekór sobie ( jak w tym kawale "sikając z wiatrem idziesz na łatwiznę" :wink: )
Ostatnio edytowano 03 sty 2015, 22:04 przez aquamateo, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 sty 2015, 22:01 Re: Co najlepsze :)  (#5)  

Wrescie ktos uzywa tu glowy.Aquamateo masz racje z tym reaktorem na wylocie ale jest to syzyfowa praca jak piszesz.Diskusy i rosliny oraz duze zbiorniki to sprawa do przemyslenia ale mozliwa.Ja po latach akwarystyki i zmian ktore nastapily w technologi mkwia mi ze wszystko jest mkzliwe.Pozdrawiam

Filipesku
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 17 paź 2013, 18:43
Miasto: Gdansk

03 sty 2015, 22:04 Re: Co najlepsze :)  (#6)  

Gdyby mnie ktoś kiedyś zapytał jak ma wyglądać odpowiedź na pytanie, to przedstawiłbym wasz przykład koledzy. Dziękuję... Ja naprawdę myślałem o filtrach kubełkowych. Pierwszym z nich miałby być Eheim 2178... Tylko narzekają w tych "pokoleniach" filtrów na jego elektronikę, po prostu lubi się psuć i przecieka... Ile w tym prawdy, to nie wiem. Zależało mi również na tym, aby filtr miał wbudowaną grzałkę, dlaczego? Kiedy miałem zamontowaną zwykłą grzałkę wewnątrz zbiornika, parka dyskowców praktycznie nie wypływała z jej rejonów... Wylot filtra był skierowany odpowiednio, tak aby delikatnie mieszał wodę, ale by też nie robił "wirówki". Zakupiłem grzałkę przepływową i sytuacja uległa zmianie... Paletki pływają po całym zbiorniku. Może to nie ma z tym nic wspólnego i był to przypadek... Powracając do tematu, mam do was takie pytanie... A właściwie projekt do przeanalizowania. Kiedyś miałem okazje oglądać zbiornik w którym system filtracji umieszczony był... Na jego tylnej ścianie... I tak mnie naszło :) Gdyby akwarium zrobić szersze i wykonać takie cudo... Firma Sera coś takiego zastosowała. Eliminuje to wiele problemów. Widziałem parę projektów "niemieckich" i "japońskich" i tutaj trochę się zakręciłem... Bo na przykład Niemcy w swoich filtrach stawiają na gąbki... Japończycy natomiast stosują coś w stylu Matrixa Seachema. Chyba najlepiej to wszystko połączyć. No to moje przemyślenia... Co wy na to?:)

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

03 sty 2015, 22:18 Re: Co najlepsze :)  (#7)  

To taką ciekawostkę Ci napiszę odnośnie grzałek i dyskowców.
Tylko starsza doświadczona para wpuszczona do zbiornika ze zwykłą grzałką wewnętrzną nie złoży na niej ikry.
Młode osobniki (dopiero sformowane pary ) zawsze popełnią tą głupotę.

Grzałki przepływowe to najlepsze rozwiązanie i z racji równomiernego rozprowadzania ciepła po zbiorniku i przez ochronę.

Odnośnie filtracji którą opisujesz w dalszej części.
Prawdopodobnie masz na myśli tak zwany panel. Jest to praktycznie to samo co sump tylko tyle że ulokowane w zbiorniku a nie pod nim.
Przelewem przez kolejne komory możesz jednak bardziej beztrosko regulować ponieważ w razie podwyższenia się stanu wody w panelu ta i tak wróci bezpiecznie do akwarium a nie rozleje się po podłodze.
Są również inne rozwiązania jak np. montaż panelu filtracyjnego z gąbki na bocznej ścianie zbiornika - dla mnie jednak mało estetyczne.
Patrząc na wszystkie za i przeciw wszystkich rozwiązań, wciąż pozostałbym przy dwóch filtrach zewnętrznych o odpowiedniej mocy.

Sump to świetne rozwiązanie (choć nie wolne od wad) do akwarystyki morskiej.

p.s do @Filipesku
Dyskowce i rośliny to nie takie trudne jak mogłoby sie wydawać ( uwierz na słowo :wink: )

pozdrawiam
Ostatnio edytowano 03 sty 2015, 22:22 przez aquamateo, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 sty 2015, 22:20 Re: Co najlepsze :)  (#8)  

Masz ciezkie pytania ale czasem warto porozmawiac o przemysleniach.Poruszyles kwestie grzalki i obleganie miejsca przez paletki.To nie przypadek a raczej sklonnosc do ciepla.No coz, taki ich urok:-) a grzalka przeplywowa to kwestia troszke estetyczna a nie ekonomiczna.Ten typ grzalek musi dosc czesto pracowac i pobor pradu jest wiekszy.Jak sam mowisz ze lepiej jest kupic filtr wraz z grzaniem a 500litrow to jest co grzac.FILTRY Z GRZALKA WBUDOWANA!!!!!!!a teraz powrocmy do zbiornikow z filtrami wbudowanymi na tylniej scianie.Podejdz do tego jak do filtra wewnatrz zbiornika a to co na zewnatrz to na zewnatrz, czyli latwiejszy dostep itp.Wiem ze ten rodzaj jest stosowany na szeroka skale w akwariach morskich.Pozostanmy przy standardach a spokoj i plochliwosc discusow jest najwazniejsza:-)))

Filipesku
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 17 paź 2013, 18:43
Miasto: Gdansk

03 sty 2015, 22:34 Re: Co najlepsze :)  (#9)  

Jeszcze raz dziękuję za porady... Zostaję przy kubełkach... Przy moich zdolnościach tworzenia, gdybym sam zabrał się za budowę sumpa, to skończyło by się to przefiltrowaniem pokoju a nie akwarium :) Tak na marginesie... MAM MŁODE DYSKOWCE !!! I nie wierzyłem, że mi się to uda.... Naczy się mojej parce :) Pozdrawiam was :):)

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

03 sty 2015, 22:43 Re: Co najlepsze :)  (#10)  

Znam to uczucie i gratuluję. Pamiętam pierwszy raz kiedy mi się to przytrafiło, później stało się to normą i większym zakresem obowiązków.
A bawiłem się w to sporą część mojego akwarystycznego życia i to na większą skalę, dopiero pózniej wpadłem na akwarystykę roślinną i tak siedzę w niej do tej pory :wink: , choć za niedługo dodatkowo startuję po raz kolejny w swej karierze z akwarium morskim ......zawsze coś musi się dziać :wink:

Powodzenia i pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: HarveyDent i 417 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.