Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Nawożenie solami - ogólnie i skrótowo



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



To ogrom wiedzy, wręcz całe studia nad chemią wody, roślinnością i temat do głębszej pracy dla biologów, ale jak to się może mieć dla początkującego akwarysty i to nie-biologa? Można spróbować coś, skrótowo oczywiście, zebrać.
Założenie: mamy na myśli akwarium HT z odpowiednim światłem, np 0,5...0,6 w/l.

Jest ważne wiedzieć jakie parametry ma woda wodociągowa, by wiedzieć ile czego dozować, np. w wielu miastach mamy dużą zawartość NO3, więc częściowo lub w całości, można sól KNO3 odpuścić, zależy ile tego mamy w kranie.

Ja jednak polecam praktyczny filtr RO, który wyczyści wszystko (prawie) z wody i startujemy od zera mineralizując wodę, czyli już wiedząc ile mamy Magnezu, np. 6....12 mg/l ,czyli skrót myślowy: ppm, a potem Ca, którego zawartość najlepiej jak jest 4-krotnie większa od Mg. Gotowe mineralizatory mają odpowiednie stężenia tych makroelementów. Poza tym ustawiają odpowiednio Kh i Gh. Dobre Kh to ok. 5....6 st. niem.
Do takiej wody dozujemy pozostałe podstawowe sole makro i mikro, wiedząc ile czego dostarczyliśmy do kolumny wody, dzięki wodzie z filtra RO.

Makroelementy

Mg - magnez
Dobrze jak jest go ok. 5...6 ppm, w niektórych wodach wodociągowych tyle jest - szczęściarze! Ale można go dozować przy okazji podmiany np. 6 ppm. Osobiście lubię stosować sól MgSo4x7H2O.
Rozpuszczalność MgSO4*7H2O: 105,5g / 1000 ml wody RO.

Ca - wapń (nie wapno!!!)
To tez makroelement, wielu dowodzi, że najlepiej jeśli jest 4-krotnie większy od magnezu Mg, jest to ważne by te pierwiastki, włączając jeszcze potas K, wzajemnie się nie blokowały. W wypadku mineralizatora problem jest rozwiązany, gdyż stosunek tych makroelementów jest poprawnie ustawiony. W wypadku wody wodociągowej dobrze jest poznać jej skład właśnie po to, by dodać odpowiednią ilość np. Mg dla dobrej relacji z Ca.

K - potas.
Przy każdej podmianie co tydzień (ok. 30%) dozuję 15...20 ppm K z soli np. K2SO4 rozrobionej wg poniżej podanego dobrego kalkulatora. Można to dać naraz przy podmianie raz w tygodniu wszystko, albo jeśli kto woli można to podzielić na siedem i dozować codziennie odpowiednią część.
Maksymalna rozpuszczalność K2SO4: 90g / 1000 ml wody RO.

N - azot.
Można dozować 15.....20 ppm tygodniowo najlepiej z soli KNO3. Tą dawkę roztworu najlepiej podzielić na siedem i dozować codziennie odpowiednią część.
I tu również uwaga!, gdyż NO3 dostarczają nam w formie organicznej również ryby w wyniku ich metabolizmu oraz rozkładające się resztki pokarmu, liści itd. NH3, NO3 oczywiście przy Ph<7!!! Czyli jednym słowem łańcuch azotowy hula. Stąd trzeba testowac i sprawdzać, czy aby napewno trzeba dozować NO3, bo może się okazać, że azotu jest już sporo w wodzie. Gdy jednak go nie ma i dostarczamy te 15...20 ppm NO3 z soli KNO3 to wielu uważa, że w zupełności wystarczy tu już potasu K z tej soli, nie trzeba go dostarczać osobno z soli K2SO4!
Rozpuszczalność KNO3 w wodzie o temp. 20 st. C wynosi około 302g / 1000 ml.

P - fosfor.
Tu też potrzebujesz... testowania i dostosowania do azotanów (stosunek 10:1).
EDIT: wg stosunku Redfielda N : P = 16:1, a wobec NO3:PO4 potrzebny jest przelicznik - Kalkulator Buddy`ego - stąd skrótowo możemy zaokrąglić i mówić, że fosforanów winno być mniej więcej 10 razy mniej niż azotanów, by nie było ani zielenic, ani cyjanobakterii w zbiorniku.
I tak np. jeśli masz azotanów powiedzmy NO3 - 20 ppm, a fosforu PO4 masz np. 0,5 ppm w akwa po przetestowaniu, to fosforu z np. KH2PO4 trzeba dostarczyć jeszcze 1,5 ppm. Najlepiej to podzielić na siedem dawek codziennych i będzie git.
Rozpuszczalność w temperaturze pokojowej KH2PO4: 250g / 1000 ml wody RO.

Dla doświadczonych i nie uznających testów, a będących przekonanymi, że azotu mają dość, to fosforu trzeba lać na "oko" tyle, by rośliny zaczęły bąblować, ale lepiej się podeprzeć jednak testami, albo przejść na EI! :wink:

C - węgiel
Jeden z najważniejszych makroelementów najlepiej przyswajany przez rośliny z jego formy gazowej CO2. I tu jest ważne, by był dobrze rozpuszczony (dobry spiek ceramiczny, bądź reaktor narurowy) i dobrze rozprowadzony po akwarium (cyrkulacja wody). Można też wesprzeć się "węglem w płynie"; ale w HT jedynie "wesprzeć się", gdyż roślinom łatwiej i szybciej pobrać go z CO2, a wyścig z glonami wciąż trwa! :wink:
Stężenie CO2 w akwarium dobrze jakby miało wartość ok. 20 ppm, ale...
Optymalna wartość CO2 w wodzie w dużej mierze zależy od wartości pH oraz twardości wody.
Gdy wartości węglanowa Kh wynosi od 4 do 6°n (st. niem.) oraz pH ok. 6,8 (a takie wartości mniej więcej nas by interesowały) - to optymalna zawartość CO2 wynosi od 20 do 40 mg/l.
Najlepiej zaopatrzyć się w stały test np. JBL`a i dbać, by kolor jego płynu był oliwkowy.

Co do kalkulatorów o których wcześniej wspominałem: dobry i sprawdzony kalkulator nawozów -
http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php

Dla bardziej zainteresowanych zwłaszcza w metodzie nawożenia EI podaję super kalkulator EI, oparty o najnowsze badania i przemyślenia Tomm`a Barr`a:
http://calc.petalphile.com/

Mikroelementy
Co do mikro to mamy cały wachlarz gotowych nawozów, lub podrabianych, lub soli do rozpuszczenia. Oczywiście w tym wypadku firmowe mikro mają lepsze chelaty, są trwalsze, lepiej się przyswajają itd...
Wszystko jedno co się stosuje, jedno jest ważne - obserwować rośliny. Pierwsze oznaki chlorozy są sygnałem, żeby zacząć dozować mikro i najlepiej od mniejszych - małych dawek, potem do większych.
Z mikro mierzalne jest dla nas, akwarystów jedynie żelazo i to w dodatku wyjątkowo niedokładnymi testami, warto jednak zwrócić uwagę, aby na początku nie przekroczyć bariery 0,1....0,2 ppm Fe, potem obserwować i lekko zwiększać obserwując rośliny, ich barwę oraz... szyby :wink: - inwazja zielonego nalotu może być spowodowana m.in. zbyt wysokim mikro.

Sole makroelementów nie potrzebują konserwantów, mogą rozcieńczone stać w szafce, natomiast nawozy mikroelementowe to już zależy - jeśli są to firmowe nawozy to zapewne są zaopatrzone w konserwanty i też można je schować do szafki, jeśli natomiast są zrobione przez nas, to należy je trzymać w lodówce, albo użyć po prostu 2 ml "węgla w płynie" np. EC lub Carbo PG na 250 ml nawozu mikro i będzie ok. Można oczywiście też użyć innych konkretnych konserwantów chemicznych. To tak ogólnie oczywiście i dla tych na początku!

Zapraszam do korekty, uzupełnienia, poprawek i dyskusji.
Pozdrawiam, Godween :)
Ostatnio edytowano 15 kwi 2012, 14:32 przez Godween, łącznie edytowano 6 razy

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

13 kwi 2012, 23:21   (#2)  

O EI nigdy za wiele :D.

Zastrzeżeń brak, wyróżnił bym tylko Ca i Mg tak samo jak NPK i dopisał rozpuszczalności do reszty soli tak żeby wszystko wyglądało bardziej schematycznie :).
Pozdrawiam
Adam

Obrazek

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

14 kwi 2012, 00:08   (#3)  

Dzięki Scob, zrobiłem kilka poprawek :)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Godween napisał(a):dostosowania do azotanów (stosunek 10:1)


A dlaczego akurat tyle? ;)
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

AdamA napisał(a):
Godween napisał(a):W wypadku wody wodociągowej dobrze jest poznać jej skład właśnie po to, by dodać odpowiednią ilość np. Mg dla dobrej relacji z Ca.

to poproszę o pomoc w rozszyfrowaniu mojego Ca w wodociągu północnym;

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody

ile mam podawać Mg według Was ?
Ostatnio edytowano 14 kwi 2012, 11:04 przez AdamA, łącznie edytowano 1 raz

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

tmaciak napisał(a):
Godween napisał(a):dostosowania do azotanów (stosunek 10:1)


A dlaczego akurat tyle? ;)


Tomku, fajny masz podpis, akurat jest odpowiedzią na to pytanie :wink:

Wiedza oparta na doświadczeniach i eksperymentach wielu daje jako taką optymalną wartość. Żeby być już bardzo dokładnym to wg stosunku Redfielda wychodzi 16:1 (N : P), ale dla uproszczenia wielu oblicza sobie mniej więcej 10:1, tym bardziej, że wszystkie testy są jedynie orientacyjne (czyt. niedokładne). Chodzi o to by mieć widełki: nie dopuścić do zielenic, a z drugiej strony do sinic - to tez uproszczenie, bo wg znów myślenia EI - sinice to nie nadmiar fosforu, ale braki - niedobory azotu!

No nic, dałem się sprowokować :wink: Tomku wiem, że to było podchwytliwe pytanie.. :D
Ostatnio edytowano 14 kwi 2012, 11:27 przez Godween, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

AdamA napisał(a):to poproszę o pomoc w rozszyfrowaniu mojego Ca w wodociągu północnym;

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody

ile mam podawać Mg według Was ?


mg Ca2+/l - ok. 104

mg Mg2+/l - ok. 156


Wydaje mi się, że tak się to przelicza, odejmując od twardości ogólnej wyrażonej w CaCO3 stężenie jonów wapnia. W takim przypadku nie ma potrzeby dosypywać magnezu.
Pozdrawiam
Adam

Obrazek

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

14 kwi 2012, 12:02   (#8)  

? ooo to ciekawe
Do tej pory lałem 5-7ppm/ tydzień, choć bez jakiegoś przekonania.
Widywałem np. na anubisach lub staurogyne zielone ciemne unerwienia na jasnym liściu, ale czy to objaw braku Mg nie mam pewności.

No i dzięki za pomoc, bo te opisy dla mnie nieczytelne wogóle.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 kwi 2012, 12:17   (#9)  

Zgadza się, rzadko się spotkałem z tak nieczytelnym opisem wody wodociągowej dla laika, przeciętnego spijacza wody, ale na szczęście mamy na Forum tez biologów, którzy pomogą. Co do podawanego Mg to na pewno taka ilość nie przeszkadzała (w EI podaje się kosmiczne ilości Mg i jest ok.), ale po co lać skoro jest to w kranie. Jedynym problemem może być wzajemne blokowanie się potasu i magnezu przy jego (Mg) wysokim stężeniu w relacji z wysokim Ca.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

14 kwi 2012, 12:20   (#10)  

Godween napisał(a):Jedynym problemem może być wzajemne blokowanie się potasu i magnezu przy jego (Mg) wysokim stężeniu w relacji z wysokim Ca.


czyli lać mniej Mg czy więcej K ?

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 kwi 2012, 13:24   (#11)  

Mg w ogóle nie musisz lać, bo jest go aż nadto, zwiększ potas.


W ogóle zależności między Ca Mg K chyba sprawiają najwięcej problemów, szczególnie jeśli nie zna się parametrów kranówki. Przy zaburzeniach wchłaniania wapnia dzieją się różne cuda typu karłowacenie stożków wzrostu i naprawdę ciężko z tym walczyć a wapń jest łatwo blokowany przez nadmiar magnezu, azotanów, potasu. Właśnie sobie eksperymentuję na swoim zbiorniku i doprowadziłem do skarłowacenia stożków wzrostu u rotali nadmiarem któregoś makro, wszystko zapisuję i może kiedyś o tym skrobnę na forum.

PS

Godween napisał(a):Z mikro mierzalne jest dla nas, akwarystów jedynie żelazo


O ile się nie mylę to jeszcze mierzalna jest miedź przy pomocy testów akwarystycznych, chociaż dla rośliniarzy nie ma to większego znaczenia.
Pozdrawiam
Adam

Obrazek
Ostatnio edytowano 14 kwi 2012, 13:32 przez Scob, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

14 kwi 2012, 13:31   (#12)  

Zatem będę obserwował zdjęcie Mg i podniesienie K.

Dzięki, napiszę co wyszło.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

14 kwi 2012, 13:59   (#13)  

skoro tak rozmawiacie o stosunku Mg do K i Ca , może pomożecie zbilansować te pierwiastki ile podawać w EI.
Zaczeło mi wykrecać rosliny liście (bacopa langiera) i blyxa czerwona a rotala karłowata.

Dane z wodociągów:
Ca -64,5 ÷ 72,2 mg/l
Mg - <5 ÷ 8,00
k - 0,86 ÷ 1,39
Podmiana wody co tydzien 40-50%
Podawałem 29 Potasu 20 Azotu 3 fosforu i 5 mg

Ile podawać na tydzien?
ObrazekObrazekObrazek i inne..

Avatar użytkownika
chodys1910
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 01 lis 2011, 13:23

Godween napisał(a):Wiedza oparta na doświadczeniach i eksperymentach wielu daje jako taką optymalną wartość. Żeby być już bardzo dokładnym to wg stosunku Redfielda wychodzi 16:1 (N : P), ale dla uproszczenia wielu oblicza sobie mniej więcej 10:1, tym bardziej, że wszystkie testy są jedynie orientacyjne (czyt. niedokładne).


Stosunek Retfielda to N : P a nie NO3 : PO4, dla N : P 10:1 mamy NO3 : PO4 na poziomie ~7:1 (o ile dobrze pamiętam, można sprawdzić w wątku o EI).

Już abstrahując, że należy się zastanowić, czy chcemy nawozić rośliny, czy unikać glonów... stosunek NO3 : PO4 w EI na poziomie 6:1 jest nieprzypadkowy, bo mniej więcej odpowiada stosunkowi N : P w suchej masie roślin wodnych.

Z ciekawostek jak łatwo sprawdzić podobny stosunek NO3 do PO4 jest w special lights ;)

To jedna uwaga.

Druga to taka, że moim zdaniem nie w powinno się polecać nawożenia "na testy" a już zwłaszcza biorąc pod uwagę rozpowszechnienie podłoży jonowymiennych, bo zaraz będzie w tym wątku zatrzęsienie postów pt. "mam Prosoila, daję pierdylion ppm PO4 a test pokazuje mi zero, co robić"... :)

A trzecia, ale w sumie nie wiem czy to powinno być w tym wątku, czy tym o starcie akwarium, ale coraz bardziej się przekonuję, że niezależnie od metody nawożenia, to 50% podmiany tygodniowo w akwarium HT likwiduje wiele problemów.
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

14 kwi 2012, 17:51   (#15)  

Tak, 50 % podmiany "resetuje" coś co moglibyśmy popsuć, szczególnie, gdy testy nas wprowadziły w błąd. Jeśli stosujemy wodę z RO, to najlepiej rzeczywiście obejść się bez testów i dozować to co obliczył nam kalkulator.

Ja jednak wciąż się zmagam z NO3, które powstaje w wyniku przemiany materii ryb i rozkładu resztek, nie mówiąc już o tym, że woda z RO nigdy nie jest zupełnie wolna od NO3, gdy mam w kranie 30 mg/l NO3. I dlatego muszę testować dla jako takiej orientacji. Wyobraź sobie, może nie uwierzysz, że w ogóle nie leję roztworu z KNO3 już od dawna. I nie mogę zbić tego cholerstwa (NO3) do powiedzmy 5 ppm :evil:

Co do podłoży aktywnych to rzeczywiście - wprowadzają niezłe zamieszanie, w tym wypadku też testy nie pokażą realnej wartości np. PO4 w zbiorniku jako całości z podłożem biorąc.

Dzięki również za wyjaśnienie kwestii stosunku N : P.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

14 kwi 2012, 20:56   (#16)  

Fajny temat, choć można już wiele o tym poczytać w necie.

Scob, Po tych rozważaniach o Mg i Ca mam pytanko: mineralizuję wodę RO, czy mam właściwe wyniki dla roślinnego akwarium? Oto one: Mg 12 ppm i Ca 38 ppm. Oprócz tego Kh 5 i Gh 7. Pozostawać przy takich, czy dawać połowę mineralizatora?

Avatar użytkownika
Dante
Poznaje temat

Posty: 104
Dołączył: 14 sie 2011, 18:58

14 kwi 2012, 21:20   (#17)  

Dante, sprawa jest trochę bardziej złożona niż uniwersalna proporcja, bo różne gatunki roślin mają różne wymagania co do twardości i mogą różnie w tych twardościach wyglądać. Ja pisałem o tym, że gdy proporcja jest drastycznie niewłaściwa to następuje blokowanie wchłaniania najczęściej wapnia które objawia się karłowaceniem stożków wzrostu.

U Ciebie wszystko jest ok, ale żeby było książkowo musiałbyś podnieść wapń o 10ppm. Idealizowanie tych parametrów nie bardzo ma sens, bo rośliny które znajdują się w przeciętnym rośliniaku pochodzą z różnych części świata i rosną w wodach o różnej twardości, dlatego polegać należy przede wszystkim na swoich obserwacjach. Czyli właściwie nic nowego Ci nie powiedziałem :wink: .

Aha, sprawa może się dodatkowo komplikować jak masz podłoże jonowymienne.
Pozdrawiam
Adam

Obrazek

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

14 kwi 2012, 21:27   (#18)  

Czy z tego wnioskować, że przy Amazonii nowej, taka mam, najlepszymi nawozami są z tej linii Ady? Czy sole mają sens?

Avatar użytkownika
Dante
Poznaje temat

Posty: 104
Dołączył: 14 sie 2011, 18:58

14 kwi 2012, 21:36   (#19)  

Jak najbardziej mają sens nigdzie nie napisałem, że nie. Intencją mojej wypowiedzi na temat podłoża jonowymiennego było to, że nie ma sensu się tym za mocno przejmować, bo zmiennych jest zbyt wiele ;).

Twoje parametry są odpowiednie, chociaż mogłoby być więcej wapnia, jeżeli wszystko ładnie rośnie to nie ma sensu tego zmieniać.
Pozdrawiam
Adam

Obrazek

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

Scob napisał(a):
AdamA napisał(a):to poproszę o pomoc w rozszyfrowaniu mojego Ca w wodociągu północnym;

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody

ile mam podawać Mg według Was ?


mg Ca2+/l - ok. 104

mg Mg2+/l - ok. 156


Wydaje mi się, że tak się to przelicza, odejmując od twardości ogólnej wyrażonej w CaCO3 stężenie jonów wapnia. W takim przypadku nie ma potrzeby dosypywać magnezu.


Rozumiem że "idealnie" to Ca:Mg 4:1.
Czy zatem u mnie ta proporcja z wyliczeń wodociągowych nie jest jakaś niepokojąca?
:o
Ostatnio edytowano 14 kwi 2012, 21:43 przez AdamA, łącznie edytowano 1 raz

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

    nawozenie-yokuchi-gen.jpg Zapraszam do zapoznania się z artykułem i dyskusji na temat zaproponowanej metody nawożenia: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/5340-nawozenie-gen-growthiv...

    Wyświetlenia: 4546 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

  • Nawożenie EI

    Jak w temacie czekam na wasze subiektywne opinie czy waszym zdaniem to najlepsza metoda nawozenia ?

    Wyświetlenia: 1435 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Nawożenie solami na sucho

    Metoda EI (Estimative Index) jak ktoś jest zainteresowany Sole podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od zapotrzebowania roślin Podstawa to wysokie poziomy CO2 Dobry obieg wody Duże podmiany wo...

    Wyświetlenia: 699 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nawożenie nawozem Tropica zielony

    Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

    Wyświetlenia: 1158 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4502 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Nawożenie Iwagumi - 120 l - mała ilość roślin

    Cześć, rozpoczynam nowy wątek, aby nie mieszać w innych założonych przeze mnie. Chciałbym rozpocząć nawożenie w moim Iwagumi. Akwarium ma miesiąc i dojrzało. Mam dwa gatunki roślin Eleocharis parvula...

    Wyświetlenia: 2636 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

    Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

    Wyświetlenia: 967 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18450 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Nawożenie MIKRO

    Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

    Wyświetlenia: 2566 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Aplikacja Tropica 90 dni i nawożenie

    Zainstalowałem aplikację Tropici do prowadzenia akwarium przez pierwsze 90 dni i zauważyłem ciekawą rzecz. Wcześniej zalecali start z nawożeniem dopiero od 21 dnia. W nowej wersji-już od dnia 3 (jeś...

    Wyświetlenia: 942 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 435 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.