Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


375l - ogólne na ziemi



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



09 sty 2012, 12:46   (#21)  

Spajoo, muszę oddać honor, super te zdjęcia, mimo wszystko w realu pewnie jeszcze lepiej to wygląda. Nie wiem jak przegapiłem Twój wątek w jesieni, teraz dopiero się natknąłem i zastanawiam się ile trwało dojrzewanie Twojego "quasi" LT (walka z glonami, stabilizacja środowiska w podłożu itp...)? Czy na start miałeś już taką ilość roślin z innego akwarium, czy rosły od zwykłych sadzonek wraz z dojrzewaniem baniaczka jak to bywa w większości przypadków?

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

10 sty 2012, 15:17   (#22)  

Nie trzeba oddawać mi honorów, bo nie mam żadnego stopnia wojskowego :D Ale do rzeczy. Dojrzewanie akwarium w moim przypadku trudno zdefiniować. Już drugiego dnia posadziłem rośliny, a trzeciego dnia wpuściłem ryby. Te odstępy nie były spowodowane zabobonami dot. termnów wpuszczania życia do świeżej wody, ale po prostu czasem, jaki zajęło mi docięcie węży, założenie wlotów, ustawienie deszczowni, wewnętrznej kaskady itp. Na początku akwarium zostało zalane bez tych elementów i wyglądało, jak na fotkach poniżej, czyli pełen prototyp :) Pokażę Ci jak to wszystko zostało zrobione i co było po drodze.

Najpierw poszły wory z agrowłókniną wypełnione glebą:

Obrazek

Potem zasypka manado i od razu kawałek korzenia, żeby wydzieliły się barwniki i odpoczynek jednodniowy, żeby poznikały bąble powietrza (świeciłem niebieskimi LEDami, bo jeszcze:poprawiałem oświetlenie szafek, czujniki w środku, więc nie podpiąłem timera pod świetlówki, coby nic się nie plątało na listwach zasilających)

Obrazek

Potem poszły większa część roślin z 25-litrowego, specjalnie puszczonego na zarośnięice dawcy (tutaj założyłem prowizoryczne wloty i deszczownię zrobioną w węża 12mm.

Zdjęcie dawcy:

Obrazek

Zdjecie z przeniesionymi roślinami. Na dole dawca, w którym jeszcze trochę chwastów zostało, bo żył w nim narybek Micorasbor Galaxy.

Obrazek

Po 2-3 tygodniach do akwarium trafiło trochę dokupionego zielska, które w dużej części przyszło do mnie w formie gnoju (na szczęscie ten sklep internetowy już nie istnieje), ale tu już widać przyrosty roślin, które zdecydowanie wystartowały. Świeciłem od razu po 10h świetlówkami 2x54W noname 6500K i 4000K. Na wloty trafiły głąbki Aquaela, bo do zbiornika wpuściłem yellowki.

Obrazek

Jakiś tydzień później, mimo dosyć sporawych przyrostów pojawiły się cyjanobakterie, co mnie zirytowało, bo przymierzałem się do przycinki. Prawdopodobnie pomogłem im, bo trochę chlapałem do wody roztwory nawozów zrobione z suchych soli i mikro. Zdjęcie z 27.06.2011.

Obrazek

Wyłaczyłem świetlówki na bodaj 3 albo 4 dni (nie pamiętam dokładnie). Zapalałem je jedynie wtedy, gdy strzykawką polewałem sinice wodą utlenioną. Po kilku dniach kuracji ustąpiły i już praktycznie się nie pojawiły, a rośliny w tym czasie dalej rosły mimo, że dysponowały jedynie skąpym światłem słonecznym. Było lato, a że okna są od wschodu, więc do popołudnia miały opuszczone rolety, żeby nie nagrzewać pokoju. Ucierpiał jedynie mech, który i tak potem ładnie odbił i teraz tworzy porządną kępę. Biorąc pod uwagę, że kuracje droższymi specyfikami trwają po kilkadziesiąt dni (http://akwaroslinne.blogspot.com/2010/12/femanga-algen-stop-special-test.html), u mnie poszło błyskawicznie. Zdjęcie zrobione 02.07.2011.

Obrazek

W tym czasie rotala wyrosła na 80cm... :? Dzięki zapakowaniu ziemi w worki wyrwane rośliny miały czyste i zdrowe korzenie no i nie powodowały chmur mułu przy przesadzkach. Korzenie, które się urywały przy wyciąganiu zostawały w worku użyźniając ziemię.

ObrazekObrazekObrazek

Potem były nitki, na które napierw kupiłem Femangę AlgenStop! General. Po tygodniu stosowania efekty były mnij niż mizerne i doszedłem do etapu nawijania nitek na widelec. Preparat poszedł na półkę, podmieniłem połowę wody i zacząłem stosować EasyCarbo, znów używając strzykawki aby polewać miejsca z nitkami. Nie dawałem dziennie więcej niż 10-15ml EC. Przestałem też podmieniać wodę. Po tygodniu nitki były w odwrocie, więc zmniejszyłem dawkę o połowę i przyznaję się bez bicia, że podawałem nieregularnie, pomimo pojawienia się krasnorostów. Po kolejnym tygodniu znów zmniejszyłem dawkę o połowę i może ją podałem ze dwa razy. Nitki już się nie pojawiały, krasnorosty mrniały. Po jakimś czasie zniknęły, a akwarium doszło do etapów, które są pokazane na fotkach we wcześniejszych postach. Od października podmieniłem część wody jedynie raz, co tydzień jedynie uzupełniam odparowaną wodę.

Mimo tych wszystkich chemikaliów ryby nie padały, a krewetki się spokojnie rozmnażały:

Obrazek

Od jakiegoś czasu sadzę też rosliny z żelu i całkiem nieźle rosną. Probuję też sił z althernaterą i rotalą macandrą, ale tu już podaję skąpo (ale jednak) CO2 z butli przez dyfuzorek ze spieku umieszczony w bezpośrednim pobliżu tych roślin. Obie póki co rosną, Z gazu korzystają również lugwigie, które znów mi zarosły większość środka i część z nich pójdzie do zbiornika kolegi. Do akwarium trafia też trochę EC, którym bez większego przekoania polewam od czasu do czasu gałęzatkę, która mi się pojawiła na jednej kępie mchu zaraz pod taflą wody (pewnie przywleczona z jakąś rośliną ze sklepu). Robię to bez szczególnego zaangażowania, bo ta kępa mchu przerośniętego gałezatką wyglada całkiem całkiem.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem komuś, kto planuje akwarium z ziemią albo przejmuje się glonami, które go nawiedziły.

P.S. Jeśli są jakieś literówki, błędy - przepraszam. Akurat nie mam teraz czasu na poprawki.
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

11 sty 2012, 05:01   (#23)  

Dzięki za super relację ze zdjęciami. Na pewno wielu się to przyda. :D

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

21 mar 2012, 01:34   (#24)  

Będzie aktualka? :)

Anonim 22456


21 mar 2012, 23:19   (#25)  

Może być aktualka, choć nie bardzo jest się czym chwalić.

Akwarium trochę zaniedbałem z kilku różnych powodów. Jakiś czas temu pozwoliłem mu porządnie zarosnąć, przez co prawie straciłem rotalę i teraz odradzam ją z kilku pędów. Ludwigia tak się rozpanoszyła na tafli, że przez przyciemnienie macandra dostała w kość i ledwo zipie, zaś althernatera poszła w kosz, bo nie chciało mi się z nią bawić. Może jeszcze raz spróbuję, ale tym razem ze splendidą. Oprócz tego nie mam jakoś ochoty to aranżowania. Coś tam porobiłem w środku, ale raczej z obowiązku niż z zapału. Zająłem się technikaliami, obserwacją ryb i krewetek, oraz tępieniem ślimaków. Dokupuję faunę, a rośliny staram się ciąć krócej niż poprzednio. A nie da się zbyt krótko, bo korzeń zdominuje zbiornik. Mchy też zostały przerwane. Co będzie dalej - się zobaczy.

Poniżej skromne fotki. Wybaczcie ich jakość, ale jestem skazany na komórczaka, bo lustrzanka wybyła fotografować niemowlaka i nieprędko wróci, ponieważ dziecko jest ważniejsze n.in. od rybek. Brak ostrości, kolory blade i lekko przekłamane. Nawet mały retusz niewiele pomógł. Sorry.

Na ostatniej fotce widać część krewetek przy jedzeniu, a w tle eleocharisa parvulę i zawieruszonego małego heńka, które to przez miesiąc dzielnie walczyły rozrastając się, ale krewetki je załatwiły uparcie wydłubując z podłoża. W końcu skromne resztki, które gdzieś się uratowały pomiędzy innymi liśćmi przy powierzchni przeniosłem do kostki mojej kobiety. To tak w kierunku osób, który nie wierzą, że 0,3W/l nie pozwoli na utrzymanie takich rośliny. Moim zdaniem da się to zrobić, o ile zwierzaki się na nie zawezmą.
Od kilkunastu dni w akwarium stara się rosnąć eleocharis acicularis, który jest mniej podatny na wykopywanie i już dwa razy przycinałem co szybciej rosnące igiełki. Zobaczymy co z niego wyjdzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

28 mar 2012, 21:59   (#26)  

Czy przygotowywałeś jakoś specjalnie ziemię ? Jakieś suszenie lub pieczenie ?
Przyrosty przy tym świetle bardzo dobre, jednak te problemy z glonami zniechęcają mnie do ziemi, na żwirku nie mam problemów z glonami od początku, jednak cały czas borykam się z niedoborami makro.

macchec
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 03 gru 2011, 22:09

28 mar 2012, 22:15   (#27)  

fajne żółtki i ich domek heheheh

maciejturski
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 28 kwi 2010, 14:36
Miasto: siedlce

29 mar 2012, 00:27   (#28)  

Jak widać da rade i na Manado osiągnąć niezłe efekty. Może w końcu uda mi się mój doprowadzić do porządku to też się pochwale :P

pozdrawiam.

spioo
Poznaje temat

Posty: 102
Dołączył: 26 cze 2011, 20:32
Miasto: Brzeg

29 mar 2012, 20:59   (#29)  

macchec napisał(a):Czy przygotowywałeś jakoś specjalnie ziemię ? Jakieś suszenie lub pieczenie ?

Nie, nic takiego nie robiłem.
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

01 kwi 2012, 23:59   (#30)  

Fotki ustrzelone komórczakiem w sobotę, 31.03.2012. Te przyrosty zaczynają mnie odrobinę irytować. Zresztą zobaczcie - lugwigie jakieś +15cm, reszta też wyraźnie idzie do góry. Lotos po prostu szaleje.

Obrazek

Obrazek
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

02 kwi 2012, 00:09   (#31)  

Niejeden dałby się pochlastać za taki zbiornik ;)

Anonim 22456


02 kwi 2012, 12:44   (#32)  

Patrząc w powiększeniu na rośliny to wydaje mi się, że część ciągnie po prostu do światła - myślałeś o tym, że ten wzrost przy takim gąszczu to nic innego jak walka o skromne światło?

A zbiorniczek ekstra :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

05 wrz 2012, 13:06   (#33)  

Proszę o aktualizację

pitgw
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 05 cze 2012, 10:56
Miasto: Tworóg

05 wrz 2012, 15:37   (#34)  

piękne aż dech zapiera jaka super kolorystyka roślin

sylwunia82
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 31 gru 2011, 18:05

05 wrz 2012, 18:59   (#35)  

kiedyś na ziemi zrobiłem baniak 200l i wielka klapa dużo glona słabe rośliny :cry: wróciłem do żwiru i jest ok :arrow: ale twój zbiornik jest super :wink:

lopez3101
Zaawansowany użytkownik

Posty: 783
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:38
Miasto: Ostrowiec Św TOS

05 wrz 2012, 19:21   (#36)  

Witaj interesowało by mnie gdzie te worki na substrat mogę dostać ??

Arron
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 10 wrz 2011, 20:00
Miasto: Rybnik

10 wrz 2012, 13:32   (#37)  

Hallo, czy zbiornik jeszcze istnieje?

pitgw
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 05 cze 2012, 10:56
Miasto: Tworóg

23 gru 2012, 22:31   (#38)  

Nie, zbiornik został zlikwidowany we wrześniu z powodu przeprowadzki do nowego mieszkania. Sorry za ciszę, ale do tej pory nie miałem głowy do forum.

Zamierzam całość sprzętu z tego zestawu sprzedać. Zrestartuję zbiornik, tylko jeśli nie uda się go sprzedać za pieniądze inne niż rozsądne.
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

23 gru 2012, 23:39   (#39)  

Rozsądna decyzja... :wink:

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

01 wrz 2013, 18:49 375l - ogólne na ziemi  (#40)  

Bardzo fajne akwarium. Jakieś nowa aktualne foto??
Maciej Jankowiak

jankes90
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 21 lis 2006, 20:58











Powiązane tematy
  • 375l - Dolinka

    Wymiary:150x50x50 VIV wystartowane miesiąc temu ale na starym podłożu i dojrzałych kubełkach póki co potas ,microlift special blend,co2,troszeczkę startuję z azotem,podmiana 1xtyg 1/2objętości osmoza ...

    Wyświetlenia: 2225 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 375l - Bn/t

    150 x 50 x 50. 375 L 2 x AQI 80S intense skylight nawozenie:Qualdrop CO2-dyfuzor Podloze amazonia normal + 9 l amazonia pierwsza wersja,power sand, podsypki Ada, la plata sand, zwir Ada. KH -1, gh -...

    Wyświetlenia: 2471 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 360L akwarium ogólne.

    Witam, Przedstawiam moje akwarium 360L VIV, 120x50x60. Akwarium zrobione na podłożu z 3 warstw, lawa wulkaniczna + substrat tropica + żwirek kwarcowy czarny. Akwarium ma już prawie 2 miesiące. Oświe...

    Wyświetlenia: 2902 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 027l - Na ziemi ogrodowej - dariuszmachander

    Akwarium - 30x30x30 27L Filtr - FZN1 , Gąbka , ceramika Oświetlenie - Belka Led Full Spektrum moc 8W ( max 11) Podłoże - Piasek i ziemia Harscape - Korzeń Nawożenie - Blue Line Makro , Mikro , Carbo ,...

    Wyświetlenia: 2256 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • 375l - Pierwsze Iwagumi - fary85

    BN 150x50x50/375l Oświetlenie: 2x belka led DIY w sumie ok. 130 diod 45mil Epi na 3 driverach, 8h Nawożenie: Tropica Specialised Nutrition zgodnie z zaleceniami CO2: Zewnętrzny reaktor CO2 DIY z fi...

    Wyświetlenia: 2931 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 240l - Ogólne - Bartek

    Witam, Założyłem wątek z moim akwarium po trosze dlatego żeby mieć coś w rodzaju archiwum od A do Z oraz po to żeby dać na forum szybki wgląd w razie narodzenia się pytań a te, jak wiadomo się mnożą i...

    Wyświetlenia: 9528 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • 375l - BN/T - maciek rusznica

    Nowa aranzacja akwarium,ktore nazywalo sie The simple one. Zbiornik o/w 150x50x50 Oswietlenie:odysses quad 4x80w Filtracja:hydor prof.600 i tetra ex 700 Podloze:amazonia,power sand special L,podsypki ...

    Wyświetlenia: 11716 | Odpowiedzi: 46 czytaj więcej...

  • 054l - Low tech/ogólne - bast

    Witam, przedstawiam moje akwarium 54L 60x30x30 Akwarium ma ok 5 lat, ale przechodziło wiele przeobrażeń, aktualny wygląd jest od ok roku. filtr Aquael Pat mini Grzalka 50W Oswietlenie - Aquael leddy t...

    Wyświetlenia: 2180 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 375l - Sumatry - Rafał Bienioszek

    Witajcie , bardzo długa przerwa w akwarystyce dobiegła końca ! Postanowiłem powrócić do moich ulubionych ryb : sumatrzańskich , akwarium z założenia ma być low-tech - bezobsługowe.[edit: miało być lo...

    Wyświetlenia: 2994 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 098l - Roślinniak na ziemi - HunterXL

    Hej, witam jestem tu nowy, do akwarystyki wracam po latach przerwy. Tak się złożyło, że po jakichś 6 latach udało mi się stworzyć warunki do postawienia sobie akwarium, które zalałem tydzień temu. Mó...

    Wyświetlenia: 3071 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 890 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.