Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Przejście z EI na nawozy firmowe - POMOCY - zakwit itp.



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Cześć.

Przeglądałem dziesiątki stron tego forum, ale jeszcze nie udało mi się wyklarować pewnych kwestii, więc pytam wprost Was, drodzy koledzy i koleżanki :)

Mam akwarium 45l z obsadą: 10x neon simulans + 5x bystrzyk ozdobny. Roślinność to Eleocharis parvula na całym dnie + Ludwigia repens sp. Rubin + mchy.
Podłoże - Pro soil.
Oświetlenie - 2x18W 6500K - 10h/dobę
Filtr - Tetra Ex 600 (od spodu - kosz1: gąbka + ceramika; kosz2: biobale; kosz3: gąbka + wata)
CO2 - butla 1.5kg ze spiekiem ZEN 20mm (2 bąbelki / sek. w czasie świecenia; elektrozawór wyłącza na noc)

Założone ponad rok temu.

Moje boje z solami nie wychodzą. Chciałem oszczędzić, ale to się nie sprawdza. Nie mam filtra RO i mieć nie będę. Podmiany robię z kranowitu (10-15L co tydzień).
Korzystałem z kalkulatora Spidera (pewnie wiecie o co chodzi) - niestety bez skutku. Dążyłem do utrzymania wartości tygodniowych = 20ppm K, 5ppm NO3, 0,6ppm PO4, 6ppm Mg i ok. 0,1ppm Fe.
Niestety, to się nie sprawdza. Co chwila jakieś zielenice na szybach, zmętnienia, a aktualnie biały zakwit na maxa (mleko takie, że nie widzać na 5 cm nic - pierwotniaki).

W tej wodzie, która na biało mi zakwitła zrobiłem testy i wyszło:
pH - 6,6
GH - 12 (dodaję shrimp mineral z AA, bo mam, albo miałem, bo nie widzę, krewetki Red Chery)
kH - 3
NO2 - 0
NO3 - ok. 30 (test Sera)
PO4 - niewykrywalne (test JBL)
K - ok. 25 (test Zoolek)
Fe - 0,1 (test JBL)

Poza solami stosowałem Mikro z Aquabotaniqe - bardzo dużo dobrego o nim czytałem więc stosuję 1ml / dziennie.

Po zakwicie pierwotniaków stosuję jedynie nawożenie potasem. Nic więcej, bo się boję. Staram się zbić NO3.
Dodałem bakterie (Tropical BactoActive). Mimo, że co tydzień stosowałem AZOO PSB.


Do rzeczy!

Stwierdziłem, że sole i takie pseudooszczędności nie są dla mnie. Pewnie to przez brak filtra RO i fakt, że nie mam pojęcia jakie parametry ma moja kranówa. Jedyne parametry wody kranowej, które znam to - twardość: 5*n, ozonowana, a nie chlorowana, pobierana ze źródła jakiegoś, z ominięciem oczyszczalni. To wszystko.

Chcę przejść na nawozy firmowe. Czytałem dużo dobrego o Ferka, ale cena trochę mnie przygniata. Duży potencjał widzę w Karel Rataj. Myślałem, aby stosować Makron, Bioflor i Colour Fe.

Może zaproponujecie lepsze rozwiązanie? Dużo dobrego czytałem o Rataj, więc może się sprawdzi.
Na razie muszę przeczekać zakwit pierwotniaków (NIE WIEM SKĄD MI SIĘ ON WZIĄŁ!!!!). Czekam i czekam. Już drugi tydzień. Chyba zapodam lampę UV, bo już cierpliwości brakuje trochę.
Po przewalczeniu zakwitu chcę zacząć nawozić gotowymi nawozami.
Proszę... pomóżcie mi w wyborze. Kocham swoje akwarium, nawet z mętną wodą... Ale marzę o czymś na prawdę zdrowym i cieszącym :) :) :)

Pozdrawiam Was wszystkich. Tym, którzy zechcą mi pomóc od razu serdecznie dziękuję! A modów i adminów proszę o nie wpisywanie "było milion pińcet razy, poszukaj", bo akurat szukałem przez ponad tydzień, parę godzin dziennie spędzając na roslinyakwariowe.pl i niestety nic konkretnego z tego nie dało się wyłuskać ;)

Cześć!
Andrzej

Avatar użytkownika
Andre83
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 15 wrz 2012, 23:49
Miasto: Chorzów

Współczuję zakwitu bo jest wyjątkowo upierdliwy do zwalczenia. Pierwotniaki musiałeś przywlec z kranówą, innej możliwości nie widzę. Rób podmiany 20l nawet 2x tygodniowo. Dodawaj jeszcze fosfor bo jego brak jest alarmujący i może hamować wzrost roślin i kumulację azotanów. Lampa uv jest skuteczna ale walczy ze skutkami a w podobnej cenie kupisz RO i będziesz miał pewność że nie wlejesz pierwotniaków, zarodków glonów i innych mikroorganizmów, które jednak w kranie się trafiają. Wiem że piszesz że nie chcesz RO ale przechodziłem to samo, wywaliłem pieniądze na uv które teraz leży na strychu bo z filtrem RO jest mi zbędne ;) Soli nie obwiniaj bo nie są wcale gorsze od firmowych nawozów które zresztą też są robione z soli.

Powodzenia!

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

Ciekawe tezy tylko nieraz widziałem zakwit w zbiornikach na 100% wodzie RO.
A lanie fosforu przy zakwicie?Strzał w kolano.Z tego co wiem to właśnie fosforany mają wpływ na zakwit wody,
Nie trzeba szukać daleko nawet w podstawowym przewodniku o glonach w pierwszym zdaniu zostało to uwzględnione.

http://www.roslinyakwariowe.pl/przewodnik-glony.html

Podmiana wody częsta też za wiele nie daje a następuje destabilizacja zbiornika.

Podstawa to wata owijanie końcówek wlotów watą i wymiana jej 5 razy na dobę,przeciętny zakwit wody jeśli
akwarium jest dojrzałe ma koniec po 3 dniach.

Też to miałem ale fosforu nie lałem wręcz odwrotnie ze znacznej dziennej dawki odstawiłem go na czas kuracji całkowicie.


http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... dy#p365448

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Ale kolega ma zakwit pierwotniakowy a nie glony! I mysle ze jak najbardziej podniesienie poziomu fosforu i zelaza pozwoli unormowac zbiornik. Ciężko prowadzić akwarium sterylnie bo zarodniki i przetrwalniki mikroorganizmów są wszędzie więc nawet ro tego nie zagwarantuje. Zwłaszcza, że większość znich jest potrzebna i pożyteczna.
Ja zawsze będę bronił soli bo odkąd zacząłem je stosować nie mam żadnych problemów z akwarium. Metoda Ei czyli lanie na oko jest super prosta!

zulek6
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 02 paź 2013, 19:46

Andre83 napisał(a):Niestety, to się nie sprawdza. Co chwila jakieś zielenice na szybach, zmętnienia, a aktualnie biały zakwit na maxa (mleko takie, że nie widzać na 5 cm nic - pierwotniaki).


Witam,

Generalnie przypuszczam, że dajesz za dużo nawozów do wody stąd pył na szybach. Pierwotniaki to już kwestia wody i niedojrzałego akwarium. Dałbyś fotkę jak wygląda Twój zbiornik jaka masa roślin itp.

Avatar użytkownika
pawel81
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 lis 2011, 19:00
Miasto: Grodzisk Mazowiecki

Nie sądzę, by był to zakwit spowodowany pierwotniakami. Tym bardziej, że, jak pisze autor wątku, akwarium jest dojrzałe, liczy sobie ponad rok życia.

Uważam, że zakwit jest spowodowany zielnicami, a białawy odcień tego zakwitu tylko tak wygląda jako odbicie światła generowanego przez lampy z pokrywy.

Miałem u siebie wielokrotnie taki zakwit i tylko wylanie wody do kibelka obnażało jej rzeczywistą zieloną barwę.

Co ciekawe, u mnie nie sprawdza się żadna wata, wzmożone filtrowanie, lampy UV nigdy nie stosowałem - nie mam. U mnie działa - uwaga - zakręcenie CO2 i wstrzymanie nawożenia oraz redukcja oświetlenia do 1/3 (mam trzy lampy nad taflą, z których świecę wówczas tylko jedną). Po dwóch dniach jest znacząca poprawa. Po trzech dobach mam krystaliczną wodę.

Dodam, że taki schemat zachowania w walce z zielonym zakwitem stosowałem co najmniej kilkukrotnie i działał za każdym razem jako jedyny. Ostatnio podobny zakwit przydarzył mi się jakieś 1-2 miesiące temu. Zastosowałem od razu sprawdzoną już wcześniej metodę, którą wcześniej stosowałem jako ostatnią. Jak zawsze, okazała się skuteczna.

Po takim "leczeniu" delikatnie CO2 i światło jak wcześniej (pełna moc). Potem CO2 stopniowo zwiększam, by docelowo dozować jak przedtem. Po tygodniu od włączenia CO2 gazuję pełną mocą.

Życzę powodzenia.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

Ps. Nie rezygnuj z EI (o ile Twoją metodą można nazwać EI - nazwijmy ją scustomizowaną EI) ;-)

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

Ogromne dzięki za odpowiedzi.

Moje rozważania nad gotowymi nawozami wynikają z tego, że ze względów zawodowo-czasowych trochę czasem nie uśmiecha mi się siedzenie nad arkuszem do obliczania, wagą, itp. Nie zawsze również mam możliwość obserwacji roślin, gdy np. tydzień mnie nie ma, a nawozy dozuje ktoś, kto raczej nie bardzo się orientuje w temacie ;) Poza tym nie mam pewności, czy wszystko dobrze robię. Nie stosuję np. konserwantów. Czasem wydaje mi się, że już sam roztwór soli jest mętnawy...
Nie wiem, po prostu sądzę, że gotowa linia Rataja więcej błędów wybacza.

Wracając do zakwitu. Podczas podmiany wody i zlaniu 10L do białego wiadra nie stwierdziłem zazielenienia, jedynie mętność. Woda w akwarium wygląda tak, jak po podaniu np. nitriveca (białe smugi w wodzie), ale w wersji hardcorowej (widoczność 5-7cm).

Na szklaną rurkę, która zasysa wodę z akwarium dziś (po przeczytaniu wąktów podanych przez bodajże wedera) dałem waciki kosmetyczne (te płatki bawełniane takie). W zmieniam co godzinę, bo w tym czasie robią się całe ŻÓŁTE. (???)

No to teraz już nie wiem. CO2 dozuję ciągle i nie wiem, czy zastopować? Świecę normalnie. Nawożenie ograniczyłem do jedynie potasu w normalnej dawce.

Nie wiem, czy wodę podmienić (podmianę robiłem w sobotę - 15L).

Jeśli to coś pomoże, postaram się za chwil parę dodać jakieś foto.

Pozdrawiam i podtrzymuje swoje pytania i prośbę o rady :)
Dzięki!

Avatar użytkownika
Andre83
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 15 wrz 2012, 23:49
Miasto: Chorzów

Andre83 napisał(a):Nie wiem, po prostu sądzę, że gotowa linia Rataja więcej błędów wybacza.

Mylisz się, limitując nawozy łatwiej o błędy i regularność musi być duża. W EI lejesz tyle żeby nie zabrakło i robisz większą podmianę.
Ja zrobiłem sobie wynalazek z tego tematu http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/sprzet-do-akwarium/zrob-to-sam/dozownik-nawozow-z-zabawki-39652.html plus EI i martwię się nawożeniem raz na pół roku :)

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

Ja mętnej wody pozbyłem się czyszcząc filtr i dodając bakterie nitryfikacyjne na noc. Na drugi dzień woda kryształ.

Avatar użytkownika
dust
Aktywny użytkownik

Posty: 515
Dołączył: 27 paź 2012, 16:59
Miasto: Konin/Poznań

Ok, chyba w takim razie pozostanę przy solach. Postaram się jeszcze z nimi podziałać, tylko nie wiem, czy te konserwanty są konieczne, czy też nie.

Co do zakwitu... Znów jest gorzej. Wczorajsze zabiegi za wacikami na wlocie spowodowały polepszenie sytuacji.
Noc bez światła, z wyłączonym CO2 (elektrozawór) i mocniejszym napowietrzaniem (szklany wylot filtra nad taflą wody i mocne falowanie) = rano mleko 2x mocniejsze niż wczoraj...

Nadal nie nawożę niczym, poza potasem, nie karmię ryb... Nie mam koncepcji.

dust, płukanie filtra raczej nic mi nie polepszy, bo nie jest jeszcze zatkany (przepływ silny jak zawsze), a nie chcę zabić tego, co się tam mnożyło. Filtr pracuje od ponad roku, płukany był kilka razy w wodzie z akwa. Teraz dołożyłem jedynie więcej waty (w górnym koszu są poza gąbką dwa wkłady FF z tetry + wata z Sery).

Chyba przejadę się dziś po sterylizator multi UV 3W z Aquaela. Planuję jeszcze trzecie akwa z kaskadą Aquaela, więc będzie w miarę uniwersalnie na przyszłość, w razie czego.... Ehhh..

Avatar użytkownika
Andre83
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 15 wrz 2012, 23:49
Miasto: Chorzów

Ja mieszam swoje nawozy z Easy Carbo i to je znakomicie konserwuje (zwłaszcza dotyczy mikro). Jeśli ci się krystalizuje, mętnieje nawóz makro to też możliwe że musisz go rozpuścić w większej ilości wody.

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

mprusek, dzięki za sugestię. Nie sądziłem, że można EC użyć jako konserwantu, a jest to dodatkowy plus i ułatwienie dozowania (w stylu 2in1 wash&go :P ).


Co do mojej walki z zakwitem - nie sądziłem, że może on trwać tak długo. Od ponad roku funkcjonowania akwarium był to mój pierwszy taki incydent.

Podsumowując:
1. Zakwit pierwotniaków utrzymywał się u mnie 3 tygodnie.
2. Początkowo winiłem za to brak umiejętności posługiwania się solami i chciałem przejść na nawozy gotowe, jednak teraz sądzę, że wprowadziłem syf do akwarium podczas podmiany wody, do której nie dodałem żadnego uzdatniacza i nie była ona zbytnio odstana :wink: Dodatkowo potwierdza mi to znaleziona na stronie lokalnych wodociągów informacja o przedświątecznej awarii sieci...
3. Na początku zakwitu podmianki wody spowodowały zaostrzenie efektu - dałem żyjątkom tylko więcej pożywki... Osiągnąłem stan zmętnienia tak silny, że nie było widać korzenia, znajdującego się niecałe 5cm od szkła. Stan ten utrzymywał się bez poprawy.
4. Nawożenie zredukowałem do potasu. Dozowanie CO2 utrzymałem na poziomie bez zmian (2b/s).
5. Oświetlenie pozostawiłem be zmian. Nie zaciemniałem akwarium. Dodatkowo zauważyłem, że przez samym zgaszeniem światła sytuacja była trochę lepsza (większa widoczność w "mleku"), a po nocnych ciemnościach było znacznie gorzej!.
6. Posunąłem się do czegoś, czego sam się po sobie nie spodziewałem - Tetra Crystal Water. Poza większą ilością syfu na wacikach kosmetycznych zastosowanych na szklanej rurce wlotowej do filtra, efekt był ZEROWY!
7. Problem rozwiązał zakupiony wczoraj sterylizator Aquael Multi UV 3W podpięty na rurę wylotową z filtra. Po 12 godzinach nocnego naświetlania UV woda czysta.
8. Pozostaje teraz ustabilizować zbiornik - w planie bakterie Azoo PSB, gdyż właśnie takie posiadam.
9. Rośliny przeżyły w dobrej kondycji. Ryby OK. Krewetki - najprawdopodobniej nie dały rady :( :( :(

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.
Doszedłem do wniosku, że jeszcze raz dam szanse solom. I sobie :wink: Jeśli zauważę problemy, wówczas przemyślę Ferkę lub Rebell'a.


No i rada dla mnie i może innych - sprawdzać informacje na stronie wodociągów PRZED podmianką wody! Ewentualne awarie zawsze powstrzymają mnie teraz przed działaniem.

Avatar użytkownika
Andre83
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 15 wrz 2012, 23:49
Miasto: Chorzów

Przepraszam za post pod postem, ale chciałem pokazać, że już jest sporo lepiej!
Jeszcze zostawię UV na noc i potem zacznę "kurację" bakteriami :)

Jeszcze raz dzięki za wsparcie :)

IMG_1562.jpg
Akwa

Avatar użytkownika
Andre83
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 15 wrz 2012, 23:49
Miasto: Chorzów

Andre83 napisał(a):Przepraszam za post pod postem, ale chciałem pokazać, że już jest sporo lepiej!
Jeszcze zostawię UV na noc i potem zacznę "kurację" bakteriami :)


Ja u siebie również używam lampę UV którą mam wbudowaną w filtr. Jest to proste i szybkie rozwiązanie w przypadku dostania się pierwotniaków z wody wodociągowej. Nie zdarza się to często ale jednak. Ja leję wodę bezpośrednio z kranu. Liczę się z tym zagrożeniem. UV również używam np. po czyszczeniu szyb czy kamieni.

Nie za bardzo wierzę w bakterie itp.

pzdr.

------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=CzvX1lKu ... ZoKw1pKJLr

Avatar użytkownika
pawel81
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 lis 2011, 19:00
Miasto: Grodzisk Mazowiecki











Powiązane tematy
  • Nawozy

    Akwarium 54l Óswietlenie: 1x Aquael leddy d&n 7W oraz 1x Aquael leddy d&n 10W w sumie 31 lumenów/l Podłoże: darksoil Nawożenie co²z bimbrowni Roślin: tylko monte carlo, Bucephalandr kilka Alte...

    Wyświetlenia: 925 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 642 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nawozy Chihiros ZETA - nowość

    404957949_745755957587525_524890179965328233_n.jpg 405257046_745755747587546_2612388788113651239_n.jpg Firma Chihiros zapowiedziała wypuszczenie swojej linii nawozów - ZETA. Czekamy na dostępnoś...

    Wyświetlenia: 370 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawozy firmy 2hr Aquaristic - ATP Sky i ATP Complete

    Witam. Pomyślałem że przetestuje u siebie produkty Denisa Wonga czyli mineralizator Apt Sky i nawoz Apt Complete. Jezeli chodzi o mineralizator to przy ustawieniu gh na 7,5 daje on 36ppm wapnia, 10,5...

    Wyświetlenia: 739 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nawozy GT AQUA - nowość

    6-280921.jpg Do oferty sklepu dołączyły nowe nawozy marki GT Aqua. Są one przeznaczone dla roślin wodnych hodowanych w akwariach dekoracyjnych. Nawozy zawierają kluczowe składniki dla rozwoju zdrow...

    Wyświetlenia: 3124 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jebao DP... źle dawkuje nawozy

    Witam Kupiłem dozownik nawozów JEBAO DP-5. Po odpowietrzeniu i kalibrowaniu dozownik źle odmierza dawki. Musiałem zastosować zaworki przeciwzwrotne ponieważ cofał mi się płyn. Dawka nastawiona/dawka p...

    Wyświetlenia: 17095 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Potrzebuje pomocy z zulixem

    witam, dawno nie robiłem micro z kalkulatorem zulixa i zapomniałem jak wpisać dawkę jaką będę dawał dziennie do akwarium i czy dając intermag i chelat zelaza to w dwóch okienkach u góry po lewo ma być...

    Wyświetlenia: 545 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nawozy VIMI konkurencją dla ADA

    nawozy-vimi.jpg VIMI wprowadziło do oferty nowe, skoncentrowane nawozy w małych buteleczkach - podobnie jak ADA. W ofercie ADA znajdziemy żelazo (jako ADA ECA) i hormony roślinne przydatne do rege...

    Wyświetlenia: 6923 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Ile Nawozic i jakie Nawozy

    Witam, Mój zestaw Kostka- 31L brutto-30x30x35 netto-pewnie jakieś 25L Światło- Twinstar III 300C 16W 1028 lm świece 7godz akwarium ma 1 miesiąc CO2 TROPICA System Nano na noc zakręcam Filtracj...

    Wyświetlenia: 1599 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe Pomocy...

    Witam. Od dłuższego czasu mam problem z zielenicami punktowymi na roślinach, na szybach i sprzęcie. Są to kropki ciężkie do usunięcia. Podaje parametry może ktoś się coś tu doszuka; Akwarium 112L Oświ...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: KubaGsxR i 746 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.