Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Poziom NO3 i PO4 w akwarium roślinnym.



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Jak każdy akwarysta tzw. tradycyjny (czyli rybkowy :lol: ) zawsze wystrzegałem się azotanów i fosforanów w swoim akwarium. Od jakiegoś czasu "dorosłem" do akwarium roslinnego i bardzo bym chciał uzyskać efekty chociaż zbliżone do najlepszych.
Zacząłem od oświetlenia (HQI) i dwutlenku węgla.
Produkcja własnych nawozów narazie mnie przerasta więc korzystam z fabrycznych (w tej chwili Sery,może ktoś ma inne sugestie).
Teraz pora na fosforany i azotany w akwarium.
Proszę podzielcie się informacjami jaki poziom jest najlepszy dla roślin a nieszkodliwy dla rybek.
Co jeszcze powinienem dodawać, a czego nie ma w fabrycznych nawozach?
I jak w prosty sposób dodawać te pierwiastki do akwarium biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie iż mieszanie chemikaliów troszkę mnie przerasta.

froolk


froolk napisał(a):I jak w prosty sposób dodawać te pierwiastki do akwarium biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie iż mieszanie chemikaliów troszkę mnie przerasta.


Najprosciej kupic gotowy nawoz np. symfonia zlota, lub pioner micro i rozpuscic do odpowiednich stezen pierwastkow wzorujac sie na PMDD lub TMG. Mozna jeszcze uzupelnic odpowiednimi ilosciami K2SO4 i MgSO4.
Rafal Trawa
Poznan
www.WTMA.pl
rafaltra@gazeta.pl

Rafal Trawa
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 26 cze 2003, 19:14
Miasto: Poznan

08 lip 2003, 09:57 Poziom NO2 i PO4 w akwarium  (#3)  

Cóż to jest symfonia złota lub pionier micro? Może to głupie pytanie, ale nie mam baldego pojecia co to jest ani gdzie to nabyć? No i nadal niewiem jakie polecasz stężenie azotanów i fosforanów w akwarium roslinnym?

froolk


froolk napisał(a):Cóż to jest symfonia złota lub pionier micro? Może to głupie pytanie, ale nie mam baldego pojecia co to jest ani gdzie to nabyć?

Są to nawozy.Chyba w sklepie ogrodniczym ?
No i nadal niewiem jakie polecasz stężenie azotanów i fosforanów w akwarium roslinnym?

Ja mam takie w swoim akwarium:
No3 5-10mg/l
Po4 0,25-0,5mg/l
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1681
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

08 lip 2003, 13:40   (#5)  

Jak zwykle niezawodny Pan Jacek :D
Dzięki i czekam na odzew od innych zaawansowanych podwodnych ogrodników!

Gość


08 lip 2003, 14:07   (#6)  

Anonymous napisał(a):Jak zwykle niezawodny Pan Jacek :D

Oj zawodny i nie Pan :D :wink:
Właśnie się dziwię czemu inni tak skąpo tu odpowiadają? :(
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1681
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

froolk napisał(a):Zacząłem od oświetlenia (HQI) i dwutlenku węgla.

gratuluje - dobry ruch!


Produkcja własnych nawozów narazie mnie przerasta więc korzystam z fabrycznych (w tej chwili Sery,
[/quote]
osobiście odradzam akurat ten nawóz,

froolk napisał(a):Proszę podzielcie się informacjami, jaki poziom jest najlepszy dla roślin a nieszkodliwy dla rybek.
Co jeszcze powinienem dodawać, a czego nie ma w fabrycznych nawozach?


Hej
Jaśli chodzi o NO3 i PO4 to poziomy stosowane i uważane za optymalne w akwariach roślinnych praktycznie zawsze można zaliczyć do nieszkodliwych dla zdecydowanej większości ryb.

"Większość" uważa za optymalne poziomy NO3 5-15ppm i PO4 0,25-1ppm.

Z mojej praktyki wynika, iż w przypadku większego oświetlenia (np 1W/1L) warto pokusić się o wyższe stężenia mikro i makro elementów - z korzyścią dla kondycji pielęgnowanych roślin.

W moim zbiorniku staram się aby poziom NO3 nie spadał poniżej 15ppm i wahał się na poiomie 15-30 ppm natomiast poziom PO4 1-2,5 ppm.

Dodając azotany i fosforany w tych ilościach należy pamiętać, aby mikroelementy oraz potas i magnez znajdowały się na odpowiednio wysokim poziomie (IMHO szczególnie ważny jest potas 20-40 ppm), ponieważ ich niedobory mogą spowodować zamiast wzrostu roślin rozrost glonów.

Jako ciekawostkę podam fakt, iż w trakcie i w okresie przed robieniem tych zdjęć:
http://www.aquabotanic.com/contest/show ... nkNumber=5
Poziom N03 w moim zbiorniku wynosił nawet ok. 35-40ppm, a PO4 2,5-4ppm.

Jeśli mogę Ci coś doradzić, to zacznij od powielenia "ogólnie przyjętych" standardów co do poziomów NO3 i PO4 (o których pisałem na wstępie) i STOPNIOWO zwiększaj ilości podawanych nawozów obserwując reakcje twoich zielonych podopiecznych. Uzyskane tą drogą efekty będą twoim indywidualnym osiągnięciem i najprawdopodobniej będą najlepiej dopasowane do konkretnej obsady twojego zbiornika.

A!!! jeszcze...
Jeśli chodzi o metodę podawania nawozów, IMHO warto dodawać je do nowej wody przy okresowych podmianach obliczając dawki w stosunku do jej objętości - IMHO taka metoda, przeciwdziała kumulacjom i prowadzi do minimalizacji popełnianych błędów dawkowania.

Gość


Gość napisał(a):A!!! jeszcze...
Jeśli chodzi o metodę podawania nawozów, IMHO warto dodawać je do nowej wody przy okresowych podmianach obliczając dawki w stosunku do jej objętości - IMHO taka metoda, przeciwdziała kumulacjom i prowadzi do minimalizacji popełnianych błędów dawkowania.


Problem polega na tym że stosuję ciągłą podmianę :-(

Gość


11 lip 2003, 17:46   (#9)  

Akwarium netto ma 380litrów objętości, tygodniowo wlewa sie do niego 210 litrów świeżej wody, jednak część z niej razem ze "starą" wraca do kanalizy.
Poruszyłeś ciekawy temat bo sam chciałem się kogoś spytać o to samo. Ta ilość wynika u mnie z zawartości azotanów w akwarium. Pozwala utrzymać 10ppm, mam dość dużą obsadę składającą się ze stadka tęczanek, a to są pływające odkurzacze bez dna, więc narazie nie mam problemu z utrzymaniem azotanów na odpowiednim poziomie bez dodawania ich do akwarium w nawozie.
Mam wogóle mnóstwo pytań ale jakoś zawsze brak czasu żeby naskrobać.
Napisałeś, że nie polecasz nawozu Sery. To napisz mi jeszcze co polecasz :)
Kolejne zagadnienie to twardość węglanowa - 11dkh, dość wysoka ale taka u mnie leci woda, a dozowanie co2 nie sprzyja jej obniżeniu. Mam coś z tym robić, czy też nie ma ona wielkiego wpływu na roślinki. Nie stosuję chemii z założenia a przy ciagłej podmianie dolewanie wody destylowanej czy też z RO jest kłopotliwe.
Reszta pytań narazie może poczekać.

froolk


14 lip 2003, 15:51   (#10)  

froolk napisał(a):Kolejne zagadnienie to twardość węglanowa - 11dkh, dość wysoka ale taka u mnie leci woda, a dozowanie co2 nie sprzyja jej obniżeniu. Mam coś z tym robić, czy też nie ma ona wielkiego wpływu na roślinki.


Od KH ważniejsze dla roślin jest GH. Twardość ogólna raczej nie ma dużego wpływu na rośliny. Duża część roślin rośnie nawet o wiele lepiej w wodzie o wyższej twardości (dane ze środowiska naturalnego). Ponoć jedynie kilka gatunków używanych w akwariach lepiej czuje się w wodzie miękkiej (poniżej 10 stopni GH), z tego co do tej pory udało mi się dowiedzieć należą do nich: Rotala walichii, Eusteralis stellata i Ammania gracilis. Nie znaczy to oczywiście, że roślin tych nie da się utrzymać w twardszej wodzie. Jeżeli twoje GH nie przekracza 20 stopni to IMHO nie ma się czym martwić.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

23 cze 2011, 09:43   (#11)  

Cytat: "Od KH ważniejsze dla roślin jest GH. Twardość ogólna raczej nie ma dużego wpływu na rośliny". [/quote]


Coś tu się nie zgadza, brak konsekfencji...

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08











Powiązane tematy
  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 348 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2379 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Luźna gadka o NO3 i PO4

    Ile tego azotu podawać jest rozmowa co w drugim temacie. Można w różny sposób podchodzic do nawożenia azotem i fosforem. Według internetu w akwarium rybnym NO3 może być za wysoko dlatego zaleca się po...

    Wyświetlenia: 787 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 440 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • pH w świeżo założonym akwarium

    Witam. Minęło 6 dni od startu akwarium. Mam podłoże aktywne, CO2, 2x sinkor led wrb, akwarium typowo roślinne. Dziś zrobiłam test pH i wyszło że jest 5.5 Czy to za mało? Ryb narazie nie mam i narazie...

    Wyświetlenia: 383 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 163421 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 662 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4638 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Nagły skok NO3 i NO2

    W jednym z moich akwariów 75L zapchał się miesiąc temu prefiltr podłączony do starego okrągłego Eheima o poj ok 3L. Wkłady też były zasyfiałe. Doszło wtedy do wzrostu NO2 (zaobserwowałem to po tym jak...

    Wyświetlenia: 1112 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Co podnosi krzemiany w akwarium?

    Witam Wczoraj zmierzyłem wreszcie parametry wody w akwarium o to wyniki: pH 6,6 gh-2,kh-2, no3-3 ,Fe-0,4 ,Mg-2 ,po4-0;1 ,k-8 , c02- 20, SiO2-6 wyniki w stopniach niemieckich i w mg/l. A dzisiaj wodę ...

    Wyświetlenia: 915 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 439 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.