Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Jak to jest z tymi skałami od ADA



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Od wielu lat interesuje się akwarystyką i zawsze mówiono że skały wapienne nie nadają się do akwarium bo zatwardzają wodę no chyba że mamy biotop który wymaga twardej wody,idę do sklepu kupuję japońskie cuda a tu co przepiękny węglan wapnia.Owszem skały te mają przepiękny kształt,formę i kolorystykę ale to są skrasowiałe formy wapienne na które działała agresywna woda.Teraz pytanie kupujemy podłoże Amazonia które zakwasza wodę i stabilizuje parametry na niskim poziomie podajemy co2 i wsadzamy sobie dwadzieścia kilo skały wapiennej gdzie tu sens.Niestety padamy ofiarami marketingu i mody,sprzedawca który sprzedawał te skały dałby sobie rękę obciąć że to bazalty niestety to nie jest takie proste bazalty nie mają takich form i widać to gołym okiem.

buli
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Nie widzę w Twojej wypowiedzi pytania, na które sam byś już sobie nie odpowiedział. Czy zgodnie z prawdą? O tym moich kilka słów poniżej.

Nie napisałeś, o którym produkcie ADA jest Twój wywód. Wstaw może zdjęcie, gdyż często można spotkać się z kamieniami 'jak ADA'. Warto również zaznaczyć, iż o wpływie Manten Stone na wodę już wielokrotnie było pisane na forum. Temu problemowi poświęcony był również jeden o ile nie więcej artykułów w AJ (o ile dobrze pamiętam) i w serwisie w którym Takashi Amano odpowiadał na pytania i opowiadał o historii różnych rzeczy, pomysłów - niestety od jakiegoś czasu próbuję ponownie odnaleźć tę stronę www i chyba ona już nie funkcjonuje.

Nie mniej jednak, ja osobiście nie znam żadnego kamienia marki ADA, który miałby coś wspólnego z wapieniem więcej, niż wtrącenia/żyły kalcytu.

Obrazek


O tym, że Manten Stone wywoływały konieczność dodatkowego zmiękczania wody, wiadomo od dawna. Nie bez powodu ADA ma w swojej ofercie produkt zwany 'Softenizer', który nie jest niczym innym niż ładnie wykonaną i przystosowaną do podpięcia w akwarium płuczką Dreschla/bełkotkową itp., z domyślnie złożem w postaci kationitu.

Obrazek

Reasumując, uważam iż w opisanym przez Ciebie przypadku nad wyrost założyłeś iż skały sygnowane logo ADA to skały wapienne, a tym samym, że klienci je kupujący i stosujący podłoże aktywne o właściwościach zakwaszających wodę, są ofiarami marketingu.

Avatar użytkownika
droser
Aktywny użytkownik

Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Nie widzę konieczności wklejania zdjęć gdyż kamienie które pokazałeś również są wapieniami żyłki kalcytu są formą krystaliczną węglanu wapnia występującą w wapieniach.Broń boże nie jest to napaść na firmę ADA bo nigdzie w sprzedaży nie jest napisane jaki to jest rodzaj skały a powinno być napisane że trzeba stworzyć odpowiednie warunki do użytkowania tego produktu.Wybacz ale przy zakupie naturalnych elementów dekoracyjnych do akwarium słodkowodnego powinien być opis dokładny i nie na stronie ADA ale w sklepie gdzie kupujemy.Na koniec jeśli się nie spotkałeś ze skałami wapiennymi od ADY to oświeć mnie jaki rodzaj skał kryje się pod nazwami handlowymi Monten Stone,Seiryu Stone.

buli
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Chciałem dodać że skałki które kupiłem są bardzo dekoracyjne i wsadziłem je do akwarium na zwykłym żwirze i nie chciałbym żeby mi narobiły bigosu.Nie pamiętam jaką miały nazwę handlową zresztą to nie istotne pochodzą z Japonii i są do akwarium,zresztą ci co kupili tego typu skały pewnie się nie interesują tym jaki to rodzaj skał bo na granulacie pewnie jakoś się to bilansuje.Wydaje mi się że 90% to wapienie i jak one się zachowują na podłożach neutralnych,będę wdzięczny za informacje osób które je stosują w zwykłych zbiornikach bez podłoża aktywnego.

buli
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

buli napisał(a):Nie widzę konieczności wklejania zdjęć gdyż kamienie które pokazałeś również są wapieniami żyłki kalcytu są formą krystaliczną węglanu wapnia występującą w wapieniach.


Nie mam pojęcia, skąd przekonanie i upór, że jest to wapień. Może nie przeszedłem najdłuższego przeszkolenia z geologii, jednak nie zauważyłem aby manteny były magicznym wapieniem nie ulegającym reakcji z 10% HCl po podgrzeniu, aby były to wapienie o metalicznym połysku, zawierające miki czy inne skaleniowce, pirokseny.

Moim zdaniem Manteny należą do diorytów lub gabroidów, z naciskiem na gabro, przynajmniej tak wynikało z mojego rozeznania na uczelni.

Jak początkujący użytkownik ujawniasz nieprawdopodobne historie... Producenci nie podają składu żwirków, podłoży, więc czemu mieliby dokładnie opisywać jaki jest skład mineralny danej skały, tym bardziej iż większości osób po prostu by to nic nie powiedziało?

Kupując oryginalne kamienie ADA, nie masz się co obawiać o parametry wody. Taka marka nie może sobie pozwolić na wpadkę (prócz amazonii new:). Inaczej sprawa się ma, kiedy kupujemy kamienie z japonii "JAK ADA MANTEN STONE" albo "SYRIUS STONE PROSTO Z JAPONII", których pełno na serwisie aukcyjnym.

Avatar użytkownika
droser
Aktywny użytkownik

Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

No cóż zobaczymy co będzie z parametrami wody i ogólnym stanem mieszkańców,swoją drogą widzę po wczorajszym zakupie skały lunar stone w renomowanym sklepie że to też wapień bo burzy z kwasem jak trzeba.Być może zatwardzanie wody jest na tyle nieduże że wystarczą podmiany wody aby to zniwelować pożyjemy zobaczymy,w każdym razie wygląda to fajnie i szkoda by było nie móc używać tak fajnych form w akwarium roślinnym.

buli
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Praktycznie każda skała (może poza lawą i łupkiem) będzie podnosić twardość wody co w praktyce nie ma specjalnego znaczenia dla uprawy roślin.

Anonim 1811


No i o to właśnie chodzi. Krótko i na temat.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

chester napisał(a):Praktycznie każda skała (może poza lawą i łupkiem) będzie podnosić twardość wody co w praktyce nie ma specjalnego znaczenia dla uprawy roślin.


W szczególności skały magmowe. Nie mam takiego uporu, aby próbować mierzyć się z 'nie wiem, to się wypowiem', zachęcam jednak do poczytania o skałach chociaż na najmniej rzetelnej, wikipedi.

Avatar użytkownika
droser
Aktywny użytkownik

Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Skały magmowe mogą być zarówno kwaśne jak i zasadowe, ich dokładny skład m.in. zawartość krzemionki definiuje jak bardzo są podatne na wietrzenie i bezpośredni wpływ wody (wpływając na jej parametry).

Nie stawiałbym na Gabro, wygląda inaczej (w mojej rodzinnej miejscowości jest punkt wydobycia - znam ten rodzaj skały od dziecka).

Jeśli chodzi o kamienie w akwarium nie ma co wpadać w panikę o ile regularnie podmieniamy wodę. Jeśli natomiast prowadzimy akwarium bez regularnych podmian wody i na żwirze - warto wybrać lawę, mało atrakcyjny granit lub korzenie (choć te ostatnie z uwagi na barwienie wody również w tego typu akwarium nie bardzo się nadadzą).

Oczywiście trzeba mieć także na uwadze rodzaj kompozycji. Gruzowiskowy ragwork wymaga innej pielęgnacji niż aranżacja z niewielkim udziałem kamieni.

Kiedyś już była dyskusja nt. skał do akwarium - warto poeksplorować archiwum forum.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

droser napisał(a):
chester napisał(a):Praktycznie każda skała (może poza lawą i łupkiem) będzie podnosić twardość wody co w praktyce nie ma specjalnego znaczenia dla uprawy roślin.


W szczególności skały magmowe. Nie mam takiego uporu, aby próbować mierzyć się z 'nie wiem, to się wypowiem', zachęcam jednak do poczytania o skałach chociaż na najmniej rzetelnej, wikipedi.


Miałem na myśli skały dostępne w handlu, może niepotrzebny skrót myślowy ;)

Nie będę się doszkalał z geologii bo od razu bym usnął, ale wiem jak poszczególne rodzaje dostępnych kamieni działają w akwarium co na tym forum jest chyba bardziej przydatne ;)

Anonim 1811


Piotr Baszucki napisał(a):Skały magmowe mogą być zarówno kwaśne jak i zasadowe, ich dokładny skład m.in. zawartość krzemionki definiuje jak bardzo są podatne na wietrzenie i bezpośredni wpływ wody (wpływając na jej parametry).


I tu pojawia się problem taki, że podobnie jak lawa może wpływać na parametry wody teoretycznie, w praktyce jednak nie odczujemy tego gdyż erozja jest bardzo powolna, a ilość skały w przeciętnym akwarium relatywnie niewielka.

Piotr Baszucki napisał(a):Nie stawiałbym na Gabro, wygląda inaczej (w mojej rodzinnej miejscowości jest punkt wydobycia - znam ten rodzaj skały od dziecka).


Do poszukiwania w kierunku gabra, skłoniły mnie zdjęcia różnych jego odmian, z kilkoma łudząco przypominającymi manteny. Wszystko zależy od składu mineralogiczne. O czym jestem jednak przekonany, Manteny z pewnością są skałami magmowymi.

chester napisał(a):Nie będę się doszkalał z geologii bo od razu bym usnął, ale wiem jak poszczególne rodzaje dostępnych kamieni działają w akwarium co na tym forum jest chyba bardziej przydatne


Faktycznie, wiedza praktyczna jest bardzo przydatna. Ja starałem się jednak chociaż trochę teorii wprowadzić, aby wyprowadzić buli z błędnego przekonania iż Manteny to skały wapienne. Niestety, podróbki dostępne w handlu w żaden sposób nie oddają uroku 'oryginałów', co więcej powodują jak widać niepotrzebną konsternację.

Można by stworzyć na forum jakiś artykuł o skałach ( o ile go nie ma - przyznaję, nie szukałem).

Avatar użytkownika
droser
Aktywny użytkownik

Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Taka uwaga: ADA wielokrotnie podaje, że Manteny i Seyriu mogą powodować zmiany parametrów wody, więc nikt tu niczego nie ukrywa- oczywiście jak pisał Piotr przy regularnych podmianach nie ma zupełnie problemu. Zresztą w galerii w Niigacie wielokrotnie (choćby na filmikach) można było zaobserwować wiszące szkiełka z żywicą jonowymienną.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

droser napisał(a):
Można by stworzyć na forum jakiś artykuł o skałach ( o ile go nie ma - przyznaję, nie szukałem).


To moze napiszesz cos ciekawego? Chetnie opublikujemy

Anonim 1811


Piotr Baszucki napisał(a):Skały magmowe mogą być zarówno kwaśne jak i zasadowe, ich dokładny skład m.in. zawartość krzemionki definiuje jak bardzo są podatne na wietrzenie i bezpośredni wpływ wody (wpływając na jej parametry).


Lawa zasadowa jest ciężka, zbita, płynie o małej lepkości. Dużo czynników wpływa na to.
Lawa trzewiowa, przeważnie taka jest sprzedawana, ma liczne dziury od gazu, jest lekka a w składzie posiada duże ilości bazaltu, który jak rzuciłem szybko okiem, posiada SiO2 45–55%. Czyli o podbijanie parametrów nie trzeba się martwic.

Avatar użytkownika
Qubson
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 mar 2012, 19:55
Miasto: Podhale

Trochę lipa płacić tyle siana za kamienie ADA i jeszcze martwić się o parametry wody...

FFx
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 10 cze 2013, 21:29

FFx napisał(a): Trochę lipa płacić tyle siana za kamienie ADA i jeszcze martwić się o parametry wody...


Naprawdę, czy umiejętność czytania ze zrozumieniem stała się taką rzadkością na co wskazują takie posty?

FFx, przeczytaj (o ile to robiłeś) jeszcze raz poprzednią stronę wątku i zastanów się jaki sens ma post, który napisałeś.

Avatar użytkownika
droser
Aktywny użytkownik

Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16











Powiązane tematy
  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 285 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 340 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 678 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1042 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Matrix czy Qualdrop oto jest pytanie

    Witam szanowna akwa brać! Powiem krótko, dwa lata nie miałem zbiornika i teraz przyszedł czas na założenie. Baniak 240L + Skylight L + Biomaster 600. Wypadłem trochę z tematów i chciałbym się dowiedz...

    Wyświetlenia: 9689 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • [ADA view] Tutorial zakładania akwarium 180cm

    https://www.youtube.com/watch?v=AT8ZM7dh_38 Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 293 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 354 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2023 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Jak zasadzić prawidłowo bulwe lotosa?

    Witam Kupiłem i odebrałem dziś ze sklepu roslinyakwariowe.pl bulwe lotosa zielonego. Bulwa jest już w akwarium i widać że wypuszcza ze 2 albo 3 liscie. Ale nigdy nie miałem do czynienia z bulwami, ta...

    Wyświetlenia: 418 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: lesniowka i 450 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.