Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Akwarium Low Tech problem ze startem.



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam
Trzy tygodnie temu po lekturze wielu tematów na naszym forum o akwariach Low Tech ala D.Walstad, postanowiłem założyć taki zbiorniczek. Niestety pierwszy raz mam do czynienia ze zbiornikiem typowo roślinnym i nie wiem wszystkiego o prowadzeniu akwarium low tech.
Wcześniej z powodzeniem zajmowałem się hodowlą krewetek Red Cherry, Crystal Red wyższych klas oraz krewetek Bienie.

Ale do rzeczy.

Akwarium założone zostało dokładnie 3 tygodnie temu.

Akwarium: 30x30x60 cm 54L

Podłoże: ziemia z kretowiska zmieszana z ziemią uniwersalną bez dodatków w proporcji 70/30 z przewagą ziemi z kretowiska, grubość warstwy ziemi z przodu 1 cm z tylu 2,5-3cm, na nią położyłem siatkę i przysypałem żwirkiem o granulacji 2-4mm, grubość żwiru z przodu 2,5cm z tyłu 3-4cm.

Filtracja: Aquael Fan Mini , jako filtr mechaniczny, mieszacz wody oraz reaktor co2 o czym niżej...

CO2: Butla 6kg, podaż 1b/5sek 24h , rozprowadzenie poprzez igłę do strzykawki w komorze wirnika, gdzie małe bąbelki co2 są jeszcze bardziej rozdrabniane i przez to większość rozpuszcza się właśnie w filtrze (igła przebija gąbkę i jest bezpośrednio skierowana w komorę wirnika )
Sporadycznie dodaję węgiel w płynie przed zapaleniem światła jak mi się przypomni :)

Oświetlenie: Lampa led własnej konstrukcji, 22w , konstruując tą lampę wzorowałem się na lampie led Razor.

Ogrzewanie: własnej konstrukcji podgrzewanie podłogowe akawarium o mocy maksymalnej 50w, sterowane sterownikiem mikroprocesorowym, w zależności od temperatury panel ma określoną moc, temperatura docelowa ustawiona na 24 stopnie

Nawożenie: od tygodnia podaję potas ponieważ zauważyłem jego braki; połowa dawki Seachem Flourish Potassium

Flora:
Mchy: Fisidens fox, Fisidens fontanus, Willow moss, Taiwan moss, Christmass moss, Creeping moss
Eleocharis Acicularis
Pistia
Hemianthus micranthemoides
Staurogyne sp
Hydrocotyle tripartita (sp. Japan )
Rotala Rotundifola
Moczarka wąskolistna (Egeria najas)
Bacopa Australis
Rogatek Sztywny
Hygrophila Polysperma
Hygrophila Polysperma 'Rosanervig'
Limnophila Sessiliflora
Wąkrotka białogłowa

Fauna:
-Neon inessa 11x , od startu co 2 dni dodawałem jedną

Parametry wody zmierzone dziś rano:
PH-7,4
GH-14
KH-10
NO2-1 ppm
NO3-25 ppm
CO2-12 ppm

Opis problemu:
Niestety po 2 tygodniach pojawiły się pierwsze glony i pleśń na korzeniu, od 3 lat nigdy w swoich krewetkariach nie miałem problemu z glonami i całkowicie nie wiem jak z nimi postępować w akwarium low tech.
Poniżej przedstawiam zdjęcia akwarium i proszę o identyfikację glonów oraz wskazówki jak z nimi walczyć.

Myślałem na czyszczeniu mechanicznym ale nie wiem czy nie zrobię jeszcze gorzej i pływające w toni glony nie opanują całego akwarium :roll:

Zauważyłem również, że główne łodygi christmass moss-a zrobiły się całe brązowe ale boczne odsosty są zielone i nic z nimi się nie dzieje ... widać to na zdjęciu numer 4.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uff, trochę się rozpisałem :lol: Ale z doświadczenia przy hodowli krewetek wiem że każdy szczegół pomaga w rozwiązaniu problemu, dlatego z góry dziękuję jeśli ktoś do tego zdania dotarł :wink:

Na 1 zdjęciu widać po środku taśmę klejąca... trzyma ona korzeń aby nie wypływał, ponieważ pomimo 2 tygodniowego moczenia nie chce tonąć :lol:

Obiecuję, że jak wszystko się ustabilizuje i roślinki odbiją to na pewno pochwale się zbiorniczkiem w odpowiednim dziale, oraz zrobię osobny wątek do mojej lampki ledowej jeśli się spisze.

Czekam na waszą pomoc
Michał

Avatar użytkownika
Michał011
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 18 lis 2013, 22:02

Z tego co wiem ( a miałem kiedyś akwarium Low Tech ) to ogranicza się podawanie czegokolwiek ( Co2, nawozy )

pietrucha12
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 04 sty 2014, 18:51

pietrucha12 napisał(a):Z tego co wiem ( a miałem kiedyś akwarium Low Tech ) to ogranicza się podawanie czegokolwiek ( Co2, nawozy )


Co prawda masz po części rację, ale na starcie akwarium low tech często występują braki potasu ponieważ rośliny nie mają na tyle rozwiniętego systemu korzeniowego, a co do co2 to na pewno nie jest przyczyną powstawania glonów, a wręcz przeciwnie.

Ponawiam prośbę o indentyfikację glonów oraz jak z nimi skutecznie walczyć w akwarium typu low tech

Avatar użytkownika
Michał011
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 18 lis 2013, 22:02

Moje akwa ma 2 miesiące. Zauważyłem że im więcej roślin tym mniejszy przyrost glonów. Po przycince znowu ruszyły i ich przybywa. Generalnie jak na LT masz bardzo małe obsadzenie roślin. Dodatkowo do słupa wody cały czas wydostają się różne pierwiastki z ziemi i nie ma komu ich przerabiać podczas fotosyntezy. W wyniku tego powstają glony, sinice i inna tego typu roślinność której nic nie jest w stanie zagłuszyć i zabrać jej pożywienia. Inną sprawą jest że akwa potrafi się stabilizować nawet i pół roku i w tym czasie powinno się robić częste podmianki wody. Przyczyną tego jest ziemia która początkowo oddaje sporo z siebie. Wszystko dostaje się do słupa wody i podmiankami eliminujesz zbyt duże ilości różnych substancji. Pierwsze tygodnie to nawet 50% wody a potem ok 20% tygodniowo. No i najważniejsze powstrzymać się z grzebaniem w podłożu bo każde dłubnięcie wywala pierwiastki do słupa. Ktoś gdzieś napisał że przez pół roku łapki precz od baniaczka.

Pozdrawiam.

mbloy
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 08 lis 2013, 22:29

Bardzo dziękuję za odpowiedź jednak nasunęło mi się jeszcze parę pytan...
Od startu akwarium przez pierwszy tydzień robiłem podmiany co 2 dni w ilości 10l (akwarium 54l ).
Po tygodniu zacząłem robić podmiany standardowe czyli co tydzień 10l.

Po twojej wypowiedzi rozumiem że musiał bym robić częściej podmiany ?
Co do grzebania w ,,szklance" to jedynie robię przycinki roślin i przycięte rośliny sadze obok (robię to ostrożnie, nie za głęboko, ziemia nie wypływa), jedynie co mnie niepokoi to znikomy przyrost mchów, wręcz zerowy ....

No i ostatnie pytanko, jeśli w akwarium są glony i z dnia na dzień ich przybywa to mam po prostu nic z nimi nie robić i czekać aż same znikną lub opanują całe akwarium ?

Zauważyłem że pleśń na korzeniu praktycznie już nie istnieje co mnie bardzo cieszy :)
Jeszcze pozbyć się glonów i czekać aż się to wszystko ładnie zarośnie,
ale najpierw trzeba się zająć tymi nieszczęsnymi glonami :?

Avatar użytkownika
Michał011
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 18 lis 2013, 22:02

Czytając od tyłu Twoje akwa będzie wyglądało pewnie podobnie do mojego:
DSC_0107akwa.jpg
(413.75 KiB) Pobrane 2583 razy


Co do czekania z tymi glonami to sam nie wiem. W moim w pewnym momencie ich przyrost ustał i roślinki zaczęły je zagłuszać. Po przycince zaczęły wracać. Każdy zbiornik jednak jest inny.

Podmiany chyba rób cały czas tak samo.

Wkładanie roślin obok innych zawsze będzie powodować uwalnianie związków ponieważ naruszasz warstwę żwiru i coś tam wylatuje. Lepiej czekać aż to zarośnie akwa i potem dosadzać. Na jakiś czas możesz dokupić roślin szybko rosnących a potem się ich pozbędziesz. Może to ograniczy glony.

Naprawdę polecam cierpliwość. Poczekaj te dwa miesiące i obserwuj. Nie panikuj i nie rób restartu (ja miałem takie myśli). Polecam też poczytać ten wątek jeżeli na niego nie trafiłeś (dwa tyg. mi to zajęło) http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... j&start=30

mbloy
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 08 lis 2013, 22:29

Dziękuję bardzo za pomoc, w takim razie zostaje mi nic innego niż uzbroić się w cierpliwość.
O restarcie nawet nie myślę, co do roślin szybko rosnących to mam min. rogatka, pistie, moczarkę i rotalę, ale ta ostatnio coś kapryśna jest, pewnie kwestia czasu aż korzenie dojdą do warstwy ziemi :)
Najszybciej rośnie mi pistia i rogatek , rogatek rośnie mi na dzień 4 cm z jednej gałązki :P

Zauważyłem że na willow moss pojawiło się dużo zielonych nitek .... w miarę możliwości wybieram je patyczkiem do szaszłyków a resztę może ślimaki zjedza :roll: Wczoraj w akcie desperacji wpuściłem stadko zatoczków i myślę że to dobry pomysł aby utrudnić glonom życie :twisted:

Temat na naszym forum o akwariach tego typu przestudiowałem przed założeniem mojej szklaneczki.

Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś uwagi chętnie posłucham, a na razie zastosuje się do zaleceń kolegi mbloy za co mu serdecznie dziękuję :wink:

Avatar użytkownika
Michał011
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 18 lis 2013, 22:02

i jak sytuacja? :?:

Avatar użytkownika
noisemen
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 23 lut 2014, 16:13
Miasto: Lubelskie

Jak to każdy zbiornik na początku może sprawiać problemy, przez jakiś czas po starcie trzeba robić duże podmiany wody, na jednym z zdjęć widać sinice, pojawiają się wtedy gdy jest za mało azotu a za dużo fosforu z czasem powinno się wszystko ustabilizować.

Tyrr
Poznaje temat

Posty: 122
Dołączył: 09 sie 2011, 07:56











Powiązane tematy
  • Problem z glonami

    Moi drodzy sprawy przedstawiają się następująco: Posiadam akwarium ok 30 litrów. Akwarium jest po całkowitym restarcie łącznie z wymianą podłoża na podłoże aktywne z lawą wulkaniczną, nowymi roślinkam...

    Wyświetlenia: 815 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1071 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1446 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 1000 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 584 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1167 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4439 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 22364 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Glony w 4-tygodniowym akwarium

    Dzień dobry, proszę o pomoc w identyfikacji glonów i sposób na walkę z nimi. Akwarium założone niecałe 4 tygodnie temu. Glony w formie drobnych nitek - bardzo szybko rosnących, głównie w oświetlonej ...

    Wyświetlenia: 1855 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glony w nowym akwarium [poczatkujacy]

    Drodzy Państwo To moje pierwsze akwarium. Odpaliłem je dwa tygodnie temu wiec tylko pytam czy to normalne zjawisko. I co to jest tak naprawdę (algi)? Dodam jeszcze ze swiece 12h na dobę i przez ten c...

    Wyświetlenia: 2053 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 282 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.