Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Kilka filmików z mojego 220l



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



03 sty 2014, 03:10 Kilka filmików z mojego 220l  (#1)  

Witam. Miałem zamiar ten wątek umieścić w galerii ale niestety nie mogę opanować jak zrobić odpowiednie zdjęcie. Nie mam lustrzanki i fotki staram się zrobić zwykłym kompaktem Canon Power Shot A2500. Może ktoś z was miał do czynienia z czymś takim i jest w stanie mi pomóc zrobić w miarę dobre zdjęcie.

Z powyższego faktu postanowiłem wstawić kilka filmików które wyszły w miarę zadowalająco. Akłaskejper ze mnie żaden ale staram się coś tam dłubać w tym moim ogródku.

Akwarium ma 6 tygodni i jest nawożone metodą Estimative Index. Dawki starałem się obliczać na dozowanie codzienne i 30% podmiany wody co 7dni. Dotychczas obywa się bez glonów poza delikatnym zielonym nalotem. No i w paru miejscach pojawiły się nieznacznie sinice. Zwiększyłem Azot i zobaczę co będzie.
Filmiki kręciłem wieczorem bo po części chciałem pokazać jak fotosyntezują rośliny przy tej metodzie nawożenia. Rośliny pochodzą z poprzedniego totalnie położonego akwa i były w fatalnej kondycji. No i chyba mają się coraz lepiej :wink:

Ostatnio prześladują mnie ciągłe awarie :evil: Strzeliła grzałka Skalar w termoreaktorze i musiałem wsadzić zwykłą do akwarium. Zaraz potem odezwał się wirnik od jbla i chodzi jak traktor.

Akwarium: Opti white 110x45x45 220L.
Oświetlenie: Belka DIY 2x 39W T5 Sylvania Luxlineplus 6500K + 10Mb taśmy led biały zimny 8000K. (ta taśma to swojego rodzaju eksperyment, jak nie będzie wyrabiała to dołożę świetlówek.)
Filtracja: Fluval 205 + Jbl Cristal Profi 120 który pracuje z termoreaktorem.
Temperatura: 25st
Parametry wody: Ph7 Reszty nie mierzę bo zawierzyłem metodzie EI.
Nawożenie: EI Dawki według kalkulatora Spider_72 Micro 2ml oraz Macro 15ml dziennie. Dozuję rano kilka godzin przed włączeniem światła. Pod substratem Pałeczki nawozowe MHK i trochę kulek gliniano torfowych.
CO2: Butla wysokociśnieniowa 1,5kg z RA. Dozuję poprzez termoreaktor z filtra narurowego.
Podłoże: Ada Amazonia New + piasek z budowlanego.
Fauna: Pterophyllum scalare, Hyphessobrycon Amandae, Macrotocinclus affinis, Paracheirodon innesi (neonek został mi tylko jeden. Ma już z 6-7lat i tak dożywa sobie emerytury w tym akwa)
Flora: Vallisneria spiralis, Heteranthera zosterifolia, Rotala rotundifolia, Rotala rotundifolia green, Bobilitis,
Microsorum pteropus, Hydrocotyle sp. Japan. Mech mini java, Eleocharis parvula mini, cryptocoryne wendtii, Sagittaria subulata. Oraz niedobitki anubiasów, Staurogyne repens,





Bąbelki:


kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

Rośliny jak widać ładnie przechodzą proces fotosyntezy, zbiornik wygląda na doświetlony więc chyba oświetlenie się sprawdza. Zastanawiałem się jak połączenie świetlówek z ledami wpływa na refleksy świetlne w akwarium i z tego co widać po Twojej 220-tce, to t5 niweluje refleksy, (m.in. cienie), które występowało by w wariancie oświetlenia wyłącznie ledam. Jakie są Twoje odczucia odnośnie połączenia tych dwóch źródeł światła?
pozdrawiam
Robert

Avatar użytkownika
robert-szostak
Stały bywalec

Posty: 311
Dołączył: 20 paź 2013, 22:49
Miasto: Olsztyn

Uprzednio w tym baniaku świeciłem 2x 75W HQI i samo oświetlenie led jak i t5 nie ma porównania pod tym względem. Poza tym to są tanie taśmy led z allegro i same w sobie nie dają takiego refleksu jak droższe i bardziej profesjonalne ledy często z dodatkowymi soczewkami stosowane przez kilka osób z tego forum.

Refleksy trochę widać na plaży z lewej strony gdzie jest mocniejszy filtr i większy ruch tafli wody. Wizualnie wygląda to tak samo przy każdym rodzaju oświetlenia osobno jak i razem. Dziś wieczorem podłączę na chwilkę lampę HQI i sprawdzę czy w takim układzie t5 niweluje efekt refleksu.

Odnośnie doświetlenia akwarium to myślę że jest ok. Przez pierwsze 2 tygodnie świeciłem samym led i rośliny rosły ale dopiero po podłączeniu świetlówek zaczęła się eksplozja bąbli zaledwie po 40minutach. Zastanawia mnie tylko fakt jak by to się miało gdybym dołożył więcej światła led. Wybór jednak padł na świetlówki bo chciałem trochę ocieplić barwę światła. Milej się teraz akwa ogląda.

kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

Sam wcześniej używałem t8, później przeszedłem na HQI, a teraz czekam na lampę T5 + led dlatego jestem ciekaw jak to się sprawdza w praktyce. Nie mam jakoś przekonania do stosowania lamp opartych wyłącznie na stosowaniu led i nie chodzi tu nawet o parametry takie jak PAR, RA itp. ale efekty wizualne.
Faktycznie jak lepiej się przyjrzałem to widać w Twoim zbiorniku refleksy świetlne przy wylocie filtra. Taśmę rozmieściłeś na całej powierzchni lampy DIY?

Avatar użytkownika
robert-szostak
Stały bywalec

Posty: 311
Dołączył: 20 paź 2013, 22:49
Miasto: Olsztyn

Rozmieszczałem w odstępach po około 1cm. To był mały błąd bo kilka pasków jest obecnie przysłoniętych przez świetlówki. Mam zamiar to przerobić ale jak zbiorę chęci na przelutowanie tego wszystkiego. Zastanawiam się też nad przetestowaniem tych nowych taśm 5630.

kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

Mała aktualizacja z innej perspektywy.


kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

Jest całkiem niezły.

WILLIANUK1449
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 23 lis 2013, 03:12

Witam. Upłynęło trochę czasu i wypada zaktualizować watek. Już dawno temu z obsady wypadły skalary a na ich miejsce doszły prystelki.


kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

Jak na dwa miesiące, to coś dość powoli u Ciebie rosną rośliny, gdy patrzę na swoje akwarium, kondycja ok.
Patrzę głównie na rotale i heterkę, po tym czasie mam przyrosty ponad 15cm i więcej.
Może to dlatego że mam choć aquabasis pod piachem no i zbiornik ma ponad pół roku.
Nie stosuję EI, bo mi wody szkoda a i nie pasuje mi ten rodzaj nawożenia.
Fajny zbiornik, i nie ma tradycyjnego czarnego tła, wydaje mi się że masz tak jak u mnie, na tyle jest jasna ściana i więcej światła dociera do roślin na trzecim planie. :D
Sądzę że jesteś z niego dumny, kiedy przychodzą goście, bo jest ładny.

Usunięto użytkownika 31012


Rotalki staram się trzymać dość nisko. Przyrosty mam też raczej standardowe bo przycinki muszę robić co 2 tygodnie.

kowcio77
Stały bywalec

Posty: 327
Dołączył: 09 maja 2010, 10:50
Miasto: Dublin

Bardzo mi się podoba Twoja aranżacja.Zrobiłeś to ze smakiem i bez przeładowania elementami dekoracyjnymi.Jeśli chodzi o oświetlenie LED,to mam u siebie beleczkę z diodami Power Led ale oprócz białych diod dołożyłem czerwone i niebieską.Daje to szerokie spektrum światła i rośliny bąbelkują aż miło.Życzę powodzenia i gratuluję skromności.

Avatar użytkownika
aygora
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 04 sty 2014, 10:30

Aha filmik nr.2 rewelka.

Avatar użytkownika
aygora
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 04 sty 2014, 10:30











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Letni, Piotr Baszucki i 180 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.