Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Co jest nie tak?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



11 kwi 2014, 11:26 Co jest nie tak?  (#1)  

Witam wszystkich,

jestem nowy na forum. Nie mam doświadczenia w hodowli roślin, ciągle wracają u mnie te same problemy, po okresie dobrego wzrostu nadchodzi obumieranie. W czasach liceum miałem spore akwarium z pielęgnicami, mimo całkowitego braku zainteresowania roślinami te rosły mi bardzo dobrze, co dwa tygodnie przycinałem je i wyrzucałem. Wydawało mi się że to powtórzę. Nic z tego, od roku mam ciągle powracający problem.

Mój zbiornik i woda ma następujące parametry:

1. Akwarium to typowe 240 litrów.
2. Oświetlenie t5, jakieś 0,7 wat na litr
3. Podłoże to zwykły żwir.
4. CO2 podaje z bimbrowni całą dobę.
5. Filtr kaskadowy, wkład gąbka.
6. Temperatura wody 22-23C
7. Parametry chemiczne wody
- woda średnio twarda do twardej, około 15-16 stopni niemieckich
- pH 7,5-7,7
8. Nawożę KNO3 3ml dziennie. Plus żelazo 2,5ml co kilka dni. Co tydzień regularnie podmiana 20-25% wody.
Nie sprawdzam wody testami, w przyszłym tygodniu je nabędę.
9. Obsada to 5 młodych pielęgnic Meeka, dość obficie karmionych różnymi mrożonkami.

Problem jest następujący. W akwarium do tej pory bardzo dobrze rosły mi rośliny nadwódka szerokolistna i kabomba (około 50% dna to rośliny, po miesiącu od zasadzenia osiągnęły powierzchnię i zaczęły wyrastać ponad nią) ale i szartansje i okrzemki. Wysyp tych ostatnich nie był bardzo intensywny ale po każdym czyszczeniu szyb powoli i stale ich przybywało aż do następnego czyszczenia. Na korzeniu i większym głazie powoli ale stale przybywało szartansji, trochę cyjanobakteri, co miesiąc je czyściłem. Rośliny pierzaste rosły bardzo dobrze ale zawsze dopadały je szartansje i po jakimś czasie doprowadzały do ich obumierania. Było to na tyle wolne że rośliny stale wypuszczały nowe łodygi i nie gineły całkiem, panowała równowaga.

Do akwarium był podłączony filtr kubełkowy o przepływie jakieś 600 litrów na godzinę. Wypełniony w całości ceramiką, na wlocie gąbka.

Niedawno doszedłem do wniosku że ceramika pochłania mi sporą część azotu co powoduje zaburzenie proporcji azotu do fosforu i dlatego rosną mi glony. Postanowiłem odłączyć kubełek a dostawić filtr kaskadowy ze zwykłą gąbką i mniejszym przepływem, takim żeby wywoływać ledwie widoczne krążenie wody w akwarium. Oprócz tego dołożyłem bimbrownię. Rozpylacz jest tak umieszczony że prąd wody z kaskady rozprowadza bąbelki po całym akwarium. Część roślin bąbelkowała. Po tej zmianie podwoiłem też dawkowanie KNO3. Dodadkowo sprawiłem sobie centralny zmiękczacz wody do domu. Od tego momentu minęły niecałe 3 tygodnie.

I teraz klops. Co prawda szartansje i glony zniknęły dosłownie w dwa dni ale i rośliny przestały rosnąć. Jest tylko jedna nowa łodyga i to strasznie blada a rośliny pierzaste zaczęły żółknąć, brązowieć i umierać.

Mam drugie mniejsze akwarium, 112l. Warunki podobne (dawkowanie KNO3 proporcjonalnie mniejsze, podłączona bimbrownia) podłoże to lawa, od początku tylko filtr gąbkowy, zero problemów z glonami, rośliny rosną, temperatura wody 24-25C. Obsada 8 gupików. Woda przezroczysta, na szybach nie było nawet cienia nalotu.

Czy ktoś wie co mogło pójść źle?

Daniel33
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 kwi 2014, 10:11

11 kwi 2014, 11:37 Re: Co jest nie tak?  (#2)  

Ceramika aż tyle Azotu nie zje...ale dodał bym keramzyt aby Fosforany zredukować. U mnie przy keramzycie klasyczne glony przestały występować. Krasnale też się nie plenią za mocno.

Jak dla mnie to masz zbyt wysokie ph i nieodpowiednie ryby ;D
Miałem styczność z Mekkami i jak podrosną to niszczą wszystko łącznie ze skalnymi konstrukcjami. Zaraz po nich gorsze są P. niebieskołuska i apogeum wandalizmu P. pawiooka tak więc Mekka jest dość wysoko w rankingu Hooliganów.

Mi swego czasu też umierały czubki kabomb i problem zawsze rozwiązywał wieloskładnikowy preparat Serra Florena.
Najlepiej wstaw foto, zbadaj wode testami a burza mózgów znajdzie rozwiązanie.

Ile masz koszy w kuble?

Avatar użytkownika
JackHerer
Zainteresowany tematem

Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

11 kwi 2014, 11:53 Re: Co jest nie tak?  (#3)  

ale fosforanów już nie ma bo glony zniknęły, od 3 tygodni nie ma ceramiki tylko zwykły filtr kaskadowy z gąbką. Zgineły właśnie po tej zmianie i podłączeniu bimbrowni. Może teraz problemem jest to że rośliny zjadły azot i zabrakło fosforu?

PH chyba trochę uda się obniżyć, za tydzień będę miał urządzenie do pomiaru to sprawdzę. Może zejdę do 7.0-7.2

Wcześniej w filtrze kubełkowym były 3 kosze przerobione nieco przeze mnie, tak że mieściły znacznie więcej wkładu niż w pierwotnej konstrukcji. W środku było jej razem około 4,5 litra, przed przeróbką jakieś 2 litry. Ale teraz już tego nie ma bo odłączyłem kubełek 3 tygodnie temu.

Ryby są odpowiednie bo takie chciałem :D. Chciałem tylko dodać do ich biotopu rośliny żeby nie mieć problemów z szartansjami i okrzemkami :)

Do wieczora postaram się zrobić foto.

Daniel33
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 kwi 2014, 10:11

11 kwi 2014, 15:00 Re: Co jest nie tak?  (#4)  

Poniżej zdjęcia roślin.
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem testy Zooleku,
Azotany NO3 wyszło mi około 40
Fosforany 0,5 może 1

Daniel33
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 kwi 2014, 10:11

13 kwi 2014, 20:16 Re: Co jest nie tak?  (#5)  

nikt nie ma żadnego pomysłu? :(

Daniel33
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 kwi 2014, 10:11

13 kwi 2014, 20:49 Re: Co jest nie tak?  (#6)  

Podnieś fosfor do 1mg/l. Zbij no3. 10:1.

Co z podawaniem Fe ?

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

13 kwi 2014, 21:12 Re: Co jest nie tak?  (#7)  

Z przedstawionych zdjęć nalot na roślinach powstaje za przyczyną korzenia,drewna.
Spreparuj korzeń dobrze,albo go usuń.
Następnie wyczyść dobrze podłoże i zrób dużą podmianę wody.
Potem konieczne odpowiednie nawożenie,dostosowane do zapotrzebowania roślin i oświetlenia.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

14 kwi 2014, 13:53 Re: Co jest nie tak?  (#8)  

Zrobiłem większą podmianę w sobotę i azot już trochę zbiłem, jest teraz około 20. Staran się podbić fosfor ale ostrożnie. Myślę że do środy osiągnę poziom 1.

Dodaję też żelazo. Tyle że wydaje mi się że to nic nie daje, bo dodaję już od kilunastu dni a liście są nadal blade i zaczęły odpadać. Nadwódki straciły kilka liści. W liściach które są na powierzchni są duże dziury. Te w toni prezentują się całkiem normalnie.

Odłączyłem CO2. Podpiąłem z powrotem filtr kubełkowy, w całości jest teraz wypełniony lawą. Pewnie trochę potrwa zanim zasiedlą go na nowo bakterie.

Czy może błędem są zbyt duże podmiany wody? Odkąd zacząłem nawozić co sobotę odświeżałem co najmniej 25%. Oczywiście odstaną kilkudniową wodą.

Nalot może mieć coś wspólnego z korzeniem? Był już preparowany w soli i moczył się rok w strumieniu. Może zdjęcia to źle oddają ale ja widzę po prostu zbrązowiałe i pożółkłe liście, nie ma na nich nalotu.

Daniel33
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 kwi 2014, 10:11

17 kwi 2014, 11:01 Re: Co jest nie tak?  (#9)  

oki, zbiłem NO3 do 20, po następnej podmianie jeszcze pewnie spadnie, fosfor podbiłem do 1, zapodałem też z powrotem dwutlenek węgla z bimbrowni.

Sytuacja się poprawia, rośliny przestały marnieć, kabomby zauważalnie rosną. Dzięki za pomoc.

Wydaje mi się że ważne też było podłączenie kaskady tak żeby strumień wylewającej się wody dość mocno poruszał powierchnię wody. Natlenienie jest znacznie lepsze i zniknął korzuch który jest u mnie stałym problemem. Pewnie ma to związek z wysokim PH. Korzuch pojawia się niemal natychmiast po tym jak tylko odłączę skimmer albo kaskadę tak że tylko wylot kubełka porusza wodą w głębi toni a powierzchnia pozostaje nieruchoma.

Daniel33
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 11 kwi 2014, 10:11











Powiązane tematy
  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1188 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Co to jest?

    Witam Czy ktoś się spotkał z białą pianą w wodzie z kranu po dodaniu Aquasafe od Tetry. Czy to efekt usuwania chloru z wody? Fotka trochę niewyraźna. Macie jakieś pomysły co to może być.

    Wyświetlenia: 903 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 458 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Gdzie jest moje PO4

    Witam Wszystkich. Chyba od października ubiegłego roku jestem posiadaczem 200 litrowego akwarium, chciałem aby było było roślinne i jest. Akwarystą jestem od lat , ale zawsze było to malawi. Wszystko...

    Wyświetlenia: 1557 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • PO4 nie do zbicia na podłożu Yokuchi jiban soil

    Witam forumowiczów, Jestem początkujący akwarystą, założyłem akwarium 77 l,wymiary 60x35x35, na podłożu aktywnym yokuchi jiban soil w rogu piach. Start akwarium to 2.02.2023.Zastosowany filtr to Aquae...

    Wyświetlenia: 1301 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • O twardości wody w akwarium - tego nie wiedziałeś

    Zapraszam do obejrzenia, udziału w ankiecie i dyskusji. Fajnie omówione najważniejsze kwestie związane z twardością wody. https://www.youtube.com/watch?v=kWz0O9jx33k Zapraszam do poczytania artyku...

    Wyświetlenia: 1234 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zielone plamy na liściach, chyba nie glony.

    Witam, Jestem początkującym akwarystą, mam problem z zielonymi palmami na liściach np. anubias ale również na roślinach czerwonych. Testuję wodę na no3 ( ok 20) i po4 ( ok 0,5). Azotu nie mogę zbić f...

    Wyświetlenia: 7232 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Czy duży poziom fosforu w kranie jest pobierany przez roslin

    Witam , od półtorej roku mam baniak 200 litrowy. Pół roku temu dołożyłem CO2 i miesiąc temu wymieniłem oświetlenie z oryginalnego juwela na dwie belki Superfish 56W suny + aquael plant 32w. Rośliny po...

    Wyświetlenia: 5795 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Gh co jest nie tak

    Witam wszystkich mam akwa od 4 miesięcy w wodzie kranowej mam bardzo dużo żelaza i roślinki mi padały więc dałem filtr ro + demi. Woda po nim tsi 003 po mineralizacji 114 roślinki piękne rosną rybkom ...

    Wyświetlenia: 4042 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Rośliny słabo rosną i nie bąbelkują

    Witam pisałem już na forum https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/nawozenie-roslin/jak-rozgryzc-nawozenie-w-akwarium-50l-gupikarium-77811.html w sprawie nawożenia w akwa 50l gdzie było za...

    Wyświetlenia: 2977 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 483 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.