Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


112l - Mysterious Land - Łukasz K



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Witajcie,

Chcę Wam zaprezentować swoją nową aranżację. To moje pierwsze kroki w aquascapingu zatem proszę o wyrozumiałość i cenne uwagi.

Do rzeczy! Zbiornik założony 25 X 2014r

Akwarium: 80x35x40 OW
Oświetlenie: 2x 6W Aquael Leddy przez 11h/dobę + 57W barwy 6500k, 8500K, 10000k przez 6h/dobę
Podłoże: JBL Aquabasis Plus i JBL Manado
Filtracja: Tetra EX800 Plus (od dołu ceramika, gąbka, zeolit, gąbka, włóknina)
Nawożenie: CO2 11h/dobę w trakcie świecenia, Potas 7mg/l x 3 dni w tygodniu i Fe 0,6mg/l x 2-3 dni w tygodniu

Woda RO mieszana pół na pół z kranówką. Podmiana 50% raz w tygodniu
Parametry: (przed podmianą)
Ph: 6,5
GH: 18
KH: 9
NO3: 0-5
PO4 - 0,5
K: 10-15
Fe: 0

Flora: Eleocharis Parvula, Pogostemon Helferi, Ammania Bonsai, Nyphaea Tiger Lotus, Nesaea Crassicaulis, Staurogyne Porto Velho, Alternanthera Rosaefolia, Ludwigia Glandulosa, Ludwigia Repens, Hemianthus Micranthemoides, Cryptocoryne Petchii (chyba), Echinodorus (nie wiem jaki), Hygrophila Siamensis (chyba), jakiś mech...

Fauna: Dużo Red Cherry, dużo Gupików, 3x Neon Innesa, 4x Razbora Klinowa, 3x Otosek, 1x Molinezja Żaglopłetwa




Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Ładnie to wygląda! Jak więcej zarośnie będzie jeszcze lepiej. Trochę za dużo tych gupików. Weź zamień je na Neonki, Rozbory i Otoski bo to ryby stadne. Ylko znowu nie przesadź z ilością ogólną ryb.
Ostatnio edytowano 04 lis 2014, 23:25 przez Pioter83, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

Wiem, że dużo tych gupików, ale płodzą się na potęgę... Zna ktoś jakiś "sposób antykoncepcyjny" na żyworódki? :D

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Najzwyklejsze odseparowanie siatką "panów" od "panienek" :lol: .Sam tak zrobiłem,kiedy zrobiło się ich sporo w cubie.Teraz goście pływają w dużym a samiczki zostały i jest spokój.
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Sposób to:
1. nie posiadać żyworódek
2. mieć tylko jednej płci - samce bo samice może być w ciąży

P.s. Ja kiedyś miałem Mieczyki i molinezje to jak mi się rodziły to trzymałem i sprzedawałem do sklepów ale po jakimś roku mi się to znudziło bo wiecznie 2 akwaria i kotniki! 8)

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

Zmiejsz ilość i wrzuć kilka ryb co by populację trzymały w ryzach,nie jest powiedziqne ze musisz odrazu rezygnować z gupikow.
Pozdrawiam,
Bartek

aktualnie..
tropikalne kolabo 240L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... tropikalne

haldokholk
Stały bywalec

Posty: 401
Dołączył: 02 cze 2014, 21:45

Wspieram stronę kontem Premium

Myślałem o bojowniku, ale jak się trafi narwany to będzie tłukł też dorosłe osobniki. Miałem tak z Labeo. Codziennie jedna rybka zamordowana :)

Podobają mi się prętniki karłowate z tym, że one prawdopodobnie nie będą zainteresowane narybkiem...

Chyba zacznę je po prostu rozdawać albo spróbuję sprzedać do sklepu. Niektóre są pięknie wybarwione :)

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

A może parkę Ramirezek?
Taki mały drapieżnik.
Ja kiedyś miałem mieczyki i się mnożyły a jak dałem kilka skalarów (no ale baniak 300 litrów) to z każdego miotu uchowały się może 2-3 sztuki najsprytniejszych co nie dały się zjeść.

Avatar użytkownika
pietach
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2127
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Akwa fajne, szczególnie lewa strona :) ale wywaliłbym te duże liscie ktore są bliżej srodka i dodałbym coś niskiego na środku z przodu zeby przykryc substrat.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

To wciąż jeszcze początek, więc większą uwagę zwróciłbym na czas oświetlenia, 11 godz. do trochę za dużo, pełne dawki nawozów na tym etapie to też trochę ryzykowne, ale okaże się to za parę tygodni. Tym bardziej, że jest dużo ryb w akwarium, które dość sporo dostarczają składników pokarmowych roślinom.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Ja też miałem strasznie dużo gupików :) i poradziłem sobie w taki sposób że zakupiłem sobie węgorza WĘGORKA
1236522065.JPG
(38.97 KiB) Pobrane 1433 razy

i teraz mam prawdziwy naturalny łańcuch pokarmowy :)
Jak któraś z samiczek się rozmnoży to węgorz przez noc zrobi sobie polowanie i zawsze zostaje po kilku dniach kilka sztuk,a czasami zjada wszystkie.

Jestem bardzo zadowolony z tej metody bo teraz wszytko samo się kontroluje, a jak jakiś młody gupik przeżyje i troszeczkę podrośnie to węgorz już na niego nie poluje.

Avatar użytkownika
MarekCh
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 26 gru 2013, 15:27
Miasto: Knurów/Jaworzno

salava8 napisał(a):Akwa fajne, szczególnie lewa strona :) ale wywaliłbym te duże liscie ktore są bliżej srodka i dodałbym coś niskiego na środku z przodu zeby przykryc substrat.


Te duże liście to Tiger Lotus. Zdjęcie słabej jakości i może nie widać. Nie wiem czemu się "płoży" zamiast iść do góry. Wygląda na zdrowy i w ciągu niecałych dwóch tygodni "puścił" dwa nowe liście.

EDIT: Na ten przód właśnie nie mam pomysłu. Miał być mały heniek, ale nie ma :D Może dosadzę tam parvulę albo poczekam aż pogostemon się ładnie rozrośnie :)

Godween napisał(a):To wciąż jeszcze początek, więc większą uwagę zwróciłbym na czas oświetlenia, 11 godz. do trochę za dużo, pełne dawki nawozów na tym etapie to też trochę ryzykowne, ale okaże się to za parę tygodni. Tym bardziej, że jest dużo ryb w akwarium, które dość sporo dostarczają składników pokarmowych roślinom.


Może faktycznie te 11h to przesada. Sugerowałem się tym, że to tylko część oświetlenia. Czekałem właśnie aż ktoś się wypowie w tym temacie. Skrócę czas do 8h i i będę wydłużał co 30 min. raz na tydzień. Docelowo chciałem żeby LED świeciło się przez 11h, a reszta świetlówek przez 9h.

Podawałem tylko potas i żelazo, a dawki pełne bo w pierwszych dniach rośliny zaczęły wykazywać braki. Niektóry wyglądały na zwiędłe, a inne miały dziurki w liściach. Teraz faktycznie obetnę te dawki.

Glony już są, na szczęście tylko w postaci bardzo drobnego pyłu na szybie, ale u mnie to norma. Chyba jestem skazany na cotygodniowe przecieranie szyb.

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Start jest zawsze trudny i niewdzięczny, glony są objawem jeszcze braku stabilizacji, tu trzeba dużej cierpliwości. Z czasem dawki trzeba podwyższać, chyba, że podejmujesz się metody EI, która w mało którym temacie - wątku z galerii jest owiana sukcesem, raczej bym powiedział, że są to przypadki nieliczne, większość osób stosujących metodę "dużo od początku" pisze wkrótce w dziale "glony" z prośbą o pomoc, no chyba, że ci co im się udało nie piszą o tym - poza nielicznymi wyjątkami ;) tak więc radzę stopniowo i powoli dobierać dawki ostatecznie trzymając się wskazań producenta firmowego nawozu, wykorzystując również to co "narobią" rybki ;)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Dziękuję za cenne wskazówki. Jestem na etapie "świadomej niekompetencji" co i tak jest już o level wyżej od "nieświadomej niekompetencji". Jest to mój trzeci zbiornik HT. Dwa poprzednie odeszły w niepamięć nie z powodu problemów, a dlatego, że wciąż próbuję stworzyć aranżację, która mnie zadowoli. Ponieważ do plastyki zawsze miałem dwie lewe ręce to jest droga bardzo wyboista :D

Wcześniej stosowałem mikro z intermagu i makro z soli. Od jakiegoś czasu stosuję mikro Seachem Iron i Seachem Flourish. Makro nadal w postaci EI. Przyznaję, że jest to sposób na pewnego rodzaju oszczędność, ale też czytając o "soleniu" wpadło do głowy wiele informacji ogólnych na temat nawożenia.

Nie zamierzam się spierać, tym bardziej z kolegami z dużo większą wiedzą, czy EI w moim przypadku (osoby mało doświadczonej) jest dobre czy nie. Przez kilka miesięcy stosowania tej metody wyniki były zadowalające. Tzn. był bardzo duży i szybki przyrost masy roślinnej. Rośliny były w miarę w dobrej kondycji, a glony? No cóż. Nie chcę wywoływać wilka z lasu, ale za wyjątkiem zielenicy i pyłu na szybie nie wiem jak wyglądają glony, bo ich po prostu nie miewam. Ktoś powie, że zielenice i pył to już wystarczający dowód na niewłaściwe prowadzenie zbiornika, ale ja i tak się cieszę, że nie mam problemów jak niektórzy...

Winą za te zielenice obarczyłem mikro z Intermagu (nie wiem jeszcze słusznie czy nie) dlatego przesiadka na Seachem. Prawdopodobnie skuszę się też na markowe makro żeby przetestować, a do solenia i tak kiedyś wrócę bo to moim zdaniem ciekawsze od lania gotowych nawozów i tak długo będę popełniał błędy aż się nauczę :wink:

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Mały update. Od startu minęło 5 tygodni. Zbiornik prowadzi się w zasadzie bez większych problemów. Tradycyjnie męczy mnie pył na szybie i pojedyncze kolonie tych zielonych kropek (chyba zielenice) na szybie i niektórych roślinach.

Zmianie uległo oświetlenie. Pokrywa pojechała do Lublina, a od kolegi z forum odkupiłem Lampę LED by @piotrek031981. Lampa posiada 74 diody powerled o mocy 1W. Wymieszane kolory zimny biały, ciepły biały i czerwony. Są też dwie diody niebieskie do oświetlenia nocnego.
Święcę obecnie 8h dziennie.

Parametry:
Ph: 6,8
Gh: 8
Kh: 4

Nawożenie:
Micro: Seachem flourish + Seachem Iron
Macro: EI + potas z Ferki
CO2 z butli rozpuszczane dyfuzorem szklanym 30mm przez 8h na dobę. Start 1h przed światłem.








Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Akwarium się rozwija a Gupiki to wciąż stali bywalce! 8)

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

Hehe jak to gupiki :) Robię co mogę, rozdaję po rodzinie i kolegach :) Prętniki nie są zainteresowane narybkiem podobnie jak bojownik... :evil:

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn











Powiązane tematy
  • 112l - Na biłgorajskiej wodzie - szopcio2008

    Zbiornik 112l wymiary 80x35x40 założony tydzień temu Oświetlenie 2xretro fit sunny 16w+plant 10w Nawożenie na razie brak CO2 butla 2kg dozowane przez spiek Podłoże żwirek kwarcowy 2-3mm czarny (podło...

    Wyświetlenia: 47264 | Odpowiedzi: 107 czytaj więcej...

  • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

    Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

    Wyświetlenia: 89893 | Odpowiedzi: 372 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - Marcinox

    112l optiwhite - 80x35x40 światło: Chihiros A801 (na mocy 4/7, start od 5 godz, co tydzień zwiększam o 1 godz) filtr: Fluval 207 (gąbki, ceramika, dodałem trochę węgla aktywnego i waty) Co2: brak Nawo...

    Wyświetlenia: 1505 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - DMM v2.0

    wymiary: 80x35x40 (112l) OptiWhite 6mm szafka: Aquael Glossy 80 czarna oświetlenie: Skylight AQI-80H Intense filtracja: Oase Biomaster Thermo 250 + Eheim Skim 350 nawożenie: co2 butla 5l + dyfuzor prz...

    Wyświetlenia: 2816 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 112l - Pierwsza - FullObcyk

    Witam Wszystkich! Po długim kompletowaniu sprzętu powoli zaczynam przymiarki do startu mojej 112. Na razie ćwiczę na sucho. Takie coś popełniłem. Ma to jakiś potencjał? Szkło: Full OW 80x40x35 Oświetl...

    Wyświetlenia: 69093 | Odpowiedzi: 190 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - kaczmar202

    Witam, Chciałbym przedstawić swój zbiornik po zmianie aranżacji. Zbiornik standardowe 112l Oświetlenie chihiros WRGB slim oraz RGB a plus (100/50/90) Nawożenie: sole,mikro tropica, żelazo qualdrop ...

    Wyświetlenia: 3700 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 112l - Mariusz Lis rosliniak 2022

    Witam. Oto nowa aranzacja. Wymiary akwarium 70x40x40 112l Oświetlenie Sylvania Aquastar, Sylvania Grolux, Philips Master 965 x2. Wszystkie lampy po 18w T8. Podłoże Floutite dark, amazonia Ver-2 ora...

    Wyświetlenia: 5118 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...

  • 600l - BN/T - Łukasz Szpunar

    Objętość: 600 l (brutto). Wymiary: 200x55x55 cm, szklo 12 mm ze wzmocnieniami. Oświetlenie: 2 x Maxspect R5F-200. Nawożenie: Tropica Specialized, Seachem Flourish Iron, tabletki do podłoża (różne: ...

    Wyświetlenia: 4682 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 112l - Roslinne 2021 - Mariusz Lis

    Witam. Przedstawiam kolejna aranzacje. Akwarium ma 3 miesiace. Wymiary akwarium 70x40x40 112l Oświetlenie Sylvania Aquastar, Sylvania Grolux, Philips Master 965 x2. Wszystkie lampy po 18w T8. Jakies...

    Wyświetlenia: 6336 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T – DMM

    Witajcie! Na forum jestem już jakiś czas, głównie jako czytający, więc może na wstępie kilka słów o mnie. Mam na imię Damian i akwarystyką zainteresowałem się jakieś 2 lata temu, kiedy natrafiłem na a...

    Wyświetlenia: 12425 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 588 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.