Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Uzyskanie niskiego pH na podłożu bazaltowym



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam,

Akwarystyka "dekoracyjna" wciągnęła mnie na dobre, dlatego planuję założenie trzeciego zbiornika w tym roku :D . Zamówiłem już akwarium 36X22X26 cm, w którym planuję hodować mchy i krewetki Crystal Red, do tej pory mam Red Cherry, nawet się rozmnażają ale młode giną w chwili wylinki (ktoś wie dlaczego? woda 1:1 kranowa z RO, nawóz tylko makro raz na dwa dni 1 ml/30 l brutto, zbiornik dojrzały). Przechodząc do sedna, chciałem spytać, czy można uzyskać pH na bazalcie wynoszące ok. 6,5 w następujący sposób: woda tylko RO (jak mniemam ma pH ok. 5,8) + szyszki olchy i ewentualnie liście buka i oczywiście mineralizator (parametry po zastosowaniu: GH 6, KH 0, pH nie zmienia się).

Dlaczego bazalt, a nie podłoże dla krewetek Bee?:

1. Żywotność podłoży aktywnych nie jest nieskończona
2. Bazalt ma bardziej naturalny wygląd
3. Cena bazaltu jest dziesiątki razy niższa od markowych podłoży
4. Jeśli opisana przeze mnie metoda jest skuteczna, to nie widzę sensu dla podłoży aktywnych
5. Najciekawsza sprawa - w akwarium zrobionym z "resztek" : 12l zbiornik, 1X DecoLight (przysłonięty częściowo) i zwykłym żwirku rzecznym oraz filtrze gąbkowym mech rośnie wspaniale, a na zbiorniku z aktywnym podłożem, filtrem z wkładami sypkimi (bioceramika) przy podobnym natężeniu światła mój mech ciemnieje (prawie czarny) i przerzedza się

Ponadto proponuję dyskusję w tym poście o innych parametrach wody w takim akwarium, nigdzie nie ma takiego wątku, w którym opisane byłoby w jednym miejscu, jak dbać o rośliny w zbiorniku, który ma jednocześnie mieć właściwości sprzyjające zwierzętom oraz dekoracyjne, myślę, że jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli, nastawimy się na mchy i paprocie wodne niewymagające silnego nawożenia i dawek CO2. Oto moje propozycje dyskusji, których próżno szukać w sieci:

1. Czy można utrzymać ładne mchy bez CO2 tudzież EasyCarbo, jedynie na "makro" i "mikro", gdyż jak wynika z relacji hodowców zwłaszcza EC szkodzi krewetkom, a w najlepszym razie zniechęca do rozrodu.

2. Czy mineralizatory wody dla krewetek dostarczają mikroelementów potrzebnych do życia roślinom.

itd.

Gorąco zachęcam do dyskusji, gdyż temat wydaje mi się być ciekawy, ponadto w.w. zagadnienia dają początek czemuś co nazwałbym akwarium "middle-tech" gdzie szukamy sposobu zapewnienia sobie pięknych roślin, które nie uzyskamy kosztem zwierząt, oraz naszych funduszy ;-)

Usunięto użytkownika 24960


27 lip 2012, 20:46   (#2)  

Czysta woda RO ma PH bardzo bliskie 7, a to dlatego że nie ma w niej prawie nic co by powodowało zmianę jej odczynu z obojętnego. Co do prowadzenia zbiorników LT czyli takie jakie chcesz ty założyć jest mnóstwo tematów. Ale odpowiadając na Twoje pytanie tak można z powodzeniem chować mchy oraz paprocie w akwarium bez CO2 oraz innych dodatków. Problemem może byc jednak mineralizowanie czystej RO trzeba się zaopatrzyć w dobry mineralizator a w tym temacie nie pomogę gdyż jadę na kranówce :)

Co do twojego problemu z krewetkami to obstawiam właśnie zbyt wyjałowioną wodę i przez to giną młode. Należy pamiętać że krewetki wapń (i chyba inne pierwiastki też) potrzebny do budowy pancerza pobierają z wody filtrując go za pomocą skrzeli. I właśnie braki wapnia w twojej wodzie mogą powodować śmierć młodych. Warto sprawdzić u dostawcy wody jej parametry może masz dobrą wodę i nie trzeba używać aż tyle RO bądź zainwestuj w dobry uzdatniacz.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

27 lip 2012, 23:29   (#3)  

Jeśli wiesz jaką wodę masz w kranie, to nie musisz nawet kupować mineralizatorów. Wystarczy miksować sobie wodę RO i kran w takiej proporcji, aby uzyskać odpowiednie parametry pod konkretny gatunek krewetek. Woda kranowa ma to do siebie, że zawiera w jakimś stopniu mikro oraz makro. No i to w zupełności wystarczy mchom. One nie są wymagające i spokojnie dadzą radę.
Ostatnio edytowano 28 lip 2012, 12:27 przez knabi, łącznie edytowano 1 raz

knabi
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 30 paź 2011, 11:39

28 lip 2012, 00:42   (#4)  

knabi napisał(a):Bazalt nie jest dobrym podłożem pod krewetki, a wszystko to z uwagi na fakt, iż zmienia on parametry wody.


Hm może się mylę i niech mnie ktoś poprawi ale pierwsze słyszę by bazalt zmieniał parametry wody! Nie pomyliło się Tobie coś?

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

28 lip 2012, 09:53   (#5)  

Sorry, chyba za dużo piwa wczoraj wieczorem. Oczywiście bazalt nie zmienia parametrów. Mój błąd. Można wcześniejszy post wykasować, aby nie wprowadzać kogoś mylnie w błąd.

knabi
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 30 paź 2011, 11:39

01 sie 2012, 19:57   (#6)  

Dziękuję za wszelkie wskazówki, zakładając, że będę stosować 100% RO + mineralizator otrzymam wodę o następujących parametrach: pH 7, GH 6, KH 0. Czy w akwarium opartym na mchach, wydajnej filtracji i bazalcie można spełnić ostatni warunek, jakim jest zbicie pH do ok. 6,5? Zamierzam to otrzymać za pomocą szyszek olchy i liści buka w dalszej przyszłości, czyt. zimie gdy przyjdzie sezon na zbiory :-) . Chciałbym również wiedzieć, czy jeżeli plan jest wykonalny, to ile tych szyszek stosować, używam je obecnie profilaktycznie w akwarium z heteropodami, jedną, maks. dwie sztuki dla kolorku, jeżeli jednak chciałbym zbić pH o te pół stopnia i musiałbym użyć np. dziesięciu w akwarium 20 l, to zrezygnuję, bo "kolorek" byłby zbyt intensywny. Pragnę nadmienić, że widziałem w sieci dużo zdjęć profesjonalnych hodowli, w których krewetki cantonensis hasały sobie po bazalcie :-) . Pozdrawiam.

Usunięto użytkownika 24960












Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 280 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.