Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Czyszczenie kamieni z osadu



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



20 paź 2012, 23:12 Czyszczenie kamieni z osadu  (#1)  

Witam forumowiczów. Mam pytanie mam nadzieję, że wątek pasuje w tym miejscu. Czym mogę wyczyścić kamienie "lunar stone" które wyjąłem z akwarium. Zabrudzenie widać po wyjęciu z wody. Wtedy mamy różnicę kolorów kamienia (część która była pod podłożem i ta leżąca nad podłożem). czy normalnie mechanicznie czyli, "szczotka, pasta, kubek, zimna woda"? Czy znacie jakieś lepsze metody?


Pozdrawiam

Yrcztk
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 21 mar 2010, 19:45

23 paź 2012, 11:10   (#2)  

Kamienie z czasem zawsze troszkę zachodzą i jest to naturalne i nic z tym nie zrobisz. Oczywiście czyścić je okresowo należy np. przy użyciu szczoteczki elektrycznej.
Wyjmowanie ich i ciągłe wzruszanie podłoża to nie najlepszy pomysł, ale to zależy od aranżacji. Np. jeśli jest to iwagumi i kamienia zakopane są w podłożu to raczej ich nie wyjmiesz, chyba że jest to wolno leżący kamyk to jak najbardziej. Takie kamyki można by nawet wymoczyć w wybielaczu ACE, tak jak szklane akcesoria, ale tu pewnie należy zachować ostrożność (zbadać czy nie reaguje z kamykiem).

Avatar użytkownika
smash
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 09 maja 2011, 09:46
Miasto: Wars Sawa

23 paź 2012, 11:42   (#3)  

Co do mycia w ACE to bym był bardzo ostrożny i to nie ze względu na możliwe reakcje ale na porowatość kamienia. O ile szkło nie jest porowate i po spłukaniu nic z wybielacza nie zostanie to kamień jednak porowaty jest ( w mniejszym lub większym stopniu) i samo płukanie może być niewystarczające. Zawsze coś "wsiąknie" w kamień i będzie wolno uwalniane do wody, a chlor zawarty w wybielaczu nie jest tym pierwiastkiem który chcielibyśmy mieć w wodzie akwariowej.
112l arka noego czyli towarzyskie i 15l krewetkarium nano kostka. W przygotowaniu 30l dla stadka Boraras Brigittae.

Avatar użytkownika
derfalon
Stały bywalec

Posty: 358
Dołączył: 21 paź 2011, 21:22
Miasto: Konin

20 lis 2012, 21:12   (#4)  

Jeśli są wyjęte z akwa to twarda szczotka i po sprawie :wink:
Jeśli w akwa to szczoteczka do zębów taka na baterie , trocha cierpliwośći i heja :wink:

Avatar użytkownika
pagu
Znający temat

Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

18 sty 2013, 14:34   (#5)  

Ja czyszczę kamienie z powodzeniem ACE. Rozcieńczam je ok 1:10, czyli na 10 cm wysokości jakiegoś naczynia nalewam ok 1 cm ACE. Moczę w tym jakąś godzinę po czym wylewam tą "miksturę" i kamień moczy sie ok godziny wJBL Biotopol, który (mam nadzieję, że to nie chwyt marketingowy ;-)) usuwa chlor i metale ciężkie. Później dobre 5 min szorowania pod bieżącą wodą pod kranem z pomocą szczoteczki do zębów, zwłaszcza wszelkie zagłębienia i jeszcze to schnie aby odparowała cała reszta wilgoci. Później chlup do wody i po kłopocie (kilkukrotnie testowane bez negatywnych skutków). To jedyny sposób na krasnorosty pokrywające kamienie, innego sposobu nie ma (równie szybkiego i 100%).

Ale naturalnie musisz uważać z ACE, bo każdy sprzęt w nim moczony musi zostać doskonale wyczyszczony, może nawet ktoś na forum doradzi jeszcze jakiś inny specyfik akwarystyczny w którym warto później pomoczyć czyszczone sprzęty w ACE (bo kamienie to nie jedyny sprzęt, który za pomocą ACE czyści się doskonale).

KeeD
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 09 sty 2013, 11:05

18 sty 2013, 15:03   (#6)  

Najlepszym sposobem na czyszczenie wyjętych kamieni jest myjka do mycia samochodów. Ja zawszee tak robie :twisted:

rytcher


18 sty 2013, 15:18   (#7)  

A próbowaliście czyścić kamienie w akwarium z krasnorostów?

Po kilku próbach z elektrycznymi i ręcznymi szczoteczkami wyczyściłem dopiero szlifierką Dremel z giętkim wałkiem i odpowiednią szczoteczką :D

Naprawdę super działa!

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina

18 sty 2013, 18:09   (#8)  

W samym akwarium wystarczyć zlać wodę żeby kamienie były nad powierzchnią i polać carbo, po kilku minutach wlać wodę . Osad i glony znikną po kilku dniach same .

Avatar użytkownika
pagu
Znający temat

Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

18 sty 2013, 19:34   (#9)  

Zgadzam się z przedmówcą, sam się przekonałem że EC działa i to naprawdę szybko a odkryłem to przypadkiem mając mały problem z krasnorostami, EC wstrzykiwałem właśnie na nie przy skale i o dziwo zauważyłem że glon odpuszcza i wraz z nim osad z kamieni. Po krasnych nie ma śladu a EC podaję tuż przy skałach strzykawką i w ten sposób są czyste, już nie muszę ich czyścić szczoteczką a powiem że troszkę to trwało za nim je wszystkie wyczyściłem.

Pozdrawiam!

Anonim 22257


Wiem, że wykopaliska i właśnie zostałem archeologiem roku ale... no właśnie parę lat minęło i może coś się zmieniło w pielęgnacji kamieni w akwarium. Sam stosuje zasadę prewencji. Czyszczę kamienie mechanicznie co tydzień przy podmianie nawet jak nic na nich nie ma. Teraz planuję nowy baniak i tym razem kamieni mam zamiar dać naprawdę sporo. Na samą myśl o czyszczeniu szczoteczką elektryczną jestem chory :) Techniki z EC lub wodą utlenioną nigdy nie stosowałem. Pomysł stosowania w toni mi sie nie podoba, a spuszczanie wody tak aby kamienie były całe na wierzchu wydaje się nieporęczne, a czasami niemożliwe.
Pytam, bo czasami widać konkursowe fotki dojrzałych i zarośniętych skalistych aranżacji (również doświadczonych kolegów z naszego forum) gdzie skałki wyglądają tak jak by były do wody włożone 10 minut wcześniej. Moje mimo regularnego czyszczenia tak dobrze nie wyglądają i zawsze zachodzę w głowę czego nie wiem o czyszczeniu kamulców w akwarium ;)
Podzielcie się jak wy dbacie o to żeby kamienie wyglądały tak pięknie.

Avatar użytkownika
froolk
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 19 lip 2003, 01:22
Miasto: Piła

Ja wpuściłem Helmety i byłem zachwycony. Dokładnie wyczyściły, po czym minął miesiąc i mam teraz mnóstwo białych jajeczek na skałach. Także odpada.

ironic76
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 03 lut 2016, 11:40











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 192 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.