Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Jak nawożą znani profesjonalisci?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam

Od dłuższego czasu zastanawiam się jakimi dawkami nawozów traktują swoje zbiorniki profesjonaliści, których zbiorniki wyglądają cudownie i odnoszą sukcesy na konkursach. Nie chodzi tu o nazwy firm i nawozów, których używają bo na to składa się zapewne wiele czynników pobocznych. Chciałbym jednak wiedzieć w jakiej fazie rozwoju zbiornika jakie dawki w ppm są podawane i jakich konkretnie makro i mikroelementów. Osobiście mam problem z dobraniem dawek np. NO3 i PO4 w moich zbiornikach.

Często oglądamy poszczególne etapy rozwoju takich zbiorników i zawsze są one wolne od glonów, nie widzimy uporczywych nitek, okrzemków, czy krasnorostów. O ile szyby i elementy hardscape da się wyczyścić w taki, czy inny sposób, to z roślinami musimy sobie poradzić przy pomocy odpowiedniego nawożenia. Sam borykam się niemal zawsze z jakimiś glonowymi problemami.

Oczywiście jestem też świadomy, że dobry magik nie zdradza tajników swoich sztuczek, jednak może ktoś z znanych aquascaperów uchyli rąbka tajemnicy :)

Monty
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 08 kwi 2012, 20:34

Nie ma jednej krótkiej odpowiedzi na to pytanie. Można uzyskać bardzo dobry efekt limitując nawozy i nie limitując. Brak glonów na starcie to zasługa częstych, dużych podmian, mocnego obsadzenia roślinami, dobrego wyczucia oświetlenia. Jak ktoś jest znakomitym akwarystą to nie mierzy dokładnie ppm'ów i nie robi testów codziennie tylko potrafi zaobserwować akwarium i korygować dawki w oparciu o kondycję roślin. Nie ma złotego środka bo każde akwarium prowadzi się trochę inaczej i nie wyliczysz idealnych dawek bo akwarystyka to nie nauka ścisła ;) Też nie przejmuj się że masz na starcie glony bo to nie jest tragedia i nawet zawodowcy trafią jakiegoś glona i nie koniecznie się tym chwalą w fotorelacjach ;)

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

Aquadesignerzy z dużym dorobkiem, mają jak już kolega pisał oko do roślin i działają kiedy trzeba, często odruchowo zgodnie z doświadczeniem.
W dużej mierze trzymają się lini nawozowej sprawdzonej wielokrotnie, dopasowując jedynie wielkość podaży do potrzeb aranżacji.

Nie wierz w to, że tam nie było i nie ma glonów :-), choć napewno mają je pod kontrolą.
Nawożenie opiera się przede wszystkim na twardości wody i ilości światła, czym bardziej miękka woda tym mniejsze nawożenie.

Według mnie nawożenie N i P to najmniejszy problem, ustalenie zapotrzebowania na K i proporcjonalnie Ca;Mg to jest problematyczna sprawa.
Wszystko jest jak domino jjak braknie jednego pierwiastka, pobór reszty staje, a lejemy dalej, bo może mało :-)

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Wszystko co piszecie to prawda ogólnie znana i potwierdzona. Tylko wiemy że opinii, technik i myków z dozowaniem jest tyle ile jest akwarystów. Jednakowoż ciekawi mnie to niezmiernie np. jaki był okres naświetlania od samego początku i jak się zmieniał np. U pana Baszaka,pana Sabata, pana Paszczeli i innych. Jak dobierali dawki po jakimś symptomie niedoboru czy nadmiaru, przed wstrzeleniem się w odpowiednie nawożenie.

Monty
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 08 kwi 2012, 20:34

Pozwolę sobie może zacytować jednego z szeroko pojętych profesjonalistów:

Piotr Dymowski napisał(a):Moim zdaniem po to są produkty markowe takie jak np: ADA aby konsument nie musiał "rozkminiać" ile ppm'ów podał do wody i jakie są proporcje między poszczególnymi pierwiastkami.
Rośliny rosną?
Rosną.
Rośliny są dobrze wybarwione?
Są.
Nie mam glonów?
Nie mam.

To po co drążyć temat? Sądzę że dla osób rządnych zabawy z testami, kalkulatorami i innymi narzędziami które zabierają cenny czas są sole :wink:

Zapewne zaraz pojawi się pytanie
"A co gdy będę miał wysyp glonów? Nie znałbym składu moich nawozów i nie wiedziałbym co robić"

Po pierwsze najpierw radzę kupić i użyć takie nawozy, a po drugie działać według zaleceń producenta, które są dobrze przemyślane :wink: i przekonać się że takie problemy praktycznie nie występują. Wysyp glonów lub pewne niepowodzenia wynikają tylko z naszego niedbalstwa lub przyczyn nie związanych z systemem nawożenia.

Oczywiście pozostaje podział nawozów markowych na te wykonane lepiej i gorzej (gdzie co partia to inny skład i inne
chelaty :lol:)


Osobiście podpisuję się obiema rękami!

Anonim 1811


Monty napisał(a): Tylko wiemy że opinii, technik i myków z dozowaniem jest tyle ile jest akwarystów.

:-)

Monty napisał(a):Jednakowoż ciekawi mnie to niezmiernie np. jaki był okres naświetlania od samego początku i jak się zmieniał np. U pana Baszaka,pana Sabata, pana Paszczeli i innych. Jak dobierali dawki po jakimś symptomie niedoboru czy nadmiaru, przed wstrzeleniem się w odpowiednie nawożenie.


Możesz przecież do nich napisać

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Generalnie także sądzę, iż początkujący akwaryści powinni absolutnie zaczynać wg. tego co przedstawił Piotr D. Sam na początku swojej przygody próbowałem różnych ppm-ów, mieszanek i "genialnych" pomysłów.
Po próbach i błędach sądzę iż najlepszą metodą prowadzenia zbiornika jest zaufanie markowym produktom.
Myślę, że 99% akwariów konkursowych prowadzone jest na jednej z rekomendowanych linii nawozowych.

Budzi to we mnie jednak pewną wątpliwość. Czy zdając się całkowicie na klikanie wg. instrukcji nie stajemy się po części ignorantami ? Mam wrażenie, że akwaria coraz częściej stają się produktem, a nie elementem pasji. Myślę, że wiele osób widząc wycackane szkła z fotografii chce po prostu mieć takie coś w u siebie, gubiąc gdzieś po drodze znaczenie piękna akwarystyki w szerszym znaczeniu - nie tylko obrazka.
Oczywiście są to jedynie moje spostrzeżenia ale myślę, że za dużo gadamy o ADA'ch, Ferk'ach itd. zapominając, że tak jak w każdej dziedzinie tak i w akwarystyce efekty uzyskuje się wprost proporcjonalnie do naszego zaangażowania.
Jestem pełen podziwu dla pokoleń, które aby nastąpił progres rozkładały wszystko co dzieje się w zbiorniku na czynniki pierwsze, a w dodatku potrafiły dzielić się doświadczeniami z innymi. Dziś ciężko zaobserwować taką dociekliwość.
Dlatego też sądzę, że warto jest jednak wiedzieć dlaczego w naszych akwariach dzieje się tak, a nie inaczej mimo klikania raz na 20l :)

coolgalka
Stały bywalec

Posty: 312
Dołączył: 13 sty 2010, 20:50
Miasto: Gdańsk

Na stronie Tropica w dziale aranzacji opisane jest jak nawozone jest kazde z przestawionych akwariow.

Slawek_W
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 08 maja 2012, 13:47

W layotach Tropici nawożą Tropicą, cel wiadomy.
Jednak nie wzorowałbym się na nich, bowiem dawki często tam profesionalne :-)

Pytanie o działanie aquadesignerów w kwestii nawożenia jest tak naprawdę poszukiwaniem złotego środka, którego nie ma.
Wzorowanie się na postępowaniu innych w ich nawet pięknych zbiornikach, może u nas doprowadzić do klęski.
Uważam że, jak wchodzi się w trudniejszą dziedzinę działania to chcàc, niechcąc trzeba się czegoś samemu nauczyć.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Monty napisał(a): Tylko wiemy że opinii, technik i myków z dozowaniem jest tyle ile jest akwarystów.


I to jest sedno tego tematu, każdy z Nas musi opracować indywidualny system nawożenia (producent, skład, dawkowanie, sole...). To co sprawdza się u Piotrka Dymowskiego, nie musi sprawdzić się u innego Piotrka :wink:

AdamA napisał(a):Wzorowanie się na postępowaniu innych w ich nawet pięknych zbiornikach, może u nas doprowadzić do klęski.

Zgadzam się z Adamem.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

AdamA napisał(a):Uważam że, jak wchodzi się w trudniejszą dziedzinę działania to chcàc, niechcąc trzeba się czegoś samemu nauczyć.


Pełna zgoda! Często obserwuję wątki na forum dotyczące problemów (glony, brak wzrostu, dziury w liściach, itd...) pisane przez osoby eksperymentujące z solami i przeliczające wszystko na ppm, nie mające zbyt dużego doświadczenia, które jest domena doświadczonych aquadesignerów.
Ale spokojnie - też tak miałem :). Powiem szczerze, że eksperymenty niedoświadczonych maniaków to słaby pomysł i najlepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej linii nawozowej i stosowanie się do zaleceń producenta. jak doświadczenia się nabierze, można zacząć kombinować

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Jak nawożą znani profesjonaliści?

Oczywiście jestem też świadomy, że dobry magik nie zdradza tajników swoich sztuczek

Nie sądzę, by było to tajemnicą, większość z nich mówi jasno o tym czym nawożą, w końcu jest to też dobry moment na reklamę. Mało który z nich chce zajmować się w doświadczeniami z solami nawozów rolniczych :)

Stosowanie akwarystycznych nawozów dla roślin wodnych daje gwarancję udanego akwarium, o ile zastosuje się do porad producenta, wśród których zazwyczaj jest już wspomniana sprawa CO2, podmian, oświetlenia i podłoża.

Budzi to we mnie jednak pewną wątpliwość. Czy zdając się całkowicie na klikanie wg. instrukcji nie stajemy się po części ignorantami ? Mam wrażenie, że akwaria coraz częściej stają się produktem, a nie elementem pasji.

Czy nawożąc firmowymi nawozami tracimy coś z naszego hobby? Zależy co jest celem: jeśli efekt - piękno podwodnego świata to absolutnie nic nie tracimy, a nawet zyskujemy czas, jeśli natomiast hobby staje się biologia i chemia wody, chęć poznania funkcji życiowych roślin, to piękne akwarium jest tylko środkiem do celu, stoi niejako na drugim miejscu i rzeczywiście wtedy fascynuje akwarystę bardziej ilość, jakość i skład...
Każdy może wybrać.

Odpowiadając jednak na tytułowe pytanie: twórcy konkursowych akwariów lub profesjonaliści, to raczej pierwsza grupa wspomnianych przeze mnie osób, dla których wybór nawozów firmowych to wygoda, gwarancja i czas.
Pozdr Godween :)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Podawanie ściśle określonych ilości mikro i makroelementów nie gwarantuje sukcesu w prowadzeniu akwarium. To raczej praktyka, doświadczenie a nawet intuicja w prowadzeniu zbiornika.
Ci którzy wygrywają konkursy pracowali na to wiele lat, wielu z nich zaczynało z problemami, pokonywali przeciwności i niepowodzenia. Tego oczywiście nie widać na fotografii finałowej, widać to co najpiękniejszego udało się uzyskać w danej aranżacji i to w najlepszym momencie.

Problemem jest to, iż początkujący pacząc na takie dzieła, chcieli by mieć to od razu, a zapominają o wysiłku jaki do tego prowadził. Podświadomie oczekują gotowego przewodnika co, ile i kiedy i ... gotowe!
Akwarium to nie nauka ścisła, dlatego jest takie ciekawe i w ten sposób warto na to patrzeć.

Oczywiście nie można od nikogo wymagać poświęcenia się temu hobby bez reszty, i w tym celu są nawozy firmowe.
Ułatwiają one start i prowadzenie akwarium, natomiast zaczynanie tego hobby od soli nie jest zbyt dobrym pomysłem - szkoda nerwów i entuzjazmu wielu początkujących.

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina

U mnie akwaria przewijają się w dość dużym tempie. Na dzień dzisiejszy mam ich 4, piąte w drodze. Póki miałem małe zbiorniki korzystałem z linii easy life, jednak i tam trzeba sobie przeliczać ppm :) Nie zrozumcie mnie źle - nie szukam "złotego środka". Mimo doświadczenia jakiegoś tam ciągle pojawiają się problemy z doborem odpowiednich dawek nawozów chociażby na start. Kiedy założyłem baniak 240l przeszedłem na sole z przyczyn czysto ekonomicznych - nie zarabiam kroci, wręcz przeciwnie. O ile udało się wbić z nawożeniem w niektórych aranżacjach, to z innymi ciągle mam problemy. Nie chcę też konkretnych odpowiedzi typu "dnia 13 podałem 0,5ppm Fe + 15ppm NO3, przy podmianie wody 53%". Bardziej chciałbym poznać proces nawożenia np konkretnego zbiornika. "Kiedy heniek zaczął się rozrastać, ale żółkły mu liście zacząłem obficiej nawozić NO3"; "Kiedy zobaczyłem pierwsze nitki zaraz zmniejszyłem nawóz z PO4". Wiem, że dość chaotycznie to przedstawiam, ale mam nadzieję, iż konsensus jest zrozumiany.

Monty
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 08 kwi 2012, 20:34

U mnie akwaria przewijają się w dość dużym tempie. Na dzień dzisiejszy mam ich 4, piąte w drodze. Póki miałem małe zbiorniki korzystałem z linii easy life, jednak i tam trzeba sobie przeliczać ppm :) Nie zrozumcie mnie źle - nie szukam "złotego środka". Mimo doświadczenia jakiegoś tam ciągle pojawiają się problemy z doborem odpowiednich dawek nawozów chociażby na start. Kiedy założyłem baniak 240l przeszedłem na sole z przyczyn czysto ekonomicznych - nie zarabiam kroci, wręcz przeciwnie. O ile udało się wbić z nawożeniem w niektórych aranżacjach, to z innymi ciągle mam problemy. Nie chcę też konkretnych odpowiedzi typu "dnia 13 podałem 0,5ppm Fe + 15ppm NO3, przy podmianie wody 53%". Bardziej chciałbym poznać proces nawożenia np konkretnego zbiornika. "Kiedy heniek zaczął się rozrastać, ale żółkły mu liście zacząłem obficiej nawozić NO3"; "Kiedy zobaczyłem pierwsze nitki zaraz zmniejszyłem nawóz z PO4". Wiem, że dość chaotycznie to przedstawiam, ale mam nadzieję, iż konsensus jest zrozumiany.

Monty
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 08 kwi 2012, 20:34

Jak nawożą znani profesjonaliści?

Tak samo jak my tylko ich cechuje doświadczenie i tylko doświadczenie ;-)
Żeby być "znanym" i "profesjonalistą" zarazem uwierz, że każdy z nich zaczynał tak samo jak każdy z nas.
Zdobył doświadczenie(na własnych/ cudzych błędach)i konsekwentnie te doświadczenie wykorzystuje.
Efekt piękne akwaria.
Wiedzą czego się spodziewać, wiedzą jak reagować w różnych przypadkach.

Filozofia się tu kończy moim zdaniem.

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Przez parę lat zabawy w baniaki przeszedłem chyba przez prawie wszystkie możliwe linie nawozowe począwszy od tych garażowych (sole) po przez profesjonalną linie i powiem szczerze, że im mniej się zastanawiałem co i jak mam podać tym lepiej mi to wszystko rosło. A glony!? Jasne, że się zdarzają ale tylko przy starcie i tylko w śladowych ilościach i zwykle odchodzą same po 2 a najdalej po 4 tygodniach od pojawienia się. Już dawno nie miałem takiej inwazji abym musiał robić "Format C:" :lol:

Tak jak cytowany "Dymek" napisał -
"To po co drążyć temat? Sądzę że dla osób rządnych zabawy z testami, kalkulatorami i innymi narzędziami które zabierają cenny czas są sole"


Sole są fajne i przynoszą fajne efekty ale za dużo kombinowania mim się trafi na to co się chce uzyskać. Ja jestem leniwy z natury mimo, że nie jestem z niedzieli :lol: porządna profesjonalna linia nawozowa oszczędza czas a przy tym paradoksalnie pieniądze bo nie muszę się bujać z problemami i tracić czasu na ... tutaj można wstawić co się chce. Oj czasem dużo będzie trzeba... suma summarum się uzbiera naprawdę spora sumka. Stać Cię? Kup profesjonalną linię i zobaczysz jakie to przynosi efekty ale pamiętaj musisz być konsekwentny w tym co robisz. Nie stać Cię? Odłóż kasę a nie pożałujesz! Może nie zrobisz takiej ładniej aranżacji jak "Znani Profesjonaliści" ale na pewno kondycja roślin nie będzie ani ciut gorsza od tej jaką Oni Nam ukazują w swoich szkiełkach.

Może nie na miejscu hasło ale... Chytry dwa razy traci.

A teraz wybaczcie ... muszę logistycznie pomyśleć jak zacząć jutro dzień po... Orkanie.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

To proste, skutecznie. Mając doświadczenie, każdy wie, że nie ba dwóch identycznych zbiorników. Testy- potrzebne na początku zabawy, później- średnio. Problemy z glonami, wysypem pierwotniaków czy sinicami. Trzeba przeżyć. Właśnie w jednym zbiorniku mam te cudaki- ot, przed dwoma tygodniami w nocy strzelił reduktor i około 2 kg CO2 przez noc (?) zagazowało 280 litrów. Podmiana, nowe zycie- a teraz- czas na stabilizowanie. Jak na razie nikną :). Nawożę CO2 24/24.

User
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 16 wrz 2012, 12:14

Moim zdaniem największym problemem osób które zaczynają swą przygodę z akwarystyką roślinną a co za tym idzie z nawożeniem jest brak konsekwentnego postępowania i chaotyczne skakanie z jednej wielkości dawki środka "X" na drugą środka "Y".
Tym wszystkim którym brak cierpliwości, nauka i poznawanie sposobów reagowania w danych przypadkach z jednoczesną obserwacją roślin przychodzi znacznie wolniej, często kończąc się zniechęceniem.
Wiele osób nie rozumie, że pewne procesy w zbiorniku nie zachodzą z dnia na dzień i nasze próby zmiany stanu/kondycji roślin przez zmianę sposobu nawożenia wymagają u nich czasu. Skakanie z przysłowiowego "kwiatka na kwiatek" żonglując zmianami w nawożeniu bo gdzieś przeczytało się jedno a gdzieś usłyszało drugie, to moim zdaniem największy problem współczesnego amatora zbiorników roślinnych.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Pośpiech bowiem jest wskazany przy łapaniu pcheł. Masz rację. Cierpliwość i brak nadgorliwości. To przepis na sukces.

User
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 16 wrz 2012, 12:14











Powiązane tematy
  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1042 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2026 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Jak i kiedy rozpocząć nawożenie?

    Po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki, pierwsza próba z HT zakończyła się inwazją glonów (spowodowaną głównie nieumiejętnym nawożeniem i ciągłym grzebaniem w dnie), padnięciem części roślin i w ...

    Wyświetlenia: 2110 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jak mineralizowac wode ?

    Witam, Proszę o informację w jaki sposób mineralizować wodę RO/woda kranowa Poniżej podaję testy wody kranowej: kh 8 gh 10 po4 <0,02 k 4 no3 <0.5 fe <0,02 Poniżej przedstawiam testy wody RO...

    Wyświetlenia: 985 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4102 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Jak nisko. Gh i Kh

    Witam, inspiruje się filmami ze sklepu Greenaqua i na początek chce przestrzegać 7 żelaznych zasad które publikowali na swoim kanale.Ogolnie zbiornik mam nie wielki bo raptem 50l ale za to osprzęt z n...

    Wyświetlenia: 2915 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Testy, RO i jak zadziałać

    Cześć, Wyczekiwane 200l już stoi. Zakupiłem filtr RO, żeby od początku zacząć porządnie. Co do samego RO, czytałem sporo o mineralizatorach, lecz nie do końca jestem w stanie zaleźć złoty środek....

    Wyświetlenia: 1256 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Mam pytanie jak nawozic akwarium z Ca 84. Chodzi mi o mg, k, n, p i fe.

    Wyświetlenia: 1549 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Witam. Mam takie pytanko odnośnie nawożenia gotowymi nawozami (w moim przypadku zoolek) mianowicie, mam niewielkie akwarium, typowy roślinniak LT na ziemi, światło ok 0.3w/l bez Co2. Akwarium już doj...

    Wyświetlenia: 820 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak podnieść KH / GH przy pH 6,6?

    Cześć. No nie mam już pomyslu, mam ro i takie pH chce utrzymać ( że wzg na ryby) ale rośliny nie lubią gh/kg 2/3. Ktoś wie?

    Wyświetlenia: 2004 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 430 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.