Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Ogólny nawóz mikro/makro Tropica Plant Growth Specialized



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam
zbiornik 4tygodnie 104l (ok 75l samej wody), podmiana raz w tygodniu ok 30-40l RO/Kran
CO2 z butli + reaktor elektrozawór ok 9h na dobę
Światło led DIY (obecnie ok 24cm nad taflą wody było zdecydowanie niżej) na razie ok 7h na dobę
Podłoże 8l świeży ProSoil reszta to żwir kamienie scenery i korzeń
Rośliny Rotala green, Hygrophilia Polysperma, Pogestemon Helferi, MIcrosoria, Mini Pelia
Zwierzęta ok 30szt Axelrodia Riesei, 10szt Otos, kilkadziesiąt red cherry

Ale nie o zbiorniku chciałbym tutaj pisać, zakładając zbiornik założeniem było lanie jednego ogólnego nawozu, padło na TROPICA PLANT GROWTH SPECIALISED.
Niestety od początku i tak nie obyło się bez potasu(sole), obecnie od tygodnia leję połowę dawki Tropica a od 3-4 dni w zbiorniku pływają wszystkie wymienione wyżej zwierzęta. Rosliny rosną może nie tak jak bym chciał ale nie jest źle, za to zielenice na kamieniach i żwirku szaleją po tygodniu większość aranżacji zielona. Zauważyłem też że glony blokują również microsoria rozwijając się na ich liściach, rośliny szybko rosnące rosną bez problemu.
Wczoraj kilka godzin po podmianie wody i dodaniu połowy zalecanej dawki nawozu zrobiłem testy no i tak:
azot ok 5ppm
fosfor 0ppm
potas ok 15ppm
gh 9
kh 4
ph 7
Azotu mało, fosforu zero, potasu też przydało by się dolać, no i co teraz? :)
- zwiększę dawkę ogólnego TROPICA to zwiększy się również mikro więc chyba to nic nie zmieni zielenice będą szaleć dalej :)
- miałem stosować jeden nawóz ogólny więc wstrzymuje się z rozrabianiem fosforu potasu i azotu leżą w szafce i czekają na swoją kolej :)
- a może zwiększyć ilośc zwierząt albo czekać aż te, które mam zaczną nadrabiać makro a do tropica podawać dodatkowo potas tak żeby z 15ppm uzyskać 25ppm
Macie jakieś pomysły?

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

Nie podałeś najważniejszego, ile masz tam światła a to jest mega kluczowy element bo od niego zależy zapotrzebowanie roślin na węgiel, i reszte macro a na koncu micro.
I na oko juz widać że CO2 za mało dajesz, podłoze aktywne zakwaszajace a przy kh 4 pH7

Pethro


CO2 zostawiłem na tym samym poziomie ale zmniejszyłem przepływ filtra wydawało mi się, że za bardzo wypłukiwał Co2 z wody (chodzą w nim dwa filtry znacznie przekraczające zapotrzebowanie).
Co do ilości lumenów między 4200-4500

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

To raczej trudno ci cokolwiek poradzić, podałeś bardzo ogólnikowe informacje. Przydałby się test stały CO2. A z ledów ile masz watów?

Pethro


Lampa led ok 4200-4500 lumenów. Według obliczeń kh i ph,co2 jest mało z tym, że pomiar był robiony po podmianie a co2 było wyłączone. Zrobię ten sam pomiar dzisiaj po 3-4h podawania co2
Ostatnio edytowano 11 paź 2014, 17:12 przez greg1978, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

ja sie o waty pytałem ;p ile wat pobieraje te ledy

i na pewno przyda sie zdjecie akwarium

Pethro


Wiem, że pytasz o ilość wat lampa robiona na zamówienie a podobno w ledach liczy się ilość lumenów potrzebną do oświetlenia a nie ilość watów więc podaję to co wiem :)
Zdjęcie sobie odpuszczę myślę, że wygląd nic nie pomoże jeżeli chodzi o masę roślinną to przy 65cmx40x40 ok 1/3 to rośliny z czego jakieś 70% to łodygowce.

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

tu nie chodzi o konkurs pieknosci ale ok sam wiesz lepiej
powodzenia :)

ps. poczytaj o tym jaką wartość mają dla roślin lumeny, i co tak naprawde on pokazuje

Pethro


Mam Swoje teorie ale gdybym wiedział lepiej to bym tematu nie zamieszczał. Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie tematem i chęć pomocy po prostu myślałem,że wygląd zbiornika po czyszczeniu w niczym nie pomoże. Fotka na szybko.
Załączniki
DSC_5645.JPG

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

Lampa ma razem 48W

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

Wg mnie lejesz za dużo mikro. Zwiększ azot i fosfor, a do tego przy podmianie 1/3 mikro, chyba będziesz musiał jednak rozrobić sole :) glony po tygodniu powinny ustępować. Moim zdaniem troche za mocne światło.
Bardzo ładne akwarium!
Ostatnio edytowano 11 paź 2014, 18:31 przez Robinson85, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Robinson85
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 09 sie 2012, 15:52
Miasto: Przemyśl - Exeter UK

Nie za bardzo ci pomogę ,bo sam zaczynam z akwarystyką ale używałem TPN bez N i P , i miałem podobne problemy .Zielony nalot na szybach ,kamieniach ,drewnie a potem na roślinach .Oświetlenie mam podobne do twojego w watach na litr .U mnie jest 8000k a zbiornik mam o połowe mniejszy . Zaczęło się ,kiedy zaczęłem lać micro w 50% dawce przy dnie pokrytym roślinami w ok 90% -ponikło ,żabienica delikatna , anubias i ludwigia repens rubin .Z tym micro zaczęłem w połowie 3 tygodnia a potem odstawiłem na jeden tydzień ,bo było nie najlepiej , ale wróciłem do tej samej dawki , i klops.Zielenice zaatakowały nawet ludwigę ,która bardzo dobrze mi rosła . Od dzisiaj zacząłem używać EL Profito w 50% ,która mogę rozbić na cały tydzień a z Tropiką nie za bardzo się to da.

Na twój problem może się składać kilka przyczyn
- zbyt niski poziom co2 ,przy takim KH PH powinno być niżej .U mnie red cherries dobrze znosiły 6.5 PH przy KH 6 .
- zła cyrkulacja wody -też mam otwarte akwarium a wylot filtra ustawiłem tak aby powierchnia wody dobrze falowała - przy tym jak ja gazuje - to nawet przy większej stracie co2 ,mam pewność ,że wymiana gazowa jest ok i nie ma kożucha
-żle zbalansowana stosunek NO3/PO4 - niektórzy piszą ,że to też może wywołać plagę zielenic - u ciebie fosforu jest 0 .


Poczytaj na ten temat .

Ja sam dawkowałem potas 20mg/l na tydzień ale przestałem .Z KNO3 mam go ponad 6mg/l plus trochę z Profito ,i tak więcej niż rośliny go potrzebuja ,i z czasem będzie się komulował.

Powodzenia i dużo ... cierpliwości

remic79
Poznaje temat

Posty: 133
Dołączył: 19 sie 2014, 08:26

Zgadzam się w 100% pierwszy "strzał" za dużo światła lampa poszła ok 8cm wyżej, drugi "strzał" zbyt niski poziom co2 podkręciłem co2 i zmniejszyłem znacznie przepływ wody, trzeci, zły stosunek fosfor azot i przy tym obstawiam, dlatego ten temat bo właśnie oto cały czas chodzi co w przypadku kiedy mamy jeden ogólny nawóz, przecież on jest do tego właśnie przeznaczony :). Zawsze w takim przypadku dolewka fosforu i azotu załatwiła sprawę zielenice po 1-2 tygodniach znikały ale, no właśnie miało nie być żadnych innych nawozów tylko jeden ogólny :)

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

własciwie to już masz odpowiedz, takie nawozy typu oll in one to są dobre przy słabym świetle
u Ciebie trzeba przystosować nawożenie do dużego światła :P

na roślinach są krótkie nitki? własciwie to mi o zblizenie na glona chodziło :lol: jeśli tak to ewidentnie braki nutrientów, byc moze głównie węgla
ale przy okazji widać że przepływ bedzie dobry

przy tak małej masie roślin muszą być w świetnej kondycji by sie glony niepojawiały na hardscapie a i tak własciwie to tylko mogą rosliny to tylko ograniczyć a nie całkowiecie zniwelować.

Pethro


Pathro, dokładnie o to chodzi w tym temacie braków w co2 nie widać, nitek brak tylko zielenice na aranżu szaleją :) i z tym cały ambaras, że przy ogólnym nawozie chciałem załatwić sprawę :)

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

Według layoutów Tropici, nawóz tego typu podawany od początku istnienia zbiornika, czyli od startu, sprawdza się dobrze przy dużej masie roślinnej. Jednak w skromniejszej obsadzie roślinnej, początkowo nie dawałbym tego nawozu, stąd Tropica proponuje swój substrat, który pomocny jest zwłaszcza na starcie i przez pierwsze tygodnie. Gdy nastąpi stabilizacja zbiornika wówczas można mówić o dozowaniu płynu, potem o zwiększonych dawkach tego nawozu, a przy obfitej masie roślinnej dawki można spokojnie zwiększać nawet 300%, przy założeniu odpowiedniego światła, CO2 itd, ale przede wszystkim przy dobrym starcie, bo błędy na starcie pokutują jeszcze w dojrzałym zbiorniku, mimo późniejszych poprawnych posunięć i popranej dbałości o zbiornik. Tu trzeba dużej cierpliwości i odczekania.

Spokojnie prześledź wątek chestera nt. najnowszego zbiornika 120cm "Góry" z mchami, w którym stosuje ten nawóz z bardzo dobrymi rezultatami, bez pyłu na kamieniach.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

No więc powrót do soli :) bardzo dobrze w poprzednich zbiornikach sprawdzało się rozrabianie soli wg EasyLife + Tropica. Temat "góry" prześledzony :) Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
greg1978
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 08 sty 2011, 00:15
Miasto: Ostrów / Kalisz

Godween napisał(a):Według layoutów Tropici, nawóz tego typu podawany od początku istnienia zbiornika, czyli od startu, sprawdza się dobrze przy dużej masie roślinnej. Jednak w skromniejszej obsadzie roślinnej, początkowo nie dawałbym tego nawozu, stąd Tropica proponuje swój substrat, który pomocny jest zwłaszcza na starcie i przez pierwsze tygodnie. Gdy nastąpi stabilizacja zbiornika wówczas można mówić o dozowaniu płynu, potem o zwiększonych dawkach tego nawozu, a przy obfitej masie roślinnej dawki można spokojnie zwiększać nawet 300%, przy założeniu odpowiedniego światła, CO2 itd, ale przede wszystkim przy dobrym starcie, bo błędy na starcie pokutują jeszcze w dojrzałym zbiorniku, mimo późniejszych poprawnych posunięć i popranej dbałości o zbiornik. Tu trzeba dużej cierpliwości i odczekania.

Spokojnie prześledź wątek chestera nt. najnowszego zbiornika 120cm "Góry" z mchami, w którym stosuje ten nawóz z bardzo dobrymi rezultatami, bez pyłu na kamieniach.


Ja chciałem pójść na łatwiznę i bez większej wiedzy na temat nawożenia roślin akwariowych założyłem swój pierwszy roślinniak, i chciałem go prowadzić wg. tego schematu :
http://tropica.com/en/guide/get-the-rig ... opica-app/
Przez pierwsze dwa tygodnie przyrost masy był bardzo duży a po ukorzeniu żabienicy delikatnej musiałem go regularnie wycinać ,bo zrobiła się tak ekspansywna.Generalnie byłem zadowolony .

Powierzchnia dna zarośnięta w ok. 90 % plus substrat Tropiki i JBL Manado na wierzch , i pomimo 50% dawki TPN na start ,problem z zielenicami .Zweryfikowane co2 i obieg wody w akwarium .Moja wiedza w temacie nawożenia jest znikoma ale próbuje dużo czytać na ten temat i logicznie wytłumaczyć sobie pewne zjawiska zachodzące w moim baniaku , i zastanawiam się ,czy czasem czynnikiem na wpływającym na przyswajanie tego nawozu mogą być rośliny użyte w kompozycji ,tj. jak pobierają substancje odżywcze .U mnie to jest ponikło , żabienica delikatna , ludwigia rubin repens i anubias petite .Teraz zamieniłem TPN na EL Profito ,i daje taką dawkę ,która odpowiada ok.1/3 dawce Tropiki ,z tym ,że Profito można rozbić na bardzo małe dawki a TPN ma dozownik .

remic79
Poznaje temat

Posty: 133
Dołączył: 19 sie 2014, 08:26

remic79 napisał(a):Powierzchnia dna zarośnięta w ok. 90 % plus substrat Tropiki i JBL Manado na wierzch , i pomimo 50% dawki TPN na start ,problem z zielenicami. Zweryfikowane co2 i obieg wody w akwarium.

O problemach z glonami na starcie pisano już sporo; przypomnę, że rzadkością jest start bez żadnych glonów w ogóle; we wspomnianym opisie startu na stronie Tropici też wspomina się o różnych glonach i konkretnych naturalnych sposobach ich zwalczania. Obojętnie jaką linię nawozową wybierzemy, czy same sole, to prędzej czy później glony mają prawo się pokazać, wręcz na starcie są czymś normalnym; niepokojącym jest dopiero ich inwazja. Ważne, by nawozić stopniowo, od mniejszych dawek; a skoro jest to żelazna zasada przy solach, to czemu ma być inaczej w przypadku nawozów np. Tropici? Nawet przy EL ProFito wyraźnie wspomina się by zacząć od 1/3 dawki nawozu. Po pełnej stabilizacji można zwiększać często wielokrotnie zalecaną ilość makro, również mikro, lecz tu z większą ostrożnością.

Osobiście mogę napisać, że tylko na jednej linii nawozowej nie miałem właściwie żadnych glonów od samego startu po stabilizację i później. Była to ADA.

Nie mogę też bardzo narzekać również na Rataja. Obecnie jestem w trakcie startu zbiornika w całości postawionym na naszych polskich produktach Aqua Art i zamierzam odpowiedzieć sobie na pytanie czemu wielu z nas - jak czytam na forum - nie udaje się poprowadzić zbiornika na ich nawozach i mam już pewną teorię; na razie ten start jest przyzwoity.

Zbyt często własną ignorancję w prowadzeniu zbiornika pomijamy przy diagnozie problemu, a zastanawiamy się nad samym nawozem skacząc od jednej do drugiej linii nawozowej co miesiąc, by w końcu polegnąć w solach albo w mieszance wszystkiego po trochu. Często, a właściwie najczęściej my sami i nasze błędy są powodem problemów w akwarium.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Godween napisał(a):O problemach z glonami na starcie pisano już sporo; przypomnę, że rzadkością jest start bez żadnych glonów w ogóle; we wspomnianym opisie startu na stronie Tropici też wspomina się o różnych glonach i konkretnych naturalnych sposobach ich zwalczania. Obojętnie jaką linię nawozową wybierzemy, czy same sole, to prędzej czy później glony mają prawo się pokazać, wręcz na starcie są czymś normalnym; niepokojącym jest dopiero ich inwazja. Ważne, by nawozić stopniowo, od mniejszych dawek; a skoro jest to żelazna zasada przy solach, to czemu ma być inaczej w przypadku nawozów np. Tropici? Nawet przy EL ProFito wyraźnie wspomina się by zacząć od 1/3 dawki nawozu. Po pełnej stabilizacji można zwiększać często wielokrotnie zalecaną ilość makro, również mikro, lecz tu z większą ostrożnością.


Dlatego też Tropica zaleca 50% na start ,która podnosi stężenie żelaza o 0.035/mg /l w porównianiu do EL Profito ,które w tej samej dawce daje 0.1 mg/l .Myślę ,że problemem może być dozowanie dla małych zbiorników, chyba, że ktoś chce się bawić odkręcanie dozownika w TPN i odmierzanie małych dawek.

Doświadczyłem inwazje zielenic - dwa tygodnie 50% dawki i tydzień przerwy ,i powrót micro ,i jeszcze gorzej . Tak z ciekawości spytam , w jakich warunkach może nastąpić blokowanie przyswajanie micro przez rośliny (nie mam na myśli oświetlenia ,czy nawożenia co2 ) ? Czy nie jest tak ,że pewne grupy roślin będą preferowały pobieranie składników odżywczych przez korzenie ,co zmniejsza potrzebę nawożenia kolumny wody ?

remic79
Poznaje temat

Posty: 133
Dołączył: 19 sie 2014, 08:26











Powiązane tematy
  • Tropica

    Co sądzicie o nawozach tropica premium nutrition? (Tych żółtych):D

    Wyświetlenia: 328 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Qualdrop Micro Plant

    Cześć. Czy w nawozie Qualdrop Micro Plant jest Fe czy trzeba osobno podawać? Czytam opis i nigdzie nie widzę w składzie żelaza.

    Wyświetlenia: 293 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1042 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Nawożenie nawozem Tropica zielony

    Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

    Wyświetlenia: 1159 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Rezygnacja z nawożenia Makro

    Leję do akwarium kranówkę. W kranówce mam NO3 – 20 mg/l ; PO4 – 1,5 mg/l. Oprócz tego podaję 1 ml dziennie nawozu NPK oraz 1 ml K. Zastanawiam się czy przy takich parametrach wody z kranu jest potrzeb...

    Wyświetlenia: 987 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • AZOO PLANT Hormony roślinne

    Witam!!! Czy ktoś już miał przyjemność przetestować te hormony?? jaka jest różnica między AUXINS-GIBBERELLINS-ZEATIN ??? Pozdrawiam

    Wyświetlenia: 2892 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Nawożenie MIKRO

    Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

    Wyświetlenia: 2567 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Jaki nawóz do akwarium ze sporą obsadą ryb.

    Witam. Mam akwarium 73L ze sporą obsadą ryb gdzie mam dość wysokie No3=25 i Po4=2. Podaje vimi all in one codziennie 7ml, ono jakos szczególnie nie zwieksza No3 i Po4 ale wydaje mi się ze powinienem z...

    Wyświetlenia: 3005 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Aplikacja Tropica 90 dni i nawożenie

    Zainstalowałem aplikację Tropici do prowadzenia akwarium przez pierwsze 90 dni i zauważyłem ciekawą rzecz. Wcześniej zalecali start z nawożeniem dopiero od 21 dnia. W nowej wersji-już od dnia 3 (jeś...

    Wyświetlenia: 942 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nawóz ogólny bez azotu i fosforu

    Szukając w internetach z asortymentu nawozów ogólnych bez N i P znalazłem następujące: Tropica Premium Nutrition Microbe-Lift Plants Green Easy-Life ProFito Aqua Art Planta Gainer Classic Azotu mam ...

    Wyświetlenia: 1746 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: A$ i 436 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.