Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Skuteczne obniżanie pH...



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



24 cze 2007, 20:04   (#21)  

dimmus napisał(a): Jak juz wyzej zauwazyl user pirania21 chodzi o inne metody niz szyszki olchowe, co2 i torf ;).

Wracajac do substancji powodujacych kwasnosc wody, to oprucz kwasu weglowego, ktory jest niestaly i wyglada tak H2O*CO2 sa jeszcze inne, i moze sie myle ale nie wydaje mi sie jak napisal Piotr Baszucki, ze wlanie kwasu do wody jest wiekszym szokiem dla ryb niz podmiana wody na bardziej zasadowa. u ryb ( jak jeszcze byly) nie zauwazylem stresu, natomiast kryptokoryna zaczela tracic liscie, a podmieniam 40% co tydzien. Wydaje mi sie ze woda do podmiany powinna miec zblizone parametry do wody w akwa i dlatego pytam o inne metody niz olchy, torf i co2.
Lanie kwasu chyba nie jest drastyczna metoda wody, tylko chcialbym sie dowiedziec jaki kwas najlepiej wlac, moze mieszanke kwasow?

Avatar użytkownika
dimmus
Stały bywalec

Posty: 461
Dołączył: 09 lis 2006, 23:26
Miasto: okolice Opola

24 cze 2007, 20:05   (#22)  

Radzę posłuchać się J24. Jeśli zaczniesz dodawać do wody kwasy to najpierw obniżysz to, co nazywamy twardością węglanową dopiero, kiedy pokonasz właściwości buforujące zacznie spadać pH. Jeśli nie znajdziesz wyjścia na wahania odczynu przy obecnych właściwościach przeciwstawiania się kwasom to przy niższej twardości problemy tylko się zwiększą. Podobnie jak J24 uważam, że to nie wahania pH uśmierciły ryby, ale wysokie stężenie, CO2.
Przy dużych stężeniach tego gazu ryby udusisz nawet przy nadmiarze tleny w wodzie. W dzień CO2 pochodzi, jak piszesz z bimbrowni poziom nasycenia jest na granicy tolerowanej przez ryby, w nocy dochodzi jeszcze dwutlenek wydzielany przez rośliny. Również nie widzę potrzeby wyłączania CO2 nocą, najrozsądniejszym wyjściem wydaje mi się włączenie dodatkowego napowietrzania lub mocniejszym poruszeniem powierzchnią wody. Jeśli znałbyś twardość ogólną i węglanową wody mogłabym pokusić się o ocenę czy użycie kwasów jest zasadne. Sama prze długi czas stosowałam kwasy i gwarantuje, że przy rozsądnym użyciu nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla ryb i roślin.

Avatar użytkownika
ratafia
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 25 lip 2005, 17:56

24 cze 2007, 20:06   (#23)  

ratafia napisał(a):Radzę posłuchać się J24. Jeśli zaczniesz dodawać do wody kwasy to najpierw obniżysz to, co nazywamy twardością węglanową dopiero, kiedy pokonasz właściwości buforujące zacznie spadać pH. Jeśli nie znajdziesz wyjścia na wahania odczynu przy obecnych właściwościach przeciwstawiania się kwasom to przy niższej twardości problemy tylko się zwiększą. Podobnie jak J24 uważam, że to nie wahania pH uśmierciły ryby, ale wysokie stężenie, CO2.
Przy dużych stężeniach tego gazu ryby udusisz nawet przy nadmiarze tlenu w wodzie. W dzień CO2 pochodzi, jak piszesz z bimbrowni poziom nasycenia jest na granicy tolerowanej przez ryby, w nocy dochodzi jeszcze dwutlenek wydzielany przez rośliny. Również nie widzę potrzeby wyłączania CO2 nocą, najrozsądniejszym wyjściem wydaje mi się włączenie dodatkowego napowietrzania lub mocniejszym poruszeniem powierzchnią wody. Jeśli znałbyś twardość ogólną i węglanową wody mogłabym pokusić się o ocenę czy użycie kwasów jest zasadne. Sama prze długi czas stosowałam kwasy i gwarantuje, że przy rozsądnym użyciu nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla ryb i roślin.

Kurcze,!!! zamiast edytuj poszło kopiuj.

Avatar użytkownika
ratafia
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 25 lip 2005, 17:56

25 cze 2007, 10:17   (#24)  

Jakoś Wasze wykłady odbiegły od sedna tego tematu - zbicia ph do pewnego poziomu przy zachowaniu ryb żywych.

Najlepszym sposobem zbicia ph jest podawanie co2. Fakt - trudno Ci kontrolować jego poziom przy bimbrowni, ale jest pewna rada. Bimbrownia zazwyczaj w pierwszych dniach produkuje najwięcej co2 - lepiej odłączać na kilka h w nocy. Później lepiej pozostawić, szczególnie jeśli masz ruch powierzchni wody w akwa (wylot filtra), bo ph będzie skakać. No i widzę że Ci skacze.

Ryby uśmiercił prawdopodobnie poziom co2 (no chyba że inne zabójcze stężenia). Jeśli masz twardą wodę (tak w pewnym momencie piszesz) to aby zbić ph do 7 musisz ją zmiękczyć. A zmiękczyć możesz np przepuszczaniem wody do podmian przez filtr RO.

Przy PH = 7 twardość TWW (KH) powinna u Ciebie być max 10.

omulec


01 lip 2007, 09:45   (#25)  

omulec napisał(a):Jakoś Wasze wykłady odbiegły od sedna tego tematu - zbicia ph do pewnego poziomu przy zachowaniu ryb żywych.
.
No a o czym ja niby pisałem?
Najlepszym sposobem zbicia ph jest podawanie co2.
N przecież kilka osób już pisało:
A czemu by nie zakwaszać CO2 ? He ?
Zakwaszanie wody powyższym gazem jest najwygodniejsze i sumarycznie najtańsze.
Racja - to bylby najlatwiejszy sposob


Dalej piszesz:
Ryby uśmiercił prawdopodobnie poziom co2
przecież wcześniej napisałem:
Znaczy się przedawkowałeś CO2
co zabiło te organizmy w twoim akwa? Wydaje mi się że albo za duży poziom CO2
a ratafia napisała
Podobnie jak J24 uważam, że to nie wahania pH uśmierciły ryby, ale wysokie stężenie, CO2.



Radzę czytać CAŁE wątki, od początku, ze zrozumieniem :wink:
Krzysiek

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

01 lip 2007, 18:11   (#26)  

j24 napisał(a):Radzę czytać CAŁE wątki, od początku, ze zrozumieniem :wink:


j24, to nie była żadna wycieczka osobista. I czytałem cały wątek. Chodziło mi o to, że nikt nie poradził mu, że ma zmiękczyć wodę jeśli potrzebuje mieć ph w okolicach 7.

omulec


17 lip 2007, 17:03   (#27)  

Może to co niektórych zdziwi, ale kryptokoryny szybciej stracą liście jeśli się zakwasi wodę (z pH 8 do 7), niż jeśli w zbiorniku przez cały czas będzie pH 8, lub wzrośnie z pH 7 do 8. Kryptokoryny tracą liscie (lub robią się w nich dziury) też z wielu innych powodów (np zbyt duże stężenie związków organicznych lub nawozów w wodzie). Ja utrzymywałbym stężenie CO2 w rozsądnych granicach i nie przejmował się pH. Mierzył przynajmniej z początku stężenie CO2 (do tego potrzebny jest test na pH i TWW) i nie wprowadzał paletek, niektórych krewetek i roślin takich jak blyxa japonica i rotala valichi przynajmniej do tego czasu, aż nie zakupi się filtra RO. Istnieje wiele roślin, które świetnie będą rosnąć w pH 8,5 pod warunkiem, że będą mieć niezbyt niską TWW i odpowiednią ilość CO2. Przy twardej wodzie swietnie będą się czuły żyworódki, ryby, które najlepiej będą dbały o zdrowie naszychroślin (niestety to takie forum, gdzie rosliny są najważniejsze). Wiem, że niektórzy dawniej zakwaszali wodę kwasem fosforowym (łatwo wtedy o plagę sinic). Ja zakwaszałem wodę kwasem siarkowym, ale na dłuższą metę takie zakwaszanie wody nic nie daje, poza obniżeniem TWW i bardzo dużą możliwością popełnienia błędu. Najlepiej zmieniać warunki w akwarium bardzo powoli (przez szereg dni, a przy bardziej wymagających organizmach nawet tygodni). Od wielu lat nie próbuję zmieniać pH. Ten odczynnik ma służyć do określania zawarości CO2 w wodzie (chyba, ze coś bardzo złego dzieje się w zbiorniku z azotem, lub sprawdzasz, do jakich granic rozpuści Ci się KOH w wodzie.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

saper333 napisał(a):Znacie sposoby na skuteczne obniżanie ph w akwarium oprócz szyszek olchowych, co2 i torfu???


tak RO i wiedza z technologi wody.

Stosowanie róznego rodzaju kwasów.
Silne kwasy jak HCL, H2SO4 - wada to zniszczenie kH i wtedy pH leci na łeb i szyję

Słabe kwasy jak fosforowy, octowy, kwasy humusowe, węglowy - wada - niska trwałośc, konieczność regularnego uzupełniania. Albo np. silne właściwości eteryczne (np. octowy).

Uwaga kolejna: CO2 jest skuteczne ale tylko w pewnym zakresie kH. Ma ograniczone własciwości rozpuszczania zależne od kH. Jeśli wprowadzisz do wody za dużo CO2, to nie ulegnie od dysocjacji na HCO3-, a pozostanie w formie CO2, ale rozpuszczonej w cieczy. Jest to tzw. nadmierny CO2. i od tego momentu zaczyna się trucie.
Pamietajmy - wody kwaśne w naturze to wody miękkie lub b. miękkie. Nie starajmy sie na siłe zakwaszać wód średnich, a tym bardziej twardych, bo wyniki mogą być całkowicie odmienne od oczekiwanych.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

ph wody w kranie 7,5 gh kh ok 18. po zbiciu gh do 8 wodą destylowaną ph mam 8.7.
Zmierzyłem ph destylowanej i wyszło 8,74-8,8 (gh i kh 0 wiadomo)
Woda destylowana jest z aparatu laboratoryjnego który wykorzystuje RO oraz dodatkowo żywice jonowymienne. (docelowo woda czysta do mycia i sterylizatora). Ph mierzone ph metrem po kalibracji wiec odpada bląd pomiaru.
moje pytanie czy jest to możliwe ze ph w destylacie jest na poziomie 8.8?
Jeszcze jedno. Jak uzyskać te 15-25 ppm co2 skoro mam tak wysokie ph?
wg kalkulatora na holenderskie przy zakładanej twardości 8 powinienem miec ph 7,1-7,0
czy jak zacznę stosować CO2 to ph mi spadnie? i o ile? Skąd to bede wiedział? nie mam zamiaru trzymać elektrody w akwa. wiec domyślam sie ze zostaje mi indykator.
a co z wahaniami nocnymi?
Obniżam twardość gdyż wcześniej miałem problemy z glonami. Niestety teraz glonów nie ma (krasnorostów) ale rośliny nie rosną jak bym oczekiwał.
proszę o poradę :)

tadziorek22
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 sie 2010, 11:11

Woda gazowana obniza ph. A wie ktos co podnosi ph bo mam 6ph.
wida przegorowana wystarczy ???

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1643
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

przecież nie będę lał wody gazowanej (mineralnej ) gdyż:
a. cena!!!
b. podniesie mi zawartość węglanów

tadziorek22
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 sie 2010, 11:11

Może te żywice powodują przekłamanie pomiaru pH.
Świeża woda z RO ma pH koło 6, GH i KH jak pisałeś 0-1.

Bierz wodę po RO bez przepuszczania przez żywice.

/wątek odgrzany z 2007 r. hehehehehehe/

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

problem ze nie ma za bardzo możliwości odłączenia żywic. ale jutro sprawdzę jakie ph jest po samym RO.
A może HCL obniżyć?

tadziorek22
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 sie 2010, 11:11

Przy zerowym KH odpuścił bym, może metody naturalne - torf lub szyszki olchy.
Zmierz po samym RO pierw. :)

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

własnie próbowałem sie dobrać do samego modułu RO....niestety jest zabudowany i nie da sie obejść. Rozbrojenie tez nie wchodzi w grę bo to cały aparat do produkcji wody laboratoryjnej. Podpytam kumpla czy jego woda (a ma taki sam aparat) ma tez wysokie ph. Może coś z elektrodą ale wątpię była świeżo kalibrowana.
Torf i szyszki ok ale nie chce mieć herbaty. I nie wiem czy z takiej wartości (8.5-8.7) zejdę do 7 na samym torfie (ciekawe ile musiałbym wsadzić do filtra na 275litrowe akwa:)
chociaż robię mieszankę kranu i RO tak ze wychodzi mi gh 8 wiec możne mniej tego torfu by wyszło.
Jeszcze jedno. Kiedyś miałem torf w filtrze (cały kosz Tetra 700). Nie badałem ph ale pamiętam ze płukanie wkładów z torfem to udręka:( Zawsze "po" w akwa miałem pełno torfowego syfku. A poza tym takie płukanie wg mnie (torfu) niweluje jego właściwości. Ja trzymałem go tam ze względu na wysoką porowatość i miejsce dla bakterii.
Ale może szanowni koledzy maja inne spostrzeżenia? Chętnie poznam.

tadziorek22
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 sie 2010, 11:11

Przy zerowym KH torf, szyszki czy herbata łatwo powinny zbić pH. O ile itd to nie wiem. Po prostu spróbuj.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

dariuszmachander napisał(a):Woda gazowana obniza ph. A wie ktos co podnosi ph bo mam 6ph.
wida przegorowana wystarczy ???

Napowietrzaj wodę kostką, jeśli to nic nie pomoże to masz praktycznie zerowe kH i musisz je podnieść za pomocą soli. Jakie pH chcesz osiągnąć i po co Ci wyższe ?

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

hmm tak teraz sobie przypomniałem trochę z chemii... sole mocnych kwasów i słabych zasad (roztwory wodne np chlorku amonu) maja odczyn kwaśny...
trochę jednak boję się czegokolwiek sypać tam gdzie jest życie...
chyba jednak pokuszę sie o torf... co ile wymieniać? Płukać podczas czyszczenia filtra czy wymieniać na nowy wklad. Ja otwieram filtr tak co 3 -miesiące.

tadziorek22
Początkujący

Posty: 32
Dołączył: 05 sie 2010, 11:11

Pozwolę sobie zadać pytanie o ile jednostek można zmniejszyć PH wody by nie było to niebezpieczne dla mieszkańców zbiornika?
Jak wiadomo jak ujmiemy wiadro wody i dowalimy całe z wywarem (szyszki olchy) ... to może roślinkom nic nie zrobić ale Rybom i krewetkom za pewne tak.
Dlatego pytanie o jaką jednostkę bezpiecznie i co który dzień robimy dolewki ? By PH np. z 9 do 7 obniżyć to jak wiadomo trochę jest ... gwałtowna zmiana jak rozumiem może skończyć się masowym zgonem lub kłopotami dobrze myślę? Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie ;].

Avatar użytkownika
Wirowmaker
Poznaje temat

Posty: 111
Dołączył: 04 lip 2015, 20:15

03 sie 2016, 23:45 Re:  (#40)  

celac napisał(a):Sera ph minus do obniżania PH

To właśnie spreparowany kwas solny.
Ph spadnie również po dodaniu wody destylowanej czy RO.
Również z wygotowanej kory drzew humusowych, ale to zabarwi bardzo wodę. I mimo że kolor będzie długo się utrzymywał, to odczyn wody może szybko być twardszy, od poprzednich wyników, odradzam.
Wirowmaker, to zależy od gatunku ryb, jedne są wręcz nie wrażliwe na skoki parametrów, a niektóre skokiem ph o 0,5 reagują blednięciem i odstarszaniem łusek.
Z tempoeraturą jest podobnie tak samo jak i z odzwyczajaniem ryb ze zbyt wysokiego no3 czy co2, trzeba to robić z rozwagą i ta rozwaga powinna być dopasowana do wrażliwości ryb.
Wszystko to o czym piszę, potwierdza regóła aklimatyzacji nowo zakupionych ryb.
Kiedyś też zadawałem takie pytania.
Kup zestaw z butlą co2 i podawaj cięgle i będziesz mial stałe 7ph do wyczerpania butli.

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo











Powiązane tematy
  • Obniżanie Gh wody za pomocą Azoo

    Witam! Czy ktoś miał styczność z tym preparatem?? http://allegro.pl/azoo-water-softener-zmiekcza-wode-na-300l-i2606518039.html Czy rzeczywiście obniża twardość wody?? I o ile?...

    Wyświetlenia: 6179 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Filtrax K - sposoby na skuteczne obniżenie GH KH

    Witam, czy stosował ktoś środek Filtrax K firmy Zoolek do obniżania poziomu KH i GH i może się wypowiedzieć na jego temat? Jakie sposoby na obniżenie twardości wody możecie zaproponować? pozdrawiam...

    Wyświetlenia: 34692 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Obniżanie PH bez zmiany KH i GH.

    Jak bezpiecznie i na stałe obnizyć PH wody poniżej 7, nie zmieniając jednocześnie zbytnio wartości KH i GH? Aktualnie moje akwarium przedstawia takie parametry: KH- 7 GH- 11 Ph- 8,2 Chciałbym ...

    Wyświetlenia: 940 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Stopniowe obniżanie twardości

    Witam wszystkich! Jako, że mam dość niestabilne parametry wody kranowej i twardość węglanowa potrafi wahać się od 14 do 21 st. zdecydowałem się zakupić filtr RO. Docelowo będę starał się wymieniać wo...

    Wyświetlenia: 610 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: KubaGsxR i 507 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.