Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Bezpieczny start, ogólnie i skrótowo



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



12 lut 2012, 16:45   (#41)  

Gazda napisał(a):Czy może mi ktoś pomóc jak postapić z Amazonią przy restarcie, czy ją płukać, czy tylko zebrać wierzchnią wasrtwę, czy może dosypac nowej na wierzchc? robił już ktoś tak?

Trzeba dosypac nowa warstwe, ale nie robilem tego osobiscie

berdysz
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 20 wrz 2010, 10:00

12 lut 2012, 16:54   (#42)  

Gazda napisał(a):Czy może mi ktoś pomóc jak postapić z Amazonią przy restarcie, czy ją płukać, czy tylko zebrać wierzchnią wasrtwę, czy może dosypac nowej na wierzchc? robił już ktoś tak?


Ja przy zmianie aranżacji nie robiłem niczego z Amazonią, nie dosypywałem też świeżego podłoża. Tylko ją rozgarnąłem pod nową aranżację.
Oczywiście dosypanie w niczym nie zaszkodzi. Płukać jej nie trzeba. Możesz przy wypuszczaniu starej wody zebrać z wierzchu muł, pył.

Avatar użytkownika
Mateusz89
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 23 paź 2009, 22:28
Miasto: Gogolin/Opole

12 lut 2012, 18:17   (#43)  

Tak też spróbuję zrobić. Wiem, że tam, w podłoży będą jeszcze bakterie, ale trochę się obawiam przy starcie tego DOC, który równając uwolnię do świeżej kolumny wody.

Avatar użytkownika
Gazda
Poznaje temat

Posty: 89
Dołączył: 26 cze 2011, 19:53
Miasto: SKAWINA

12 lut 2012, 19:39   (#44)  

Chcialem w tym watku opisac moj restart na Amazoni New. Podloze wymienione w calosci na nowe + Power Sand + Bactozym + Microbe-lift Gel Filter na dno

CO2 na maksa przez 8h, Swiatlo 8h (0.5W/l), Sera Nitrivec w pierwszym tygoniu 2x, pozniej co wymiane.
Pierwszy tydzien - Brighty K, podmiany 3x w tygodniu 50%
Drugi tydzien - Brighty K, Step 1, podmiany 1x w tygdoniu 50%
Trzeci tydzien - Brighty K, 80% Step 1 + 20% Step 2 (zaczynam podawac 2 poniewaz widze braki Fe - nowe liscie karlowate, chloraza nowych lisci, zolkniecie od zewnatrz do srodka, przy zielonych nerwach). Zauwazylem pierwsze dlugie nitki wiec zaczne podawanie Special Light 100% zalecanej dawki.


W drugim tygodniu parametry wody:
kH - 4
pH - 5.8; rosliny nie pobieraja w pelni uwonilnionego CO2 stad spadek pH. Mam nadzieje ze po podaniu makro rosliny rusza bardziej z bablowaniem i wykorzystaniem CO2. Na ten moment tak nistkie pH pomaga w walce z glonami.
NO3 ~30
NO2 - 0
PO4 - 0. Podanie special light powinno rozwiazac problem niskiego PO4.
Fe 0.02 (prawie niezauwazalne)

Wode leje bezposrednio z kranu, paramentry w linku nizej (patrz kolumna RABA)
http://www.mpwik.krakow.pl/upload/Subpa ... I_2011.pdf
(pH- 7.8, NO3- 4.8, NO2- 0)

berdysz
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 20 wrz 2010, 10:00

Godween napisał(a): W tym czasie zrobić dwie, a nawet trzy duże podmiany wody (50%), bo wszystko świeże, cykl azotowy jeszcze nie ruszył i uwalnia się masa toksycznego NO2.


A z czego sie uwalnia ta masa toksycznego NO2?

Godween napisał(a):5.Zwierzęta można już wpuszczać w tym czasie. NO2 było trujące dla nich i stąd wcześniejsze zagrożenie, choć ja osobiście wpuszczam po dwóch tygodniach, dzięki tym biostarterom (np.Nitrivec), cykl azotowy ruszył już po kilku dniach, zdarza się...
-----
9.Akwarium w pełni dojrzeje po ok. 3 miesiącach.

Cykl azotowy ruszyl po tygodniu, a akwarium dojrzeje po 3 miesiacach. Jak to rozumiec?

Andrzej0
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 26 paź 2005, 16:22
Miasto: Mazowsze

13 lut 2012, 09:34   (#46)  

Oczywiście te trzy miesiące to nie chodzi o cykl azotowy, bo on duuużo wcześniej już się zaczął, dokładnie wtedy, gdy zmierzone testem NO2 jest bliskie 0. Natomiast pewna równowaga (CO2, rośliny, wstrzelenie się z nawożeniem, jego odpowiedni poziom i rodzaj), słowem optymalne warunki, by glony nie powracały określa się czasem ok. kilku miesięcy.

Pytania Twoje o powstawanie NO2 i z czego ono się bierze to osobny temat dotyczący cyklu azotowego. Poczytaj, jest na ten temat naprawdę sporo dobry artykułów dość obszernych. Dodam tylko, że podmiany muszą być w tym pierwszym czasie duże jeszcze z jednego powodu: z powodu uwalniania się do kolumny wody związków z bogatego w składniki gotowego granulatu, o ile takowe użyliśmy.

Azotany nie są tak toksyczne jak azotyny, stąd najlepszą metodą oczyszczenia z nich zbiornika, jeśli chcemy dość szybko (np. po dwóch tyg.) wpuścić zwierzęta, są podmiany. Można to przyspieszyć biostarterami, które pomagają się rozmnożyć szybciej bakteriom nitrifikacyjnym w całym zbiorniku. Dzięki nim azotyny przekształcają się w mniej toksyczne azotany, a dla roślin są one głównym makroelementem pokarmowym.

Mnie się udaje wpuszczać zwierzęta szybciej bo dzięki testom mogę kontrolować czas, w którym już rozpoczął się cykl azotowy, czyli wtedy, gdy azotyny mają wartość zerową. Zdarza się, że jest to kwestia już nawet kilku dni przy odpowiednich warunkach. Nie oznacza to, że zbiornik już w pełni dojrzał. Jak powyżej zaznaczyłem muszą byc spełnione inne warunki, by nastąpiła biorównowaga. Choć glony na starcie to rzecz normalna, to jednak nienormalną jest ich inwazja, czyli plaga.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

13 lut 2012, 11:40   (#47)  

aquamateo napisał(a):Kinga W to czekamy na Twój temat i zdjęcia zbiornika roślinnego z paletami

Będą ,będą i zdjęcia i temat:). Specjalnie ku temu kronikę zdjęciową robię:). Ale wszystko w swoim czasie.


A co aquamateo u Ciebie? Jesteś już w kraju?I co z baniakami?

Avatar użytkownika
Kinga W
Poznaje temat

Posty: 77
Dołączył: 20 mar 2010, 11:09
Miasto: okolice Krakowa

13 lut 2012, 11:51   (#48)  

Kinga W napisał(a):A co aquamateo u Ciebie? Jesteś już w kraju?I co z baniakami?


miło, że pamiętasz :)

tak jestem, teraz mam wystartować z 60-tką, tylko że nie mogę wstrzelić się z wolnym czasem by to zrobić :roll:

większy zbiornik, oczywiście roślinny z dyskowcami, pewnie pod koniec lata

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

13 lut 2012, 16:05   (#49)  

Godween napisał(a):Pytania Twoje o powstawanie NO2 i z czego ono się bierze to osobny temat dotyczący cyklu azotowego. Poczytaj, jest na ten temat naprawdę sporo dobry artykułów dość obszernych.


Dzieki, czytalem. Gdybym nie czytal, przyjalbym na wiare (zwlaszcza po dobrych recenzjach), a poniewaz czytalem to pytam :wink:
Skoro ryby wpuszczasz w ktoryms tam kolejnym kroku (juz po ustabilizowaniu cyklu azotowego), to nadal nie wiem skad te azotyny, bo te biora sie zwykle z ryb i pokarmu. Chyba, ze jak piszesz z granulatu, ale to ja dziekuje za ten granulat :wink: Uwazam, ze sie tu rozpedziles i jest tu blad.
Godween napisał(a):2.Napuścić wody tylko do poziomu podłoża, by je nasączyć i sadzić rośliny, duuużo roślin,

Jak sadzimy duuuzo roslin, to w ograniczonym stopniu musimy sie martwic cyklem azotowym (chyba ze od razu chcemy wpuscic 200 ryb), bo jak wiadomo rosliny szamia chetnie amoniak, a wiec i azotynow nie bedzie tyle, zebysmy trzesli portkami. Mozna wiec wpuscic ryby po ustabilizowaniu temperatury, minieciu poczatkowego zmetnienia, w ostatecznosci gdy widzimy ze rosliny podniosly glowe.

Godween napisał(a):Oczywiście te trzy miesiące to nie chodzi o cykl azotowy, bo on duuużo wcześniej już się zaczął, dokładnie wtedy, gdy zmierzone testem NO2 jest bliskie 0. Natomiast pewna równowaga (CO2, rośliny, wstrzelenie się z nawożeniem, jego odpowiedni poziom i rodzaj), słowem optymalne warunki, by glony nie powracały określa się czasem ok. kilku miesięcy.

Rownowaga CO2 nie potrzebuje czasu. Wstrzelenie sie z nawozami moze, ale czy tyle czasu? W miedzyczasie zmienia sie masa roslinna, wzajemny stosunek masy poszczegolnych gatunkow (a to tez zmienna wobec nawozenia, bo kazdy gatunek inaczej zre), wiec ta rownowaga w nawozeniu to kwestia jak najbardziej plynna i zalezna od nas. Czyli bardziej nalezaloby powiedziec, ze te trzy miesiace, to nie dojrzewanie i rownowaga zbiornika, a raczej osiagniecie rownowagi przez akwaryste. Niby efekt ten sam, ale logicznie troche inaczej.
To tyle moich uwag dyskusyjnych. Troche zmieszales wlasne doswiadczenia z teoria, a nie chciales za bardzo negowac teorii i wyszly pewne niescislosci. Cykl azotowy, dojrzewanie zbiornika, czekanie z rybami, wszystko to prawda, ale w klasycznym akwarium ze sporo iloscia ryb i mala roslin i jeszcze zwykle nie za dobra filtracja.

Andrzej0
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 26 paź 2005, 16:22
Miasto: Mazowsze

13 lut 2012, 16:21   (#50)  

Dzięki za uzupełnienia i wyprostowania.

Czytają te rzeczy często początkujący, którzy właśnie zaczynają od "klasycznego akwarium" i duuużo roślin dla nich to więcej niż kilka. Uważam, że lepiej tu przerysować pewne kwestie, niż nie dorysować. Profesjonaliści wiedzą jak to dobrze zrobić, ale początkujący..., wiemy jak się potem to kończy. Ten temat nie czytają profesjonaliści odpuszczają sobie to, a jesłi nawet to chyba tylko po to, by dopatrzeć się błędów i chwała im za to!

Jeszcze raz wyjaśniam: nowe, bogate w składniki pokarmowe podłoże (granulat) wypuszcza "bombę kaloryczną" związków pokarmowych do kolumny, więc w wodzie jest nie tylko NO2 (z resztą toksyczne dla zwierząt). "Po którymś kroku" azotynów już nie ma, zazwyczaj dość szybko znikają i dobrze o tym wiemy, ale u kogoś jeszcze mogą być. To nie dokonuje się z dokładnością co do dnia godziny i minuty. I dlatego, też dlatego należy robić wtedy podmiany (nadmiar związków nawozowych z granulatu jak i jeszcze, jeśli istnieje to usuwamy przez to też NO2). Jeśli nie ma zwierząt w akwarium to wiadomo, że nie martwimy się azotynami.

A z tym NO2 jako pożywką dla tych nowych roślin to: zasadź sobie duuuużo roślin i zmierz przez pierwsze dni (nie mówię o godzinach) NO2, jeśli będzie zero jak tylko się "rośliny wyprostują" to gratuluję Ci. Niestety niezmiernie rzadko tak się dzieje i to nie za sprawą roślin, które dopiero co zaczęły wegetację w nowym zbiorniku, ale bakterii nitryfikacyjnych, np. z dojrzałego filtra, lub starej wody. Jednak tu w założeniu jest mowa o starcie z całkowicie świeżym sprzętem. I dlatego w moim doświadczeniu cenne sa bakterie w płynie bądź pożywki dla bakterii (biostartery).

Myślę, że jednak nie pomieszałem własnych doświadczeń z teorią, a jeśli to na pewno nie chciałem tego. Jednak dzięki za udział w dyskusji.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

13 lut 2012, 19:07   (#51)  

A jeśli użyję ziemi pod piach, do mojego startu, bo się zastanawiam nad LowT, to czy start też jest podobny, tzn. czy też podmienia się tak często wodę na starcie, bo niby w LT wogóle się nie podmienia tylko dolewa wodę... i czy trzeba też wlać bakterie?

Avatar użytkownika
Dante
Poznaje temat

Posty: 104
Dołączył: 14 sie 2011, 18:58

14 lut 2012, 10:51   (#52)  

W ziemi dokonują się pewne procesy, do kolumny dostanie się sporo organiki, więc po zalaniu podmianę bym zrobił pierwszą po tygodniu, ale dużą ok. 80%, a potem jeszcze co tydzień dwa razy ok. 50 %.

Bakterie jak najbardziej pomogą.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

17 lut 2012, 22:03   (#53)  

Woda spuszczona, amazonia wyrównana. Filtry zostawiłem z wkładami nieczyszczonymi. Po glonarium, chcę jeszcze raz zacząć. na 112 L jaki biostarter polecacie i ile go lać przez pierwszy tydzień?

Avatar użytkownika
Gazda
Poznaje temat

Posty: 89
Dołączył: 26 cze 2011, 19:53
Miasto: SKAWINA

17 lut 2012, 23:55   (#54)  

Bardzo mądra ściąga Godween - a jak sprawa ma się w przypadku startu akwarium na produktach firmy Tropica...? Ze znanego filmu instrukcj izakładania akwa na Tropica dokopałem się do opisu:
1. Oświetlenie 8 h dziennie po 4 tygodniach 10 h dziennie razem z Co2
2. Nawożenie : dawka stosowna do litrażu zbiornika AquaCare Plant Nutrition Liquid raz w tygodniu (po trzech tygodniach przejście na nawóz z "+" AquaCare Plant Nutrition+ Liquid) oczywiście podczas sadzenia roślin dajemy tabletki Tropica pod korzenie do żwiru.
2. Podmiany wody : 25% dwa razy w tygodniu (po 3 tygodniach 25% raz w tygodniu).

- Ja osobiście ze światłem startowałbym od 6h i co tydzień zwiększał czas światła o 1h
- do filtra zewnętrznego (mam JBL e700 - 3 koszyki) na pierwsze 6 tygodni załadowałbym sam węgiel aktywny, potem schodził co tydzień o jeden koszyk na wkład biologiczny aż do całkowitego zapełnienia 3 koszyków dobrą biologią (może ADA Bio Rio).
- Testy No3
- biostartery bactozym Tetry do filtra i sypany do akwa z tablety
- Dużżo roślin
- po 1,5 tyg krewetki amano
- po około 3 tyg. otosy
- Mam jedno pytanie jak powinienem postąpić z laniem nawozu przez pierwsze 3 tyg. skoro będę miał 2 podmiany w tygodniu uzupełniać nawóz po każdej podmianie czy tylko raz ??? (nie mam pojęcia). Jakie dawki nawozu Tropica mam lać (moje akwa to 60 dług. 30 szer. 32 wysokości, światło belka Hagen 2*24 W Sylwiana aquastar i grolux.
Bardzo proszę o wskazówki Pozdrawiam

Szyszkownik
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 09 paź 2010, 21:38

18 lut 2012, 01:34   (#55)  

1. Co do biostartera, to każdy jest dobry i można go trochę (!) przedawkować, nie martwiąc się lekko zmąconą wodą przez ten pierwszy tydzień.

2. Co do nawozów gotowych Tropica nie mam doświadczenia. Ale kłopot z uzupełnianiem nawozów po podmianie załatwiam dozowaniem codziennym bez względu na podmiany. Choć są różne szkoły, np. nawozy Rataja wg instrukcji dozuje się raz w tygodniu, nawozy mikro PG po podmianie uzupełnia się proporcjonalnie do wymienianej wody, nawozy ADA - codzienne dawki i wydaje mi się, że jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie,szczególnie, gdy rozrabia się przez siebie sole, zakładając, że podmiana to ok. 25 .... 30 % wody.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

18 lut 2012, 13:10   (#56)  

Dzięki Szyszkownik za uzupełnienie tematu w kwestii startu na produktach Tropica :)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

18 lut 2012, 21:34   (#57)  

Więc może przez pierwsze 3 tygodnie po drugiej podmianie będę podawał połowę dawki nawozu bez "+" myślę, że nie powinno się to przyczynić do ostrego skoku w chemii wody. "Problem" z Tropica polega na tym, że producent zawsze i wszędzie kładzie nacisk na nawożenie kolumny wody 1 w tygodniu i zawsze po podmianie wody.
Mam jeszcze jedno pytanie - strasznie podoba mi się żwir ozdobny ADA Congo Sand występuje on w sklepie w rozmiarach S oraz SS.
SS jest drobniejszy i ma granulację od 1 do 5 mm
S jest "większy" i ma granulację od 2 do 6 mm
PYTANIE - który rozmiar lepszy (bez podtekstów proszę :) ).
Czytałem, że substrat Tropica to mały drobny i lubiący wydostawać się na zewnątrz skurczybyk więc chyba rozmiar SS, ale z drugiej strony brak tlenu, strefy beztlenowe i.t.d
Jak mądrzy akwaryści sądzicie... może ktoś to przerabiał już empirycznie..????
Pozdrawiam wszystkich roślinnych fryzjerów

Szyszkownik
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 09 paź 2010, 21:38

19 lut 2012, 11:01   (#58)  

Zawsze chyba możesz pomóc sobie siatką, moskitierą, by warstwy się nie przenikały... jak przy ziemi w LT

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

25 lut 2012, 14:44   (#59)  

Czy z mikro należy poczekać do wyraźnych oznak chlorozy, czy jest jakiś określony czas od startu, powiedzmy HT, z dużym światłem i CO2, średnią ilością roślin...?

Avatar użytkownika
Dante
Poznaje temat

Posty: 104
Dołączył: 14 sie 2011, 18:58

26 lut 2012, 12:34   (#60)  

To zależy jakich używasz podłoża i nawozów, np. linia ADA poleca Step1, przy starych Amazoniach już w 2 tyg., ale przy nowej po oznakach chlorozy zauważa się konieczność wcześniejszego dozowania mikro i makro, tak więc, oprócz tego co piszą to najlepsza jest obserwacja, tak to chyba powinno być. Na pewno mikro ma być ostatnim nawozem na etapie rozpędzania akwariów, no i właśnie założenie: akwarów o jałowym podłożu...

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08











Powiązane tematy
  • "Dark start" - start akwarium bez udziału światła.

    Pytanie do praktykantów ciemnego startu o spostrzeżenia.

    Wyświetlenia: 3956 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Start akwarium 240l glony i nawożenie

    Akwarium 240l O świetlenie retrofit 2xplant, 1xsunny świece 8godz 1xplant i 1xsunny P odłoże aqua substrat II B utla CO2 12godz po 3b/sec F iltracja unimax 250 chodzi 24h P odmiany raz w tygodni...

    Wyświetlenia: 7445 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Start akwarium, mam problem

    Witam, wystartowalem : - akwarium 112l - 80x35x40 - światlo - 4x24w t5 ( świetlowki : plant nie wiem ile k, 10000k, 2x6500k ) - filtr - JBL e900 ( ceramika i biowklad ) - skimmer eheim350 - grzalka ...

    Wyświetlenia: 23286 | Odpowiedzi: 204 czytaj więcej...

  • Suchy start akwarium - opinie i komentarze

    Zapraszamy do dzielenia się doświadczeniami nt. suchego startu akwarium. Czym jest suchy start akwarium? Suchy start polega na uprawie emersyjnej roślin w pierwszych miesiącach życia akwarium. Poz...

    Wyświetlenia: 23181 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Utricularia graminifolia - start

    Czy ktoś ma doświadczenia z tą piękną, ale bardzo wymagającą rośliną trawnikową. Jeśli tak to proszę o podzielenie się informacjami, zwłaszcza z sadzeniem i warunkami aklimatyzacji, która podobno jest...

    Wyświetlenia: 33872 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Kilka pytań o start akwarium

    Witam, najpierw opisze sytuacje, a potem pytania: Założyłem w czw nowe akwarium (bardziej przenosiny starej obsady i flory do nowego), akwarium niestety nie dojrzewało, bo nie miałbym gdzie trzymać ob...

    Wyświetlenia: 930 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Start nano 30l - nie idzie:(

    Witam serdecznie! To mój pierwszy post na forum. Jestem początkującym akwarystą, zacząłem od 54l zupełnie amatorsko, na żwirze, bez substratu itp. Po dwóch miesiącach wszystko ładnie rośnie, nawet sp...

    Wyświetlenia: 2170 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Start akwarium i możliwy problem???

    IMG_20141108_182033.jpg IMG_20141108_182033.jpg witam na początek dodam że zaczynam dopiero swoją przygodę z akwarium:) więc sytuacja wygląda tak: akwa-30l oświetlenie- led 6W jest to typowy ze...

    Wyświetlenia: 2053 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Suchy start a przycinanie roślin

    Witam Wystartowałem akwarium z tzw. "suchym startem" i roślinki rosną powoli. Tak sie zastanawiam, czy przy tym sposobie tez należy przycinać rośliny? Mam zaflancowanego małego heńka i nie wiem czy ...

    Wyświetlenia: 958 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 210 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.