Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Proszę o pomoc w nawożeniu ? chloroza



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



To mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym Was wszystkich powitać!
Oczywiście piszę z problemem :]

Akwarium: 138l (92x30x50cm) 110-120l netto
Oświetlenie: 0,6W/l - 84W T8 (od tyłu belka 18W, potem 30W i z przodu belka 2x18W);
Podłoże: ok. 21l aquatic pro-soil (14l półtorarocznego + 7l nowego)
CO2: butla, sera flore500, 7h w dzień (wł. 1h przed zapalaniem , wył. 1h przed zgaszeniem oświetlenia)+ 2h w nocy (żeby Ph było w miarę stabilne)
Filtracja: Eheim 2228 (standardowe wkłady)
Nawożenie: cała linia ferka z wyjątkiem aquabase + PG carbo
Podmiany: co tydzień 40l (20l RO+ 20l Kran) + Mg tak żeby stosunek Ca:Mg w wodzie do podmian wynosił ok. 5:1 + sera nitivec
Parametry kranu: Ph-8; Ca-114; Mg -15; SO4 -136, K- 5, Fe- 0,043; Mn-0,005; Zn-0,0056; Cu-0,014mg/l; NO3-ok.1; PO4 pomijalne
Obsada: 2ostoski, 2molinezje, 3gupiki, 5amano; karmione raz dziennie

Jest to moje drugie podejście do holendra. Pierwsze trwało półtora roku i wiele mnie nauczyło ale nie mogłem osiągnąć zadowalających efektów(nawożenie solami + wiele różnych firmowych mikro). W listopadzie zrestartowałem i postanowiłem zrobić wszystko jak należy oraz zrezygnować z soli i przejść na ferke. Wszystko szło nieźle do trzeciego tygodnia, dopóki nie dopadły mnie sinice(wzięły się najprawdopodobniej z podłoża ze starego zbiornika z przed restartu). Z uwagi ze poprzednio walczyłem z nimi przez rok i ich nie wytępiłem, tym razem sięgnąłem po erytromycyne + zaciemnienie no i chyba(odpukać) sprawa załatwiona, tfu tfu.
Ale niedługo po tej kuracji i zaciemnieniu(5 dni ciemności) zaczęły pokazywać się niedobory/nadmiary i tak: sessiliflora wszystkie stożki białe, rotala rot. green końcówki liści białe, aromatica też końcówki białe, heterka to samo same koniuszki białe, hydrocotyle leucocephala dziury w starszych liściach(niektóre wyglądają jak sito) wokół liści białe krawędzie, zastopowała. Didiplis również uważa ze coś jest nie tak bo zaczął odrzucać szczyty. Umborsum cała żółta/biała. Duży Heniek młode pędy białe. Salzmanii dziwna faktura liścia, nerwy bielsze od liścia, liść blady. Polysperma ma małe liście i od startu wolno rośnie(przez 2 miesiące tylko dwa pędy doszły do tafli). Rośliny ogólnie przystopowały.

Do tej pory dawałem codzienie 1pump balance K + 1 pump aquatalizera + 2ml PG Carbo+ raz na 4 tygodnie kapsułki steema i rosetta, oraz sporadycznie 1 pump aquashade(ok. 2 razy na tydzień). Po pojawieniu się tych objawów pomyślałem że to nadmiary miko(wnioski ze starego akwa gdzie lalem więcej i więcej mikro a rośliny bardziej bledły, a nawet robiły się białe) dlatego odstawiłem aquashade(który też zwiera mikro), zrobiłem cotygodniową większą podmianę(50l) i lałem tylko 1 pump balance k i 1 pump aquatalizer dziennie. Po 3 dniach od podmiany nadarzyła się okazja przebadać wodę z akwaria (2 stycznia).
Poniżej wyniki:
Ca-36mg/l
Mg- 10 mg/l
K-17,7 mg/l
SO4-91 mg/l
NO3 -29mg/l
PO4- 0,01 mg/l
Fe-0,09 mg/l
Mn-0,01 mg/l
Zn-0,04 mg/l
Chlorki - 27,5 mg/l
I jako uzupełnienie moje testy:
Ph rano 6.7 wieczorem 6.5,
KH lekko powyżej 2,
GH 7

Stosunek Ca:Mg:K którego się bałem okazał się być (w chwili badania) bardzo ładny.

Pierwsze co jest nie tak, to duży poziom NO3, który nie schodzi. Półtorej tygodnia przed tymi badaniami zostały zaaplikowane kapsułki 22 stemma i 10 roseta, które pomimo umieszczenia ich tak głęboko jak tylko się dało i tak uwalniają masę NO3. Przed kapsułkami, NO3 z testu JBLa wynosiło ok 5ppm a teraz JBL potwierdza wyniki z laboratorium i pokazuje między 20-40.

Co rzuca się jeszcze w oczy to wielki brak fosforu w wodzie, dlatego od czwartku zacząłem dodawać codziennie 0,15mg/l PO4 (z KH2PO4). W sumie to tylko dwie rośliny i to bardzo delikatnie wskazywały na jego bark - sanitaria(starsze liście zaczynały być takie ciemno zielone) i heterka (ma trochę takich charakterystycznych złamań na liściach). Ale ogólnie fosfor raczej nie będzie odpowiedzialny za bielenie i ogólną chlorozę szczytów. A poza tym rośliny powinny mieć coś jeszcze fosforu z kapsułek.

Kolejne co mi się nasuwa to mała ilość manganu (tylko 0,01ppm) dlatego w piątek dodałem 0,05ppm z rataja mangan+(28ml) tak żeby stosunek Fe:Mn wynosił 2:1. Ogólnie manganu mam strasznie mało w kranie bo tylko 0,005mg/l. W poprzednim zbiorniku miałem również wieczne chlorozy obojętnie jakie ilości Fe/mikro lałem więc teraz po tych wynikach myślę że to może być niedobór manganu?

Prosiłbym o poradę mądre głowy tego forum czy dobrze postępuję? do tej pory czyli przez 2 miesiące, trzymałem się tylko nawozów ferki +PG carbo.

Jeszcze jedną rzeczą nad którą się zastanawiam i chciałbym prosić was o opinie to poziom cynku, którego w chwili badania było więcej od manganu, a z tego co idzie wyczytać to cynk może blokować żelazo, oraz powodować brzeżną chlorozę(to by się zgadzało). Co o tym sądzicie? Czy w moim przypadku poziom 0,04mg/l może być nadmiarem?

Objawy też mogą wskazywać ewidentny bark żelaza, ale trochę jest go w wodzie 0,09mg/l a na pewno jeszcze go dojdzie do czasu podmiany, bo przecież wyniki były zrobione w trzeci dzień nawożenia, a nawożone jest codziennie aquatalizerem przez 7 dni w tygodniu.

Podsumowując:
1.Czy dobrze robię podając fosfor z soli KH2PO4 przy nawożeniu Ferką? mile widziane opinie ludzi korzystających z ferki.
2.Czy przy podmianach dodawać Mn tak żeby w wodzie do podmian wynosił przynajmniej te 0,05mg/l?
3.Co z tym cynkiem? czy jest go dużo? Nie mogę nigdzie znaleźć jaki poziom Zn powinien utrzymywać się w akwarium.
4.I ostatnia rzecz, czy zacząć stosować z powrotem aquashade? Tu zaznaczę ze nie mam w zbiorniku roślin wolno rosnących. A jeśli mam dozować to jak? "z" czy "na przemian" z aquatalizerem? Mam jeszcze balance-N ale przy tak wysokich azotanach stosowanie go jest raczej nie wskazane.
Na koniec trochę zdjęć i sorki za przydługawy post :]
Start zbiornika(4listopad)
Obrazek
Stan z wczoraj(dziś przyciąłem ssasiflore i rotale green)
Obrazek
Sessiliflora niedobory/nadmiar?
Obrazek
Obrazek
Hydrocotyle leucocephala
Obrazek
salzmanii dziwna faktura liścia
Obrazek
Ta roślina(nie znam nazwy)też dostała dziwnej faktury liścia,a krawędzie młodych liści zaczeły się zwijać w cygaro
Obrazek
Duży Heniek, lichy i bielutki
Obrazek
Ludwigia i aromatica
Obrazek

I na koniec jeszcze filmik (z 27grudnia) obrazujący cyrkulacje:
http://www.youtube.com/watch?v=Y-ZzgxDdprY&feature=youtu.be

Z góry dziękuje za wszelkie porady i pozdrawiam

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

06 sty 2013, 19:24   (#2)  

ja bym dał tabletki tetry w podłoże pod korzeń (poprawi kondycje roślin) . Zawierają żelazo i daj coś co zabarwi bardziej rośliny kabaltosan (czerwony w roślinach) czy coś podobne. Ogólnie nie ma tragedii a aranżacja oki. Podoba mi się. Z tymi parametrami wody to aż w głowie sie przewraca . Rośliny rosną i bedzie ok. Pamiętaj że z czasem potrzebują więcej nawozów bo roślin przybywa i go zużywają razem z co2. Podkręć co2 - daj więcej. Ryby karm 2-3 razy dziennie w miejszych ilościach i różne karmy.Wyczujesz ile (tyle zeby zdążyły zjeść przed opadnięciem na dno). Reszte dodadzą inni co lubią zabawy z testami. Ja robie tylko potrzebne i to rzadko bo już mam wyczute akwa (regularne podmiany przycinki czyszczenie) . Podawaj mniej makro może to pomoże jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi. Każdy ma różne sposoby więc ktoś ci zaradzi. A i jeśli chodzi o co2 to lepszy rozpuszczony gaz z butli z węglem w plynie niż sam wegiel w płynie. powodzenia

Avatar użytkownika
krystez
Zainteresowany tematem

Posty: 176
Dołączył: 24 gru 2012, 11:02
Miasto: Okolice Tczewa

06 sty 2013, 22:44   (#3)  

no tragedii na razie nie ma ale zaczynają się pojawiać niepokojące symptomy na które chciałbym prawidłowo zareagować. Odnośnie tych tabletek tetry co doradzasz to półtorej tygodnia temu poszło w podłoże 22 kapsułki stemma i 10 rosetta więc chyba nie ma co upychać kolejnych tym bardziej że znów nie jestem pewien czy to oznaka niedoborów czy nadmiarów :] a myślałem ze na gotowych nawozach będzie prościej :P
No nic, może coś komuś jeszcze przyjdzie do głowy czytając mój wcześniejszy post, a póki co dziękuję i pozdrawiam

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

20 lut 2013, 12:44   (#4)  

I jak tam problemy z białymi stożkami?
Poradziłeś sobie? W jaki sposób?
Pozdrawiam, Grzegorz

Avatar użytkownika
Josh
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice

22 lut 2013, 00:09   (#5)  

Josh napisał(a):I jak tam problemy z białymi stożkami?
Poradziłeś sobie? W jaki sposób?
i tak i nie :/
Wprowadziłem do ferki rataja (color Fe, mangan+ i molibden+) głównie jako dodatkowe źródło żelaza i roślinki jakby się zazieleniły szczególnie sessiflora(szczyty ma już zielone) ale cały czas mam jakieś niedobóry/nadmiary.
Obecenie największym problemem są zagatkowe dziury w liściach, najwcześniej bo już od drugiego tygodnia od restatu zaczeła je pokazywać hydrocotyle leucocephala, teraz coraz więcej dziurawych liści ma polysperma. Niektóre szczyty u rotali też zaczynają być podziurawione(w sumie u rotali liść jest cały ale miejscami przeźroczysty - jakby zanik barwnika). Heterka ma bardzo liche liście, takie przeźroczyste że gdy leży liść na liściu to tego nadole widać przez górnego :/
Poniżej wrzucam kilka aktualnych fotek:
1. akwa przed przycinką
Obrazek
2. akwa po przycince
Obrazek
3. dziwne dziury na polyspermie
Obrazek
Obrazek
i ogólnie coś ją troszkę pogniotło
Obrazek
4. dziury w hydrocotyle leucocephala
Obrazek
5. dziwne transparentne plamki na rotali rot.
Obrazek
6. transparentne liście heterki
Obrazek
7.glon na jednej z roślinek, takiego jeszcze nie miałem :]
Obrazek

W tym tygodniu w nawożeniu dodałem extra dawkę manganu i molibdenu bo po 50 ml, do tej pory dawałem po 20ml/tydzień (rataja podaje licząc z tym to od 4 tygodni). Molibden i manga zacząłem podawać z uwagi na te zagadkowe dziury. Chelat zelaża 8% pierwszy raz wprowadziłem w tym tygodniu.
Obrazek
Proszę o pomoc

-------- Edit --------------
Jeszcze podam parametry wody z niedzieli z przed podmiany
Ph = 6,5
KH = 4
GH = 8
NO3 = 20ppm
PO4 = 0,1ppm
Fe = 0,05ppm

Bardzo proszę o rady

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

22 lut 2013, 05:29   (#6)  

Chyba z tym fosforem coś u Ciebie nie tak... 0,1ppm???
Polej go więcej, nie żałuj... Dlaczego nie polejesz jednego dnia 1,5-2ppm? Czegoś się boisz? Pewnie powszechnych zabobonów, że taka dawka spowoduje wysyp glonów... Polej 1,5ppm i sprawdz testem za 2 dni, zobacz ile zeszło i dolej znowu. Te 0,5ppm, które lejesz znika zapewne w ciągu dnia...

Daj sobie chwilowo spokój z tymi molibdenami i manganami...

Jak przedawkujesz jedno, wyjdą niedobory drugiego...

Zapytaj Piotrka Dymowskiego, on kręci swoje zbiorniki na ferce, może zdradzi Ci swój sposób nawożenia.

AquaNL


22 lut 2013, 16:19   (#7)  

Zainteresowałem sie Twoim tematem ,gdyż sam nawoże ferką i co mogę powiedzieć z moich obserwacji.O tuż to co podaje producent nawozów jak dozować są raczej do akwariów średnio lub słabo zarośniętych dawki mocno uśrednione,Ty masz mocno zarośnięte .Sam mam akwarium 375l brutto czyli 300 l/netto,też mocno zarośnięte ,zaczynałem od 3-naciśnięć,jedno naciśnięcie na 100l/wody. tak podaje producent na początku było ok..Ale wraz ze wzrostem masy roślinnej musiałem podnosić dawkę teraz daję 5-6 naciśnięć a wg. zaleceń powinienem 3 naciśnięcia.Podaje balanc K i N aqualizer na przemian z aquashade no i oczywiście kapsułki.Badania i tak wykazują minimalne dawki P 0.5,N 10 ,FE 0,1 te pomiary są przy podwójnych dawkach jakie by były przy proponowanych chyba zerowe.Więc spróbuj podnieść dawki a zobaczysz po czasie jaki będzie efekt u mnie sprawdza się takie rozwiązanie.

Avatar użytkownika
wacio
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 22 sty 2012, 13:33
Miasto: Podhale

24 lut 2013, 17:25   (#8)  

Bardzo dziękuje za porady
AquaNL tak jak piszesz zrezygnuję z tych molibdenów i manganów, podczas ich stosowania nie zauważyłem zmniejszenia ilości dziwnych dziur na liściach, a wręcz przeciwnie teraz gdy podałem ich większą ilość prawie każdy nowy pęd rotali rot. ma te transparentne plamki. I może być tak jak mówisz że dodaje jedno, a blokuje drugie. Co do fosforanów to faktycznie jakoś mam obawy podawania ich w większych dawkach ale myślę ze te 0,5ppm dziennie też nie jest mało i wystarczy na zapotrzebowanie roślin, tym bardziej ze w systemie ferki nie ma szaleństwa jeśli chodzi o fosfor.
Wacio spróbuję zwiększyć dozowanie aquatalizera i wprowadzę aquashade. A tak z ciekawości to po jakich objawach i na jakich roślinkach zauważałeś że brakuje im składników? I jeszcze jedno pytanko mam do Ciebie, czy zauważasz wzrost azotanów w wodzie po zaaplikowaniu kapsułek stemma i rosetta? u mnie wzrastają do 40ppm mimo że wkładam je jak najgłębiej umiem. Z tego trochę się boje wprowadzić aquashade bo też zawiera azotany, a właśnie zaaplikowałem kapsułki ale zobaczymy co będzie :]

Myślę ze największym moim błędem było to ze nie dałem pod spód aquabase(nigdzie go nie mogłem dostać) i teraz wychodzi brak jakiegoś mikro :/ Mam też pomysł zakupić aquabase i jakieś puste kapsułki które będę napełniał właśnie aquabasem i aplikował pod roślinki, co o tym myślicie?

Poniżej dzisiejsze parametry przed podmianą
ph - 6,5
KH - 5
GH - 8
NO3 - 10 ppm
PO4 - 0,1 ppm
Fe - 0,05-0,1 ppm

Plan na następny tydzień wygląda tak:
Obrazek
Jeśli widzicie coś niepokojącego w tym planie lub macie jakieś uwagi bardzo proszę pisać

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

24 lut 2013, 19:41   (#9)  

Ja by jeszcze podniósł potas ,faktycznie z tym azotem u Ciebie coś nie tak ,u mnie nawet po zastosowaniu kapsułek i podniesieniu dozowania azot jest cały czas ok.10,a fosfor w granic 0,5.A objawy bardzo podobne były do tych co Ty masz czyli dziury w liściach zwłaszcza były w eustralis stellata i końcówki liści się tak dziwnie podwijały , proserpinaca palustris była mało wybarwiona .Po zwiększeniu dawek wszystko powróciło do normalności , ale żelazo mam dalej prawie nie wykrywalne.Podłoże mam to samo pro soil tylko po nie dałem substrat tropica .

Avatar użytkownika
wacio
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 22 sty 2012, 13:33
Miasto: Podhale

24 lut 2013, 20:23   (#10)  

kurcze u Ciebie parametry utrzymują się na bardzo ładnym poziomie - 0,5mg/l fosforanów tylko z ferki to bardzo ładny wynik, jak ja jechałem na samej ferce to na teście w laboratorium fosfor wyszedł zerowy. Nawet teraz gdy dodaję 0,5mg/l na dzień z soli KH2PO4 to fosforany następnego dnia są na poziomie 0,1mg/l (według JBL), a azotany się kumulują(schodzą raczej przez podmiany). Mam nadzieję że to przez braki mikro i teraz jak będę lał więcej to się zmieni :]
Co do zwiększenia balance-K to nie mogę bo zostało mi może na tydzień czasu po jednym psiknięciu na dzień. Od kilku tygodni chcę kupić i nigdzie nie ma :/ Jak za tydzień się nie pojawi w sklepach to chyba potas będę musiał podawać z soli :]
Jeszcze jak mogę Cię prosić o podanie ile litrów podmieniasz tygodniowo na te 300l netto i jak twardą masz wodę? Ja robię podmiany 40l (RO+kran w stosunku 1:1) na 110 może 120l netto czyli ok 35% tygodniowo.

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

24 lut 2013, 23:26   (#11)  

Jak dawałem zalecane dawki nawozów bez aquashade fosforany były na 0 ,choć w sporo "ekspertów" zalecało ,żebym nie dawał aqushade bo nie mam roślin cienia, a poza tym troche zarybiłem akwarium .Nie posłuchałem tylko kupiłem dawkowałem,zresztą na tym forum też wyczytałem żeby żeby dawkować aquashade co drugi dzień.A z potasem mam z soli to dolewam ,żeby podnieść stężenie,obliczyłem z kalkulatora i daje tygodniowo 1/3 dawki .Parametry wody choć w górach mamy twardą wode daje 100% kranowit, w mniejszym akwarium na żwirku mieszałem 50/50 z ro,teraz ma gh ok 7 a kh ok 5(test paskowy bo jakiś miesiąc temu skończyły mi się te testy),ph rano ok 6,7 wieczór ok 7 test kropelkowy.Akwarium mam 375 brutto netto ok.300l podmiana jakieś 30% ,co2 podaje z atomizera .Co do mikro jak dawałem zalecaną dawke zero zielenic punktowych czy pyłu na szybie ale braki ,teraz mam troche punktowych na szybie ale zdrowsze rośliny ,wolę mieć brudną szybe bo wymyję ale za to ładną zieleń.I jeszcze jedno zastanawiam się czy nie rozrobić mikro,mam intermag bo poprzednia stosowałem metodę EI,jeżeli pokażą się braki to obliczę sobie jakąś minimalną dawkę i będę uzupełniał, ale to jest już ostateczność.

Avatar użytkownika
wacio
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 22 sty 2012, 13:33
Miasto: Podhale

25 lut 2013, 23:29   (#12)  

Dzięki wielkie za pomoc! i już nie zawracam gitary, teraz muszę poczekać i poobserwować :] Później zdam relacje z efektów nowego planu nawożenia i mam nadzieję że to będą same dobre wieści :P
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

26 lut 2013, 03:02   (#13)  

Te dziury w chydrocolyte to ja miałem na wszystkich roślinach ale mam około 0.4W/L i mi padła świetlówka to miałem 40W na 300L, rosliny wszystkie wyglądały tak jak u ciebie z dziurami bo miałem ciemnice, nawożenie nic nie dało

Norbi85


26 lut 2013, 09:24   (#14)  

Norbi ja mam prawie 0,8w/l a objawy były podobne tylko w mniejszym stopniu ,więc o ciemnicy raczej nie może być mowy .Podniesienie ilości dawek zmieniło diametralnie sytuację.

Avatar użytkownika
wacio
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 22 sty 2012, 13:33
Miasto: Podhale

27 lut 2013, 00:10   (#15)  

możliwe, z oświetleniem u mnie szału napewno nie ma (boki troszkę niedoświetlone), ale pamiętam jak miałem tylko 3x18W (teraz mam jeszcze dołożone 30W) i polysperma gnała jak głupia(co tydzień przycinana) i to bez CO2, a teraz trzeba czekać min. 4 tygodnie żeby doszła do lustra :/ coś ewidentnie jest nie tak z nawożeniem - niedobór lub nadmiar. Najdziwniejsze jest to że przerabiałem aqua art PG, rataja, seachema, TPN, sole i przy każdym nawożeniu moje roślinki wyglądały podobnie :/ nie mam pojęcia co robię nie tak, powoli się już wkurzam że ten zbiornik nie wynagradza mi czasu i pracy które mu poświęcam, a o kasie już nie wspominam :] Na początku tego roku miałem postawić sobie 250l OW (nawet korzenie już czekają) ale dopóki nie poradzę sobie z nawożeniem nie ma sensu kupować większego zbiornika :/

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37

27 lut 2013, 20:09   (#16)  

Wacio, i jak tam roślinki?Znowu mi sie pojawia ten sam problem z nowa roślinką.
Pomogly nawozy do wody czy tabletki do podloża?

Norbi85


02 mar 2013, 20:44   (#17)  

Witam!
Dziś z rana przed nawożeniem zrobiłem testy i tak:
NO3 - 40ppm (wynik do przewidzenia bo tydzień temu zaaplikowałem kapsułki)
PO4 - 0.05-0.1 ppm (myślałem że będzie więcej)
Fe - 0.05-0.1 ppm
Roślinki bez zmian heterka liche zółte młode liście, umbrosum blade/białawe listka, sagitaria też wypuszcza przeźroczyste liście, polysperma trochę jakby pognieciona.
Pytanie co teraz?
Modyfikować plan nawożenia czy cierpliwie czekać?

Avatar użytkownika
jurgiel
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 05 kwi 2011, 20:37











Powiązane tematy
  • Pomoc w prowadzeniu i nawożeniu akwarium Lizura.

    Dzień dobry, w słowach wstępu chciałbym się przywitać i napisać kilka słów o mojej przygodzie z akwarystyką. Wspomnianym hobby zajmuję się od wielu lat, zawsze miałem w posiadaniu większe lub mniejsze...

    Wyświetlenia: 1430 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji nadmiarów lub niedoborów

    Szukam pomocy w identyfikacji niedoborów lub nadmiarów w oparciu o zdjęcia. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć nic o parametrach w akwarium w tym momencie. Chciałbym poznać klucz oznaczeń niedobo...

    Wyświetlenia: 683 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w ustaleniu nawożenia

    Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w dobraniu właściwych dawek nawozów. Przegapiłem pojawienie się niedoborów i trochę się nakomplikowało w zbiorniku. Akwarium: 130x60x65cm ok. 400l netto. Oświetlenie:...

    Wyświetlenia: 1708 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Pomoc z niedoborami.

    Ma ktoś jakieś pomysły czego może im brakować? Nawożenie co2 z butli + nawożenie metoda EI światło 50lm/l. 20220415_160840.jpg 20220415_160906.jpg 20220415_160822.jpg 20220415_160856.jpg Wysłan...

    Wyświetlenia: 25124 | Odpowiedzi: 170 czytaj więcej...

  • Glony, marniejące rośliny - pomoc dla początkującego

    Witam wszystkich, na początku zaznaczę, że jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o akwarystykę i robię co mogę ;) Akwarium: 30l 29x29x35h Oświetlenie: Lampka Aquael Leddy Smart 2 Plant 6W (7,5h/dzi...

    Wyświetlenia: 2145 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Niedobór, nadmiar tylko czego? Proszę o pomoc

    1. 120x50x50- 300 litrów 2. Lampa LED SKYLIGHT Hyperspot L, 8 godzin świecenia 3. Co2 butla z elektrozaworem 4. Podłoże Aqua Soil Amazonia ADA , ADA Power Sand Advance 5. Filtr Eheim Professionel 3 12...

    Wyświetlenia: 7305 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Pomoc w poprawieniu kondycji roślin

    Cześć, generalnie miałem nie mieć jakiś super wymagających roślin ale nawet i te mają swoje słabsze dni. Obecnie w zbiorniku 720l brutto na zwirku, zbiornik dojrzały 4mce,nieodmulany: 1) Nurzańce 2)...

    Wyświetlenia: 4170 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Pomoc w nawożeniu- duży baniak

    Witam W moim baniaku 200x60x70 pływają skalary 10szt, kiryski panda 9szt, 50 szt. zwinników czerwonoustych oraz kilka loricardii. Z roślin mam w skupiska vallisneria gigantea oraz nurzaniec prosty ora...

    Wyświetlenia: 2762 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w nawożeniu solami BLUE LINE

    Witajcie . Proszę o pomoc odnośnie nawożenia. Woda nie jest zbyt klarowna a tempo wzrostu roślin coś spadło. Ponadto często muszę usuwać bardzo małe skupiska sinic w rogu między szybą a Monte Carlo. ...

    Wyświetlenia: 2780 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji niedoborów nadmiarów

    Proszę o pomoc w identyfikacji niedoborów nadmiarów Akwarium 112 l Oświetlenie LED 88w ok 75 lm/l Podłoże żwirek bazaltowy Nawożenie rozrobionymi solami Parametry z przed tygodnia po podmiance pH...

    Wyświetlenia: 1578 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 368 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.