Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Nadfiltracja, czyli po co tyle filtrów do jednego baniaka?



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam,
Jestem już kawałek czasu na tym forum i to co obserwuję w wypowiedziach wielu użytkowników mnie zadziwia, cóż być może nie dysponuję wystarczającym doświadczeniem.... ;) Otóż zauważyłem pewien trend w pakowaniu kilku filtrów do obsługi 1 akwarium. Szczytem tego "fetyszu" są zbiorniki typu nano 10-30L z filtrami przeznaczonymi do baniaków 200L i więcej... Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym chodzi?

Moja logika doboru filtrów jest następująca

- Pytanie zasadnicze co ma robić filtr? Odpowiedź: Filtr służy do neutralizacji szkodliwych związków azotowych oraz mechanicznego usuwania nieczystości. Czy potrzeba do tego podłączenie kilku filtrów lub jednego z dużym zapasem mocy? Praktyka tego nie potwierdza, w większości przypadków, jak i na podstawie moich doświadczeń można stwierdzić, że z neutralizacją azotynów świetnie radzą sobie mniejsze filtry zewnętrzne, a nawet wewnętrzne (patrz poniżej mój przykład).

- Klasyfikacja filtra pod litraż wg. większości producentów jest prawidłowa (w zupełności starcza do zachowania cyklu azotowego). Tymczasem, popularny Eheim Classic 2111 wg. producenta do 150L akwa, a ja czytam wpisy, że komuś ledwo daje radę przy 30L.. i wtedy sobie myślę, czy on trzyma tam karpia? ;)

- Cyrkulacja w celu lepszego rozprowadzania co2 po roślinkach: Czy dla jej poprawy naprawdę nie ma bardziej rozsądnych sposobów jak tylko zakup kolejnego kubła? Na myśl przychodzi mi pompa, ewentualnie jakiś mały zgrabny filtr wewnętrzny, który można doskonale zakamuflować w roślinach.

- Po co komu nadfiltracja w akwarium roślinnym? Ryb mniej niż w ogólnych, a tym bardziej o wiele mniejsze i mniej brudzące niż np w tanganice.

Dla przykładu powiem obecnie mam baniak 112L, a w nim 30ryb. Filtr jedynie wewnętrzny Eheim Biopower 200 o przepływie 650L/h (pojemność filtracyjna "marne" 0,5L, w tym jakieś 300gr kuleczek substrat pro). No co to jest, po prostu śmiech na sali, prawda? ;) Jednak spójrzmy na testy - poziom NO2 = 0, poziom NO3 = 15, cyrkulacja prawidłowa roślinki kiwają aż miło, a ryby mają się świetnie. Woda kryształ. Wcześniej miałem filtr zewnętrzny, woda nie była lepsza ani pod względem czystości, ani wyniku testów, mimo, że filtr miał kilkukrotnie więcej wkładów biologicznych. Zatem ponawiam pytanie po co komu nadfiltracja w akwarium roślinnym co Wam daje stosowania naraz 2, a niekiedy nawet 3 filtrów w 1 baniaku o wiele mniejszym niż nakazuje producent filtra? Sztuka dla sztuki? ;) Ile w tym wszystkim jest przesady i nieptrzebnie wydawanej kasy na dodatkowe filtry i prąd, a ile realnych korzyści? Naprawdę chciałbym zrozumieć o co tu biega :D :shock: Wpisujcie swoje doświadczenia i przemyślenia nt. temat. Może się przyda osobom u progu kupna sprzętu.


ps: mam nadzieję, że to będzie zaczątek do ciekawej i konstruktywnej polemiki :D



AquaMike

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54

14 maja 2012, 08:09   (#2)  

Wiesz ile to już razy było wałkowane? Chyba jednak nie jesteś długo na tym Forum. Opcja: szukaj!

Avatar użytkownika
Gazda
Poznaje temat

Posty: 89
Dołączył: 26 cze 2011, 19:53
Miasto: SKAWINA

14 maja 2012, 09:35   (#3)  

Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

14 maja 2012, 09:49   (#4)  

Gazda napisał(a):Wiesz ile to już razy było wałkowane? Chyba jednak nie jesteś długo na tym Forum. Opcja: szukaj!

Nie przeczytałeś tematu ze zrozumieniem. To nie jest prośba o dobór filtra dla mnie, tylko zachęta do ogólnej dyskusji nt. potrzeby / nie potrzeby prowadzenia małych i średnich akwa z pomocą często 2 filtrów przeznaczonych przez producenta do filtracji kilkukrotnie większego litrażu. Na tym forum takiej polemiki nie znalazłem, bynajmniej nie w dziale filtrów. Owszem jest milion wpisów nt. porad indywidualnych i odpowiedzi w stylu "dokup kolejny filtr, będzie lepiej", albo "nie dokupuj, ten co masz starczy". Jednak nie o taki poziom dyskusji tutaj mi chodzi, tylko o szersze zagłębienie się w temat z podaniem rzeczowych argumentów, czyli np:

- mam filtr x i zachowany cykl azotowy
- dodałem filtr Y i co w ten sposób realnie uzyskałem


@AdamW
Dzięki za link, interesujące! Co prawda poszedłeś o krok dalej, czyli akwarium bez filtra. Również uważam, że gdzie pełno roślin filtracja nie musi być duża, ale czy nie musi być jej wcale do tego jeszcze nie doszedłem :) Tutaj chciałbym się dowiedzieć i podyskutować dlaczego ludzie podłączają kilka zbyt mocnych filtrów do 1 akwarium i co tym osiągnęli, czego by nie mogli osiągnąć przy użyciu 1 filtra dobranego zgodnie ze wskazówkami producenta. Z tego co zdążyłem poczytać na forum najczęstszą przesłanką za dodatkowym często kolejnym dużym filtrem jest poprawa cyrkulacji wody. Osobiście wydaje mi się to mało rozsądne (moje subiektywne zdanie), coś na zasadzie strzelania z armaty do mrówki, z uwagi na to, że poprawę cyrkulacji w 100% załatawiłaby mała pompa cyrkulacyjna, jakich na rynku pełno. Poza tą dyskusyjną metodą poprawy cyrkulacji nie znalazłem innych merytorycznych pobudek, dla których ludzie przesadzają z filtracją w swoich akwariach.
Ostatnio edytowano 14 maja 2012, 10:24 przez AquaMike, łącznie edytowano 1 raz

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54

14 maja 2012, 10:23   (#5)  

Widzisz jak wspomniales w wiekszosci przypadkow chodzi o cyrkulacje,w mniejszym o zbieranie nieczystosci z roznych miejsc,chociaz tutaj z wlasnego doswiadczenia przy obfitej roslinnosci nie widze uzasadnienia.

Co do cyrkulacji-nie wszystkim podoba sie zastosowanie filtrow wewnetrznych czy cyrkulatorow dla poprawy obiegu wody :wink: dla mnie jest to zbyt szpeacy gadzet,chociaz sam uzytkowalem cyrkulatora.

Zauwaz tez, ze podlaczajac reaktor CO2 obnizamy przeplyw wody,chociaz tutaj sa rozne zdania.

Ciesze sie ze powracamy w kilku tematach do podstaw akwarystyki rosllinnej,mozemy zweryfikowac rozne stare wyznaczniki akwarystyki roslinnej.

Jak pamietam lata temu kiedy zainteresowaly mnie zbiorniki typowo roslinne pisalo sie w ksiazkach lub gdzies to wyczytalem w innych dostepnych materialach,ze w zbiornikach roslinnych powinna byc zastosowana filtracja z slabszym obiegiem wody.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

14 maja 2012, 10:28   (#6)  

No tak, rzeczywiście już wiele osób się na ten temat gdzieś tam wypowiadało. Ciekawa rzecz, że z jednej strony są akwaria prowadzone na dwóch filtrach z dużą nadfiltracją i rzeczywiście kondycja zbiornika powala, a z drugiej strony istnieją równie piękne zbiorniki z ubogą filtracją jak Adama lub wiele innych choćby LT. Może sformułowanie "uboga filtracja" w tych przypadkach nie jest za szczęśliwe, biorąc pod uwagę ogrom roślin, które spełniają tę funkcję, czyli ta filtracja jest, tylko naturalna.

Kluczowe jest pytanie jaki to ma być zbiornik, jaki biotyp, co chcemy w nim trzymać. Na pewno o ile w zbiornikach typu malawi filtracja musi być lepsza, o tyle według mnie w zbiornikach roślinnych może być ona ograniczona do jednego filtra. Drugi jeżeli już to na wymianę jako zapasowy, gdy np. chcemy wyczyścić gruntownie ten pierwszy.

Nie ulega też wątpliwości, że ważniejsza od nadfiltracji jest dobra cyrkulacja wody w akwarium. W miejsce więc drugiego filtra w akwarium roślinnym można wstawić niewielki cyrkulator. Co Wy na to?

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

14 maja 2012, 10:31   (#7)  

W dzisiejszym podejściu do akwarystyki roślinnej filtracja (lub nadfiltracja) pełni rolę mechaniczną i cyrkulatora a nie biologa.
Kto rozsądny przejmowałby się cyklem azotowym w filtrze o pojemności A skoro ma w akwarium podłoże o objętości średnio 5-20xA zasilane tlenem z korzeni? To podłoże w przeważającej mierze załatwia sprawę cyklu a jednocześnie dostarcza produkty wprost do korzeni. W akwarium są rośliny, które trzeba wspomagać azotem więc produkty cyklu azotowego są wręcz niewystarczające w akwarium roślinnym a co za tym idzie ja bym się nim nie przejmował w ogóle (poza startem kiedy zbiornik jest jałowy)...

Pompa cyrkulacyjna? Ukryty filtr w roślinach? Są aranżacje gdzie nie ma wysokich roslin, mamy spore przestrzenie i tutaj każdy dodatkowy element w akwarium bardzo rzuca się w oczy (mam na myśli pompę cyrkulacyjną lub filtr zewnętrzny). Wolę mieć szklane rurki od kubełka niż czarny cyrkulator na widoku ;)

Ja nie jestem zwolennikiem mega nadfiltracji i uważam że pakowanie kubełków przeznaczonych do akwa 200-300l do zbiorników 30-50l to lekka przesada....ale jak ktoś lubi to czemu nie?
Jest jeszcze problem tego typu, że do małego zbiornika ciężko dobrać odpowiednio mały kubeł bo nikt nie będzie tam pchał przecież filtra wewnętrznego a i nie każdy lubi kaskady...a kubełek zawsze i wszędzie można podpiąć.
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

14 maja 2012, 10:41   (#8)  

macek.g napisał(a):Co do cyrkulacji-nie wszystkim podoba sie zastosowanie filtrow wewnetrznych czy cyrkulatorow dla poprawy obiegu wody :wink: dla mnie jest to zbyt szpeacy gadzet,chociaz sam uzytkowalem cyrkulatora.

Jest to sensowny argument, tylko czy aby dokładanie kolejnego kubła nie jest przerostem formy nad treścią? Jeżeli mamy zamknięty cykl azotowy przy użyciu 1 filtra, jaki jest sens dokupowania kolejnego z kilkulitrowym wkładem biologicznym, tylko po to, żeby przepływ był lepszy? Pompy cyrkulacyjne oraz niektóre filtry wewnętrzne mogą być naprawdę niewielkie, zaś w akwariach z bogatą roślinnością ich zakamuflowanie nie powinno stanowić żadnego problemu.

macek.g napisał(a):Ciesze sie ze powracamy w kilku tematach do podstaw akwarystyki rosllinnej,mozemy zweryfikowac rozne stare wyznaczniki akwarystyki roslinnej.

Jak pamietam lata temu kiedy zainteresowaly mnie zbiorniki typowo roslinne pisalo sie w ksiazkach lub gdzies to wyczytalem w innych dostepnych materialach,ze w zbiornikach roslinnych powinna byc zastosowana filtracja z slabszym obiegiem wody.

Być może wówczas mało kto słyszał o co2 z butli i wtedy miało to sens. Tym niemniej, jeśli widzę delikwenta, który posiada już i tak zbyt duży filtr jak na swój litraż i myśli o dokupieniu kolejnego to się zastanawiam jakim cudem mój zbiornik jeszcze żyje, gdzie filtracje mam na poziomie 1/10 tego co on.
Ostatnio edytowano 14 maja 2012, 11:21 przez AquaMike, łącznie edytowano 1 raz

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54

14 maja 2012, 10:57   (#9)  

Norbert Sabat napisał(a):W dzisiejszym podejściu do akwarystyki roślinnej filtracja (lub nadfiltracja) pełni rolę mechaniczną i cyrkulatora a nie biologa.
Kto rozsądny przejmowałby się cyklem azotowym w filtrze o pojemności A skoro ma w akwarium podłoże o objętości średnio 5-20xA zasilane tlenem z korzeni? To podłoże w przeważającej mierze załatwia sprawę cyklu a jednocześnie dostarcza produkty wprost do korzeni.

Ciekawe podejście i ma sens, tylko w takim razie sensu nie ma filtrowanie takiego zbiornika kubełkami z wieloma litrami wkładów biologicznych, bo i po co wg. tej filozofii? Nie wspominając o jeszcze większym braku sensu dokładania kolejnych litrów pojemności wkładów bio. Podstawowe zadanie filtrów biologicznych to neutralizacja szkodliwych związków. Cyrkulacja jest tylko przy okazji.

Norbert Sabat napisał(a):Pompa cyrkulacyjna? Ukryty filtr w roślinach? Są aranżacje gdzie nie ma wysokich roslin, mamy spore przestrzenie i tutaj każdy dodatkowy element w akwarium bardzo rzuca się w oczy (mam na myśli pompę cyrkulacyjną lub filtr zewnętrzny). Wolę mieć szklane rurki od kubełka niż czarny cyrkulator na widoku ;)

No tak są takie zbiorniki np. Iwagumi. Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zewnętrzna pompa niż kupowanie kolejnego kubła, gdzie złoże biologiczne będzie niewykorzystane? Tzn. bakterie się zapewne osiedlą, lecz nic lepszego nie zdziałają, bo cykl azotowy i tak już jest zachowany przy 1 filtrze. Jeszcze lepsze rozwiązanie - użycie tylko 1 filtra, nawet małego, ale z mocną pompą dla lepszej cyrkulacji. W tym momencie dziwi mnie polityka EHEIM'a, który to nie robi małych filtrów zewnętrznych z silnymi pompami, za to stosuje odwrotną zasadę w przypadku filtrów wewnętrnzych - mały filtr i pompa 650l/H, a nawet 750l/h też widziałem. Przykłąd classica 2211, chciałbym żeby EHEIM zrobił taki model z pompą 600l/h. Jego wielkość wkładów w zupełności wystarczy do biologicznej obsługi akwarium do 150L. Pompa 300l/h w tym modelu to trochę za mało i chyba na to ludzie najbardziej narzekają, nie na jego objętość wkładów.

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54

14 maja 2012, 11:36   (#10)  

Jak by się bliżej przyjrzeć to wiele rzeczy we współczesnej akwarystyce nie ma sensu :lol:

Ostatnio zastanawiałem się co by było lepiej gdybym do niedawno wystartowanych 6 akwariów na ziemi z głowicami z gąbkami wlał bakterie, nic by nie było bo nie trzeba :lol: . Podobnie z filtrami, wg mnie kubeł bo jest ładny a w nim raczej wata i gąbka, tak duży jak długo nam się nie będzie chciało czyścić, i tak silny by cyrkulacja, czasem obciążona reaktorem dawała radę. No i to co widać gołym okiem, krystaliczna woda, być może są takie akwaria gdzie jeden filtr nie wystarczy aby taką jakość wody osiągnąć, nie widziałem ale wszystko jest możliwe.

Usunięto użytkownika 15150


A co z bakteriami amylolitycznymi amonifikacyjnymi i tym podobnymi rozkładającymi DOC.

Ciekawi mnie czy osoby rezygnujące z filtracji biologicznej nie maja krasnorostów.

Pethro


Ja powiem tak:
w Holendrze wystarczał mi e700 w 200L baniaczku, teraz kiedy zaszczepiam synka do extra hobby, i zakupiłem większe osobniki do lepszej obserwacji i dlatego teraz mam e1501 i diy z 20L beczki na 2 pompkach i jest ok, mogę bez problemu robić przemeblowanie w akwa i glonów nic nie widać jedyne co robię to przez pierwsze 24godz wyłączam oświetlenie a przez kolejne 48godz redukuję czas z 10 na 6godz, filtry robią resztę :].
Jak ktoś chcę mieć porządną nad filtrację to nawet i w holendrze może, tylko musi się liczyć z większymi kosztami, np. CO2 trzeba wtedy mocniej ustawić no i prądu ciut pójdzie też wiadomo więcej. Jak dla kogoś to nie problem to jednak polecam nad niż brak. Pozdrawiam

kolumb2331
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 05 paź 2014, 20:18
Miasto: Lublin



Jakby ktoś się zastanawiał po co stosować nadfiltrację w akwarium roślinnym to na zdjęciu pokazujemy zbiornik o długości 320cm :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr Baszucki napisał(a):
27355627_1823049794402772_5183636219488806341_o.jpg


Jakby ktoś się zastanawiał po co stosować nadfiltrację w akwarium roślinnym to na zdjęciu pokazujemy zbiornik o długości 320cm :)
Widziałem na żywo. Robi wrażenie , a filtracja robi robotę.

speed_k
Stały bywalec

Posty: 385
Dołączył: 27 mar 2010, 08:23

@AquaMike zaraz na Ciebie naskoczy z 20 osób że się nie znasz, nie masz doświadczenia, że lepiej mieć zapas itp... Widziałem tu nawet rekordzista miał w 112 litrach filtr z przepływem 2000l/h

Osobiście w 250 litrach mam chińczyka HW-302. Azot w normie i woda kryształ.

manjaro
Zainteresowany tematem

Posty: 176
Dołączył: 06 lis 2017, 14:58
Miasto: Kościan

manjaro napisał(a):@AquaMike zaraz na Ciebie naskoczy z 20 osób że się nie znasz, nie masz doświadczenia, że lepiej mieć zapas itp... Widziałem tu nawet rekordzista miał w 112 litrach filtr z przepływem 2000l/h

Osobiście w 250 litrach mam chińczyka HW-302. Azot w normie i woda kryształ.
Raczej nie naskoczy bo swoje posty pisał w 2012....
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Wszystko zależy od tego jak definiować nadfiltrację. Bo jeżeli po prostu osiągnęliśmy zadowalający poziom klarowności wody, to jest to filtracja wystarczająca a nie żadna nadfiltracja.(jak woda nie jest klarowna z powodu zawiesin "mechanicznych" to znaczy, że filtry są za słabe) Nadfiltracja z definicji nie sprawi, że woda będzie choć odrobinę czystsza, bo to jest po prostu zapas ponad potrzeby zbiornika.

Niewątpliwie jest obecnie tendencja do ładowania dużej mocy filtrów w zbiornikach. Odnoszę jednak wrażenie, że często nie jest to potrzebne a w akwariach roślinnych, zwłaszcza tych dojrzałych przeceniane są filtry ze złożami biologicznymi. (chodzi mi o przypadki w których są dwa kubły a jeden dość pojemny wypchany ceramiką w całości).

Ostatnio spotkałem się z opinią, że 1 litr pojemności filtra na akwarium 100 litrowe (chodziło o kaskadę) to jest absolutnie za mało i na pewno woda nie będzie czysta. To ja się zastanawiam jak daje się utrzymać w akwariach klarowną wodę przy turbinowym filtrze wewnętrznym, nie mówiąc już o tym jak dawniej udawało się to przy filtrach gąbkowych napędzanych przez brzęczyk :D A jak ktoś przerybi zbiornik w ekstremalny sposób to i 3 filtry zewnętrzne będzie mało.

Co innego cyrkulacja - ta często przy jednym standardowym filtrze jest niewystarczająca - ale aby mieć dobrą cyrkulację nie potrzeba kilku filtrów zewnętrznych.

Oczywiście nie ma nic złego w nadfiltracji jak ktoś lubi mieć zapas na wszelki wypadek czemu nie ale z drugiej strony nie popadajmy w przesadę. Jak coraz częściej widzę jak ktoś radzi początkującym akwarystom, że przykładowo jeden eheim 2213 to może filtrować kostkę 30 litrów a nie 70 litrowe akwarium to zastanawiam się w jaką stronę to zmierza. Wielu zapomina o tym, że nadfiltracja może czasem pomóc (chociaż częściej pewnie nie da nic) ale nie jest absolutnie konieczna.

No i jeszcze jeden często pomijany aspekt to ekonomia. Dwa filtry o sumarycznej mocy 60W to nie wydaje się dużo w porównaniu do np oświetlenia, ale w przeciwieństwie do niego pracują one przez 24 godziny i przez rok uzbiera się już konkretna suma na rachunku za prąd (w tym przypadku to około 350 złotych). W przeliczeniu na miesiąc to niby nie dużo ale ziarnko do ziarnka i koszta rosną.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Dzisiejsza akwarystyka trochę powariowała odnośnie filtracji i nie tylko. Jeszcze trochę, a to nie filtr będzie dodatkiem do akwarium, ale akwarium stanie się dodatkiem do filtra. Według mnie filtr ma przede wszystkim filtrować, a do cyrkulacji można użyć małego cyrkulatora, bądź pompy zewnętrznej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

wololow
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 15 sty 2015, 18:51

wololow napisał(a):Dzisiejsza akwarystyka trochę powariowała odnośnie filtracji i nie tylko. Jeszcze trochę, a to nie filtr będzie dodatkiem do akwarium, ale akwarium stanie się dodatkiem do filtra. Według mnie filtr ma przede wszystkim filtrować, a do cyrkulacji można użyć małego cyrkulatora, bądź pompy zewnętrznej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie do końca się z tym zgodzę. Dawno temu, kiedy zaczynałem przygodę z akwarystyką, w moich baniakach miał zastosowanie zawsze tylko filtr wewnętrzny. Raczej nie miałem problemów z czystością wody, ale... Po kilku latach przerwy i założeniu 450 litrów zamontowałem jeden filtr, który miał robić za biologa i mechanika (dla 450 l filtr o przepływie 2400 l/h). Po 7 tygodniach ciągłych problemów z czystością wody, a przede wszystkim z stabilnością biologii wymieniłem wspomniany filtr na dwa: jeden z przepływem 1850 l/h jako mechanik i drugi mniejszy o 700 l/h jako biolog. W ciągu 3 dni skończyły się problemy z klarownością, a co najważniejsze z skokami amoniaku i azotynów.

Avatar użytkownika
ZORANEGI
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 05 gru 2017, 14:46
Miasto: Wrocław PL, Deggendorf DE

ZORANEGI napisał(a):
wololow napisał(a):Dzisiejsza akwarystyka trochę powariowała odnośnie filtracji i nie tylko. Jeszcze trochę, a to nie filtr będzie dodatkiem do akwarium, ale akwarium stanie się dodatkiem do filtra. Według mnie filtr ma przede wszystkim filtrować, a do cyrkulacji można użyć małego cyrkulatora, bądź pompy zewnętrznej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie do końca się z tym zgodzę. Dawno temu, kiedy zaczynałem przygodę z akwarystyką, w moich baniakach miał zastosowanie zawsze tylko filtr wewnętrzny. Raczej nie miałem problemów z czystością wody, ale... Po kilku latach przerwy i założeniu 450 litrów zamontowałem jeden filtr, który miał robić za biologa i mechanika (dla 450 l filtr o przepływie 2400 l/h). Po 7 tygodniach ciągłych problemów z czystością wody, a przede wszystkim z stabilnością biologii wymieniłem wspomniany filtr na dwa: jeden z przepływem 1850 l/h jako mechanik i drugi mniejszy o 700 l/h jako biolog. W ciągu 3 dni skończyły się problemy z klarownością, a co najważniejsze z skokami amoniaku i azotynów.


Możliwe, że dwa filtry zrobiły po prostu lepszą cyrkulację niż jeden filtr z większym przepływem. Nie twierdzę, że tak musiało być, ale biorę pod uwagę taką możliwość. Poza tym trzeba brać poprawkę na przepływ podawany przez producentów.

wololow
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 15 sty 2015, 18:51











Powiązane tematy
  • Unimax 500 nie leci z jednego z wylotów

    Filtr unimax 500 mam od jakiś ośmiu lat, jednak od dobrych 5 lat nieużywany. Jak wiadomo model ten ma dwa wloty i dwa wyloty. Dziś w wannie próbowałem go reanimować, woda szybko przepływa tylko z jedn...

    Wyświetlenia: 534 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowa seria filtrów Tetra EX już dostępna

    nowe-wersje-ex.jpg Tetra wprowadziła nowe wersje swoich filtrów zewnętrznych z serii EX. Poprawiono m. in. przepływu wody oraz system otwierania filtra... Czytaj więcej » Zobacz wideo: htt...

    Wyświetlenia: 8078 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Serwis filtrów akwarystycznych

    Witam serdecznie czy macie jakieś namiary na serwisy filtrów akwarystycznych potrzebuje naprawić filtr hydor profesional 250 bo mi cieknie już wymieniałem oringi w głowicy i dalej jest wyciek. Serdecz...

    Wyświetlenia: 2975 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • A może by tak niebieskie węże do filtrów?

    https://www.youtube.com/watch?v=CjaDVDwLeIk Co o tym sądzicie?

    Wyświetlenia: 1259 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nowa seria filtrów Fluval

    fluval-07-1.jpg Zapraszam do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=-zBq7QTSw4c

    Wyświetlenia: 3544 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 300L netto dobór filtrów.

    Hej. Pierwsza konfiguracja: dwa filtry Tetra Ex1200 plus (na jednym z nich będzie filtr przepływowy do rozpuszczania CO2). Druga konfiguracja: Fluval Fx4 + Tetra Ex800 plus , na fluvalu byłby ten ...

    Wyświetlenia: 1947 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wkłady filtracyjne do filtrów kubełkowych

    Chciałbym się poradzić osób z większym doświadczeniem, czy taki zestaw mediów filtracyjnych jest ok dla zbiornika 450 litrowego: Filtr nr 1 ( Eheim 2076 e) kolejność mediów od dołu: - Kosz 1 - JBL S...

    Wyświetlenia: 1208 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jakie filtr/y do baniaka 450l Roślinne

    Witam wszystkich jako nowy forumowicz. Mam akwarium 150x50x60cm i zamierzam dokupować osprzęt.Akwarium będzie roślinne ale też chcę przełożyć z mniejszego baniaka dwa duże zbrojowniki lamparcie ,pawio...

    Wyświetlenia: 2297 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Faktyczny przepływ filtrów kubełkowych

    Zastanawiam się nad kupnem nowego filtra , akwarium prawie 40 litrów brutto , niestety filtr który posiadam, czyli HW603, moim zdaniem jest za słaby. Po przeczyszczeniu filtra , przepływ jest na pozio...

    Wyświetlenia: 515 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problemy ze startem filtrow fluwal fx6

    W itam. C zy mial ktos problem z odpalaniem filtra fluval fx6. W lutym kolega kupil filtr fluval fx 6 do 500l zbiornika malawi chcac wymienic jeden ze starszych zamontowanych tam jjbl 1501 (chyba )...

    Wyświetlenia: 1380 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 319 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.