Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Rośliny emersyjne a submersyjne - przejścia między obiema formami



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Interakcje hormonalne towarzyszące przejściu w formy submersyjne

W przypadku roślin permanentnie zalewanych wodą dużą rolę odgrywa etylen, jako czynnik wspomagający intensywny wzrost pędów zatapialnych (intensywny wzrost międzywęźli).

Nagromadzenie etylenu jest uznawane za przyczynę wydłużania pędów podczas zalania w celu wyniesienia liści nad powierzchnię wody (Blom et al. 1996) – zapewne mają tu znaczenie czynniki genetyczne warunkujące odporność na okresowe zalewanie. Synteza tego hormonu jest stymulowana przez kwas abscysynowy.


Z dużym prawdopodobieństwem można założyć (nie spotkałem się z takim stwierdzeniem w literaturze), że to właśnie etylen jest odpowiedzialny za odpadanie organów rośliny zalanej wodą – dzieje się tak w przypadku gatunków błotnych dobrze znoszących okresowe podtapianie.

W warunkach submersyjnych, (czyli pod wodą) roślina traci stare liście, budową przypominające liście roślin lądowych na rzecz nowych struktur, przystosowanych do środowiska wodnego.

Cytokininy i światło opóźniają tworzenie strefy odcinającej podczas tego zjawiska, możliwe, że wynikiem tego jest obserwowane dłuższe utrzymywanie się liści emersyjnych na roślinach wprowadzanych do uprawy submersyjnej, w której są zapewnione dobre warunki świetlne (uprawa akwariowa).

Różnorodne doświadczenia wykazały, że w korzeniach zalanych wodą syntetyzowany jest ACC (prekursor etylenu, jego powstaniu sprzyjają warunki beztlenowe), jednak nie ma jego przejścia w etylen, bo enzym przekształcający ACC w etylen - oksydaza ACC, jest aktywny w warunkach tlenowych – może to być powodem tolerancji roślin błotnych na permanentne zalewanie wodą.

W czasie tego procesu dochodzi do obniżenia zwartości tlenu w podłożu, wskutek czego załamaniu ulega nitryfikacja, ponadto w podłożu zaczynają się kumulować toksyczne produkty anaerobowego oddychania bakteryjnego. W takim przypadku hydrofity przystosowują swój system korzeniowy do warunków wodnych.

Przystosowanie to polega przede wszystkim na rozwinięciu przestrzeni komórkowych w korzeniach – powstają wtedy dwa rodzaje aerenchymy.

Aerenchyma lizygenowa - w wyniku lizy komórek kory pierwotnej, czyli programowalnej śmierci, charakterystyczna dla korzeni żyjących w warunkach niedostatku tlenu (Hejnowicz, 2002). Obumieranie komórek jest zaprogramowane genetycznie na poziomie tkanki, tak, że zachowywane są promieniowo ułożone diafragmy komórkowe nie ulegające apoptozie (ich rola została wspomniana przy budowie aerenchymy w artykule poświęconym morfologii roślin wodnych – uniemożliwiają one zalanie kanałów przez wodę, przypisuje się im również funkcję mechaniczną).

Natomiast aerenchyma schizogenowa powstaje przez powiększanie przestworów schizogenowych rośliny w korze pierwotnej korzeni żyjących w wodzie (Hejnowicz, 2002). Przestwory schizogenowe powstają przez rozklejanie komórek na powierzchni blaszek środkowych (Justin i Armstrong, 1996).

Np. u Sagittaria w korzeniach występuje aerenchyma lizygenowa a w pędzie schizogenowa.

Powstanie aerenchymy służy możliwości doprowadzenia tlenu do komórek korzeni jak również wytransportowania go w ich pobliże przez pory korzeniowe powstałe w wyniku formowania aerenchymy.

Transport tlenu w okolice korzeni prowadzi do powstania tzw. „utlenionej ryzosfery”, w której słabo natlenowana woda i cząstki gleby mogą osiągnąć koncentrację tlenu zbliżoną do oryginalnych wartości sprzed zalania. Stwarza to warunki do prowadzenia normalnego metabolizmu korzeniowego nawet w przypadku zalania wodą (Engelaar et al. 1991, Blom et al. 1996)(Rys. 2). Dobrze natleniona okolica korzeni częściowo blokuje absorpcję toksycznych związków siarkowych i manganu składających się na anaerobowe podłoże, które powstało przed wytworzeniem aerenchymy w korzeniach bezpośrednio po zalaniu podłoża wodą.

Dzieje się tak na skutek przeprowadzenia toksycznych komponentów w mniej szkodliwe formy, na skutek procesu utlenienia. Okres przywrócenia prawidłowego metabolizmu korzenia zwykle nie bywa długi, np. u Rumex spp. zastąpienie około 20% korzeni strukturami z aerenchymą zajmuje roślinie około dwóch tygodni od momentu zalania (Blom et al. 1996).

Aerenchymatyczne korzenie roślin zalanych wodą doprowadzają tlen do komórek korzenia, jednak mogą pozbawiać je dostępu związków odżywczych przez tworzenie nierozpuszczalnych fosforanów i komponentów azotowych w czasie wydostawania się tlenu z porów korzeniowych (Tessenow 1978, Baynes 1978, Barko et al. 1991). Niemniej jednak wydajność pobierana minerałów z osadów jest wysoka. Na przykład hydrofit Hydrilla verticillata redukuje ponad 90% dostępnego stężenia azotu w osadach i ponad 30% stężenia fosforu w czasie kilku tygodni (Barko et al. 1991). Transport dolistny uszczupla zasoby związków odżywczych do czasu uzupełnienia puli przez obumarłe szczątki rośliny.

 

Obrazek
Rysunek 2. Zmiany wywołane zalaniem rośliny bagiennej przez wodę (Na podstawie Falkowski i Raven, 1997; zmodyfikowane).

 

Inne przykłady zjawisk hormonalnych

Kwas abscysynowy nie ogranicza swej roli w roślinie jedynie do stymulacji syntezy innego fitohormonu – etylenu. Jego równie ważną rolą jest wpływ na powstawanie aparatów szparkowych – w czasie procesu odwrotnego do podtapiania, czyli przy przechodzeniu z warunków submersyjnych do emersyjnych (np. w wyniku obniżenia poziomu wód). Roślina wytwarza w takim wypadku liście przystosowane do środowiska powietrznego a kwas abscysynowy determinuje wtedy wzrost skórki prowadząc do powstania aparatów szparkowych.

Ciekawym zjawiskiem jest termogeniczna aktywność innego fitohormonu – kwasu salicylowego, niegdyś określanego jako związek termogenny – kolorygen. U gatunków grzybieni (Nymphaeaceae) spotyka się specjalne przystosowania prowadzące do zwiększenia temperatury kwiatu, co ma związek z efektywniejszym zapyleniem, nawet w niekorzystnych temperaturowo warunkach. Gdy temperatura spada do około 10°C roślina jest w stanie podtrzymać temperaturę kwiatu na 32°C przez okres od 2 do około 4 dni. Dzieje się tak poprzez zmianę metabolizmu komórek, które produkują lotne związki zapachowe. Zdolność ta wyeluowała niezależnie od rodziny Araceae (np. Arun maculatum, Filodendron selloum), której gatunki cechują się podobną funkcją kwasu salicylowego.
Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Można prosić spis cytowanych publikacji? Z góry dzięki Pozdrawiam

maciek_L
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 15 lip 2013, 16:59
Miasto: Kraków

maciek_L napisał(a):Można prosić spis cytowanych publikacji? Z góry dzięki Pozdrawiam


Jasne! Poszło na priva.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12281
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11823 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Pytałem o to w Dziale Rośliny, jako kontynuacja wątku, ale nie ma tam odważnego do podpowiedzi. A jak ktoś\poszuka dobrze, to ten sam problem mam od długiego czasu. I wracam z pytaniem, co robienie ta...

    Wyświetlenia: 6425 | Odpowiedzi: 80 czytaj więcej...

  • Wypływajace rośliny

    Witam Jakie są wasze sposoby na wypływające rośliny z podłoża podczas sadzenia? Szczególnie z podłoży firmowych - które są "lekkie" Obkładacie kamieniami? Przywiązujecie do kamieni? Jakieś inne? ...

    Wyświetlenia: 1144 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rośliny - wgraj zdjęcie

    Temat dedykowany identyfikacji gatunków roślin wodnych.

    Wyświetlenia: 370582 | Odpowiedzi: 2125 czytaj więcej...

  • rosliny INVITAL

    Takie to oto coś przyszło mi dzisiaj z Invital. Dodam ze jest to Eustralis stellata :roll: Produkt z Aqua-Art ale nie twierdzę że akurat to wina tej firmy tylko sprzedawcy ze takie coś sprzedał....

    Wyświetlenia: 424 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Rośliny plywajace

    Witam, mam tylko jedno pytanie czy można trzymać rośliny pływajace jak np.Salvina w zamkniętym zbiorniku gdzie mógłbym zwiększyć lekko dostęp do tlenu roślinom. W internecie nie znalazłem konkretnego ...

    Wyświetlenia: 279 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy duże kosiarki mogą niszczyć rośliny?

    Witam Mam problem z roślinami i podejrzewam wine tutaj kosiarek. Mam świeży zbiornik ,świeżo zasadzone rośliny które są pocięte!!! Mam lotosa, kryptokoryny których liscie są pocięte. Mam w baniaku 2 ...

    Wyświetlenia: 874 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Marniejące rośliny

    Akwarium 120 l, dwie świetlówki firmy Aquastel: GLASS LED PLANT 18W i GLASS LED POWER 18W świecę NO3 - 20 mg/l PO4 - 0,8 mg/l K - ~12 mg/l Ca - 45 mg/l Mg - 6 mg/l GH - 7,0 Co tydzień podmieniam 20 l...

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rośliny - jaki producent?

    Czy podczas kupowania roślin kierujecie się producentem? Jeśli tak to którego wybieracie w pierwszej kolejności i dlaczego? Tropica? Aqua-art? Coś innego? Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapata...

    Wyświetlenia: 505 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Formy submersyje i emersyjne - jakie gatunki

    Cześć. Chciałbym zapytać, które grupy roślin posiadają formy submersyjne i emersyjne? Wiem, że zwartki i żabienice takowe posiadają, a jak z innymi? Anubiasy, które trzymałem emersyjnie wydawały się n...

    Wyświetlenia: 404 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu i 430 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.